De jacht op de lichte Orang F Die rheumatische pijnen AKKERTJES HEERHUGOWAARD RAAD HEERHUGOWAARD. Donderdag 28 Februari 's namiddags 2 uur kwam de raad deze: gemeente voor een openbare spoed- eischende vergadering bijeen. Pl.m. 20 minuten over twee opende de Voorzitter, de heer Sutman Meijer, met een kort welkomst woord de vergadering en deelde mede, dat er be richt van verhindering was ingekomen van de hee- ren P .Smit en C. Pool, waarvan de laatste heer wegens ziekte verhinderd was. Voorzitter meende namens den geheelen raad te spreken, als hij den heer Pool een spoedig herstel toowenschte. Verder deelde Voorzitter mede, dat deze spoed vergadering was belegd omreden de heer S. Fran zen uit de Beemster met een verzoek om bouwgrond bij de gemeente was gekomen van de voorzijde van het oude sportterrein voor het waarschijnlijk daar te bouwen postkantoor. Daar genoemde heer gaar ne een spoedige beslissing zag. en om den heer Franzen terwille te zijn, was tot deze vergadering besloten. Doch alvorens tot een besluit over te gaan, stelde Voorzitter voor, deze zaak eerst in comité te behandelen, hegeen de raad goedkeurde. Na een half uur opende Voorzitter opnieuw de vergadering en deelde mede, dat B. en W. voorstel den om aan den heer S. Franzen een stuk grond aan de voorzijde van het oude sportterrein, ter grootte van pl.m. 300 M2. te verkoopen voor f 1000, hetgeen de raad goedkeurde. Als punt 2 van de agenda werd behandeld het voorstel om over 1935 de navolgende voorschotten te verleenen: Schoolbestuur v. d. Parochie v. d. H. Dionysius 80 pet. van f16.32 X 263% leerling, is f 3443.52: Schoolbestuur v. d. Parochie van het H. Hart, 80 pet. van f 16.32 X 248 leerlingen is f 3237.88; Schoolbestuur v. d Parochie v. d. H. Familie 80 pet, van f 16.32 X 157% leerlingen, is f 2053.06; School bestuur v. d. Hulpvereeniging voor Chr. Nationaal Onderwijs 80 pet. van f 16.32 X 43% leerling is f567.93; verminderd met 80 pet, van de vermoede lijke opbrengst der schoolgelden, is 80 net. van f50 is f40, zoodat resteert f567.93 f 4-0 is f527.93. Goedgekeurd. Hierna sloot de voorzitter om 3 uur de vergade ring met een woord van dank aan raadsleden en pers. Donderdagavond hield de begrafenisvereeniging „De laatste Eer" haar jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Liefhebber. De voorzitter, de heer v. d. Meer opende de verga dering met een kort woord van welkom. Hierna las de secretaris de notulen van de vorige vergadering voor, die onveranderd worden goedge keurd. Vervolgens is aan de orde het jaarverslag van den secretaris. Er is dit jaar weinig gebeurd, 4 leden zijn overleden en de vereeniging heeft 8 maal een niet- lid ter aarde besteld Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1934 503 en op 1 Jan. 1935 496. Er is 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat de vereeniging ondanks de pas ingevoerde con tributie- en tarievenverlaging toch nog een behoor lijke winst heeft gemaakt, wat vooral zijn oorzaak hierin vindt, dat weinig leden zijn overleden. Als bestuursleden worden herkozen do aftreden- den, de hoeren v. d. Meer, de Boer en Kaspers. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering wor den benoemd de heeren Dirkmaat en Kooij. Bij de rondvraag zegt de heer Kooij, dat hij als bode bij groote gezinnen vaak te hooren krijgt, dat de contributie voor hen te zwaar is. Spr. vraagt of aan dit bezwaar niet kan worden tegemoet geko men, door bv. voor slechts een paar kinderen con tributie te laten betalen. De secretaris, de heer de Jong, gelooft, dat dit idee wel voor verwezenlijking vatbaar is. Er zijn in onze vereeniging niet veel dergelijke gezinnen. Spr. stelt voor om gedurende een proeftijd van 1 jaar in elk gezin hoogstens 3 kinderen beneden 16 jaar contributie te laten betalen. Aldus besloten. Verder vraagt de heer Kooij of het niet mogelijk is, bij begrafenis van een lid van de vereeniging één volgkoets te geven. Spr. gelooft, dat dit wel mogelijk is, daar de vereeniging een tamelijk groote reserve heeft, die niet grooter behoeft te worden. Spr. dringt hier des te meer op aan, omdat dit bij vcreenigin- gen in naburige plaatsen ook gebeurt Op voorstel van den heer v. d. Meulen wordt be sloten voor kinderbegrafenissen een klein lijkkleed aan te schaffen. Hierna sluiting. WINKEL spoord werd ook het penseel te gaan hanteeren en de prachtige wandschilderingen in de Sixtijnsche kapel tot stand bracht. Zóó, wendde spr. zich tot z'n gehoor, hebt gij tot nu toe als leden van uw organisatie, naar de ency cliek van paus Leo XIII gewerkt aan de twee grond zuilen: liefde en rechtvaardigheid, maar zoo is ook thans de tijd gekomen het bouwwerk dat ge met hard zwoegen hebt gesticht, op te sieren, te vervol maken. Doch daarbij hebt ge te bedenken: „Als de mensch zichzelf niet verandert, zal alle herordening tot verbetering van de maatschappij niet balen." Spr. wees dan op de gelijkenissen, waarin gespro ken wordt over het mosterdzaadje en het zuurdeeg, waarvan de eerste bedoeld was als steen voor de mannen, die het fundament van het christendom hadden te leggen, maar de tweede de veel zwaarde re taak op de schouders van de apostelen legde, om een geheel anderen geest in de wereld, „een nieuw leven" te brengen. Hierop zijn rede verder bouwend betoogde spr. dat bij alle ontwikkeling op materieel gebied, niet vergeten mag worden, dat er een ander, hooger doel is en dat ieder, ook de leek, om dit te bereiken, een apost.eltaak heeft te vervullen. Die taak eischt niet alleen het belijden, maar ook het beleven van Christus' leer, dus komt men er niet met zes dagen lijnrecht handelen tegen het evange lie in en alleen 's Zondags de kerkelijke plichten te vervullen, maar moet, als bewust katholiek, in den ken, handelen en willen van Christus' leer door- deesemd zijn. Nog al te veel zijn we gewend het Christendom te meten met een vlaktemaat, merkte spr. op, maar het gaat er niet alleen om hoe ver het Christendom over de aarde is verbreid, doch vooral hoe diep de leer van het evangelie in de menschen is doorgedron gen. Spr. wekte aan het eind van het eerste deel van z'n rede op, door woord en voorbeeld, in en buiten de standsorganisatie, de aposteltaak te ver vullen, om mee te helpen Christus rijk te vestigen. Nadat voor „Hulp in Nood" een collecte was ge houden. die ongeveer f 10 opbracht, en een vraag van den heer Van Kessel over de al- of niet bisschop pelijke goedkeuring van de Kath. Dem. Partij was beantwoord, zonder er diep op in te gaan, omdat deze buiten het onderwerp stond, zette Pater Alexan- der in het tweede deel van z'n rede nader uiteen, hoe men die aposteltaak had te vervullen, n.1. met een zuivere bedoeling, ter eere Gods en uit liefde tot den medemensch; naast het bereid zijn, is die nende en offerende liefde noodig. Pastoor Van der Eem. de geestelijke adviseur, die. evenals Pastoor Verhoeff aanwezig was. dankte op de hem eigen wijze spr. voor zijn mooie rede, waar na de heer Van der Ploeg de vergadering sloot. Locomotief ramt vrachtauto. Meisje voor de tweede maal aan den dood ontsnapt. I In het smalle, trechtervormige gedeelte van den weg HulstWalsoorden te Kloosterzande heeft naar het „Dagbl. v. N-Br." meldt een ernstige botsing plaats gehad tusschen een tramlocomotief en een vrachtauto der Z.V.T.M., waarbij de voorgevel werd ingedrukt van het pand van den slager Hijen. De vrachtauto kwam van de richting Waisoorden, de locomotief van de richting Hulst. De vrachtwagen werd door de locomotief gegrepen en daarop met donderend geweld door den voorgevel gedrukt. Aan het raam van den ingedrukten gevel zat dé dienstbode E. R., die vorig jaar voor het: huis door een auto werd aangereden, toen ze op een ladder stond te zecmen, waarbij zij door het venster naar binnen rolde. Thans is zij er al even gelukkig afgekomen als den vorigen keer: Wel werd zij mèf puin overdekt, doch bekwam slechts verwon dingen. Een paar rib ben werden gekneusd. Auto en pand werden zeer ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen overigens niet voor DRIE MENSCHEN LEVEND VERBRAND. Donderdagavond hield de Coop. broodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" haar 'districts vergadering voor de leden en verbruikers in de krin gen Aartswoud, Kolhorn, Lutjewinkel en Winkel. De zaal is geheel gevuld als de voorzitter de bij eenkomst opent. Hij spreekt in zijn openingswoord zijn voldoening uit dat de coöperatie steeds vooruit gaat; alleen de bakkerij heeft wat geleden, door het zelf-bakken. Het jaarverslag is vervolgens aan de orde en daarover worden verschillende inlichtingen ge vraagd, w.o. over een dreigement van staking van het personeel; het bevorderen van het verkrijgbaar stellen van goedkoope Haka-artikelen; verlaging van de assurantiekosten; het vertrek van voorzitter van Midwoud en het zich niet herkiesbaar stellen daarvan; terwijl verder woorden van waardeering aan bestuur en bedrijfsleider worden geuit. De bedrijfsleider deelt mede dat na overleg het ul timatum van het personeel is ingetrokken; Haka- artikelen zijn steeds verkrijgbaar; de assurantie is ondergebracht, op de verschillende exploitatieposten. De voorzitter deelt mede dat hij voorzitter is ge- hlcven, doch niet dan na rijp beraad. Hij heeft de beschikking over veel vrijen tijd en hoopt die te gebruiken om te werken voor de coöperatie. In het bestuur is daarover ook door hem gespro ken en niemand had bezwaar. De voorzitter deelt mede, dat 't het streven is steeds meer bij de coop. te betrekken en zoo is het gelukt vasten voet te krijgen in de Wieringermeer, waar ook een winkelpand is gehuurd. Waar deze huur af loopt, zal machtiging tot aankoop worden gevraagd. Tot ledenraad-leden voor den kieskring Kolhorn, zijn bij enkele candidaatstelling benoemd de heeren K. Burger, D. Burger, D. Vries en W. Bestevaar en in den kieskring Lutjewinkel de heeren Tj. Posthu- mes, N. Bakker en Jb. Jongejan, terwijl in de vaca- turo W. Roggeveen is benoemd mevrouw Hakhof— Krab. Dan volgt de film. De ervaringen van een jonge man. Mooie, heldere beelden, doch ook mooi van ge schiedenis. Een zeer dankbare propagandafilm. Het woord is nu aan den propagandist, den heer Van Amstel. die evenals elders, een krachtig plei dooi voor coöperatie houdt. Dan wordt de Haka-reclamefilm vertoond. Daarna sluiting. ANNA PAULOWNA BREEZAND. R.K. Volksbond. Donderdagavond sprak in de zaal van den heer Borst, na een inleidend woord van den heer van der Ploeg. Pater Alexander O. M. Cap, algemeen leider van de kernclubs. Zijn onderwerp was: „Nieuw leven", en spr. begon z'n rede met er aan te herinneren, hoe Michel An- gelo, de groote bouwmeester, wiens hart uitging naar het forsche beeldhouwwerk, naar 't scheppen met hamer en beitel uit het harde marmer, er toe aange Door vlam vatten van benzlne-reservoir van een autobns. Parijs. Op den weg tusschen Juan-les-Pins en Nice is de motor van een autobus onklaar geraakt- Tóen de chauffeur de motorkap oplichtte om naar de oorzaak van het euvel te zoeken, geraakte door onbekende oorzaak het benzine-reservoir in brand; in een oogenblik stond de geheele bus in vlammen. Terwijl de chauffeur zich in veiligheid wist te bren gen, trachtte de conducteur en de passagiers hun baerase te redden. Hierbij werden hij en een vrouw met haar zesjarig kind door de vlammen gegrepen. Alle drie zijn levend verbrand. die U hel leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui tengewoon. Niel alleen dal de pijnen verdwijnen, maar AKKER-C ACHETS verdrijven bovendien uit '1 lichaam de sloffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" 'Hedertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. _m_ Zware storm op Hawaï. Vier dooden. Schade op suikerplan- Honoloeloe. Zware stormen en hagelslag hebben op Hawai aanzienlijke overstroo mingen veroorzaakt. De schade aan de suiker-plantages is zeer aanzienlijk; bruggen en electrische .gelei dingen werden weggerukt. Naar tot nu toe werd gemeld zijn vier personen om het leven gekomen. Door ontzettenden hagelslag en enorme spring vloeden in de kustgebieden werden honderden hui zen cn hutten van inboorlingen verwoest. De storm brak zoo onverwacht en met zulk een snelheid los, dat duizenden menschen zich slechts met de grootste moeite konden redden. Met achterlating van al hun bezittingen slaagden zij erin het veege lijf te bergen. Hagelkorrels ter grootte van een vuist sloegen groote bloedende wondon in de lichamen van dege nen, die zich buiten waagden. De kracht van den hagel was zoo groot, dat alle vensterruiten werden vernield, ierwijl in de daken van de auto's, die in de open lucht parkeerden, door de korrels gaten werden geslagen van meer dan 7 centimeter door- Snede. Uit -Honoloeloe zijn Amcrikaansche troepen naar Oahoe gezonden, om hulp te verleenen in de kust gebieden, welke door overstroomingen volkomen van de buitenwereld zijn afgesneden. Daar de verbindingen naar Honoloeloe gedeelte lijk zijn verstoord, vreest men, dat het aantal doo den nog aanzienlijk stijgen zal. Salarïsregeling Noord-Holland. Geen kookdames meer. Het gewijzigde salarisreglement van het perso neel dor provincie N.-Holland is nu in het Prov. Blad verschenen, aldus de Haarlemsche corr. van het „Alg. Hsbl." Er zijn nog enkele wijzigingen in gebracht, vergeleken bij het ontwerp, zooals in het. begin van deze maand aan de Prov. Staten was aangeboden. Hetv alt op dat de kookdame niet meer in het reglement voorkomt Zij is vervangen door: „assis tentleidster kookcursus". En de chef-kookdame is geworden: „chef-leidster kookcursus". Een leidster-kookcursus is er blijkbaar bij inge schoten. Financiering van misdaad. In 1934 verspeelden de New-Yorkers een half milliard dollars. N e w-Y o r k. Uit het voortgezette onderzoelc naar de gangster-loterij, welke werd geleid door den bekenden bandiet Dutschultz, is gebleken, dat do winsten, welke hieruit voortvloeiden, nog aanzien lijker zijn, dan eerst werd gedacht. In het jaar 193-4 heeft de bevolking van New-York ongeveer een half milliard dollar verspeeld, waar van Dutschultz en zijn helpers, een 350-tal kleinere bankiers, ongeveer 100 millioen dollars winst maakten. De wekeliiksche ontvangsten bedroegen ongeveer 10 millioen dollar. De politie stelt thans een onderzoek in, boe het mogelijk was, dat Dutschultz deze loterij leidde, terwijl hij door de politie werd gezocht. De mijnramp te Gresford. Het ontzegelen van de mijn. Brown, de minister van het Engelsche mijnwezen, heeft Donderdag in het Lagerhuis mededeeling ge daan van het ontzegelen van de schacht van de mijn bij Wrexham, als inleiding van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, die 170 menschenle- vens heeft gekost. De minister zeide, dat einde vol gende week de eerste ploeg deskundigen zou afda len en dat het onderzoek zoo eerlijk en minutieus mogelijk zou geschieden. Spr. wilde echter reeds thans een beroep doen op het publiek zoowel als op de pers, om niet alle ochtenden aan den ingang van de mijn to komen opdagen en het werk te bemoeilij ken. Van den stand der werkzaamheden zou het Huis van tijd tot tijd op de hoogte worden gehouden. Pygmeeën-justitie. Mevrouw Marie van Weslerhoven Is Donderdagavond in den Stadschonwbnrg ie Amster dam gehuldigd in verband met haar zestig-jarig tooneeljubileum. Een foto van de huldiging. In de Belgische Congo heeft men een nieuwe pygmeeënstam ontdekt, die op merkwaardige wijze de ter dood veroor deelden terechtstelt. Een pijl suist vlak langs den kop van een paard en blijft trillend in een boom steken nog twee van deze onaangename instrumenten volgen. Twee pistoolschoten in de struiken, die donderend weerkaatsen. Dan is het voor korten tijd rustig. Maar de ruiters weten, dat de schutters hen blijven volgen, dat zij bespieden, vol wantrouwen alles wat zij doen gadeslaan. De pijlen, die op hen afgeschoten werden, zijn vergiftigd. En degenen, die hen afschie ten zijn dwergen de kobolden van het oerwoud. Men vindt hen in geheel Afrika, van Abessinië tot de Zuidelijkste tropische grens. Of zij Tikitiki of Watwa Babongo of Bagelli heeten of zij ook een andere taal spreken: in hun levensvormen zijn zij gelijk. Primitief, in oude kleine hutten wonend, schuw, gevaarlijk, onrustig en soms ook angst wekkend voor groote menschen. Op zekeren dag werd bekend, dat een Amerikaan- sche onderneming, die te New York en Chicago groote musea bezit, een prijs van 20.000 dollar uitloofde voor een doode „lichte orang". Een lichte orang? Sedert tientallen jaren gaat door de jungle van Afrika de mare, dat er ergens een orang leeft, die geweldig groot is en bovendien licht van haar. Men vertelt zelfs, dat hij een roode kuif heeft Misschien een soort Albino? 20.000 dollar, dat is veel geld. Dan bedenkt men zich niet lang. Drie der beste jagers van Nairobi verzochten telegrafisch jachtverlof, ook van de Bel gische regeering en maakten zich op voor een inte ressante jacht Zij wilden het Victoriameer overste ken en dan de Belgische Congo binnendringen. Want men had hen verteld, dat slechts één hen op het spoor van den lichten orang kan brengen en wel de leider der pygmeeënscharen in Belgisch Congo, de koning der dwergen, sultani Kasicoela. On derweg vertelde een halfbloed hen: „Hij kent alle orangs bij naam, hij kent hun stamboom, de plaats waar hun ouders wonen. Hij is de eenige mensch ter wereld, die alles van de lichte apen afweet Maar dat weet ik van mijn vader die lang in de jungle leefde de lichte aap is geen orang, maar een tusschensoort van orang en gorilla. Van de orang heeft hij de behendigheid, van de gorilla de kracht en het gebit Maar den jagers wachtte een teleurstelling. De sultani wilde niet hebben, dat men op deze aap jacht zou maken. Zoo moesten zij dan zonder zijn hulp, vertrouwend op hun geluk, verder de jungle in. En hier ontmoetten zij de lichte orang eerder dan zij vermoedden in ieder geval vonden zij zijn sporen. Tijdens een nachtelijken tocht stieten de jagers op een pad op een dooden neger, een dwerg. Hij had geen wapens bij zich. Zijn oogen waren ook nog in den dood angstig opengesperd. Zijn nek was gebro ken. Zooals dreunende trommels verrieden was men niet ver van een pygmeeënnederzetting. Men ging er op af. De bewoners der nederzetting liepen eerst weg toen zij de blanken zagen. Na twee dagen kwamen zij met hen in contact. Door een tolk hoorden zij de geschiedenis van den doode. Tijdens zijn leven maakte hij de vrouw van een zijner stam- genooten het hof. Zij gaf tenslotte toe. Men verrastte de twee echter. In de jungle staat daarop de dood straf. Volgens oude pygmeesche traditie moest hij sterven. hoe echter? Want de andere stammen hadden verteld, dat de machtige blanken zulke dood vonnissen als moord beschouwden. Zoo namen zij hun toevlucht tot een oeroude offerdienst. Men bracht den ter dood veroordeelde, opgejaagd door speerstooten, in de jungle. Daar hadden de toove- naars reeds uren geleden den grooten rechter den lichten aap geroepen. En inderdaad verscheen hij. Men dwong den veroordeelde verder te loopen. Hij werd door het beest, gegrepen en gedood; toen liet men hem aan zijn lot over en verdween. De oogen van den doode waren zoo angstig opengesperd, dat zelfs de roofdieren hem niet naderden. De jagers wilden gaarne meer van den „lichten orang" hooren. Maar toen werden de pygmeeën zwijg zaam gelijk de sultani. Hij was hun laatste rechter in de jungle. Hem vangen, zelfs dooden? Onmogelijk. Toen gaven de jagers het zoeken op.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16