Overwinningsstemming Oe Noord-Bost Polder. De nood der hypotheekboeren te Athene. EXECUTIE AAN BANDEN GELEGD. Een belangrijke regeeringsverklaring. Kruiser „Averoff" op de vlucht. Actie van gemeentebesturen. Woensdag 13 Maart 1935. Postrekening No. 23330 SCDAEER 78ste Jaargang. No. 9678 C DilRANT. Int. Telef.. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVPRTfiN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent v"bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. I Bij executie van landelijk eigendom kan de minister bepalen, dat toekomstige gebruikers niet tot crisisor ganisaties zullen worden toe gelaten. De Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, heeft gisteren bij de behande ling van de begrooting van bet Landbouw- Crisisfonds voor 1935 in de Tweede Kamer een belangrijke verklaring afgelegd inzake het vraagstuk der vaste lasten en de niet noodzakelijke executies. Deze verklaring luidt als volgt: „Het buitengewoon groote verband, dat be staat tussehen den landbouwsteun en de waarde van het landelijk eigendom, is voor de Regeering aanleiding geweest, maatre gelen te treffen tegen niet noodzakelijke executies van landelijk eigendom, terwijl in het reeds aangekondigde algemeene bezuini- gings-ontwerp van wet, aan de Staten-Gene- raal voorstellen zullen worden gedaan ter vermindering van de Vaste lasten van dat eigendom. Tegen de niet noodzakelijke executies v^n lande lijk eigendom zijn heden afgekondigd twee Koninklij ke Beslüiten, welke beide steunen op het Crisis- Organisatiebesluit 1933. Daarbij wordt o.a. bepaald, clat een hypothecaire schuldenaar wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd, of wiens faillissement is aangevraagd, zich tot mij kan wen den met verzoek te beslissen, dat de toekomstige ge bruikers van dat eigendom niet zullen worden toe gelaten als georganiseerden tot Crisisorganisaties, of wanneer zij reeds georganiseerden zijn, als zooda nig geschrapt zullen worden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wanneer mijnerzijds een dusdanige beslissing geno men is, het land nagenoeg onverkoopbaar zal zijn, aangezien daarop geen landbouw producten meer geteeld mogen worden, noch vee mag worden gehouden, terwijl natuurlijk evenmin landbouwsteun voor die bedrijven zal worden gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de noodige waarborgen tegen een minder juiste toepassing van dit ingrijpend middel zijn genomen. Voor ieder geval zal ik mij doen adviseeren -door een Hypotheekcommissie, bestaande uit juristen en landbouwdeskundigen, welke een onderzoek zal in stellen en belanghebbenden zal hooren. Tevens is de mogelijkheid geopend, dat deze com missie een onderlinge vi'ijwillige uitstel- of beta; lingsregeling tot stand brengt tussehen den hypo- thecairen schuldenaar en zijn crediteuren. Nadruk kelijk is hierbij echter bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleeningen in geen geval mo gen worden aangetast. Het lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, de oud-Minister van Justitie mr. dr. J. Donner, heeft zich bereid verklaard de leiding van deze commissie op zich te nemen." Twee Koninklijke besluiten. Omtrent de beide door den Minister vermelde Ko ninklijke Beslüiten, welke resp. in de Staatsbladen 108 en 107 zijn afgekondigd, wordt het volgende mee gedeeld: - In het eerste besluit worden de artikelen 5 en i van het Crisis-Organisatiebcsluit 1933 gewijzigd. vDaarbij wordt, gelijk in de regeeringsverklaring is medegedeeld, aan een hypothecairen schuldenaar, wiens landelijk eigendom met executie wordt be dreigd of wiens faillissement is aangevraagd, de be voegdheid gegeven zich te wenden tot den Minister van Economische Zaken en dezen te verzoeken te beslissen, dat de toekomstige gebruikers van dat •landelijk eigendom als georganiseerden tot crisisor ganisaties niet Zullen worden toegelaten, of wan neer zij reeds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. De Minister zal, alvorens zijn beslissing te nemen, eerst het advies moeten in winnen van een in te stellen Hypotheekcommissie. Voorwaarden voor betalings- of uitstelre geling. Het tweede besluit steunt op de hiervorengenoem- de artikelen 5 en 7 van het Crisis-Organisatiebesluit 1933 en bevat de uitvoeringsregelen. Het bevat aller eerst de termijnen, waarbinnen het verzoekschrift moet worden ingediend, alsmede de gegevens, welke daarbij moeten worden overgelegd. Nadat de Minis ter de stukken in handen heeft gesteld van de Hy potheekcommissie, worden de daarvoor in aanmer king komende crediteuren in kennis gesteld en wordt hun de bevoegdheid gegeven, daarop te ant woorden. Deze antwoorden worden den schuldenaar medegedeeld, waarna een mondelinge behandeling voor de Hypotheekcommissie, in tegenwoordigheid <m belanghebbenden volgt. Deze commissie kan voorts trachten een betalings regeling en/of een uitstelregeling tussehen den hy pothecairen schuldenaar en zijn verschillende schuld eischers tot stand te brengen. Hierbij zijn echter verschillende restricties gemaakt. In de eerste plaats moet de schuldenaar aanemelijk maken, dat hij in verhand met de heerschende tijdsomstandigheden niet in staat is aan zijn verplichtingen geheel te vol doen. In de tweede plaats mag de schukleischer door de totstandkoming van de betalings- en/of uitstelre- geling in zijn belangen niet. méér worden benadeeld, dan de schuldenaar bij niet totstandkoming daarvan of mogen er geen adere omstandigheden zijn, die het voorstellen van een betalings- en/of uitstelregeling onredelijk zouden maken. Tenslotte is nadrukkelijk bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geld leeningen in geen geval door de betalingsregeling mogen worden aangetast. Indien een betaling of uit stelregeling wordt aanvaard, dan is de zaak daarme de afgedaan. Geschiedt dit niet, dan doet de Hypotheekcommis- sie den Minister haar advies in den vorm-van een ontwerp-beschikking toekomen. Bij een gunstig ad vies kunnen alle mogelijke voorwaarden aan den schuldenaar worden opgelegd. De Minister is niet aan het advies gebonden. Hij is eveneens bevoegd zijn eenmaal ingenomen beslissing te wijzigen of in te trekken, alsook in de voorwaar den wijziging te brengen. Dit. kan plaats hebben, of wel op orrond van, zoowel voor de schuldeischer als voor ~ön schuldenaar, gewijzigde omstandigheden, of we;, indien de schuldenaar de hem opgelegde voorwaarden niet nakomt. Tenslotte is nog bepaald, dat verzoekschriften, "wel ke zullen worden ingediend, naar aanleiding van thans aanhangige executies door de Commissie voor alle andere zullen worden behandeld. GERUCHTEN OVER HET AFTREDEN VAN MACDONALD. Een ruil van functies tussehen hem en Baldwin? Reuter meldt uit .Londen: v De verkoudheid van den minister-president heeft naar van officieele zijde wordt medegedeeld een aanmerkelijke verbetering ondergaan. Hij heeft het bed verlaten, doch moet nog eenigen tijd thuis blijven. De ziekte van MacDónald heeft intusschen weer ge ruchten in het leven geroepen volgens welke de mi nister in de naaste toekomst de leiding van het ka binet uit handen zou willen geven. Inmiddels wordt een algemeen aftreden vóór de jubileumfeesten in Mei, onwaarschijnlijk geacht. Eerder zou geloof moe ten worden gehecht aan voorspellingen, volgens wel ke tussehen MacDónald en Baldwin, een ruil van functies zou plaats hebben. In dien zin liet zich gisteravond ook de Evening News uit. Sinds 1929 heeft MacDónald een uiterst moeilijke taak gehad, waardoor zijn levenskrachten moeten zijn ondermijnd. MACDONALD. Met stelligheid werd heden beweerd, een bewe ring, welke echter niet ambtelijk wordt bevestigd, dat de minister het besluit heeft genomen, nr. 10 Downingstreet te verlaten en een minder zware taak in het kabinet op zich te nemen, die van minister zonder portefeuille, gelijk thans Baldwin is, als Lord- President van den Raad. Het is niet onmogelijk, dat hij hiermede zal wachten tot na de feestelijkheden voor het jubileum van Koning George, tenzij zijn ge zondheid slecht blijft. Het waarschijnlijkste is, dat Baldwin en Ramsay MacDónald van plaats zullen verwisselen en clat MacDónald dan Lord-Presïdent wordt en Baldwin premier. Dit zou de minste stoor nis veroorzaken in de nationale regeering, en aan genomen wordt, dat dit binnenkort zal gebeuren. De vraag wat. Ramsay MacDonald's positie zal zijn bij de volgende verkiezingen, kan worden onder vangen door hem een titel aan te bieden, waardoor hij als lid van het Hoogerhuis deel kan blijven uit maken van de regeering. Venizelos, de leider van den opstand, door de Italiaansche autoriteiten ge ïnterneerd. ATHENE: De kruiser „Averoff" heeft Venizelos en de overige opstandelingenleiders, die zich aan boord bevonden, op het eiland der Dodekanesos, Kasos, aan land gezet. De gevluchte revolutionnairen bevinden zich thans dus op Italiaansch territoir. De kruiser „Averoff" zal naar liet arse naal van Salamis terugkeeren en zich ter beschikking stellen van de regeering-Tsal- daris. Voor hun vertrek van Kreta hebben de op standelingenleiders de staatskassen, banken en douanebureaux geplunderd. Van officieuze zijde wordt omtrent de gebeurtenissen van gisteren medegedeeld, dat gisternacht te 3.30 uur de muitende torpedoboot „Psara" een radiogram naar Athene zond, waarin werd medegedeeld, dat de op standige officieren van de torpedojagers „Psara" en „Leon" en van den onderzeeër „Nereus" zich heime lijk van de schepen hadd?n verwijderd en de beman ningen hadden achtergelaten. Uit volgende radio grammen bleek, dat de kruiser „Averof" zich naar de Italiaansche territoriale wateren wilde begeven, vermoedelijk naar het eiland Rhodos. Het laatste radiobericht van de „Psara" meldde, dat alle gijze laars, die door de opstandelingen te Kenea in arrest waren gehouden, weer in vrijheid waren gesteld. On der hen bevonden zich de regeeringsgetrouwe marine officieren, die door de opstandelingen naar het arse naal waren gebracht doch die thans weer het com mando aan boord van de door de muiters verlaten schepen op zich hebben genomen. De leider der opstandelingcnorganisatie der Repu- blikeinsche Vereeniging, generaal Papoulas, die te Athene voor Venizelos ageerde en zich tot Maandag avond verborgen heeft gehouden, heeft zich gister morgen ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Men dankt het in het algemeen aan het snelle in grijpen der regeering, die den steun der publieke opinie had, dat de opstand 24 uur na het begin van den aanval in Macedonië geheel is neergeslagen. In geheel Griekenland heerscht daarover groote vreug de en alle steden hébben gevlagd. Interneering van Venizelos officieel bevestigd. Rome: Van officieele Italiaansche zijde is gisteravond het bericht bevestigd, dat Ve nizelos door de Italiaansche autoriteiten on middellijk is geinterneerd. Hij wordt be schouwd als politiek vluchteling en zal in verband daarmede niet worden uitgeleverd. Een Grieksche onderzeeër, die zich aangesloten had bij de beweging der opstandelingen, heeft vol gens een mededeeling van welingelichte Italiaansche zijde het tot de Dodekanesos behoorende eiland Pathnos aangeloopen. De bemanning, bestaande uit acht officieren, 1 burger en ongeveer dertig man schappen, zijn onmiddellijk op het eiland geinter neerd. Incident op Kreta. A t h e n e: In den nacht op Dinsdag is het in het hoofdkwartier van de opstandelingen te Kanea op Kreta nog tot een plotseling incident gekomen. Er verscheen n.1. onverwacht een vliegtuig, dat door de opstandelingen voor een regceringstoestel werd ge houden en derhalve hevig beschoten werd. Het vlieg tuig landde daarop en toen bleek, dat zich aan boord eenige Fransche journalisten bevonden, die Venize los om een onderhoud verzochten. Venizelos ontving de journalisten en verklaarde hun, dat hij zich na het mislukken van den opstand definitief uit de politiek zou terugtrekken. Op de eilanden Chios, Samos en Mytilene zijn in den loop van den dag de door de opstandelingen ver dreven regeeringsautoriteiten weer in hun functies hersteld. - Het besluit om met de verdere inpoldering van het IJsselmeer te wachten tot de Rijkstlnanciën er beter voor staan. Naar aanleiding van de memorie van antwoord over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1935, waarin de regeering o.m. zegt dat het geen zin heeft het op deze begrooting onder art. 8 voor de N.O. in poldering uitgetrokken bedrag van 2 millioen te handhaven en dat zij er de voorkeur aan geeft, dien post voorshands terug te nemen in afwachting van de uitkomst der bemoeiingen inzake verbetering van de rijksfinanciën, schrijft men aan de N.R.Ct. het volgende: De bewoners van de Zuiderzeekust van Overijssel en Friesland hebben, met de overige bewoners van Nederland, in spanning het werk gevolgd der afslui ting van de Zuiderzee, en den dag bewonderd, waar op de laatste greep leem werd neergeklauwd, die de Zuiderzee van de Noordzee scheidde. Maar zij had den niet in vollen omvang voorzien welke de gevol gen daarvan zouden zijn voor hun handel en in dustrie. Degenen, die deze gevolgen vermoedden, zij het niet in die mate als zij later zouden blijken tc zijn, hadden van den aanvang af hun gedachten ge vestigd op het belangrijke werk, dat daarna zou ko men: de drooglegging van den Noord-Oost-polder. Thans worden de gevolgen wèl gevoeld, en zij lig gen al uitgedrukt in cijfers. Aan den vischafslag in do gemeente Lemsterland werden voor de afsluiting der Zuiderzee gemiddeld per jaar f 400.000 verhan deld, aan den afslag te Vollenhove f 100.000, op Urk zelfs f 350.000. Nu ligt de afslag in lemsterland, in Vollenhove, op Urk dood. De visschers zochten elders een bestaansmogelijkheid, die zij" in hun bedrijf en in de plaats hunner inwoning niet meer konden vinden. De bevolking van Stad-Vollenhove daalde met 300 zielen. Oudejaarsavond brachten de volle stoombooten vroegere, nu verdreven visschers op Urk aan, waar zij naar oude traditie de jaarwisse ling kwamen vieren, om echter den volgenden dag in even volle booten weer terug te keeren naar de fabrieken of... stempellokalen aan den vasten wal en de steden van Holland. In de nevenbedrijvcn van de visscherij ligt het werk al even plat: de zeilmake rijen staan stop. de rookerijen en zouterijen gaan tot het verleden behooren, in de scheepstimmerijen boort men niet meer het vroolijke gerucht van den arbeid. Men heeft langs de kusten van de Zuiderzee ^ooit vermoed, dat 't. er langs de oevers van 't meer Flevo zóó zou uitzien. Toen men het zag aankomen was er nog hoop: men zag een hetere, zij het andere toe komst in den Noord-Oostpolder. Wanneer er uit. Den Haag berichten kwamen, die een spoedig berrii van het werk deden verwachten, kwam er in aRe doode en stervende plaatsen langs de oevers van het meer weer leven en de vlaggen gingen uit. Waren de bc richten ongunstig, clan stak men de konoen hij el kaar en probeerde niet te behoeven gelooven wat toch onvermijdelijk scheen. Eenige weken geleden kwam er weer zoo'n on gunstig bericht: de inpoldering zou voor lang van de haan zijn. De geruchten hielden aan en schenen bevestiging te vinden. Toen stak men de konnen bij elkaar voor een actie. Men had gerekend on werk voor wie nu doelloos rondloopen en van steun leven, maar men had ook vcei verder gezien en verwachtin gen gebouwd voor een toekomst. De Zuiderzee, die te leven had gegeven, kwam nooit meer terug. Maar er was land beloofd, en dat openhaalde nicwe le vensmogelijkheden. De streek zou de verhlndings- schakel worden tussehen den nieuwen poeder en het achterland, anderzijds in den nieuwen nolder een nieuw afzetgebied kunnen vinden voor het. werk van den handwerksman, voor een nieuwe industrie, voor opgerichte tuinbouwbedrijven. Hierop had vooral de burgemeester van Blokzijl het pog gevestigd, toen hij enkele jaren geleden een tuinbouw in zijn gemeente stichtte, die a.1 aardige resultaten heeft opgeleverd, en een voorbeeld voor andere werd. De geruchten, dat er in afzienharen tijd niets van zou komen, werden ontvangen als de aankondiging van een ramp. Eenige gemeentebestuurders kwamen bijeen om te besnreken, wat gedaan moest worden. Andere sloten zich hij hen aan. ook van die gemeen ten, die niet onmiddellijk aan het meer zijn gele gen, maar wier belangen ook met het tot stand ko men van den polder zouden zijn gebaat. Er vormde zich naast een comité van belanghebbenden een co mité van gemeentebesturen, en Blankenham. Blok zijl, Genemuidcn, Hasselt, Havelte, Kuinre, Lemster land, Meppol. Oldemarkt, Sneek, Steen wijk Urk Ambt- en Stad-Vollenhove Weststellingwerf en Zwartsluis sloten zich aaneen. De besturen dezer gemeenten hebben zich dezer dagen tot den voorziter van den ministerraad ge wend met een uitvoerig adres, waarin alle bezwa ren, aan het uitstel van de inpoldering voor hun gemeenten verbonden, worden uiteengezet. De gc,- meentcbesturen erkennen, dat. als het landsbelang het leggen van een afsluitdijk vraagt, de gemeenten dit hébben te aanvaarden, hoezeer zij overigens door een dergelijk werk in haar welvaart worden getrof fen. Maar indien dan de mogelijkheid ontstaat om voor verdwenen bronnen van bestaan andere in de plaats te stellen, dan hebben zoo komt 't adressan ten voor, de gemeenten een moreel recht om te vra gen, dat deze mogelijkheid zal worden aangegrepen en dat alles zal worden gedaan om te voorkomen dat een bepaalde landstreek als gevolg van ie uit voering van een werk in 't landsbelang, met armoe de en ontreddering wordt hedrpigd. Zij verzoeken op grond van het levensbelang dat een geheele landstreek bij deze aangelegenheid heeft, dat. alsvorens een beslissing om niet of abhans voorloopig niet tot inpoldering over te gaan, ardt genomen, zeer ernstige aandacht aa de i 't adres vervatte beschouwingen wordt geschenken, opdat dit levensbelang ook in het laatste stadium der zaak aan hen, die deze buitengemeen belangrijke beslis sing hebben te nemen, klaar voor oogen staat. Heden (Dinsdag) is aan de leden der Staten-Genc- raal een afschrift van dit adres toegezonden. Het comité hoopt, dat kennisneming van de in het adres ■vervatte argumenten voor de Kamerleden een spoor-

Schager Courant | 1935 | | pagina 1