Albert Keijn's Fabrieken Een negenjarige Koning. Een bezoek aan te Zaandam. Kijkje in een modern en interessant bedrijf. Een luilekkerland voor snoepsters en snoepers; een eldo rado voor de huisvrouw. Fabri cage van alle mogelijke heerlijkhe den. Steeds maar weer proeven tot we niets meer proefden. Kat jesdrop en pepermunt geen eetlust verwekkers. Weet U hoe drups worden vervaardigd? U kent ze toch immers wel, die verleidelijke balletjes in kleuren van rose, wijnrood, geel of oranje, waarvan u 's zomers een paar ons in Uw zak steekt als U er op de fiets of wandelend op uittrekt, omdat ze zoo heerlijk frisch in den mond zijn? Heeft U er eenig idee van hoe katjesdrop, knoopjesdrop of anijsdrop worden gemaakt en welke bewerkingen de chocoladeartikelen ondergaan, vóórdat ze U van achter de toonbank worden aangereikt in den vorm run rumboonen, hagelslag, reepen enz.? Kunt U, staande aan de trottoirzijde van de eta lageruit een stiekum knipje van verstandhouding geven aan de trotsche bruine chocoladekip met roo- de kam, die in z'n protserig, opgemaakt mandje op de gekleurde suikereitjes te broeden zit, omdat U toch lekker wel weet, hoe ze daar komt, en is U in staat het fiere konijn in z'n schitterend costuum van verguld of zilver met den grooten félrooden strik om den hals zachtjes in z'n groote flapoor te fluisteren, dat hij niet prat hoeft te gaan op z'n hooge komaf, omdat U beter weet? Neen... doet U nu niet net alsof, want U weet er net zooveel van als wij voor ons bezoek van j.1. Donderdag aan de fabrieken van de N.V. Albert Heijn in Zaandam. Pas op, sloot Uw hoofd niet, want het kleine deur tje in de groote gesloten toegangspoort is wat laag, maar de hoofdzaak is we komen er door binnen en Zijn dan meteen in de fabriek. Dof klinkt het ge dreun van de machines tot ons door, een monotoon gebrom van wentelende raderen en draaiende assen, Een lied zonder woorden, dat zingen blijft den gan- schen langen dag. Een portier in keurige uniform houdt hier de wacht, opdat geen ongenoode gasten dit heiligdom betreden zullen; geen onbescheiden blikken zich richten kunnen op dingen, welke ze liever niet moe ten zien. Rollen beschuit zonder einde. „U kunt Uw jas hier kwijt", zegt de heer Valk, een der directeuren van Albert Heijn en hij loodst ons een kleine spreekkamer binnen, rechts in de gang. „Houdt Uw hoed maar op, want 't kan in de fabriek leelijk tochten" voegt de gasiheer eraan toe en stelt ons dan voor aan den bedxijfschef, den heer van Rooijen, die ons op den lange* tocht door' de kolossale fabriek van voorlichting zal dienen. „Hier maar heen!" noodt de heer van Rooijen en daalt een stoenen trapje af, dat plots vóór ons naar beneden voert. We zijn onder den beganen grond, staren naar boven, naar een zinken pijp, die omhoog voert en in de zoldering verdwijnt Zoo'n pijp is op zichzelf natuurlijk niets bijzonders, maar wel het feit, dat steeds maar weer, zonder ophouden uit die pijp netjes verpakt rollen beschuit naar beneden glitsen. Bij drie rollen tegelijk grijpen nijvere meisjeshan den de beschuit en leggen ze netjes aan rijen in de gereedstaande kisten. „Komen we straks aan", zegt onze geleider. „Zoo worden er per dag 135 tot 140 kisten gevuld. Elke kist bevat 119 rollen van 9 beschuiten. Rekent U maar uit!" Maximum dus 16.660 rollen of 149.940 beschuiten; dat zeiden we niet, maar hebben we thuis op een velletje papier uitgepuzzled, omdat we nu eenmaal nooit sterk in rekenen uit 't hoofd geweest zijn. Bijna honderd en vijftig duizend beschuiten komen dus hier eiken dag voor de expeditie door de pijp naar beneden gegleden. Waar komen ze vandaan? vroegen we. Van de 5e verdieping lichtte ons de heer van Rooyen in, komen we straks wel. Een luchtdrukin stallatie perst ze bij drie rollen tegelijk de pijp in. We gaan verderl Van koek en koekjes. Groote bruine lappen op houten tafels met zinken blad. Dikke cocosmatten lijken het, maar het zijn ontbijtkoeken in wording. Ze zijn gemaakt op een dikte van c.M., door de z.g. automatische deeg- verdeelmachine, waarvan wij U de technische bij zonderheden sparen zullen, evenals van alle ande re machines. Genoeg zij gezegd, dat het deeg op de vereischte dikte op ijzeren platen terecht komt en daar wordt afgesneden. Wanneer de op maat gesneden lappen de oven ingaan zijn ze mooi wit. maar ze komen er uit, bruin gebakken en ze hebben dan alleen nog maar de bewerking met de zaagmachine noodig om afgepast en wel ten verkoop naar de winkels te wor den gezonden. Wat er langs de zaag afvalt, is de zoogenaamde kantkoek. Sucade- en gemberkoeken worden met de hand gemaakt. Naast de koekbereiding zien we, hoe groote hoe veelheden deeg in een z.g. vormwals verdwijnen. Deze wals gooit het gekneede deeg op een transport hand. deze zet het nu tot koekjes gevormde deeg over op een stalen band. welke het in den oven voert. In totaal zagen we acht door middel van olie gestookte ovens. Als de koekjes na een baktijd van 9% minuut uit den oven komen, zijn ze gereed, glijden over den totaal 90 M. langen band verder en worden ten slotte opgeraapt om met rappe handen in de 3-ponds blikken te worden verpakt. Per dag worden op deze wijze 9 d 10.000 pond koekjes van velerlei vorm gebakken. Naar de biscuit af deelina. Werden beneden de koekjes vervaardigd, boven zagen we de bisruitafdeeling. De biscuits worden op eenigszins andere wijze vervaardigd, n.1. uit ge mengde meelsoorten. In de z.g. mengwals wordt het deeg gemengd en daarna door een andere wals op een gelijk dek gebracht, waar het in reepen wordt gesneden. Het gesneden deeg gaat dan wederom door twee walsen om de biscuit op de vereischte dikte te maken. Daarna doet de automatische sui ker-strooier z'n werk en wordt het model in het deeg gestempeld. Tenslotte verdwijnt de plaat in den oven. De baktijd van een biscuit is iets korter dan van een koekje, n.1. 7 minuten. De hoeveelheid wel ke dagelijks wordt bereid, is dezelfde en wel onge veer 3000 blikken van 3 pond. Er kan slechts één soort biscuit tegelijk worden gemaakt* voor de vervaardiging van een andere soort, dimt steeds weer een nieuwe stempel te wor den opgezet In de inpakafdecling hébben we de handige ma nier van het dichtplakken der blikken bewonderd en het razend snelle inpakken van koeken. Het werk geschiedt hier met de hand en wordt als stukloon betaald. Hoe beschuit wordt aemaakt. Op de vijfde etage zagen we dan tenslotte de fa bricage van onze tafelbeschuit. Het deeg in kleine balletjes gekneed, verdwijnt in den rijsoven, waar het steeds op en neer bewogen wordt. Het komt er uit als de z.g. bolder, welke over een transportband naar de snijmachine gaat en daar in twee deelen wordt gesneden. In de ovens wordt dan het deeg af- gekleurd en afgebakken en als beschuit komt de bolder er tenslotte uit. Een aantal meisjes zorgt voor het opvangen van de heschuiten en de verpakking in rollen van 9 stuks. Ze verdwijnen dan in de zin ken pijp. welke de beschuit naar beneden voert, waar we alreeds kennis met haar maakten. Finuurtjesdrop in stijfselpoeder. Sal miak wordt in bakken gegoten. Wat is feitelijk drop?, vroegen wij den bedrijfs- chef, toen we in de dropfabriek kwamen en weer de specifieke apothckersgcfur opsnoven. Dat is ruwe drop met gom en suiker, aan dit. mengsel wordt het verlangde smaakje gegeven. Maar dat is fabrieksgeheim, antwoordde de heer van Rooijen. En de figuurtjes, zooals katjes en knoopjes? Worden in stijfselpoeder" afgedrukt; daarna worden de in de poeder gevormde modellen gedroogd in een temperatuur van pl.m. 160 graden Fahren- heit en vervolgens met het mengsel volgespoten. Als de dropjes uit de poeder komen, worden ze in een steeds ronddraaienden ketel afgeglansd en worden daardoor glad. De salmiak- of z.g. zoute drop wordt in bakken van verschillende diepte gegoten, al naar gelang de dikte van de pastille en door de snijmachine in stukjes verdeeld. Op deze -wijze wordt ook de beken de blaadiesdrop gemaakt. U weet, wel de kleine dunne salmiak-pastilles. 't Lijkt griezelig, maar het is heel lekker. Stelt U zich een groote. glibberige kwal voor op het strand aan de zee. Neem de doorzichtige massa mee naar huis en gooi haar onverschillig vooral onverschillig .want daar komt het op aan! op een tafel en mik er een klont verf op. uit een busje, dat in Uw onmiddellijk bereik staat. Het komt er niet op aan, welke kleur, maar 't moet vooral giftvrii zijn. Dan vouwt U de glibberige massa samen, gooit haar over een sterke haak in den muur en beweegt haar snel heen en weer, zoodat de verf zich door de witte substantie mengt. Een scheutje van de een of andere essence erover voor den smaak en U heeft een glibberige massa, waaraan U met 't volste vertrouwen even likken kunt en heusch, 't smaakt lekker! Want denkt U de witte massa niet langer als een kwal, maar als gekookte suiker van de beste soort. En wanneer U dan zoo eenige kneed bare massa's heeft van verschillende kleur, dan slaat U ze plat. legt ze naast elkander in reenen en het is. of er zich een badmantel gaat vormen in modernen tint. fraai gestreept. Rol nu den mantel op en stop de rol in een ma chine, welke snel draait en waar de gekleurde massa sterk wordt verhit. Als een dik koord in mooie kleuren komt de kleverige massa weer te voorschijn, wentelt en draait zich, om ten slotte dunner dan in kleine stukjes te worden gehakt. Ze tuimelen en buitelen uit de machine op een draaienden molen, waar ze worden afgekoeld. Proeft U maar eens, U heeft het heerlijkste en meest kleur rijke balletje, dat U krijgen kunt. Zoo is het mogelijk drups te maken van één kleur of in verschillende tinten en ook van diverse smaken. Op dezelfde wijze worden ook toffees gemaakt; niet minder dan 360 stuks in één minuut! Suikerwerk en rumboonen. Voor de vervaardiging van suikerwerk gebruikt met een gietmachine. Verschillende modellen worden in een poeder van maizenastijfsel afgedrukt, waarna de bakken met dit poeder gevuld naar de sproeiers gaan. die de modellen regel na regel vol suiker gieten. De bak ken worden opzij gezet en gedroogd. Nadat de sui ker is gedroogd, heeft men de meest fraaie model letjes. Scheepjes, poppetjes, eitjes, huisjes, enz., alles van wit of gekleurd suikerwerk. Op dezelfde wijze ontstaan de bekende rumboo nen. waarin zich een andere likeursoort bevindt. De suikersubstantie wordt dan met de likeur ver mengd en gekookt tot op een hoogen graad, en in de vereischte modellen gegoten, welke in de poeder zijn afgedrukt. Bij afkoeling droogt, de suiker aan de randen, doch de likeur blijft vloeibaar in de kern en is dus ingesloten door een suikerkorstje. Na deze bewerking gaat de aldus gevormde boon naar de chocoladefabriek om daar te worden afge werkt. Ook worden op die manier amandelboonen ge maakt. De suikerlaag zet zich om den amandel heen en hoe meer suiker men toevoegt, hoe grooter de boon wordt. In een snel draaienden trommel welke van onderen door een gasvlam is verwarmd, vol tooit zich het proces van groeien en glanzen. Door het gebruiken van gekleurde suiker kunnen natuurlijk suikerboontjes worden gemaakt van el- ken gewenschten kleur. Holle Paaschei0---* worden vervaardigd door de vereischte gipsmodellen met de suikermassa te vullen. De suiker blijft aan de kan ten van het model zitten en in het midden druipt zij eruit, omdat het ei- model van onderen open is. Als de suiker hard is, is het ei gereed en wordt dnarnn op gemakkelijke wijze dicht gemaakt. Het zou ons te ver voeren de vervaardiging van alle artikelen hier te hespreken. Wij bepaalden ons tot de voornaamste en moeten er alleen onze spijt over uitdrukken, dat het te laat werd om de choco ladefabriek in volle werking te zien. Koffie, thee en peulvruchten. We konden onzen rondgang toch niet beëindigen voor en aleer we een bezoek hadden gebracht aan de Koffiebranderij en de interessante automatische pak- machines aan het werk te hebben gezien. Op zeer vernuftige wijze worden er dagelijks 30.000 pakjes van een half pond op keurige manier ingepakt. In de thecafdecling zagen we de groote mengketel, waar 1000 pond ingaat en er als melange weer uit komt Het inpakken geschiedt volgens hetzelfde systeem als bij de koffie. Wat betreft de peulvruchten (erwten, boonen enz.) deze worden geschoond in z.g. schudmachines. Nog zagen wij een machine voor het ontbolsteren van de spliterwten, waarvan de bast werd afgenomen. De heer Van Rooyen vertelde ons nog als een bij zonderheid, dat de thee gekocht werd via de veilin gen, terwijl de koffie direct van de plantages werd betrokken. Even nog een bezoek aan de voorziene wijnkelders en aan de meelzolders, volgeladen met duizenden kilo's meel en een kijkje op het hooge platte dak, over een fraai deel van Noord-Holland, en we daalden af naar de directiekamer, maar tot besluit der excursie de thee werd aangeboden. De fabriek, enz. De heer Heijn vertelde ons nog, dat de oppervlak te van den grond, waarop de fabriek staat 4000 M2. bedraagt. Daar het gebouw 5 verdiepingen hoog is, beteekent dat een nuttige oppervlakte van 20.000 M2. Er werken 450 man personeel, w.o. pl.m. 200 vrouwen en 250 mannen. In 1887 begon de heer Al bert Heijn, die thans uit de zaken is, als kruidenier te Oostzaan en 25 jaar geleden ongeveer begon hij een koek- en banketbakkerij met één oven. Het bedrijf is dus wel enorm in groei toegenomen. Albert Heijn heeft momenteel in Nederland 185 win kels en biedt werkgelegenheid aan ruim 2000 men- schen. De moderne fabriek is tegen brandgevaar overal beschermd door sproeiers langs de zolderingen welke water krijgen uit een reservoir op het dak van 30.000 L. inhoud De sproeiers geven 60 L. per minuut. Bo vendien kan er nog 3000 L. water per minuut worden geleverd door een electrische pompinstallatie. Voor het personeel is gezorgd door de instelling van een premievrij pensioen en een weduwen en Weezenpensioen. Het personeel heeft een hechte personeelsvereni ging en een uit pl.m. 25 man bestaand fanfarekorps, dat op Hemelsvaartsdag en op de beide Pinkster dagen zijn 10-jarig bestaan met een concours zal vieren. De heer Valk die ons als gast van Albert Heijn aan een lunch noodde in restaurant Formosa te Amsterdam en ons daarna een boottochtje aanbood van de hoofdstad naar de Zaan, heeft ons een inder daad zeer interessanten middag bezorgd. Laten wij hopen, dat wij er in zijn geslaagd onzen lezers een kijkje te geven in Albert Heijn's fabrieken te Zaandam. Wellicht doen ze er hun voordeel mede. C. t B. WOENSDAG 13 MAART. HILVERSUM (1875 M.) VAR A-uitzending; 10.00 v.m. VPRO.; 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl.; 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken; 10.15 Voor arb. in de Continubedrijven: Orvitropia olv. Jan van der Horst, Schalmei olv. P. Renes, VARA- tooneel olv. W. van Cappellen en C. v. d. Lende (lezing); 12.00 Gram.pl.; 12.15 E. Walis en zijn or kest; 12.45 Gram.pl.; 1.00 De Flierefluiters olv. E. HEEFT JAPAN DE HAND IN I?ET SPEL GEHAD7 Thans is het negenjarige prinsje Ananda Mahidol, een neef van Prajadhipok, offi cieel tot koning van SiamT uitgeroepen. Een regentschapsraad zal ingesteld wor den. Koning Ananda vertoeft met zijn moeder momenteel te Lausannë. SEDERT weken reeds hing het gerucht van het aftreden van den koning van Siam in de lucht Merkwaardig was de verdeeldheid der bron nen, waaruit deze geruchten kwamen. Bijna alle berichten van een voor de deurstaand aftreden kwamen uit Japan, de dementi's daarentegen uit Engeland. Tot de laatste dagen voorzag de Engelsche pers alle berichten van commentaren, waaruit blij ken moest dat nog niets positiefs geschied was. Nu moest echter ook het Engelsche persbureau toege ven, dat de Siamsche nationale vergadering de eischen van den koning, die hij voor zijn aanblijven stelde, verworpen heeft. Daarop was het officieele aftreden van Prajadhipok een logische schakel in de reeks der gebeurtenissen, die zich over een tijd ruimte van twee jaar uitstrekten. De overgang van een zuiver Aziatische staat naar een modern cultuur-land heeft de laatste vijftig jaar in beslag genomen. Prajadhipok's voorganger Choelalangkorn was de groote hervormer van zijn land. Tweemaal bezocht hij Europa. Nu kan niet ontkend worden, dat onder de voort durende moderniseering van Siam de typische ge aardheid van het volk geleden heeft. Tot 1932 was Siam een absolute monarchie. Den koning behoorde, volgens het Siameesch staatsrecht, het geheele land dat hij zijn onderdanen in gebruik afstond. In 1932 werden echter zijn rechten beperkt. Wel oefent de koning ook thans nog de opperste uitvoerende macht uit, maar voor ieder zijner handelingen heeft hij de Walis; 1.30—1.45 B. Blez (hobo) en R. Schoute (pi ano); 2.00 Voor de vrouw; 2.15 Kniples; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Orvitropia. olv. Jan van der Horst; en gram.pl.; 6.20 Trio-concert; 6.30 R.V.U. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met menschep; 7.00 Sport- uitzending; 7.20 Mandolineconcert; 7.40 H. Blaak: Brand op schepen; 8.00 Herhaling S.O.S-berichten; 8.03 VARA-Orlcest olv. J. Barbirolli m.m.v. S. Haase- Pieneman (sopraan); 9.00 .De dag van de kleine man", spel van Sturmann. M.m.v. het VARA-tooneel olv. W. van Cappellen en C. Steijn (orgel): 10.00 Toespraak; 10.05 Vaz Dias, Vara-Varia; 10.15 De Flie refluiters olv. E. Walis m.m.v. A. de Booy (zang); 11.00 Gra.rn.pl.; 11.05 Vervolg „De Flierefluiters"; 11.55—12.00 Gram.pl.; HUIZEN (301 M.) N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en medita tie; 8.159.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium), Mej. C. de Jager (sopraan) en Mevr, R. MijnhoutBakkenist (alt); 12.15 Gram.pl.; 1.00 Orgelspel R. Parker; 1.45 Zang door L. Houtstrav. Dam (sopraan); A. d. vleugel: M. Tiddens: 2.30 Het Trio BouteZepparoni Berghout: 4.00 Gram.pl.; 5.00 Kinderuurtjc; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Gram.pl.; 7.30 Technische causerie; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gram.pl.: 8.15 Archeologische cursus door Ds. J. Hoek; 8.45 N.C.R.V.-orkest, koor en solisten olv. J. Couvée (Van 9.159.45 Vervolg Archeologische cursus); 10.15 Vaz Dias; 10.2011.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding: 11.20 Gram.pl.; 12.05 Or gelspel O- MacLean; 12.50 Ch. Manning en zijn or kest; 1.50 Orgelconcert Sir Wal ter Alcock; 2.25 Voor de scholen; 3.10 Lozing; 3.35 Sted. Orkest Bourne- mouth olv. R. Austin m.m.v. G. Cassado (violoncel); 5.05 Het John MacArthur kwintet; 5.35 Medvedeff's Balalaika-orkest; 6.20 Berichten; 6.50 en 7.05 Lezin gen; 7.25 Orgelconcert C. H. Trevor; 7.50 Het Café Colette orkest olv. W Hyden m.m.v. solisten: 8.35 Voordracht; 8.50 „It seems only yesterdav". spel van J, Watt en H. Ege; 9.50 Berichten; 10.20 Het Rot.h Strijkkwartet; 11.3512.20 Dansmuziek door Jack Jackson en zijn Band, RADIO-PARIS (1648 M.) 7.10 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Symphonieconcert olv. Touche; 8.35 ..Othello". opera van Verdi. m.m.v. so listen, en orkest olv. Ruhlmann. I KALUNDBQRG (1261 M.) 11.201.20 Concert uit Rest. ..Ritz": 2.20 Concert uit Rest. „Wivex"... 4.20—4.50 Gram.pl.; 7.20 Deensche muziek; 8.30 Oude Volksdansen; 9.30 Omroeporkest Ï0.20—11.50 Dansmuziek. I KEULEN (456 M.) 5.20 Gram.pl.; 6.35 Orkestconcert: 11.20 Omroeporkest 3.20 Dansmuziek; 5.10 Kamermuziek; 8.05 Bach- Handel-concert mm.v. Trio en zang; 9.40 Reportage; 10.10—11.20 Gram.pl. ROME (421 M.) 8.20 Opera-uitzending. I BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Salon-orkest: 1.50—2.20 Gram.pl.; 5.20 Zang en piano; 6.05 Strijkkwartet; 7.05 Gram.pl.; 7.35 Viool-recital; 8.20 Gram.pl.; 8.35 Volksconcert: 10.45—11.20 Gram.pl.; 484 M.: 12,20 Gram.pl.; 1.302.20 Dito: 5.20 Omroeporkest; 6.35, 6.50 en 7.35 Gram.pl.; 8.20 Symphonieconcert: 8.35 Reportage; 9.05 Vervolg concert; 9.35 Dito; 10.30— 11.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDlïR (1571 M.) 7.35 „Stunde der jungen Nation: Jungarbeiter. an- gepackt", 8.05 Blaasconcert; 9.20 Berichten: 9.40 Re portage; 10.05 Weerbericht; 10.2011.50 Dansmuziek ol.v. Hanè Bund. toestemming van de volksvertegenwoordiging noo dig en de handteekening van een der leden. Boven dien bestaat er een soort parlement. Tusschen dit en den koning bestaan reeds sedert langen tijd meeningsverschillen. Prajadhipok, die aan een oogziekte lijdt, bevindt zich sedert de vol tooiing van zijn reis noor Europa in Engeland on der toezicht der artsen. Zekere radicale elementen in Siam trachtten nu de afwezigheid van den koning te gebruiken tot een verdere beperking zijner rech ten. Tot nu toe mocht geen doodvonnis zonder sanc tie van den koning voltrokken worden. De Siamee- sche regeering, die bereidwillig het oor leent aan de wenschen van de senaat, wilde nu dit voorrecht ver anderen in een zuiver gratierecht, terwijl de beslis sing over dood en leven van den veroordeelde uit sluitend bij haar berust. Een dienovereenkomstig wetsontwerp werd door het parlement aangenomen. Daar de koning weigerde er zijn sanctie aan te ver- leenen, ging het ontwerp weer naar het parlement terug, waar het voor de tweede keer werd aangeno men, zonder op de wenschen van den koning te let ten. Toen de koning dreigde afstand te doen, zond de regeering eenige afgevaardigden naar Engeland om den koning over te halen zijn besluit te herzien. De koning stelde daarop een reeks voorwaarden, die de versterking van zijn macht beoogde. Vooral richt te hij zich tegen den eisch der regcering, die zelf de helft van het aantal leden van het parlement wilde benoemen. Verder verlangde de koning, dat de personen die er van verdacht werden tegen de regeering te zijn, voor de gewone rechtbanken gedaagd zouden worden in plaats van hen in een geheim proces te veroor- deelen. Het parlement weigerde op de eischen van den koning in te gaan, waardoor het sinds lang smeulende conflict tot uitbarsting kwam. Tenge volge van het aftreden van den koning is aan dit conflict., thans een einde gekompn. De koning is voornemens tot 1 Juni nog in Enge land te blijven en zal zich waarschijnlijk dan naar Zwitserland begeven. Daar leefde, en wel te Lau- sanna. zijn navolger, een elfjarige neef prins Ananda Mahidol. De verwisseling van koning in Siam is niet slechts van belang voor de binnenlandsche maar ook voor de buitenlandsche politiek. Koning Prajadhipok waakt niet alleen voor zijn rechten, maar verde digde ook steeds naar buiten de souveroiniteit. van Siam. Sedert eenigen tijd heeft Japan toenadering gezocht tot Siam in zake den aanleg van een ka naal door de Tsthmus van Kra. Dit is de land engte. die het schiereiland Malakka verbindt met het voornaamste stuk van Achter-Tndiö. Zij is bij een hoogte van 25 d 70 meter slechts 42 kilometer breed, zoodat de aanleg van een kanaal met de te genwoordige hulpmiddelen makkelijk zou ziin door te voeren. Engeland heeft zich uit strategische over wegingen steeds tegen dit, plan gekant, want met behulp van het Kra-kanaal zou het mogelijk ziin de enge zeeweg van Malakka. die door Singapore ge heel beheerscht wordt, te ontwiiken. De militaire belangen van Japan bij dit kanaal liggen voor de hand. Wanneer, nu de nieuwe koning va Siam als elfjarig kind. onder een regentschap staat, ziin de uitzichten voor Janan met Siam tot overeenkomst te komen, misschien gunstiger dan bij Praiadhipok. die tijdens ziin geheele regeering van 1926 tot 1935 veel waarde hechtte aan het. in stand houden van de goede relaties met Engeland. Misschien heeft bij de toesnitsing van bet conflict tusschen parlement en koning. Japan ziin band in het. spel gehad. Zoo zou dan ook groote belangstel ling van Engeland voor Siameesche kwesties te ver klaren zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8