Perzië wordt Iran. GRATIS SCHAGER COURANT Ha strijd om de macht in Griekenland. Wat wil Venizelos? Angst voor de monarchie? EEN LADING GOUD VERDWENEN. TRAGISCH ONGELUK ONDER JUTPHAAS Mislukte roofoverval. Bekneld tusschen era graafmachine. Firma GEBR. ROTGANS Men kan werkelijk zonder overdrijving zeggen, dat sedert twintig jaren in Griekenland niets ge beurt, zonder dat daarbij Venizelos de hand in het spel heeft. Slechts een enkele keer heeft hij het spel verloren en wel toen het Grieksche volk koning Constantijn terug haalde. Venizelos wachtte zijn tijd af, wierp toen de dynastie omver en riep zichzelf tot dictator uit. Wanneer hij zich in schijnbare be rusting de laatste jaren op den achtergrond gehou den heeft, geschiedde dit klaarblijkelijk slechts met de bedoeling op een nieuwe gelegenheid te wachten om den strijd om de macht in Griekenland met goede kans weer te ontketenen. Nog spreken de berichten elkaar te zeer tegen, dan dat men nauwkeurig zou kunnen zeggen wat zich er eigenlijk afspeelt. Maar het feit, dat Veni zelos zich op het eiland Kreta bevindt, waar hij geboren is en waar zijn trouwste aanhangers leven, is reeds voldoende om in te zien. dat het wederom een strijd om de macht betreft. Het doel is natuur lijk allereerst het omverwerpen van de tegenwoor dige regeering Tsaldaris. die in de laatste iaren de heerschappij in handen had en die door een wijzi ging van het kiesrecht de macht van haar partij vergrootte. Dat alle plaatsen in de regeering tot zelfs de bedienden in de gebouwen toe, door Tsal- daristen bezet worden, is voor de Grieken niets bij zonders. Dat heeft ook Venizelos vroeger gedaan, zoodat aanhanger en tegenstander van, zelf ontstaan. Wie zijn positie door Venizelos verloren had, werd Tsaldarist en omgekeerd is hii een tegenstander van Tsaldaris. die door hem uit zijn ambt werd ontzet. Alleen in het leger is deze scheiding niet mogelijk geweest. In het officierencorps bevinden zich zoo wel Venizelistcn als Tsaldaristen. Het 6chijnt echter, alsof in den laatsten tijd de Tsaldaristen in het leger en de Venizelisten op de vloot, in de meerder heid zijn. Want zooveel blijkt reeds thans ondanks de elkaar tegensprekende berichten, dat het leger, afgezien van een klein deel, trouw gebleven is aan de regeering van Tsaldaris. terwijl de vloot geheel en al Venizelos is toegedaan. De putschpoging van Venizelos via de weermacht is niet het resultaat van een nieuwe samenzwering, maar slechts het gevolg van een reeds sedert lange bestaande. In Augustus van het jaar 1934 werd na melijk te Athene een complot tegen de regeering ontdekt, waarbij een aantal ontslagen hoogere offi cieren en actieve lagere officieren betrokken was. De affaire werd indertijd zoo gauw mogelijk in de doofpot gestopt, daar deze samenzwering toch geen practische uitwerking had. Het betrof namelijk de strijd om de functie van president van den staat. In de Kamer had Tsaldaris de meerderheid, in de senaat daarentegen Venizelos. Aangezien volgens de Grieksche .constitutie de president door beide li chamen gekozen moet worden, zou Tsaldaris in de minderheid geweest zijn en dus verloren hebben, wanneer niet Venizelos, van wiens candidatuur in dertijd veel gesproken werd, niet op het laatste oogenblik verklaard had, dat hij niet candidaat ge steld wenschte te worden, maar dat hij wilde, dat president Zamais herkozen zou worden. Zoo werd tenminste voor dat oogenblik een dreigende crisis overwonnen. Tsaldaris had reeds maatregelen ge troffen, dat in het geval vaneen verkiezing -van Ve nizelos de minister van oorlog alle volmachten van een militaire dictatuur verworven zou hebben. Het is nu buitengewoon interessant, dat Tsaldaris dit besluit thans in de daad heeft omgezet, want volgens de laatste berichten heeft de ministerraad Kondy- les en de minister van binnenlandsche zaken Me- taxas buitengewone volmachten ter onderdrukking van den opstand verleend. Welke redenen Venizelos er toe gebracht hebben thans toe te slaan, is natuurlijk op dit oogenblik nog niet te overzien. Misschien speelt daarbij een overweging een rol, waarvan men niet zoo zonder meer kan ontkennen, dat zij niet steekhoudend is. Naast de heide groote partijen der Tsaldaristen en Venizelisten staan nog de monarchisten. Zij hebben zich de laatste jaren op den achtergrond gehouden, te meer daar zij ook nummeriek weinig te beteeke- nen hadden. Sedert het huwelijk van prinses Marina met den hertog van Kent hebben zij echter van alle zijden zooveel aanhang gekregen, dat de idee van een monarchistische restauratie niet geheel onbe mind meer is. De koningsgezinde agenten propagee- ren de in eerherstelling van de koningstroon met het voorstel deze den hertog van Kent over te dra gen, daar deze met een Grieksche prinses getrouwd is. Zeer aanlokkelijk is daarbij ook nog de hoop dat Cyprus aan Griekenland terug zou komen. Want wanneer een Engelsche koningszoon koning van Griekenland zou worden, behoefde Engefand zich niet om zijn vloot-, kolen- en radiostations op Cy prus bezorgd te maken, daar het deze rustig zou kunnen handhaven, ook al kwam het eiland aan Griekenland. Misschien wil Venizelos een verster king van de monarchistische beweging voorkomen. Wanneer zijn ingrijpen niet lukt, dan zou men on getwijfeld rekening moeten houden met een verder doorwerken van de monarchistische beweging, daar het herstel van de monarchie na een tien jaar lan gen strijd een aangename weg zou zijn om uit de verwarringen te komen. Sensatie op Croydon. Een goudlading van 21.000 p. st. door dieven balt ge maakt. Londen: De niet-politieke sensatie van den dag is het spoorloos verdwijnen van een lading baar- en munt-goud uit een goed beveiligde ruimte van de luchthaven Croydon. De geldzending was Dinsdagavond in drie kisten per vliegtuig aangevoerd en zou Woensdagmorgen vroeg door liet lijntoestel naar Parijs en Brussel ge transporteerd worden. Toen de beambten der Britsche luchtvaart Mij. gistermorgen de stalen deuren van het vertrek open den, bemerkten zij, dat de deuren niet op slot wa ren en dat het geld spoorloos verdwenen was. De onmiddellijk gewaarschuwde crimineele politie speurt op het oogenblik koortsachtig naar de kost bare lading. Daar het vervoer wegens het groote gewicht van het goud met groote moeilijkheden gepaard gaat. meent men, dat de dieven een auto gebruikt hebben. De waarde van het verdwenen goud bedraagt 21.000 p. st. NEKKRAMP. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Amersfoort doen zich opnieuw eenige gevallen va nekkramp voor. De toestand van de patiënten is ernstig, Meisje na een aanrijding verdronken. - Zij lag In een sloot, zonder dat Iemand het wist. Gisteravond heeft op den Utrechtschen Straatweg onder Jutphaas een zeer tragisch ongeluk plaats gehad. Daar reed de 21-jarige mej. J. E. uit IJssel- stein in de richting Jutphaas met haar rijwiel, waar op zij haar 12-jarig broertje meevoerde. Ter hoogte van het voormalige Huis de Geer werd zij door een luxe auto, die haar achterop kwam, aangereden. De bestuurder, de heer F. v. R., scheen door het licht van een tegenligger het meisje niet te hebben gezien. Bovendien moet de zware regen hem het uitzicht bemoeilijkt hebben. Door de aanrijding werd het jongetje langs den weg geslingerd en het meisje k\vam in de diepe sloot langs den weg terecht. Het jongetje werd be wusteloos opgenomen en is naar het St. Joseph Zie kenhuis te IJsselstein overgebracht. Daar bleek het een beenbreuk, een armbreuk en een lichte hersen schudding te hebben bekomen. Toen de jongen eenigen tijd later in het ziekenhuis bij kennis kwam, vroeg hij naar zijn zusje. En eerst toen ontdekte men, dat er nog een slachtoffer van de aanrijding moest zijn. Onmiddellijk ging men naar de plaats van het ongeluk en vond daar in de sloot inderdaad het meisje. Zij bleek echter reeds te zijn verdronken. Oude man joeg de roovers op de vlucht I Aan de Kaakstraat te Woensel heeft een roofover val plaats gehad in de woning van den bejaarden L. v. d. Weijden. Deze v. d. Weiiden woont daar in een alleenstaande woning met twee zonen, van wie er een, die werkloos is. doorgaans thuis is. schrijft het „Eindh. Dagbl." Terwijl de werklooze zoon naar de kerk was gegaan, hadden twee indringers van de gelegenheid gebruik gemaakt om den alleen thuis zijnden grijsaard te overvallen. Een der bandieten greep den ouden man bii de keel en eischte dat hij zou zeggen, waar het geld lag. De andere indringer zou zich daarvan meester maken. Het oudie ver zette zich echter zoo kordaat, dat hij zich wist los te rukken en de indringers met een stok te lijf ging. Hii deelde hierbij harde klappen uit. Het tweetal nam daarop de vlucht. Een der indringers had ge tracht zich van het aanwezige geld meester te ma ken, doch dit lukte niet. Toen de zoon thuis kwam. vond hii zijn vader in overspannen toestand. De indringers zijn vermoede lijk geen onbekenden. WANDELAAR DOODGEREDEN. Automobilist reed door. Gisternacht om twaalf uur werd de ongeveer 40 jarige heer .T. Kusters, die met zijn echtgenoote met de fiets aan de hand op het fietspad van den Rijks straatweg onder de gemeente Geleen wandelde, door een passeerende auto, bestuurd door den heer B. uit Sittard, aangereden. De aanrijding was zoo hevig, dat, de man op slag werd gedood. De autobestuurder is doorgereden, doch werd in Maastricht aangehouden. De auto was aan de voorzijde beschadigd. ELF JARIGE JONGEN SCHIET ZIJN VADER DOOD. „Hij was gemeen legen mijn moeder". Buffalo: Bij de politie te Buffalo in den staat New York verscheen een elf-jarige jongen, Robert Kloes, die zonder eenig teeken van opwinding of ver stoordheid mededeelde, dat hij zijn vader had dood geschoten. Ter toelichting verklaarde hij slechts: „Hij was gemeen tegen mijn moeder". De politie vond inderdaad den vader, de 36-jarige vrachtauto-chauf feur John Kloes, door een kogel gedood. De vrouw verklaarde dat zij reeds lang in onmin leefde met haar man en dat deze haar met teer had ingesmeerd en vervolgens met veeren bestrooid. RIJKE GESCHIEDENIS. DEN 21STEN MAART ZAL PERZIë OFFICIEEL TOT IRAN HERDOOPT WORDEN. HET Aziatische keizerrijk Perzië noemt zichzelf in ambtszaken Iran. Als lid van de inter nationale posterijen-organisatie heeft het reeds langen tijd geleden het hoofdbureau te Bern medegedeeld, dat het in postkwesties slechts nog Iran genoemd wil worden. Tegelijkertijd werd aan alle mogendheden, waarmee Perzië-Iran diplomatie ke relaties onderhoudt, meegedeeld, dat vanaf 21 Maart, de Perzische Nieuwjaarsdag, alleen nog de naam Iran bij officleele kwesties gebruikt mag worden. Wanneer dus de regeeringen en de poste rijen er toe overgaan deze nieuwe naam te gebrui ken, blijft den gewonen burger niets anders over dan wat hij in de aardrijkskundeles geleerd heeft te vergeten, den naam Perzië als afgedaan te be schouwen en voortaan ook maar Iran te zeggen of te schrijven. De tegenwoordige sjah Risa Chan Paleroi, die zich van eenvoudig soldaat tot leider en keizer van het rijk Iran opwerkte, draagt den naam „Heerscher van Iran" sedert 1926. Hij heeft ook veroorzaakt, dat de naam Iran thans aangenomen wordt. Waar vandaan is deze naam afkomstig? Deze geeft het voor-Aziatische hoogland aan tussohen Indië, Toe- ran, de Arabisch- Perzische zeeboezems en Mesopo- tamië. De officieele titel der Sassaniden koningen, die in de 3de eeuw na Christus het land een bloei periode verschaften was „koning der koningen van Eran en Aneran". Uit overgebleven inschriften ken nen wij ook de schrijfwijze Airan of Aryan. Deze beteekent oorspronkelijk „Ariër, 't land der Ariërs" in tegenstelling tot Aneran, Anerran en Anaryden, dat „niet-Arier, land der nlet-Ariers" beteekent. Zoo als men weet behoorden de Ariërs tot de grootste Indo-Germaansche rassen. Tot de volkeren van Iran behoorden behalve de Meden en Perzen ook de Afghanen en Koerden. Duizenden jaren geleden trokken de Indo-Germaansche volkeren uit de In- u,t de OMGEVING Z IJ PE SCHAGERBRUG. Ongeluk bi] de kanalisatiewerken nabij de Groote Sloot, Woensdagmorgen ongeveer 10 uur is bij de kanalisatiewerkzaamheden nabij de Groote Sloot alhier een ongeluk gebeurd. De arbeider Sikkema uit Schagen, die werkzaam was bij een graafmachine, ge raakte met zijn been bekneld tusschen een daarbij in gebruik zijnd schot, tengevolge waarvan de voet zoo ernstig werd ge kneusd. dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat Dr. Schmidt van St. Maartensbrug de eerste hulp had verleend, is de heer S. per auto naar zijn woning vervoerd. Dinsdagavond jl. hield de Nationaal-Socialistische Beweging (Alg. leider Ir. A. A. Mussert) een open bare vergadering in de zaal van mej. de Wed. J Broer, alhier. De belangstelling was niet groot, pl.m. 50 personen Nadat de bijeenkomst door den kringleider, den heer Van Erp uit Schagen, was geopend, kreeg de heer Van Kampen het woord, voor het houden van zijn rede. en waarin hij wijst op de groote verdeeld heid van het volk, de groote werkloosheid, een kwij nende middenstand, een teniet gaande boerenstand. De N.S.B. nu gelooft, dat het anders kan en dat het anders moet. Zij wil probeeren den ondergang te voorkomen, met het „verdoelen om te heerschen" moet het uit zijn. Standenhaat en klassewaanzin moeten wijken voor de solidariteit van alle Neder landers. De huidige staatsinrichting is verouderd, er gebeurt niets, wat in staat is om ook maar een tipje van den nood te lenigen. Tegenover deze on macht van onze huidige regeerders moet worden gesteld: de gezamenlijke wil van het volk om het anders te doen, overeenkomstig het leidend begin sel van de N.S.B.tucht, orde en solidariteit. Een tucht, waaraan ieder zich onderwerper werken voor de volksgemeenschap; een orde, die de mensch op de plaats stelt, welke hem toekomt; solidariteit, ge dachtig aan het beginsel, dat eendracht macht maakt. De spreker besloot zijn met aandacht gevolgde rede, met de opwekking om met de N.S.B. te bou wen aan den nieuwen staat. Nadat was gepauzeerd, werd door den heer Van Kampen een vijftal schriftelijk ingediende vragen beantwoord. Met het zingen van het eerste couplet van het „Wilhelmus" werd deze eerste openbare bijeenkomst van de N.S.B. te Zijpe besloten. ZIJPE. De stemming voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zal in deze gemeente plaats heb ben op Woensdag 19 Juni 1935. LANGEND IJ K In de vergaderzaal van den heer Vijzelaar kwam de Overhaalvereeniging „Broekhorn" in jaarvergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den heer P. de Geus. De heer J. Gootjes deed als penningmeester reke ning, waaruit bleek dat er een voordeelig saldo was van f 119.91. Meegedeeld werd, dat het aantal schuiten met groenten, de overhaal gepasseerd, in het afgeloopen jaar 4580 had bedragen. Er bleek uit, dat dit aantal ten zeerste was teruggeloopen, daar het tusschen de 10.000 en 11.000 heeft bedragen. De terugbetaling, die wel eens 50 pet. heeft bedra gen, was dit jaar slechts 5 pet. De Minister van Waterstaat had de concessie voor den overhaal met 3 jaar verlengd. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. de Geus te Heerhugowaard. dische streken naar de hoogvlakten van Voor-Azië, waar zij groote rijken stichtten. In den loop der eeuwen bleven natuurlijk de veranderingen niet uit. De eerste rijken, die van Egypte over Babylonië en Indië tot China reikten, werden door Alexander de Groote veroverd, maar zij behielden hun eigen ka rakter. De Romeinen slaagden er ondanks einde- looze gevechten niet in hen volkomen te overwin nen. Pas de Arabieren veroverden het land en dron gen de bewoners de Islam aan te hangen. In de af- wisselingrijke historie der volgende eeuwen tot op heden heeft het oude Perzië bewezen een vitale staat te zijn. Wel bestond er na den val der Sassa- nida 641 n. Chr. geen nationaal Perzisch rijk meer. Toch bewaarde het een zekere mate van zelfstan digheid, ook al was het een speelbal der Turken en Russen. Tenslotte voegde zich ook de Engelschen er bij, hetgeen Iran slechts ten goede kwam; want daar niemand het den ander gunde bleef het zelf standig, al kon het de verdeeling in belangensfeeren niet verhinderen. Een der laatste verdragen in dien geest werd in 1907 tusschen Engeland en Rusland gesloten. De onafhankelijkheid en integriteit van Perzië werden uitdrukkelijk erkend, al werd ook het land in een noordelijke Russische en een zuidelijke belangen sfeer verdeeld. Hevige interne twisten ontwrichtten het politieke en economische leven. Tijdens den we reldoorlog bevochten de Turken en Russen elkaar op Perzischen bodem. Onder leiding der Duitschers dwongen de Turken den Engelschen Koetel Amara over te geven. In 1917 werd echter de Perzische re geering door een ultimatum der Russen en Engel schen gedwongen twee legers van 11000 man op de been te brengen, die onder Russische en Engelsche leiding kwamen. Tengevolge van de bolsjewistische revolutie werd Perzië van Rusland bevrijd, maar nu moest het zich geheel aan Engeland wijden. Een protectoraatsverdrag, dat Perzië tot vazal van En geland gemaakt zou hebben, werd door het Perzi sche parlement verworpen. Daar de Engelsche re geering haar troepen in andere deelen van den oriënt dringend noodig had en deze dan ook uit Perzië terugtrok, slaagde Risa Chan er in, die 1920 minister van oorlog was geworden, het land de nationale zelfstandigheid terug te geven. In 1922 werd hij minister-president. In de vol gende jaren reorganiseerde hij het leger met moder- ne gevechtsmiddelen en werd hij leider van het land, waarvan de bevolking hem de erfelijke kei zerlijke waardigheid overgaf. Barometerstand op Donderagmorgen 8 u.: 779 m.M. Wind: N. N.-Oost. Temperatuur: 3 gr. C. is 37 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer, henevens kans op buien. Denkt U aan onze tijdelijke korting van 20 op Brillen - Breukbanden - Buikbanden - Barometers - Thermometers - Foto-toestel len, enz.!!! ■- Cedipl. Drogist. SCHAGEN. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over den toestand van den overhaal, nadat de kanalisatie bij Broek op Langendijk zal zijn tot stand gekomen. Algemeen was men van oordeel, dat die voor de vei ligheid en het gemak er niet beter op zal worden; vooral bij Westenwind zal stuurmanskunst noodig zijn. Tot bepaalde besluiten kwam men niet. In verband met de slechte toestanden in den tuin bouw en de vermindering van het aantal vaartuigen, dat moet worden vertransporteerd, werd voorgesteld het weekloon bij den Overhaal te verlagen. Ten slotte werd bepaald, dat het loon op f 16 zal worden gebracht, als het aantal overgehaalde vaartui gen beneden de 4000 daalt. OUDKARSPEL. Wederom geholpen. Naar wij vernemen, is een der ingezetenen dezer gemeente, de een spraakgebrek heeft, op zeer merk waardige wijze door H. M. de Koningin geholpen. Genoemde persoon, die, om zich verstaanbaar te kunnen maken, buitengewoon zou zijn geholpen door een verhemelteplaat, had zich, omdat hij zelf niet in staat was een dergelijk instrument aan te schaf fen, op ongeveer twintigjarigen leeftijd, tot nu wijlen Koningin Emma gewend, met verzoek om hulp in deze. Aan dit verzoek werd voldaan, maar nu, na on geveer veertig jaren, werd de plaat ongeschikt. Goede raad was duur. Doch, indachtig aan het resultaat van veertig jaren geleden, wendde de man zich tot H. M. Koningin Wil- helmina, met een gelijk verzoek als hij indertijd tot Haar Moeder had gericht. Veertien dagen later werd hij op het raadhuis ont boden en in het bezit gesteld van de benoodigde som voor de aanschaffing van het, voor hem zoo onont beerlijke hulpmiddel. ZUIDSCHARWOUDE. Een aantal tuinbouwers, die honden houden voor het vangen van ratten, hebben aan het gemeentebe stuur een adres gericht met het verzoek, deze hon den als bedrijfshonden te beschouwen en de belas ting er voor dus te bepalen op f3 in plaats van f6, zooals in de laatste raadsvergadering is bepaald. De Roomsch Katholieke Volksbond heeft een adres aan den gemeenteraad erericht. waarin er wordt on gewezen dat de a-erent voor de arbeidsbem. sommige arbeiders niet meer in de werkverschaffing weet te plaatsen, daar de gemeente het voor haar bepaalde aantal heeft bereikt. Er wordt in dit adres aangedrongen om een steunregeling voor deze men- schen in het leven te roepen. SINT PAN GR'AS Burg. stand Februari 1935. Geboren: Jacob zoon van Jacob Wijn en Hille- gonda Blom. Pieternella, dochter van Jan Kooij en Anna Catharina Bruin. Trijntje, dochter van Abram Glas en Grietje Wever. Neeltje Geertruida, dochter van Bastiaan den Hartigh en Aaltje Schuur. Overleden: Cornelis Bobeldijk, 70 jaren, echtgen. van Pietertje van Rinsum. Levenloos aangegeven kind van Jacob Groen en Lena Kouwen. Gehuwd: Geene. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Geene. Vertrokken personen* Tamis Ruiter, bakkers- knecht, van no. 11 naar Castricum. Johannes Bur ger, kappersbediende, van no. 111 naar Amsterdam. BARSINGERHOR Ni De heer J. Schellinsrerhout. Rijksveldwachter ta Kolhorn, is met ineanBr van 16 Maart a.s. over geplaatst naar Upendam. Wie zich vanaf heden op de anonneert, ontvangt alle In de maand Maart verschijnende nummers

Schager Courant | 1935 | | pagina 2