De ZeilDets. Mary en de drie zware kronen. Hoe ontstaat een landkaart? Een geduldspelletje voor dierenkenners. HET KONINGINNETJE VAN ZEVEN DAGEN. door MABEL MURPHY. Toen Mary Stuart, koningin van Schot land, nog maar zeven dagen oud was, boog een hoveling diep voor haar wieg en zeide: „De koning is dood! Lang leve de ko ningin." Een week later kwam de regent bij de moeder van de kleine koningin, en zeide: „Beloof mij dat Mary mijn ze ven-jarige zoon zal trouwen!" Maar Hendrik de Achtste van Engeland had reeds afgezanten gestuurd om de hand van Mary te vragen voor zijn vijf- Jarige zoon Edward, de erfgenaam van de Engelse troon. Bij dit verzoek voegde hij er nog aan toe: „Koningin Mary moet met mijn hovelin gen mee naar Engeland komen om daar opgevoed te worden." Toen Mary's moeder aarzelde om haar baby mee te geven, dreigden de hovelin gen haar met de woorden: „Wanneer Koningin Mary niet met ons naar Engeland zal terugkeren, zal Koning Hendrik de oorlog verklaren aan haar ko ninkrijk." Mary's moeder hoefde geen antwoord te geven op deze wrede boodschap. De Schot se Adel, die toen zitting had in het par lement, gaven het antwoord. Dat luidde als volgt: „Mary, Koningin van Schotland, blijft in haar vaderland." En om Mary te beschermen tegen Hen drik de Achtste, werd Mary gekroond toen Zij pas negen maanden oud was. Een Kar dinaal hield de zware kroon boven haar kleine, goudgelokte hoofdje. Een beroemd edelman nam haar kleine handje en legde de garnalenvingertjes om de scepter, die versierd was met juwelen. En een andere edelman legde het grote zwaard om haar kleine lichaampje. Het was het zwaard, dat vele Schotse koningen hadden ge dragen in tijd van oorlog. Toen dit ge beurd was, begonnen de mensen in de kloosterkerk te roepen en te schreeuwen, de trompetten speelden fanfares, ook het grote orgel speelde en de kleine ko ningin huilde en blerde alsof haar hartje wou breken! Koning Hendrik, die zeer vertoornd was, êtuurde zijn troepen naar Schotland. Kastelen, kloosters en kerken vielen ten DE DIERENTUIN IS IN DE WAR. Negen dieren zijn hopeloos in de war. Dat komt omdat ze doormidden zijn ge sneden, en nu zijn die stukjes door elkaar geraakt. Niks leuk! Je had de directeur prooi aan de vernielzucht der Engelse soldaten, en eindelijk, na vele jaren van strijd, naderden de Engelsen het kasteel Stirling, waar de kleine koningin woonde. Om haar voor de gevaren te beschermen werd de kleine Mary naar Frankrijk ge bracht. Zij ging met haar moeder, en haar vriendinnetjes, die met haar opgevoed werden de vier Mary's: Mary Beaton, Mary Seton, Mary Fleming en Mary Li- vingstone. De kleine Mary was zo lief en zo mooi, dat de Franse koning Hendrik de Twede zeide: „Zij zal mijn zoon huwen en zowel koningin van Frankrijk als koningin van Schotland zijn." De kleine Dauphin zo werden de Franse kroonprinsen genoemd was een jaar jonger dan Mary. Het was een bleek, verlegen ventje. Maar de kleine Schotse koningin hield direct van hem. De twee kinderen speelden samen en leerden sa men. Mary leerde veel makkelijker dan Frans, zo heette de Franse kroonprins. Zij leerde niet alleen Frans spreken, maar ook Spaans en Italiaans. Verder had zij zang lessen, danslessen, zij naaide en breide. Zij leerde ook Latijn en in de Nationale Biblio theek in Parijs is het kleine-rood-ingebon- den boekje, waarin zij haar Latijnse the ma's schreef. Mary was nog maar zestien jaar oud, toen zij met Frans trouwde. Hendrik de Twede hield zo veel van zijn zoon en zijn schoondochter, dat hij de prachtigste fees ten gaf, die er ooit in Parijs gegeven zijn. Mary's kroon was zo zwaar dat zij hem niet op het hoofd kon houden. En op het grote feest dat volgde op de trouwplech tigheid, stond er een edele ridder aan weerszijden van de jonge bruid, die de kroon boven haar hoofd hielden. Na de dood van de Engelse koningin, riep Hendrik de Twede en dit was heel dwaas van hem Mary uit tot koningin van Engeland. Deze kroon heeft zij echter nooit gedragen. Maar, binnen een jaar, stierf Hendrik de Twede door een ongeval, OPLOSSING: domino-toverspel van de vorige week. en de oppassers eens moeten zien. Ze wa ren helemaal ongelukkig, want ze konden er niet uit wijs. Nu, het w&s ook moeilijk hoor, en door hun zenuwachtigheid kon den ze de dieren niet in elkaar zetten. Jullie moeten hen nu maar eens helpen, en zo werden Frans en Mary koning en koningin van Frankrijk. Op haar kleine hoofdje wogen de twee kronen van Frankrijk en Engeland zwaar der dan de kroon van Schotland in haar jeugd had gedaan. Tenslotte, ten gevolge van deze drie kronen, kwam Mary aan het einde van haar leven. Tien geboden voor Boekenvrienden. HOE MOET JE BOEKEN BEHANDELEN? Een boek moet een vriend voor je zijn ja, zelfs een schoolboek. En een vriend mag toch wel van je verlangen, dat je hem een beetje vriendelijk behandelt en goed voor hem bent! Vooral wanneer hij zich zo weinig kan verroeren als een boek. Als je je boek dus netjes wilt houden en lang „vriendje" met hem wil zijn, dan heb ik hier tien geboden voor je, die je goed moet trachten in acht te nemen: 1. Leg het boek nooit opengeslagen en met de rug naar boven weg. De ge lijmde rug breekt, het boek verliest zijn vorm en de bladen vallen er uit. 2. Ezelsoren zijn nu niet bepaald mooi. Wanneer je het boek gauw moet wegleg gen, en toch wil weten waar je gebleven bent, zodat je het de volgende keer mak kelijk kunt vinden, leg er dan een stukje krantenpapier of zelfs maar een draadje tussen. 3. Een boek moet je niet gebruiken als een bergplaats voor foto's en brieven. Daardoor wordt het bandje maar uit el kaar gedrukt en het breekt dan! 4. Dat je onder het lezen geen boter hammen moet eten, behoefde ik eigenlijk niet te zeggen. Heb je echter tegen deze regel gezondigd, en moet het boek daar voor boeten, doordat het met vetvlekken ontsierd is, dan kun je die weg krijgen door wat magnesium op de plek te strooien, het er dan weer af te vegen en vervolgens met een heet strijkijzer er over te strijken, terwijl je vloeipapier legt aan weerszijden van de beschadigde bladzij. 5. Als je over het gelezene opmerkingen want anders loopt de boel mis. Het is het beste wanneer jullie dit stuk papier met de restjes der armzaligen voorzichtig op dun karton plakt en ieder, stuk dan, wan neer het droog is, uitknipt. Probeer het maar eens. wilt maken, schrijf die er dan niet naast, maar neem een blad papier, dat even groot is als de bladzijden, schrijf je eigen wijsheden er op, en leg het blad in je boek. 6. Is het boek nieuw en zo stevig gebon den dat de bladzijden telkens weer terug slaan vaar dan niet ongeduldig uit en strijk niet driftig over de open bladzijden, want dan krijg je van die lelijke vouwen. Het is veel en veel beter om het open boek rechts en links in je handen te ne men, en dan maar niet te wild! uit elkaar te buigen, maar niet met rukken en stoten alsjeblieft. 7. Wanneer je een boek uit de boeken kast wilt nemen, dat stevig vastgeklemd zit tussen andere boeken, dan moet je het niet boven aan de rugzijde grijpen én het proberen eruit te wurmen, want dan heb je veel kans dat je de rug uit elkaar trekt, en dat zou natuurlijk reuze jammer zijn. Het is veel makkelijker en beter om de boeken, die rechts en links staan van het boek, dat je wilt hebben, meer naar achte ren te duwen, zodat het middelste boek makkelijk te grijpen en er uit te trekken is. 8. Boeken moet je nooit in de zon laten liggen, want dan trekt de band krom, en dan kun je het nooit meer goed krijgen. 9. Alle mogelijke warmte is schadelijk voor boeken ,want het papier wordt bros, en de band trekt krom, en dat is geen ge zicht. 10. Wanneer je boeken draagt, leg hen dan afwisselend, zoals je op het plaatje kunt zien, de rug en de voorste snee op elkaar. De rugzijde van een boek is name lijk altijd een beetje dikker en steviger, en de snee juist dunner en geeft meer mee. Doordat je de rug boven de voorste snee legt, blijven ze netjes op elkaar liggen, en anders zouden ze naar één kant afglijden. Luchtfoto's van ontoegankelijke gebieden. door H. M. L. Gerkendts. Reeds vroeg hebben de mensen getracht om de weg duidelijk te maken door aller lei aanwijzingen aan te brengen, of door EEN KNUTSELWERK: JE VOOR TWEE. Er zijn handige lui, die uit de verschillen de dingen die je vindt op autokerkhoven, een nieuwe auto bouwen. En waarom zouden die handige lui, die er stellig wel onder jullie zijn, niet een zeilfiets uit oude fietsen mar ken? Twee, soms wel meer personen kunnen „vervoerd" worden, wan neer er maar genoeg wind is. Bovendien kun je er aardig vlug mee rijden en je hebt zodoende veel plezier. de wegen te tekenen op papier en toeij er nog geen papier was, op de grond. Het is echter een lange weg van de techniek der oude Egyptenaren tot de methoden, die men tegenwoordig gebruikt. De oudste landkaartentekenaar, voor zover die ons bekend is, was Anaximander van Milet, en zijn landkaart uit de zesde eeuw na Christus geeft ons een eigenaardig beeld van hoe de wereld er toen moet hebben uitgezien altijd volgens Anaximander! Een cirkelvormige aarde, omgeven door oceaan, Delphi in het midden. Als materi aal voor de kaarten gebruikte men steen of erts. Pas in de zeventiende eeuw pro beerde men de afgeplatte bolvorm der aar- de alle recht te doen wedervaren, maar de metingen zijn even willekeurig als om nauwkeurig aangegeven. Wanneer men de werkelijke verhouding van berg en dal niet goed vond, verbeterde men dikwijls de waarheid, en werd er een uit kunstzin nig oogpunt prachtige kaart gegraveerd. Toen de wetenschap langzamerhand hoe langer hoe meer vorderingen maakte ble ken allerlei dingen die men tot die tijd voor waar gehouden had, niet te bestaan of in ieder geval onjuist te zijn, en toen veranderde ook meteen de methode van kaarten-tekenen. In de laatste vijfentwin tig jaren van de achttiende eeuw had een algehele verandering plaats. Aan de ene kant werden volgens het voorbeeld van Frankrijk alle landen gemeten en opgeno- men, en aan de andere kant waren daar de wetenschappelijke ontdekkingsreizen buiten Europa, waardoor veel land bekend werd. Engeland heeft zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt wat betreft de zee- kaarten, en doet dat trouwens nog door voortdurende metingen. Een grote opgave betekent nu nog het meten der aarde. Want het klinkt heel onwaarschijnlijk, maar toch is het waar er is nog maar 30 pet. van de aardopper vlakte gemeten. Wel wordt het meten on eindig makkelijker gemaakt door de mo derne middelen die de meters ten dienste staan. Het gebied hoeft niet moeizaam doorkruist te worden men doet dat te genwoordig met een vliegmachine, dat gaat vlugger, gemakkelijker en nauwkeu riger. De in vogelvlucht gemaakte foto's geven een natuur-getrouw beeld van het landschap. Er zijn op deze manier opna men gemaakt van vele gebieden, die on toegankelijk, en daardoor bijna onbekend waren. Het vermenigvuldigen der luchtop- namen geschiedt door fotolithografie (li thografie is steendruk) of op andere, ma nieren die makkelijker en igoedkoper zijn. Mevrouw Jansen: „En, houdt u zich aan het strenge dieet, dat de dokter u voorgeschre ven heeft, mijnheer Müller?" Mijnheer Müller: „Ja, kunt u net denken, me vrouw Jansen! Dacht u dat ik verhongeren wil, enkel en alleen om 'n paar dagen langer te leven?"

Schager Courant | 1935 | | pagina 20