imaenaverKiaring van Ondernemersafspraken. Woensdag 27 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9668 DE TOEKOMST DER ZU1DERZEE- VISSCHERIJ. Op zoek naar praehistorisck overblijfselen. Bloedig familiedrama te Berlijn. HET BANKSCHANDAAL IN BEIGIE. Struikrooverij als continubedrijf. Huwelijkstragedie en haar gevolgen. Overtreding Tarwewet. steeds de oom uit Amerika. Een veelbelovend drietal. De aardbeving in Karinthie Firma GEBR. ROTGANS Nsd. Tuindersbond. ssii sm ï»S8li ""l 5"^ TWEEDE KAMER. EEN EERSTE, AARZELENDE STAP OP HET PAD DAT NAAR „ORDENING" LEIDT. In de Tweede Kamer zijn gisteren de discussies aan gevangen over het wetsontwerp met den fraaien titel van „Algemeen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten." Zooals men weet heeft deze wet ten doel om over eenkomsten tusschen ondernemers wettelijk verplich tend te stellen, ook voor die werkgevers, die er niets voor gevoelen, terwijl anderzijds de minister bevoegd zal zijn dergelijke overeenkomsten nietig te verkla ren als zij strijden met het algemeen belang. Het is opvallend, dat de leiders van de groepen, die alle heil verwachten van publieke ordening, zoo sober en rustig in hun beschouwingen zijn gebleven. Zoowel de heeren Albarda (s.d.) als Goseling (r.k.), wezen slechts op de wenschelijlcheid van een „geor dend" bedrijfsleven. Waar beiden echter den nadruk op legden, was de verwachting, dat deze eerste, zeer bescheiden stap zou worden gevolgd door vele anderen. Beiden von den de voorgestelde maatregelen absoluut onvoldoen de. In de schriftelijke voorbereiding staat, dat het ontwerp o.a. er toe zal medewerken om „prijsbederf" tegen te gaan en het spreekt vanzelf, dat dit motief bij de besprekingen onder de loupe werd genomen. Want het is logisch dat uit het tegengaan van prijs bederf, automatisch prijsverhooging en daaruit even vanzelf sprekend loonsverhooging volgt. Dat wij daarmede precies inroeien tegen de be doeling van de regeering, die aanstuurt op aanpas sing aan een lager levensniveau, werd op geestige wijze door den heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) ter sprake gebracht, die meende, dat de regeering hiermede staat voor het vinden van de „kwadratuur van den cirkel". Hij meende, dat het consumentenbelang sterk in het gedrang zou komen en hoewel ook deze spre ker toegaf, dat moordende concurrentie moest wor den tegengegaan, vond hij toch, dat het zeer ge- wenscht was om deze wet een tijdelijk karakter te geven. Hiertegen opponeerde de heer Goseling, die wel wat gezocht dit tijdelijke karakter bestreed op grond van het structueele karakter van de crisis. Hij heeft wel eens anders gesproken, o.a. bij de behandeling van de belasting op de doode hand! Deze wet, die ongetwijfeld een eerste aarzelende stap beteekent in de richting van maatschappelijke ordening, heeft dit is zeer opvallend weinig de tongen losgemaakt. Mogelijk dat de replieken ons in dit opzicht voor verassingen plaatsen. D.e vergadering werd te kwart voor vijf verdaagd. Ten aanzien van de haring en de ansjo vis. De visschers in de Waddenzee benoorden den af sluitdijk zien in het feit, dat daar nog steeds haring wordt gevangen, het bewijs, dat de voorspellingen over het verdwijnen van die vischsoort uit die wate ren ongegrond zijn geweest. Tot onze spijt, aldus .Schrijft men aan de N.R.Ct., moeten wij hen teleur stellen; dat bewijs is nog geenszins geleverd. Het Zuiderzeeharingras is n.1. op het oogenblik, dat het gevangen wordt van 3 tot 8 jaar oud. De afsluiting van de vroegere Zuiderzee is in den zomer van 1932 tot stand gekomen, zoodat in dat jaar voor het laatst de in de kom der Zuiderzee geboren haring naar zee kon trekken. Van de in dat iaar geboren harin gen kunnen er dus tot 1940 nog worden gevangen. Pas indien na dat jaar de vangst blijft voortduren zou dus het bewijs geleverd zijn, dat de theorie, vol gens welke het Zuiderzeeharingras uit onze wate ren benoorden den afsluitdijk moet verdwijnen, ge faald zou hebben. Tot 1940 kan men dus in ieder geval nog haring boven dien dijk verwachten. Voor de ansjovis staat de zaak anders. Deze is slechts een a twee jaar oud, wanneer zij gevangen wordt. In 1934 waren dus nog alleen ansjovissen te verwachten, welke in 1932 in den kom der Zuiderzee geboren waren, en indien de theorie juist is, zou dit jaar in de wateren ten noorden van den afsluitdijk in het geheel geen ansjovis verschijnen. Inderdaad is de vangst in die wateren verleden jaar reeds ge ring geweest. Niet meer dan 7000 ankers werden er boven water gebracht. Dit klopt met. de verwachting dat in dat jaar alleen het teeltjaar 1932 in de vangst vertegenwoordigd zou zijn en dat exemplaren van een geboortejaar 1933 zouden ontbreken. In de Wad denzee is trouwens in 1933 geen teelt van ansjovis opgemerkt. Het schijnt dus dat ten aanzien van de ansjovis de voorspelling maar al te zeer in vervul ling zal gaan. Kapotte rumflesschen tot kniehoogte. Washington. Op zijn onderzoek naar over blijfselen uit den prae-historischen tijd op een der Bay-eilanden aan de kust van Spaansch Honduras, heeft de archeoloog dr. Strong van het ethnologisch biireau te Washington een zeer merkwaardige vondst gedaan. Hij stiet n.1. op een diep hol, dat indertijd door boekaniers als toevluchtsoord was ge bruikt. Zeer waarschijnlijk hebben deze zeeroovers het er goed van genomen, want de bodem van het hol was gedeeltelijk tot op kniehoogte met ouder- wetsche, meestal gebroken rumflesschen bedekt. Dr. Strong beveelt het romantische plekje aan alle novellisten, die Stevenson willen navolgen, dringend aan. UIT ONZE OOST. MALARIA-EPIDEMIE NABIJ MENADO. Geheele eiland-bevolking geïnfecteerd. Aneta seint uit Menado: Op het eiland Menado-Toea is een malaria-epide mie uitgebroken. Dr. Frischer van den Dienst der Volksgezondheid constateerde, dat vrijwel de geheele bevolking, ten getale van 1500 zielen, geïnfecteerd is; tot bestrijding zijn uitgebreide maatregelen ge troffen. Het sterftecijfer is zeer gering. Dochter doet een afschuwelijke ontdek king. In een woning aan de Exerzierstraat in het Noor delijk gedeelte van Berlijn is gistermiddag een bloe dige familietragedie ontdekt. De aldaar wonende 61-jarige Roesch heeft zijn 61 jaar oude echfgenoote met messeken gedood en daarna zichzelf van het leven beroofd. Reeds langeren tijd bestonden tusschen beide echtelieden meeningsverschillen. Roesch had inmid dels een aanvrage tot echtscheiding ingediend. La ter trachtte hij zich echter weer met zijn vrouw te verzoenen, doch Dinsdagmorgen moet hii een afwij zend antwoord van haar hebben ontvangen. Toen 's middags een in de buurt wonende dochter het huis binnenkwam vond ze in de keuken een grooten bloedplas en een open met bloed besmeurd mes. Niet veel goeds vermoedend riep ze de hulp in van de politie, die zich met geweld toegang ver schafte tot de woonkamer. Op den grond lag (ie vrouw badend in haar bloed en met talrijke messteken in het hoofd, terwijl de man zich aan de deur had opgehangen. De Antwerpsche Deposito-bank niet ver volgd. Het gerechtelijk optreden te overijld geacht. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat het parket heeft besloten, dat er geen aanleiding is om een rechts vervolging in te stellen tegen de Deposito Bank, al dus de Brusselsche corr. van de „Msb." Zooals men weet, is dit de bank, waar het par ket onlangs een inval heeft gedaan en een deel der boekhouding in beslag heeft genomen,. De voornaamste administrateur dezer bank was een zoon van den heer van Cauwelaert. Deze laatste heeft, zooals men zich herinneren zal, op dat oogenblik ontslag genomen als minister van landbouw en van openbare werken. De publieke opinie ontveinste zich thans neit, dat het gerechterlijk optreden dat mede tot het ontslag van den heer van Cauwelaert als minister heeft ge leid, hier wat al te overijld is gebeurd en dat het parket, alvorens tot dezen stap over te gaan, wel over andere elementen dan losse vermoedens had moeten beschikken. Zeven person enachtereenvoltisns uitge schud. Gleiwitz. Op den straatweg Plawniewitz— Rudzinitz hebben twee mannen, die met revolvers gewapend waren, achter elkaar 7 personen overval len en geplunderd. Allereerst hielden zij een paard en een wagen aan, waarop drie personen gezeten waren. Zij stalen 21 Mark en een paar hooge laarzen. Daarop dwongen zij den wagen ongeveer 100 meter een boschweg in te rij den, waarna zij hun volgende slachtoffers opwacht ten. 2 wielrijders werden aangehouden en van hun rijwielen beroofd. Zij dwongen hen vervolgens op den wagen te gaan zitten,w aarna zij wederom twee wielrijders overvielen. Een dezer laatsten vluchtte. De andere verzette zich en werd neergeslagen. Met de gestolen fietsen namen daarop de roovers zelf de vlucht. „Kidnapping" in de Haarlemmermeer. In de gemeente Haarlemmermeer heeft zich dezer dagen een geval afgespeeld dat eenigszins herinnert aan een Amerikaansche „kidnapping", aldus het „Hbld." Twee echtelieden uit Den Haag, waarvan de vrouw afkomstig was uit de Haarlemmermeer, leefden in onmin met elkaar en op een goeden dag besloot de vrouw, van haar man weg te gaan. Zij reisde naar Hoofddorp, waar zij met haar twee kin deren intrek nam bij haar ouders aan den Aalsmeer- derweg. Dit was den man echter niet naar den zin en hij besloot de kinderen terug te halen. Des nachts om streeks vijf uur drong hij met behulp van twee ka meraden de woning van zijn schoonouders binnen, aangezien hij wist dat de man afwezig was en wilde zich van de kinderen meester maken. De vrouw verzette zich echter en werd door een der indringers vrij ernstig mishandeld. Ten slotte verdween het drietal weer in de duisternis met medeneming van de kinderen. De politie heeft de drie heeren echter spoedig ach terhaald. Twee boeten van f 5000.—. De kantonrechter te Tiel veroordeelde, naar het „Hdbld." meldt, een inwoner van Veghel wegens het voorhanden hebben van tarwemeel, waarvan de sa menstelling niet voldoet aan de eischen door den mi nister gesteld, tot twee geldboeten elk van vijf dui zend gulden, subs. hechtenis van dertig dagen en verbeurdverklaring van het in beslag genomen tarwe meel. Als opvolger van wijlen dr. Adatci is tot rech ter in het Permanent Ho! van Internationale Justitie te Den Haag be noemd de Japansche oud-ambassadeur dr. Nagaoka. Nu een „controleur". De lezer is misschien het avontuur van den bank werker Paris hij Parijs niet vergeten, wien van een oom in Amerika enkele milliarden franks in den schoot zouden vallen. Maar hij zou ze pas opstrijken indien hij zich stipt aan de in het testament ge noemde voorwaarden houdt Die voorwaarden be helsden vooral, dat hij tot het laatst gewoon aan den arbeid zou blijven. Daar de belangstelling door dit gerucht verwekt, hinderlijk werd, trok Paris zich in een zeker incog nito terug en nam hij zijn oude beroep van zwem meester weer op. Zijn vrienden hadden niet veel vertrouwen in die fabelachtige nalatenschap: geld en bezittingen, o.a. een heele stad in de buurt van Hollywood. Paris had al meer gepocht Een redacteur van Paris Soir heeft nu bij hem een Amerikaan ontmoet, welke zijn naam niet wilde noemen, die zei niets met de zaak te maken te heb ben, maar die als vriend van 's ooms laatsten wil kwam kijken, of Paris zich aan de regels hield en de journalist verzekerde, dat Paris vermoedelijk binnen drie of vier maanden in het bezit van den schat zal zijn. En Paris houdt zich overtuigd, dat die meneer naar waarheid uit naam van den execu teur testamentaire is gekomen. Papieren, die hij bij zich had, zouden die missie bevestigen. Ze maakten Huizen en Baricum onveilig. •De politie heeft gisteren te Huizen een drietal Huizer jongemannen aangehouden, die de daders blijken te zijn van een geheele serie inbraken en diefstallen, welk in die gemeente en in Blaricum de laatste maanden zijn gepleegd en tot dusverre onopgehelderd waren gebleven. Gearresteerd zijn de 19-jarige Kr., de 19-jarige KI. en de 15-jarige R. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit veelbelovend drietal zesmaal heeft ingebroken in de broodfabriek aan den Beursweg, dat de jongens de daders zijn van een kaasdiefstal in een pakhuis, dat zij twee maal hebben ingebroken in een groentenmagazijn, waar zij een kist met sinaasappelen en verder ba nanen en druiven ontvreemdden, dat. zij voorts in twee groentewinkels hebben ingebroken, een elec- trische buitenlamp van een bakkerij hebben gestolen, van een fiets hij de kleuterschool een belastingplaat- ie hebben weggenomen en in Blaricum een kist met ijzeren sloten en deurhengsels hebben ontvreemd. Een inbraak in een tuinhuisje aan de Valkevecn- schelaan leverde niets op. Op het politiebureau hebben de jongens deze inbra ken en diefstallen bekend. Nadat zij waren gehoord door den burgemeester van Huizen, zijn zij ook voor den burgemeester van Blaricum geleid. Zij zullen ter beschikking van de justitie te Amsterdam worden gesteld. Een uitstapje van Maandagavond is het drie-tal noodlottig geworden. Te ongeveer 10 uur in den avond bemerkte de eigenaar van de broodfabriek aan den Beursweg, die toevallig op dit uur in zijn zaak was, dat er een ruit werd ingedrukt. Toen hij toe snelde, namen de daders de vlucht, doch hij kon do politie toch de aanwijzingen verschaffen, die tot de aanhouding van de drie jongens hebben geleid. Eén van hen heeft reeds eenige maanden in een rij ksopvoedingsgesticht doorgebracht. Tal van woonhuizen beschadigd. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Uit Karinthië komen eerst thans gedetailleerde berichten binnen omtrent de schade, welke aldaah door de aardbeving van vorige week Zaterdag is aangericht. In het industrieplaatsje Farlauch werden tal van woonhuizen beschadigd. In Feistriz stortten verscheidene schoorsteenen in. In de St. Peter en St. Margarethen was het onderaardsch gerommel zóó hevig, dat de bewoners de straat op gingen en den nacht in het open veld doorbrachten. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 758 m.M, Wind: Zuid-Zuidwest. Temperatuur: 0 gr. C„ om en nabij het vriespunt. Vooruitzichten: kans op regen. Zwartkop droog Shampoon 30 ct. Silvikrin Shampoon met handdoek 45 ct. Nagellak 45 ct. Gedipl. Drogist. SCHAGEN. In Beneden-Karinthië werd de aardbeving in bijna alle plaatsen waargenomen. In de muren kwamen groote scheuren en de klokken bleven stilstaan. Eerst thans blijkt, dat men in tegenstelling tot de aanvankelijke veronderstellingen met een buiten gewoon hevige aardbeving te doen had. Op Creta. Athene. In verband met de aardbeving op Creta heeft de Grieksche regeering een bedrag van een millioen drachmen alsmede tenten en levens middelen naar Candia gezonden ten behoeve van de geteisterde bewoners. OUDKARSPEL. Op de vergadering van de afd. Oudkarspel van den N.T.B., ten lokale van den heer C. Vis, was een 49-tal personen aanwezig. De voorzitter, de heer K. Kaan, opende de vergade ring met woorden van welkom. Voorzitter memoreer de hierbij de buitengewoon slechte toestand, waarin de tuinbouw verkeert. Er zal worden gepoogd langs wettelijken weg zoo veel mogelijk voor de tuinders te verkrijgen. Bij het punt der agenda voor de algemeene verga dering van het district N.-Holland, waarin het be stuur voorstelt definitief aan te sluiten bij den N.T.B., werd door den heer Volkers opgemerkt, dat hij er niet voor was, met huid en haar te verkoopen, voor dat zekerheid bestaat dat geen relatie meer wordt gevoerd met den Bond voor Landbouw en Maatschap pij. Spr. vroeg zich af of men ons niet met huid en haar had verkocht. Voorzitter wilde op dit laatste niet antwoorden. Wij leveren ons niet gedwongen over. Vervolgens werden de verschillende voorstellen der agenda afgehandeld. Hierbij wees de voorzitter er op, dat de cijfers, welke den minister en den regee- ringscommissaris over Koedijk bekend zijn gemaakt, veel indruk hebben gemaakt. De heer Vennik werd als gekozen beschouwd voor het Hoofdbestuur. Als afgevaardigden voor districts- en landelijke ver gadering werden aangewezen de heeren A. Bakker cn C. Borst Pz. De heer L. Kalverdijk, die voor de afdeeling zitting heeft gehad in het districtsbestuur, werd als zoodanig herkozen. Het volgende punt der agenda luidde bespreking demonstratie. Mededeelingen werden gedaan over de door het ge meentebestuur van Koedijk met den regeeringscom- missaris gevoerde besprekingen. Om ook in deze ge meente een dei-gelijke actie te voeren, heeft men al ler hulp en medewerking noodig. Het afdeelingsbe- stuur achtte het noodzakelijk, dat hier ook werd ge demonstreerd. Zuidscharwoude wil ook demonstree- ren op denzelfden dag. Gehoopt werd, dat de woor den van den heer Valstar in daden werden omgezet. Men besloot tenslotte op een nader te bepalen dag te demonstreeren. Voorgesteld werd nog, dat van de demonstratie een motie aan den minister van binnenlandsche zaken werd gezonden, waarin wordt aangedrongen op stop zetting van de executies. Men was het hiermee eens. Voorzitter gevoelde ech ter meer voor de landelijke actie. Bij de rondvraag werd door den heer Borst op de moeilijkheid gewezen, dat de volkstuintjes moeten worden verboden. De voorzitter vond in normale tijden de volkstuin tjes niet zoo belangrijk, maar in dezen tijd met uit- voerbelemmering e.d. is het iets anders. De binnen landsche afname wordt door de volkstuintjes belem merd. Het voorstel-Amsterdam zal niet worden gesteund. Ook werd de erkenning van Rusland nog eens ter sprake gebracht. In zijn sluitingswoord drong de voorzitter er op aan, dat allen met de demonstratie zouden meedoen, ook de vrouwen mee te nemen. - y ..Wf, -V f X"v- '"i Storm op den At- lantischen Oceaan - De „He de Fran- ce" tijdens den jongsten storm op den Oceaan, gefotografeerd vanaf het dek van de .Berengaria". De neus van het machtige zeekas teel is bijna ge heel ip de golven verdwenen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5