VROUW, V/X\ODL Sport» en Reiskleeding. Eenvoudige practische modellen worden bij voorkeur voor sportie ve doeleinden alsmede op reis gedragen. Zij bestaan uit gladde rok ken met rechte man tels, waarbij de mode thans nog een cape voegt, die op het man teltje geknoopt wordt en zoodoende het geheel een verschillend aan zien kan hebben. Het model links is zeer apart en heeft rok en cape van dezelfde stof en^ kleur, terwijl het vrij lange manteltje van gestreepte stof met dito scarf gemaakt wordt. Het rechter mo del biedt weer andere mogelijkheden en geeft 'n mantelcostume weer met vrij lange rok en manteltje, dat tot even onder de heupen reikt, knoopsluiting en cein tuur om het middel, terwijl er tevens een meer dan driekwart lange mantel (zonder mouwen) over gedra gen wordt. De middel ste japon is 'n bijzonder mooie middagkleeding en bestaat uit aangeslo ten, vrij lange mantel met cape over armen en rug. HANDWERK IS NOG ALTIJD MODERN. Een tijdlang heeft men z'n neus opge trokken voor handwerk. Een handwerkende vrouw was iets be spottelijks. Maar waarom ook handwerken, als alles evengoed klaar gekocht kon worden; en wanneer we eens critisch die kussens en kleedjes bekijken, die loopertjes en dui zend andere kleinigheden, die vaak met meer goede wil dan goede smaak, in kleur gevoel en aardigheid waren gefabriekt, dan kunnen we ons best begrijpen hoe menige vrouw, die zoo'n eigen gemaakt cadeautje kreeg, het met een diepe zucht zoo gauw mogelijk wegstopte! Meestal waren het afgrijselijke dingen, die gemaakt werden. Iedereen kent ze wel, die met rozen, versierde pantoffels, die kussens met bontgekleurde papegaaien en waterlelies, die loopertjes met gouddraad figuren, niemand zou ze graag tusschen vier muren dulden! Ondertusschen heeft zich het kunst naaldwerk met buitengewone snelheid ontwikkeld en vele vrouwen hebben 't nu er vèr in gebracht. De handenarbeid van de moderne vrouw is van heel ander gehalte, dan die van onze moeders en grootmoeders. Er wordt niet meer met de pijnlijkste nauwkeurig heid gepast, gemeten en uitgeteld (nader hand, als alles klaar was, zag men het er heusch niet aan, hoeveel moeite en zorg eraan werden besteed), maar bij de mo derne handwerken worden de aardigste effecten ddérdoor bereikt, dat men de kleu ren tegen elkaar afweegt, dat men in ru we trekken zélf het ontwerp weet te ma ken, kortom, dat men, zoo over het ge heel genomen, „handig" is. Het is voor iedere vrouw wel de moeite waard eens een handwerkcursus te volgen. Haast overal bestaat daartoe de gelegen heid. Men verkrijgt dan de noodige accu ratesse, en kan voor zichzelf de beeldigste dingen maken; om die te koopen is onze beurs meestal niet voldoende gevuld! Lampekappen. Een zeer gewild artikel. We koopen een z.g. geraamte van ijzer- draad, dat we maar te overtrekken heb ben met een daarvoor geschikte stof. Na tuurlijk spreekt het vanzelf, dat we in- danthren stof gebruiken, d.w.z. die, welke waschbaar en volkomen licht-echt is, want het loont de moeite niet als we werk en tijd besteden aan iets, dat direct bederft. Wie aan cartonnage doet, kan door het overtrekken met kleurige lapjes de meest verschillende dingen maken. Het één al aardiger dan het andere, bijv. prullemand- jes voor een meisjeskamer, doozen voor zakdoeken, kousen, handschoenen, we overtrekken onze kleerhaken, zoodat we de kleeren sparen, we maken kleedjes voor'koffie- en theetafel, zonder dat 't te veel tijd vergt! Een buitengewoon fleurig kleed voor de koffietafel maken we van een stof van een mooie kleur, geel bijvoorbeeld; we koopen zoo breed mogelijke stof, wanneer we een vierkant kleed willen maken. Dan koopen we gebloemde, gestreepte of geblokte stof erbij. Bij geel bijv. een oranje en crème blokje. We zetten randen hier van aan het vierkante kleed en maken er ook servetjes van, die we, na ze op onge veer 2 c.M. van den kant een paar maal met de machine te hebben doorgestikt, aan de kanten uitkammen tot franje. Dat kunnen we natuurlijk ook met het groote kleed doen; mooi staat 't ook als we even boven de zoom een paar draden uit trekken en de open zoom doorstoppen met draden in de tint van de garneering. EEN ZELF-GEHAAKT HAARNETJE. Dit haarnet is zeer eenvoudig te maken en het ziet er, wanneer 't klaar is, keurig uit! Het is flatteuser en goedkooper dan de meeste netjes, die men koopt en men kan het zoowel 's nachts dragen als over dag bij de huiselijke bezigheden of bij 't werken in den tuin, als 't wat waait. Eerst omhaakt men een smal, natuurlijk niet te stijf, elastiekje (wit), dat om het. hoofd eerst gemeten wordt, (tot de juiste wijdte, anders hebben we meer narigheid dan plezier van ons handwerk!) Dan beginnen we met het „diadeem" ge deelte, door trapsgewijs stokjes te haken. Is dit klaar, dan haken we boogjes van 14 steken, die boven elkaar komen, zooals op de afbeelding duidelijk is aangegeven. Ongeveer tien rijen, die bovenaan in 't midden met vasten samengehaakt worden. Het netje wordt gehaakt vaij kleurig ga ren of stevige zijde. Kussens van een aardig patroon zijn niet te versmaden. Voor heerenkamers is het mooiste: handgeweven stoffen, die even mooi als practisch zijn en waarvan men jaren plezier heeft. Wie genoeg tijd heeft, zal er wel eens toe overgaan^ het benoodigd materiaal voor kussens e.d. zélf te weven. Het werk aan den weefstoel, tenminste aan de kleine huiskamertoestellen, is niet vermoeiend en 't geeft veel voldoening, zoo, „uit niets", het weefsel te zien ont staan. Ook brei- en haakwerkjes zijn tegen woordig weer zeer populair, en wel in hoofdzaak voor verschillende kleeding- stukken, zooals Pullovers, vesten, jasjes, jumpers, blouses, shawls, mutsjes, hand schoenen enz. Zelfs de heeren der schepping kan men deze cadeautjes geven zonder te stuiten op heftige protesten. Als we maar de kleuren met smaak we ten te kiezen! Handwerken zijn in dit geval een ver- frissching voor den geest. Een vrouw, die geestelijken arbeid doet, den heelen dag, rust uit, wanneer de handen zoo bezig zijn, een vrouw echter, die in de huishou ding werkzaam is, maakt óók graag haar rustuurtjes nuttig. Geeft de vrouw een handwerkje en ze zal tevreden zijnl SALADE IN DEN WINTER. De huisvrouw is thans doordróngen van de noodzakelijkheid, om éénmaal per dag aan den hoofdmaaltijd een of andere sla toe te voegen. De moderne voedingsspecia listen hebben reeds zooveel geschreven over de groote waarde hiervan voor de voe ding en over de noodzakelijkheid om het vleeschgebruik zooveel mogelijk te beper ken, dat een huisvrouw dit laatste liever zal toepassen, dan geen slaschotel te ge ven. Trouwens dit is dan ook zeer goed mogelijk, waar kropsla nagenoeg de gehee- le winter (althans in de steden) te verkrij gen is, alsmede andijvie. Men kan sla zoowel als voorschoteltje als na de groenten en aardappelen geven, of als men dit wil aan de koffietafel. De bereiding is uiterst eenvoudig en de sa menstelling der rauwe slaatjes kan door de huisvrouw net zoo afwisselend gemaakt worden als zij dit zelve wenscht. Het aanmaken kan plaats vinden met olie en citroensap, 'n weinig zout en zeer fijn gesnipperd uitje, doch toevoeging van 'n weinig mayonnaise verhoogt de smake lijkheid. Het is trouwens heel gemakkelijk om een hoeveelheid hiervan te maken en in een afgesloten jampotje te bewaren. Een smakelijk slaatje maakt men van zeer fijn gesneden andijvie, stukjes ha ring, sardellen, geraspte rauwe knolselde rie, gehakte bieten, 1 fijn uitje, olie en ci troensap, garneeren met 'n weinig mayon naise, stukjes ei en biet. In Amerika voegt men aan diverse slaatjes versche of geconserveerde vruch ten toe, b.v. als volgt groepeert men op 'n schotel: plakjes komkommer-, selderie-, aardappelen- en tomatensla, en vooraf aan gemaakt met olie, citroensap en ui, terwijl afwisselend gehakte appel en stukjes ana nas worden toegevoegd bedekt met mayon naise. SCHOONHEIDSVERZORGING. Als de haren dun worden Het uitvallen van het haar is volstrekt niet altijd een gevolg van ouderdom, laar dit verschijnsel zich zelfs bij jonge meisjes voor kan doen. De oorzaken kunnen zeer verschillend zijn en meermalen verband, houden met de physieke gesteldheid der betrokkene. Zoo kan dit o.a. plaats vinden als gevolg van een ziekte der schildklieren, en de leek, die zich naar haar huisarts hegeeft. omdat het haar steeds dunner wordt zal wellicht even verbaasd zijn, als de dokter geen speciale behandeling van het haar voorschrijft, doch een passend dieet en me dicijnen in verband met de geconstateerd afwijking. Wordt de ziekte beter, dan zal tevens de haaruitval verminderen, zoo niet ophouden. Droogheid van de hoofdhuid en roos of schilfervorming van de huid veroorzaken eveneens haaruitval, hetgeen niet voorko men kan worden door veel wasschen al leen, daar dit de kwaal slechts zou verer geren. Een wekelijksche massage van het hoofd met olijfolie is noodig, liefst 's avonds voor het naar bed gaan, daarna doet men een doek om het hoofd, opdat de olie in de huidcellen trekt, en wascht het haar den volgenden morgen met een goede shampoo grondig na. In ieder geval is hef echter aan te beve len, om bij haaruitval, welke zóó is, dat 't haar merkbaar dunner wordt, een arts te raadplegen. NADRUK WORDT GE- LEGD OP DE GAR NEERING. Geen japon is reeds zooveel gedragen, dat hij thans niet meer op gefleurd kan worden, door een of ander gar nituur, dat het geheel dadelijk een ander aan zien geeft. Als we on ze lappenlade eens aan een onderzoek onder werpen, vinden we wellicht nog passende stukjes zijde, effen, ge streept of wat dan ook. Met een weinig fanta sie krijgt men veelal zeer origineele garnee ringen. De garneering, die men links boven ziet, voldoet buitengewoon en is tevens zeer ge makkelijk te maken. Men neemt batist, liefst b.v. met een moesje, neemt een langwerpige stofreep aan den boven kant, met een breeden zoom afgewerkt. Op kleine afstanden b.v. 2 c.M. worden staande openingen gemaakt, die men omfeston- neert. Door deze openingen wordt smal bandfluweel gehaald, aan het begin en eind, nadat de ruimte is ingehaald, afge werkt met een strik. Hier en daar geeft men een hechtsel op de japon. De mouwen worden op dezelfde wijze van vlotte strooken voorzien, nadat zij on geveer op ellebooghoogte zijn afgeknipt. Capes van over elkander vallende plissé's zijn bijzonder en vogue, terwijl het capeje terzijde hiervan aan de eischen deode voldoet, aangezien het van het 'e materiaal gemaakt is, n.1. gestre f. Japonnen, welke men gaarne wit .ij- GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar die te gen den kostenden prij9 van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191910 t.n.v den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 058 in post zegels aan de Moderedaetie van dit blad Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage De natronen worden U tegelijk met een num nier van ons nieuwe Modeblad waar on geveer 50 modellen zijn afgebeheeld toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? den, krijgen b.v. een vest en platte strik van afstekende zijde, terwijl de opgestrik- te passen, zooals de rechter japon aangeeft, voor dit doel eveneens zeer geschikt zijn. De halsafwerkingen hebben veelal een klein opstaand boordje of aansluitende schuine biezen, waaraan luchtige losse vo lants van fijne weefsels worden gezet en goed kleedende chabots vormen. Verder kunnen we onze bestaande japonnen rao- derniseeren met aardige kleine capes. Een en ander geeft zooveel mogelijkheden, dat we aan het werk kunnen gaan, om onze bestaande japonnen om te werken in ech te voorjaarsmodellen. SCHADELIJKE GYMNASTIEK. „Al die gymnastiek helpt toch niets!" roepen bijna dagelijks een of meer kennis sen uit. En hun ervaringen schijnen inder daad dit pessimisme te rechtvaardigen. Doch het geringe succes moet geweten worden aan verkeerd uitgevoerde gymna stiek niet aan de gymnastiek als zoo danig. Verkeerde gymnastiek is schadelijk voor de gezondheid en maakt vaak niet eens slanker. Afmatting, rugpijn, hoofd pijn, een van streek gebrachte maag en nog veel meer onaangename gevolgen doen zich dan voor. Zij kunnen voorko men worden, als men voorzichtig en ver standig te werk gaat. Allereerst dient men zich in acht te nemen voor overmatige inspanning. De aanwezigheid hiervan wordt dadelijk verraden door bloedaan drang naar het hoofd en hartkloppingen. Verder mag er geen enkele oefening wor den gedaan, als de maag niet min of meer leeg is. In het kort komt dat hierop neer, dat men de eerste twee uur na een maal tijd geen gymnastiek mag doen. Na moei lijke oefeningen moet het lichaam flink dooreen geschud worden. Is door een oefe ning een bepaalde groep spieren ingespan nen, dan moeten deze na afloop niet min of meer krampachtig samengetrokken blij ven, doch geheel ontspannen worden. Dui zelingen worden voorkomen, als men zeer geleidelijk begint. Eerst wanneer alle ge wrichten losgemaakt zijn, kan men de bui gingen en draaiende bewegingen met wat meer energie uitvoeren. Een belangrijk punt, dat vaak over het hoofd wordt gezien is de volgorde der oefe ningen. Het is verkeerd, om oefeningen te doen, waarbij het middel en daarmee ook de belangrijkste organen in beweging wor den gebracht, wanneer niet van tevoren heupen en bekken zijn ontspannen door licht buigen en draaien. Men rekent voor ademhalings-, ontspannings- en inspan ningsoefeningen elk vier minuten en ten slotte nog drie minuten voor het volkomen ontspannen van alle spieren. SLAPELOOSHEID. „Ik kan niet slapen", is de klacht, die doktoren herhaaldelijk te hooren krijgen. Wanneer een of ander slaapmiddel gege ven wordt door den medicus, werkt dit niet afdoende, als ook de patiënt zelve niet meewerkt. De oorzaken, die leiden tot deze onaan- genamen toestand, kunnen zeer verschil lend zijn. Overspannen zenuwen, teveel ge bruik van narcotische middelen, zorgen, verdriet, te veel werken. Noodig is, dat de patiënt een zeer gere geld leven leidt, doch van even groot be lang is, dat hij zich los maakt, van de ge dachte dat hij „toch" niet slapen kan. Men moet denken: „Ik ga naar bed en al komt de slaap niet, dan rust mijn lichaam toch en doet nieuwe krachten op." Men moet zoo gaan liggen, dat het ge- heele lichaam tot ontspanning komt, ter wijl men niet aan alles moet denken, wat de dag voor lief en leed gegeven heeft. Vele patiënten denken, dat zij vrijwel ge- heele nachten niet slapen, maar indien men hen gade zou kunnen slaan, dan zou men bemerken, dat zij gedurende gerui- men tijd diep en vast geslapen hebben. Het drinken van - koffie 's avonds is voor hen, die aan slapeloosheid lijden te ontraden, evenals inspannend werken on lezen, doch een flinke wandeling is bij zonder aan te bevelen. Wandelcostuum van wollen stof, bestaande uit ruimzittend jakje met opgestikte naden. De sluiting bestaat uit een aantal aardige fan- tasie-knoopen. Het rokje is nauw om de heupen, terwijl het naar beneden klokkend, doch slechts héél weinig, uitloopt. Prijs f 0.78 tot en met maat 45. Sportcostuum, bestaan de uit hoog om den hals gesloten gekleurde wollen trui. Sluiting cp zij met 3 knoopen. De rok is van zwart fluweel. Op de heupen 2 ingezette banen. De prijs van dit alleraardigste jongemeisjescostuum bedraagt (alleen voor den rok) f 0.40.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3