Raad Harenkarspel. GRATIS SCHAGER COURANT Uit de OMGEVING Predikbeurten. Vergadering van den Raad op Woensdag 13 Maart 1935, 's middags om half drie. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secre taris de heer G. H. Essing. Alle leden zijn aanwezig. De. Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen; ze worden goedgekeurd. Ingekomen stokken. Hiervan vermelden we: een besluit van Ged. Staten, waarbij hun beslis sing ten aanzien van de gemeentebegrooting 1935 is verdaagd. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 18 December J.I.; in kas was en moest zijn f 2295.97. Een besluit van den Commissaris der Koningin, waarbij vastgesteld de nieuwe voorschriften inzake dienstkleeding en bewapening van de gemeente veldwachters. Een besluit van Ged. Staten, waarbij vastgesteld wordt het bedrag ingevolge de financieele verhou dingswet, over 1932. En wel op f 10.737 per inwoner. Een adres van .de Nat. Commissie tegen het Alco holisme, houdende het verzoek aan de Kroon te wil len voorstellen het maximum der vergunningen en verloven A voor deze gemeente te verlagen. Deze ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Aan de orde is de stemming over het afwijzend voorstel van B. en W. tot het geven van huurtoeslag aan werkloozen, over welk voorstel in de vorige ver gadering de stemmen staakten. B. en W. handhaven htm afwijzend voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt met 74 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren K. Doe- kes, Burger, Duyves en Borst. Verzoek om voorschot. B. en W. stellen voor, aan de R.K. school te Waar land een voorschot te verleenen van f 1707.92 en aan de R.K. school te Kerkbuurt f984.62. d.i. over 1935, overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. Allen voor. De vergoeding over 1932. B. en W. stollen voor: a. de vergoeding voor de bijz. school te Waarland te bepalen op f2166.51; bij voorschot, is betaald f2180, zoodat teruggestort moet worden f 13.49; b. de vergoeding voor de bijz. school te Kerkbuurt te bepalen op f 1340.37; als voorschot is genoten f 1220, zoodat nog ter beschikking van het schoolbestuur moet worden gesteld f 120.37, alles over 1932. Conform dit voorstel wordt besloten. De driejaarlijksche afrekening ingevolge art. 101, Se lid, der Lage r-Onderwijs wet 1920 over de jaren 1930, 1931 en 1932 met de R.K. bijz. school te Waar land wordt vervolgens behandeld. Volgens ingeleverde rekeningen hebben de kosten over genoemde jaren bedragen f 5781.46; door de ge meente is uitbetaald f 6351.82, zoodat door het school bestuur te Waarland moet worden teruggestort f 570.36. Wijziging veldwachtersverordening. Volgens bericht van den Commissaris der Koningin kan de Minister van Binnenlandsche Zaken zich niet veroenigen met een jaarwedde van f 1385 voor den veldwachter. De Minister wil dit gebracht zien op f1300 tot f1500 met jaarlijksche verhoogingen van f50. Voor politiediploma met aanteekening wenscht de Minister een weddeverhooging van f50 te zien toegekend. B. en W. stellen voor aan de wensdhen van den Minister tegemoet te komen en de Verordening dien overeenkomstig te wijzigen. In verband hiermede stellen zij echter voor de toelage voor buitengewone politiediensten aan den gemeente-veldwachter te la ten vervallen. Die toelage bedraagt pl.m. f 90, zoodat het ver schil miniem is. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. B. en W. stellen voor, over te gaan tot onderhand- sche verhuur van de gemeentewoning, indertijd be woond door den rijksveldwachter, aan J. Barwegen, alhier, voor f2 plus waterleidingskosten per weevk. Goedgevonden. B. en W. stellen voor. afwijzend te beschikken op de adressen van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dcdit" en den Ned. Chr. Landarbeidersbond, houdende het verzoek om te bevorderen, om aan de georganiseerde werklooze arbeiders in de werkver schaffing 2 cent per uur toeslag te verleenen. Het uurloon, bepaald door den Minister, is im mers nog slechts enkele maanden geleden verlaagd. De heeren Bakker en De Groot zouden graag een verschil tusschen de twee categorieën zien gemaakt De heer K. Doekes is het hiermee eens, zooals het nu gaat kan men beter ongeorganiseerd zijn; men hoeft dan tenminste geen contributie te betalen. Spr. zag graag, dat men zich tot den minister zou wenden DE NIEUWE MOERDIJKBRUG IN WORDING. Op de werf der fa. Benn en Baudnin te Dordrecht nadert de tweede overspanning voor de in aanbouw zijnde brug over den Moerdijk haar voltooiing. Een overzicht van de beide spanningen, waarvan de eerste gereed is voor het transport. om erop aan te dringen een verschil te maken. De organisaties hebben dit ook al gedaan, maar als ook de gemeente zich daarbij aansluit, zal misschien meer bereikt worden. Men besluit om zich tot den minister te wenden en aan te dringen op toeslag voor georganiseerde werklooze arbeiders- in werkverschaffing. De Ned. Tuinbouwbond, afd. Harenkarspel, zond een adres, houdende het verzoek om aan tuinders, die in werkverschaffing werken, toe te staan, dat zij doorloopend mogen werken zonder wachtweken. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te be schikken, omdat afgezien van de vraag of de Mi nister dit zal toestaan, het niet te voorzien is, dat de te werk gestelde tuinders weer niet om steun zul len aankloppen, wanneer de vastgestelde weken om rijn. De heer K, Doekes zegt, dat het werken van tuin ders in werkverschaffing goed gaat tot het werk aan komt. Dan zullen zij echter of de werkverschaffing vaarwel moeten zeggen, of hun eigen land moeten laten lisgen. De Voorzitter zegt, dat de tuinders ook b.v. 3 da gen in de werkverschaffing mogen werken en 3 da gen op hun eigen bedrijf. Voor deze kleine tuinders is er niet zoo ontzettend veel werk bij hen zelf. Den heer K. Doekes was dit onbekend, evenals vele tuinders; spr. is nu voldaan. Het voorstel wordt dan z. h. s. aangenomen. Voor elkaar baggeren. In een adres verzoekt de L.T.B.-afdeeling Tuitfen- hora, om toe te staan, dat de tuinders voor el kaar mogen baggeren. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, omdat, de ervaring geleerd heeft, dat ondanks scherpe controle, fraude in de hand wordt gewerkt. De Tuinbouwvereeniging „Samenwerking" verzoekt de baggerregeling zoo ruim mogelijk toe te passen. B. en W. deelen mede, dat de regeling reeds zoo ruim, als dit volgens de voorschriften mogelijk is, wordt toegepast. Deze adressen worden tegelijkertijd behandeld. De heer L. Doekes zegt dat de werkloozen hier noo- dig zijn; dan moeten we ze hier houden; er moet echter evengoed gelegenheid zijn naar de Wierin- germeer te gaan. De Voorzitter is het hiermee eens, onder geen voor waarde zou spr. echter de Wieringermeer prijs wil len geven. Betreurd wordt het. dat wanneer iemand voor een ander moddert, hij zelf geen baggerman kan krij gen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Een en ander zal na afloop van de vergadering eens met den correspondent der arbeidsbemiddeling worden besproken. Gewijzigd wordt de rekening 1932; het nadeelig slot is nu f 9.206.50. Bij de rondvraag merkt de heer Bakker op, dat bij Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Maart verschijnende nummers de benoeming van den veldwachter het toezicht op het oostelijk gedeelte der gemeente het zelfde is ge bleven. Voorzitter heeft er met den majoor over gesproken, maar nog zonder resultaat. De heer K. Doekes brengt in herinnering het af lossen door tuinders van rentelooze credieten. Door dat dit openbaar gemaakt is, komen die tuinders, die méér schuldeischers hebben in onaangenaamhe den. Spr. geeft in overweging de aflossing niet meer openbaar te maken. Voorzitter heeft slechts z'n plicht gedaan en ieder een in staat gesteld kennis van de aflossing te ne men. De heer K. Doekes gelooft dat een openbare raads vergadering wel het openbaarst is. Straks zal de ge meente het laatst in aanmerking komen. Voorzitter zal overwegen in de wijze van open baarmaking verandering te brengen. De heer K. Doekes wijst verder op de onbillijkheid van den hoogeren huurprijs der woningbouwvereeni- ging-woningen te Dirkshorn. De heer L. Doekes zegt nog, dat het een beteren indruk zou maken, iets meer te vergaderen. Hierna sluiting. BERGEN Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt in spoedvergadering bijeen op Vrijdag a.s., des avonds om acht uur, ter behandeling van de ondervolgende agendapunten: 1. Behandeling van een door een 7 tal raadsleden ingediend verzoek aan B. en W. terzake het verlee nen van een bouwvergunning betreffende het perceel Kerkstraat- hoek Fransche steeg. 2. Behandeling van een ingekomen verzoek van 't raadslid, den heer Voute, om hem in de gelegenheid te stellen het in de laatstgehouden vergadering door hem ingenomen standpunt ten aanzien van de aan vraag van het bestuur der Berger Schoolvereeniging overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet, na der toe te lichten. HOOGWOUD Vergadering Crisis-Comité. Dinsdagavond om half acht vergaderde het Crisis- Comité te Hoogwoud, onder voorzitterschap van den Burgemeester. De voorzitter sprak een woord van welkom en deel de mede, dat de secretaris, de heer D. Portegies, door vertrek uit de gemeente genoodzaakt was ontslag te nemen. Hij sprak een woord van dank voor het werk, dat de heer Portegies gedaan had en stelde voor hem schriftelijk dank te zeggen voor zijn werk, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De voorzitter gaf daarna een kort overzicht van het geen het dagelijksch bestuur gedaan had, zoowel wat betreft het Crisis-Comité A als het Comité B. Hierna deed de penningmeester, de heer L. Glas, de rekening en verantwoording. De rekeningen werden daarna nagezien door de heeren C. Klaver, P. Bossen en C. v. d. Velden. Alles werd in de beste orde be vonden en het Comité keurde de afrekening goed on der dankzegging aan den penningmeester voor het gehouden beheer. De voorzitter deelde mede, dat notaris De Boer, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als notaris, aan het Comité een gift had geschonken van f 300. Hij stelde voor die gift dankbaar te aanvaarden en den heer De Boer daarvoor dank te betuigen, waar toe werd besloten. Besloten werd het geld te verdee- len onder hen, die daaraan het meest behoefte heb ben. Bons zullen worden uitgereikt, 'welke inwissel baar zijn bij de neringdoenden voor levensmiddelen, brandstof, kleeding of dekking. Tot secretaris werd gekozen de heer P. Groen, die de benoeming aanvaardde. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. De volgende personen voor de lichting 1936 heb ben vrijstelling van den dienstplicht wegens broeder- dienst bekomen: J. Bakker, J. Besseling, J. Dekker, G. Groot, J. Kooij en N. P. Snip. ANNA P AU LOW N A Loop der bevolking. Ingekomen: Mei. C. Gillet van Rotterdam; L. J. Telleman en gez. van Alkmaar; J. Vethman en gez. van Winkel; F. de Klerk en gez. van Wieringer- waard; J. van Strien van Medemblik; D. Schoute v. D'en Helder; W. Snoek cn gez. v. Zevenhuizen; Mej. A. van Helden van 's-Gravenhage; M. J. van Ham en gez. van Amsterdam. Vertrokken: N. Korver naar Obdam; J. Klaren en trez. naar Barsingerhorn; Mej. A. Schenk naar Alk maar; J. M. van de Werken naar Heiloo; A. J. van Oudenaarde naar St. Annaland; J. Groet en gez. naar Barsingerhorn; J. van den Homaard en gez. naar Den Helder; A. C. Raap naar Callantsoog; mej. Nieuwland naar Medemblik; A. Gunnink en echtg. naar Geertruidenberg; A. Wisse naar Wieringer- waard; S. U. Zuidema en gez. naar Haarlem; mej. C. Mulder naar Beverwijk. Burgerlijke Stand. Geboren: Hester, dochter van H. Koens en M. C. Boter; Jan, zoon van J. A. Rosloot en J. V. Punt; Petronelle Jacoba Maria Jozefa, dochter van C. H. v. Kuijeren en C. B Koning; Gerrit, zoon van R. Keppel en T. Nieuwenberg; Antie, dochter van D. Pool en D. v. d! Haag; Pieter Jacobus, zoon van J. J. van Dijk en A. ten Bokkel. Ondertrouwd: W. Bruin en L. Mels. Getrouwd: J. C. Grootes en A. Stammes; H. Raven en N. A. Hoogschagen. Overleden: G. Schager—Huisman, oud 91 Jaar} Wed. T. JongejanRooden, oud 72 jaar. Politie. Gevonden: kruiwagen, kop van electr. lantaarn, 2 zakken aardappelen. De Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie hield in de zaal van den heer Slikker eën vergade ring, die door een veertigtal bezoekers werd bijge woond. Na vertooning der humoristisch getinte film: „Hoe wordt een boer welvarend", sprak de heer C. Borst Pz. van Oudkarspel over: „Mijn reisindrukken van Sovjet-Rusland", een onderwerp, dat in de omge ving door denzelfden spreker ook reeds behandeld is. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin aan de regeering de eisch ge steld werd de Sovjet-Unie te erkennen. BREEZAND. De heer J. van Neerden, hoofd der school met den bijbel, is benoemd tot hoofd ecner Chr. school te Haarlemmermeer-Vijfhuizen, doch heeft voor deze benoeming bedankt. Na onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis aan den Balgweg, voor den heer G. Hollander gegund aan de heeren J. Hoep, P. Schouten en P. Kaandorp (resp. timmer-,, metsel- en loodgieterswerk). Architectuur W. Hoep. NIEUWE N I E DO R'P: Volontair Gemeentesecretarie. Als volontair ter Gemeentesecretaris alhier is door B. en W. benoemd de heer L. Bakker Hz. te Oud- karspel. Benoemde is bereids reeds met ingang van 4 Maart j.1. in functie getreden. Uitvoering verbetering Bannewegen in werkverschaffing. De Overheid draagt in de loonen 100 bij. Toen het vorig jaar het besluit was gevallen door de gecombineerde vergadering van het Bestuur der Banne om alle Bannewegen te laten verbeteren en over te dragen aan het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, is direct geprobeerd een bijdrage uit het Werkloozensubsidiefonds te krijgen, Dit is echter afgewezen. Later werd medegedeeld, dat vanwege het Ministe rie van Sociale Zaken dit werk vermoedelijk wel in werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. Hiertoe zal nu worden overgegaan. Het werk zal gebeuren onder toezicht van perso neel van het Hoogheemraadschap. De controle be rust bij de Nederlandsche Heidemaatschappij. In de loonen wordt 100 bijgedragen, welke bij drage zal worden betaald door Rijk en Gemeente, naar een nader vast te stellen verhoudingscijfer. ZIJ PE POLITIE. Gevonden: een dop van een vulpen houder. BARSINGERHORN HARINGHUIZEN. De tooneelvereeniging „Ons Genoegen", alhier, heeft de laatste maanden niet stil gezeten. Met am bitie is er door de leden gerepeteerd en Zondag a.s. zal in de zaal van den heer H. Zwagerman opge voerd worden het succes-blijspel: „Millionnair tegen wil en dank". Hoewel dit stuk heel wat van de leden zal vergen, zijn we ervan overtuigd, gezien het suc ces van hun eerste uitvoering in Nov. j.1., dat den bezoekers Zondagavond wederom een genoeglijke avond staat te wachten. We raden een ieder dan ook aan het werken van dit jonge clubje te steunen door Zondag een bezoek aan Haringhuizen te brengen. Nadere bijzonderheden omtrent de uitvoering zul len Zaterdag a.s. per adv. bekend gemaakt worden. HEERHUGOWAARD Burgerlijke stand van Februari 1935. Geboren: Catharina Maria, dochter van J. Tamis en D. Boots: Maria Theresia, dochter van Sj. W. v. d. Berg en M. C. Smit; Petrus Johannes, zoon van J. v. Diepen en C. R. Wit; Pietertje Elzina, dochter van J. Klaver en H. Korporal; Hcndrikus Simon, z. van H. Rood, en C. Wester; Klaartje Trijntje, doch ter van H. W. A. E. Bouma en A. F. Mienis; Nico- laas Johannes, zoon van P. Molenaar en A. E. Oud huis; Theodorus Adrianus, zoon van G. Stet en H. Epskamp; Cornelia Anna, dochter van R. Venema en C. W. Kruse. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: B. Mastenbroek en M. J. Brouwer; C. Mak en A. Groen; J. G. Keus en J. F. W. Behagen. Overleden: Nicolaas de Wit, 2 jaar zoon van K. de Wit en M. Ruijter (overl. te Alkmaar). ZONDAG 17 MAART. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Huisduinen, voorm. 10 uur. Ds. M. van Wichen. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Reddingius. Aartswoud, voorm. 10 uur. Ds. Boers. Dirkshorn. voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: David Friedrich Strausz. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Wieringerwaard. voorm. 10 uur, Ds. Van Beek". Orgelinwijding en Zang. Collecte. Hippolvtushocf. nam. 7V9. uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Molenaar. Heerhugowaard. nam. 2 uur. Ds. v. d. Kieboom. DOOPSGEZNDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Westerland (Ned. Herv. Kerk), nam. 7.30 uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur. Ds. Kooij van A'dam. Collecte Chr. school. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3Vj> uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. do heer O Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer Th. Looij van Rotterdam. m

Schager Courant | 1935 | | pagina 4