De eindstrijd is ontbrand. KIJKER isKOjSPEfUtjCLOECK Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Rebellen trekken zich terug. HET P.E.N. IN NOORDHOLLAND. DICTATUUR OP CUBA. Nederlaag voor de Parapanen. OP HET IJS AFGEDREVEN. HoM te Hees afgebrand. TERREUR VAN EEN VERZEKERINGS AGENT. FELLE BRAND IN EEN LOODS.. STRIJD IN DE DUITSCHE KERK HERVAT. Arms kinderen. Een zware passagier. Maandag 11 Maart 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 78ste Jaargang. No. 9676 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVKRTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent vbewljsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het offensief der Grieksche regeerirgs- troepen is in vollen gang. Het offensief der regeeringstroepen aan de Stroema is in vollen gang. Zij zijn over de rivier getrokken. Een brng, die door de re bellen niet was vernield, doch slechts door prikkeldraad afgesloten, is bezet. Men ver wacht, dat de stad Serres weldra bezet zal worden. De opstandelingen wijken terug zon der tegenstand te bieden. In Athene is een rijk industrieel gearres teerd, die beschouwd wordt, als geldschieter der rebellen. De politie heeft verder drie chauffeurs gearresteerd, die er van be schuldigd worden, dat zij de opstandige ma rine-officieren in hun wagens naar 't arse naal gebracht hebben. Rebellen wijken terng. Athene, 10 Maart. Vanmorgen te 5 uur is gene raal Kondylis naar het front vertrokken. Een uur later is wederom een eskader vliegtuigen opgestegen dat bestemd is voor 'n ondernemen van nieuwe lucht aanvallen op de stellingen der opstandelingen. Opmarsch der regeeringstroepen naar Serres. Athene, 10 Maart. De regeeringstroepen mar- cheeren op naar Serres, van welke stad zij nog slechts 12 K.M. verwijderd zijn. Serres is de belang rijkste basis der opstandelingen. De regeering ver wacht, de stad zeer binnenkort te kunnen veroveren. De vloot der regeering welke uit drie eenheden bestaat, heeft Zaterdag de haven van Cavalla met bommen bestookt. De kruiser Henni, die in het bezit der opstandelingen is, bevindt zich in de. haven van Cavalla. Er is groote schade aangericht aan de zen oorlogsbodem. De regeeringstroepen hebben Zaterdag opnieuw de stellingen der opstandelingen gebombardeerd. Het verluidt, dat vooral de luchtaanvallen een paniekstemming onder de opstandelingen heeft ver oorzaakt. Zij hebben eenige versterkte stellingen ontruimd. Vier regeeringsvliegtuigen hebben ook den kruiser Averoff opnieuw gebombardeerd. Dit schip heeft groote schade geleden. Voorts zijn luchtaanvallen ondernomen op de steden Drama en Cavalla en op de haven van Rethymno. Eenige kazernes der opstandelingen zijn ernstig beschadigd en een tankschip is in brand geschoten. De regeering heeft boven de steden op het eiland Kreta pamfletten laten uitwerpen. Sofia: De directie der Bulgaarsche staatsspoorwe gen heeft van de Grieksche spoorwegautoriteiten mededeeling ontvangen, dat met het oog op de ge beurtenissen in Grieksch Thracië het spoorwegver keer van Swilengrad (Bulgarije) naar Koeleli-Burgas en Dede Agatsj van Zondagochtend tien uur af is stopgezet. De Grieksche regeering deelt nog mede, dat bij het offensief in Macedonië de rebellen door artille rie- en luchtaanvallen gedwongen zijn zich terug te trekken. Regeeringsvliegtuigen zijn naar Kreta gevlogen en hebben Candia en Rethymo gebombardeerd. Onafhankelijke republiek uitgeroepen? Londen. De Sunday Express publiceert een bericht uit Belgrado, volgens hetwelk in een radio-uitzending van Kreta de onafhan kelijke republiek onder leiding van Venizelos is geproclameerd. Verklaring van generaal Metaxas. De Grieksche minister zonder portefeuille, gene raal Metaxas, die gelijk bekend is, als leider der z.g. En de gemeentelijke distributiebedrijven. Zooals onzen lezers bekend, werd in de zomerzitting van de Provinciale Staten van Noordholland van 25 Juli 1934 eene suppletoire begrooting vastgesteld, waarbij een bedrag van f 1000.000 ter beschikking van het Provinciaal clectriciteitsbedrijf werd gesteld ten behoeve van den aanleg van provinciale laagspan ningsnetten met toebehoorep in die gemeenten, welke niet bereid zouden ziin hare distributiebearijven aan de provincie af te staan. Tegen dat besluit hebben drie gemeenten bezwaren ingebracht bij de Kroon, met het verzoek om aan die suppletoire begrooting geen goedkeuring te verleenen, omdat de gemeente belangen door dien aanleg, welke de waardeloosheid van gemeentelijke laagspanningsnetten onmiddellijk tot gevolg zal hebben en welke misdien economisch onverdedigbaar is, zeer ernstig zouden worden ge schaad. Tot heden is er in deze kwestie nog geen be slissing genomen. Naar de N.R.Ct. verneemt, hebben thans de be sturen van dertig Noordhollandsche gemeenten een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken met het verzoek een spoedige beslissing in deze kwestie te bevorderen. Vrijwilligers Partij kortgeleden opgenomen is in de regeering Saldaris heeft heden over den militairen toestand in Griekenland het volgende medegedeeld: Het gaat, aldus zeide hij, om een gewapenden op stand. Opstanden maken is het levenswerk geweest van Venizelos. Hij is erin geslaagd de vloot door eenige hem toegewijde officieren op een gegeven oogenblik aan zijn zijde te brengen. Daarmede terroriseert hij de eilanden als Kreta. Ghios, Mytilene en Samos en roept daar de bewo ners on, deel te nemen aan den opstand. Voorts steunt Venizelos op eenige troepenafdeelingen in Oost-Macedonië. Deze zijn echter slechts zwak bewa pend en gebrekkig voorzien van levensmiddelen. De toestand is daar voor de opstandelingen reeds thans zoo hopeloos, dat nauwelijks verwacht kan worden, dat zij langer dan vijf tot zes dagen tegenstand zul len kunnen bieden. Het gebied dat Venizelos be heert. bestaat practisch slechts uit eenige eilanden, en ook daar slechts, zoover de kanonnen yan zijn schepen reiken. Venizelos' militaire positie is ho peloos. De militaire operaties ziin begonnen. Ik geef de verzekering, dat zii met succes ten einde zullen worden gevoerd. De geheele aangelegenheid zal hoogstens nog twee tot drie weken duren, misschien echter zal de beslissing over zes tot zeven dagen vallen. Zeker, Griekenland bevindt zich in een treu- rigen toestand, maar wii zullen ditmaal zoo door tasten, dat in de toekomst geen mensch er meer aan denken zal, nogmaals een opstand in Grieken land te maken. Grondwet geschorst Havanna. In verband met de revolution- nalre stakingen heeft de regeering voor het geheele land militaire controle ingesteld. De grondwet is geschorst; militaire reserves zijn opgeroepen en ter beschikking gesteld van de militaire gouverneurs die in de zes provincies van het land het bewind voeren. Verder wordt gemeld, dat president Men- dieta steun zoekt bij de conservatieve partij leiders. Bomaanslagen te Havanna. Trams en bussen staken. Chef van politie ge dood. Omtrent de bomaanslagen te Havanna in den nacht van Vrijdag op Zaterdag worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: In den bewusten nacht zijn 18 bommen ontploft. Door een is de chef van de politie Cardenas, gedood. Deze bom ontplofte nl. op het oogenblik dat Carde nas haar uit een kerk wilde verwijderen. De toestand in Havanna wordt steeds gevaarlijker. De dagbladen weigerden onder censuur te verschij nen. Voor de regeering van Carlos Mendieta ziet het er gevaarlijk uit, daar de regeerings-ambtenaren in staking zijn gegaan Het busverkeer is stilgelegd en de meeste tramwegarbeiders hebben zich bij de be weging aangesloten. De postbeambten hebben van daag niet gewerkt. Kolonel Batista zou een militaire dictatuur in stellen. Het kabinet heeft besloten om permanent zitting te houden, zulks in verband met het bestrijden van de stakingen en revolutionnaire bewegingen. Een aanval op Villa Montes mislukt? - Ze zouden 8000 dooden en gewonden hebben. La Paz. Het Boliviaansche ministerie van oor- .og heeft medegedeeld, dat het Paraguaansche of fensief tegen Villa Montes in den Chaco is mislukt De Paraguanen zouden 8000 dooden en gewonden hebben. Een nieuwe aanval tusschen Boyube eb Pa- rapeti had evenmin succes. Hier bleven 500 man op het slagveld. 130 Visschers in nood. Vliegtuigen bie den hulp. Moskou, 10 Maart (V.D.): Uit Goeriew (Kaspische Zee) wordt gemeld, dat 59 vis schers en 17 paarden op een ijsschots rond drijven op 18 K.M. van de kust. Vliegers hebben kleedingstukken en levens middelen uitgeworpen. Besloten is de visschers met behulp va- vliegtuigen te redden. Volgens een ander bericht zouden zich t een andere plaats in de Kaspische Zee 60 vi schers op een ijsschots bevinden, doch tot r, toe is van dezen nog geen spoor ontdekt. Brandweer machteloos. Nijmegen: Zaterdagavond te omstreeks 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het be kende hotel-restaurant Heeslust te Hees bij Nijpiegen. Het vuur ontstond op de tweede verdie ping; de felle wind wakkerde de vlammen snel aan en binnen korten tijd stonden ook de eerste étage en het restaurant in lichter laaie. De brandweer stond vrijwel machteloos het hotel ging voor het grootste deel verloren. Verzekering dekt do schade. Rotterdamsche politie doet goede vangst. Vier personen gearresteerd. De Rotterdamsche Centrale Recherche heeft de zer dagen de hand gelegd op een bende van vier per sonen, waarvan de aanvoerder was een zekere M. Bouterse, die te Rotterdam geruimen tijd leider is ge weest* van een politieke partij van kleine middenstan ders. Deze Bouterse deed in assurantie en stelde zich ten doel concurrenten van hem het leven zoo onple zierig mogelijk te maken, waarbij hij hen trachtte op allerlei oneerlijke manieren in hun werk te bena- deelen. Daarbij ontzag hij zich niet zijn handlangers op zijn concurrenten los te laten en op deze een soort terreur uit te oefenen. Eenige weken geleden is het optreden van deze bende aan het licht gekomen. Er vertoefde toen aan den Linker Maasoever te Rotterdam de heer J. M. van den Bosch uit Den Haag, die hoofdinspecteur is bij de Olveh Levens- verzekeringmij. Deze heer van den Bosch zou bij een bewoner van de Linker Maasoever een post afslui ten. Tijdens dit onderhoud vertelde de cliënt den heer Van den Bosch, dat hij vernomen had dat een tijd tevoren eenige Rotterdammers in Den Haag een zekeren .van den Bosch hadden mishandeld en hem peper in het gelaat hadden gestrooid. De heer van den Bosch kon toen aan zijn cliënt meedeelen dat hij dit slachtoffer was geweest, waarna de cliënt hem nog eenige waardevolle bijzonderheden over deze pe ne rst rooi er ij. welke in October j.1. had plaats gehad, kon mededeelen. In October had de heer Van den Bosch na het ge beurde,, aangifte van het geval bij de Haagsche po litie gedaan, doch daar men niet wist wie de bedrij vers van deze laffe daad geweest waren, kwam van het onderzoek door de poiitie niet veel terecht. Thans bracht de mededeelingen van den cliënt aan de Lin ker Maasoever onverwacht meer licht in deze oude zaak. De Rotterdamsche politie werd er bij gehaald. Deze arresteerde den 42-jarigen M. Bouterse, een 24-jarigen kolenwêrker, een 23-jarigen schoenmaker en een 29-jarigen electricien. Deze heeren werden verhoord. Er kwamen toen een aantal feiten aan het licht. In Juni van het vorig jaar werd door de bende een plaatselijken agent van de Groot-Noord-Holland- sche Levensverzekering Mij. te Vlaardingen in een nacht van zijn fiets getrokken op een eenzame plaats en half bewusteloos geslagen. Dit werd door de handlangers van Bouterse gedaan, die daarvoor een belooning ontving. Het slachtoffer van deze aanslag was gedurende eenige dagen zijn geheugen kwijt, en omdat hij zich achteraf van het gebeurde niets kon herinneren had hij indertijd geen aangifte bij de politie gedaan. Een tweede daad van terreur pleegde de bende door met een bijtende vloeistof de woning van den inspecteur van de Noordhollandsche Levensverzeke ringmij. aan de Zwaanshals te Rotterdam te besmeu ren. De geheele gevel werd hierdoor ernstig bescha digd. De schade wordt door den eigenaar op onge veer 500 gulden geschat. Een andere daad was een aanslag door Bouterse op touw gezet tegen een inspecteur van de Olveh Levensverzekeringmij. in de Oldenbarneveltstraat te Rotterdam. Hiervoor had Bouterse imitatiehommen vervaardigd bestaande uit conservenblikken gevuld met carbid, glasscherven en spijkers. De handlan gers moesten die bommen door de ramen van den inspecteur gooien, hetgeen zij evenwel niet durfden Ze hebben de bommen toen tegen de gevel gegooid, wat niet veel effect resorteerde. In September moest de hoofdinspecteur van de Olveh de heer J. M. van den Bosch te Den Haag er aan gelooven. Deze had n.1. ontdekt dat Bouterse zich inliet met oneerlijke practijken, en dat hij op trad voor een Haagsch kantoor dat in verbinding met de Olveh stond. Er zou e enconferentie plaats hebben, waarbij de heer van den Bosch zijn supe rieuren over Bouterse zou inlichten. Dit probeerde Bouterse te beletten. Hii probeerde den heer van den Bosch door een anoniem schrij ven naar een huis in Rotterdam te lokken, waar de handlangers van den heer Bouterse hem zouden mishandelen. De heer Bouterse kwam echter niet. Daarna stuurde Bouterse twee van zijn handlangers naar Den Haag. Zij belden on een avond aan de woning van den heer van den Bosch aan en terwijl een hunner on den uitkijk stond, begon de ander een gesprek met hem. Hierbij heeft hii den heer Van den Bosch plotseling peper in het gelaat ge worpen. De heer Van den Bosch draagt een bril, waardoor de uitwerking van de neper niet al te ernstig was. Hii kon althans den volgenden dag zijn werk weer gewoon waarnemen. Indertijd wist de heer van den Bosch niet wat deze aanslag te beduiden had en daar hij bovendien de beide mannen die bij hem waren gekomen, niet ken de kon hii ook niet vermoeden wie er achter deze zaak zat. Thans is door de toevallige mededeeling van den cliënt aan den Linker Maasoever, die zijde lings het een en ander van dezen aanslag had ver nomen. licht in de zaak gebracht, met het gevolg, dat aan het optreden van vier gevaarlijke heeren een einde is gemaakt. Verscheidene bootjes en cano's verloren gegaan. De brandweer op een afstand. Amsterdam, 10 Maart. Gisteravond is tegen mid dernacht in een achter den Nieuwendammerdijk bij den Meerweg gelegen ouden loods van de firma G. de Vries Lentsch Jr., in welken loods sloepen en andere vaartuigen waren opgeborgen, brand uitge broken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kort na aankomst werd een tweede alarm gegeven, dat versterking deed uitrukken stond voor een moei- li'ke taak, aangezien de loods slechts langs een smal pad, het z.g.n. Molenpad, is te bereiken. In dit ver band moesten eenige honderden meters slang wor den uitgelegd, waarna de vuurzee met vier stralen werd bestreden. De felle wind wakkerde de vlammen aan, zoodat het vuur niet eerder kon worden bedwongen, voordat vrijwel de geheele loods met zijn inhoud, was opge brand. Gelukkig lagen de andere loodsen der firma De Vries Lentsch op behoorlijken afstand; gevaar voor uitbreiding van den brand was er dan ook niet. Behalve het oude bouwwerk zijn verloren gegaan vier reddingsloepen van de Holl. Stoomboot Mij., vier sloepen in eigendom, vier bootjes in winterstalling en twee in aanbouw zijnde kano's. Wat de oorzaak betreft, wordt gedacht aan zelf ontbranding, aangezien de laatste paar dagen nie mand in den loods is geweest. De aangerichte schade >vordt door verzekering gedekt. Door het ijs gezakt en verdronken Op het ijs van de oude vestinggracht te Doemitz in Duitschland waren gistermiddag zes kinderen aan bet spelen. Plotseling zakten de kinderen door het ijs. Er schoten eenige personen toe, die er in slaag den een meisje te redden, doch een zusje en een vijfjarig broertje verdronken, evenals de drie doch tertjes van een SS standaardleider. Vier kinderen door het ijs gezakt en verdronken. In de buurt van Posen zijn gister eenige jongens door het ijs gezakt. Vier hunner zijn verdronken. In 1935 zijn reeds 16 jongens in de provincie Posen verdronken. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Odessa. De beide laatste dagen heeft op de Zwarte Zee een hevige storm gewoed. In de haven van Novorossik moest het laden en lossen der sche pen gestaakt worden. GOERING TREEDT IN HET HUWELIJK. B e r 1 ij n. Een ontvangen bericht, volgens het welk minister-nresident en rijksminister van Lucht vaart, generaal Goering, Donderdag 11 April in het huwelijk zal treden met de tooneelspeelster Mevr. Emmy Sonneman. is bij navrage door den adjudant "op don min.-president bevestigd Nieuwe religie in hevigen strijd met het eerste gebod. Berlijn: De strijd in de Duitsche Evangelische kerk is hervat. Tienduizend geestelijken zijn nog steeds in opstand tegen de methoden van Rijksbis schop Mueller en zij hebben vandaag een verklaring voorgelezen, waarin zij verklaren, dat dè nieuwe religie in hevigen strijd is met het eerste gebod. Het maakt een'god van bloed en ras, nationaliteit, eer en vrijheid. De „Balmoira" neemt baggerzniner aan boord. Een zwaar karwei, dat vlot verliep. Amsterdam. Het Noorsche s.s. „Balmoira", dat naar Amsterdam was gekomen om een door Verschure en Co's Scheep.swerf en Machinefabriek geboinvden baggerzuiger, welke voor Tunis is be stemd aan boord te nemen, is in den vooravond ver trokken. Zondagmorgen te elf uur lag de baggerzui ger. een gevaarte van 115 ton langszij van de „Bal moira". die ligplaats had aan de Fransche boeien, gemeerd. Te twee uur werd met het ophijschen van het ge vaarte een aanvang gemaakt; een karwei, dat dank zij de geschooldheid van de Noorsche bemanning, uiterst vlot verliep. Reeds na een klein half uur hing de baggerzuiger in de takels boven water en eer er opnieuw dertig minuten verstreken waren, was de zuiger door het eigen, zwaar geconstrueerde laadgerei van de „Balmoira" midscheeps aan bak boordzijde op het dek neergezet. Vervolgens geschiedde het vastsjorren van den zwaren passagier, die aan stuurboordkant het ge zelschap heeft van een 120 ton wegend vuurscheep- ie, bestemd voor de Perzische Golf. De zuiger zal te La Goulcsse, de voorhaven van Tunis, worden gelost. PARIJS IN EEN SNEEUWKLEED GEHULD. Parus. Terwijl de temperatuur reeds een et maal lang voortdurend gedaald was, is het Zaterdag morgen vroeg bij 5 graden vorst hevig beginnen te sneeuwen, en spoedig was de geheele stad met een sneeuwlaag van ongeveer 10 c.M. bedekt. Tengevol ge van de aanhoudende koude bleef de sneeuw ver- al liggen hetgeen aan het Parijsche stadsbeeld een ongewoon uiterlijk gaf. NOORDSCHARWOUDE, 11 Maart 5000 Kg. uien f 2.80, drie], f 1.10, grove f 3.70-3.80, 3o0 Kg. peen f 1.10. Roode kool f 5.80-10^30. ds. f 4.80-8.40. gele kool 1-49—1.60, D. witte kool f 0.80—1.20 ds "n—90 ct, kroten f 0.6O—1.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1