Liberale Staatspartij. UlT db OMGEVING ANNA P AU LOW N A Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag G Maart 1935, des na middags te half acht uur, ten Raadhuize: Punten: Notulen. Mededeelirtgen: a. de begrooting voor 1934 is, voor zooveel den ge wonen dienst betreft, door Ged. Staten goedge keurd; terwijl een aanvulling dier begrooting eveneens goedgekeurd werd; b. de op 27 Juli j.1. vastgestelde verordening tot ver mindering van personeele belasting voor koffie huizen, is bij Kon. besluit goedgekeurd; c. de rekening dezer gemeente over 1932 is door Ged. Staten gesloten; d. het besluit tot onderhandschen verhuur van het postkantoor is goedgekeurd bij besluit van Ged. Staten; e. nadat de loonnorm in werkverschaffing tot 25 ets. per uur was verlaagd, heeft Z.Ex. de* Min.- van Sociale Zaken bij een latere beschikking be paald, dat de loonnorm op 27 cents gehandhaafd kan blijven; het bedrag voorgesteld door de letter u in de re geling van de finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeente is voor het jaar 1932 voor deze gemeente vastgesteld op f17.1816; g. verslagen van de Commissiën tot Wering vau Schoolverzuim over 1934; h. verslag van het vervolgonderwijs; i. proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger; k. de levering van leermiddelen voor de o. 1. scho len is na gehouden aanbesteding opgedragen aan de firma P. Out te Koog a. d. Zaan en firma Voorthuizen, alhier; 5. besluit tot het aangaan van een kasgeldleening tot een maximum van f 100.000.is door Ged. Staten goedgekeurd. Ingevolge dit besluit zijn gelden opgenomen zoowel bij de Middenstands- bank als bij de Boerenleenbank; m. het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de jaarwedden van de Wethouders op f300.— is goedgekeurd bij Kon. Besluit. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacaturen Schil derman en J. C. Geerligs. Aanbevolen worden resp. 1. D. J. Dekker; 2. C. v. d. Linden en 1. J. C. Geer ligs, 2. R. L. Waiboer. Verzoeken om tegemoetkoming wegens reiskosten ingevolge art 13 der Lager Onderwijswet 1920 van J. van Drie en A. Voorthuizen. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. Voorstel tot vaststelling van de belooningen aan de Secretarissen der Commissiën tot Wering van Schoolverzuim en van de presentiegelden der leden. Verzoek van de vereeniging van houders van Land arbeidersplaatsjes om het bodeloon van den ophaal dienst voor rekening der gemeente te nemen, (voor gesteld wordt afwijzend te beschikken): Verzoeken van de Nat. Commissie tegen het alco holisme om maatregelen te nemen tot verdere ver laging van het max. aantal vergunningen en tot vaststelling van een maximum voor het aantal verloven A. (Voorgesteld wordt verzoeken voor kennisgeving aan te nemen.) Voorstel tot vaststelling van een nieuwe veror dening op de heffing van schoolgeld. Wijziging in de Verordening op de Winkelsluitings wet. Intrekking van het besluit tot wijziging van de ver ordening op het beheer van het Grondbedrijf en voorstel om tot benoeming van deskundigen voor de taxatie van eigendommen over te gaan. Voorstel tot wijziging van de verordening tot aan wijzing van stemlokalen. Voorstel tot belegging van gelden verkregen uit afkoopsommen van begraafrechten. Voorstel tot wijziging van de begrooting 1934. Rondvraag. ZIJ PP ST.-MAARTENSBRUG. VEREEN. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Zaterdagavond hield de vereeniging voor Zieken- huisverpleging een algem. vergadering in het lo kaal van den heer P. Kossen. De Voorzitter, de heer J. Keuris, opende de bijeen komst, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de leden van de financieele commis sie en de pers. Het speet spreker dat de opkomst niet grooter was. Van de ongeveer 350 hoofden van gezinnen waren slechts 21 leden aanwezig. Meer malen was het spr. voorgekomen dat de geringe op komst te wijten was aan gebrek aan belangstelling voor het werk van Ziekenhuisverpleging. Bij de in ning van de contributie, die ondanks den slechten tijd uitstekend binnenkwam, bleek het echter meer dan eens, dat men alle waardeering had voor de werkzaamheden van het bestuur. Na deze korte inleiding wbrd het woord gegeven aan den secretaris, den heer Van der Sluijs. voor het lezen van de notulen der vorige bijeenkomst Deze werden onveranderd en onder dankzegging goed gekeurd. Medegedeeld werd dat in de plaats van den heer N. Hopman, die moest aftreden, tot lid van de fi nancieele commissie is benoemd de heer J. Zee man te Schagerbrug en tot plaatsvervanger de heer A. G. de Haan te St. Maartensbrug. Om het bezoek van de vergaderingen zooveel moge lijk te bevorderen, deelde Voorzitter mede. dat voor taan 1 consumptie voor rekening van de vereeni ging kan worden besteld. Verder noemde de Voorzitter eenige verschillen op van contributie en uitkeeringen bij de Maatschappij Goude en de Onderlinge Operatiekas. De heer Bes- tevaar deelde eenige cijfers mede van de Mij. Gouda, terwijl de heer Brouwer inlichtingen verstrekte om trent de kosten bij O.O.K. Uit een en ander bleek wel, dat, hoewel de contributie hooger was. de uit keeringen bij de Mij. Gouda tamelijk grooter waren dan bij O.O.K. Van verschillende zijden gingen stemmen op om de uitkeeringen bij O.O.K. zooveel mogelijk meer in overeenstemming te brengen met die van de Mij. Gouda en zoo noodig de contributie te verhoogen. De heer Brouwer beloofde deze kwestie op de aanstaande vergadering van O.O.K. ter sprake te brengen. Verder werd medegedeeld, dat er nieuwe aanmel dingsformulieren beschikbaar zijn, voor hen die als lid van de Vereeniging willen toetreden. Vervolgens voorlezing van het jaarverslag. Hier uit nemen wij het volgende over. Het aantal leden is een weinig vioruitgegaan. Wegens het groote aantal patiënten was men genoodzaakt 9 maal om slag te heffen, dat is f 1.80 per betalend lid, hetgeen overeenkomt met 3XA cent per week. In het afge- loopen jaar werden 30 patiënten opgenomen, met een totaal aantal ligdagen van 613. Wat de kosten hiervan betreft, wordt verwezen naar het verslag van de financieele commissie. Er werden 4 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. De stemming op deze vergadeinngen was zeer prettig en opbouwend. Om een belangrijk tekort te voorkomen was 't noo dig dat aan het einde van het jaar een paar extra omslagen moesten worden geheven. Wat de Onderlinge Operatiekas betreft, zegt het verslag, dat deze verzekering belangrijk goedkooper is dan sommige speculatieve vereenigingen. On danks de propaganda dïe er voor gemaakt werd, ging het ledental slechts zeer weinig vooruit Ten slotte worden woorden van dank gebracht aan den ijverigen bode, den heer Jongsma en verder aan de heeren de Moor en Dr. Schmidt en andere doktoren voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Met de beste wenschen voor de vereeniging eindigt dit verslag. Aangezien niemand op of aanmerking had, werd tot goedkeuring overgegaan onder hartelijke dank zegging aan den secretaris voor zijn nauwkeurige aanteekeningen. Vervolgens was punt 4 aan de orde: verslag van de financieele commissie, dat bij monde van den heer P. Schouten als volgt wordt uitgebracht: Ontvangsten: inleggelden f 43.05, omslag f2198.80, diversen f 12.42, totaal f2254.27. Uitgaven: ligkosten f1724, vervoerkosten f 134.12, bodeloon f174.85, di versie kosten f 197.06, kasgeld f24.14, totaal f2254.27. Saldo vorig jaar f 519.01, achteruitgang f 4.98. Het afgeloopen jaar was voor de vereeniging niet gun stig. Aan ligkosten en vervoer werd e.a. f 730 meer betaald dan het vorig jaar. Met de beste wen schen voor de vereeniging en een woord van dank aan den heer Van der Sluijs voor zijn groote be reidwilligheid en het verstrekken van alle mogelijke inlichtingen, eindigt dit verslag. Onder hartelijke dankzegging aan de Commissie werd tot goedkeuring overgegaan. Aan den heer Hopman, die gedurende drie jaar als lid van de fi nancieele commissie heeft gefungeerd, werd harte lijk dank gezegd voor zijn bemoeiingen. Tot bestuursleden werden vervolgens herkozen de heeren W. Zeeman en M. Swarthof. Tot genoegen der aanwezigen namen beide heeren hun benoeming aan. Nu volgde bespreking reglementsherzlening. be treffende art. 6 en punt 3 van art. 10. Het hoogste aantal ziekendagen waarop volgens de laatste zin snede van art. 6, per boekjaar uitkeering wordt verstrekt, is 2 keer 42, met een tusschenruimte van één maand. Nu schrijft punt 3 van art. 10 voor. dat geen uitkeering wordt verstrekt voor verpleging in Krankzinnigeninrichting. Sanatorium en daarmede, volgens het Bestuur, gelijkgestelde inrichtingen. Waar de beoordeeling daarvan groote moeilijkhe den oplevert en het vorig jaar voor dergelijke opna men een groot bedrag werd uitgekeerd, heeft het Bestuur gemeend, bovengenoemde art. te moeten herzien. Een tweetal voorstellen werden aan de beoordee ling van de vergadering overgelaten, n.1. de geheele uitsluiting van dergelijke patiënten of éénmaal een halve uitkeering. wat overeenkomt met 21 dagen. Door verscheidene heeren werd hierover het woord gevoerd en langdurig gediscusseerd. Na het voor en tegen in den breede te hebben besproken, kwam de heer Schouten met een derde voorstel, n.1. één ge heele uitkeering, overeenkomende met 42 vrije lig dagen. Alle drie voorstellen werden in stemming gebracht en niet aangenomen. Het gevolg hiervan was dat alle besprekingen hierover vergeefs wa ren geweest en het reglement ongewijzigd bleef. Na eenige punten te hebben besproken, betreffen de opname van patiënten bij bevallingen, werd tot de rondvraag overgegaan. Door den heer G. van der Sluijs werd het bestuur in ernstige overweging gegeven, den omslag eenigs- zins te verhoogen, opdat een flinke reserve kan worden gevormd, wat voor de vereeniging van groot belang is. Daar de rondvraag verder geen bijzonder heden opleverde, sloot voorzitter met dank voor de aangename besprekingen de vergadering. WARM EN HU I ZEN Burg. stand over Februari 1935. Geboren: Wilhelmus Johannes, zoon van Joh. Berkhout en van Corn. Ooijevaar. Catharina Candida, dochter van Joh. Tesselaar en van Maria Dekker. Eitje Geertruidt, dochter van P. Leegwater en van Jann. Bakker. Hubertine Geertruida Alida, dochter van M. N. Quant en van Anna Bringenberg. Theo- dorus Nicolaas, zoon van Corn. Mosch en A, S. Woestenberg. Ondertrouwd: P. van der Fluit, 28 jr., arbeider te O. Niedorp en G. Gieling, 23 jr., z. b., alhier. Getrouwd: P. van der Fluit en G. Gieling. Overleden: Cornelia Habbe, wed. van Johan Kem- per, 87 jaren. Maria Helena Schouten, 62 jaren, te 's Bosch. BARSINGERHORN Donderdagavond 'jl. sprak voor de Afd. van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamer, over het onder werp: De landbouw en de wereldcrisis. Wat doet het li beralisme, wat kan het nationaal-socialisme doen? Spr. vangt zijn rede aan met een uiteenzetting van het liberale beginsel, dat tot uiting komt, le. op geestelijk gebied; 2e. op maatschappelijk gebied. Op gestelijk gebied eischt het liberalisme vrijheid voor den menschelijken geest. In ieder mensch is iets eigens, dat tot ontwikkeling moet kunnen komen. Spr. wijst er op, dat dit volstrekt niet wil zeggen bandeloosheid. Het moet zijn een vrijheid in gebon denheid ter bescherming van orde, goede zeden en geestelijke vrijheid van anderen. Tot bescherming van dit kostelijke goed der gees telijke vrijheid is een krachtig staatsgezag nood zakelijk. Dat dit voo rden Vrijheidsbond geen holle frazen zijn, bewijst de gebeurtenis op 9 Nov. 1932. Toen zegde Mr. Knottenbelt namens den Vrijheids bond het vertrouwen op aan de toenmalige slappe regeering. Hoezeer de Vrijheidsbond het aan het rechte eind had, bewees de kort daarop gevolgde treurige geschiedenis met de „Zeven Provinciën". Ook op maatschappelijk terrein beschouwt spr. vrijheid als de beste fundamenteele burgerdeugd. Maar de Liberale Staatspartij is een practische par tij. Van het geestelijke beginsel mag nooit of te nimmer worden afgeweken, maar op maatschappe lijk terrein dwingen de omstandigheden wel eens te gen eigen beginsel in te gaan. Over het ontstaan der wereldcrisis wil spr. niet de zooveelste -theorie ontvouwen, maar zij is er. Spr. behandelt dan de buitenlandsche en binnen- landsche tolmuren. Het Nederlandsche volk loopt zich tegen de buitenlandsche tolmuren te pletter. Wij 8 millioen Nederlanders kunnen niet allen van de bodemopbrengst leven, maar zijn aangewezen op levering van arbeid aan het buitenland. De buiten landsche tolmuren zijn dus een groote bedreiging. Spr. behandelt dan zeer uitvoerig de binnenland- sche tolmuren om ovrheids- en andere beschutte bedrijven. Spr. schetst voorbeelden uit boekdruk kers-, aannemers- en spoorwegbedrijf. Hij merkt hierbij op, dat de directie der spoorwegen de loonen niet vaststelt naar de mogelijkheid der vrije markt, maar zich laat leiden door de vraag: wat is rede lijk? De gevolgen komen echter ten laste der be lastingbetalers (Verkeersfonds). Dan behandelt spr. de positie van het Ned. land bouwbedrijf bij het begin van de wereldcrisis. Het raakte bekneld tusschen: le. den dalenden prijs op de wereldmarkt, die een overschotmarkt was ge worden en 2e. de starre kosten van loonen, enz. Om het landbouwbedrijf tegen deze vernietigen de invloeden te beschermen was overheidsbe moeiing noodzakelijk en ontstond de tarwe- en sui- kerbietensteun, enz. Van sommige zijden vestigt BARSINGERHORN Burg. stand over Februari 1935. Geboren: Jan Arie, zoon van Jan Bruin en Dirkje dit Wit. Gerarda Nellie, dochter van Arie Vader en Anna Boom. Ondertrouwd: Willem Band, oud 22 jaar, smid, wonende te Schagen en Mathilda Maria Strooband, oud 18 jaar, zonder beroep, wonende te Barsinger- horn; Günter Preuss, oud 23 jaar, loodgieter en Irma Grumbacher, oud 23 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Barsingerhorn; Hans Ludwig Philipp Wittenberg, oud 23 jaar, meubelmaker, wonende te Barsingerhorn en Irmgard Leo, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Lyon in Frankrijk. Getrouwd: Willem Band en Mathilda Maria Stroo band. Overleden: Dieuwertje Lont, weduwe van Jacob ten Bokkel, oud 85 jaar; Steintie Maartje Bakker, oud 2 jaar, dochter van G.- Bakker en W. A. van Savoijen; Adrianus van Mil, oud 26 jaar, zoon van W. van Mil en A. Vening. Levenloos aangegeven een kind van het manne lijk geslacht. Loop der bevolking. Ingekomen personen: L. Silberberg uit Duitsch- land naar het Joodsch werkdorp te Nieuwesluis; F. van Mil van Schagen naar Kreil C 48; P. de Wit, van Nieuwe Niedorp naar Kreil C 17; P. Broeken van Made en Drimmelen naar Kolhorn, Keern, F 50b; T. Pieters van Zijpe, Schagerbrug naar Oude Streek, Kolhorn, E 54; mej. A. N. Kort van Hoogwoud naar Meeldijk C 80; J. Wildeman van Abbekerk naar Dorpsstraat G 1; G. Rothenberg en W. Cahn, van Amsterdam en 'sGravenhage, naar het Joodsch werkdorp te Nieuwesluis; H. Remmelts van Henge lo naar Kreil C 48; Wed. W. van der Meer en gezin van Wonseradéel naar Kolhorn, Westfriesche dijk; J. van der Veer en gezin van Winkel naar Kol horn, woonwagen; J. Klaaren en gezin van Anna Paulowna naar Kolhorn, Waterloo G 54 (Waardpol- der). Vertrokken personen: H. Klasens en echtgenoote naar Eindhoven, Krugelstraat 48; A. P. van Sweeden en gezin naar Winkel, Kolhorn, Strook; A. van Pul en gezin naar Schagen, Hoep B 151; G. Heres en ge zin naar Nijmegen. Oude Molenvaart 73; mej. J. Hoving naar Eindhoven, Krugelstraat 48; K. Burg- mann naar Palestina; mej. K. S. Vorschheimer naar Duitschland; S. Neuhaus naar Duitschland; E. A. S.eligmann, F. Tauber, H. Gollop en G. Grünpeter naar Buitenland; J. Spin en gezin en P. Broeken naar Schagen, Magnusstraat C 172; mej. de Wed. C. Prins naar Leeuwarden, Beethovenstraat 9; D. Bruin en echtgenoote naar Den Helder, Julianadorp, Jan van der Veerstraat 22; Echtg. W. Bakker naar Den Helder, Diaconiestraat 4; M. Reek naar Schagen, Laagzijde B 42; J. Eriks naar Zijpe, Schagerbrug P. Hage, naar Nieuw en Sint Joosland, Rijksweg; mej. de Wed. J. Jonker en zoon naar Schagen, Thor- beckestraat B 130; H. J. Ulehake en gezin naar Schagen, Noordersteeg B 73; mej. M. A. L. Allen- dorf naar Duitschland; J. Sterkenburg en gezin naar Groningen, Concordiastraat 73a: E. Unkel naar Me- demblik, Breedstraat 6; J. G. Berkeveld naar Me- demblik, Slootdorp, Brink 39; W. H. Beuving naar Ned. O.-Indië; A. Wisse en gezin, naar Wijdenes; Echtg. W. Band naar Schagen, Kanaalstraat 9; J. van der Klok naar Zijpe, Schagerbrug, E 173; R. Isaac naar Enschede, Veenstraat 39. OU BE NIEDORP 'T VELD. RJL Fanfarecorps „St. Martinus". Bovengenoemdo vereeniging hield haar jaarver gadering op Donderdag 28 Febr. j.1., 's avonds TYz u. ten lokale van J. J. Pepping. Aanwezig 17 leden. Voorzitter de heer P. Wijnker. De Voorzitter opent de vergadering met Christe- lijken groet en heet allen van harte welkom. De notulen worden onder dank goedgekeurd. Hierna wordt door den Secretaris H. Busker een mooi jaar verslag uitgebracht. Het verslag van den penning meester Th. Bakker geeft aan een totaal aan ont vangsten van f394.51 en uitgaven f420.36, alzoo een nadeelig saldo van f25.85. De rekening wordt door de heeren S. de Boer en P. Tesselaar nagezien en goedgekeurd. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer P. Wijnker, wordt als voorzitter herkozen. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Blankendaal stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats wordt na stemming en herstemming gekozen de men zoo graag op dezen steun de aandacht, maar vergeet dat ook andere bedrijven worden geholpen door contingenteering en exportsteun. Vooral na het mislukken der wereldconferentie van 1933 te Londen, ging de regeering voort op dezen weg. En niet alleen op deze, maar zij stuwt ook naar vervorming van veredelingsbedrijf, naar akker bouw. Nu stelt spr. de vraag: Hoe is het met dit regee- ringsbeleid gegaan? Allereerst moet worden erkend, dat inderdaad door de regering een grootsche poging tot herstel is ge daan. Maar als wij de resultaten zien: prijzen vee houderij 1914 100, thans pl.m. 70, akkerbouw 1914: 100, thans 80 a 90, dan is die poging niet geslaagd. Wij matigen ons in de kritiek, omdat de regeering inderdaad voor bovenmenschelijke moeilijkheden staat. Maar op één terrein stellen wij haar in ge breke. Met het verlagen der starre kosten is de re geering veel te ver achter gebleven. Het geheel volk is gaan denken in een soort vak- vereenigingsmentaliteit, die doorbroken moet wor den. Er wordt te veel gelet op de loonen en te weinig op het bedrijf. Spr. bestrijdt dan de koopkrachttheorie. Deze gaat alleen op als de hooge loonen uit het bedrijf zelf betaald kunnen worden. Maar hooge loonen in door de overheid beschutte bedrijven veroorzaken hooge belastingen, dus daling van de koopkracht en aan tasting van bezit en crediet. Vervolgens geeft spr. critiek op het beleid van de regeering bij de uitvoering vai het 60 mill. plan, door zich niet voldoende te keeren tegen te hooge loonen. Spr. heeft in Juli '34 in 3 dagen in de couranten het volgende gelezen: le. Voor werken in de nabijheid der groote stad vallende onder het 60 mill. plan, werd een uurloon van 55 cent en een accoordloon van 60 cent per uur bedongen. 2e. Bij een loongeschil in de Hoeksche waard werd het uurloon vastgesteld op 23 cent. 3e. Een Friesche christelijke vakvereeniging stelde na onderzoek vast, dat het levensonderhoud in de stad pl.m. f3.50 per gezin duurder was. Hieruit trekt spr. een conclusie. De arbeider in de stad verdient in 48 uur 48 X f0.60 f28.80, de arbeider in de Hoeksche waard in 60 uur 60 X f0.23 f 13.80. Hiernaar berekend zou het stadsloon moeten zijn f 13.80 f3.50 f17.30. Er is dus ruim f 10 verschil. Dit is voor spr. het duidelijkste bewijs, dat de re geering in haar aanpassingspolitiek te kort schiet. Dan grijpt spr. weer even terug en stelt de vraag welk systeem te verkiezen is bij het landbouwcrisis- beleid: le. groote overheidsbemoeiing met het bedrijf; of 2e. hooge invoerrechten met grootere vrijheid in het bedrijf. Het tweede is ln wezen liberaler, maar vrije pro ductie eischt een vrije markt, zeer speciaal het vee- houdersbedrijf. Nederland als klein land kan niet vasthouden aan den vrijhandel, die alle groote lan den hebben losgelaten. Het liberalisme is niet verstard in dogma's, maar aanvaardt nu het eerste. Dan wijst spr. op het groote belang van het plat teland in het bedrijfsleven. Hij geeft de bekende becij- heer W. de Boer Czn., die zijn benoeming aanneemt. Besloten wordt om dit jaar eenige 'rondgangen te houden, alsmede om één concert te geven. Bij de rondvraag acht de heer C. Jong het wen- schelijk om de rekening, welke altijd onder de ver gadering wordt nagezien, voortaan vóór de jaarver gadering ten huize van den penningmeester na te zien, wat wordt aangenomen. De heer P. Tesselaar spreekt de wenschelijkheid uit, om dit jaar eens een H. Mis te laten lezen, hetwelk door de vergadering wordt goedgevonden. Hierna sluiting. BttrgerL stand over Febr. Geboren: Comelis Adrianus, zoon van Nicolaas Johannes Terra en van Elisabeth de Boer. Aafke, dochter van Jacob van der Kooi en Anneke van Dijk, beiden wonende te Middelstum. Johannes Hen- drikus, zoon van Johannes Petrus Jaspers en van Anna Kramer. Bevolking over Febn. Ingekomen: Pieter de Boer, van Nieuwe Niedorp, Dorpstraat 104. Reinhold Faber van Schagen, Nes H 26 en Margaretha Geertruida Molenaar van Alk maar, Prins Hendrikstraat 34. Vertrokken: Antonius Oud, naar Oterleek, Scher- meer, Molenweg C 7; Nicolaas van Schagen naar Zijpe, 't Zand, Korteweg, p.a. den heer J. P. Schil der. Catharina Lucia Ursem, naar Wognum, Zomer dijk, p.a. den heer K. Rood. Gerardus Johannes Heemskerk en echtgenoote naar Noordwijk, Noord- wijk aan Zee, Hardenbroekweg la; Anna Margare tha van der Bijl naar Haarlem, Teding van Berk houtstraat; Simon Petrus Velzeboer naar Beemster, Midden-Beemster p.a. Wed. K. Velzeboer, Kobree- derweg. Jacobus Josephus Ruiter naar Grootebroek, p.a. J. Vlaming, Trijntje Gildemeijer, naar Wester- Blokker, gesticht Betlehem. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Wandelsport Zondag werd wederom een wandeltocht gehouden door de gymnastiekvereniging „Hercules en Hygiëa". Ditmaal werd evenals den eerste keer slechts 10 K.M. geloopen, n.1. van hier naar Koedijk via den nieuwen Provincialen weg en terug. Het peloton bestond uit 16 deelnemers, waarvan 7 buiten mededinging meegeloopen hebben. Binnen twee uur werd de tocht volbracht en werd pa afloop nog aan 9 personen een herinneringsmedaille uitge reikt. OUDKARSPEL. „De Koningin van Montmartre", door „Ceacilia". De operetteclub „Ceacilia" heeft Zondagavond een opvoering gegeven van de operette „De Koningin van Montmartre", een operette in drie bedrijven, met mu ziek van Vada Enneur en tekst v. Denis Spraklin. De zaal van hotel „De Brederode" had een gewel dige verandering ondergaan, waardoor alles veel meer tot z'n recht kwam. In alles kwam tot uiting, dat er door de leden meer voor de vereeniging gevoeld wordt, dat men eens gezind de zaak tot een goed einde wilde brengen. De opvoering is dan ook een succes geweest; de aanwe zigen hebben wel genoten, getuige het applaus aan het einde der bedrijven en aan het slot; dit nam geen einde, dan nadat de directeur de laatste dans nog eens had laten doen. De operette, die zich in Parijs afspeelt, heeft naast een vroolijke tendenz, ook meer ernstige momenten. Vooral tot het komische heeft de vader van Odette goed meegewerkt. De heer Koeman was werkelijk heel goed. Het was een rol, die voor hem geknipt was. Doch ook de andere personen, die een hoofdrol hadden te vervullen, zooals de heer P. Hop, als de oude baron en niet te verbeten mej. U. de Boer als Odette, hebben hun beste beentje voorgezet. Noemen wij ook nog de jonge P. Tromp, die zijn rol heel goed vertolkte, al was hij in het tweede bedrijf een wei nig ongelukkig. Ook Zi-zi( mej. E. Eecen), speelde haar rol goed. De heer L. Aifkes speelde heel goed, doch zijn zingen kon ons minder bekoren. De leiding berustte geheel in handen van den heer H. J. Zaal ,die tevens aan den vleugel begeleidde. Mevr. Zaal had de verschillende dansen ingestu deerd. Deze liepen ook vlot van stapel. Over het geheel genomen, kunnen de leden van „Ceacilia" en de dirigent en zijn echtgenoote op een goedgeslaagde uitvoering terugzien. Wij kunnen een bezoek volgende week aanbevelen. fering van Prof. Minderhout uit Wageningen, daï ongeveer de helft van ons volk zijn bestaan vindt in of door den bodemcultuur. De strijd in het belang van de boeren is niet een strijd in het belang van een kleine groep ondernemers, maar evenzeer voor arbeiders, middenstanders, enz., die hun bestaan vinden door dezen bodemcultuur. Het platteland heeft te laat zijn taak begrepen. Eerst nu begint de politieke belangstelling te ont waken. Spr. besluit dan het eerste deel van zijn rede met een krachtig pleidooi voor het liberalisme. In het tweede deel van zijn rede vangt spr. aan met de vraag: Hoe moet het platteland zijn invloed uitoefenen? Naar de meening van spr. in een begin selpartij, omdat het beginsel altijd zwaarder moet wegen dan de stof. Bovendien praat men zich in een plattelandspartij in eigen kring vast, in een beginsel partij kan men een veel grooteren invloed op ande ren uitoefenen. Welnu, zegt spr., als ge niet rechts zijt of rood, is uw plaats in de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond, die van de 7 Kamerleden 3 plattelanders telt. Daarna waarschuwt spr. voor het gevaar zich niet te laten meesleepen door het nationaal-socialisme. Spr. wil een eerlijke wil veronderstellen bij de nat.- soc. Maar in principe staat het lijnrecht tegenover het liberalisme. Het liberalisme wil vrijheid van den geest, dus grooten volksinvloed, het nat.-socialisme geen volksinvloed maar den wil van den leider als hoogste gebod. Spr. rafelt dan het nationaal-socialistisch staats systeem uiteen en oefent felle kritiek. Spr. wijst bij voorbeeld op de positie van de Kroon, die nu altijd scheidsrechtelijk optreedt tusschen regeering en volks vertegenwoordiging. In den nat.-socialistischen staat zal de Kroon of partij moeten kiezen voor den leider of deze afzetten. Maar wat als deze niet wil; hoe zal de strijd om de macht afloopen? Spr. haalt voorbeelden aan, hoe de zuiverende wer king van de openbare bespreking zal verdwijnen. Spr. wijst_ er op, dat van het nationaal-socialisme nog geen frissche gedachten zijn uitgegaan, dat nog geen enkel nieuw middel tot verbetering der crisis door hen is aangewezen. Spr. ziet een groot gevaar in de methode van de N.S.B., om ontevredenen om zich heen te verzame len. Hij wijst op de vaak lichtvaardige kritiek en geeft daarvan voorbeelden (boterexport naar Indië V. en V. van 3 Nov.; circulaire aan de Beurs te Rotterdam; afkeuring loonverlaging in de mijnstreek). Hij beschouwt dit als demagogie. De nationaal-socl- alisten hebben nog niet bewezen, ook nog niet kun nen bewijzen, wat zij vermogen. Spr. dringt er met klem op aan,, zich niet te laten meeslepen in een dictoriaal avontuur, wanneer men het uitsluitend doet uit ontevredenheid met het bestaande. Er is zeker kritiek op het bestaande stelsel, maar ons volk heeft niet eeuwenlang gestreden voor vrijheid om deze nu weer af te hreken. Spreker eindigt met de woorden dat het liberalisme met volle toewijding zal meewerken aan een krach tige regeering tot het behouden van dit kostelijke eeuwenoude goed, de volksvrijheid. Na een kleine pauze beantwoordde spr. nog een aantal vragen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8