DE Phillips Oppenheim ^fFjüWHLW De Langendijker Groentenveilingen. .Ooerenstani en Middenstand. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL W door Wijziging der Landboawcrisispcütiek. BODEMSTEUN OF PRODUCTENSTEUN? 250.000 valsche dollars in omloop. Qverstroomingsgevaar in Zuid-West Frankrijk. Nieuwe filmateliers in Florida. De Koninklijke Nederl. Middenstandsbond vraagt instelling van een Staatscommissie. Men schrijft ons? In verband met de aanstaande behandeling der begrooting 1935 van het Landbouwcrisisfonds heeft het Hoofdbestuur van den Koninkl. Nederl. Midden standsbond de aandacht van de Tweede Kamer ge vestigd op de nadeelige gevolgen, welke de vigeeren- de landbouwcrisismaatregelen hebben op tal van bedrijfsgroepen, welke agrarische producten verwer ken en of verhandelen. Deze bedrijven zijn in toe nemende mate in een keurslijf van voorschriften geperst en zoowel wat de bedrijfsvoering als de prijsstelling betreft, afhankelijk van beslissingen van crisisorganisaties en ambtelijke instanties, op welke zij ondanks vertegenwoordiging in advies commissies weinig of geen invloed kunnen uit oefenen. Daarbij is het complex van crisismaatregelen zoo omvangrijk en ingewikkeld geworden, dat zelfs in gewijden daarin moeilijk den weg weten te vinden, zoodat het begrijpelijk, doch tevens betreurenswaar dig moet worden geacht, dat menigeen volkomen te goeder trouw en onbewust in overtreding komt, met de onaangename gevolgen daaraan verbonden. Het Hoofdbestuur heeft daarbij den indruk, dat het ambtelijk apparaat, dat met de uitvoering en handhaving dezer maatregelen is belast, door de Voortdurende uitbreiding de neiging vertoont van topzwaar worden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat aan het gevolgde systeem kunstmatige prijsverhooging der agrarische producten inhaerent is. welke uiteraard bij dalende koopkracht der bevolking tot gestadigde omzetvermindering in den detailhandel moet leiden, dan is hét verklaarbaar, dat in middenstandskrin gen een toenemende ontstemming over de land bouwcrisispol itiek te constateeren valt. De achter uitgang in den levensmiddelenhandel is blijkens een recent onderzoek van het Economisch Instituut voor den Middenstand, ingesteld in opdracht der Regeering, ontstellend. Bij vrijwel constant blijvende lasten dreigt voor duizenden middenstanders ver arming en ondergang. De zwaar getroffen middenstand ten plattelande moet daarbij met leede oogen aanzien, dat het vi- geerende stelsel van landbouwsteun den handel en de uitoefening van nevenbedrijven op coöperatieven grondslag op onredelijke wijze in de hand werkt. Toenemende uitschakeling zonder economische nood zaak dreigt tusschen boerenstand en middenstand ernstige conflicten te scheppen, welke weinig bevor derlijk zijn voor den goeden geest en de onderlinge samenwerking van alle bevolkingsgroepen door den Minister -president onlangs terecht een noodzakelij ke voorwaarde genoemd voor een ernstig streven naar opbouw door het geheele Nederlandsche volk. De omvangrijkheid en de ingewikkeldheid van 't onderhavige vraagstuk maken het intusschen uiter mate moeilijk om terstond met concrete voorstellen tot verbetering van het systeem der landbouwcrisis- politiek te komen, hoe urgent deze ook voor alle daarbij betrokken groepen zijn. Waar de onvoldaanheid over het vigeerende stel sel allengs algemeen is geworden, zou het Hoofd bestuur onder de gegeven omstandigheden willen aanbevelen, dat de Tweede Kamer de regeering uit- *5 CALVÉ-DÊIFT Vraagt ons gratis visboekje noodtee om tot de ïnstelltnsr van een etaatscommïs- sie over te gaan, welke eventueel bekleed met het enquete-recht opdracht bekome om op korten termijn voorstellen tot ingrijpende herziening van de landbouwcrisismaatregelen uit te werken. Indien alle betrokken belangen in deze Staatscommissie evenredige vertegenwoordiging vinden en daarnaast het onpartijdig, deskundig element wordt ingescha keld. zal de instelling reeds een heilzame werking op de verontruste publieke opinie kunnen uitoefenen. I Inschakeling van den middenstand bfl de distributie aan werkloozen en onder steunden. Van verschillende zijden werden den laatsten tijd bij het Hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Midden standsbond bezwaren ingebracht tegen het distribu- eeren van goedkoope voedingsmiddelen aan werk loozen en ondersteunden door de gemeentebesturen met uitschakeling van den detailhandel; zulks ge schiedde onlangs bij het beschikbaarstellen van kaas. Aangezien de distributie vanwege de gemeentebe sturen evenmin kan geschieden met vermijding van kosten, meent het Hoofdbestuur er bij de regeering op te mogen aandringen, dat worde besloten om als regel de distributie van de hierbedoelde artikelen waaronder ook de zoogenaamde volksmargarine zal geschieden door tusschenkomst van den de tailhandel en tegen vergoeding van een matig, doch voldoende kostenpercentage. Uit een der jongste publicaties van het Econo misch Instituut voor den Middenstand is duidelijk gebleken, dat inzonderheid de levensmiddelenhandel gebukt gaat onder zware lasten, gepaard aan sterk verminderde brutowinst, zoodat er alle aanleiding is om langs dezen weg ook de kleine middenstands- belangen eenigermate tegemoet te komen; vooral op het platteland is dit zeer urgent. Waar onderhandelingen tusschen gemeentebestu ren en de plaatselijke middenstandsorganisaties over het inschakelen .van den detailhandel dikwijls af stuiten op den onwil van de plaatselijke overheid, zou het hoofdbestuur het van groot belang achten, indien de Minister, waar noodig. met medewerking van zijn amhtgenooten van Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken, zou kunnen besluiten om te dezer zake een circulaire tot de gemeentebesturen te rich ten. „Landbouwpolitiek moet parlementair wor den vastgesteld." De Bond van Kaasproducenten, de croote ortranl- satie van zelfkazende boeren, heeft zijn inzichten kenbaar gemaakt aan de regeering. De bond con stateert, dat de zelfkazende boer in een noodtoe stand is geraakt niet alleen door de crisis, doch ook door de crisis-maatregelen. Als voorbeelden daarvan worden genoemd, aldus het „Alg. Hsbl.". de heffing op varkensvleesch tot steun aan den baconnester; de graanmonopolie-hef- fing, de contingenteering van en heffing op vee koeken; de consumptiemelk-regeling schakelde den kaasboer uit als aanvullend melkleverancier in den winter; de heffing op volvette kaas. door den pro ducent betaald, wordt door gemis aan bruikbare maatregelen niet door den kooper terugbetaald, maar hoofdzakelijk door den boer gedragen, waar door de melksteun practisch gehalveerd wordt, ter wijl de andere helft verdwijnt door de voeder-hef fingen. Ten aanzien van het bij de crisismaatregelen toe gepaste systeem van „optrekken" door steun aan derden, wordt opgemerkt, dat dit systeem onder de tegenwoordige abnormale verhoudingen niet blijkt te werken. Het leggen van een druk op zekere groe pen, teneinde steun aan derden te kunnen geven (bacon, graan Red. H.) onder de belofte, in de toekomst te zullen worden „opgetrokken", acht de Bond onaanvaardbaar, moreel zoowel als econo misch. De regeering zal moeten beslissen, of zij aan de crisismaatregelen een tijdelijk of een blijvend ka rakter wenscht te geven: in het eerste geval is het nemen van te diep ingrijpen veroordeeld, omdat het de toekomstige aanpassing en liquidatie der crisis- ma atmeelen zal belemmeren. De Bond dringt dan aan op vereenvoudiging van het crisisapparaat door instelling van een eenvou- digen bodem-steun in de plaats van den gedifferen- tieerden producten-steun; deze laatste is gegroeid, omdat telkens een ander product steunbehoeftig werd, doch kan vervallen, nu alle bodemproduc ten gesteund worden. Bij steun aan den cultuur grond kan bijna volle bedrijfsvrijheid terugkeeren; Het seizoen vordert. - De prijzen blijven slecht. - Afdoende steun maatregelen blijven uit. Kans op bevredigende uitkomst zeer ge ring. - Prijzen van roode kool niet onbevredigend, doch teelt was slecht - Weinig vraag naar gele kool. Daardoor lage prijzen. Gedeeltelijk onverkoopbaar. - Bui tengewoon slechte markt voor Deensche witte kool. - Groot deel onverkoopbaar - Groote aanvoer. - Taaie gele aangevoerd. - Geringe verbetering in uienprijs. - Peen en bieten onbevredigend. We schrijven nu reeds Maart, zoodat het grootste deel van het winterseizoen, waarop zoo velen weer hun hoop hadden gevestigd, verstreken is. Maar nog altijd zien de tuinders vergeefs naar eenige opleving uit. Zoo blijft hun hoop gevestigd op de steunmaat regelen van de regeering, die echter nog niet het oogenblik gekomen acht, om aan hun billijke verlan gens te voldoen. Er is nu deze week weer zoo'n uit- keering gekomen, die iets minder klein is, dan de vorige, maar op geen stukken na voldoende, om den grooten tuindersnood te lenigen. De resultaten van de afgeloopen week op onze groentenveilingen waren weer treurig, zoodat de kans op een eenigszins gunstige winterkool-campagne al geringer wordt. De vooruitzichten blijven slechts, doordien de mogelijkheid op uitvoer eer af- dan toe neemt. Daar komt nog bij, dat de exporteurs in ver band met de betalingsmoeilijkheden met Duitschland zeer voorzichtig zijn om met dat land handel te drij ven, zoodat er daarheen maar weinig wordt uitge voerd. Van alle producten, die aan de veilingen kwamen, bracht alleen de roode kool bevredigende prijzen op, doch hierbij is te bedenken, dat van deze koolsoort zoo weinig is geteeld (de oogst viel buitengewoon te gen door verwoestingen van de draaihartigheid), dat deze prijzen, herleid tot een normalen oogst, verre van bevredigend zouden zijn. Voor het gezochtste I goed, 2 13 pond gewicht, werd f6.20f6.70 betaald, enkele prima partijen liepen nog iets hooger en bij uitzondering werd f 8 besteed. Voor tweede soort werd f5.60—f6.20 betaald. Kool met een gewicht tot onge veer 2 kilo werd voor f 5.70f 5.90 verkocht, twee de soort voor f4.50—f4.80. Boven 2 kilo bracht de roode kool f4f4.60 op voor eerste en f 3.10—f4. voor tweede kwaliteit. Niet minder dan 75 spoorwa gens werden aan beide veilingen aangevoerd. Aan de Broeker veiling werden 55 spoorwagons gele kool aangevoerd, te Noordscharwoude 35. Met den handel in deze koolsoort ging het deze week weer buitengewoon slecht. Een belangrijk gedeelte van den aanvoer draaide weer door, daar heel weinig vraag voor het buitenland kwam en de binnenlandsche markt niet alles kon plaatsen. Voor het mooiste goed van 2 tot 3 pond werd f 1.40f 1.60 besteed, bij een zeldzame uitzondering 1 of 2 dubbeltjes meer. Dezelf de prijs werd ongeveer betaald voor iets zwaardere, terwijl voor de grootste flf 1.30 werd besteed. Voor tweede kwaliteit werd, voor zoover ze een kooper kon vinden, f 1—f 1.30 voor kool van de meest gewenschte grootte betaald. Groot was de aanvoer van Deensche witte kool. Bij de zeer geringe vraag, zoowel uit het binnen- als uit het buitenland, is het te begrijpen, dat de markt daarvan de nadeelige gevolgen moest ondervinden. De meeste partijen, welke verkocht werden, brachten 70 cent per 100 K.G. op. Slechts enkele uiterst mooie partijtjes brachten het tot 80 a 90 cent. Veel echter bleef onverkocht, zoodat de aanvoerder er 50 cent voor beurde en zijn met zooveel zorg geteeld pro duct naar den veeboer zag gaan. De aanvoer aan bei de veilingen beliep 95 spoorwagens. Taaie gele kool werd verkocht voor f2.70 h f3. Uien vertoonden een geringe neiging tot verhoo ging. Gewone gele uien werden verkocht voor f 1.70 tot f 2.40. Voor grove uien werd tusschen de f 2.40 en f2.70 betaald, enkele mooie, partijtjes brachten het tot f3.—. Drielingen brachten de laagste prijzen op f 0.70—f 1.Voor nep werd f 1.50f 1.70 besteed. De aanvoer bedroeg 10 spoorwagons. De aanvoer van peen was iets grooter dan gewoon lijk. De prijzen bleven onbevredigend. Meestal werd er niet meer dan 80 cent tot 1.voor grove betaald, soms bij grootere behoefte 1 of 2 dubbeltjes meer. Kleine peen bracht 60 cent op. Met de bieten liep het ook slecht. Kleine brachten f 1.20—f 1.70 op, grovere 60—90 cent. De aardappelenaanvoer was gering. Voor Bevelan ders werd fl.60 betaald. de productie zal dan, onder den vigueur van den vasten steun, haar eigen weg kunnen zoeken, om tot zoo hoog mogelijke bedrijfsuitkomsten te komen. Aanpassing aan de wereldomstandigheden en li quidatie van steunregelingen komen dan gemakke lijker tot stand; het topzware crisis-apparaat kan dan worden ingekrompen en het platteland krijgt wat bedrijfsvrijheid terug. Is de regeering echter van oordeel, dat haar maatregelen moeten zijn ingesteld op een blijvende wijziging in het economische leven, dan moeten de richtlijnen en principes daarvan langs parlemen tairen weg tot stand komen en niet door crisis organen. De boerenstand is tè zeer verzwakt, dan dat hij experimenten hoe goed bedoeld ook kan ver dragen. Valsche muntersbende ln dien staat New York. Nog beter werktuigen dan de officieele munt zelf. New York. Geheime agenten van het Departe ment van Financiën hebben gisteren in een boerderij nabij Goshen in den staat New York, een inval ge daan en drie personen gearresteerd, waarvan men aanneemt, dat zij het hoofd zijn van een valsche muntersbende, die in de afgel. anderhalf jaar 250.000 valsche dollars in omloop hebben gebracht. De ge arresteerden waren de 42-jarige Louis Ehlers, zijn 40-jarige broer George en de 39-jarige George Gail, lie. Men vond in den kelder van het huis een modcl- vaische-munterswerkplaats, uitgerust met instru menten, die naar de agenten naderhand verklaarden, de werktuigen van de officieele Munt in sommige opzichten overtroffen. Bovendien vond men een groote hoeveelheid zilver, nikkel en andere mate rialen. Rivieren dreigen buiten haar oevers to treden. Bewoners ontruimen hun huizen. P a r ij s: Hevige stormen hebben groote schade aangericht in de bosschen in de omgeving van Bor deaux en Toulouse. Bovendien is het overstroomings- gevaar in deze streken toegenomen. Bewoners uit de omgeving van Moissac moesten hun huizen ontrui men toen een dijk van de Garonne doorbrak en op verschillende plaatsen het water buiten zijn oevers trad. Tengevolge van den regenval ontstond Zondag bovendien in de omgeving van het district Pau een aardverschuiving en dreigden de rivieren Adour, Nive en Aude buiten hun oevers te treden. Op verschillende plaatsen in de Pyreneeën werden verschillende personen door lawines gewond. Californiö is te duur in de belasting, New York: De President der United Artist, Jo- seph Schenck, is Zondag naar Florida vertrokken, waar hij verschillende terreinen zal bezichtigen voor de vestiging van groote filmstudio's. Hij wordt ver gezeld door den grondmakelaar A. C. Blumenthal, die hem bij den aankoop van terreinen zal advisee- ren. Schenck verklaarde, dat hij Miami, St. Peters burg en andere plaatsen zal bezoeken om uit zien naar een geschikte mogelijkheid voor filmstudio's en het geheele bedrijf, waarmee hij in ieder geval uit Californië wilde vertrekken, aangezien daar in totaal een belasting van 35 op de filmindustrie werd geheven. Ojflf 38. „Ik verzeker u, mr. Haven", zei hij, „dat ik het abc van mijn beroep niet verwaarloos wanneer ik de fijnere finesses uitdenk. Deze jonge vrouw zal geen stap kunnen doen, geen huis, winkel of restaurant kunnen binnen gaan, zonder dat ik dat weet". „Maar u bent zelfs niet naar de telefoon gegaan sedert we haar zagen", zei Haven weifelend. „De telefoon is te opvallend", zei zijn metgezel. „Heeft u niet gezien, dat ik een man die boven aan de trap stond, de hand drukte? Dat was meer dan voldoende. Uw jonge vriendin is even zeker aan ons overgeleverd, als wanneer ze opgesloten was en we hebben daarbij het voordeel van tc weten wat ze doen gaat.... Heerlijke tong is dit. Neem nog wat saus. Daar komen onze vrienden aan. Je ziet dat ze aan den anderen kant van de zaal gaan zitten. Ik kan nu al het menu van hun lunch voorspellen. Er zul len nog meer cocktails komen, dan wodka bij de ka viaar, koppige Rijnwijnen, champagne en dan oude brandy. Het zal niets geven. Ze zullen Peter nooit overhalen. Peter voelt niets voor een kroon. De Ro- manoffs hebben afgedaan en met hen gaat alle hoop op een dynastie verloren. Vertel me eens, mr. Ha ven u moet toch wel een opinie hebben gevormd toen ze bij u was voor wie werkt Anna Kastellane eigenlijk? Wat hoopt ze met al dit gedoe te bereiken? Wat zou de eindbestemming van die juweelen zijn als we haar toestonden ze te behouden?" „We zullen haar niet toestaan ze te behouden", zei Haven beslist. „Als Anna Kastellane van den aardbodem verdwenen was, was ik bereid geweest mijn woord te houden en de drie millioen pond aan Elisaveta Ostrckoff te geven, maar nu Anna Kastel lane de juweelen in handen heeft, denk ik er na tuurlijk niet aan zooiets te doen. Ze zijn het eigen dom van Elisaveta Ostrekoff en het is mijn taak en de uwe ook om te zorgen dat ze ze krijgt." „O, ze zal ze zeker krijgen, dat verzeker ik je", zei Felix Drayton. „Er mag dan nog wat meer bloed vergoten worden, er mogen zelfs nog een paar on ontdekte misdaden gebeuren voor ze in haar bezit komen, maar ten slotte zal ze ze hebben. Ik zou heel graag willen weten wat voor soort meisje die Elisa veta Ostrekoff is." ,Als ze op haar moeder lijkt," zei Haven, „Is ze een van de innemendste vrouwen ter wereld." Drayton knikte nadenkend en nam een cotelet.. „Het is merkwaardig hoe weinig peil er te trek ken is op Russische bloedverwantschap," zei hij. Andere menschen behalve Wilfred Haven, draai den hun hoofden om en vergaten een anderen kant op te kijken toen enkele minuten later een jong meisjes met twee oudere menschen het restaurant binnen trad. Mooie meisjes waren eerder een regel dan een uitzondering in de Embassy-club, doch haar schoonheid was van een ongewoon type. Haar haar was zelfs in de schemerige zaal geel als koren. Haar oogen donker en diep. Haar lippen waren, toen ze rondkeek, even geopend in bijna kinderlijke belang stelling. Ze was in gezelschap van een oudere dame van zekere distinctie, hoewel haar kleeren eenvou dig en ouderwetsch waren en achter hen aan kwam een oudere man met grijs haar en snor en een mi litaire houding. Mario zelf bracht hen met uitge strekte hand naar het beste der overgebleven tafel tjes en Haven slaakte een diepen zucht toeen ze ging zitten. „Een bijzonder mooi meisje," zei Felix Drayton, „en een onbekende voor iedereen hiér, geloof ik. Ik heb den ouden man de laatste twintig jaar nu en dan gezien. Hij was een van de eerste Russische re- fugé's, kolonel Oliastransky. Maar het meisje is niet alleen een schoonheid maar ook ongewoon, ik heb nooit zulke kleuren gezien." „Maar wat nog merkwaardiger is," zei Haven, haar verbijsterd aanstarend, „is. dat ze het even beeld is van de prises, alleen is ze langer. Ik dacht niet dat ik nog eens zulk haar en zulke oogen zou zien." „Welke prinses?" „Prinses Ostrekoff, de moeder van het meisje, waar ik naar zoek, Elisaveta Ostrekoff." Felix Dravton vehloor voor het eerst zijn onver stoorbaarheid. Hij keek de zaal door. Het binnen komen van de nieuwe gasten scheen ook hij Anna Kastellane en haar vrienden sensatie ta hebben eewekt. „Het zou een merkwaardig toeval ziin als het de ionge dame bleek te ziin waarnaar wii zoeken." zei Drayton. „Misschien doen we heter te hopen dat ze het niet is. Het zou nogal vervelend ziin als ons nu ineens om de iuweelen werd gevraagd." Haven rilde. „Dit maakt, dat ik tot een besluit kom. mr. Dray ton," zei hii, „sommige van uw voorstellen waren heel interessant maar te gevaarlijk. Terwijl we wachten kunnen de Juweelen ons ontgaan. U moet Anna Kastellane aanspreken voor ze hier weggaat. Als het noodig is, zal ik met u meegaan." Felix Draytons onrust nam toe. Zijn schitterende kleine oogjes dwaalden van de tafel waaraan Anna Kastellane met haar vrienden zat naar die, waaraan de nieuw aangekomenen hun lunch bestelden. Hij zuchtte: „In mijn beroep heb fe er een hekel aan om ie theorieën te zien omver gooien," bekende hij. „Kijk! nog eens naar dat meisje." „Ze is aanbiddelijk om te zien." gaf Haven toe, „maar ik heb genoeg van haar gezien zoolang ik de iuweelen niet terug heb. Als dat Elisaveta Ostre koff niet is laat ik me hangen. Haar oogen en de vorm er van ziin precies die van haar moeder, ook de kleur van haar haar en de manier waarop ze haar hoofd nu en dan in den nek eooit. Dravton." ging hii voort, „als we hier ergens bij een deur wa ren. zou ik op handen en voeten weg kruipen. Het is een allerberoerdste situatie waarin ik verkeer na alles wat ik doorgemaakt, heb." „Het komt me voor", zei Dravton, „alsof Je geliilc hebt met de identiteit van dat meisje." Mario. de manager, die met de nieuw aangeko menen had staan praten, kwam glimlachend de zaal door. Hii vermoedde niet welk een bom hii in zij hand droeg. Bii hun tafel gekomen boog hii voor Felix Dravton. „Mr. Drayton." zei hij. „u heeft weer geluk als altijd. Het mooiste meisje dat dit seizoen mijn restaurant is binnen gekomen vraagt naar u. Haar dame de compagnie en haar voogd zeggen, dat ze haar van het vasteland hierheen hebben vergezeld om u te ontmoeten. Zii ziin aan uw kantoor ge weest van morgen en hoorden daar. dat 11 waar schijnlijk hier zoudt lunchen. Madame vraagt, of u hen wilt komen begroeten." „Ziin ze binnen kunnen komen zonder dat ze lid van de clubs zijn?" vroeg Dravton opstaande. „Dit feit werd me meegedeeld." gaf Mario toe, ..maar wat kan men doen als het licht der godde lijkheid ons beschijnt? De Jonge dame kan levens lang eerelid van mijn club ziin als ze dat wenscht." „En haar naam?" vroeg Haven gretig. Mario boog zich wat verder over de tafel heen. „Prinses Elisaveta Ostrekoff." zei hii. Wordt vervolgd, j'

Schager Courant | 1935 | | pagina 7