De opstand in Griekenland. Onderhandelingen mislukt. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Muitende schepen gebombardeerd. Maatregelen der Grieksche regeering. Koning van Siam doet afstand van zijn troon. KIJKEfl ,s KO0PEn bjCLOECK TWINTIG STUKS VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Zerentien dooden te Salzburg. ONZEKERHEID. Voortdurende daling van het Engelsche pond. Groote mutaties in de Russische regeering. Ketelontploffing in Japansche chemische fabrief' Maandag 4 Maart 1935. 78 ste Jaargang. No. 9671 SCHA6IR Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V v.K. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Regeering de toestand volledig meester? Rebellen In het nauw gedreven Putsch reeds maanden van te voren voorbereid. In Griekenland Is een opstand uïtgebro- ken, welke voornamelijk geconcentreerd was in de hoofdstad Athene en in de ha- venstad Saloniki en welke uitging van aan- hangers van Venizelos en generaal Plas- tiras. Het lag ïn de bedoeling in alle Grieksche Steden tegelijk den opstan d te laten uit breken en de regeering ten val te brengen, doch de regeering had lucht gekregen van de plannen en kon dus maatregelen nemen. In Saloniki zijn de oorlogsschepen die zich in handen der muiters bevonden, ge bombardeerd, doch vijf oorlogsschepen slaagden er in zee te kiezen en koers te zet ten naar Kreta. Ze werden door vliegma chines en schepen, waarvan de bemanning trouw was gebleven aan de regeering, ach tervolgd. De geheele Grieksche luchtvloot, bestaande uit zeventig vliegtuigen, alsmede vier destroyers, namen aan deze achtervol ging deel. Het door de regeeringsvliegtuigen begonnen bombardement had reeds ten gevolge, dat eenige schepen der muiters ernstig werden beschadigd. Het bombardement had plaats tusschen de eilanden Milos en Kreta in de Zee van Kandia. Men houdt reeds rekening met honderden slachtoffers van dezen putsch. In een officieel communiqué deelde de re geering mede, dat zij den toestand volledig meester was, maar verschillende berichten spraken deze geruststellende mededeeling 'tegen. Hoe de beweging uitbrak. De beweging brak bet eerst uit In het marine tech nische tuighuis in Salamis. Een groep van 30 offi cieren op non-actief gelukte het na een kort gevecht met de wacht, zich van vijf oorlogsschepen meester te maken. De ministers van oorlog en marine gaven onmiddellijk last den opstand onbarmhartig te on derdrukken met alle ten dienste staande middelen. Men zond troepen tegen de bergruggen omhoog, die de baai van Salamis beheerschten en liet batterijen tegen het arsenaal in stelling brengen. Terzelfder tijd kwam de ministerraad bijeen om de afkondiging van den staat van beleg te besluiten. Te Athene werd een groot aantal personen in hechtenis genomen. De regeeringstr-oepen eischten van de muiters, dat zij de wapens zouden overgeven, doch toen zij hieroo antwoorden met wapenverzet, werd het gebouw om singeld en artillerie in stelling gebracht. Daarop open de men de poorten van de kazerne, 's Nachts om half 2 gaven zich de opstandelingen over. Voltreffer uit vliegtuig op de „Georgios Aweroff". A t h e n et Te Athene ïs bericht ontvangen van een der vliegers, die was uitgezonden ter achtervol ging van de muitende oorlogsschepen. De vliegtuigen hebben den pantserkruiser „Georgeos Aweroff" in de wateren van Kreta, in de Souda-baai ontdekt en ge bombardeerd. Een der bommen raakte den kruiser en kort daar na steeg een reusachtige stofwolk omhoog.zoodat de vliegers den indruk hadden, dat het schip zwaar be schadigd is. In Venizelos' woning te Athene heeft men een huis zoeking gedaan, waarbij volgens mededeelingen der regeering verscheidene geweren, 200 patronen en vele handgranaten gevonden werden. Bovendien vielen den autoriteiten vele belangrijke brieven en andere bezwarende documenten in handen. Reeds meer dan zeventig dooden? Volgens een bericht van de „Matin" zou het aantal dooden te Athene reeds meer dan 62 bedragen, doch ook in andere steden zouden dooden te betreuren zijn. Volgens de laatste editie van het „Journal" zouden de verbindin gen met Kreta verbroken zijn en uit het zwij gen der regeering leidt men af, dat het ei land zich in handen van de opstandelingen bevindt. Uit Saloniki wordt gemeld, dat aldaar rust heerscht De gearresteerden zijn ondergebracht in de Villa Alla- tini, waarin indertijd na de Jong-Turksche beweging Sultan Hamid verblijf hield en die later tot gevan genis werd ingericht Morgen zal de krijgsraad met de veroordeeling der gevangenen beginnen. GEVECHTEN IN OOST-KACEDONI6. De gister gepubliceerde berichten van het offici- eele Grieksche telegraaf agentschap vermelden, dat de strijdkrachten der regeering nog een groote taak hebben om de opstandige beweging te onderdruk ken. Twee torpedojagers behoorende tot de vloot der rebellen, zijn in de buurt van fret eiland Kythe- ra met bommen bestrooid door vliegtuigen der ro- Venizelos gaat openlijk over tot de opstan delingen, - Wijziging in de regee- ring. Onbarmhartig besluit ATHENE, 3 Maart. (V.D,) In strijd met de geruststellende verklaringen der regeering is de opstandige beweging in Griekenland verscherpt. De oude tegenstander der tegen woordige Grieksche regeering, Venizelos, die zich op Kreta ophoudt, heeft zich openlijk aangesloten bij de opstandelingen en heeft tijdens een groote betooging een oproerige redevoering uitgesproken. De onderhandelingen, die admiraal Typal- dos in opdracht der regeering met de bij het eiland Kilos voor anker liggende opstande lingen heeft opgenomen, zijn mislokt. De regeering heeft heden besloten de sche pen der opstandelingen te bombardeeren met de zwaarste bommen, wanneer geen onvoor waardelijke overgave geschiedt. Een eskader bommenwerpers is reeds hedenmorgen naar Kilos gestart. De regeering is vastbesloten den opstand met gewapende macht onbarm hartig te onderdrukken. geering. Over de gevolgen van dit bombardement is niets naders bekend. Zevens oorlogsbodems, welke door de opstandelin gen te Salamis waren achtergelaten, zullen volgens het officieele communiqué in allerijl in geréedheid worden gebracht. Het schijnt dus. dat de insurgeiv ten aan deze schepen schade hebben aangericht. Voorts vermeldt het officieele bericht, dat regee- ringstroepen in Oost-Macedonië een aanval hebben gedaan op de opstandelingen, die in Oostelijke richting zouden terugtrekken. Tot nu toe was te Athene niets bekend van het optreden van groote eenheden der revolutionnairen op het vasteland van Griekenland. In grooten haast wordt de mobilisatie voortgezet van nieuwe troepen, die naar Macedonië zullen worden gezonden. Bovendien melden zich vele vrij willigers aan. Volgens de regeering heerscht rust od de Aegaei- sche eilanden. De putch reeds maandenlang voorbe reid en in het buitenland op tonw gezet. Het schijnt wel vast te staan, dat de opstand reeds lang tevoren was voorbereid en in het buiten land op touw gezet. Zij lag voornamelijk in handen van generaal Piastiras, den gewezen minister-presi dent en verbitterden tegenstander van Tsaldaris, den tegenwoordigen Griekschen minister-president, en Kondylis. Deze koos zijn vrienden vooral onder de officieren en van eenige garnizoenscommandanten werd ge zegd, dat zij zijn bijzondere vertrouwenslieden waren. Plastiras' agitatie in het leger gaf de regeering ver leden jaar dan ook aanleiding tot het uitvaardigen van een wet, waarbij alle elementen uit het leger werden buitengesloten, van welke was komen vast te staan, dat zij met Piastiras connecties onderhiel den. De regeering schijnt reeds twee maanden in het bezit van inlichtingen te zijn geweest, dat een aan tal officieren op nonactief, welke onder invloed van generaal Piastiras stonden, een omwenteling op touw wilden zetten. Athene, 3 Maart (V.D.). Te Athene, Pireaus en Saloniki zijn talrijke militairen en ook burgers gearresteerd, die ervan ver dacht worden, bij den opstand te zijn be trokken, Te Saloniki zijn bijna alle afge vaardigden en senatoren der oppositie ge arresteerd, en te Athene zocht men tever geefs den leider der oppositie-partij en den voorzitter van den Senaat, die klaarblijke lijk gevlucht zijn. De regeering heeft een oproep aan het volk uit gevaardigd, waarin de motieven van den opstand worden uiteengezet en de bevolking wordt opgeroe pen, zich aan de zijde der regeering te scharen om daadwerkelijk de 'rechten en vrijheden van het volk te beschermen. De regecring is voornemens, de mui ters zonder aanzien des persoons te straffen en door strenge maatregelen den rechtstaat zoo snel mogelijk te herstellen Een onderhoud met Generaal Piastiras. Parijs, 3 Maart (V.D.). In Parijs worden de ge beurtenissen in Griekenland met eenige bezorgd heid gevolgd. Hoewel men over de strekking van den opstand ten aanzien van de binnenlandsche politiek tenge volge van de spaarzame berichten nog geen oor deel kan vellen, tracht men na te gaan welke ge volgen de opstand voor de buitenlandsche politiek kan hebben. Daarbij denkt men vooral aan de rol van Griekenland in de Balkan-Entente., die als een der belangrijkste verlengstukken van de Kleine En tente kan worden beschouwd. Ook bij de tot stand- koming van het Balkanpact heeft Griekenland een belangriike rol gespeeld en men acht het betreu renswaardig. wanneer door de binnenlandsche ge beurtenissen in Griekenland de heilzame invloed van dit pact voor de handhaving van den vrede zou worden aangetast. De in verband met de opstandi ge beweging in de laatste dagen dikwijls genoemde Generaal Piastiras, die sedert geruimen tijd te Can- nes vertoeft, verklaarde tegenover een vertegenwoor diger van het „Journal* dat hij over de gebeurtenis sen in zijn vaderland niets meer wist dan hij in de pers had gelezen. Hij voegde er echter aan toe, dat hii door de thans uitgebroken beweging in het ge heel niet verrast was, en dat hij bereid was zich ter beschikking te stellen van degenen, die zich tot hem zou wenden. Hij wenschte echter met niemand het gezag te deelen. Na een regeering van negen jaar. - Te Bang kok maakt het bericht weinig indruk. Bangkok. De Siameesche re geering heeft een jfficieel bericht ontvangen, waar in wordt gemeld, dat de Koning van Siam thans inderdaad afstand van den troon zal doen. Te Bangkok is de belangstelling voor de abdicatie van Koning Pra- jadhipok niet bij ster groot. De koning, die in 1893 te Bangkok is geboren, had in Februari 19243 den troon bestegen, Na diverse grondwetsherzieningen vaardigde hij in 1932, toen er een revolutie dreigde, een bekendmaking uit, waarin hij zich bereid verklaarde de constitutio- neele monarchie in te stellen, wat toen ook in een nieuwe grondwet werd vastgelegd. Dit was weer den reactionairen niet naar den zin en verleden jaar werd een poging tot staatsgreep ondernomen, waarbij prinsen van den bloede betrokken waren, doch die mislukte. Kort daarop begaf de koning zich naar Europa, waar hij zich te Londen vestig de. Hij had reeds eenige maanden geleden zijn be sluit te kennen gegeven om afstand te doen van den troon, doch had de uitvoering van het besluit nog opgeschort op het bericht, dat een delegatie uit Siam onderweg was naar Londen om te trachten hem van zijn voornemen af te brengen. Deze dele gatie is daarin echter niet geslaagd. De koning en de koningin vertoeven thans te Knowlé Park. een rustig Engelsch buienhuis. waar van echter alle toegangen door detectieves be waakt worden. Hier werkt de koning aan een stuk, waarin hij uiteen zal zetten, wat hem tot zijn be sluit heeft gebracht. Men verwacht, dat prins Anada, een zoon van een ouderen half-broer van koning Prajadhipok, on middellijk tot koning zal worden uitgeroepen. Prins Anada vertoeft met zijn moeder in Zwitserland. Noodlottige brand te Scherpenzecl. Gisteravond heeft te Scherpenzeel een ern stige brand gewoed op het erf van de boerde rij van den landbouwer H. Slager. Een schuur,, waarin zich twintig stuks vee bevon den, brandde tot den grond toe af. Alle die ren vonden den dood in de vlammen. De motorspuit van Bergen op Zoom ver leende assistentie. Wegens overtreding der Oostenrijksche springstoffenwet. Weenen: Vrijdag en Zaterdag vond voor de juryrechtbank te Salzburg het proces plaats tegen 20 beklaagden uit Pinzgau, die beschuldigd werden van overtreding van de springstoffenwet. Op grond van paragraaf 6 van deze wet werden 17 beklaagden ter dood veroordeeld, terwijl één tot tien en één tot 1 jaar zware kerkerstraf veroordeeld werd en de laatste werd vrijgesproken. Beteekent dit een aanval op de goudvaluta's?? Door de Jongste daling van het pond sterling heerscht op de valutamarkt een groote onzekerheid Zelfs de best ingewijden begrijpen er weinig van, waarom het Engelsche egalisatiefonds de jongste groote daling van de valuta niet heeft trachten tq voorkomen. Het is weinig waarschijnlijk dat hier van an* macht sprake is. Integendeel! Alles wijst er op, dat van kapitaalvlucht geen! sprake is. Het grooto succes der 4 pet. Fransche Spoorweg Conversieleening luidend in ponden bon wijst het tegendeel. Trouwens ook de geringe stijging van den Londen- schen rentevoet toont aan, dat de situatie innerlijk zeer gezond is en maakt het welhaast ondenkbaar, dat het valuta egalisatiefonds niet zou kunnen in grijpen. Wij gelooven eerder, dat de nederwaartsche bewe ging van het pond een bewuste aanval is op de va lutapositie der zgn. goudlanden of laat ons liever zeggen, dat men met moedwil tracht de verschillen in levensstandaard en goederenprijzen grooter te maken, hetgèen natuurlijk op hetzelfde neerkomt. Het wordt daardoor voor de landen met gestabi liseerd geld steeds moeilijker om onder den gouden standaard te blijven koersen, daar men niet moet vergeten, dat in finantieel opzicht een groot deel der wereld in het zog van Engeland vaart. Zonder overdrijving kan men dan ook zeggen, dat de jongste gebeurtenissen op de valutamarkt do taak van onze regeering sterk verzwaard. Het zijn niet alleen remmende binnenlandsche factoren, die ons Kabinet heeft te overwinnen! Algemeen sterk de aandacht getrokken. Moskou. - De Centrale Executieve heeft den' secretaris van het Uitvoerend Comité Jenoekidse op diens verzoek van zijn functie ontheven. Jenoedidsé zal binnenkort worden benoemd tot* voorzitter van het Executieve Comité voor Kaukasie, Tot zijn opvolger is benoemd de procureur-gene raal der" Sovjet Unie. Akoelow. Tot plaatsvervanger van den nieuwen secretaris de vroegere plaatsvervangende voorzitter van het College der Gepeoe, Oensohlicht. Tot procureur-generaal der Sovjet Unie ïs be noemd de openbare aanklager Wisjinski. Deze mutaties in de regeering der Sovjet-Unie hebben algemeen sterke aandacht getrokken, niet alleen omdat Jenoekidse meer dan tien jaar zijn functie heeft bekleed, doch ook omdat nu drie per sonen naar voren komen, die in de laatste twee ja ren reods een belangrijke rol spelen in de Sovjet Unie en aan het hoofd stonden van de Gepeoe en: het Volkscommissariaat voor Binnenlandsche Za ken. Men verwacht nog meer mutaties op belang rijke posten. TOKIO: Uit de provincie Jamagoetsji wordt officieel gemeld, dat tengevolge van een ketelontploffing in een chemische fabriek 21 arbeiders bedolven werden. Zestien lijken zijn tot nog toe geborgen. De overigen zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis overge bracht. EEN NACHT VOL ANGST EN KOUDE. Twee meisjes en een jongeman door den vloed verrast. Zaterdagavond hebben zich op de Noorderpier te Hoek van Holland twee meisjes en een jongeman uit Den Haag begeven, waar zij verdiept het spel dei- golven gadesloegen. Zij schonken geen aandacht aan den opkomenden vloed en moesten op een gegeven moment tot hun groote schrik constateeren, dat liet stijgende water hun den terugtocht naar het land had afgesneden. Niemand het het gebeurde opgemerkt, zoodat zij den geheelen nacht noodge dwongen tusschen de zoo zeer bewonderde golven moesten doorbrengen. Gistermorgen heeft schipper Van Dam hen met de reddingboot uit hun benarde positie bevrijd. Zij wa ren zeer ontdaan door de uitgestane emoties en de geleden koude, maar schenen overigens geen nadee- lige gevolgen te heben ondervonden van hun hache lijk avontuur. DOOR REUSACHTIGE LAWINE BEDOLVEN. Vijf doodes. Rome, 3 Maart: Uit Aosta wordt gemeld, dat drie studenten uit Florence en twee dragers, die op weg waren van Valtournanche naar Breuil, in het Ccrvino>- dal door een reusachtige lawine zijn bedolven. Alle vijf slachtoffers werden gedood Drie andere studen ten en twee meisjes-studenten konden zich tijdic in veiligheid brengen. Gidséh, soldaten en militie slaag den erin, het lijk van een der dragers te vinden. Koning Prajadhipok, die thans definitief afstand van den troon heeft gedaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1