successen Simon naar Berlijn CAPITULEEREN DER NAZI'S IN OOSTENRIJK. Guus Weitzel. AARDBEVING OP KRETA EN MALTA. Nog steeds storm boven Engeland. KIJKEfl isK0#PErU,j(L0E(K Ruwheid bij het voetbalspel. Ketelontploffing op een Fransch schip. Een voorwereldlijlie olifant. Het zelfmoordproces te Frankfort. Dinsdag 26 Februari 1935. Postrekening No. 23330 Hït blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9667 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Paraguay verlaat den Volkenbond Toenemende spanning tusschen Italië en Abessynië Dr. Kurt von Sehuschnigg en Freiherr Berger Waldenegg hebben Parijs reeds weer verlaten en zich naar Londen begeven om ook daar de belangen en rechten van hun land te bespreken. Over de te Parijs bereikte resultaten blijkt men, althans naar het gepubliceerde communiqué te oor- deelen, bijzonder tevreden te zijn. In gezamenlijk overleg, zoo lezen wij, hebben de Fransche en Oostenrijksche ministers de voorwaar den besproken tot bet consolideeren van den vrede in Centraal Europa en zij constateeren met eensge zindheid, dat een midden-Europeesch pact in den geest van onderlinge rechtgelijkheid in het grootste •belang is van de landen in Centraal Europa. Doel der reis en bereikte resultaten zouden ons dus thans duidelijk voor oogen staan, als het niet hoogstwaarschijnlijk was, dat het communiqué niet spreekt van de zaken waarover geen accoord is be reikt. Dat Oostenrijk het nu klaar heeft gekregen, om als gelijkberechtigde aan den conferentie tafel mede te praten, is duidelijk. Dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk niet eenzijdig zal worden gegarandeerd eveneens. Het staat dus wel vast, dat Frankrijk er in heeft toegestemd om, in afwijking van het Ita- liaansch-Fransch accoord, mede te gaan met het Oostenrijksche idéé om door een soort Locarno-pact voor het Donaubelcken, wederzijds de grenzen te doen garandeeren. Maar wat niet in het communiqué staat en wat zeker bij het bereiken van overeenstemming zou zijn vermeld is de Ilabsburgsche kwestie. Het is een feit, dat het invloedrijke katholieke deel der natie graag weer een Habshurgsche vorst de oude troon zou zien bestijgen en het is een publiek geheim dat èn von Sehuschnigg en Berger Waldenegg overtuig de monarchisten zijn, die liever vandaag dan morgen Aartshertog Otto naar den troon zouden leiden. Maar de Kleine Entente, onder leiding van Tsjecho- Slowakije voelt niets voor dit avontuur. Deze landen hebben slechts winst van den oorlog te boeken ge had en ze begrijpen zeer goed, dat het koningshuis der Habsburgers ook een groote aantrekkingskracht zou hebben voor de ontevreden Hongaren. Nogjdezer dagen heeft de Kleine Entente ver klaard, dat zij het uitroepen van Oostenrijk tot ko ninkrijk als een casus belli zouden beschouwen, dus alse en reden om Oostenrijk den oorlog te verklaren. Het is ondenkbaar dat Von Sehuschnigg deze kwestie in Parijs niet ter sprake zou hebben ge bracht om eens te polsen of Frankrijk nog achter zijn kleine vrienden staat en het is duidelijk dat men aan de Quai d'Orsay de Oostenrijksche Heeren aan het verstand heeft gebracht, dat van hun aspiraties niets kan komen. Wij hebben dan ook zeer sterk het vermoeden dat de Oostenrijksche diplomaten maar half voldaan de reis naar Londen hebben aanvaard, zeker als zij moeten zijn, ook daar voor hun warm kloppend ko ningsgezind hart geen troost te kunnen vinden. Paraguay is erg kwaad op den Volkenbond en de regeering heeft, onder groote instemming van de be volking besloten om Genève den rug toe te keeren en uit den Volkerenbond te treden. Nu gaat dat niet zoo gemakkelijk als het wel lijkt, want het lidmaat schap eindigt eerst twee jaar na het betalen van de Paraguaansche schulden aan den bond en daar Pa raguay erg slecht bij kas is, zit het land waarschijn lijk nog lang met gouden ketenen aan het statuut van Genève vastgeklonken. Intusschen trachten de militairen een beslissing te forceeren en loopen de Paraguaansche troepen storm tegen de Boliviaansche stellingen. Of het ge lukken zal om de overwinning te' consolideeren is echter zeer de vraag. De moreele steun die Bolivia ontvangt door de onbelemmerde wapeninvoer, kan niet anders dan gunstig werken op de gevechtswaar- de zijner troepen. Ieder verstandig mensch buiten Paraguay zal het natuurlijk toejuichen, dat de Volkenbond met kracht aandringt op staking van de moorddadigen strijd in de Groene Hel en dat Genève al haar middelen ge bruikt om de strijdenden tot bezinning te brengen. En eveneens zou ieder onbevooroordeelde er mede accoord gaan als de Volkenbond thans krachtig in greep in het Italiaansch-Abessynische geschil. Hier zou een krachtig „halt" op de sympathie van mil- lioenen kunnen rekenen, maar wij vreezen, helaas dat dit woord nimmer door Genève in dit geschil zal worden uitgesproken. Het is natuurlijk niet gevaarlijk om een klein landje als Paraguay tot dc orde te roepen, maar om Italië aan z'n verstand te brengen, dat het de legale weg heeft te bewandelen en Volkenbondsarbitrage hceft#te aanvaarden, is veel moeilijker en heel wat anders. Rome heeft een zeer groote invloed in de wereld en zijn vriendschap is waarschijnlijk meer waard dan de vernedering van een Afrikaansch potentaat. Dus de Volkenbond, lees Frankrijk en Engeland, zwijgen! Toch zou er wel reden zijn om te spreken. Want dit geschil, dat oorspronkelijk van weinig gewicht leek, heeft neiging om zich tot een bloedige oorlog te ontwikkelen. Alles wijst er op dat Italië de onderhandelingen nog wat rekt om ondertusschen regelmatig zijn troepen en materiaal naar Afrika te verschepen. Zondag j.1. zijn te Napels en Messina weer 100 officieren, 2600 man en 3000 ton materiaal aan boord gegaan, terwijl dezer dagen nog weer meerdere ver schepingen zullen plaats hebben. Er worden tal van mobilisatie-maatregelen getroffen, o.a. de organisatie van de koopvaardijvloot in geval van oorlog, kort om, in het land van Mussolini heerscht een oorlogs- enthousiasme, die het ergste doet vreezen. Ook in Abessynië bereidt men zich ten oorlog en De aankomst van Sehuschnigg te Folkestone voor zijn bezoek aan Engeland. hoewel vandaar natuurlijk niet zooveel berichten komen over de mobilisatie der troepen, staat toch wel vast, dat eenige honderdduizenden krijgers ge reed staan om hun leven te geven voor hun vader land. Het is echter te vreezen, dat deze dappere zwar ten hun leven tevergeefs aanbieden. De verschrik kingen van den modernen chemischen- en lucht oorlog kon hun offer wel eens nutteloos doen zijn. Laat ons echter blijven hopen, dat de rede het van de hebzucht zal winnen. Wij vreezen echter zéér! Alle nat.-socialistische organisaties ont bonden. - De leiders stellen zich ter beschikking van de regeering. Weenen. De nationaal-socialistische or ganisaties in Opper-Oostenrijk hebben be sloten haar politieke activiteit te staken en zich te ontbinden. In de meeste plaatsen van Opper-Oosten rijk hebben de leiders der nationaal-socia listische organisaties zich bij de politie aan gemeld, te Linz hebben zij zelfs een hoeveel heid wapens, munitie en radiomateriaal uit geleverd. Deze capitulatie van de Hitleriaansche or ganisaties in Opper-Oostenrijk, dat het bolT werk was van de Oostenrijksche nationaal- socialistische beweging, schijnt erop te wij zen, dat het Hitlerisme in Oostenrijk thans voor goed is ineengestort. Aan een vertegenwoordiger van de United Press werd van nationaal-socialistische zijde medegedeeld, dat twintig-duizend personen, onder wie zes-duizend Oostenrijksche S.A.-lieden, zich bereid verklaard hebben tot het Vaderlandsche Front toe te treden. Daarentegen verklaren nationaal-socialistische ver trouwensmannen uit Weenen. dat slechts twee lei ders van de organisatie in Opner-Oostenriik zich ter beschikking van de regeering hebben gesteld en dat het hier personen betreft, die wegens verduistering van partijgelden reeds sedert lang uit de partij ge stoten zijn. Reuter meldt nog uit Weenen: Hoewel het besluit van de nationaal-socialistische organisaties in Oppor-Oostcnriik om zich te ont binden, een zware slag beteekent voor de beweging in haar geheel, vraagt men zich af. of het niet de bedoeling der nationaal-socialisten is. om het Va derlandsche Front, waartoe zii willen toetreden, te ondermijnen en te doen uiteenvallen. Kolonel Adam verklaarde naar aanleiding van dit besluit: „Het gaat er hier enkel en alleen om, de explosieve stoffen door een défaitistische propa ganda te vervangen, de methode wordt gewijzigd, maar niet het programma." Verder verneemt de Weensche corr. van de N.R. Ct. nog, dat de politie reeds in December zeer bezwa rend materiaal tegen de Opner-Oostenrijksche nazi's in handen heeft gekregen. Er werd een zeer stx*eng onderzoek ingesteld, dat dezer dagen ten einde zou worden gebracht. Men kan aannemen, dat de natio naal-socialistische leiders van dit onderzoek kennis hebben gekregen en zich gehaast hebben zich vóór de afsluiting van het onderzoek aan te melden. Naar het Hdbld. verneemt, zal de bekende Avro- omroeper G. Weitzel, die voor herstel van gezondheid geruimen tijd in Zwitserland vertoefde, begin Maart a.s. hersteld in Nederland terugkeeren. Het is even wel niet de bedoeling dat hij onmiddellijk zijn om- roepwerkzaamheden zal hervatten. Tal van huizen ingestort of ernstig beschadigd. Opwinding onder de bevolking. Naar uit Kandia op het Grieksche eiland Kreta wordt gemeld, werd aldaar gistermor gen een hevige aardschok waargenomen, welke twee minuten aanhield. De aardbeving werd gevolgd door een groote duisternis en onderaardsch gerommel, dat den geheelen morgen voortduurde. Tal van huizen werden verwoest of ernstig beschadigd. In Candie zelf zijn geen slacht offers te betreuren maar in de omgeving werden twee personen gedood en vijf andere gewond. Nader wordt uit Athene gemeld: Tijdens de aardbeving, waardoor het eiland Kreta en vooral de hoofdstad Kandia en omgeving, gister morgen werd geteisterd, zijn acht personen onder het puin van hun huizen bedolven. Zij zijn als lij ken geborgen. Eenige groote gebouwen in Kandia zijn ernstig be schadigd. Vooral het Hartmuseum is zwaar getrof fen. Tal van waardevolle antieke kunstvoorwerpen zijn vernield. De omvang van de materieele schade en van het aantal gewonden is op het oogenblik nog niet vast te stellen, daar onder de bevolking nog steeds een hevige opwinding heerscht en het bergingswerk eerst in een beginstadium verkeert. Ook op het eiland Malta zijn gistermorgen twee hevige aardschokken waargenomen, die respectieve lijk 10 en 55 seconden aanhielden. De bladen melden, dat de aardbeving in de provin cie Kandia den dood van zeven personen heeft ver oorzaakt, terwijl 50 menschen werden gewond. In de provincie Retimo zijn 1 doode en 12 gewon den te betreuren. Een storm, die de aardbeving vergezelde, deed den schrik der bevolking nog toenemen. De regeering nam de noodige maatregelen om de bevolking hulp te bieden. In verscheidene deelen van het land zwaar gesneeuwd. Het stormt nog steeds boven de Britsche eilanden. In Zuid-Wales heeft het zwaar gesneeuwd, evenals in andere deelen des lands. In het Zuiden van Enge land ging de storm gepaard van bliksem en hagel. Veel schade werd aangericht. Huizenhooge zeeën sloegen over Chesil Beach, waardoor Portland Hill werd geïsoleerd. De aangerichte schade. De stormen welke hebben gewoed boven het Ka naal en den Atlantische Oceaan hebben groote schade aangericht. Twee Engelsche schepen zijn in de Golf van Biscaye door den storm verrast. Ver scheidene schepen verleenden assistentie en een Fransche sleepboot is er in geslaagd een der beide schepen op sleeptouw te nemen. Over het lot van het andere schip is nog niets bekend. Een Britsche torpedojager, welke van Casablanca naar Gibraltar terugkeerde, liep ernstige machine- schade op. In het bijzonder heeft de storm aan de Zuidkust van Engeland huisgehouden. Te Weenen de spelers en het publiek elkaar te lijf, waarbij ook messen ge bruikt werden. Tijdens de voetbalwedstrijden van Zondag zijn te Weenen weer verschillende incidenten en voorbeel den van ruw spel voorgekomen. Tijdens een voetbal wedstrijd in het Prater gingen de spelers der beide elftallen en hun aanhangers uit het publiek elkaar te lijf, waarbij ook van messen gebruik werd ge maakt. Een speler moest ernstig gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Bij een anderen wedstrijd werd zoo ruw gespeeld, dat de eerste hulp bij ongelukken-post vijf personen moest behandelen. Bij de overige voetbalwedstrijden van den dag werden nog vier personen vrij ernstig gewond. In totaal moesten zes spelers in den loop van den dag naar het ziekenhuis worden vervoerd. Acht dooden. Aan boord van het in de haven van Tunis liggend regeeringsschip Goeverneur-generaal Jonnard is gis termiddag in de machinekamer een der groote ke tels gesprongen, 8 man werden onmiddellijk gedood Er zijn 20 min of meer zwaar gekwetsten. De oor zaak is nog onbekend. Een begin van brand kon gebluscht worden. Overblijfselen van dit dier in Midden- Italië gevonden. Rome: Een landbouwer nabij Cassino, in Mid den Italië, heeft bij het bewerken van zijn grond, een schedel en verscheidene beenderen van een ante-di- luviaansche olifant gevonden. Het is ongeveer tien jaar geleden, dat dezelfde landbouwer op dit terrein werkzaam, het skelet van een mastodont heeft ge vonden. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 749 m.M. Wind: Noord-Noordoost. Temperatuur: 2 gr. C. is 46 gr. F. Vooruitzichten: Onzeker. Zwartkop droog Shampoon 30 ct. Silvikrin Shampoon met handdoek 45 ct. Nagellak 45 ct. Firma GEBR. ROTGANS Gedlpl. Drogist.SCHAGEN. Bespreking van alle oorspronkelijke punten Londen. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon gistermiddag medegedeeld, dat hij binnenkort naar Berlijn zal vertrekken. De mededeeling geschiedde in antwoord op een vraag van Lansbury, den leider der Labour-opposi- tie. Lansbury vroeg of Simon in staat was, eeniger- lei verklaring af te leggen met betrekking tot het voorstel der Duitsche regeering tot het doen plaats vinden van een rechtstreeksche gedachtenwisseling tusschen de beide regeeringen in verband met de on langs te Londen gevoerde Engelsch-Fransche bespre kingen. Na kennis te hebben genomen van het Duitsclïo voorstel aldus luidde Simon's antwoord stelde de Britsche regeering te Berlijn de vraag, of zij kon aannemen, dat het doel van zulk een bijeenkomst zou zijn, de beraadslagingen over alle in het En gelsch-Fransche communiqué vermelde aangelegen heden een stap verder te brengen. Van de Duitsche regeering heb ik een antwoord ontvangen, vervolg den minister waarin zij verklaart acoord te gaan met deze formuleering van den omvang der voor gestelde bijeenokmst en waarin zij mij uitnoodigt, te dien einde naar Berlijn te komen. De Engelsche regeering is van oordeel, dat dit een nuttig denk beeld is en ik hoop, binnenkort een bezoek a-an de Duitsche hoofdstad te brengen. De datum en de verdere details moeten nog worden vastgesteld. De regeeringen van Frankrijk en Italië hebben zich met dit bezoek accoord verklaard. Ontaard ouderpaar staat terecht. Zooals we reeds meldden, wordt te Frankfort am Main een proces gevoerd, tegen het ouderpaar Hoe- fcld en hun dochter Mina, die er van beschuldigd worden de jongere dochter Hilde aangezet te hebben tot zelfmoord. De vader nam Hilde mee naar een brug over de Main en bewerkte haar zoolang, tot zij in het water sprong. Het kind werd evenwel gered en meldde zich bij een gesticht aan. Gister werd de dochter Mina verhoord, aldus het D.N.B. Zij gaf een beschrijving van de gebeurtenissen op 5 December 's avonds. Hilde was den vorigen dag niet naar haar werk gegaan De ouders waren daar erg boos over geworden en hadden tenslotte gezegd, dat het maar beter was, wanneer Hilde dood ging. Of de vader of de moeder dit het eerst gezegd heeft, is niet duidelijk. Toen Hilde thuis kwam, vertelde haar zusje, had haar vader haar onder handen genomen. Eerst gaf Hilde geen antwoord, later zei zij, dat zij naar het gebouw van de voorzorg was geweest. Toén nam de vader een zweep en sloeg zijn dochter er een paar maal mee. Uit woorden van haar moeder had zij af geleid, dat het ook volgens haar moeder maar bete? was, dat Hilde werd doodgeslagen. Later zei de va der, dat Hilde maar in de Main moest springen. De moeder gaf ook Hilde de raad zich van het leven to berooven. De vader wilde, dat Hilde een schriftelijke verklaring zou teekenen, dat zij zich vrijwillig van kant had gemaakt Na een half uur drong de va- detr er weer op aan, dat Hilde de brief zou schrijven Deze brief, die door den vader gedicteerd werd. luidde volgens het D.N.B.-berïcht als volgt: „Ik neem vrijwillig afscheid van het leven, omdat ik mijn ouders geen verdriet meer wil doen. wat ik al zoo vaak heb gedaan. Hildegard Hoefeld. 5 De cember 1934". De moeder zocht wat oude kleeren bii elkaar en trok zelf nog een rok uit. Hilde moest die aantrek ken. De vader had later nog gezegd, of bet niet beter was, dat Hilde naar een opvoedingsgesticht ging. Neen. zei de moeder daarop, dan staat het in alle mogelijke stukken en bet is een schande voor dn-ramilie, vooral wanneer ik nog eens ga trouwen. De ouders waren gedurende deze verklaring van Mina niet in de zaal aanwezig. Na afloop mochten zij binnenkomen. Men las hun voor. wat Mina bad gezegd. De verdediger overhandigde den voorzitter een brief van den vader, waarin deze zijn bekentenis terugneemt en verzoekt in afwezigheid van zijn vrouw en zijn dochter Mina te worden verhoord. Hierna werd het verhoor van Mina voortgezet. Zij bad. zoo vertelde zii verder, toen Hilde wegtring. haar zuster eerst willen omhelzen, maar had dat met gedaan, omdat zii zich anders niet langer had kunnen beheerschen. Bovendien vreesde zij slaag te krijgen van haar vader.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1