Bloedige gevechten te Candia Een vaste brug STAATSLOTERIJ KIJKEfl is KQ/SPEn ty CL0ECK Een goede vangst. Een tegenrevolutie op Kreta. Het vergaan van de „Orania" Geweigerde executie van landarbeiders, plaatsjes. DOODVONNIS OVERSPADA. S. VOGELZANG, RAKETTENPROEVEN TE KATWIJK. Oneerlijke penningmeester. Sportvliegtuig op een school neergestort. Donderdag 7 Maart 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9674 CDDRIHIT. Int. Telef No. 20 Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Oftensiei in Macedonië uitgesteld, - Tekort aan voedsel en munitie bedreigt het rebellenleger. In Macedonië en op Kreta zijn gister in den loop van den dag hevige gevechten ge- leverd. Aan beide zijden moeten de verlie zen zeer groot zijn. In Oost-Macedonië doen d* regeerings- vliegtuigen systematisch aanvallen op de voornaamste steunpunten van de rebellen. Zij maken hierbij gebruik van zware ma chinegeweren en bommen. Uit Candia op Kreta wordt gemeld, dat er op het eiland een tegenrevolntie is uitgebro ken. Hierdoor worden de bloedige gevechten welke gister op Kreta werden geleverd, ver klaard. Aan weerszijden zijn tal van dooden en gewonden gevallen. De havenstad Kawala, welke zich nog steeds in handen van de rebellen bevindt, is in den loop van den dag door dertig bommenvliegtuigen onder vuur genomen. Verscheidene bommen kwamen in de stad neer en verwekten daar een paniek onder de bevolking. Het aantal dooden en gewonden tengevolge van de ver schillende explosies moet zeer groot zijn. Het bombardement van Kawala dient als een voor bereiding te worden beschouwd op het algemeen of fensief der regeeringstroepen. Ondanks he slechte weer, waardoor het dal van de Stroema in een meer herschapen is, worden ten Oosten van de Stroema omvangrijke voorbereidingen getroffen voor een aanval op de rebellen. De regee ringstroepen zouden er in geslaagd zijn, artillerie te laten aanrukken. Men verwacht ieder uur het inzetten van het groo- to offensief. De rehellenkruiser „Averoff" is op weg naar Ka wala. De leiding van het schip heeft het hoofd kwartier der opstandelingen op Kreta radiografisch medegedeeld, dat het schip slechts een snelheid van elf kilometer per uur heeft. Strenge vorst bemoeilijkt het optreden tegen de rebellen. Generaal Kondylis zeker van een over winning van de regeeringstroepen. Generaal Kondylis heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij mededeelt, dat door het strenge winterweer, dat de laatste dagen in Macedonië heerscht, de operaties weliswaar vertraagd zijn, doch dat niettemin geen reden voor ongerustheid aanwezig is. Voor de rebellen bestaat niet de min ste kans op een overwinning. Kondylis stond in voor een overwinning van de regeeringstroepen. Rust te Salonikl. Te Salonikl, waar generaal Kondylis met der re geering getrouwe regimenten arriveerde, heerscht volledige rust. De generaal treft hier zijn verdere voorbereidingen. Luchtaanvallen en verkennings manoeuvres van de cavalerie leidden reeds tot de eerste gevechten. Elk oordeel over een overwinning of nederlaag der opstandige beweging hangt af van het resultaat der gevechten bij de Strymon-rivier. De regeering heeft thans de wet tot in beslagne ming van de vermogens der opstandelingen en hun verwanten onderteekend. Ernstige beoordeellngen van den toestand. Op grond van de laatst ontvangen berichten over den toestand in Griekenland acht men in diploma tieke kringen te Boedapest internationale verwikke lingen niet uitgesloten. Men beoordeelt den toestand als zeer ernstig en yolkomen onoverzichtelijk. De Bulgaarsche regeering heeft thans na troepen aan den grens te hebben geconcentreerd, de grens voor drie dagen gesloten. Voorts zou de Turksche regeering besloten hebben met alle middelen het uittreden van Griekenland uit de Balkan-Entente te voorkomen. Te Boedapest verwacht men, dat ook de Zuid- Slavische regeering zich gedwongen zal zien mili taire voorzorgsmaatregelen tot bescherming van de grens te nemen. De kwestie van handhaving van de Balkan-Entente, welker basis men door de gebeurte nissen in Griekenland bedreigd acht, is echter de voornaamste zorg in internationale diplomatieke kringen. De indruk wordt sterker, dat de door Veni- zelos geleide opstandelingen steun van de zijde eener vreemde mogendheid zullen krijgen. Ook den toestand in Griekenland zelf acht men nog zeer on duidelijk. Terwijl de regeering op het vasteland de macht in handen schijnt te hebben, is het haar tot nog toe niet gelukt de positie der opstandelingen op de eilanden en in het bijzonder op Kréta te ver zwakken. De gevechten der laatste dagen zouden aan beiden zijden vele dooden en gewonden hebben geëischt. Volgens berichten uit Saloniki is de toestand van de onder aanvoering van generaal Kamenos in Ma cedonië strijdende opstandelingen buitengewoon moeilijk, omdat hen een voldoende voorraad levens middelen en munitie ontbreekt. Daarbij komt., dat de bevolking in het door de op standelingen bezette gebied, den laatsten vijandig gezind is en zich stellig bij het eerste oprukken van de regeeringstroepen tegen de rebellen zal te weer stellen. Saloniki gelijkt een legerkamp, daar groote troe penmassa's in de hoofdstad van Macedonië worden samengetrokken. Woensdagmiddag zijn nieuwe mi litaire versterkingen, hoofdzakelijk bestaande uit der regeering getrouwe reservisten, van Saloniki naar het front vertrokken. Uit alle streken van Griekenland komen telegram men binnen, waarin een zeer strenge bestraffing van de oproerlingen wordt geëischt. Door de wet tot confiscatie van het vermogen van de aanstichters van den opstand is niet alleen het huis van Venizelos te Athene doch zijn ook de hui zen en het overige vermogen van de andere leiders van den opstand, bijv. van admiraal Demisticha en van generaal Kamenos in beslag genomen. Tweehonderd gevangen genomen Venizelisten zijn Woensdag van Saloniki naar het gevangenenkamp Tripolis op de Peloponnesus overgebracht. Nog geen aanvang gemaakt met de verwijdering van het wrak. Verzekeringssom grooten- deels betaald. Naar V. D. verneemt zijn, nu sinds eenigen tijd de berging van het wrak van den voor eenige maanden in de Portugeesche haven Leixoes gezonken mailstoo- mer Orania van den Kon. Hollandschen Lloyd defi nitief is opgegeven, de werkzaamheden tot verwijde ring van het gevaarte nog niet aangevangen. Voor deze werkzaamheden, die zeer kostbaar en omvangrijk zijn, moeten naar wij destijds reeds hebben medegedeeld garanties worden gegeven, dat noch de kostbare haven, welke Leixoes onder lei ding van Nederlandsche ingenieurs bezig is te wor den, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd zal worden, 't Feit, dat kortgeleden van de havenpier te Leixoes een stuk is"~weggesih'gen, dient dan ook ge heel op rekening van den hevigen storm te worden geschreven, die over Portugal heeft gewoed. Wat overigens de uitkeering betreft van het bedrag waarvoor de Orania was verzekerd, kan gemeld wor den dat het grootste gedeelte daarvan door de verze keraars aan de maatschappij is betaald. Raad van Sleen contra de regeering. De gemeenteraad van Sleen heeft opnieuw verwor- worpen den eisch van de regeering, dat de raad zou moeten overgaan tot executie van de landarbeiders plaatsjes, waarvan de bezitters niet op tijd aan hun verplichtingen hebben voldaan. De Raad meent dat die landarbeiders, welke aan de gemeente f 1.75 per week betalen, meer opbrengen dan in overeenstem ming met hun draagkracht is en dat het daarom niet aanging over te gaan tot executorialen verkoop van die plaatsjes-. Heden zal door Ged. Staten van Noord- Holland worden aanbesteed het maken van een vaste brug in. gewapend beton met een doorvaartwijdte van 3.50 M. over de Laan- sloot of Meersloot in de gemeente Schagen met bijkomende werken. Corsica's „laatste koning der bloed wraak" gevonnist. PARIJS. Het proces tegen den Corsicaanschen bandiet, André Spada is gisteren voor het hof te Bastia voortgezet. Als getuige werd gehoord Pacal Ru tili, een broer van Dominique, den gearresteerden Corsicaan. Rutili beschreef, hoe Spada op de gen darmes had ge vuurd, toen dezen den broer van ge tuige kwamen ar resteeren. Bij de ze gelegenheid beging Spada voor' de eerste maal een moord. Verschillende an dere getuigen de den mededeeling van den gang van zaken bij de andere moorden, die Spada pleegde Spada zelf deed geen enkele poging om te ontken nen, doch verklaarde niets meer te doen te willen hebben met de misdaden, die hij in een thans afge sloten periode van zijn leven had begaan. Ter dood veroordeeld. Nader uit Parijs: De Corsicabnsche bandiet Spada, de „laatste ko ning der bloedwraak", zooals men hem op het eiland pleegt te noemen, is door de jury te Bastia wegens veelvuldigen moord ter dood veroordeeld. Spada, die talrijke menschenlevens op zijn gewe ten heeft, vluchtte na zijn eersten, op een familie- veete berustenden moordaanslag de bergen, in en was langen tijd de schrik der bevolking. Maanden lang achtervolgden hem de gendarmen. Toen hij, door zijn aanhangers verlaten en aan den honger prijsgegeven, zich vrijwillig aan de po litie overgaf, droeg hij om zijn hals een groot, kruis. Ondanks alle verzachtende omstandigheden, die de verdedigers van Spada aanvoerden, hebben de le den van de jury eenstemmig het doodvonnis over hem uitgesproken. SPADA. EPIDEMISCHE KINDERVERLAMMING OP HET EILAND SHUMAGIN. Te Washington is bericht ontvangen, dat onder de Indianen en Eskimo's op het eiland Shumagiu voor de kust van Alaska een epidemische kinderver lamming is uitgebroken. Een schip van de kustwacht en een medicus hebben zich naar het eiland bege ven om assistentie te verleenen. Gelukkig is voor de Wieringer visschers door de Zuiderzeewerken nog niet alles verloren gegaan, zooals aanvankelijk werd gedacht. Wèl is de wier teelt finaal ten gronde, maar nog niet de visscherij. De haringen komen tenminste nog ieder jaar terug en vooral dit seizoen heeft men, dank zij het zachte winterweer, met sncces een aanvang gemaakt met de kamer- en koilvisscherij op haring, bekend als panharing of Zuiderzeebokking. Ook de prijzen zijn goed. Hierboven zien we hoe te Den Oever het „zeebanket" met de schop wordt uitgeladen. Slechts een enkel briefje spelend, Lijkt U het kansje moog'lijk klein. Toch kan juist zoo'n simpel nummer Soms een flinke groote hoofdprijs zijn. 18 MAART begint de Na ontvangst van f3.60 per post wissel of op giro no. 190295 zend ik U franco per post een nummer toe. Bij eigen geld ontvangt U gratis en franco een nieuw briefje. Beleefd aanbevelend, 'T ZAND, N.-H. Eenige benauwde oogenblikken. - Het pro jectiel nam een verkeerde richting. Op het gemeentelijk kampeerterrein te Katwijk aan Zee zijn gisteren voor de Nederlandsche Ver- eeniging voor Rakettenbouw, de proeven gehouden van den Duitscher Gerhard Zücker, welke proeven verleden week niet konden doorgaan door het ont breken van een huis van het af te schieten projec tiel. Ditmaal was alles goed geregeld en* er werd nu niet urenlang getraineerd met de proefneming. De heer Zücker heeft met zijn metalen raket in het buitenland een afstand van 4 kilometers bereikt. Men had derhalve de duinen over een dergelijken afstand met roode vlaggen afgezet in de richting, waarin het projectiel zou worden afgeschoten. De vrii talrijke belangstellenden moesten op enkele meters afstand van 't toestel dekking zoeken achter duinen, zulks met het oog op het gevaar van uit elkaar springen van de raket. De raket werd electrisch aangestoken en met een sissende uitbarsting schoot zij weg. Eerst, schoot zij schuin omhoog, maar daarna draaide zij recht de lucht in, draaide den kop tegen den wind in en be woog zich in de richting van het publiek, dat ach ter den duintop angstig het experiment gadesloeg. Met geweldige snelheid viel het projectiel daarna op den grond, op een paar meter afstand van een Kat- wijker die juist per fiets het terrein was gepasseerd en nog even kwam zien wat er eigenlijk gebeurde. Hii kwam met den schrik vrii, maar maakte een angstig oogenblik door, evenals trouwens alle an dere toeschouwers, want men kon met geen moge lijkheid berekenen waar het ding zou terechtko men. De heer Zücker noemde de richting die die raket genomen had aanvankelijk onbegrijpelijk en zocht daarna de fout in het startgestel, dat iets doorgebogen zou zijn. De heer Kat uit Leiden, di recteur van de bekende vuurwerkfabriek, die ook tot de toeschouwers behoorde, zocht de oorzaak meer in de lengte der vleugeltjes. De heeft Kat wees te voren reeds op de gevaarlijkheid van het experi ment. Hii dacht daarbij speciaal aan een ontplof fing van de raket, waarbij de stukken metaal tien tallen meters ver konden worden weggeslingerd. Een ontploffing had echter niet plaats en dat beschouw de de heer Zücker als zijn grootste succes. De rich ting achtte hij ondergeschikt. De proefnemers waren dan ook allerminst ont moedigd en droomen van een schietpartij van Eu ropa naar Amerika. Het verdienst aanbeveling, dat de raket dan niet de verkeerde richting uitgaat, hetgeen blijkbaar aan een kleinigheid kan liggen. Gisteren o.a. aan het feit. dat de startbaan een klein beetje was doorgezakt. Maar ook daarover waren de geleerden het niet eens. Door valsche handteekeningen belangrijk bedrag verduisterd. Gisterenmiddag is naar het persbureau Vas Diaz meldt, te Tegelen gearresteerd de 30-jarige F. G.f die verdacht wordt van het plegen van fraude in zijn functie van penningmeester der plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen R.K. Transportarbeiders- bond. Door het plaatsen van valsche handteekeningen van leden der organisaties heeft hij weten te herei ken, dat hij wekelijks van den bond een bedrag toe gezonden kreeg, zoogenaamd voor „werklooze leden", die zich echter niet als werkloos hadden opgegeven. Deze bedragen eigende hij zich dan toe. Het bedrag, dat de man door deze valschheid in geschrifte, heeft verduisterd, is ongeveer f800 groot. Verdachte zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. Eén doode, vijftien gewonden. Madrid: In een drukke straat van Madrid stort te in de late namiddag-uren een zeer laag vliegend sport ''egtuig neer. Het toestel had met een vleugel een transformator huisje geraakt en viel boven op een school, waarbij het dak totaal werd vernield. De piloot van het toe stel werd op slag gedood, terwijl zijn begeleider zware verwondingen opliep. Van de schoolkinderen werd er een levensgevaarlijk gekwetst. De onderwijzeres en twaalf andere kinderen zijn zwaar gewond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1