SpsfaiÉliïip gevsn ziel oïer. ei wiielÉondsr van Plaatselijk Nieuws. Ineenstorting van den weerstand der rebellen. De actie als geëindigd beschsuwi Miss Zaid-SIavië. Een dsmanstratie, die niet doorging. Negen menschen te Beiroet gedood. TIMORZEE IN BEROERING. Onregelmatigheden bij de Lande- administratie. De beslissing in Griekenland gevallen. Athene. De regeeringstrocpen zijn Maan dagmorgen vroeg tot dicht in de nabijheid van Serres gekomen, terwijl er een strijd van man tegen man plaats had. In de beide laatste dagen zijn bijna 1400 rebellen gevan gen genomen. De rcgecring deelt mede, dat de weerstand der opstandelingen ineenstort. Ge neraal Chialistras heeft medegedeeld, dat hij bij de stad Drama de overwinning heeft be haald, hij rukte Oostwaarts op om zich te ver- ecnigen met de strijdkrachten van generaal Kondylis. Gemeld wordt, dat het er den schijn van heeft, dat de rebellen aan den lin keroever van do Stróema zich wanhopig trachten te verdedigen. Turksche schepen aangehouden. Istanbocl. De Turksche pers is verontwaardigd over het feit, dat Turksche schepen door muitende Grieksclie schepen zijn aangehouden. De kruiser „Helli" geeft zich over. Athene. Volgens berichten uit Kavalla hebben de opstandige officieren in den nacht van Zondag op Maandag den kruiser „IIel li** verlaten. Een officier der regeeringstroepen heeft het commando overge nomen. Per radio heeft hij medegedeeld, dat hij na het aftrekken der opstandelingen schip en bemanning ter beschikking der regeering heeft gesteld. Hij heeft om verdere bevelen gevraagd aan de ma rine-autoriteiten te Athene. Hij achtte het niet raad zaam langer in de haven van Kavalla ie blijven. Officieele mededeeling over de operaties in Macedonië. De „Agence d'Athènes" publiceert de volgende of ficieele mededeeling over de militaire operaties in Macedonië, die Zondagavond te half tien is uitge geven. „In den a-fgcloopen nacht zijn onze infanterie-af- deelingen overgestoken naar den linkeroever van de Stroema. Vanmiddag hadden wij onder het vuur der vijandelijke artillerie do vernielde brug van Orlian- ke wper hersteld. Onmiddellijk daarna is de overtocht van onze cavalerie, artillerie e'h infanterie-afdee- lingen en daarmee het offensief begonnen. De opstandelingen hebben1zich" verdedigd in ver sterkte, met prikkeldraad omgeven stellingen, doch zij konden geen stand houden tegen den stormaan val onzer troepen. Wij hebben hen uit al hun stellingen geworpen. Meer dan 200 gevangenen en vijf stukken geschut zijn in onze handen gevallen. Wij moesten het over trekken over de brug tweemaal slaken. Wij konden vanavond nog niet in Serres binnenrukken, daar de nacht ons verraste op een afstand van ongeveer 10 kilometer voor de stad, waar wij bij de Bclitza-dam op tegenstand stieten. Morgen vroeg zullen wij de stad binnenrukken en onze strijdkrachten laten voorttrekken naar Drama en Kavalla. Onze verliezen zijn gering: twee dooden en vier gewonden. Vele gewonde opstandelingen zijn opgenomen, po houding van de bemanning der re- gceringsvliegtuigen en de moraal der regceringstroc- pen is voortreffelijk." Gsneraa! Kamencs, 18 officieren en de oon- vernenr van Thracië stellen zich in han den der Bulgaren. - Opstandelingen achtervolgd dcor regeerings- troepen. SOFIA, 11 Maart. (Reuter.) De geheele generale staf van de Grieksche opstandelin gen in Thracië en Macedonië met generaal Kamenos aan het hoofd, heeft zich heden middag half drie nabij de stad Mastanlii aan de Bulgaarsche grensautoriteiten overgege ven. Met generaal Kamenos gaven zich over twee ma joors, vier luitenant-majoors, zes kapiteins, zes lui tenants en de gouverneur van Grieksche Thracië. Om drie uur seinde generaal Yalistras, dat hij den. toestand in Thracië meester was. Generaal Yalistras heeft Dedeagatsj (Alexandro- pcl) en Komotini ingenomen en achtervolgt thans de vluchtende opstandelingen. Generaal Kondylis wordt in den loop van den avond te Kawalia verwacht. In de stad is het rustig. Gene raal Kondylis zal er overnachten en Dinsdagmorgen per vliegtuig naar Athene torugkeeren. Men kan de militaire operaties over het algemeen als geëindigd beschouwen. Er zijn thans waarschijn lijk nog slechts plaatselijke maatregelen noodig tot definitief herstel van de orde. Piastiras kiest de zijde der reqeerinq. Te Milaan, waar hij gister uil Cannes aankwam, heeft generaal Piastiras, die in 1933 de leider van de opstandelingen is geweest, vóór zijn vertrek naar dt- Cótc d'Azur tegenover een aantal journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij zcide, dat hij van plan was geweest een boodschap teric hten tot zijn landgenooten. waarin hij hen wilde aansporen tot orde en rust, Hij heeft er zich echter van onthouden daar hij wel besroep. dat ziin boodschap toch niet zou worden gepubliceerd. De gebeurtenissen van de laatste dagen, voegle hij cr hij. hebben den toestand zoodanig veranderd, dat ik zelf niet kan zeggen hoe de leider van den opstand over mijn persoon oordeelt. Piastiras besloot met zijn vertrouwen uit .te spre ken, iu de actie, die de regeering voert tot herstel van de orde. De opstandige kruiser „Helli" die. zooals hierbo ven is gemeld, zich in de haven van Kawaia aan de regeering heeft overgegeven, is te Saloniki binnen- geloopen. Volgens Piastiras had men te doen met twee af zonderlijke bewegingen: één door hem en één, door Venizelos geleid. Begin Januari, toen Piastiras in Bulgarije reisde, had hij met afgevaardigden van Venizelos onder handeld, om een gemeenschappelijke eensgezinde operatie te ontwerpen. Maar Venizelos verklaarde dat de tijd daarvoor nog niet gekomen was. Daarop had Piastiras in alle bijzonderheden een nieuw Putsch-plan uitgewerkt. Hij kaos den 25sten Maart uit als den vieringsdag van de Griek sche onafhankelijkheid, waarop alle regeeringsleden in de kathedraal verzameld zouden zijn voor de plechtige godsdienstoefening. Op dit tijdstip wilde hij zijn slag slaan. Na de gevangenneming der regeeringsleden zouden de garnizoens naar de rebellen zijn overgeloopen. Venizelos had zijn plannen gedwarsboomd en had te vroeg erop los geslagen. Pleegt Kamenos zelfmoord? Te Athene loopt het gerucht, dat de opstandelin genleider generaal Kamenos zelfmoord zou hebben gepleegd. Liefdesromantiek van een schoonheids koningin. Miss Zuid-Slavië zal over eenige dagen naar Mexico vertrekken om in het huwelijk te treden met een man, dien zij nog nooit gezien heeft. Gedurende de schoonheidswedstrijd van 1933 wer den de foto's van de candidaten voor den titel van Miss Europa in de bladen van alle landen ter wereld gepubliceerd. Een eerzame Zuid-Slavische emigrant, die jaren geleden naar Mexico vertrokken is en daar fortuin heeft gemaakt zag haar portret in de krant en werd dadelijk verliefd op haar. Hij schreef haar een brief, waarin hij haar voor stelde te trouwen. Zij bezocht daarna zijn oudere in Dalmatië, die haar een prachtigen gouden armband bezet met diamanten als geschenk van haar toekom- stigen echtgenoot gaven. Zij maakt nu toebereidselen om naar Amerika te vertrekken om een man te trouwen, dien ze zelf nooit heeft gezien. SMOKKELAARS BETRAPT. Ze wisten te ontkomen. Zondagnacht had onder Gendringen een ontmoe ting plaats tusschen twee smokkelaars en kommie zen. Ofschoon de kommiezen eenigo schoten losten wisten de smokkelaars te ontkomen. De smokkel waar werd in beslag genomen. Het was een partij kuffie en tabak, die verleden week uit een wagon der Gcidersche tramwegmaatschappij was gestolen. SPEELHOLEN OPGERUIMD. Te Berlijn. In verschillende wijken van Berlijn zijn gister 8 speelholen opgeruimd en meer dan 109 personen, voor het meerondeel beroepsspelers, gearresteerd. Bij de inbeslagneming van hot gebruikte mate riaal is gebleken dat de spelers meestal met ge merkte kaarten en vervalschte dobbelsteenen speel den. Be brandsïoflsoze motor van Wardenier. Het is nog slechts weinige maanden geleden, dat de algemeene belangstelling zich concentreerde op het Friesche plaatsje Wolvcga, waar een tot dan toe onbekende jongeman, Wardenier genaamd, de we reld in opschudding bracht door zijn mededeeling dat hij 'n brandstofloozen motor zou hebben uitge vonden. Men herinnert zich hoe de belangstelling na eenige dagen weer ineenstortte, toen de heer Wardenier geen zweem van bewijs voor het bestaan van zijn uitvinding kon geven, zoodat een ieder tenslotte de overtuiging had, dat men te doen had met een fantast, wiens uitvinding slechts in zijn verbeelding bestond. De verwachting, dat de uitvinding hiermede voor goed in den doofpot zou verdwijnen is echter niet bewaarheid. Dezer dagen kondigde de heer Warde- nicr plotseling aan, dat zijn motor gereed was en gedemonstreerd zou worden. Wij lezen daaromtrent in de „Msb.": De demonstratie zou Maandagmiddag in café Dragt te Wolvega plaats hebben. Niettegenstaande het groote nieuws was er in het stille dorp weinig bijzonders te bespeuren. Slechts enkele persmen- schen hadden zich tevoren in het café verzameld. Op het gemeentehuis werd medegedeeld, dat de vergunning tot het geven van een demonstratie was verleend; meer kon men ons niet zeggen. Wel gin gen er geruchten, dat terstond bij het begin der de monstratie de gehecle motor in beslag zou worden genomen. De personen, die den vorigen keer bij deze zaak betrokken waren, wilden er thans niets van weten. Zelfs wethouder Muurling, die even gepolst werd, zcide niets met de zaak meer uitstaande te hebben. Tcgeif een uur was er veel belangstelling rond het café, maar allen bleven buiten. Men wilde eerst even afwachten wat het zou worden en niemand wilde de eerste zijn. Toen we des morgens den caféhouder vroegen of hij reeds iets meer wist, was hij zeer geheimzinnig en geagiteerd en we kregen niet anders te hooren dan: ik weet niets, en wat ik weet vertel ik toch niet. Toestemrrting voor een demonstratie is echter gegeven. Daarop liet hij ons een foto zien, waarop liet beroemde ding te zien was. We zagen een soort langwerpige metalen kist, waaraan enkele buizen, waarop een manometer, welke buizen naar een cy- lindrischo buis voerden. Voorts zagen we aan het geval een vliegwiel bevestigd. Bij informatie op het gemeentehuis bleek ons, dat er inderdaad een vergunning was verleend en van terzijde vernamen wo nog dat een 1500 toegangsbe wijzen f 2.50 waren gedrukt. AUTO MET STROO IN BRAND: De chauffeur wist tijdig weg te komen. Gisterenavond te 7 uur geraakte de vrachtauto van de firma Puyn, uit Nijmegen, geladen met stroo, op den weg van Groesbeek, naar Nijmegen, op den z g. Nieuwen Weg, vermoedelijk door kortsluiting in brand. De chauffeur kon nog tijdig uit de cabine komen, en bleef ongedeerd. De auto ging geheel in vlammen op. De Groesbeeksche brandweer heeft de nablussching verricht. De schade wordt door ver zekering gedekt. fi AUTO RIJDT TEGEN EEN LJCHTPAAL. Vijf inzittende militairen gewond. Gisterenmiddag, omstreeks half drie, heeft op den Rijksstraatweg, even buiten de kom van Ermelo, een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf mili tairen werden gewond. Door het springen van een der banden van een personenauto, waarin de mili tairen waren gezeten, ls de wagen tegen een licht- paal gereden. Bij de botsing werden de inzittenden allen aan het gelaat gewond. Nadat zij door dr. Holtrop ter plaatse verbonden waren, zijn zij met een militaire ziekenwagen naar Amersfoort overgebracht. De auto is totaal vernield. Te Beiroet in Syrië heeft een Senegalneger die in het koloniale leger diende, in de kazerne in een vlaag van waanzin 5 zijner kameraden gedood. Daar na is hij de straat opgeloopen waar hij nog vier bur gers heeft gedood en twee zwaar gewond, voor hij kon worden overmand. DE DOODSTRAF GEëïSCHT. Tegen communistischen leider. Tegen den Hamburgschen communistischen leider „Tiefi Schulze', die beschuldigd was van voorbe reiding tot hoogverraad en talrijke daden van ter reur, heeft de officier van justitie bij de buitenge wone rechtbank te Hamburg gister driemaal de dood straf en tuchthuisstraffen van gezamenlijk 230 jaar geëischt. AANLEG VAN LUCHTBASES IN DEN STILLEN OCEAAN. New York De pan-American Airways hebben den eersten stap gedaan tot het aanleggen van lucht- bases in den Stillen Oceaan Te Seattle wordt mate riaal verzameld, dat zoo spoedig mogelijk vervoerd zal worden en dat zal dienen voor den aanleg van vijf luchthases langs het eerste traject in den Stillen Oceaan, dat 8500 mijl lang is. HITTEGOLF TE BOMBAY Bombay. In de Britsch-Indische stad Bombay heerscht op het oogenblik een hittegolf. De laatste drie dagen is de temperatuur gestegen tot 101 graden hetwelk 16 graden boven normaal is. Bovendien is de vochtigheid gering, waardoor een droge hitte ont staat, die voor Bombay zeer ongewoon is. WAARSCHIJNLIJK'DOOR DE KOUDE. Helmond. Gistermorgen vond men den 73-jari- gen landbouwer J. v. Schijndel, wonende te Aarle- Rixtelsche Heikant verdronken in een sloot liggen. De man is gisteravond waarschijnlijk bevangen door de kou en te water geraakt. De heer Dragt verklaarde ons, dat hij niet zou toestaan, dat er met trucs gewerkt zou worden. In dat geval zou hij gewoon de zaak laten ontruimen. Over het, geheel genomen stond men zeer scep tisch tegenover de zaak en niemand wilde iets los laten, bang als men was, zich met de zaak te com- promitteeren, en met deze wetenschap gingen we één uur tegemoet, het oogenblik. waarop eindelijk het geval uit de doekjes zou worden gedaan. En hoe later het werd. hoe hooser de spanning werd. d.w.z. de spanning onder de aanwezigen, want de motor bleef nog onzichtbaar. De motor en een onderhoud met Wards- nier. Tegen 2 uur liet de heer Wardenier zich zien en mochten de persvertegenwoordigers binnen gelaten worden. Helaas, de moto»* stond gedemonteerd. We zagen niets anders dan de onderdeelen. die we bo ven reeds eenoemd hebben. Het omhulsel was ver vaardigd bij de firma Joh. Jonge, iizerconstructeur te Steonwiik. De heer Wardenier vertelde ons. dat hii niet wilde demonstreeren. omdat a'le risico voor hem was. Daarom had hii zich met iemand in Arnhem in ver binding gesteld om maatregelen te nemen in ver band met de veiligheidswet. Waarop kan uw motor nu loopen? Die loopt op samengeperste lucht, benevens een soort waterstofgas en een soort poeder, een Itali- aansch product. Dit gas zorgt dan voor verwarming en afkoeling van de lucht, waarna de lucht weer in den cvlinder wordt gezogen. De cvlinder is berekend voor 100 atmosfeer, maar wii demonstreeren op 15 atmosfeer. Deze motor, die u hier ziet, is als stationnaire motor bedoeld. Bij de demonstratie sluiten we een centrifugaalnomo of iets dergelijks aan om een tegenstand te hebben. Op dertig atmosfeer druk kan ik met een liter van het gasmenescl wel een 3 maanden onafgebroken wer ken. Is dat reeds geprobeerd? Neen. dat nog niet. maar de motor heeft wel al heel lang gedraa'd zonder merkbaar verlies. De be rekening toont aan. dat het zoo kan. In den motor, die in een oliebad loopt, zitten vijf schroefcvlinders. De proef heeft zelfs eenige weken geduurd onder deskundig toezicht en alles was goed. Wie steunt u nu nog? Van de oude personen niemand meer en irt Wol vcga is ook niemand er bii geïnteresseerd. Ik heb nu een Amerikaansche maatschappij (waarin een mi nister zit van een der Amerikaansche staten) achter mii en deze maatschappij is er bij geïnteresseerd voor enkele milüoenen dollar. Ik zou u daarvan wel een schrijven kunnen laten zien. Ook heeft een mili tair attaché van Italië mii inlichtingen gevraagd en naar de mogelijkheden eeinformeerd en die heb ik verstrekt. Tenslotte is er ook nog een Europeesche staat bii betrokken, maar welke mag ik niet zeggen. Ik kan nu nog niet demonstreeren, maar zoo gauw dit het geval is. zal ik dat berichten. Iemand van de Koolhoven fabriek heeft ook toegezegd te zullen ko men. Indertijd zijn de zaken ontijdig afgebroken. Tegen mijn wil ben ik naar Groningen gebracht Ik wist niet. dat dat zou gebeuren. Weer staat of zit Wardenier daar kalm. nu naast ziin motor, die moet hebben geloopen. maar nu nog niet loopt. En hii is doodsbenauwd, dat de fotogra fen den motor zullen fotografeenen of dat hii „voor een giintie" op de foto zal worden geplaatst. Van den spot heeft hij zijn deel al wel gehad. Wat moet er van deze zaak worden? Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur; 779 m.M. Wind: Oost. Temperatuur: 0 gr. C., om en nabij het vriespunt. Vooruitzichten: Mooi weer. Phosphorzure kalk voor vee. Vuilpoeders ter afdrijving van de nageboorte Caporit, ontsmettingsmiddel. Firma GEBR. ROTGANS HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. UIT ONZE OOST. Gouden sieraden aangespoeld. Verschil lende woningen verwoest. Aneta seint uit Koepang: De Timor-zee is in dQ laatste dagen zeer ruw. Door de golven worden groo te steenen op den kustweg geworpen. In de kampong Namsain zijn vele woningen weggespoeld. Ook gou den ornamenten werden aangespoeld, welke waar schijnlijk afkomstig zijn van oude, langs de kust ge legen graven. De boot van den havenmeester is geheel vernield. Door het banjirren van de Kali Noelmina is eeflj boot met zes gevangenen geisoleerd geraakt, vijf van hen werden gewond, doch konden gered worden; een gevangene wordt nog vermist. Een Timorees te paard gezeten, werd door een bandjir overvallen en is ver dronken. Ruim zes ton in eigen zak verdwenen, t Een strop van acht niillioen wegens niet betaalde belasting. Aneta seint uit Batavia: In het verslag van de Rekenkamer over het Jaaf. 1934 wordt vermeld, dat dit college kennis kreeg van 835 gevallen, waarbij onregelmatigheden in de Lands- administratie waren voorgekomen. In totaal was met dezë gevallen een bedrag van f642 473.13 ge moeid. Hieronder is begrepen een bedrag van ruim f231.000 als gevolg van een fraude op het Vendu- kantoor te Ambon. Een som van f569.000 van ge noemd totaal-bedrag komt ten laste van het Depar tement van Financiën. In het verslagjaar is aan landsvorderingen afge schreven een bedrag van f8.229.413.44 tegen f2.569.960.87 in het jaar 1933. Hiervan was een be drag van f 6.826.541.S0 verschuldigd wegens inkom stenbelasting; aan landrente werd ontheffing ver leend tot een totaal-bedrag van f 11.812.084.11 tegen over in 1933 f 9.209.083.75. HET HUIS. De geheimzinnige advertenties in ons blad. zoo mede de zorgvuldige afsluiting van deur en ramen, het wekte bij velen de belangstelling op, voor het pand op den hoek van de Laan. het perceel waar voorheen de firma Schmalz haar showroom had on dergebracht. Zaterdagavond werd aan al die geheimzinnigheid een einde gemaakt, onze plaats was weer een zaak rijker; de firma Prins opende „Het Stoffenhuis". In een drietal etalagekasten worden de nieuwste stoffen tentoongespreid, terwijl den koopgragen da mes ook diverse knoopen, gespen, kraagjes, enz. worden vertoond. Een flinke toonbank, zoomede een ruime vitrine, bieden voorts nog a'le gelegenheid om do keus. die naar ons werd medegedeeld, zeer groot is, te ver gemakkelijken. Ook knippatronen zijn er in „Het Stoffenhuis" ver krijgbaar, bij aankoop tot een bepaald bedrag zelfs gratis en de deskundige toelichting wordt op den koop toe verleend. Maar voor alles gaat het hier om den verkoop van goedkoope tot duurdere stoffen. De nieuwe firma was Zaterdagavond aardig in de bloemetjes gezet, wat meehielp om het geheel een fleurig aanzien te geven. Onze beste wenschen. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Februari 1935 werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge legd f 7465.31, en terugbetaald f 16161—, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 8695.69. Het aan tal niuew uitgegeven boekjes bedroeg 5. OVERGANG ZAKEN. De modezaak „Het Spinnewiel" van mei. WeinricK aan de Laagzijde alhiei is overgegaan aan mevr. An ZwaanRinses. die voorheen reeds sedert iaren een modezaak uitoefende te Hoorn. VERBOUWING EN UITBREIDING VAN „HUIZE AVONDRUST". Namens de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Schagen. werd Maandag 11 dezer door den archi tect, den heer Chr. Dekker, onder protestantsche aannemers aanbesteed: het verbouwen en uitbreiden van Huize „Avondrust". Ingeschreven werd door: J. van Stipriaan, Scha gen f5122; P. Wardenaar, Haringhuizen f5035; D. Koning, Schagen f4984; T. Alma, Enkhuizen f4927; A. van Eekeren en Zonen, Keinsmerbrug f4875; fir ma C. Blaauboer, Schagien f4645: P. de Geus. Sint' Maarten f4480; M. Schipper, Schagerbrug f 4122.15; één biljet van onwaarde. De gunning werd aangehouden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2