Aiïifeemts-ktitbli Phillips Oppenheim Raad St. Maarten. door te Alkmaar. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 11 MAART. Behandeling van gewone straf- en belastingzaken. Nieuwe Niedorp. DE KLEPTOMANISCHE JONGELING. Alvorens de 87 wegen- en rijwielbelastinszaken te verwerken, werd nog een tweetal vermogensdelic ten afgedaan. In de eerste plaats stond nog eens terecht de los arbeider Fred. St. uit Nieuwe Nie dorp, die reeds de vorige week was veroordeeld tot 2 maanden, wegens diefstal van een polshorloge, het eigendom van de zuster van zijn verloofde, te Alkmaar (die dit simpele kruimeldiefstalletje echter niet ernstig genoeg achtte, haar amoureuze relatie te verbreken) en zich thans nog had te verant woorden wegens diefstal van 7 theelepeltjes, door hem ontvreemd bij den bakker C. Krom te Nieuwe Niedorp, op 'n moment dat de bakker zich even uit de kamer, waar hij met den langvinger vertoefde, had verwijderd. Ook nu erkende de dwaze knaap het feit. De Officier vorderde thans 3 maanden, waarop Mr. Thomas de magere motieven tot clementie nog zoo goed mogelijk uitbuitte en de politierechter, re kening houdende met de omstandigheid, dat ver dachte reeds was veroouleeld tot 2 maanden en bo vendien nog 3 maanden voorwaardelijk zal moeten uitbrommen, hem tot 1 maand veroordeelde. De door Frits gevraagde onmiddellijke invrijhelds- stelling werd evenwel door den Politierechter, die hem nog niet al te best zonder toezicht vertrouwde, geweigerd. S c h o o r 1. EEN HANDWIJZER EN EEN HAKBIJL. Of de 26-jarige tuinder Jac. O. uit Schoorl voor nemens is een landelijk museum aan te leggen, we weten dit niet, doch wel stond vast. dat hii zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een grens paal. eigendom van vader staat en 'n hakbijl, aan Jhr. Barnaert te Schoorl toebehoorend. Reeds op 16 Juli was Jacob de pisang geweest voor flo boete of 10 dagen, ter zake poging tot diefstal van 'n 0-tal boomen. Dit oude klutsie werd hem natuurlijk ook nog verweten, alvorens Jacob heden tot f30 boete of 15 dagen werd veroordeeld. FINALE OPRUIMING VAN ALLE VOORRADIGE WEGEN- EN RIJWIELBELASTINGZAKEN. De rijksadvocaat, mr. Asser Jr., gewapend met een geweldigen voorraad dossiers, had zich heden weer opgemaakt de nog resteerende belastingzaken af te doen. Van de 87 invité's waren thans 23 aan wezig: 17 wegcnbelastinglijders en 6 heeren, die ver zuimd hadden zich te tooien met de orde van Mi nister Oud. De eerste der delinquenten haalde zich al direct den toorn van don politierechter op zijn schuldig hoofd door te zeggen, dat hij geen geld had en wel kwam logecrcn. De Politierechter bracht hem on der het oog. dat de Justitie geen hotelhoudster, doch de Nemesis is van het Recht, 'n Fabrikant uit Den Haag vond het vroeselijk. dat hij de eerste maal, nu hij niet tijdig zijn wegenbelasting had voldaan, na zooveel jaren trouw gecontribueerd te hebben, met 15 gulden boete werd gestraft. Maar de goede man ve-rgaL dat één onvriendelijke daad voldoende is, oen leven van toewijding uit te. wissen. En zoo had ieder wat, maar niet éen-was zoo golukkig zijn wcnschon vervuld te zien. WEGENBELASTING. D. v. d. B., geen beroep. Winkel, f 15 boete of 5 dagen; P. J. de B., slager, IJmuiden, f 15 boete of 5 dagen; A. B., winkelier, Hoogkarspel, aangehouden; H. de B., koopman. Enkhuizen, aangehouden; Jb. B., carosseriemaker Oudkarspel, f5 boete of 2 dagen; G. M. v. d. B., chauffeur, Amsterdam, f5 boete of 2 dagen; S. B., marinier. Rotterdam 2 X f 10 boete of 2X5 dagen; B. F., grondwerker. Allernaar, f 10 boete of 5 dagen: W. II., voeger, woonplaats onbekend, 15 boete of 2 dagen; A. H., reiziger, Haarlemmer meer f 15 boete of 5 dagen; G. B. H., garagehouder, Amsterdam, f 15 boete of 5 dagen; B. K., koopman, Amsterdam, f5 boete of 2 dagen; A. K, bakker, N. Niedorp, f10 boete of 10 dagen; J. K, aannemer, Alkmaar, f 15 boete of 5 dagen; J. K., electriclen, Alkmaar, f7 boete of 5 dagen: H. K., smid, Wierin gen, f10 boete of 5 dagen; G. L., fabrikant. Den Haag. f 15 boete of 5 dagen: A. L., kleermaker. Den Helder, 2 X f 15 boete of 2 X 5 dagen; N. W. v. M., koopanan, woonplaats onbekend, f 15 boete of 15 da gen; Jb. v. O., expediteur. Den Helder, aangehou den; W. v. d. P., journalist, Amsterdam, ingetrok ken, transactie betaald; H. P., metselaar. Bever wijk, f 15 boete of 5 dagen; J. J. N. P. metselaar. Be verwijk, f5 boete of 2 dagen; A. V. R., garagehouder, Zaandam, f 15 boete of 5 dagen; M. v. S., winkelier, Den Helder, f5 boete of 5 dagen; P. S., chauffeur, Rotterdam, f5 boete of 2 dagen; G. C. S., chauffeur, Den Helder, f 15 boete of 5 dagen; J. S., bakker, Winkel, f5 boete of 2 dagen; G. N. S„ koopman, Haarlem, f 15 boete of 5 dagen; A. S., zandrijder, Alkmaar, f 15 boete of 5 dagen; D. A. S., Directeur garage. Leiden, f 15 boete of 5 dagen; W. J. S., Di recteur steenkolenhandel. Alkmaar, f 15 boete of 5 dagen; K. G. I-I., chauffeur, Alkmaar, f5 boete of 2 dagen; P. J. S., expediteur, Medemblik, f 15 boete of 5 dagen; G. V., melkventer. Alkmaar, f 15 boete of 5 dagen: G. W., winkelier, Haarlem, f 15 boete of 5 dagen; H. v. d. W., monteur, Amsterdam, f 15 boe te of 5 dagen; P. S., chauffeur. Amsterdam, f5 boete of 2 dagen; KI. Z„ zonder beroep. Den Helder, f 15 boete of 5 dagen. RIJWIELBELASTING. Met klem adviseeren wij de overtreders, de aan geboden transactie, gewoonlijk belangrijk lager dan de minimumstraf op de overtreding gesteld, te ac cepteeren. H. A. B., stoker, Amsterdam; G. B., arbeider, Wie- ringerwaard; Th. v. B., schoenmaker. Hoogwoud; F. B., arbeider. Den Haag; G. B., matroos. Den Hel der; Jb. B., arbeider. Uitgeest; allen f5 boete of 2 dagen; A. B., matroos. Den Helder, ingetrokken; W. B., koopman, Egmond-Binnen; J. B., huisknecht. Alkmaar; J. E. B., arbeider, Oudorp; D. D., land bouwer, Bovenkarspel; Anna D„ dienstbode, Llm- men; L. D.. marinier. Den Helder; H. B. v. D.. schil der. woonplaats onbekend; A. D„ fabrikant, Noord- scliarwoude; Alida D—B., huisvrouw, Noordschar- woude; J. F., meubelmaker, Uitgeest; H. de G., heier, Kolhorn; J. de G.. arbeider, Castricum; A. C„ slager, Amsterdam; F. P. G., journalist, St.-Pan- cras (Jasper); H. H. H., koopman, Heerhugowaard; C. H.. monteur, woonpl. onbekend; H C. H., colpor teur, Amsterdam; F. K.. kleermaker. Alkmaar; R. K„ arbeider, woonpl. onbekend; K. K., landbouwer, Venhuizen; H. K., arbeidor. Wieringen; Joh. K., chauffeur. Den Helder; A. L., rijwielhandelaar, Zij- pe; Afra M.R., huisvrouw, Schoorl; G. M.. tuinder, Zijpe; Max. M„ matroos. Den Helder; Tr. P„ arbei der, Anna Paulowna: J. S.. arbeider, Wormer; J. H. S. de H., zee-officier. Den Helder (ook al geen plaat- ie); S. S., bakker, Egmond aan Zee; Jb. S., chauf feur. Schagen; R. S., landbouwer, Bovenkarspel; J. S., tuinman, Winkel; P. T., arbeider, Wieringen: A. V., koopman, Den Helder; K. V., chauffeur, Am sterdam; N. T. de W., tuinknecht, St-Pancras; KI. Z., werkman, Wormerveer, allen f5 boete of 2 dagen. Vergadering van den raad op Dinsdag 12 Maart 1935, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Brak, die na enkele oogen- blikken ter vergadering komt. De Voorzitter opent de vergadering; de notulen Het bevreemdt den heer Glas, dat nog geen ant- worden goedgekeurd. woord is ontvangen van de Commissie van vijf op het adres inzake de nood der tuinders. Spr. be treurt dit Mededeelingen. Bij de kasverificatle op 11 December bedroegen de ontvangsten f59.634.91, de uitgaven f57.416.26; saldo f2.218.65. Goedgekeurd zijn verschillende raadsbesluiten. Aan den notaris is opdracht gegeven tot. publieken verkoop van school cn onderwijzerswoning te Eeni- genburg. Ged. Staten hebben opnieuw vrijstelling verleend tot het geven van onderwijs in lich. oefeningen voor de openbare school te St. Maarten tot 1 Januari '36. De heer Breed zegt, dat hieraan toch een eind zal moeten komen. Voorzitter deelt mee, dat dit feitelijk de laatste termijn is; gezien den financieelen toestand echter, zal het ook in de toekomst wel weer mogelijk zijn, vrijstelling te verkrijgen. Verschillende jaarverslagen worden gelezen. Voor achterstallige rente tuinderscredieten over 1933 is door B. en W. aan diverse Boerenleenbanken een bedrag van f357.07 betaald. B. en W. wcnschen geen verandering te brengen in de telegrambestelling, waarover vorige vergade ring is gesproken. Dit wordt uitvoerig toegelicht. Voor den besteller te St. Maarten is een regeling met de gemeente getroffen; de besteller te Burger- brug krijgt uitbetaald naar de rijksregeling, waarbij belangrijk minder per teelgram wordt betaald. De besteller te St. Maarten wil wel bedanken, wanneer men een ander vodr hem kan vinden. B. en- W. vinden het bedrag geenszins te veel en hebben den besteller dan ook gehandhaafd. De heer Van Drunen zegt. dat bij hem niet de bedoeling heeft voorgezeten, iemand te laten bedan ken. Personen spelen geen rol. Of de een krijgt te veel of de ander te weinig. De afstanden toch zijn ongeveer gelijk. Het gaat hier om het geld. B. en W. hebben verzocht aan het P.E.N. ten spoe digste door herziening van het vastrechttarief tot verlaging van den stroomprijs to komen, zoomede vermindering van de meterhuur. Opnieuw vastgesteld wordt de veldwachters-veror dening; de jaarwedde is nu bepaald op f1150 tot f1500 met 7 X een periodieke verhooging. In verband met de verlaging opcenten gemeente fondsbelasting van 80 op 55, wordt de verordening daarmee gewijzigd. Het aantal vergunningen. B. en W. stellen voor aan de Kroon te verzoeken het aantal vergunningen voor de gemeente te be palen op 3 en dus, zooals thans, beneden het maxi mum te houden en alsnog geen verlaging van het maximum voor verloflokalen aan te vragen. Van de Nat. Commissie tegen alcoholisme is nog een verzoek ingekomen om een maximum te bepalen zoowel voor vergunningen als voor verloven. Bij een gunstige Koninklijke beslissing stellen B. en W. voor in een verordening vast te leggen, dat deze 3 vergunningen zullen worden verdeeld als volgt: 1 te St. Maarten, 1 te Valkkoog en 1 te Eeni- genburg. Den heer Van Drunen gaat het voorstel even te ver; op de Stroet zou men de eerste lO'jaar geen ver gunning kunnen krijgen. Conform het voorstel wordt dan besloten. B. en W. stellen voor de gemeentcrekening 1933 te wijzigen, in verband met een enkele opmerking door God. Staten daarop gemaakt en deze opnieuw voorloopig vast te stellen. Aldus besloten. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om. nu Ged. Staten ernstig bezwaar maken tegen hand having van een rentevoet, van 5 de loeningen per resto groot f 10.000.—f3300.—, f200.— en f6375.— te convertccren in 4V& leeningen, hetwelk een min dere renteuitkeering wordt van ongeveer f80.—, voor den dienst 1935 en do begrooting in verband met eenige administratieve bemerkingen te wijzigen en vast te stellen. De heer Breed wil direct tot 4 overgaan; anders zullen we dat een volgend maal toch moeten doen. Voorzitter gelooft niet dat men voor 4 klaar komt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verleend zal worden aan de besturen der bijzon dere scholen voor het jaar 1935, een voorschot op de vergoedingen ingevolge de lager-onderwijswet en de ze vergoeding over het jaar 1932 wordt vastgesteld. Geen toeslag voor georganiseerde arbeiders. De Ned. Chr. Landarboidcrsbond, afd. St. Maarten, verzoekt ter bevoegde plaats stappen te willen doen, om aan georganiseerde arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing, 2 cent per uur toeslag te geven. B. cn W. stellen voor daarop niet in te gaan en dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. De lieer Van Drunen had liever ge zien, dat de 3 bonden dit adres gezamenlijk hadden gestuurd. Ingekomen is een adres van de drie landarbeiders- bonden met verzoek een spoedige beslissing te nemen over de doktersfondscontributieregeling. B. en W. stellen voor alsnog geen algemeene re geling daarvoor te treffen; doen zich gevallen voor, dat geheele of gedeeltelijke contributiebetaling tijde lijk niet kan worden voldaan, zoowel bij werldoozen als anderen, kan men dit wel overlaten aan het lichaam dat zulks ook thans regelt. Gelezen wordt een advies van de Commissie van 50 Weslfriesche Gemeenten, dat inwilliging van het verzoek ten sterkste ontraadt, en een ministerieele circulaire. Gewezen wordt ook op de positie der tuinders, die bij een algemeene regeling in een onbillijke positie zouden komen: ook bij hen zijn de toestanden zeer ongunstig. De heer Breed vindt het risico voor de gemeente, zooals het nu gaat, groot, de gang naar het armbe stuur is trouwens ook een zware. De Voorzitter zegt, dat wanneer een algemeene rege ling wordt getroffen, dit van de gemeente zware fi- nancieele offers zal vragen; spr. berekent de kosten HUNDVEELEVERING. De Nederlandsche Veehoudcrijcentrale maakt be kend, dat in de week van 24 tot 30 °P de onderstaande plaatsen in Noordholland gelogen- heid zal worden gegeven runderen in de gevraa=de soorten ana te bieden: Amsterdam, Maandag 25 Maart, 9—11 uur v.m. op de veemarkt. Purmerend, Dinsdag 26 Maart, 8—10 uur v.m. op de veemarkt. Schagen, Donderdag 2S Maart 8—10 uur VJm. op de veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 16 Maait 1935 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisatie, waaronder de betrokken veehou ders ressorteeren.- op pl.ni. f 12.per gezin per jaar. Zeer weinig gemeenten zijn tot de regeling over gegaan. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aange nomen. tegen stemden de heeren Breed en v. Drunen. Opnieuw vastgesteld wordt de verordening op ae winkelsluitingswet. Samengesteld worden de diverse stembureaux. Vastgesteld wordt de af- en overschrijving begroo ting 1934, in verband met nieuwe en overschreden ^De^schattingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting wordt.in haar geheel herkozen. Rondvraag. De heer Glas wijst nog eens op don grooten nood der tuinders. Overal wordt gedemonstreerd en gecon fereerd. Ook hier is groote nood en daarom wil spr. een adres richten tot den minister van economische za ken, waarin de noodzaak wordt betuigd van uitbe taling der richtprijzen tot 100 De heer Breed is het hier roerend mee eens; wan- neor de richtprijzen volledig uitbetaald waren, was de toestand nu zeker taimeRjlc goed geweest. Ook de andere leden gaan accoord met het richten van een adres. De heer Van Drunen hoopt, dat men werkgelegon- heid voor de werkloozen zal scheppen; spr. noemt de toekomst der arbeiders slecht. De heer Breed wil nog wat zeggen over de schor sing van Vos uit do werkverschaffing. Spr. vraagt' naar de motieven der schorsing en of de zaak ern stig onderzocht is. Voorzitter zegt dat Vos werk kon krijgen in het vrije bedrijf tegen f 16 per week met vrije melk en een stukje tuingrond. Vos had eerst gezegd, maar f15 te zullen ontvangen, maar gaf toch later toe, dat dit f 16 moest zijn. Wanneer Vos echter geen f 17 kreeg, bleef hij liever in de werkverschaffing. Dit geval is gemeld en Vos is voorloonig geschorst.. De heer Breed zegt',dat Vos hier niet gefraudeerd heeft. Spr. leest het, schrijven van den rijksinspec teur, waar verschillende onwaarheden in vermeld staan. Spr. heeft zelf een onderzoek ingesteld en is bij den rijksinspecteur geweest, die ook verschil lende feiten moest toegeven. Er was geen voldoende reden om te schorsen. De werkgever en Vos konden eenvoudig niet tot overeenstemming komen en het is onbillijk, dat Vos een week voor z'n eventueele in diensttreding werd geschorst Wanneer een onderzoek was ingesteld, was het niet zoo gebeurd. Spr. gfelt voor Vos financieel scha deloos te stellen. Ook de Voorzitter heeft een onderzoek ingesteld naar de loonon in 't vrije boerenbedrijf; werken in 't vrije bèdrijf moet bevorderd worden. Er is een heele storm opgejaagd, maar spr. had slechts op te geven. De hoer Breed dringt er op aan. dat zulke geval len voortaan grondig onderzocht worden. Vos heeft zonder schiRd een groot financieel nadeel. De heer Glas noemt het oen prestatie van den boer, zulk een loon te bicden. Do heer Breed zegt, dat de arbeiders het loodje leggen; de tekorten zijn niet de schuld van te hoog loon en ze mogen er nu niet op verhaald worden. Het voorstel van den heer Breed komt in stem ming. Voor stemt de heer Breed. De heer Van Dru nen wil eerst nog wat zeggen, maar aangezien Voor zitter de discussies gesloten heeft, krijgt spr. daar toe geen gelegenheid en stemt niet. De heer Blom merkt op. dat van de school te Eeni- genburg pannen zijn gewaaid „en ruiten stuk zijn. Zal onderzocht worden. De hoer Gootjes zou St. Maarten graag als proef- gemeente zien. De heer Breed zegt. dat de tuinders daarbij te hoogen toesdag moeten geven. Gtracht zal dan ook worden een andere regeling te krijgen. Hierna sluiting. ?(I|!0®ÏIÜWBU" 34. „Het is natuurlijk verdraaid pienter van je, Dray- ton, maar ik heb het land aan de heele zaak," zei Haven. „Ik wou liever, dat ze zo in zee had ge gooid, ik wou dat ze ze aan die smerige vrienden van haar had gegeven en er zelf afgebleven was." Felix Drayton trok de wenkbrauwen op. „Wil je me haar adres geven?" vroeg Haven. „Ze heeft een flat op de derde verdieping van Ilnrtord Street, No 4 A." antwoordde Drayton. „Zal ik het voor ie opschrijven?" „Dat hoeft niet. ik onthoud het wel." „Ga je zelf naar haar toe?" „Wat zit er anders op?" vroeg I-Iavon deftig. „Ze heeft me bewusteloos in Cromer achtergeTaten en ging er vandoor met drie millioen aan inwoeien, die aan mijn zorg warpn toevertrouwd. Ik wil niet naar de politie eraan, ik wil haar eigen verklaring van haar eigen lippen hooren." Dravton speelde met een potlood, maakte tQCke- nin-getjes op zijn vloeiboek ep antwoordde niet. „Als ze werkeliik een van die krankz'nnige Bolsje wisten is." ging Haven voort, „en alleen een van die steenen verkocht, omdat zé geen geld had, geloof ik, dat ik de zaak op zijn beloop zal laten. Als ze er eenmaal afstand van heeft gedaan, zal ze stellig nooit meer terug kunnen kriigen of we haar naar de gevangenis zenden of niet." „Ik betwijfel of ze er afstand van heeft gedaan." zei Felix Dravton. „Ik heb zoo'n idee. dat we, als we kalm afwachten, over een paar weken zuil-en hooren, dat er weer een steen verkocht is. Je zoudt haar dan willen hebben waar ze thuis hoort, ze zou dan dat praatje van de juweelen die aan de Russische regeering toebehooron niet langer kun nen volhouden, ze zou óf moeten teruggeven óf naar de gevangenis gaan. Ik wil ie niet al te zeer be ïnvloeden, Haven, maar die juweelen behooren aan Elisaveta Ostrckoff. Het is mogelijk, dat ze je geld aanneemt omdat het arme kind half verhongerd, schijnt te zijn en het een fatsoenlijk meisje is, maar de juweelen zijn van haar en als je ie opdracht uit voert, zooals het moest, vind lk, dat fo alle senti mentaliteit over boord moet gooi-en en zorgen, dat Elisaveta Ostrekoff krijgt waar ze recht op heeft." „Ik geloof dat ie gelijk hebt," gaf Haven aarze lend toe. „Neem mijn raad aan, beste jongen," besloot Dray ton. „Ga die ionge vrouw op zoeken als ie dat wilt en vecht het met haar uit, maar als ie een zwak hebt voor Russen, zou ik me liever troosten met dat kleine prinsesje. Ze is het mooiste, liefste wezentje, dat ik ooit gezien heb. Ze noemt, dit alles ook heel goed op. Heel wat meisles zouden hoos zijn en ge legd hebben, dat ze niets anders wilden aanneimcn dan haar juweelen." „Ze is een host meisje," gaf Haven toe. „maar je kunt de dingen nu eenmaal niet. veranderen." Drayton klopte zijn jongen vriend op den schou der. ..Je moet nu doorzetten, Haven," zei hij. „Neem mijn raad aan. bemoei ie niet verder met die Anna Kastellone. Het spijt me als mijn raad tegen jouw verlangen ingaat, maar ik moet je hem toch geven. Ze heeft bewezen, dat ze niet deugt, laat haar links liggen." Er word bescheiden op do deur geklopt én de drie verwachte bezoekers traden binnen. HOOFDSTUK VIII. Er was, de eerste minuten nadat ze waren binnen gekomen, iets nerveus in twee van de nieuw aange- komenen, en. hoewel gesterkt door hun uitsteken de lunch, namen ze met eonigen schroom plaats. Elisaveta was de eenige die volmaakt op haar ga mak en stralend gelukkig scheen te zijn. Ze liet haar hand in die van Haven rusten en trok hem naar zich toe. „Wilt u als 't u blieft dicht bij me komen zitten, net als laatst?" verzocht ze. „U geeft me vertrouwen Ik voel pas dat alles geen droom is als u bij me bent." Haven gehoorzaamde eenigszins verlegen. Ze glimlachte onweerstaanbaar tegen Felix Drayton. „Heeft u nog meer bommen?" vroeg ze. „Vergeet niet dat ik al sedert mijn .kinderjaren uit Ruslan 1 -weg bon en er niet meer aan gewend hen. Krijg ik mijn juweelen te zien of komt er weer zoo'n re genbui van bankbiljetten?" „U neemt dit kleine oponthoud op een kranige manier op, prinses", zei Felix Drayton met een lichte buiging. „Ik was al bang, dat u vandaag zoudt ko men aanzetten met een advocaat en een detective van Sctland Yard om mij en mijn cliënt bang te maken." Ze wierp een blik op haar metgezel: „Ik zou nooit proboeren om Mr. Haven bang te maken", zei ze. „Hij hoeft me toch mijn fortuin gebracht." Ze hield een oogenblik teeder zijn hand vast. Ma dame glimlachte welwillend. De kolonel knikte goedkeurend. Felix Drayton zuchtte. „Ik feliciteer u, prinses, met uw gezond verstand en uw scherpzinnigheid", zei de laatste. „Nu zullen we allemaal open kaart met elkaar spelen. Ik moet u de volgende vragen voor den vorm doen. U heeft ons gezegd, dat u prinses Elisaveta Ostrekoff Is, maar de wet zal daarvoor bewijzen verlangen." Elisaveta greep in haar taschje, en overhandigde hem haar pas en een klein pakje. „Ik heb elf andere namen", zei ze. „U zult ze hier allemaal in vinden en ook het portret van mijn moeder en mijn vader. Er is een pakje brieven van mijn moeder, geschreven uit het jmleis Ostrekoff in St. Petersburg. Hier is ook mijn goboorteacte. Verder is het bekend, dat kolonel Oiiastransky in dienst van don czaar was en later de hofmeester van mijn vader werd. Madame hier was, voor ze met den ko lonel trouwde, dame do compagnie hij mijn moeder. Ze gingen achttien of negentien jaar geleden naar Nice en toen de dokters, toen ik nog een kind was, zeiden, dat ik niet in Rusland mocht blijven, word ik naar hen toegezonden." „Hier zijn onze paspoorten," zei kolonel Olianstrans- ky, „en we kunnen alle identiteitsbewijzen die u verlangen mocht overleggen." „Verder heb ik hier dit medaillon van mijn moe der zuchtte Elisaveta, een oudenvetsch sieraad, bezet met brillanten te voorschijn halend „Men Zugt, dat ik op haar lijk." „Is dit alles noodig?" viel Haven wat ongeduldig in de rede. „We kunnen allemaal vergissingen be gaan nu en dan, maar de natuur doet het niet. Je lijkt meer op je moeder, Elisaveta, als ik je zoo noe men mag, dan ik voor mogelijk zou hebben gehou den. Ik hield veel van je moeder." „Ik hoop, dat je ook eens veel van mij zult hou den zei ze zachtjes, met weer een tcederen hlilc van onder haar oogleden uit. Haar oogen bekoorden hein, doch er was iets droe vigs in den glimlach, waarmee hij op haar neer keek. Ze was verwarrend mooi. Kon hot maar voor hem beteekonen wat zij bedoolde. „Goed, dan gaan we verder", zoi Felix Drayton. „Het is mijn plicht om u te vertellen, prinses, dat mr. Haven, nadat hij letterlijk zijn weg door Eu ropa gevochten had met uw juweelen bij zich en na ontzettende avonturen te hebben doorgemaakt, die hij u later wel eens zal vertellen, ze hij aankomst m Engeland tijdelijk kwijt is geraakt. Terwijl hij be wusteloos was, werden ze hem ontstolen. We be schouwen het momenteel niet als een gewonen dief stal, en ik weet, dat mijn jonge vriend hoopt ze terug te krijgen. Doch. gesteld dat hij daar niet in slaagt, dan is hij gelukkig rijk genoeg om een groot- sche en Don (Juichotachtige daad te doen. Ilii is vin plan u dan 't bedrag dat de juweel-en zouden opge bracht hebben in contanten uit te keeren.' „Dat vind ik prachtig van hem", verklaarde ze enthousiast. „Het is een eervolle daad", betuigde de kolonel. „Ik ben blij u dat te hooren zeggen", merkte Fe lix Drayton op, „omdat hoewel mijn cliënt en ik niet over dat onderwerp gesproken hebben u wel moet weten, dat hij daartoe wettelijk absoluut niet verplicht is. Hij heeft vandaag een chëque voor vijf en twintig duizend pond voor u mee gebracht." Een oogenblik zei niemand iets. Toen scheen da het,eekenis van die woorden tot allen door te drin gen. Madame straalde. De kolonel knikte ernstig goedkeurend. Elisaveta's uitdrukking was engel achtig. Drayton stond op en gaf haar de chèque Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6