Heden beslissende dag in Griekenland iÊIÊÊ&M KIJKEn isKO0PEFHj(LOE(K Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Regeering vast besloten tuitende schepen vanuit de lucht bestookt Mevrouw Yousig gevonden. NEUTRALE ZONE BIJ OEALOEAL. Wervelstorm in Texas. UIT HET NIEUWE LAN». Tusschen perron en trein bekneld. f3000 buitgemaakt Huiselijk drama te Amsterdam. Onderaardsche gewelven ontdekt. Dinsdag 5 Maart 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst 78ste Jaargang. No. 9672 COURANT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent iJbewUsim* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De regeerlng trekt troepen samen te Salo- nikl voor een aanval op de opstan delingen In Thracië en Macedonië. Athene. Geheel Kreta, deeïen van Thra cië en van Zuid-Oost Macedonië met de ste den Kawala en Drama bevinden zich in han den der opstandelingen. Militaire versterkin gen zijn van Athene naar Saloniki vertrok ken. In Thracië valt de regeeringsgezinde generaal Gialistras de opstandelingen aan. Het verdere oprukken der rebellen bij Drama wordt door cavallerie uit Saloniki gestuit. Na het aankomen van verdere regeerings- troepen wordt een algemeene aanval ge opend. De regeering gelooft de uiteindelijke overwinning te zullen behalen, daar zij be schikt over een overmacht van troepen en een betere militaire uitrusting der strijd krachten. Athene. 4 Mrt. De oorlogsschepen, die zich in handen der opstandelingen bevinden, zijn door de uitgezonden regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. De schepen werden zwaar beschadigd en onder de bemanning brak een paniek uit. De schepen gingen uit elkaar om den vliegers het aanvallen te be moeilijken. De te Athene teruggekeerde vliegtuigen melden, dat behalve de zwaarbeschadigde pantser kruiser „Georgios Averöf" in de Soeda-baai in de nabijheid van Kythera een torperojager en bij het eiland Anti-Kythera een kanonneerboot door vlieg tuigbommen zwaar beschadigd zijn. De kruiser „Georgios Averoff' had een torpedoboot op sleep touw, die klaarblijkelijk zoodanig beschadigd was, dat zij niet meer op eigen kracht kon varen. Voorts moest een zinkende duikboot door een torpedoboot naar Kenea worden gesleept. Bij een poging om een kazerne met opstandige soldaten te veroveren, deed een tank een aanval op de kazernepoort, doch moest aanvankelijk wij ken voor het vuur van eenige bij de poort opgestelde kanonnen. Ook de gazerne werd toen met geschut be stookt en er werd een bres in den buitenmuur ge schoten, waarna de soldaten, die in den kelder ge vlucht waren, zich aan de regeeringstroepen over gaven. In den nacht, waarin de putsch plaats vond, wer den in de villa van Venizelos te Athene lichtsigna len waargenomen, waarop uit een ander huis geant woord werd. Zooals reeds gemeld, deelt de regeering mede, dat bij een huiszoeking in Venizelos' villa een wapenvoorraad is ontdekt. Bij de teraardebestelling van een der slachotffers der gevechten te Athene, speelde zich opgewonden tooneelen af. De menigte eischte den dood der mui ters aan den galg. Piastiras uit Cannes vertrokken? De Grieksche generaal Piastiras Is gisterenmor gen vroeg in gezelschap van eenige vrienden uit Cannes vertrokken en heeft zich in den loop van den dag niet meer vertoond. Aangezien de generaal ech ter zijn koffers in zijn hotel heeft achtergelaten, be staat de mogelijkheid, dat hij slechts tijdelijk Cannes heeft verlaten. Ernstige strijd te wachten, Een groot zeegevecht dreigt. Heden het groote offensief tegen de Venizelisten. Een zeegevecht tusschen de regeerings- en de Ve- nezelistische vloot in of nabij de Souda-baai schijnt onvermijdelijk. De oorlogsschepen „Panther", „Aetos", „Speneo- ni", „Thyella" en „Hydra" ontvingen bevel, zee te kiezen. Kreta bevindt zich nog steeds in handen van de rebellen. Vijf rebellen-schepen zijn echter door het lucht bombardement van gisteren zwaar beschadigd. Zij zijn niet in staat, het voorgenomen transport van Venezelistische troepen van Kreta naar Macedonië door te voeren. Dientengevolge zijn de opstandelingen in Maco- donië zeer in het nauw gebracht. Zij vechten echter nog verder voort. In den loop van den avond is Saloniki het punt geworden, waarop aller oogen zijn gericht, daar te Athene, zoowel als te Larissa en in de garnizoen- steden van Oud-Griekenland, de regeering den toe stand volkomen de baas is. Door Kondylis, die gister in Saloniki is aangekomen, is de volgende oproep tot de bevolking en de troepen gericht: „De concen tratie van troepen in den Peloponnesus, Cen traal Griekenland, en Saloniki was gister avond voltooid.Vandaag zullen zij ondermijn commando de vijanden van 't vaderland in Oost-Macedonië aanvallen en de orde her stellen. Ieder individueel moet zich op den tegenstander storten, om zich de trouw van 't volk waardig te betoonen." In Saloniki echter staat het derde legercorps niet ten volle aan de zijde der regeering. Er valt nl. niet te rekenen op die officieren welke uit Oud Grieken land hij wijze van straf naar hier zijn overgeplaatst. Kondylis heeft om zoo te zeggen zichzelf in Saloniki een groot aantal vijanden gemaakt. Om nu zekerder van haar zaak te zijn, heeft de regeering daarom in allerijl driehonderd officieren uit de garnizoenen van Oud-Griekenland naar Salo niki en omgeving gezonden, die het commando over de niet geheel betrouwbaar geachte eenheden op zich moeten nemen. Ook zijn eenige regimenten uit Oud- Griekenland naar Saloniki op weg. Het vierde legercorps was terecht als een der voornaamste brandpunten van de opstandige beweging beschouwd. In de richting van dit vierde legercorps worden dan ook uit Salo niki troepen geworpen, die last hebben gekregen dit vierde corps, dat op Saloniki aanrukt, op de hoogten van Koekoetsi tegen te houden. Tot er versterking zal zijn aangekomen moet men met alle kracht tegen de opstandelingen optrek ken en een beslissenden slag slaan. Den geheelen dag zijn er uit de provincie troepen naar Saloniki vervoerd. Mocht het vierde legercorps van Kavalla zich door de regeeringstroepen heen slaan, om Saloniki in te nemen, dan hebben^ de op standelingen het grootste deel van den staat in han den. Deze mogelijkheid schijnt geenszins uitgesloten, daar ook uit Xeres en Drama de opstandelingen den opmarsch naar Saloniki ziin begonnen. Reeds in den afgeloopen nacht verwachtte men, dat op de hoogten van Koekoetsi gevechten tusschen regeering en opstandelingen zouden uitbreken. Reeds is het bij Stroemitza en Komotini tot kleinere bot singen gekomen. De kruiser Averoff opnieuw gebombar deerd. Athene. De Grieksche bombardementsvliegtui gen, die Maandagavond te Athene teruggekeerd zijn melden, dat zij opnieuw zware bommen op den krui ser Averoff hebben geworpen. Aan boord van den oorlogsbodem was brand uitgebroken, terwijl ook onder de bemanning slachtoffers zouden zijn geval len. De strijd aan de rivier Strymon zou in het voordeel der regeeringstroepen zijn geëindigd, die gevange nen hebben gemaakt. De stemming onder de regee ringstroepen wordt uitstekend genoemd. Piastiras op weg naar Griekenland? Parijs, 4 Maart. Havas zou uit betrouwbare bron een bevestiging hebben gekregen van het bericht, dat generaal Piastiras Frankrijk zou hebben verla ten om zich via Italië naar Griekenland te begeven. Toestel stortte neer, bleven ongedeerd. doch inzittenden Reuter seint uit Livingstone (Noord-Rhodesië) Lady Young, de echtgenoote van den gouverneur van Noord-Rhodesië en dr. Kerby hebben van Gow- ke, een verlaten district van Zuid-Rhodesië, bericht gezonden, dat hun vliegmachine naar beneden is gestort, doch dat zij zelf ongedeerd zijn gebleven en thans op weg zijn naar het kamp van de inheemsche commissarissen. Sedert de echtgenoote van den gouverneur van Noord-Rhodesië Donderdag per vliegtuig uit Living stone vertrok, had men nog steeds geen spoor van het toestel gevonden. Uit Bulaweyo werd gemeld, dat twaalf vliegtuigen en honderden inlandsche politie agenten, burgers en spoorwegarbeiders, Zondag den geheelen dag gezocht hadden zonder eenige aanwij zing omtrent de vermisten te vinden. Men vreesde dat het vliegtuig verongelukt was boven de moerassen van de Kafoe-rivier of in de rivier zelf techt was ge komen, in welk geval de wrakstukken over zeer grooten afstand met clen stroom zouden kunnen meedrijven voor ontdekt te worden. EEN STOET SCHOOLKINDEREN AANGE. REDEN. Bij Meaux is een auto op een groep schoolkinds- ren ingereden, die onder geleide van den onderwij zer aan het wandelen was. Er werden 24 kinderen gewond, van wie vier ernstig. OVEREENKOMST TUSSCHEN ABESSINIE EN ITALIË. Londen: Naar gemeld wordt, heeft de Ita- liaansche regeering de Britsche regeering me degedeeld, dat een overeenkomst tusschen Italië en Abessinië gesloten is inzake instel ling van een neutrale zone in de streek van Oeal Oeal, teneinde nieuwe schermutselingen aan de grenzen te voorkomen. GENERAAL GRAZIANI. Generaal Graziani, die belast is met het militaire oppercommando in Oost-Afrika, is aan boord van de „Vulcania" in de voornaamste havenstad van Eritrea, Massaua, aangekomen. Hij reisde onmiddel lijk door naar de hoofdstad van Eritrea, Asmara. waar hij een langdurig onderhoud had met den hoo- gen commissaris voor Oost-Afrika, De Bono. Generaal Graziani kotm spoedig aan boord van de ..Vulcania" terug, waarna de reis voortgezet wordt naar de hoofdstad van Italiaansch Somaliland, Mogadiscio, alwaar Graziani de hooge functie welke hem is ver leend, officieel op zich zal nemen. Reuter meldt uit New York: De kleine stad For- ney in Texas is door een hevigen wervelstorm ge teisterd. Zeven groote gebouwen, waaronder het sta tion en twee opslagplaatsen voor katoen stortten in. Honderd woonhuizen werden zwaar beschadigd. De schade, welke in totaal werd aangericht, be draagt meer dan een half millioen dollars. Een far mer werd gedood en velen gewond. De verbindingen met de buitenwereld zijn groo- tendeels verbroken. De dorpskernen in de Wieringermecr. Wij ziging van het Bebonwingsplan Wieringerwerf. Wieringerwerf, het derde dorp in de Wie ringermeer, is in wording. Lag het aanvanke lijk in de bedoeling het hoofddorp te stichten ten zuiden van de Terp, de uitkomsten van een nauwgezet bodemonderzoek ter plaatse brachten aan het licht, dat aldaar een nogal kostbare fundeering zou worden vereischt, waarom werd besloten het nieuwe dorp meer noordwaarts te stichten. In verband hiermede werd een nieuw bebouwingsplan ontworpen, dat bij beschikking van den minister van waterstaat d.d. 15 November 1934, La SI, di rectie van den waterstaat, werd goedgekeurd. Met de voorbereiding van den bouw van 100 woningen ter plaatse is reeds aangevan gen. Op onderstaande foto zien we, hoe de fun damenten er reeds van zijn gelegd. Te vroeg uit den trein gesprongen. Gisteravond te half zeven is op het perron te» Haarlem een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer P. N. wilde, voor de trein stilstond, uit den coupé springen. Waarschijn lijk doordat hij struikelde kwam hij tusschen per ron en trein terecht. Hij geraakte bekneld en moest worden uitgezaagd. Met een oponthoud van zeven tien minuten kon de trein zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Het rechterbeen van den heer N. is ge broken. Bij een inbraak te Wierden, In de gemeente Wierden onder Almelo is Zondag nacht ingebroken in het kantoor van de Coöperatieve Landbouw Vereeniging „Rektum-Ypelo". De inbrekers, die waarschijnlijk per auto gekomen zijn, zijn binnengekomen door een ruitje uit de ma chinekamer te snijden, waardoor zij in het kantoor konden doordringen. De dieven hebben de kleinste van de twee brandkasten, waarin zich veel geld be vond, opengebroken en daaruit 2 a 3000 gulden aan bankbiljetten en zilvergeld ontvreemd. Gistermorgen is de inbraak ontdekt. Man wegens brandstichting gearresteerd. In een perceel in de Potanustraat te Amsterdam heeft zich een geval voorgedaan van brandstichting dat verband houdt met een huiselijken twist. Daar woont een 25-jarigen koopman met zijn vrouw en kind. Onderlinge ruzies zijn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek bij de bovenburen te bed en in een driftige bui heeft de man op een van de bed den in zijn woning petroleum gegooid en deze in brand gestoken, waarna hij het huis heeft verlaten. De brand werd door de bovenburen tengevolge van de sterke rookontwikkeling spoedig ontdekt en dezen hebben het vuur in den kiem weten te smo ren: De brandweer, die eveneens was gealarmeerd, heeft daarop de politie van het geval in kennis ge steld. De politie heeft Zondagnacht den man, die zich in de nabijheid van de woning ophield, aangehouden. Hij heeft bekend brand te hebben willen stichten en is in het bureau Linnaeusstraat opgesloten. DE RAMP TE GRESFORD. Gisteren zijn een inspecteur van het Engelsche mijnwezen en een bedrijfsleider van de betrokken mijn als eersten in den put afgedaald, op welke bo dem de lijken van 265 menschen liggen, die bij de ramp in het najaar zijn omgekomen. Zij waren voor zien van speciale gasmaskers, maar rapporteerden, dat zij geen giftige gassen hadden waargenomen. Wel was er op 150 M. diepte een waterstroom ontstaan, die afgeleid moet worden, voor men verder zal kun nen afdalen. Later op den middag is een ploeg van 40 arbeiders naar beneden gegaan, om met zakken zand dat water af te dammen en naar een ander deel van de mijn te leiden. VEERTIENJARIGE MOORDENAAR. Doodt zijn werkgever, diens vrouw jen dochter. W e e n e n. De even 14 faar oude herdersknaap Johann Uedermasser te Weinzirl in Oostenrijk heeft gisternacht zijn patroon. Jozef Preining, diens echt genoote en dochter met een houweel doodgeslagen. De jeugdige moordenaar heeft zich vervolgens van 700 schilling aan baar geld meester gemaakt. Daarna heeft hij de boerderij van Preining in brand gestoken, welke totaal werd verwoest. Er waren lijltien in geborgen. Onder de Dominicaner Kerk te Wilna heeft men, naar Reuter meldt, uitgestrekte onderaardsche ge welven ontdekt, waarvan de ingang onder het al taar was verborgen. Deze kelders bestaart uit ver schillende groote gewelfde, donkere zalen. In de eerste ervan vond men een aantal voorwerpen, die tot de uitrustingen van militairen hadden behoord, en dit rechtvaardigt het vermoeden dat hier in 1863 de deelnemers aan den derden Poolschen opstand een schuilplaats hebben gezocht. In de volgende zalen, waarvan de ingang was dichtgemetseld, vond men een aantal lijken in ge- mummifieëerden toestand. Waarschijnlijk ziin bij de cholera-epidemie. die hier in 1812 heerschte. de dooden in de kelders gebracht, en deze daarop dicht gemetseld. «ty

Schager Courant | 1935 | | pagina 1