Sir John A. Simon. De goedgezinde klant Rede van het Kamerlid Groen. IALIC GROOTE VERGADERING VAN DEN L.£B. ÏE WARMENHUIZEN. J. Groen Az. Dezer dagen hield de L. T. B. afd. Warmen- huizen een groote vergadering in het Patronaats gebouw. De Voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering met Chr. groet en heet allen welkom, in het bijzonder den geachte spr., Dr. van Hesteren en den gemeentesecretaris, den heer H. G. Rijs. Het verheugde den voorzitter, dat de opkomst zeer groot is. Het bestuur achtte het noodig een spreker te la ten komen om den leden een zoo groot mogelijk ver trouwen in het bestuur bij te brengen. Spr. wijst op de pogingen die aangewend worden om een andere tuinbouworganisatie op te richten. Laat U niet ver leiden, zoo zeide spr., en bedenk, dat het moeilijkst van alles is uit de moeilijkheden te gerakeh. De voorgelezen notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat de penning meester, de heer W. Molenaar heeft bedankt, en daarvoor is gekozen de heer C. Mosch. Deze is dus thans secretaris-penningmeester. Rede van den heer Groen. Spreker begon zijn rede met de mededeeling, dat hij het thans het beste vond de moeilijkheden te be lichten, die het bestuur van den L.T.B. en de Over heid hebben te overwinnen, te belichten, opdat niet onjuist geoordeeld wordt. Spr. wijst op de noodzakelijkheid met de vele verzoeken steeds de redelijkheid te betrachten De regeering is beperkt met de te nemen maatregelen; de moeilijkheden zijn inter nationaal. De meeste staten trachten hun eigen lijf te bergen en zich onafhankelijk van andere te maken. Dit heeft voor ons laad zeer na- deelige gevolgen. Men moet beseffen, dat in vele gevallen de Regeering onmogelijk ver lichting in de moeilijkhe den kan brengen. Door den nood der tijden gedwon gen, is de Regeering gekomen tot een systeem van steunverleening. De prijzen moesten worden gestb muleerd en beperking van de productie. Er zijn maatregelen gevormd om die lasten te brengen op de consumenten in het binnenland. Onder de drie hoofdtakken van crisisdiensten moet men verstaan de Akkerbouw, de Zuivel en veeteelt en de Tuin bouw. Dit zijn de drie groote takken van het Land en Tuinbouwbedrijf. Wat betreft de Akkerbouw deelt spr. mede, dat een monopolie heffing geschiedt op uit het buitenland gekomen granen en tarwe. In de laatste jaren bedroeg de productie van het in het binnenland benoodigde tarwe slechts 20 pet. van de geheele behoefte, terwijl het resteerende 80 pet. uit het buitenland moest komen. De heffing: op de uit het buitenland gekomen tarwe bedroeg in één jaar 33 millioen gulden. In de eerste plaats is het de be doeling van de Akkerbouwcentrale den granen- bouw te stimuleeren. Uit de opbrengst van de hef fingen op granen, wordt de andere in Holland ver bouwde granen gesteund. Hiervoor is echter niet de geheele opbrengst van de heffingen gemoeid... wat betreft de aardappelenverbouw zullen in 1935 de pro ducenten belast worden met een heffing van f 30. per H.A. Deze heffingen schat men op f 3 millioen. De bedoeling is met een denaturatietoeslag de prij zen van de aardappèlen te stimuleeren. De suiker- bietensteun wordt geschat voor 1935 op f 14.000.000, terwijl de suiker op f 16.wordt geschat. De ak kerbouwcentrale brengt voor het Landbouwcrisis fonds een voordeel op, terwijl de veehouderij en de tuinbouwafdeeling met dat voordeelig saldo groot gedeeltelijk gaat strijken. De belasting ingevolge de landbouwcrisiswetten op de consumenten be draagt pl.m. f 200 millioen. Spr. gaat dan na de aan passingspolitiek van de regeering en de opvatting van sommige personen, dat het Nederlandsche volk naar een lagere niveau moet streven. De aanpassingspolitiek, zoo zeide spr. is zeer sterk terecht gekomen op de ruggen van de boeren en tuinders. Uitvoerig gaat spr. de Memorie van Antwoord van de Regeering in zake de opmerking van de afdeelingen van de 2e Kamer na. Uitvoerig schetst spr. de betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Spr. is er van overtuigd, dat de Regeering niet onwelwillend tegenover den Tuinbouw staat. Voor 1934 was aanvankelijk nog over voor uitkeering tuinbouwsteun f4V& mill. Dit bedrag is later verhoogd tot HV2 mill. en later wederom verhoogd tot f9 mill. De Regeering is wel overtuigd, dat thans de Tuinbouw er op gaat of er onder. Spr. wijst op de bijzondere omstandigheden, waarmede de Tuinbouw thans heeft te strijden. Er heerscht groote ontevredenheid over den uit- gekeerden steun. Spr. is er van overtuigd, wat wanneer de steun voor 100 wordt uit gekeerd, er nog ontevredenheid heerscht. De tijden zijn ons eenmaal tegen. De steun is als aanvulling bedoeld tusschen de richtprijzen en de opbrengst-prijzen. De grondfout van de Regeering is, dat bij den aanvang van den steun geen voldoende rekening is gehouden met den omvang van den Tuinbouw. Dat geen constructieve maatregelen zijn genomen, vindt spr. absoluut verkeerd. Voorgesteld is de consumenten in het Binnenland den kost prijs van onze groenten te laten betalen. Hieraan heeft men niet willen medewerken. Dit is een reden te meer om bij het Land bouwcrisisfonds aan te kloppen om meer steun. Spr. is van meening, dat de werk- loozen in de stad het beter hebben dan de kleine tuinders. Speciaal wijst spr. op de goedkoopc groenten. Komende tot de beperking van de tuinbouwgewas- sen, deelt spr. o.a. mede, dat in 1935 meer aardap pelen mogen worden verbouwd, dan in 1934. Alle aanvragen tot meerdere verbouw zijn aangevraagd. Spr. oefent critiek uit op het standpunt van de Re geering ten opzichte van de oogstrisico, welke vol gens de Regeering voor rekening moet komen van de producenten. Spr. is met verschillende ideeën van de Regeering, vertolkt in de laatste Memorie van Antwoord lang niet eens. Komende tot het einde van zijn rede met een op wekking vertrouwen te stellen in het Hoofdbestuur van den L.T.B. Zeker L.T.B.'ers worden zeer op den proef gesteld; wanhoop echter niet. Zijt het onder ling eens. Verstaan de bedrijfsgenooten elkaar niet, dan zullen wij den strijd verliezen. Hebt vertrouwen op God. De voorzitter brengt den heer Groen dank voor zijn keurige inleiding en geeft de vergadering gele genheid tot het stellen van vragen aan den heer Groen. De heer K. Molenaar bespreekt de betalingsmoei lijkheden met Duitschland. Bepleit verder de uit- voerconsenten van groenten in handen te geven van de veilingen. Vervolgens de Handelspolitiek van de Regeering en twijfelt aan de gezindheid van de Regeering jegens den tuinbouw. De heer Molenaar breekt vervolgens een lans voor verhooging van de minimum-prijzen van de kool. De heer Groen is ten opzichte van de Handelspo litiek van de Regeering inzake de tuinbouwbelangen van meening, dat de belangen van den tuinbouw niet worden behartigd. Spr. wijst op het verdrag met Polen. Er is bij de Regeering gebrek aan deskundige voorlichting. Volgens spr. moet men met Amerika wat betreft een handelsverdrag zeer voorzichtig zijn. Door den L.T.B. is gestreden om te komen tot betaling van den kostprijs van de groenten door de consumenten. Deze actie is door de andere organi saties bestreden. Daar de rondvraag niets opleverde sluit de voor zitter deze vergadering met een woord van dank voor de groote opkomst en voor de aangename be sprekingen. Iets goeds en trouws in deze tijden, Nu het in menig opzicht spant, En wat ons werk'lijk kan verblijden, Dat is de goedgezinde klant! Het opgeruimd, maatschapp'lijk wezen, Dat kleur aan onze zaken geeft, En tusschen alle hoop en vreezen, Laat zien, dat onze arbeid leeft! Hij geeft ons gratis zelfvertrouwen, Als onze moed te wank'len staat., Hij kent de kunst van op te bouwen, Hoe slecht 't ook in de wereld gaat. En tegenover hem gezeten, Is zijn gebaar ons sympathiek, Hij is nooit stug of afgemeten, Want in zijn omgang zit muziek! Hij is vaak op een donk'ren morgen Een lichtende gebeurtenis, Een dokter tegen alle zorgen, Want hij verdrijft de ergernis. En onder 't praten en het vragen, Breekt zelfs de zon soms even door, Dan klinkt er, na veel stille dagen, Weer eens een lach door het kantoor 1 Alleen is 't jammer, dat zoo zelden, En dat is niet te veel beweerd, Een dezer goedgezinde helden Ons met zijn feestbezoek vereert Zijn genre is niet ruim voorradig, Maar prima van rechtschapenheid, Hij is niet druk of overdadig, Doch zoekt het meer in kwaliteit! Houdt daarom dezen klant in eere, Als trouwe steun, ook voor Uw zaak, Tracht niet steeds voordeel te forceeren, Al treft een zakenman graag raak! Behandel hem spontaan hoogachtend, Met egoïsme op zijn minst, En leg nooit, dóarvan 't meest verwachtend, Den nadruk op het woordje winst!! Februari 1935. KROES. (Nadruk verboden.) Belangrijke Europeesche figuur. Het feit, dat het bezoek van den Engel- schen minister van buitenlandsche za ken, Sir Joh. A. Simon. voorloopig uit gesteld is, heeft de belangstelling van de geheele wereld. Deze conferentie toch wordt ongetwijfeld van het grootste be lang geacht voor de Europeesche poli tiek. Naar aanleiding van het een en ander geven we hieronder eenige bijzon derheden uit het leven van dezen Engel- schen staatsman. SEDERT MacDonald Sir John Simon, afge vaardigde en lid van de liberale partij, in 1931 de leiding gaf van het ministerie van buitenlandsche zaken, werd de naam van den hoog in aanzien staanden Londenschen advocaat bij alle belangrijke internationale politieke kwesties ge noemd. In Engeland, waar men alle binnenlandsche politieke strubbelingen ontwijkt, heeft het deson danks niet ontbroken aan een zekere oppositie in extreme conservatieve kringen tegen den minister. Men herinnert zich ook in ons land zeker nog de venijnige uitval van Barthou in Juni 1934 te Ge- nève toen Simon het niet met zijn politiek eens was; ongetwijfeld durfde hij een dergelijk optreden te wagen daar hij de stemmingen te Londen kende. Toen en ook later werd Eden herhaaldelijk genoemd als opvolger van Simon. En toch heeft deze zieh steeds weten te handhaven. Afgezien van persoon lijke dingen is men er in Engeland algemeen van overtuigd, dat hij beter overweg kan met de inter nationale politiek dan welk ander Britsch staats man ook. Men heeft wel eens beweerd, dat de Britsche 'de mocratie feitelijk een scherp geprononceerde aristo cratie is. Het land zou, wanneer men nauwkeuriger ZAAIZAADONTSMETTING. Den laatsten tijd bereiken mij herhaaldelijk be richten van tuinbouwers, die hun koolzaad ontsmet hadden met Germisan ter sterkte van Vx procent, terwijl ze dan hun zaad te lang in de vloeistof lie ten staan. Sommigen lieten zelfs het zaad 2 uur in die oplossing. Weer anderen maakten de oplossing te sterk. Daarom zij er even aan herinnerd, dat de oplossing, die wij regelmatig gebruiken", een sterkte heeft van Vx procent, dat is 2Vz gram per liter water en dat in die oplossing het zaad slechts èen half uur ondergedompeld wordt. De oplossing mag niet worden klaargemaakt in metalen vaten, wel in steen, hout of glas. Een geluk is het wel, dat goed koolzaad, ook al wordt het wat langer in de oplossing gelaten, of al maakt men de oplossing wat te sterk, veelal niet te lijden heeft van de behandeling. In vele gevallen komt het zaad dus toch nog wel op. Het is echter in het geheel niet noodig een sterkere oplossing te gebruiken, dus. waarom zou men het doen. Ook is de vraag gesteld geworden, hoe het gaan zal, als men gekocht zaad, waarvan men niet weet, of het wellicht reeds door den handelaar ontsmet is geworden, weer ontsmet. Ook dit zal veelal geen nadeelige gevolgen met zich brengen. Weet men echter dat het ontsmet is, dan is het weer onzin het nog eens te doen. Met de bovengenoemde oplossing kan men de meeste tuinzaden wel met succes ontsmetten. Twij felt men aan de doelmatigheid dan kan men altijd nog voor een speciaal geval inlichtingen bij mij in winnen. Is een na-ontsmetting te lastig, dan kan men ge bruik maken van een goede droogont smet ter. b.v. Tutan of Ceresan. Van deze stoffen gebruikt men. al naar de mindere of meerdere ruwheid of be haardheid van het zaad 3 tot 5 gram per kilo zaad. Bij ruwe zaden zooals b.v. bij bietenzaad. gebruikt men meer dan bij gladde zaden zooals b.v. boonen. Met deze hoeveelheid ontsmettingsstof wordt het zaad eenigen tijd goed geschud of gerold in een bus of. zooals het in het groot geschiedt, in een goed gesloten vat. Indien men meent, dat de technische uitvoerbaar heid moeilijkheden met zich brengt is de planten- ziektenkundigen dienst er U te helpen die moei lijkheden uit den weg te ruimen en U van advies en zelfs van hulp te dienen. Men zaaie echter geen korrelzaad onontsmet uit. In sommige gevallen zal-men er bij het zaaien ech ter rekening mede moeten houden, dat door het ont smetten het zaad soms te dik onkomt. Wat dunner zaaien zal dan te overwegen zijn. Alle inlichtingen worden gaarne door mij ver strekt. St. Pancras. VAN HERWIJNEN. SIR JOHN. keek", geregeerd worden door een paar honderd mannen, die dank zij hun economische en sociale positie in staat waren, de politiek tot hun beroep te maken. En niet alleen zij, maar hun geslacht be oefende ook reeds de politiek. Men zal niet kun nen zeggen, dat de tegenwoordige leider van het ministerie van buitenlandsche zaken een voorbeeld hiervan is. Hij stamt uit een eenvoudige familie. Zijn grootvader was een steenhouwer, zijn vader en diens broer waren geestelijken. Hij is uit Wales afkomstig. Van moederszijde heeft hij adellijk, zelfs koninklijk bloed. De vader van zijn moeder was William Pole tot wiens voorvaderen gravin Margareta van Salisbury behoorde, een dochter van hertog Georg Clarence, die een broeder van koning Eduard IV was. Dat Simon in de rechten kon studeeren, dankte hij alleen aan zijn prestaties als leerling, die hem een beurs verschaften. Hij studeerde te Oxford en ves tigde zich na zijn studie als advocaat te Londen, VRIJDAG 8 MAART. HILVERSUM (1875 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong; 8.30 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding VPRO.; 10.15 Declamatie J. Lemaire; 10.30 Gram.pl.; 11.00 Vervolg declamatie; 11.15 Zang Jo Hekkert—van Eysden (sopraan); 11.45 Gram.pl.; 12.00 Reimbrandt-Theaterorkest olv. D. Hartogs en Almelo's Dubbelmannenkwartet olv. A. E. P. Som- mer; 1.45 Vervolg Almelo's Dubbelmannenkwartet; 2.00 Leo Riemens: Enrico Caruso (met gr.pl.) 2.40 Gr.pl.; 3.00 Vioolrecital J. v. d. Woude. A. d. vleu gel: E. Veen; 4.00 Zenderwisseling; 4.05 Kniples; 5.00 Kinderuurtje; 5.30 De Notenkrakers olv. D. Wins; 6.00 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano) 6.10 E. Walis en'zijn orkest; 6.40 Reportage van de Zesdaagsche te Antwerpen (gr.pl.); 7.00 Zang Albert de Booy; 7.30 C. v. d. Lende: Wetten van dezen tijd; 7.50 Gram.pl.; 7.57 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.00 Ds. J. W. v. Nieuwenhuvzen: Godsdienstige vormen en gebruiken in het huisgezin; 8.30 Concert L. Bogtman (bariton) en J. Hijman (piano); 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moederreligie; 9.30 Ver volg concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau; Vaz Dias; 10.15 O. van Tussenbroek: Moderne woning inrichting; 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.); 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (301 M.) Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.0O—9.15 en 10.00 Gram.pl.; 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen; 12.15 Gram.pl.; 1.00 Orkest concert en gram.pl., 3.45 Pauze; 4.00 Zang en voor dracht; 5.00 Causerie; 5.30 Schlagermuziek en gram. pl.; 7.15 Causerie; 7.35 Gram.pl.; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Orkestconcert m.m.v. vioolsolist; 9;00 Voordracht; 9.15 Vervolg concert; 10.00 Gram.pl.; 13.15 Populair concert; 10.30 Vaz Dias; Gram.pl.; 10.45 Populair concert; 11.1512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH (1500 M.). 10.3510.50 Morgenwijding; 11.20 Orgelspel R. New; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Trocadero-Cinema-orkest olv. A. van Dam; 12.50 Dansorkest olv. H. Hall; 1.35 Concert olv. Joh. Hoek; 2.20 Voor de scholen; 3.35 Het Schotsche Studio-orkest; 4.35 E. Colombo en zijn orkest; 5.35 B. Wilson's orkest; 6.20 Berichten; 6.50 en 7.10 Lezing; 7.30 Handelconcert; 7.50 Operacon cert m.m.v. solisten, koor en orkest olv. S. Robin- son; 8.50 „The Ocean", symphonie van Rubinstein olv. Sir Granville Banteak; 9.50 Berichten; 10.20 Le zing; 10.40 Solistenconcert; 1L35—12.20 Roy Fox en zijn Band. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. Gail- lard; 8.20 „Durand, byoutier", spel van Marchand; 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 11.201.20 Concert olv. H. Andersen; 2.00 Zang en piano; 2.20—4.20 Concert uit rest. „Wivex"; 7.30 Or gelconcert O. Ringberg; 7.50 Radiotooneel; 9.50 Dans orkest olv. H. Hall; 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.20 en 6.35 Gram.pl.; 10.10 Zang en piano; 11.20 Or kestconcert olv. Schröder; 12.35 Kwintetconcert; 1.35 Gram.pl.; 3.20 Orkestconcert en solisten; 5.10 Con cert; 6.20 Blaasconcert; 7.35 Uit Koningsbergen: Fragm. „Turandot", Jensen; 8.20 Voordracht; 10.20 11.20 Uit Hamburg: Nedersaksisch Symiphonie-orkest ROME (421 M 8.05 Geni Sadero (zang) en G. Arnaldi (piano); 9.20 Radiotooneel; 9.50 Gevarieerd programma. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 en 1.302.20 L. Langlois' orkest; 5.20 J. Rutten's orkest; 6.35 Benoit-concert; 7.35 en 8.20 Gram.pl.; 8.35 Hoorspel; 9.20 Salonorkest; 10.30 11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.40 Zang; 12.50 Salonorkest 1.40 Vocale duetten; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Sym- nhonieconcert m.m.v. zangsoliste: 6.35 Gram.pl.; 7.35 Pianorecital; 8.20 Voor oud-strijders; 9.35 Zang; 9.45 Voor oud-strijders; 10.30 Gramofoonpl.; 1045—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDUR (1571 M.) 7.35 Fragim. uit Ad. Jensen's opera „Turandot" olv. Seidler; 8.20 Marz, maandoverzicht; 9.20 en 10.05 Berichten; 10.2011.50 Gram.pl. Dat bracht hem zoo weinig in, dat hij voor kranten hoofdartikelen ging schrijven, die hij op handige wijze wist geplaatst te krijgen Niet al te lang bleef Simon zoo op den achtergrond. Zijn juridische ca paciteiten trokken weldra de aandacht en spoedig was hij een gezocht advocaat en kon hij in de city een kantoor huren. Bij de Alaska-grenskwestie was hij zelfs raadsman en vertegenwoordiger der Brit sche regeering, die hem lid van de regelingscom missie maakte. In 1905 werd Simon in het parlement gekozen, in 1910 op zeven-en-dertigjarigen leeftijd werd hij tot solicitor-general benoemd. Dit ambt leverde hem den titel „Sir" op. In 1915 deed hij voor het eerst zijn intree in de regeering. Asquith benoemde hem tot minister van binnenlandsche zaken. Na enkele maanden ging hij echter weer heen, daar hij de invoering van alge- meenen militairen dienstplicht niet in overeenstem ming met zijn liberale principes achtte. De moeite waard te vermelden is, dat hijzelf wel als lid van de luchtvaartafdeeling naar het Fransche front trok. In 1930 staat hij wederom in het brandpunt van de belangstelling door zijn verslag over de Indië-kwes- tie. De vorming van de nationale regeering Mac Donald in 1931 brengt hem dan in zijn tegenwoordig ambt. Nu Sir John Simon naar we hopen binnenkort toch nog naar Berlijn zal trekken, is het mis schien ook wel goed iets over zijn houding ten op zichte van Duitschland te vermelden. Zijn uitingen in het Lagerhuis of te Genève zijn natuurlijk sterk beïnvloed door tactische overwegingen, door actu- eele politieke vraagstukken en de parlementaire stemming in zijn land. Bij wijle schrok hij er ech ter niet voor terug, zijn misnoegen te uiten over ideeën, die men hem of de Engelsche politiek wilde opdringen. Zoo bijv. toen hij in Juni 1934 na Barthou's uitval kort besloten uit Genève vertrok. Tegenover Duitschland was zijn houding in October 1933 vrij scherp toen hij in antwoord op de uitingen van Von Neurath als zijn meening te kennen gaf, dat de politieke verandering in Duitschland een nieuwe internationale situatie veroorzaakt had, die de wijze van uitvoering der toegestane Duitsch ge lijkgerechtigdheid beïnvloedde. Hoe zijn standpunt thans is, weet men niet al te nauwkeurig. Zijn standpunt in zake de Duitsche bewapening schijnt voor het Derde Rijk vrij gunstig te zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8