IV O R O L Begrooting van Sociale Zalen. „Flora" nadert haar voltooiing. Fantastisch schouwspel in het vooruitzicht Moouz wttte t NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIGHEID. J1MMY WALKER AAN DEN TAND GEVOELD. De scheepsramp bij Casablanca. Mishandeling te Bussum. Griep-epidcmle in garnizoen te Groningen. Inval in een speelhol. De vliegmachine als geneesmiddel. Zuid-Afrikaansch vliegtuig vermist. Vier executies in Canada. De Ondernemers overeenkomsten nogmaals onder de loupe. Een kijkje op de internationale bloemen tentoonstelling te Heemstede, ?4en schrijft ons uit Heemstede: Donderdagmiddag brachten wij op uitnoodiging Tfen het Uitvoerende Comité een bezoek aan de In ternationale Bloemententoonstelling Flora", die 15 Maart a.s. geopend zal worden en welks voltooiing thans bijna een feit is. Waren de gebouwen, toen wij de laatste maal het tentoonstellingsterrein bezochten, nog slechts doode staketsels, thans is alles gereed alsof 't nog slechts wachten is op de officieele opening. Inmiddels von den een paar crocussen het reeds noodig haar bloemen te ontplooien, en reeds dat is in het hooge bosch, dat terrein afzoomt, een zoo prachtig effect, dat wij ons even konden voorstellen, hoe dat zijn zal, wanneer alles in bloei staat. Wanneer ook de boomen botten en de heesters bloeien, wanneer de groote grasgazons frisch groen zullen zijn in één woord, wanneer de tienduizenden bezoekers uit alls oorden van het land, dit bloemen wonder, Hólland's tuip, zullen komen bezoeken. Reeds schreven wij, dat de gebouwen, toen bijna r>óg stellages, zich wonderwel bij het landschap- échoon aansloten, thans kunnen wij dit pas ten volle lievestigen. Wat de bouwmeesters, de tuinarchitect en de lichtarchitect, die de tallooze lichtornamen- ten ontwierp,t ezamen hebben gepresteerd, grenst aa.n het ongelooflijke. Het geheele terrein is, niette genstaande het feit, dat de aanleg uit honderden inzenders, groot en en klein is samengesteld, een groot overzichtelijk park. De hoofdingang bij het Molentje doet niet denken aan een tentoonstelling, doch aan de rustige voor name ingang-van een buitenplaats. De zomerhuisjes zijn zoo geplaatst, dat zij met bij- behoorende tuinen en rotspartijen, den indruk maken bij het park te behooren en daar reeds jaren staan. Zoo ook het bescheiden boerderijtje met zijn ver weerde rieten dak en de voor die gelegenheid op nieuw gepleisterde muren, welke vroolijk in de zon blinken tusschen de zware oude beukenboomen. De eerste 10 dagen zal het hoofdgebouw, het bloe- menpaleis uitsluitend aangelegd en versierd zijn met. bloemen van bolgewassen. Door het gebruik van in blad getrokken wilgen en beuken en bloeiende heesters ziillen de vele inzendingen één geheel vor men. In den rechtervleugel van het bloemenpalcis be vindt zich een „formal garden" in te zenden door de afdeeling Heemstede van Bloembollencultuur. Hierin zal men vinden vijvers met een door „blauwen regen" behangen pergola omsloten, palen van flogstone, welke door borders van darwintulpen slingeren, ga zons met hyacinthenperlcen, enz. De linkervleugel wordt gevuld met de meest com plete collectie hyacinthen, welke men zich denken kan, door de afdeeling Overveen—Bloemendaal en de Vereeniging „De Hyacinth" verzorgd als een speciale demonstratie van het gebruik van hyacinthen in dè bloemschikkunst. Honderden bloemstukken van allerlei grootte, ge vuld met hyacinthen, zullen hier een fantastisch kleu renspel scheppen. Over dé verdere inzendingen in de midëténhall waar inzenders zulleii trachten elkaar de loef af te steken in het toonen van de fijnste snufjes - in hyacinthen, tulpen, narcissen, amarylissen, lelietjes enz., zullen we nu niet verder schrijven. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Zesjarig meisje in Den Haag op het trottoir door een vrachtauto doodgedrukt. Donderdagmiddag is een bijzonder tragisrh ongeluk gebeurd in de Gabriël Metsustraat te Den Haag. Een vrachtauto is het trottoir opgereden en heeft daar een 6-jarig meisje aangereden, met het droevig gevolg, dat het kind op slag dood Omtrent de toedracht van dit ongeluk verneemt men het volgende: Omstreeks half twee was de 6-jarige Johanna de V. aan het spelen op het trottoir in de onmiddellijke nabijheid van de woning liarer ouders in de Gabriël Metsustraat. In diezelfde straat stond een vrachtauto, waarvan de chauffeur zich eenige oogenblikken had verwijderd de auto onbeheerd achterlatend. Of de motor afgezet was of dat deze nog doordraaide, was aanvankelijk nog niet met zekerheid te zeggen. In elk geval heeft een jongen de onvoorzichtigheid begaan in de auto te gaan zitten en heeft hij kans gezien deze aan' het rijden te krijgen. De auto reed het trottoir op, juist ter plaat se waar het meisje aan het spelen was. De arme kleine werd tusschen een pui van een der huizen en de vrachtauto bekneld. Zij werd eenige oogenblikken latèr door toege snelde voorbijgangers bevrijd, doch het mocht niet meer„ baten. Met een verbrijzeld sche- deltje werd het kindje opgenomen. De ontsteltenis van de ouders laat zich denken, toen hun dochtertje zoo thuis ge bracht werd. De jongen, door wiens schuld dit droevig ongeval heeft plaats gehad, is zoo hard mogelijk weggeloopen De jongen opgespoord. Nader wordt gemeld, dat de politie in den loop van den middag den jongen, aan wiens onvoorzichtigheid het ongeluk te wijten is, heeft aangehouden. Het was de 15-jarige J. v. d. B., wonende in de van Bij landtstraat. Naar hij verklaarde, was hij met den bestuurder van de vrachtauto meegereden en hij zou even op den wagen passen, terwijl de chauffeur ging schaf ten. De man had den motor afgezet, doch de jongen heeft in zijn afwezigheid met jeugdigen overmoed en onbedachtzaamheid den motor op gang weten te krijgen en den wagen aan het rijden gebracht, met het vermelde droevige gevolg. De jongen is voor het verder verhoor naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Het lijkje van het slachtoffer is in beslag geno men. DE VROEGERE BURGEMEESTER VAN NEW-YORK BETAALT ZIJN SCHULDEN NIET. EEN ENGELSCH RECHTER WILDE ER WEL EENS IETS MEER VAN WETEN. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat Jimmie Wal ker, eertijds burgemeester van New York, en toen in zeer goeden doen, dank zij zijn normale en ook zijn ietwat bedenkelijke inkomsten, thans te Londen voor den rechter heeft moeten mededeelen, dat hij abso luut zonder financieele middelen is. De rechter het was Juxmoore wilde eigenlijk wel wat meer van het geval weten en stelde den oud-burgemeester een aantal vragen. Walker had zich te verantwoor den wegens de niet-betaling van f 489, voor goederen geleverd door een Amerikaansche maatschappij en voor de niet betaling van een hotel rekening, groot 5.000, gemaakt te New York. De rechter vroeg nu: Toen U burgemeester was van New York, was u toch zeer rijk? Neen, ik had een salaris van 25.000 dollar per jaar, maar moest daarvan meer dan 15.000 afstaan aan mijn toenmalige vrouw, die deze schulden ge maakt heeft. Maar eenigen tijd geleden heeft U toch een ple- zierzeereis gemaakt met Uw tegenwoordige vrouw? Geen plezierreis. Ik ben naar Spanje gegaan voor de gezondheid van mijn vrouw. Wie heeft die reis betaald? Mevrouw Walker heeft de biljetten genomen en de kosten betaald. Maar schreef U niet voor de bladen? Ja. En kreeg U niet iedere week 105 voor een arti kel? Zoudt U niet een deel van dat geld hebben kun nen gebruiken voor de betaling van schulden? Zoodra ik naar de V. St. terugkeer zal ik deze kwestie onder de oogen zien. Wanneer denkt U terug te keeren? Waarschijnlijk na dezen zomer. Staat U hier ingeschreven als buitenlander? Ik geloof niet dat. ik ecnig formulier heb geteekend. Ik wist niet, dat ik daartoe verplicht was. De heer Walker legde voorts nog uit, dat hij van de opbrengst der artikelen, met 105 betaald, die hij gedurende 12 weken had geleverd, 40 pet. moest afstaan aan iemand, die hem hielp hij het verifiëe- ren en controleeren van de gegevens. Het laatste ar tikel was verleden week genlaatst en het contract was voorloonig afgeloopen. Deze artikelen waren sinds 1933 zijn eenige inkomsten geweest. De heer Walker legde nog uit, dat de biljetten naar Spanje door mevr. Walker betaald waren van het geld, dat zij gedurende een neriode van 10 a 12 iaar op zij had gelegd. De rechter schortte zijn oordeel op tot 18 Maart, om den schuldeischers gelegenheid te la ten andere stanpen te nemen. Walker, die keurig gekleed was, verliet de zaal in gezelschap van zijn advocaat. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkonpen wij onder GARANTIE en op PROEF Garare C. NIEUWLAND, Berqen. UITBARSTING VAN EEN MODDERVULKAAN BIJ BAKOE. Moskou. Na een rustperiode van drie iaar is een moddervulkaan. die zich op een afstand van 15 K.M. van Bakoe bevindt, onnieuw in werking ge treden. De eruntie is tot noc toe. rustig en zonder aardbeving verloopen, doch Donderdag is het uit- stroomende gas ontbrand. Op de hellingen van de vulkaan bevinden zich petroleumvelden. waarvoor tot nog toe echter geen eevaar bestaat WOONHUIS DOOR ONTPLOFFING VERNIELD. Te Edwardsville in den Amerika/anschen staat Pennsylvanië, heeft door onbekende oorzaak een ont ploffing plaats gehad in een woonhuis, dat .twee ver diepingen had. Tal van omliggende huizen liepen eveneens schade op. Een pasgeboren kind en een man kwamen om het leven, terwijl tal van personen ge wond werden. Veertien slaohtoffers. PARIJS: Volgens aanvullende berichten heeft de scheepsramp van de Spaansche kot ter „Ursula", ter hoogte van Casablanca veer tien slachtoffers gemaakt Van de bemanning van de omgeslagen Fransche reddingsboot „Maréchal Lyautey" zijn de kapitein en vier leden der bemanning omgekomen in de gol ven. De „Ursula" verging eveneens, toen van geen enkele zijde meer hulp werd verleend. Vier lijken zijn reeds aangespoeld. Vijf men- schen worden nog vermist. De overigen heb ben zich op een eilandje in veiligheid weten te brengen, maar wegens den storm zijn ze hiervan nog niet afgehaald. Een militair vliegtuig heeft den schipbreukelin gen touwen, levensmiddelen en kleeding toegewor pen, opdat zij den nacht op het eilandje zouden kun nen doorbrengen. Een ander lid der bemanning wist zich op een kleine rots niet ver van het strand in veiligheid te brengen. Alle aangewende pogingen om hulp te verleenen mislukten echter wegens den storm en de invallen de duisternis. Men betwijfelt of de ongelukkige den nacht zal overleven. Niettemin worden de reddingspo gingen voortgezet. Amsterdammer in het Wilhelminagasthuls overleden. De Bussumsche politie heeft Donderdag middag per auto een 28-jarigen Amsterdammer naar het bureau Pieter Aertszstraat te AmsterdaVn gebracht, die in genoemde gemeente waarschijnlijk op ernstige wijze is mishandeld. De man had een wonde aan zijn hoofd, doch was niet in staat tot het Keven van eenige in lichtingen over hetgeen er met hem gebeurd was. Van het Amsterdamsche bureau is hij over gebracht naar het Wilhelmina Gasthuis, waar hij is overleden. De politie zal thans trachten vast te stellen of voor den dood van het slachtoffer een of meer personen aansprakelijk moeten worden gesteld. In het garnizoen te Groningen is onder de militai ren een griep-epidemie uitgebroken In verband daar mede zal een detachement van 140 officieren, onder officieren en soldaten, dat van 4—9 Maart a.s. te Assen zou worden gedetacheerd voor het houden van schietoefeningen, niet daarheen worden gedirigeerd. Ridders van het „Een. twee, drie-klaver aas!" naar het bureau geleld. De politie van het bureau Warmoesstraat te Am sterdam heeft gisternacht een inval gedaan in een perceel aan de Koningsstraat, aangezien men wist dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Het publiek was niet van deftigen huize, doch be stond hoofdzakelijk uit min of meer bekende types uit donker Amsterdam, die voikomen thuis zijn in de knepen van het ,.een, twee, drie klaveraas!", De leiding van een en ander berustte bij een paar broers, die zich reeds jarenlang met deze practijken bezighouden en tal van malen wegens het gelegen heid geven van hazardspel zijn veroordeeld Er wer den dertien personen naar het bureau geleid, die nadat proces-verbaaj was opgemaakt, weer konden vertrekken. Het vermoeden is gewettigd, dat zij in een ander perceel hun speellust verder zullen gaan botvieren. Een vliegtocht je een probaat middel ge bleken tegen kinkhoest. Sydney (Australië). Behalve als vervoermid del wordt de vliegmachine tegenwoordig ook als ge neesmiddel gebruikt. Twee meisjes uit Sydney maakten een vlicgtochtje als geneesmiddel tegen kinkhoest en de medicus verklaarde het resultaat zeer bevredigend. Verder werd een zesjarige jongen, die aan hooi koorts leed. hiervan geheel genezen, door een vlieg- tochtje op een hoogte van 3000 meter. In het alge meen schijnt vliegen op groote hoogte heilzame werking te hebben op keel- en luchtpijp-aandoenin gen. terwijl ..loopings' 'en plotselinge hoogteverschil len genezende werking op leverziekten moeten heb ben. Behalve deze directe resultaten is het vliegtuig van groot nut voor de volksgezondheid in verband met het groote gebruik dat medici ervan maken om zich snel naar afgelegen plaatsen te begeven. Ook de toevoer van versch vleesch, visch en fruit draagt hiertoe veel bij. In het algemeen is Australië het land. dat van het vliegtuig het'meest gebruik maakt in het belang van de bevolking. Het grootste gedeelte van het transport geschiedt door de lucht. De echtgenoote van gouverneur van Noord-Rhodesia aan boord. Kaapstad: Uit Bulawayo wordt gemeld, dat men zich aldaar ernstig ongerust maakt over het lot van Lady Young, de echtgenoote van den gouverneur van Noord-Rhodesia-Sir Hubert Young. Lady Young ver trok eergisteren per vliegtuig uit Livingstone naar Lusaka, waar zij haar echtgenoot zou vinden. Het vliegtuig passeerde Laomo, doch sedert dien heeft men er niets meer van gehoord. Twee vliegtuigen zijn uitgezonden om de vermiste machine te zoeken, doch hebben niets gevonden. Lady Young was verge zeld van Dr. Kirby, een medicus in regeeringsdienst, ONDERAARDSGHE GEWELVEN ONTDEKT. Vermoedelijk uit den praehistorischen tijd. Bij opgravingswerk te Cahors in het departement Lot in Zuid-Frankrijk, hebben Fransche archeologen een gewelf ontdekt, dat leidde naar een tot nog toe onbekend net van onderaardsche gangen en gewel ven, die waarschijnlijk uit een praehistorische pe riode stammen en nader onderzocht zullen worden, BENZINEONTPLOFFING AAN BOORD VAN MOTORBOOT. San Francisco: Aan boord van een motorboot, waarmede de bemanning van een schip naar land zou worden gebracht, ontplofte Donderdag plotseling de benzinetank, toen het vaartuig zich midden in de Baai van San Francisco bevond. Een 32-jarig ma troos, Benjamin Matthews, werd door de ontploffing gedood, terwijl de motorboot in brand raakte. De an dere 19 inzittenden sprongen overboord en wisten zich zwemmende te 'redden óf zoo lang drijvende te houden tot^ij doop te hulp schietende booten werden opgepikt. Onder wie een vrouw. Montreal. Op 29 Maart a.s. zullen te Montreal vier personen worden opgehangen, die ter dood zijn veroordeeld wegens moord, welk vonnis gisteren door het gerechtshof te Montreal in hooger beroep werd bevestigd. Drie hunner waren betrokken bij een zelfde zaak. De thans veroordeelde Mrs. Tomasino Saaro had nl. twee mannen, Angelo Donofrio en I.eon Gagliardt gehuurd om haar echtgenoot te doo- den, teneinde in het bezit te komen van diens ver zekeringspremie ter waarde van 5.000 dollar. De vierde ter dood veroordeelde is de 19-jarige Joseph Alisero, die verleden jaar de jeugdige Gra- zielle Viens vermoord heeft. Uit het Parlement. EERSTE KAMER. VAN VERHOOGING DER STEUNNORMEN KAN GEEN SPRAKE ZIJN. HET VERSCHE KADETJE BLIJFT EEN LUCHTKASTEEL. Vergadering van Donderdag 28 Februari 1935. Het versche cadetje heeft een strijdbaar verdedi ger gevonden in den heer Ter Haar (c.-h.), die meende dat de bepaling, dat vóór 10 uur 's morgens geen versch brood mag worden verkocht, diende te vervallen. Nu door de praktijk is bewezen, dat bevroren brood niet van versch is te onderscheiden, meende deze afgevaardigde, dat alle aanleiding tot wets overtreding diende te worden weggenomen, omdat controle nu bijna onmogelijk is geworden. Overigens bewogen de discussies zich. zooals trou wens was te verwachten, in hoofdzaak om de steunnormen en het vraagstuk der huren. De heer Ruggo (s.-d.) wees er op dat de loonen in werkverschaffing soms nog lager zijn dan de steun, die anders hij stemnelen zou worden ontvan gen en drong aan op onderzoek naar de onmoge lijke toestanden, die vooral in het Noorden des lands on dit gebied heerschen. De heer Smeenge (lib.) bepleit een speciale steun regeling voor den kleinen, eigen-geërfden boer en drong er op aan. dat de regeering alsnog haar standpunt zou wijzigen ten aanzien van de Hooge Vcluwe. Hij meende dat moet worden vermeden, dat dit 6000 hectaren groote gebied zou worden ver snipperd. De heer Hermans (s.-d.) oefent ook zeer scherpe critiek uit op de lage steunuitkeeringen, waardoo1' men in tal van gezinnen de wanhoop nabii is. Ook de werkloosheid onder de ieugd werd ampe' besproken, terwijl nog de heer Slingenberg (v.-d.N eens lans brak voor huurverlagine over de geheel'" linie, waartoe hij eenige middelen aanwees. De Minister van Sociale Zaken, da heer Slote maker de Bruine gevoelde er niets voor om, terwille van enkelen die klein versch brood verlangen, een wet te gaan veranderen, die met zoo geweldig veel moeite is tot stand gebracht. Spreker constateerde, dat er een zeer groote. hier en daar zelfs catastrofale huurdaling is te consta- teeren, maar helaas juist niet in woningen beneden f7.00. Spreker zei daarom al het mogelijke te doen om den houw van woningen bestemd voor arbeiders met zeer lage loonen, te bevorderen. Spreker meende, dat bekorting van den Arbeids duur neerkwam op het verdeelen van een te kleine koek onder een te groot aantal menschen. Ook hij gevoelt, dat het inkrimpen van den export ons nog voor meer moeilijkheden zou stellen, doch wees er op dat lagere loonen weer konden helpen om den uitvoer te prikkelen. De Minister zegt dat de regeering afwijzend staat tegenover den aankoop van de Hooge Veluwe. Daarna komend tot de aanmerkingen on de steun normen zegt de Minister dat de groote lijnen vast staan en de de regeering niet terug kan gaan. Het geheele Kabinel slaat achter dit besluit en men doet dengenen, die het al zoo erg moeilijk hebben, geen dienst door te beweren, dat steeds maar blijven aandringen wel zal helpen. Na eenige repliek werd daarna Hoofdstuk A z. h. s. aangenomen (tegen de soc.-dem.). De vergadering werd daarna verdaagd tot a.s. Dinsdag half twee. TWEEDE KAMER. SLECHTS DE LIBERALEN ZIJN PRINCIPIEELE TEGENSTANDERS. MINISTER DE WILDE OP HET OORLOGSPAD. Vergadering van Donderdag 28 Februari. De gemoederen zijn iets warmer geloopen bij de .oortgezette behandeling van het wetsontwerp op de verbindend- en onverbindendverklaring van Kar- elafspraken. Het bleef echter een duel tusschen de liberalen enerzijds en de rest der Kamer anderzijds. Blijven de Vrijheidsbonders kopschuw voor verde- re regeeringsbemoeiing met het bedrijfsleven, de andere groepen aanvaarden het als een steeds toe nemend streven naar samenwerking onder de be- j drijfsgenooten, als gevolg van wijzigingen, welke be zig zijn zich in de structuurverhoudingen van het economisch leven te voltrekken. De liberalen onder aanvoering van den heer Biere- ma verdedigden hun stelling hardnekkig, doch na het antwoord van Minister Stecnberghe, was het duidelijk, dat verdere weerstand toch niet zou baten en verwachtte men algemeen dat nog dien zelfden dag de aanneming der wet haar beslag zou krijgen. Dit liep echter tegen, omdat het noodig bleek de stemming uit le stellen teneinde de juiste formulee ring te vinden voor een amcndement-Smeenk, dat de motiveering van de ministrieele beslissing voor schrijft. Tevoren waren een amendement Rutgers van Rozen burg en twee van Dr. van den Tempel aanvaard, waardoor publicatie der aanvragen, tenminste als zij als ernstig genoeg worden beschouwd, gewaarborgd is en nog eenige sterkere formeele waarborgen wer den verkregen. In den laten namiddag werd nog overgegaan tot do behandeling van het eerste lid van Art. 126 van de Ambtenarenwet, die men zoo wil veranderen, dat de Kroon, bij voorschriften aan lagere organen in zake de door haar noodig geachte salariswijzigin gen niet meer gebonden is aan een termijn van drie maanden, maar aan een door den Kroon zelf te stel len „redelijken termijn", terwijl de Kroon ook zal kunnen ingrijpen, als de lagere organen niet geheel of slechts gedeeltelijk aan haar wenschen voldoen. Voorwaar een groote machtsverruiming van de Centrale regeering. Dat hier dan ook afgevaardigden op de loer zou den liggen om deze macht te beknotten, was te ver wachten en de heeren Drees en Kooiman gordden zich ten strijde, welke worsteling al spoedig ontaardde in een gevecht op leven en dood.. Vooral toon de heer Suring (r.k.) een amendement voorstelde, dat tot strekking had de regeeringsmacht wat te knotten, raakte Minister de Wilde zoo in vuur, dat hij vuurrood en druk gestieuleerend een waar spervuur van argumenten op zijn bestrijders los liet. Ja hij ging zelfs zoover de zaak als een verkapte motie van wantrouwen te beschouwen en dreigde met intrekking van het geheele wetsontwerp. De Voorzitter vond het toen blijkbaar noodig om tusschenbeide te komen en schorste de beraadsla gingen, door de stemming over de amendementen en de wet uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Meer en meer doet Minister de Wilde zich kennen als een bewindsman met veel temperament. Dat kan nog wel eens tot verrassingen aanleiding geven. Om ruim half zeven werd de vergadering tot Vrij dagmiddag twee uur verdaagd. (Zie voor de vergadering van Vrijdag elders in dit nummer).

Schager Courant | 1935 | | pagina 11