ut de omgeving Districtsvergadering Nederl. Tuindersbond te Alkmaar. De toestand in den tninbonw steeds slechter. - Een levensbe hoefte voor den tninbonw: Een herstelregeling, met uitbetaling der richtprijzen tot hondrd pro cent. - Het is thans „Redding of ondergang". - Geen lapmiddelen maar op voor de honderd procent. Het district Noordholland van den Ned. Tuinders- bond hield een algemeene vergadering van afgevaar digden in de „Unie" te Alkmaar, i De heer Schermer opende de bijeenkomst met ■welkom. Dc toestand in den tuinbouw is steeds slechter geworden. De grove tuinbouwproducten heb ben gedeeltelijk wel meer opgebracht, maar geringere oogst heeft de opbrengst weer minder doen zijn. De resultaten daarvan bemerkt men thans wel in Lan- gendijk en omgeving. De adressen en audiënties zijn tot heden nog zonder resultaat gebleven. Voorzitter vroeg zich af, of de nood in den tuinbouw nooit zal worden verstaan.. Spr. hoopte, dat de aansluiting bij den Ned. Tuindersbond goede gevolgen mag hebben. Al wordt de Ned. Tuindersbond nog niet voldoende door de Regeering gekend, het schijnt thans spoedig beter te zullen worden. Oorzaken van de ellende in den tuinbouw zijn wel de moeilijkheden met het buitenland en de onvol doende steunmaatregelen. Voorzitter bracht het systeem van de steunwetten naar voren. In 1932 en 1933is 15 millioen te weinig uitgekeerd volgens de richtprijzen. Over de drie jaren wordt deze achter stand in de uitkeering geraamd op f23 millioen. Voorzitter herinnerde aan de gehouden enquête bij 65 bedrijven in Koedijk. (Wij plaatsten een en ander reeds volledig.) Voorzitter becijferde, dat daar f S5000 te weinig is ontvangen. Een herstelregeling moet er komen. In de clearing-overeenkomst wordt de rente voorgetrokken bij den arbeid.consfateerde voorzitter De vaste lasten moeten ook worden verlaagd. De tuinders worden thans tengevolge van de steunmaat- regeling door elkaar beconcurreerd, door zich voor het beperkte land op andere teelten te werpen, zooals de teelt van tuinzaden. De beste oplossing hiervan was volgens den voorzitter, dat men het beperkte land braak liet liggen en de kosten van schoonhou derij e.d. voor rekening der regeering werden gehou den. Wij moeten een duidelijk antwoord van de regee ring hebben, „redding of ondergang". Dan weten we waaraan we ons hebben te houden. De heer W. Vennik bracht het jaarverslag uit. Veel is er niet bereikt, doch spr. vroeg zich af, wat er zou zijn verkregen als de Neutrale Bond was blijven be staan. Het ledental is niet vooruitgegaan; er wa ren per Januari 1934 1624 leden en per Januari 1935 was het 1600. Ook de steunmaatregelen werden besproken. In Langendiik en Kennemerland staat 't er slecht bij In de Streek is het iets minder slecht. Het jaarver slag sloot met den wensch, dat het spoedig'betèr mag worden en werd aldus vastgeseld. De rekening en verantwoording van den penning meester werd hierna goedgekeurd en vastgesteld. Het saldo per 31 December 1934 was f73.24. Het begin- saldo was f105.631/?.. De begrooting 1935 werd hierna vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op f4000. De afd. Venhuizen stelde voor de vergoeding voor den secretaris-penningmeester op f300 te brengen, in plaats van f 250. Het bestuur wilde de vergoeding handhaven. De penningmeester gaat hiermee accoord. De post ad f250 werd gehandhaafd. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden de heeren Hoogland en Muijen werden herkozen. Het bestuur stelde voor, het hoofdbestuur met een lid uit te breiden, uit de bloemisterij en dit lid door die afdeelingen te doen benoemen. Aldus besloten. De heer W. Vennik werd herkozen tot vertegen woordiger in het Alg. Hoofdbestuur. Voor de radio. Voorzitter deelde mede, dat de Kring Twisk het wenschelijk vond dat de voorzitter van den N.T.B. op geregelde tijden voor de radio zou spreken voor pro paganda. De vergadering ging hiermee accoord. Definitief aangesloten bij den N.T.B. I-Iet bestuur stelde voor, over te gaan tot defini tieve aansluiting bij den Nederlandschen Tuinders bond, daar de fusie slechts voor een jaar is aange gaan. Het H.B. zag groot belang in één landelijkea bond. Zonder bespreking werd dit voorstel aange nomen en werd de Neutrale Bond officieel opge heven. Tewerkstelling in eigen bedrijf. Het voorstel van de afdeelingen Hoogkarspel en Langereis, waarin wordt aangedrongen tot het op nieuw doen van pogingen dat de tuinders niet bij anderen te werk worden gesteld, omdat de tuinders niet in hun eigen bedrijf kunnen worden gemist, werd aangenomen. Door dit voorstel kunnen de resultaten met de zelfde steunregeling voor de tuinders veel beter zijn. Vervroegd rooien van eigenheimers. Voorstellen ,om de aardappelsoorten Bintje en blauwe eigenheimer vóór 1 Augustus te doen rooien, waren hierna aan de orde. I-let was de bedoeling van de afd. Andijk, dat deze aardappelsoort vóór 1 Aug. mocht worden gerooid, „alleen in de tuinbouwstreken". Do ontvangsten voor de tuinders zouden daardoor worden verbeterd voor dezen datum. De vroege aardappelen zijn in Andijk voor een groot deel vervangen door late aardappelen. Hoe moet men voor 1 Augustus in z'n levensonderhoud voorzien? De markt zal er niet door worden overvoerd. Het Hoofdbestuur adviseerde, hierop niet in te gaan. Alle pogingen hiertoe zullen schadelijk zijn. Een wijziging voor bepaalde streken is absoluut uit gesloten. De landbouw zou het er ook niet bij laten zitten. Andijk is de laatste drie jaar ernstig gedu peerd geweest door het verbouwen van late aard appelen. Het zou misschien nog zoo kunnen worden aangepakt, dat voor Andijk de vergunning werd ge vraag om het tceltrecht voor late aardappelen om té zetten in .vroege". De afgevaardigde van Andijk drong nog eens aan om le beproeven. Voor dit jaar heeft het voorstel van het bestuur geen waarde. Hoe komt men aan Vroege poters? Na eenige besprekingen werd besloten het voor één jaar te probeeren voor de afdeeling Andijk, nl. dat die afdeeling de blauwe eigenheimer mag rooien vóór 1 Augustus, te beginnen met 15 Juli. Tewerkstelling met Rtjksstenn. De afd. Langereis stelde voor, dat de proef met de tewerkstelling van arbeiders in het vrije bedrijf met Rijksvergoeding voor de heele provincie werd toegepast. Het bestuur kon zich er mee vereenigen. De heer A. Hoogland gevoelde er niet voor. De vaste arbeiders worden er door ontslagen. Vaders, die eigen zoons in het bedrijf hebben, ondervinden er schade van in concurrentie met de andere bedrij ven, die arbeiders huren. Spr,. zag er een gelegenheid in voor de regeering om loondruk uit te oefenen In algemeenen zin is de uitvoering niet te verde digen. De afd. Berkhout stelde voor, dat bij de bevoegde instanties er op aangedrongen werd, dat de werklóo- ze arbeiders te werk worden gesteld, in de eerste plaats in die tuinbouwbedrijven waarin de noodige geldmidelen ontbreken om arbeidskrachten te be talen. Daarvoor gevoelde de heer Hoogland wel. De heer Gaijaard verdedigde het voorstel Langereis waarbij hij op de wanverhouding wees, dat de tuin- bouwarbeiders naar de werkverschaffing werden gestuurd, terwijl de akkers verwaarloozen. Het is een klap in 't gezicht van den tuinder, dat de mi nister zegt, dat er een prikkel moet blijven om zoo veel mogelijk uit de bedrijven te halen. De tuinders hebben niet de gelegenheid, hun land goed te onder houden. De arbeiders moeten uit de werkverschaf fing worden teruggehaald. Spr. voelde meer voor het voorstel Berkhout. De heer C. Borst Pz. gevoelde hier ook voor, en dan zooveel mogelijk de gelegenheid te geven. De afgevaardigde van De Rijp noemde dit een lap middel. Men moet doorgaan, de honderd procent te vragen, clan heeft men de lapmiddelen niet noodig. "Spr. zou wel eens met z'n allen naar Den Haag willen gaan, om de honderd procent te halen. Het gaat volgens den heer P. Hart ook om de vol- lo honderd procent. De niet ten volle uitbetaling van de richtprijzen is de ernstigste oorzaak. Vast houden aan de groote eischen van den Ned. Tuin dersbond is in dc eerste plaats noodig. Na eenige besprekingen, waarbij meerderen zich ook de voor de volle honderd procent uitspraken, besloot men dat men zich op dit eene punt zou rich ten. Dat is de beste oplossing. Men was er voor. aan te dringen op erkenning van Rusland. Het prae-advies van het Hoofdbestuur, dat de N.T.B. zich. als tuindersorganisatie, niet kan begeven op specifiek veehouders-terrein, werd aan genomen. Groenten voor werkloozen. Het voorstel-Oudkarspel, om de groenten, bestemd voor de werkloozen. den vollen minimumprijs te doen opbrengen, werd aangenomen. Het werd een meer landelijk voorstel geacht. Het prae-advies van het Hoofdbestuur op een voorstel van de afd. Oudkarspel, Grootebroek en Xoordscharwoudo, werd aangenomen. Gevraagd wordt een actie voor de zoo noodige aanvullende steunregeling, in dezen vorm dat een steun wordt gegeven voor arbeid in eigen bedrijf. Uitbreiding fijnzadenbouw. Ten opzichte van het voorstel van de afd. Anna Paulowna, waarin wordt gevraagd,, de aandacht te vestigen op dc uitbreiding der fijnzadenbouw. werd van verschillende kanten de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, welke de beperking van den tuin bouw voor de tuinders oplevert. De Voorzitter meen de. dat de eenige oplossing was. dat het land braak bleef liggen: rente en bewerkingskosten ten laste der regeering. Daartoe zal de regeering echter niet snoedig besluiten. Het bestuur zal deze kwestie nog eens goed onder de oogen zien en een onderhond aanvragen met den Begeeringscommissaris om hiervoor een goede op lossing te krijgen. -- Minimumprijs voor bloembollen. De afd. Anna Paulowna stelde verder voor, dat de OUDE N l EDO RP 'T VELD. N.V. ZUIVELFABRIEK „NIET GEDACHT". Donderdag 7 Maart j.1. bielden de aandeelhouders van de N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht" alhier, een vergadering in café Brouwer, 's avonds 7 uur. Aanwezig 23 aandeelhouders. Voorzitter de heer J. Wit Jr. De Voorzitter opent de vergadering, de hoop uit sprekende. dat de besprekingen, welke dezen avond worden gehouden een zakelijk karakter mogen dra ken. Spreker deelt mede. dat kort geleden een ver gadering was gehouden, van Bestuur en Raad van Toezicht, op welke vergadering o.m. een nersoon het woord vroeg en de vraag uitte, of het niet wen schelijk en heter zou zijn met het oog op den toe stand van de fabriek en hare uitbeteMngen. tot op heffing der fabriek over te gaan. Dientengevolge werd dan ook besloten, door middel ven een verga dering de aandeelhouders te booren, betgeen dan ook als voornaamste punt op de agenda s*aat onder punt 3. inhoudende: „Bespreking in zake het voort bestaan der fabriek". De door den secretaris A. Molenaar gelezen no tulen worden onveranderd goedgekeud. Uit de pre sentielijst blijkt, dat alle aandeelhouders aanwezig ziin. Gekomen aan punt 2 van de agenda: „Ingekomen stukken cn mHedeelingen. deelt de Voorzitter me de. dat een schrijven werd ontvangen van de. com missie tot verbetering der melk winning in Noord- Holland. betreffende de oprichting van een melk- cursus. Dit zal in samenwerking met den L.T.B. tot stand worden gebracht. - Thans komt punt 3 van de agenda aan de orde. De Voorzitter deelt mede. dat vanwege bet bestuur een onderzoek was ingesteld naar den stand van zaken hii de fabrieken te Lntiewinkel en Heerhu- gowaard. Naar aanleiding hiervan wordt door den Voorzitter een verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat Lntiewinkel bovenaan staat wat betreft dc uit betalingen. en bovendien beide fabrieken on bet einde dos innrs nog e^n toeslag uitkeeren van pl.m. 13 ct. per 100 Kg. melk. Na verschillende meeningen te hebben gehoord, vraagt de heer S. van der Stoop het woord en zegt, dat hii het verschil heeft gecontroleerd en kwam tot de slotsom, dat het ongeveer f 15 ner koe oer Jaar verschilt, wat z.i. te veel is voor dezen tiid on spr. heeft tevens moeten constateeren, dat dp fabriek sedert 3 jaren met verlies werkt, waarom de beer v. d .Stoop ook mededeelde, dat hii van meening was, dat het beter zou ziin deze fabriek maar op te beffen en over te gaan naar een andere. De beer Poland sluit zich hierbij aan en is van dezelfde meening. Diverse tegenwerpingen worden tegen deze mee ningen door verschillende personen geuit. Door den Voorzitter wordt daarna, om een .goed inzicht te verkrijgen van den stand van zaken, een rapport uitgebracht over de betalingen, welke door ieder persoonlijk moet geschieden, wanneer de fabriek zou worden opeeheven. Tevens deelt de Voorzitter mede, dat de zaken dit jaar aanmerkelijk beter zijn dan het vorige ioar. Hierna vraagt een der aanwezigen het woord en zegt, dat het veel heter is om te blijven bestaan en dat allen hun best moeten doen om goede melk te le veren en nieuwe leveranciers aan te werven, omdat indien er meer melk aan de fabriek wordt verwerkt men voordeeliger werkt, hetgeen met zich mede brengt een verhooging in de uitbetalingen. Spreker spoort, daarom allen aan om leverancier te worden van hun eigen plaatselijke fabriek. minimumprijs voor bloembollen gehandhaafd moet worden. In de besprekingen kwam naar voren, dat de garantie- en minimumprijsregeling een zeer moeilijk geval is. Verschillende kweekers verkoopen tengevolge van de slechte tijdsomstandigheden on- dèr den minimumprijs. Daardoor krijgt men een scheeve toestand. Men besloot tenslotte voor den ga rantieprijs te zullen ageeren. De minimumprijs vol doet in de practijk slecht. Het Bestuur zal tegen de roe-belasting ageeren. De eventueele vertegenwoordiging. De afd. Aalsmeer en Nieuw Vennep stelden voor, aan te dringen dat meer rekening wordt gehouden met den Ned. Tuindersbond in de samenstelling der Landbouwcrisisorganisatie. Al het mogelijke wordt gedaan om in deze on rechtvaardige verdeeling een gelijkschakeling te verkrijgen, ten gunste van den N.T.B. Uitbetaling richtprijzen. Afdeelingen Koedijk, Noordscharwaude en St. Pancras stelden voor dat de uitbetaling van de richt prijzen direct bij levering plaats vindt, om den tuin bouw eenigszins in stand te kunnen houden. Het bestuur stelde voor, de uitbetaling aan te vra gen aan het einde van een zekere periode. De heer W. Butter, Koedijk bepleitte de verkor ting dezer perioden, daar men met zulke prijsschom- melingen rekening heeft tc houden. De heer Hoogland meende dat dit ook een oplos sing zou zijn. De uitbetaling zou echter niet direct kunnen plaats vinden, meende spr. Meerdere voorbeelden werden van voorvallen met de steunregeling gegeven, waarbij bleek, dat voor producten, waarvoor men een lage prijs had ontvan gen, geen steun werd gegeven, terwijl voor pro ducten, welke een hoogerc prijs hadden opgebracht, wel werden gesteund, in verband met de lengte en de eindiging der perioden. Men besloot, op de berekening in weekperioden aan te dringen. Er zal landelijk worden, geprotesteerd tegen de heffingen als teeltvergunning en administratiekos ten door de Sierteelt Centrale. Aangedrongen werd op de verbetering der handels overeenkomsten, met Duitschland. Zal via het lande lijk bestuur worden behandeld. Men besloot te protesteeren tegen de roebelasting, in samenwerking met het H.B.G. De afd. Noordschar woude wilde bij de bevoegde instanties protesteeren tegen de pas ingevoerde heffing op late aardappelen, van f 30 per H.A. Het H.B. meende, dat het weinig uit zou maken, of men de heffing nu betaalt of dat dc handel het moet betalen. Het wordt toch op. den producent ver haald. Indien geen verandering is aan te brengen, wil de afd. een garantieprijs van f 4.50 per 100 Kg. vragen. Het H.B. gevoelt daar wel voor. Men zal zich daartoe in verbinding stellen met den Akkerbouw Centrale. De afd. Amsterdam stelde voor, aan. tè dringen op verlaging van de wegenbelasting voor de tuinders, die hun auto's alleen gebruiken om hun groenten naar de markt te brengen. Voorts om de aanleg van volkstuintjes tegen te gaan. Vooral over dit laatste punt werd van gedachten gewisseld. De ideëele beteekenis riioet niet uit het oog worden verloren. Doch de bedoeling kan niet zijn, dat van deze tuintjes wordt verkocht. Daar moet tegenop worden gekomen. De minister schijnt er al beperking te hebben apgelegd van 3 Are. Tenslotte werd het voorstel van Amsterdam in zoo verre aangenomen, dat de volkstuintjes niet mogen worden gebruikt voor den verkoop. Voorts besloot men voor de tuindersauto's een uit zondering te vragen als bovenbedoeld. Medegedeeld werd nog dat in de eerste twee maan den 1935;. het ledental van 1609 op ruim 1300 is geko men tengevolge van de gevoerde actie met huisbe zoek. Na rondvraag volgtde sluiting. De voorzitter zegt, dat wanneer dc fabriek blijft bestaan het aflossen van de schuld in de eerste plaats zal moeten geschieden en stelt daarom voor, .om inplaats van f 0.50 f 1.50 per aandeel per maand tc storten, waartegen verschillende personen pro testeeren. Een desbetreffend voorstel van den heerl Joh. Huiter te Waarland om in de zomermaanden f 1.50 en in de wintermaanden f 0.50 te storten wordt door meerdere personen krachtig ondersteund. Alvorens te beslissen over het voorstel van den heer Ruiter, zal eerst schriftelijk worden gestemd over de al of niet bestaanblijving van de fabriek Uitslag der stemming is 29 stemmen vóór het be staan blijven der fabriek, 11. tegen en 1 blanco. Hierna wordt beslist over bet voorstel van den beer Joh. Ruiter. Dit wordt z.h.st. door de vergade ring aangenomen. Besloten wordt om de winter maanden te bepalen van 1 December tot en met 31 Mei. Gedurende die maanden zal dus f0.50 zijn te stor ten en de overige maanden f 1.50. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat vanaf heden een zeer strenge controle zal worden uitge oefend, en bij niet zuivere leveranties zal gebruik worden gemaakt van de middelen, daarvoor bestemd en zal een boete worden opgelegd, waartoe het be stuur reglementair bevoegd is. Bij de rondvraag vraagt de beer W. Keesom hot woord en zegt, dat het. bij de fabriek te I)e Weere heel anders gaat dan hier, wat betreft de leiding, en spr. acht het wenschelijk, om verschillende functies als boekhouder, kassier, secretaris samen te vatten en onder één persoon te brengen.die dan tenminste wan neer hij speciaal als zoodanig eenige dagen per week voor en in de fabriek werkzaam is, dc zaken beter zal kunnen behartigen. Dit zal door het bestuur in overweging worden genomen. Dc heer Keesom vraagt vervolgens of bet niet ge- wenscht is, dat er een kaasmaker werkzaam is, die in het bezit is van een diploma. Hiervoor zal een der tegenwoordigen zich moer theoretisch 'moeten ont wikkelen voor dc verkrijging vaii hei, diploma of er zal een kaasmaker moeten worden aangesteld, die in het bezit is van een diploma. Dit zal door het bestuur en den Raad van Toezicht nader worden overwo gen. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN Lverceniging van Vrienden der Sowjet-Unie hield dezer dagen een algemeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. Dc zaal was matig bezet. Na een kort openingswoord van den voorzitter, werd ver toond de film: „Hoe wordt een boer welvarend". Uil deze film konden wij waarnemen hoe daar met man en macht gewerkt wordt lot welvaart van de arbei ders. Wat daar in betrekkelijk korten tijd is tot stand gebracht, reusachtige fabrieken tot het vervaardigen van landbouwmachines, vrachtauto's, ijzer en staal. Na de pauze verkreeg de heer C. Borst uit Oud karspel het woord, die zijn reisindrukken zou verha len over Rusland opgedaan met de November-dele- gatie naar de Sowjet-Unie. Allereerst verklaart spreker dat de tegenstanders zeggen, overal niet te mogen komen in Rusland en enkel het mooie komen te zien. Dit is zeer onjuist en verklaart dat iedere delegatie in Moskou zijn eigen reisroute kiest in overleg met de delegaties uit an dere landen. Na dc reis komen allen weer in Le ningrad bijeen om de indrukken te bespreken. Van een bepaalde route is dus geen sprake. Spreker wijst op de woorden van Marx: De hedendaagsche maat schappij zal ondergaan in haar eigen verwarring en we zien de vernietiging van producten, af slachting van het vee. Hoe geheel anders is het daar, meer productie, meer welvaart. Neem b.v. de botcr- prijs, ze gaat naar 't buitenland voor wagensmeerprijs en in eigen land kunnen vele gezinnen geen mar garine bekomen. Spreker vertelde over het bezoek aan een kolchos 'n Tiflis waar 600 arbeiders werkten. Dit collectieve landbouwbedrijf had een omzet van 4 mill. roebel per jaar. In dit bedrijf was opgenomen een pottenbakkerij, tevens bloemencultuur, groenten en had een eigen bevloeiingsapparaat. De producten gingen recht streeks naar de coöperatieve winkels en gaan aan de arbeiders van de hand voor den kostenden prijs. De loonen waren 250—300 roebel per maand, wat vol gens spr. een goed loon was. Op een f eestvergadering had hij met de boeren daar een onderhoud gehad, die met verbazing aanhoorden de kunstmatige opschroe- ving der prijzen in de kapitalistische landen. Verder nog een bezoek aan de vrouwengevange nis. Deuren stonden open en konden wij in- en uit- loopen. Zij verrichten arbeid in den vorm van werk- kleeren voor de arbeiders maken. Er was een tooneel- zaal, bibliotheek, en hadden ook nog vacantie. Het is dus geen geestdoodende celstraf, maar een opvoe dende arbeid en kunnen na de invrijheidstelling weer in de maatschappij terugkeeren. De heer Borst heeft ons in een paar uur tijds veel verteld over de Sowjet en wel in dien geest, dat hee- lemaal niet is opgesmukt of overdreven. HARENKARSPEL De Vereeniging voor Ontwikkeling en Ontspan ning hield Donderdagavond in Café Pijper haar laat ste avond in dit seizoen met als spreker den heer Gerard Pilger, journalist te Amsterdam. Door spre ker werd behandeld „China", een land dat den laatsten tijd in veler belangstelling is gekomen, ten gevolge van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Het onderwerp was bij spr. wèl in goede handen, niet alleen door zijn groote kennis van land en zeden, maar ook door de wijze waarop het geheel werd voorgedragen. Een vijfjarig verblijf in het on metelijke groote en ongekend dicht bevolkte land, waar spr. als Journalist her en der trok en leefde gelijk de Chineezen, leverde hem de stof voor het geen hij in zijn lezing naar voren bracht. We komen de ellendige levensomstandigheden der lagere kaste te zien, door middel van duidelijke lichtbeelden, we worden meegevoerd in het familieleven dezer men- schen, waarvan ons de voor Westersche begrippen zeer bijzondere verhoudingen en opvattingen helder en begrijpelijk uiteengezet werden. De zeer bijzondere etiquette, het groote verschil tusschen onze en Chi- ncesche welopgevoedheid, werden door spr. aan de hand van vaak verbazingwekkende of wel lachwek kende voorbeelden aangetoond. Natuurlijk ontbraken niet de opiumkit en het opiumschuiven, waarvan bij verslaafdheid de ontstellende gevolgen in woord en beeld getoond werden. De kwellingen die een Chineesche vrouw van standing zich nog moet aan doen om de wanstaltsje voor China „welgevormde" voetjes te verkrijgen zijn afschuw- enmeelijwek kend gelijktijdig. In een bonte rij van beelden en smakelijk ver haalde voorvallen laat spr. ons zijn belevenissen dan meeleven in het China van dezen tijd, een China dat aan den rand de zeeplaatsen onder Wes- terschen invloed moge staan, maar dat in zijn bin nenlanden nog door geen blanken bijna betreden ia en dientengevolge nog zijn oude gebruiken hand haaft. Na de pauze gaf de heer Pilger in Chineesch costuum nog twee voordrachten, waarvan vooral het bekende Chineesche drama: „De cirkel van krijt" door hem op boeiende wijze voorgedragen werd. Een ademloos luisterend publiek was wel het beste be wijs, hoezeer deze fijn gegeven tragedie geappre cieerd werd. Een daverend applaus was de dank van het zeer voldane publiek voor dezen avond van leering en schoonheid. WINKEL De Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen (Afdeeling Winkel) gaf Vrijdagavond een voordrachtenavond in de tooneclzaal van den heer D. A. de Bruijn alhier. Er was veel belangstelling, ook vooral van Zuster- afdeelingen uit den omtrek. Voor deze bijeenkomst sprak mejuffrouw N. Me nagé Challa, uit Hoog Soeren, en gaf verschillende fragmenten uit het boek: „Wat nu, kleine man", van Ilans Fallada. „Wat nu kleine man", men kan het indenken als iets geestigs, desnoods gebruikt als iets spottends, gezegd tegen iemand, die door de natuur in den steek gelaten is, in zijn groeijaren, maar in dit „Wat nu kleine man" teekent de sprekester u treffend cn aangrijpend het schrille beeld dat rondwaart in de kringen der werkloozen, er uit gewerkt, zonder genade, ten prooi van bittere ellende, is in het kort de geschiedenis van de eens in goeden doen levende kleine man, een goede betrekking hebbende, zich een gezin om zich heen scheppende, en dan de val, de grootste armoede, kommer en zorg en de bittere kreet: „Wat nu, kleine man". Onder groote stilte en met volle aandacht werd dc spreekster gevolgd, en geen wonder, zij, die in de omgeving zoo bekend is en reeds zoovele malen was opgetreden, van wie men wist dat wat zij bracht, iets goeds was. En 't was iets goeds en het korte vrien delijke woord van dank van dc Presidente, waarbij zij de wensch uitsprak dat het niet een afscheid, doch een tot weerzien moge zijn, vond aller instemming, cn hield in een warmen dank aan de spreekster en ceo woord van hulcle aan de organisecrende vereeni- fiing. BARSJNGERHORN KOLHORN. De door Kolhorn tegen Winkel gespeelde damwed- st,rijden zijn geëindigd met een getijken stand 2424. De avond verliep buitengewoon gezellig. Na een woord van welkom door den voorzitter der Kolhorn- sche damclub, ving dc strijd aan. Er werd tweemaal gespeeld, éénmaal met wit en éénmaal met zwart. Na ongeveer drie uur waren allen uitgespeeld en werd de einduitslag vastgesteld. Daarna volgde een har telijk afscheid. Ongetwijfeld zullen na deze eerste krachtmeting, de beide clubs elkaar wel eens meer bekampen. HOOGWOUD Burg. stand over Februari 1935. Geboren: Johannes Petrus, zoon van Frederik Bosman en van Ida Elisabeth Koenis; Margarctha Cornelia, dochter van Nicolaas Dam en van Mar- garetha Cornelia Weel Loop der bevolking. Ingekomen personen: Simon Rinkel en gezin, van Wognum in Langereis A 3; Cornelis Singer, van Zij pc in Gouwe H 35; Catharina Maria Tuinman, van Heer- hugowaard naar Kerkelaan C 22; Cornelis Petrus Snip, van Nieuwe Niedorp naar Pade B 31; Nicolaas Bernardus van Diepen, van Harenkarspel naar Zuid einde D 46; Picter van der Stoop, van Obdam naar Lambertschaag L 13; Jacob Heida, van Oldeberkoop gemeente Ooststellingwerf naar Gouwe H 40; Afra Jol, echtgenoote van Cornelis Luiken, van Spanbroek naar Kerkelaan C 60; Cornelis Stins, van Harenkar spel naar Aartswoud G 33; Johffhna Adriana Miseri, van Haarlem naar Langereis A 16. Vertrokken personen: Cornelis Raven, van Wccre K 6 naar Venhuizen; Nicolaas Danenberg, van Weere K 11 naar Heerliugowaard; Simon Suiker, van Weere I 12 naar Hensbroek; Anna Regina Gense, van Lan gereis A 35 naar Westerblokker; Aagje Neeltje Kort, van Aartswoud G 5 naar Barsingerhorn; Maart je de Ruiter, van Noordeinde D 61 naar Valburg;Grietjo Smit, "weduwe van A. Nipshagen en dochter, van Weere K 36 naar Alkmaar: Jacob van Diepen, van Zuideinde D 46 naar Heemskerk; Jan Glas, van Boe keiweg I 18 naar Venhuizen; Elise Catharine Ste- houwer, van Lambertschaag L 6 naar Amersfoort; Klaas Boorsma, van Gouwe H 74 naar Avenhorn,

Schager Courant | 1935 | | pagina 3