Overdrijving van Italië Voor deskundige inrichting De nieuwste Waschmachine van Uwe boeHiouiling 25=Jarig Jubileum J.J. de Vries A. KEESMAN, Zaterdag 2 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9670 DE VERBINDENDVERKLARING GOEDGEKEURD. HET INNEN VAN KLEINE VORDERINGEN Relletjes in de hoofdstad. TREIN VERMORZELT EEN AUTO. VOLKSTUINTJES EN TEELTBEPERKING. Crisisregeling voor de zeevisscherij. Opnieuw zelfmoord uit een vliegtuig. Zoo juist ontvangenI Weer stroom in Texas. ITALIË HERDENKT. Buitenland Van den heer Nicolai te Warmenhuizen als beambte bij de post. Gister, den eersten Maart, herdacht de heer A. Nicolai te Warmenhuizen den dag, waarop hij voor 25 jaar als besteller in dienst trad. In den middag stelden de beide fanfarecorpsen T.A.V.E.N.U. en Soli Deo zich bij zijn woning op en werden den jubilaris en zijn familie in een vijftal auto's gebracht naar de kolfbaan van den heer Slikker, welke feestelijk ver sierd was. Nadat nog een paar nummertjes ten beste waren gegeven, werd hem bij monde van den Edel- achtbaren Heer Burgemeester het geschenk van de burgerij aangeboden, bestaande uit een prachtige fiets en een dressoir. Op de lijst welke door de gemeente was gegaan, werd door ruim 300 ingezetenen geteekend. Van de bewoners van Krabbendam werd hem een prachtig servies aangeboden. Terwijl hem van de zijde van het kantoorpersoneel een mooie tafel werd geschon ken. Tal van bloemen en bloemstukken sierden de zaal, o.a. ook een bloemstuk van de Schager Courant. Dé heer Reinders, kantoorhouder, sprak eenige woorden van waardeering aan den ijverigen amb tenaar en prees hem vooral om zijn correctheid en minzaamheid. Een zwager dankte het feestcomité en vooral de heele burgerij voor het spontane mes leven met hun ambtenaren. Het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft vanrdiddag, na dat minister Steenberghe onaannemelijk had verklaard een amendement van den heer Rutgers van Rozenburg (c.-h.) om het wets ontwerp een tijdelijk karakter te geven, waarop deze afgevaardigde zijn amendement introk, met 63 tegen 17 stemmen het wets ontwerp tot verbindend en onverbindend verklaring van ondernemersovereenkom sten aangenomen. Tegen stemden: de lib., de comm., de staatk. geref. en de heeren Sneevliet (rev.-soc.) en Weitkamp (c.-h.) Wetsontwerpen gereed. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begrooting van Justitie deelt minister van Schaik mede, dat een wetsontwerp houdende regeling eener vereenvoudigde procedure voor het innen van kleine vorderingen gereed is. De minis ter vleit zich met de hoop, dat de financieele bezwaren te dezer zake bestaande, zullen kunnen worden overwonnen, en dat hij spoedig in staat zal zijn aan zijn voornemens gevolg te geven. De Vrijdagavond is weer eens onrustig geweest. Colporteurs te Amsterdam zijn gisteravond weer de oorzaak geweest van relletjes. Zij hadden hun terrein ditmaal verlegd van de Kinkerstraat naar de Bilder- dijkstraat, Nassaukade en de Clercqstraat Telkens waren er oploopjes en ook telkens weer is de politie handelend opgetreden. Zoo nu en dan zijn er rake klappen uitgedeeld. Tegen elf uur keerde de rust in deze buurt weer. Ook in de omgeving van de Van Woustraat en de Rijnstraat zijn voornamelijk in den vooravond eenige oploopjes geschied. Ook hier kwam de poli tie tusschenbeide. Zij behoefde echter niet van de wapenen gebruik te maken. Rood doek verwijderd. Door de brandweer is gisteravond op verzoek van de politie in de Molukkenstraat een rood doek ver wijderd. Aanrijding op een onbewaakten overweg bij Leeuwarden. - De bestuurder met den schrik vrijgekomen. Gistermiddag om vijf uur had op den onbewaak ten spoorwegovergang op den Tjessingaweg nabij Leeuwarden een auto-ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. De heer T. Eckman, Indisch apotheker, met ver lof hier te lande vertoevende, reed in zijn auto over den smallen weg. Teneinde eenige kuilen te ontwijken, had hij al zijn aandacht bij het stuur en bemerkte zoodoende niet. dat hij een overweg naderde. I Tot zijn grooten schrik zag hij plotseling den lo- caaltrein voor zich die uit de richting Leeuwarden naar Dolckum naderde. Onmiddellijk gaf hij vol gas, doch de afstand was te kort. De locomotief greep den wagen van achteren, waardoor de auto geheel werd vernield. Het bleek echter, dat de heer E.. die alleen in den wagen zat, er met enkele ontvellingen was afgekomen. Het ongeval beteekent niettemin 'n groote schadepost voor hem, daar de auto niet was verzekerd. Niet meer dan 3 Are per gezin, - Er zal streng de hand aan worden gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circudaire gericht tot de gemeentebesturen betreffen de de uitgifte van gronden voor volkstuintjes. In een vorig schrijven had de minister de gemeen tebesturen reeds verzocht de uitgifte van gronden voor dit doel te beperken tot 3 Are per gezin, zulks in verband met de teéltbeperking voor tuinbouwge- wassen. Het is den minister echter gebleken, dat in som mige gevallen aan dit verzoek nog geen gevolg is gegeven. In dit verband ontving de minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven-van zijn ambt- genoot van Economische Zaken, waarin laatstge noemde bewindsman onder de aandacht brengt dat de teelt van tuinbouwproducten op drastische wijze beperkt is teneinde het aanbod van groenten meer in overeenstemming te brengen met de mogelijkheid van afzet. Terwijl dus eenerzijds de producenten, die voor hun levensonderhoud het tuinbouwbedrijf uit oefenen gedwongen worden hun teelt in te krimpen en een deel hunner gronden braak te laten liggen vindt aan den anderen kant een uitbreiding plaats. Dat lijkt den minister in hooge mate ongewenscht. De minister dringt er daarom op aan, dat er streng de hand aan wordt gehouden, dat per gezin niet meer dan 3 Are wordt toegestaan. Het is aannemelijk, dat de op deze oppervlakte geteelde groenten slechts door het gezin verbruikt zullen worden. Indien perceelen, grooter dan 3 Are zullen worden uitgegeven zal dit niet meer het ge val zijn en zal ongetwijfeld een gedeelte der. groen ten verkocht worden. Tenslotte vestigt de Minister van Economische Zaken de aandacht op het feit, dat huurders, van tuingrond grooter dan 5 Are die hun producten verkoopen onderworpen zijn aan de bepalingen, die ten opzichte van den tuinbouw getroffen zijn. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze men- schen zich zullen aanmelden als aangeslotenen bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, waar door ontduiking der bepalingen waarschijnlijk is, met alle gevolgen daaraan verbonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verzoekt tenslotte alle gemeentebesturen met het vorenstaan de rekening te willen houden. Accountantskantoor Torenplein - Schagen LEERAAR BOEKHOUDEN M.O. Ingaande 4 Maart uitvaren zonder certi ficaat verboden. In artikel 2 van het Crisis-Zeevischbesluit 1934 I wordt bepaald, dat de aanvoer van zeevisch in Ne derland door visschersvaartuigen, voorzien van een Nederlandsch letterteeken, slechts toegestaan is aan hen, die als georganiseerden tot de groep Eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvaartuigen bij de Ned. Visscherij-céntrale zijn toegelaten, mits zij voor zien zijn van een uitvaar-certificaat, zonder hetwelk geen schip mag uitvaren ter zee-vischvangst. De voorbereiding, noodig om een regelmatigen gang van zaken te verzekeren, heeft thans haar beslag ge kregen en gisteren zijn de uitvaarcertificaten door de Nederlandsche Visscherij centrale aan alle belangheb benden gezonden. Ingaande 4 Maart a.s. mogen geen visschers vaartuigen ter zeevischvangst meer uitvaren zonder in het bezit te zijn van een uitvaar certificaat. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat in elke aan voerplaats van zeevisch een ambtenaar is aangesteld, die belast is met de inning van de 1 pet, heffing van de bruto-besomming voor de betaling van welke heffing ieder, aan wien een uitvoercerti- ficaat is uitgereikt, zich tegenover de Ned. Visscherij Centrale heeft verbonden. Twee passagiers hadden zich voor een „vliegtochtje" gemeld. Bazel (Zwitserland). Vrijdagavond meldden zich twee passagiers voor een vliegtochtje aan. Op den terugweg sprongen beiden boven Lausen uit het toestel, zonder dat de piloot zulks kon verhinderen. Het zijn een onderwijzer en een meisje, wier deerlijk verminkte lijken zijn gevonden- Het museum te Emmen, waarin vele historische vondsten uit de Drentsche venen bijeenge bracht zijn, wordt einde April geopend. De conservator, de heer Buiskool, bezig met het or denen van het hoekje „het oude Drentsche binnenhuis." Een Easy-waschmachine, uitgevoerd met electrische Krachtwringer. Geen omslachtig drijfwerk meer. Kan in een kleine ruimte geplaatst worden. Loopt geruischloos. Vraagt gratis demonstratie zonder eenige verplichting. T echnisch-Bureau Noord, Schagen Kritieke momenten in een tijdens electriciensstaking. ziekenhuis V.D. meldt uit El Paso: Kort nadat de arbeiders der electrische" centrale te El Paso in Texas welke centrale een gebied met een straal van 60 mijl van electrischen stroom voorziet, uitvoering hadden ge- gepen aan hun stakingsdreigement en tegen midder nacht de^ centrale hadden verlaten, bereikte een com missie van arbitrage, o.a. bestaande uit den gouver neur van den "staat, Nieuw-Mexico. Cl. Tingeley, den burgemeester van El Paso, Sherman, en den rechter Joseph McGill, overeenstemming en werd de staking opgeheven. Hoewel de arbeiders ook looneischen hadden ge steld, ging de staking voornamelijk om de erkenning van den vakbond. Tegen twaalf uur 's nachts verlieten de arbeiders de centrale, nadat zij de ketels, waarmede de stoom turbines worden gevoed, hadden gedoofd. Het geheele gebied tusschen El Paso en Juarez in Nieuw Mexico, met ongeveer 200.000 personen, werd stroomloos. Vooral in een ziekenhuis in een der steden werd de toestand kritiek, aangezien eenige patiënten juist met aparaten behandeld wer den, waarvoor electrische stroom noodig was. Met koortsachtige haast onderhandelde de arbitra gecommissie met de vertegenwoordigers van den vakbond en weldra was voorloopige overeenstem ming bereikt. De arbeiders keerden naar de centrale terug en weldra hadden de ketels voldoende druk om de turbines weer in werking te stellen en de stroomlevering te hervatten. De vice-voorzitter van den vakbond, Ingram, verklaarde echter, dat men opnieuw tot staking zou overgaan .indien de vak bonden niet definitief erkend werden. In toestand van gevaarlijke opwinding. Rome. In geheel Italië wordt heden de slag bij Adoea herdacht, waarbij duizenden Italiaansche soldaten het leven lieten, toen de Italiaansche troe pen tijdens den Italiaansch-Abessynischen oorlog van 1896 door de Ethiopische troepen van koning Menelik bij Adoea in de pan werden gehakt. Dezen verjaardag zou men waarschijnlijk vrijwel onopgemerkt hebben laten voorbijgaan, indien hij niet viel in een periode van nationalistische op winding. Juist in verband met het conflict met Abessynië, naar welks grenzen in Italiaansch Somaliland thans reeds 90.000 man Italiaansche troepen zijn gediri geerd, terwijl de verscheping van troepen en oor logsmateriaal van Napels, Messina en andere havens nog_ regelmatig voortgang vindt. Binnen enkele dagen vertrekt het transportschip ..Campidolgio" uit Napels en kort daarna vertrek ken nog drie andere schepen. In Italiaansche kringen wordt beweerd dat Abes synië in verschillende landen orders heeft geplaatst voor vliegtuigen en wapens heeft gekocht. ALPENJAGERS DOOR LAWINE OVERVALLEN. Zeven soldaten om het leven gekomen. Lyon: Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken soldaat uit een blokhuis zou transporteeren, werd onderweg door een lawine verrast. Acht soldaten werden onder de sneeuw bedolven. Een redddingscolonne, welke ter stond werd uitgezonden, slaagde er in, drie der mi litairen te redden. De vijf andere konden slechts als lijken geborgen worden. Op den terugweg werd ook de reddingsbrigade door een lawine overvallen, waarbij twee soldaten om 't leven kwamen. LICHTE AARDSCHOK IN MIDDEN-AMERIKA. Gister heeft men In de-vier staten van het Mid den-Westen van Amerika een lichte aardschok waargenomen, welke geringe materieele scha heeft aangericht. Persoonlijke ongelukken von n niet plaats- Het Oostelijk pact als ge schilpunt tusschen Engeland en Frankrijk Italië gaat ongestoord voort zijn lichtingen te mo- biliseeren en zijn troepen naar Oost-Afrika te ver schepen. Toch begint deze geschiedenis ietwat bombastisch aan te doen en het gaat er op lijken dat Mussolini de zaak opblaast, om zonder militaire actie zijn doel te bereiken. Wat dat doel is wordt nu wel steeds duidelijker, want het zal wel geen toeval zijn, dat Italië vast houdt aan de vaststelling van een neutrale zone, die juist valt in de streken waar vette weidevelden en kostbare bronnen lokken. Wij hellen dan ook meer en meer over naar de mee ning, dat het Italië niet te doen is om een protectoraat over Abessynië, maar meer om het inpalmen van een paar mooie, vruchtbare brokken Abessynisch grondgebied. De moeilijkheid is natuurlijk, dat een juiste grens- bakening ten eenenmale ontbreekt, maar de getuige nis der Engelschen, die toevallig aanwezig waren bij hét incident van Wak-Wak, kan ons toch wel doen aannemen, dat de Italianen ver doorgedrongen zijn op onbetwist Abessynisch gebied. Nu Italië voorstelt een neutrale zone van 6 K.M. breedte te scheppen tusschen de verst vooruitge schoven Abessynische en Italiaansche troepen, dringt zich natuurlijk direct de vraag op: Waar liggen die Italianen? En daar de Aljessyniërs strak en stijf volhouden, dat deze zonen van Mussolini reeds enkele kilome ters ver op hun grondgebied zijn opgedrongen, is het begrijpelijk, dat zij er weinig voor gevoelen om nu nog weer een anatal kilometers terug te trekken. Toch begint het er op te lijken, dat men in Addis Abeba zal gaan toegeven en, zij het met een diepe zucht, eieren voor zijn geld gaan kiezen, misschien toch wel blij er nog zoo goedkoop af te komen. Natuurlijk blijft de toestarid zeer gevaarlijk, om dat thans zoo veel licht ontvlambaar materiaal aan weerszijden van de grenzen is opgehoopt, maar toch is o.i. nog direct geen oorlog te vreezen. Mussolini maakt al te veel den indruk van de blaffende hond, die niet bijt. Hij doet zelfs zijn mond veel en veel te wijd open, daardoor aan de ernst van zijn toebereidselen twijfel wekkend. Men zal toch moeten toegeven, dat het te gek is, dat de Italiaansche regeering dezer dagen er op wees, dat zij, als het moest, tusschen de zeven en acht millioen man onder de wapenen kon roepen. Zulk een geweldig leger heeft men toch niet noodig om een Afrikaansch potentaatje op de knieën tc brengen. Dit lijkt erg veel op overdrijving. Of zou het een waarschuwing zijn in de richting van Berlijn en Belgrado om niet te hopen op suc cessen in Europa, als Italië soms in Afrika de han den vol krijgt? Deze veronderstelling is werkelijk niet onmogelijk, want ondanks alle pogingen om de vrede in Euro pa te brengen, blijven Duitschland en Joego-Slavië met intense belangstelling en gretige oogen het Ita liaansche avontuur volgen. Gaat Sir Simon naar Moscou of gaat hij niet? Wij weten het nog niet, doch het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat Simon voorloopig niet ver der zal gaan dan Berlijn en dat minister Eden, als een diplomatieke commis voyageur door Oost-Euro pa zal gaan zwerven. Mogelijk, dat Simon dan later nog volgt. Dit hangt geheel er van af of het mogelijk zal blijken met de Duitsche machthebbers in Berlijn tot een voorloopige overeenstemming te komen. Intusschen is Simon reeds druk bezig aan de voor bereidselen voor zijn diplomatieke zending. Hij heeft dezer dagen op uitnoodiging van de Temps te Parijs een lezing gehouden en die gele genheid benut om eerst eous met LavaJ te praten. Wat er is besproken, is een diep geheim, maar het lijkt in het geheel niet moeilijk om te raden waar over de conferentie tusschen de beide ministers heeft geloopen. Het teere punt tusschen de beide vrienden is im mers het Oostelijk pact waarover beiden het niet geheel eens zijn en waaraan tal van interessante °n ingewikkelde kwesties vast zitten. Of door Frankrijk en Engeland ook in deze netc- ;ige kwestie een accoord is tot stand gebracht is niet duidelijk, maar dat de conferentie te Parijs gebruikt is om daarin meer klaarheid te brengen, is toch wel waarschijnlijk. BLACKIE JOHNSON AAN LYNCHJUSTITIE ONTSNAPT. Linden, Texas. Blackie Johnson, een 21-j'arigc neger, die beschuldigd wordt van de aanranding van een 19-jarig blank meisjes, werd vandaag zeer streng v-ewaakt, daar het gepeupel hem wilde lynchen. Gis- c ren heeft de politie van Altana hem behoed voor ongenade van de bevolking aldaar en hem na-u* h jr overgebracht, waar hij evenzeer bedreigd schijnt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9