Het Landbouw crisisfonds SNEEUWSTORMEN EN NOODWEER. Dinsdag 26 Februari 1935. SCHAGER COURANT.Tweede Biad. No. 9667 LCIDÊN LAST DE lOONKWESTIE BIJ DE fflIJNEN. Raadhuis-inbraak. Het vraagstuk van de steunregeling. „Steunverleening aan den landbouw in den ruimsten zin van het woord is noodza kelijk en zal ook binnen afzienbaren tijd nog niet gemist kunnen worden." In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds voor 1935, zet de minister nog maals het standpunt uiteen, dat de regeering inzake den landbouwsteun inneemt, waarbij hij opmerkt, dat het doel der crisismaatregelen is: het in stand houden van het landbouwbedrijf in het belang der geheele Nederlandsche bevolking. De minister sluit zich aan bij de vrijwel algemeen in de Kamer heerschende opvatr ting, dat steunverleening aan den landbouw In den ruimsten zin van het woord noodza kelijk is en binnen afzienbaren tijd ook nog niet zal kunnen worden gemist. Bij iedere beoordeeling van de mogelijkheid van yèrlaging van den landbouwsteun moet de Minister zich dan ook steeds met nauwgezetheid afvragen, óf door deze verlaging het doel van de Regeerings- maatregelen niet in gevaar wordt gebracht. Zou dit ^vel het geval zijn, dan ware te vreezen, dat later opnieuw andere, mogelijk verder strekkende maat regelen noodzakelijk zouden kunnen worden. Bij Voortduring worden alle gebeurtenissen in het oog gehouden, welke een verlaging zouden kunnen wet tigen en zoodra dit maar eenigszins mogelijk is, gaat hij aanstonds tot verlaging over. Dat bij deze verlaging zeker niet in de laatste plaats gedacht wordt aan de noodzaak van verla ging van de kosten van het levensonderhoud en het voorkomen van een verderen achteruitgang van ons feheele bedrijfsleven, spreekt welhaast vanzelf. Dat e eventueele verlaging van de richtprijzen geleide lijk en zonder al te groote schokken zal moeten ge schieden, is ook de meening van den Minister. Om trent de vraag of dit ook systematisch zal kunnen geschieden, is het geven van een toezegging niet mo gelijk, aangezien dit van tal van verschillende on zekere omstandigheden afhankelijk is. Ingrijpende verlaging zal intusschen slechts mogelijk zijn, in dien de productiekosten in den landbouw verlaagd kunnen worden. Of ruilverkaveling hiertoe veel zal kunnen bijdragen zal nader worden onderzocht. Voor vermindering der distributiekosten is in de eerste plaats de medewerking van de consumenten noodig; deze hebben een verlaging grootendeels zelf in de hand. De Overheid kan hiertoe slechts zijdelings hiedewerken. Streven naar steunvermindering. Be Minister kan de meening niet deelen, van hen, 'die in het streven naar vermindering van den land bouwsteun een gevaar meenen te zien. Deze gaan er blijkbaar van uit, dat onverschillig, welke resul taten in andere takken van bedrijf worden bereikt in ieder geval het landbouwbedrijf loonend moet zifn. Juist deze uitingen zijn niet zonder gevaar, omdat daardoor de mogelijkheid van een stemming maken tegen den landbouwsteun niet is uitgesloten. De gunstige oogsten van de laatste twee laren heb ben den toestand in den akkerbouw zeker bevre digend doen zijn. Dat de veehouderij en vooral de tuinbouw in uiterst moeilijke omstandigheden ver- keeren, is ongetwijfeld juist.. In plaats van tot ver laging is de Minister dan ook tot verhooging van den tuinbouwsteun overgegaan, terwijl bij de komen de uitvoeringsmaatregelen voor de veehouderij na der zal worden overwogen, wat met de beschik bare middelen ook voor de veehouderij verder gedaan zal kunnen worden. Dat intusschen van bevoordeeling van den land bouw boven andere bedrijfstakken gesproken zou kunnen worden, acht de Minister geenszins juist. Tegen het denkbeeld in den landbouwsteun een êlment van oogstrisico op te nemen, bestaat bij den Minister bezwaar. Of een oogst goed of slecht zal zijn is volstrekt niet alleen afhankelijk van de na tuur. Ook de zorg, welke de landbouwers aan hun land en producten besteden, is hierbij een belang rijke factor. V; De „vaste lasten". De Minister erkent, dat hel vraagstuk van de Vaste lasten een fundamenteel onderdeel vormt der te voeren landbouwpolitiek. Het is echter niet alleen éen vraagstuk van de lanbouwcrisis alleen, maar betreft mede een vraag van algemeen Regeeringsbe- leid. Hoewel een definitieve beslissing door de Re- gcering nog niet is genomen, kan de Minister me- dedeelen, dat gehoopt wordt, dat binnenkort ter zake nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Degenen, die van oordeel zijn, dat van den land bouwsteun geen cent ten goede zou mogen komen aan de verpachters en hypotheeknemers gaan in hun redeneering ongetwijfeld te ver. Over het pacht- Vraagstuk als zoodanig is het overleg tusschen de Verschillende Departementen nagenoeg geëindigd. „Exporteeren met verlies beter dan ster ke teeltbeperking en andere inkrimping". Mèl de meening van verscheidene leden, dat de export van landbouwproducten in den ruimsten zin, en in het bijzonder die van tuinbouwproducten, zoo- Veel mogelijk moet worden bevorderd, kan de Mi nister zich vereenigen, daarbij van oordeel zijnde, dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking ko men die producten, welke hier te lande worden ver kregen uit hier geteelde en verkregen grondstoffen, zelfs indien de export met verlies gepaard gaat. mits de opbrengst ook in het ongunstigste geval hooger is dan de prijs van de buitenlandsche grond stoffen, welke voor de productie gebruikt zijn. Ook naar zijn meening is het voor de geheele gemeen schap in dat geval voordeeliger met verlies te ex- portceren dan door sterke teeltbeperking en andere inkrimping de werkloosheid hier te lande te ver- grooten, hetgeen ook hooge kosten veroorzaakt. Ook naar zijn oordeel zal teeltbeperking, hoewel op zich zelf juist, indien zij te ver gaat, de bestaansmoge lijkheid aan de bedrijven ontnemen. Echter zal men in elk bijzonder geval moeten nagaan, of de verliezen, welke de export 'oplevert, rrrooter of minder groot zijn dan de kosten, welke door inkrimping of wijziging van de teellj. zouden ••.orden veroorzaakt. Systematisch wordt nagegaan in welke opzichten economische samenwerking met Nederl.-Indië mo gelijk is. De kleine bedrijven. D,e aandacht van den minister is bij voortduring gevestigd op de moeilijkheden, waarin de zgn. kleine bedrijven verkeeren. Waar dit maar eenigszins mogelijk is, wer den maatregelen genomen voor deze bedrij ven en bestaande regelingen uitgebreid. De minister toont aan, dat op verschillen de punten belangrijk gunstiger bepalingen voor de kleine bedrijven zijn gemaakt dan voor de grootere. Minder juist is dan ook de opvatting van die leden, die meenden, dat de kleine be drijven van de steunmaatregelen in 't alge meen nadeel zouden hebben ondervonden. Er moet echter tegen gewaakt worden, dat een zeer veel verder gaande steun aan de kleine bedrijven in tal van opzichten zou moeten gaan ten koste van van de grootere bedrijven, waardoor deze mogelijk een deel hunner landarbeiders zouden moeten ont slaan hetgeen ten zeerste betreurd zou moeten worden. De landarbeiders. Wat betreft de belangen der landarbeiders, deelt de Minister mede, dat op den thans ingeslagen weg zal worden voortgegaan, o.a. door het nemen van zeer strenge maatregelen tegen landbouwers, die de uitspraken van den arbiter niet voldoende naleven. Een dwang om het gebruik van macnines te ver bieden of aanzienlijk te beperken, kan niet anders dan de productiekosten verhoogen. Op dit oogenblik is daarvoor de tijd niet geschikt, terwijl aan verhoo ging van steunbedragen niet gedacht kan worden. De landarbeiders zullen op andere wijze geholpen moeten worden. Door het niet meer gebruiken van machines zouden overigens weer andere bevolkings groepen werkloos worden. Geen hoogtij voor de bureaucratie. De Minister ontkent met nadruk, dat de bureau cratie hoogtij zou vieren en merkt op, dat men te weinig rekening houdt met het feit, dat de geheele landbouwcrisisorganisatie een enorm apparaat is, dat in enkele maanden moest worden opgebouwd. Akkerbouw en Veehouderij. De minister kan niet meegaan met die leden, vol gens wier inzicht de regeering, vóór zij tot verla ging van den richtprijs voor tarwe mag overgaan, eerst met alle middelen moet trachten de bewerkings- kosten te verlagen. Op de vraag, of het wel verant woord is groote sommen te besteden aan steun ook vooor die tarwe, welke verbouwd wordt op daarvoor weinig geschikte gronden, kan worden geantwoord, dat de verlaging van den richtprijs voor tarwe tot gevolg zal hebben, dat meer en meer de thans met tarwe beplante doch inderdaad hiervoor minder ge schikte gronden»- met andere gewassen zullen wor den betaald. Wat betreft den verbouw van aardappelen ligt 't in de bedoeling de steunregeling voor het volgend jaar in hoofdzaak te doen baseeren op een handha ven van de beperking van de teelt. Een verdere inkrimping van de te bebouwen op pervlakte met suikerbieten acht de minister van zoo groot bezwaar voor den landbouw in zijn geheel, dat daaraan vooralsnog niet gedacht kan worden. Met voldoening is geconstateerd, dat een belang rijke verbetering is ingetreden in de verhouding tus schen de productie en de consumptie van varkens- vleesch. Betreffende het verleenen van een tegemoetko ming aan ten gevolge van de uitvoering der crisis- varkenswet 1932 benadeelde waaghouders is een voorstel ter zake ingediend, waarop dezer dagen door den minister zal worden beslist. Melk en zuivel. De minister staat sympathiek tegenover pogingen, die er toe kunnen leiden om den binnenlandschen afzet van melk en boter te vergrooten, o.a. door vermeerdering van hel verbruik van melkbrood. De ze vermeerdering moet evenwel, naar de opvatting van den minister, bereikt worden door propaganda en niet door dwingende voorschriften. Het gemiddeld percentage van de beperking van den melksteun. is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeer waar schijnlijk liggen tusschen 10 en 15 procent, waarbij als basis zooveel mogelijk zal worden uitgegaan van de melkproductie in de beide voorafgaande jaren. Nauwgezet wordt overwogen, welke mate van be perking met het oog op de toekomstige zuivelpo- sitie van ons land absoluut noodzakelijk is te ach ten. De beperking van den melksteun zal gedifferen tieerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akker bouw- en gemengde bedrijven sterker worden be perkt dan die in de specifieke weidestreken, terwijl ook nog weer onderscheid zal dienen te worden ge maakt in de beperking van de districten met gelijk soortige bedrijven in dien zin, dat de gebieden, in deze districten met bedrijven, die een meer aange- pasten veestapel hebben, in mindere mate tot de be perking. zullen hebben bij te dragen. De minister overweegt tenslotte naar aanleiding van de resultaten die in het bloembollenbedrij f behaald zijn, in hoeverre het mogelijk is, tot ver laging der heffingen op den export a 3 pet., en op den aanplant a 35 cent per are, over te gaan. Te dien aanzien wordt een onderzoek ingesteld. De Nederlandsche zangeres mevr. Couperus zal Don derdag 28 Februari a.s. optreden op de solrée, welke te Parijs gegeven wordt door de bekende Roemeen- sche dichteres Helene Vacaresco. Het platteland en de politiek. „Het platteland moet doelmatig zijn poli- tieken invloed laten gelden." In Drenthe is sedert eenigen tijd onder de boeren een beweging gaande voor afscheiding van de link- sche politieke partijen en vorming van zoogenaamde neutrale kiesvereenigingen voor deelneming aan staten- en gemeenteraadsverkiezingen. In verband daarmede heeft Zaterdagavond het Tweede Kamer lid H. D. Louwes te Emmen gesproken over het on derwerp: Waarom moet het platteland zijn politieken invloed aanwenden en hoe? In beginselpartij of in z.g. neutrale belangenpartij? De heer Louwes kwam tot de conclusie, dat het platteland doelmatig zijn politieken invloed moet laten gelden en dat de bond Landbouw en Maat schappij daarbij goed werk kan doen. Onmisbaar is echter de beginselpartij en daarom moeten plattelan ders, die niet rechts en niet rood zijn, zich organisee- ren in den Vrijheidsbond, die èn in zijn beginselen èn in zijn politieke praktijk de beste waarborgen biedt, dat de belangen van het platteland goed wor den behartigd en het oeconomische en sociale on recht, den boerenstand aangedaan, wordt bestreden. Verlaging tot 1 April opgeschort. Gisterenmiddag is ten gemcentehuize van Heerlen de conferentie voortgezet van den rijksbemiddelaar, prof, mr. dr. Aalberse met de directies der particu liere mijnen en de vertegenwoordigers der vier mijn werkers-organisaties.De bondsvertegenwoordigers wer den driemaal en de directies tweemaal gehoord. Het resultaat van de conferentie was, dat op voorstel van den rijksbemiddelaar de aangekondigde loonsverlaging voorloopig tot 1 April a.s. werd op geschort, in verband met besprekingen, welke de rijksbemiddelaar dezer dagen met de regecring heeft gehad. De loon- en arbeidsovereenkomsten blijven in tusschen door de particuliere mijnen opgezegd. Alvorens de rijksbemiddelaar met de directies en de vertegenwoordigers der mijnwerkersbonden be> sprekingen voerde, had hij een onderhoud met den burgemeester van Heerlen, den heer van Grunsven, dat een uur lang duurde. 72 kamers, 140 bureaus en 53 kasten opengebroken. Het raadhuis van de Hongaarsche stad Miskollz was Zondag het tooneel van een bijna ongelooflijk klinkende inbraak. Toen de gemeentelijke ambtena ren Maandagmorgen het gebouw betraden, moesten zij constateeren, dat inbrekers den Zondag gebruikt hadden, om in het raadhuis 72 kamers, 140 schrijf lessenaars en 53 kasten en geldkasten open te bre ken. Met medeneming van een groot bedrag aan geld en vele akten zijn de inbrekers, die zich waarschijn lijk 5 a 6 uur in het gebouw hebben opgehouden, verdwenen. De beide bewapepde mannen van de nationale gar de, die het raadhuis onafgebroken bewaken, hebben van de inbrekers niets bemerkt. Vingerafdrukken waren nergens te vinden. Trots het direct ingestelde grondig onderzoek der politie, ontbreekt tot nu toe van de inbrekers elk spoor. maar;.. D E IN DE PIJP. f Doime Fgberts Fchte Triesche Heeren-Baai en Baai -Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. Engelsch vliegtuig-eskader in een sneeuw- storm geraakt. Londen. Tijdens het week-end heeft h'o- ven iNoord-Engeland, Noord-Wales en Schotland onaangenaam winterweer ge- heerscht. De sneeuw viel in dichte vlokken. Bovendien stak gisterenavond boven het Ka naal een hevige storm op, waarvoor talrijke schepen havens moesten binnenloopen. Voor zoover bekend is zijn twee schepen ge strand. - -—wvr- Zondag geraakte een eskader van acht Britsche bombardementsvliegtuigen, die behooren tot het garnizoen van Glasgow, in een hevigen sneeuw storm. Zeven vliegtuigen moesten noodlandingen ma ken, waarbij vier min of meer ernstig beschadigd werden. Een groep van drie vliegtuigen moest bij Newbiggen-on-Sea in Northumberland een nood landing maken, waarbij een toestel in een hooi schelf terecht kwam en over den kop sloeg. De inzit tenden liepen echter slechts lichte verwondingen op. De heide andere vliegtuigen landden zonder ongeval en bereikten later een in de nabijheid gelegen mili tair vliegterrein. Van de overige vijf vliegtuigen daalden vier bij Edinburgh, waarhij twee hun propel ler braken. Een derde machine sloeg eveneens over den kop. De beschadigde vliegtuigen werden gede monteerd en naar de diohtstbij gelegen vliegvelden gebracht. Behalve de lichtgewonden deden zich ver der geen persoonlijke ongevallen voor. Noodweer in Frankrijk, Parijs. 1 Boven verschillende deelen van Frank rijk hebben Zondag hevige stormen gewoed. Vooral in Savoye en in de Fransche Alpen heeft het nood weer schade aangericht. Het kerkhof van het be kende Chartreuse-klooster werd ernstig beschadigd en verscheidene graven werden zelfs opengebroken door het ontwortelen van eeuwenoude boomen. f Te Blaye sloegen tengevolge van den storm de kerkklokken uit den klokketoren. Vier personen werden gedood, doordat zij in aanraking kwamen met op den grond lig gende bovengrondsche leidingen van het hoogspanningsnet, die door den storm waren doorgebroken. Te Parijs worden de laaggelegen woningen aan de Seine-kade door het water bedreigd, aangezien de Seine snel wast. Gisteren was de waterstand van de Seine 1.80 Meter bo ven normaal. Noodweer in de Vereenigde Staten. New York. Uit Wichita in den staat Kansas wordt gemeld, dat langs de Arkansas-rivier Zondag een tornado heeft gewoed, die verscheidene huizen heeft verwoest en een petroleumboortoren heeft om geblazen. Alle telegraaf- en telefoonverbindingen in het getroffen district zijn verbroken. Uit Colorado wordt gemeld, dat tengevolge van een zandstorm het treinverkeer op verschillende trajecten groote storing ondervond, en dat op vele plaatsen de spoorlijn hersteld moest worden. Boven Colorado en Wyoming woedden bovendien sneeuwstormen. De „Blnebird", de racewagen van den Engelschen coureur Malcolm Campbell, wordt aan het strand te Daytona in gereedheid gebracht voor de eerste proefritten ter verbetering van het wereld-snelheidsrecord. Deze foto werd laags telografischen weg naar New York overgebracht Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Nog deze week de onderteekening der overeenkomst te wachten. De Brusselsche correspondent van de „Msb." seint d.d. 25 dezer: De heer Suetens, directeur-generaal bij het Belgi sche ministerie van buitenlandsche zaken, die als voornaamste onderhandelaar is opgetreden bij de Nederlandsch-Belgische economische besprekingen, heeft hier medegedeeld, dat waarschijnlijk nog in den loop van deze week tot het onderteckenen dei- overeenkomst zal kunnen worden overgegaan. Et- schijnt alleen nog maar een punt van ondergeschikt belang in verband met de stccnkoolkwestie te moe ten worden geregeld. AMERIKAAN5CH TANKSCHIP TEN ONRECHTE VAN SPIONNAGE VERDACHT. Tokio: Het Amerikaansche tankschip „Elisa- beth Kellogg" heeft moeilijkheden ondervonden mei de Japansche militaire autoriteiten toen het strand de in de versterkte zone in de Baai van Tokio. Een onderzoek te Yokohama, waarheen het schip was op gebracht, bewees echter dat voor de verdenking van spionnage geen enkele grond aanwezig was. He schip, dat pas gisterennacht was vlotgebracht, kreef dan ook vergunning zijn reis naar Osaka voort tt .zetten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5