DE m de pijp. De opstand in Griekenland Dinsdag 5 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9672 Buitenland Een vreemde liefhebberij. LOTERIJ-ZWENDEL. Kerk te Leerbroek afgebrand. Blind maken van vinken. g.EN -WOED 'T WATER. MAAR.... T Regeeringscrisis in Hongarije Toen Zaterdagmiddag de eerste officieels berich ten over de Grielcsche opstand binnenkwamen, scheen het alsof de revolutie reeds was bedwongen en de regeering nae en kort, maar krachtig optre den er in was geslaagd de muiters tot rede te bren gen. Het is helaas nog steeds een gewoonte van som mige regeerders om het met de waarheid niet al te nauw te nemen als het gaat om het verbergen van onaangename gebeurtenissen. Dat dit dom is behoeft geen betoog, want in deze moderne tijden wordt de leugen niet alleen door de waarheid maar nog veel sneller door telegrammen en radio achtervolgd. Wij bemerkten dan ook reeds gisteren aan de bin nenkomende berichten, dat de zege der regeerings- troepen niet zoo groot was als de berichten wel meld den, doch dat de opstand zich integendeel nog steeds uitbreidde. De toestand is in het geheel nog te onduidelijk om reeds nu een conclusie te trekken, maar vast staat, dat de geheele vloot achter de opstandige beweging staat, terwijl geheel Kreta en een groot deel van Thracië en Macedonië in volle opstand zijn. Ook is het een leelijk ding voor de regeering dat de andere revolutionair Venizelos zich bij de op- standigen heeft aangesloten, daar de revolutie daar door zeker aan kracht wint. Venizelos is een man van grooten invloed, en het is wel teekenend voor den toestand, dat bijna de geheele Senaat door de regeering is gevangen genomen, omdat men aan de loyaliteit van deze Venizelisten twijfelde. Het. is dan ook niet onmogelijk, dat Griekenland een tijd van ernstige binnenlandsche onlusten tege moet gaat. De eigenlijke oorzaak van deze dramatische ge beurtenissen, waaraan reeds tal van menschen zijn ten offer gevallen, is moeilijk aan te wijzen. Men moet niet vergeten dat wij met een land te doen hebben, waarin allerlei militaire en politieke eerzuchtelingen een groote macht kunnen uitoefe nen, hetzij ten goede, hetzij ten kwade. Het is dus in het geheel niet noodig. dat er van groote ontevredenheid onder het volk sprake is. ia, wij krijgen, voor zoover de zeer verwarde berichten te vertrouwen zijn, den indruk, dat het Grieksche volk in zijn breede lagen niet aan de beweging mededoet. Toch blijkt er heel wat revolutionaire brandstof te zijn opgestapeld, want op tal van punten laait de vlam op. Wij durven ons dan ook nog niet aan een bepaal de conclusie wagen en wachten daartoe liever meer betrouwbare berichten af. Wel echter kunnen wij de veronderstelling uiten, dat Venizelos een verzet heeft ontketend tegen het streven der regeering tot het vormen van een soort dictatuur in den geest van.de Bulgaarsche. Als dit juist is, dan is ook deze bloedige wor steling een der stuiptrekkingen van de steeds meer bedreigde democratie. Wij zullen echter nadere berichten moeten af wachten, alvorens een definitief oordeel te kunnen uitspreken. De Hongaarsche regeering is afgetreden en zoo als algemeen werd verwacht, heeft Horthy direct weder de vorming van 'n nieuw kabinet aar Goemboes opgedragen. Het was n.1. duidelijk dat Goemboes zich vrij wilde maken van de groote invloed van Bethlen en meer wilde gaan koersen in de fas cistische richting. Het is hoogst waar schijnlijk, dat hij den steun zal trachten te krijgen van de fascis tisch getinte z.g. Jeugd beweging hetgeen hem weer dichter zou bren gen bij von Eclchart en hij de kleine boeren. Dat hij reeds den zelfden dag een nieuw Kabinet had gevormd. GOEMBOES. waarin slechts drie wijzigingen met het oude voor kwamen. moet ongetwijfeld als een overwinning .van Goemboes worden beschouwd. Hieruit blijkt, dat men den invloed van Bethlen minder vreest, dan veelal werd gedacht. Een huis vol papieren doozen en oude schoe nen. - Vier vuilnisauto's vol van een verdieping. ïn de Mandenmakerssteeg te Leiden is op last van .hoogerhand een bovenwoning ontruimd, welke tot voor kort werd bewoond door een juffrouw, die we gens ziekelijke storing harer geestvermogens thans in het krankzinnigengesticht „Endegeest" wordt .verpleegd. Het was bekend, dat de juffrouw een groote verzamelwoede voor kartonnen doozen aan den dag legde. Op straat kon men haar dikwijls zien zwoegen onder den last van een aantal groote kar tonnen doozen, waarvan zij de voor de huizen ge plaatste vuilnisbakken ontlastte en die zij dan mee naar haar woning nam. Een zelfde voorliefde legde zij aan den dag voor oude schoenen. Toen Zaterdag om gezondheidsredenen de boven woning door den gemeentelijken reinigings- en ont- smettingsdienst werd ontruimd, bleek dat de beide verdiepingen tot aan de zoldering gevuld waren met kartonnen doozen, oude schoenen, oud papier, enz., aldus de „MsbOok de trappen stonden vol, zoo dat het aanvankelijk heel wat moeite kostte, voor dat de toegang tot de bovenwoning vrij was. Toen is men aan het ontruimen gegaan. Den geheelen Zater dagmiddag is men doende geweest en nadat vier groote vuilnisauto's waren volgeladen, was nog slechts een verdieping ontruimd. Gister zijn de ontruimingswerkzaamheden voort gezet. LAWINES. Hoe slecht het publiek veelal leest. De Rotterdamsche Centrale Recherche heeft aan gehouden den 42-jarigen directeur van het Schie- broeksche Assurantie- en Obligatiekantoor Saok, kan- toorhoudende aan den Essenburgsingel aldaar, ver dacht van het plegen van loterijen-zwendel. Reeds sedert Januari 1933 heeft men de hande lingen van H. in het oog gehouden, maar het was uiterst moeilijk om in te grijpen en het noodige bewijsmateriaal te krijgen, aldus de N.R.Ct. Thans meent men daarin echter te zijn geslaagd. Een van de agenten van H., welk te Hilversum is gevestigd, had n.1. een reclamebiljet voor zijn etalageruit ge hangen, waarvan de inhoud in strijd was met de loterijwet. De Hilversumsche politie maakte proces verbaal op en nam het biljet in beslag. Zij waar schuwde de Centrale recherche, die naar aanleiding van dit proces-verbaal en van de verklaringen van den agent een inval deed in het kantoor van H., waar zij de boeken en bescheiden in beslag nam. Naar aanleiding van het justitioneele onderzoek van deze boeken is H. gearresteerd en opgesloten. Bij dit onderzoek is weer eens duidelijk gebleken, hoe slecht veelal het publiek leest, zelfs als het zoo genaamde stukken van waarde betreft. H. had overal in den lande agenten aangesteld. Dezen waren over het algemeen wel te goeder trouw. Zij wierven klanten, die H. vereenigde tot twintigtal len. Elk twintigtal vormde een zoogenaamde ïote- rijclub. De leden van die clubs kregen gewichtig uitziende papieren, die als bewijs van inschrijving moesten dienen. Op deze bewijzen stonden nummers vermeld, welke zouden correspondeeren op nummers van obligaties waarover H., naar zijn beweren de beschikking had. Gebleken is, dat hij de obligaties niet had en dat hij ook niet bij machte zou zijn de eventueele winsten uit te keeren. De deelnemers moesten f 1 per maand betalen. Vele deelnemers bleken bij onderzoek van den op zet van de onderneming niets te hebben begrepen. Zij meenden te spelen in de Belgische staatsloterij, hetgeen heelemaal niet het geval was. Als men de door H. verstrekte biljetten goed had gelezen, dan zou men hebben ervaren, dat men ge durende zeven maanden een gulden per maand moest betalen, als lid van een uit twintig personen bestaande loterij-club De geheele club bracht H. dus f 140 op Men had dan recht, zoo stond er. op een Belgische obligatie van 250, plus 250. plus 500 francs. Als men wat beter had nagedacht bii het lezen, zou men hebben ervaren, dat voor die f 140 'n stuk werd gekocht van een waarde van f70, immers van 1000 Belgische francs. Bij het verdere lezen zou men, hij even nadenken hebben ontdekt, dat de genoem de obligatie behoorde tot een serie van tien en dat slechts op een serie van obligaties een priis kon vallen, zoodat de club ten hoogste een tiende ge deelte uitbetaald kon krijgen van de aanlokkelijke prijzen. Bii verder nadenken zou men hebben kunnen be cijferen. dat men als lid van een club van 20 dus ten hoogste maar een half procent van zulk een priis. n.1. een twintigste van een tiende gedeelte uitbetaald zou krijgen. Maar zooals wii al schreven, het publiek leest in den regel zeer onnauwkeurig. Men werd verblind door de hooge prijzen en het ge wichtige uiterlijk van de papieren. Maar H. heeft niet alleen hierop gespeculeerd, hij heeft de men schen, aldus de politie, bovendien nog beet geno men. aangezien, hij niet. de beschikking had over de obligaties, welke hij beweerde te'hebben Hij be weert. thans 00 en vroeger ongeveer 300 klanten in den lande te hebben gehad. De politie heeft reden te veronderstellen, dat hij veel meer slachtoffers heeft gemaakt. Er zijn lieden geweest, die gedurende twee iaar iedere maand een gulden hebben betaald .zonder dat zij ook maar eeni- ge kans op geldelijk voordeel hebben gehad. De politie waarschuwt in dit verband met deze zaak het publiek uitdrukkelijk, dat de handel in papieren van buitenlandsche loterijen, ook al zijn die in het desbetreffende land wettelijk goedgekeurd, hier te lande is verboden. Inlichtingen over twijfelachtige ondernemingen, of over ondernemingen, welké men voor twijfelach tig houdt, ziin ten allen tijde op het hoofdbureau aan het Haagscheveer te Rotterdam te verkrijgen. Er bestaan uiteraard wel solide ondernemingen op dit gebied, maar in den regel moet men ook daar voor een buitenlandsche obligatie te veel betalen en is de kans op een premie maar uiterst gering. De betrokken Belgische premieleening bijvoorbeeld be staat uit 2.000.000 obligaties. H. bracht zijn biljetten in omloop onder den naam van „pand-schuld-brieven." MERKWAARDIGE OPERATIE. Siameesche tweelingen van elkaar ge scheiden. Moskou. Dezer dagen werd te Moskou een paar zgn. „Siameesche tweelingen" geboren. Dank zij een uiterst moeilijke en zeldzame operatie, die gisteren is verricht, zal een der beide kinderen waarschijn lijk opgroeien tot'een normaal mensch, terwijl de andere tweeling, bij gebrek aan vitale organen en een hart, stief. Dit tweede kind kreeg voedingsstof fen en de bloedcirculatie door het hart en de orga nen van het normale kind. De operatie werd ver richt door Dr. S. D. Ternowsky. Kort na de operatie nam het levende kind reeds voedsel tot zich. Op de algemeene begraafplaats te Den Haag had Maandag de begrafenis plaats van wijlen ond-minister A. W. F. Idenburg. Vele autori teiten, onder wie vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en ILK.H. Prinses Juliana, en de leden der regeering woonden de plechtigheid bii Een der oudste kerken van Nederland. Zondagnacht omstreeks 2 uur is brand uit gebroken in de Nederl. Hervormde kerk te Leerbroek, een der oudste kerkgebouwen van Nederland. Het vuur vond in het vele hout werk gretig voedsel. Al spoedig was het kerk gebouw één vlammenzee. De in allerhaast gealarmeerde brandweer kon tegen de vuur zee weinig beginnen. Het gebouw brandde dan ook totaal uit De muren en de toren ble ven staan. Verschillende mogelijkheden betreffende de oorzaak. Omtrent den brand wordt nog het volgende gemeld: Een melkrijder, die om half twee door het dorp reed, ontdekte een vuurgloed achter de ramen van de kerk. Hij heeft onmiddellijk de dorpsbewoners ge waarschuwd en dezen slaagden er nog juist bijtijds in de handbrandspuit, welke onder den toren was op geborgen, te redden, waarmede men zoo goed en zoo kwaad als het ging, het vuur begon te bestrijden. De burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, de heer G. Slob, die spoedig aanwezig was, liet zoo als gemeld, onmiddellijk de brandweer te Leerdam alarmeeren, welke een autospuit naar het dorp stuur de. Deze spuit heeft met vier stralen de vuurzee be streden. Omstreeks half vijf was het blusschingswerk ge ëindigd en kon met de nablussching van de puinhoo- pen worden begonnen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister; het is mogelijk dat deze is veroor zaakt door kortsluiting, doch het is niet uitgesloten dat het vuur is ontstaan door vonken, welke uit de kerkstoven zijn gevallen. Ook is het mogelijk, dat een oudenvetsche kachel, welke in de consistorieka mer stond, het vuur heeft veroorzaakt. Ruw en wreed gebruik strafbaar verklaard. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in een zaak van den officier van justitie te Breda, die cas satie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, houdende bevestiging van een door den kantonrechter te Tilburg gedane uitspraak, waar bij J. V., fabrieksarbeider te Tilburg, is ontslagen van rechtsvervolging terzake van het in zijn bezit hebben van een blind gemaakte vink, hetgeen verboden is in de algemeene politieverordening der gemeente Gilze- Rijen, waar de verdachte dezen vogel hield. Kanton rechter en rechtbank hebben ontslag van rechtsver volging gegeven. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat door het tegengaan van deze in een landelijke gemeente bekende ruwheid en wreedheid het beschermen van het publiek in zijn zedelijke gevoelens alsmede de openbare zedelijkheid kan worden gediend. Hij ver nietigde daarom het vonnis en veroordeelde V. tot f5.boete. DUIZEND JA AH OUD VIKINGSCHIP ONTDEKT. Kopenhagen. Nabij Kerteminde op Funen is bij graafwerk op een heuvel dicht bij de zeekust een duizend jaar oud Vikingschip ontdekt, van ongeveer 32 meter lengte. Dit is de eerste maal dat in Dene marken een dergelijke vondst wordt gedaan. Het houtwerk is geheel vergaan, doch de ijzeren -ringen en bouten toonen duidelijk nog de constructie van het schip. Men veronderstelt, dat op deze plaats een Vikinghoofdman met zijn schip is begraven. Uit Grenoble wordt aan de Matin gemeld, dat er in de buurt van Valoire twee lawines zijn neerge komen, waardoor drie huizen werden meegesleurd. Een man is gedood, twee menschen zijn gekwetst. Als matroosje vlug en net sleept déze kleine baas de trossen bij den opbouw van de derde nationale watersporttentoonstelling in de Apollo-tentoonstellingshal te Amsterdam. Douwe Egberrs Echte Frtesche Heeren-Baai en Baai-Tabak Melange van rijpe tabakken. ERNSTIG ONGELUK OP SLEEPBOOT. Twee man door afknappende tros ge troffen. Gisternacht is te Vlissingen aangekomen de Fran- sche sleepboot „Hablé" die met den lichter „Neer- landia" op sleeptouw op weg was van Duinkerken naar Antwerpen. Aan boord van de sleepboot zijn door het springen van de tros twee leden der bemanning gewond, van wie één zeer ernstig. Deze is met twee gebroken ar men en een beenfractuur in het St. Jozef-ziekenhui* te Vlissingen opgenomen. DUITSCHER AANGEHOUDEN. Wegens overtreding van de vuurwapett- wet en medeplichtigheid aan het exploi- teeren van een geheime distilleerderij. De politie van het Bureau Raampoort te Amster dam heeft een 44-jarigen Duitschen metaalbewerker aangehouden wegens overtreding van de vuurwapen- wet. Het was n.1. bekend, dat de man, zonder daartoe machtiging te hebben, in het bezit was van een revol ver. Hij werd tevens gezocht omdat hij verdacht werd medeplichtig te zijn aan het exploiteeren van de geheime distilleerderij, welke naar men weet, eenige weken geleden, door een toeval, ontdekt werd in een perceel in de Orteliusstraat. De man is opgesloten in het Hoofdbureau van poli tie en zal ter beschikking worden gesteld van de justt» tie en van den Vreemdelingendienst. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 775 m.Y. Wind: Zuid. Temperatuur: om en nabij vriespunt. Vooruitzichten: Goed weer, zachter. Denkt U aan onze tijdelijke korting van 20 op Brillen - Breukbanden - Buikbanden - Barometers - Thermometers - Foto-toestel len, enz.II! Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist. SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5