Raad Wieringerwaard. 25=Jarig bestaan Coöp. Boerenleenbank De belasting voor aanhangwagens. INGEZONDEN /TEJKKEN INPOLDERING DER ZUIDERZEE. Ontploffing van een petroleumtark te Southanraton. Dinsdagmiddag half vier vergaderde de Raad on der leiding van burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig wethouder Koster met kennisgeving van verhindering. Met een kleine opmerking van den heer Nieuwe- boer werden de notulen onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd dat de gemeentebegrooting 1935 goedgekeurd is terug ontvangen, alsmede de gemeen terekening over 1933. In verband daarmee zeide Voorzitter dat de tijd is aangebroken, dat de zeker heidstelling ten behoeve van wijlen den heer Zee man kan worden opgeheven, waarvan bericht gezon den zal worden aan die vereeniging. Ingekomen stukken. a. Van' de Nationale Commissie tegen het alcoho lisme met verzoek aan de Kroon voor te stellen het maximum aantal verloven A zoover te verlagen als waartoe art. 6 juncto 40 der drankwet met in acht neming van art. 74 sub. 5 recht geeft. Aangezien volgens B. en W. het aantal verloven niet te groot is, werd voorgesteld afwijzend te be schikken. Aldus besloten. b. Een verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, waaruit bleek dat in 1934 geen enkel ongeoorloofd verzuim was gepleegd. Er waren 56859 schooltijden, waarbij 2132 geoorloofde verzui men of ongeveer 3.75 pet. c. Een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. d. Een zeer uitgebreid rapport van den schoolarts, betreffende een onderzoek naar den toestand van het gebit en naar de mondverzorging van de leerlingen der O. L. school. We hebbendaaruit overgenomen dat onderzocht werden 124 leerlingen, verdeeld in 4 groepen, te we ten groep I, kinderen van 6 jaar, groep II 6, 7 en 8 jaar; groep III 9, 10 en 11 jaar en groep IV 12, 13 en 14 jaar. Groep I 11 leerlingen, waarvan 3 met carieuze of zieke tanden, dus 27 pet., groep II 44 leerlingen, waarvan 23 niet goed, dus 52 pet.; groep III 59 leer lingen, waarvan 45 niet goed, dus 76 pet., en groep IV 21 leerlingen, waarvan 17 niet goed, alzoo 81 pet. Hieruit blijkt dat gedurende de schooljaren de tan den en kiezen steeds slechter worden. Hierop werd vooral door den Voorzitter de aan dacht gevestigd. Als oorzaak werd in het rapport ge noemd onkunde, laksheid, angst voor pijn en finan- cieele bezwaren. Verschillende maatregelen werden aangegeven. Eindconclusie, ten 1ste: De mondverzor ging onder de leerlingen der O. L. school is zeer slecht; ten 2e Het gezin (sociaal gesproken) is ge bleken niet in staat te zijn een behoorlijke mond- verzorging na te streven en ten 3e: De school dient de taak der mondverzorging van het gezin over te nemen. Voorzitter meent dat Docter een woord van dank toekomt voor het uitbrengen van dit belangrijk rap- Wieringen. In de algemeene vergadering der Boerenleenbank afd. Wieringen werd het 25-jarig bestaan op passe lijke -wijze herdacht. Bij het binnentreden der zaal van Cinema de Haan zijn we nog juist getuige van de verrichtingen der fotograaf, welke het tegenwoordige bestuur en den raad van toezicht op een gevoelige plaat vereeuwig de. Behoudens deze handelingen kunnen we al dade lijk bemerken dat het geen gewone vergadering be treft. De zaal is gezellig feestelijk ingericht, op elk der tafeltjes prijkt een bouquetje bloemen en op het podium is het bestuur reeds in de bloemen gezet. Verschillende particulieren en besturen nemen de gelegenheid waar het bestuur en den raad van toe zicht te complimenteeren. De heer ten Kolsté, inspecteur van de Centrale Bank, is voor deze gelegenheid ter vergadering aan wezig en spreekt na enkele andere heeren het be stuur en raad van toezicht tijdens de receptie in passende woorden toe. Te ongeveer 8 uur begint de heer C. J. Bosker als voorzitter zijn openingsrede uit te spreken. Het doet spr. bijzonder veel genoegen zooveel leden aanwezig te zien op den jubileumavond. Spr. zegt woorden van dank dit zilveren jubileum met zoovelen te kunnen vieren. In 1910 werd het boompje geplant en het bestuur en R. v. T. hebben hun best gedaan het boompje te doen uitgroeien. Spr. herdenkt hen, wel ke een bestuursfunctie hebben waargenomen en helaas van ons zijn heengegaan. In het bijzonder worden woorden van dank gewijd aan den oud-di recteur. den heer Hermans, en den voorzitter van den R. v. T., den heer P. S. Kuut, welke ons ontvielen en spr. zegt namens allen te spreken dat wij hun eerbiedig herdenken. Ook wil spr. herdenken hen van de Centrale Bank, welke ons zijn ontvallen. De tijden zijn van dien aard, dat we geen feest kunnen vieren, maar in alle soberheid moeten we toch dezen dag herdenken. Het bestuur weet al te goed dat er veel wordt geleden en gestreden. Laten we allen met en voor elkander strijden. Spr. noemt nog de steunmaatregelen met al het wel en wee, en hoe van regeeringszijde op dat punt wordt gewor steld. Spr. haalt nog aan dat de boerenleenbank vele leden telt, wat niet vee- of landbouwers zijn, maar middenstanders en visschers, en juist daarom is onze vereeniging ook hecht en sterk. Spr. is het bestuur der Middenstandsvereeniging zeer erkentelijk voor het aangeboden bloemstuk. Spr. memoreert de ge beurtenissen vanaf 1910 tot heden. Er is veel voor gevallen, doch het vertrouwen in de bank bleef. Spr. is daarvoor ten zeerste enkentelijk de spaarders. Meer dan een millioen aan spaargelden zijn de- bank toevertrouwd. Spr. is den heer Kolsté dank baar, dat hij als inspecteur der centrale bank hier aanwezig is, omdat aan de uitnoodiging gehoor is gegeven. De samenwerking met de centrale bank is steeds prettig geweest. Spreker zegt dan dat er eigenlijk nog een dubbel jubileum wordt gevoerd, omreden, de heeren L. Spaander als kassier en de heeren M. Bakker, S. Koorn, P. Kaan Cz. en C. J. Bosker als bestuursle den sinds de oprichting aan de vereeniging zijn ver bonden. Spr. brengt dan nog de bijzondere ver diensten van den kassier naar voren, met zijn vast houdende pogingen, zien we nu de vruchten van 't werk. Spr. zegt ook dank voor de bloemen, welke de heer Spaander heeft aangeboden. En als we de 25 jaar nagaan, welke achter ons lig gen, zien we dat er wel veel moeilijkheden zijn ge weest, maar dat er tevens veel is bemiddeld. Spr. zegt dat de aanwezigen hartelijk welkom zijn en geeft de aanwezigen gelegenheid het bestuur en le den toe te spreken, en verklaart de vergadering voor geopend. Hierbij wordt de ecrewijn rondgediend. Als voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen, acht de heer O. J. Bosker zich ver plicht eenige woorden te spreken, welke wij hier la ten volgen. port. Voor het behoud van het gebit en de gezond heid is het zeker wenschelijk dat meer aandacht daaraan wordt geschonken. Voor het platteland is het wel een moeilijk geval, hoewel er toch misschien nog wel een weg is te vinden, b.v. door ons in ver binding te stellen met een bepaald tandarts over een collectief contract met eventueele bijdrage van de ouders. B. en W. stellen zich voor om ook nog eens met Dr. de Vries te spreken. Het zal niet geheel bui ten kosten van de gemeente kunnen gaan. In begin sel moet het uitgaan van de ouders. De heer P. Visser sprak de wenschelijkheid uit, dat ook bij de kinderen thuis meer aandacht aan de mond werd geschonken. Punt 2 was een voorstel van het Dag. Bestuur tot wijziging veldwachters verordening. Het zijn voor het meerendeel zaken van administratieven aard. Door den Minister wordt aangestuurd op uniformi teit wat de kleeding betreft en tevens op bewape ning. Overeenkomstig werd besloten. Dan volgde een voorstel tot wijziging verordening afwijking winkelsluitingswet. Voorgesteld werd ten le dat het geoorloofd is op de Zondagen, waarop de kermis, de harddraverij en sportfeesten worden gehouden, benevens de drie Zondagen vóór 6 December een winkel voor het publiek open te hebben en op of aan voor het verkeer openstaande land- en waterwegen te venten en te koop aan te bieden van 12 uur 's middags tot 12 uur 's nachts. Ten 2e dat het geoorloofd is een winkel geopend te hebben ep werkdagen tusschen 5 uur des voormiddags tot 9 uur des namiddags gedurende de periode dat de wettelijke tijd zal zijn vervroegd en op Zaterdag tot elf uur, ook gedurende die periode. Ook wordt tijdens de kermisdagen op werkdagen langer openblijven toegestaan. Van het Provinciaal bestuur was nog goedkeuring ontvangen van het besluit van den Raad tot wijzi ging van de verordening op de heffing van keurloo- nen voor vee en vleesch. Verder was goedgekeurd in verband met het ge schil met de firma Boekei tot arbitrage over te gaan. De gehouden kasverificatie gaf aan als ontvangsten f 59610.29. Uitgaven met inbegrip van f 12317.47, dat op de Boerenleenbank is geplaatst f 58428.08, alzoo een saldo ad f 1182.21, waarvan f 666.53 op de post rekening. Uit het verslag over den cursus schoolvrije jeugd bleek dat de cursus was begonnen met 10 leerlingen en met 8 is geëindigd. De benoeming voor leden van het stembureau had nogal heel wat voeten in de aarde. Na twee vrije stemmingen, en een herstemming werd eerst gekozen de heer H. K. Koster, daarna na loting met den heer Sleutel, was het lot gunstig aan den heer Sijbrands. Voor plaatsvervangers weer precies het zelfde. De heer P. Visser werd na herstemming ge kozen en bij loting de heer P. Nieuweboer. Laatst genoemde moest ook weer met den heer Sleutel loten Daarna werd nog een suppletoire hegrooting vast gesteld en eenige af- en overschrijvingen goedge keurd. Bij de rondvraag wees de heer Sijbrands op een regenwaterbak op het erf bij het schoolplein, waar van het deksel niet gesloten kan worden. Spreker vond dit niet verantwoord en zou een slot willen aan brengen. Voorzitter zeide onderzoek toe. Daarna werd in comité gegaan voor de vaststelling van het kohier hondenbelasting. Den lOen Januari 1910 had een vergadering plaats van de afdeeling Wieringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met als spreker de beer van der Hurk van de Coop. Raiffeisenbank te Utrecht, die het onderwerp zou inleiden tot stich ting van een Coop. Boerenleenbank te Wieringen. Staande de vergadering werd een commissie ge vormd tot. het treffen van de voorbereidende maat regelen, die'was samengesteld uit de heeren Jan Henmans, L. Spaander, Jan Bosker, Jan Rotgans Sz. en Jan Schuurman. Alvorens verder te gaan, willen wij op deze plaats en in dit uur in stilte, eenige oogenblikken, eerbie dig gedenken onzen helaas te vroeg gestorven voor zitter en voorzitter van de Boerenleenbank, den heer Jan Hermans. Namens de aanstonds 75-jarige afdeeling Wieringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw wil ik nu hulde brengen aan deze uit haar schoot geboren instelling, de Boerenleenbank, waarop zij met recht kan bogen en trotsch zijn. Allereerst gaat hierbij onze bewondering naar den huidigen kassier, den heer Spaander, die voor een kwart eeuw terug bii ons afdeelingsbestuur aan klopte en het voorstel deed de reeds genoemde ver gadering te beleggen. En nog steeds, reeds op jaren gekomen zijnde, werklust en nauwgezetheid aan de belangen van deze Boerenleenbank, dat zijn geesteskind is en za! blijven, zoolang hij in staat zal zijn, zijn krachten er aan te geven. Niet minder willen wij lof brengen aan het be stuur en den Raad van Toezicht, hunne voorzitters, hunne secretarissen en hunne leden. Tiet is een kunst, zoo niet, een gave, populair te zijn, d.w.z, goedmoedig, behulpzaam en gedienstig, zonder schade te doen aan het prestige, dat nu een maal een bankbestuur behoort eigen te zijn. Het is Uw bestuur volkomen mogen gelukken deze goede hoedanigheden ann dkn dag te leggen, ook in de moeilijke omstandigheden waaronder wij thans leven. Want hoogst moeilijk is thans Uw taak, die zoo nauw verband houdt met. het bedrijfsleven, dat. van uit een alleszins bcdriegelijke hoogconjunctuur naar een afgrond is geslingerd. Naar alle zijden moet hulp worden verleend. En altijd weer, wanneer het bankbestuur zijn reddende hand gaat uitsteken, heeft het vóór alles te zorgen, hierbij zelf vasten grond onder de voeten te hou den. Dit is thans het probleem van iederen dag. En het zal zeker aan Uwe toewijding en Uwe jarenlange er varing te danken zijn, dat ge steeds de situatie hebt kunnen overzien en heheerschen. En het is ook in verband hiermede, dat wij U toe- wcnschen, in de eerste nlaats, de noodige eens gezindheid. waarbij het slechts mogelijk is geweest, en mogelijk zal zijn, den gang van zaken in de juiste banen te leiden. Mogo de lust U blijven bezielen, U. als voorheen, met de^volle overgave des persoons. te geven aan de vervulling van deze zoo zware, doch schoone taak, die..thans nog strekt tot redding, voor zooveel mo gelijk, van het in de branding eener crisis zonder weerga, worstelend bedrijfsleven, doch aanstonds, en wij hopen_ binnen niet al te langen tijd, haar hoogte punt bereiken zal, wanneer weder zal kunnen wor den begonnen met den wederopbouw van alles wat ineenstort of vergaat. Nieuwe perspectieven zullen zich openen, als wij maar paraat zijn. Onze middenstand is paraat. Dit hebben wij, voor korten tijd van deze plaats nog kunnen copstateeren, toen men hier het initiatief nam. om te komen tot verlaging van den lichtprijs, ten einde deze zoo onmisbare factor in het dage- lijksche leven binnen ieders bereik. Onze boerenstand, ik heb dit bij een andere gele genheid. tot voor kort nog gezegd, slaat, zich met een bewonderenswaardig elan door deze tijden heen. Ook deze zal deze tijden te boven komen. En onze zeevarende bevolking, onze visschersbe- volking Is parater dan ooit.. Ze staat aan den spits onzer omgeving en strekt ten voorbeeld in wijden omtrek. Waar het getij verliep zijn de bakens ver zet geworden. En achter een bijna ongeëvenaard havencomplex, groeit den Oever tot een eerste, ja tol de voornaamste kustplaats om onze Waddenzee. Wat inderdaad te wenschen overlaat is de werk gelegenheid. En honderden werkloozen lijden (hier onder. Het terrein hiertoe ligt braak. En dat terwijl op tal van plaatsen rond de voormalige Zuiderzee, fabrieken, met op loyale wijze toegepaste regeerings- hulp gesticht, in een blijvende werkgelegenheid voor zien. Ook andere objecten zijn binnen onze grenzen aan te wijzen, die met de thans nog beschikbare re- geeringssteun, zij het dan ook een tijdelijke, werk gelegenheid zouden kunnen bieden. En het is de plicht van ons allen, inzonderheid van hen die daartoe geroepen zijn, thans, nu, de hand aan de ploeg te slaan. Dat weder welvaart kome over al de lagen van onze bevolking, met als middenpunt, er boven uit blinkende, het hechte gebouw van onze Coöperatieve Boerenleenbank te Wieringen. En ik wil eindigen met U dank te zeggen voor de vele belangrijke diensten die Uw bestuur èn aan de afdeeling èn aan hare leden heeft willen bewijzen. (Applaus). De heer C. J. Bosker dankt dezen spreker en het doet spr. genoegen, dezen toon te hooren. Wij appre- cïeeren dit ten zeerste. Wij zijn het ten volle bewust, hoe de zaken er bij staan. Er is veel noodig, en de hoofden moeten koel blijven. De heer C. P. Poel leest vervolgens als secretaris der vorige vergadering, de notulen, welke na gele zen te zijn, onveranderd worden goedgekeurd, onder dankzegging. Bij monde van den heer v. Wijk wordt medege deeld, namens de kascommissie, dat alle bescheiden in goede orde zijn bevonden. Volgt verslag van den kassier. In dit historisch overzicht van den kassier wordt vermeld: waar de 32 vergaderingen zijn gehouden, de leden die hij de oprichting toetraden, de zittings uren, de groei van het ledental, de verschilende mu taties in het Bestuur enz. enz. en hoe thans na 25 jaren, de toestand van de bank, is, de handelingen, enz. Bestuursverkiezing. De heer J. Engel Jacz., periodiek aftredende, wordt herkozen met groote meerderheid van stemmen. Verkiezing lid Raad van Toezicht. De heer M. S. Bakker, periodiek aftredende, wordt herkozen met groote meerderheid van stemmen. Verkiezing van twee plaatsvervangende bestuurs leden, wegen periodieke aftreding van de heeren S. J. Koorn en D. Jac. Mulder, peze laatste wordt met groote meerderheid van stemmen herkozen. De heer S. J. Koorn wenschte wegens hoogen ouderdom niet meer in aanmerking te komen. De voorzitter brengt zijn verdienstelijk werk naar voren en is hem danlcbaar voor de bewezen diensten. In zijn plaats wordt gekozen de heer Alb. Klein Sz. Allen nemen hunne benoeming aan. Voorzitter vraagt de goedkeuring der vergadering voor het volgende. Om de winst bij de reserve te voegen en om f 250 te schenken aan het Witte Kruis, afd. Wieringen ter tegemoetkoming aanschaffing ziekenauto. Het hoofdbestuur heeft er de goedkeuring aan ge geven. Allen zijn hier voor, dus alzoo aangenomen. De heer J. C. de Haan informeert of de goedkeu ring van de Centrale bank noodig is om giften te schenken aan noodlijdende vereenigingen. Voorzitter antwoordt van wel indien het geen vereeniging is op landbouwgebied. De Voorzitter wil woorden van dank zeggen aan de heeren, welke de stembureaux vormden. Komen aan de orde de punten als genoemd in art. 34 der statuten. Het salaris van den kassier blijft f 1500 met f 50 vergoeding kantoorhuur en f 50 gratificatie voor zijn meerdere werkzaamheden, wegens crisismaatregelen. De rentevoet blijft onveranderd en spr. vraagt vol macht voor het bestuur de rentevoet te wijzigen in den loop van het jaar, als dit noodig mocht zijn. Alzoo goedgevonden. Als maximum op te nemen bedrag wordt genoemd 1.200.000, per persoon f 30.000. Tot leden der kascommissie worden benoemd de heeren W. v. d. Kreke, S. I-Ialfweeg en S. Gorter. Daarna wordt bekend gemaakt welke leden voor royement in aanmerking komen, wegens overlijden en vertrek. Rondvraag. De heer P. Kaan Cz. spreekt woorden van dank voor het genomen besluit, betreffende gift aan het Witte Kruis. Dit doet spr. namens bestuur en le den Witte Kruis. De heer Spaander zegt dank voor de toegestane gratificatie en de mooie woorden tot hem gesproken. De heer J. C. de Vries informeert naar de instel ling van een eigen bankgebouw. De Voorzitter antwoordt hierop, waaruit wij kun nen concludeeren dat vooralsnog geen gebouw zal worden gesticht. De Voorzitter spreekt daarna zijn sluitingswoord uit en deelt mee dat de aanwezigen nog zullen wor den vergast op een film. Naar aanleiding van berichten in de pers over de bezwaren, verbonden aan het tarief der nieuwe mo torrijtuigenbelasting, speciaal voor zeer lichte aan hangwagens, deelt de A.N.W.B., Toeristenhond voor Nederland, ons mede, dat blijkens ingewonnen in lichtingen aan het Departement van Financiën, een regeling ontworpen is. welke vermoedelijk aan deze bezwaren op de ruimste wijze tegemoet zal komen. Bovendien zijn speciale bepalingen in het leven geroepen voor hen, die dergelijke aanhangwagens, w.o. ook kampeerwagens, verhuren. Naar alle waar schijnlijkheid zal deze regeling, van welker nood zakelijkheid men ten departemente overtuigd blijkt, dus spoedig de geopperde bezwaren ondervangen. AMERIKAANSCHE NEGER GELYNCHT. New York. Te Slayden in Mississippi is een neger, die Zaterdag j.1. een wegwerker had neerge schoten, door een opgewonden menschenmenigle ge lyncht. De neger werd op een auto gezet en met een strop aan een tak van een boom gebonden, waarna de auto onder hem weg reed. VOORUITGANG IN DEN TOESTAND MACDONALD Londen. Volgens de „Times" is gisteravond in den toestand van den eersten Minister een beslis sende wending gekomen. MacDonald hoopt van Chequers naar Londen te kunnen reizen om in de wekelijksche zitting van het Kabinet het presidium te kunnen voeren. Aan de geruchten over de moge lijkheid van het aftreden van MacDonald wordt, in de groote conservatieve bladen geen waarde ge hecht EEN MERKWAARDIG ERFENISPROCES. New York. Te Winston Salem in Noord-Carolina, is een erfenis-proces ontstaan om de nalatenschap van den tabakskoning R. J. Reynolds. Het proces gaat tusschen zijn eerste en zijn tweede vrouw. Daar bij is een stuk overgelegd, waaruit blijkt, dat de eerste vrouw te Reno van wijlen Reynolds is ge scheiden. Onder cede heeft deze vrouw thans ver klaard, dat haar handteekening onder deze stukken vervalscht is. HENGELVERBOD AMSTELMEER. Het is naar aanleiding van het hengelverbod in het Amstelmeer en aangrenzende_ wateren en de daarmede samenhangende, misleidende voorstellin gen die door sommige personen daaromtrent van worden gegeven, dat ik beleefd plaatsing vraag voor het volgende: Bovengenoemde wateren zijn door de visschersver- eenigingen te Wieringen en Van Ewiicksluis van het Rijk gepacht voor de door de drooglegging gedupeer de Zuiderzeevisscbers. Eerst was dat water niet geschikt voor de teelt van zoetwatervisch, doch later, na de ontzouting, be gon er eenige verbetering in te komen, zoodat in den zomer van 1933 er heel wat kleine baars vooral, doch ook andere zoetwatervisch daarin voorkwam. Het grootste deel van de baars (om maar bij de baars te blijven) was toen nog zeer klein, hoewel vele de maat (slechts 18 c.M.) hadden. Verleden zomer echter was de baars flink gegroeid en waren er ook heel wat, doch omreden^ het een visch is die in den zomer spoedig'sterft bij verzen ding, en dan niet veel waarde hoeft, hadden de vis schers het doel, in den herfst en winter daarop te gaan visschen, opdat ze in dien tijd. wanneer er voor hun niets is te verdienen, nu wat zouden kun nen besommen. Toen nu verleden herfst de visschers daarvoor dure netten hadden aangeschaft en gepoogd werd wat baars te vangen, bleek de vrees, dat de vele henge laars, die dagelijks bovengenoemde wateren be- vischten, gegrond te zijn. dat de vischerij niet loo- nend was en vele dagen het niet de moeite was om de netten uit te zetten. De hengelaars hebben duizenden ponden baars (het ging vooral om de baars) er uit gehengeld, doch tevens uitgestroopt met allerhande middelen. Zeker 1/3 deel der hengelaars visebte in het begin van verleden zomer met meer dan 1 hengel, boven dien vischten sommigen met lijnen met haken, enz. En dan spreekt men van sportvisscben! Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat de henge laars zonder te vragen of de visschers hun brood er ook mee is gemoeid, het water trachten leeg te ha len. Zeker, er zijn vele werkelijke sportvisschers en tegen deze menschen gaat ook niet dit verwijt. Maar wat te zeggen van den heer W. Waiboer te Van Ewiicksluis, die in Uw blad van 11 dezer, woor delijk de laster na-aapt, die de heer De Vries, voorz. van de Amsterdamsche Hengelaarsvereeniging aan een medewerker van „Het Volk" heeft verkondigd. Daarin komt voor: „Baars is waardeloos". Het is algemeen bekend, dat de baars uit het Amstelmeer en de aanverwante wateren niet de minste markt waarde heeft en bovendien niet gewild is bij het publiek, doordat zij te veel afwijkt van de baars in de overige wateren. Zij is veel slapper, n!ftt geschikt om overgeplant te worden en op de m' le koop voor 4 a 5 cent per pond. Het nu laten voorkomen alsof de sport de visschers het brood uit den mond heeft genomen, is onjuist en onwaar, omdat er niet in 't, minst brood is te verdienen, nu niet, en in de toekomst niet." Nu, dat is nog eens een stel feiten, nietwaar? Even eenige bewijzen: De door de visschers ge vangen baars uit bovengenoemde wateren, zijn ge leverd aan den heer D. Doves te Den Helder; de ge middelde prijs, die besteed werd. was tusschen 10 en 12 cent per pond. De kwaliteit werd juist geroemd, gezien den ongeveer hoogstcn prijs die steeds werd verkregen. Ze is niet geschikt voor overplanting; wat een deskundigheid. Niet gewild bij het publiek en niet de minste marktwaarde. Men zou zeggen, wat een zoodie rommel toch! En maar 4 5 cent op de markt. Wat blijft er nu over van dat geklets, als men ziet hoe de heer de Vries en de heer Waiboer zoo'n la waai malven om dat verbod ongedaan te zien maken. Als die baars zoo slecht is, dat het publiek ze niet wil, nu laat dien „rommel" er dan in zwemmen. Als een bewijs dat de markt soms verknoeid werd door de veel te klein gevangen en doode baars, aan gevoerd door hengelaars, is hiermede door hun ge schrijf uitgekomen. Maar dat was niet die visch, die in de netten ge vangen, levend op de bestemming arriveerde. De door de visschers gevangen baars hadden een ge middeld gewicht van 2 a 3 ons per stuk. Nu moet de V. v. V. en middenstand in 't geweer komen, plus de hengelaarsbonden om Waiboer z'n standje weer op te lappen, Als men eerst zich de weelde kon veroorloven, ten koste der visschers de „branie" uit te hangen, is het niet prettig als men nu zelf ook wel een toontje lager kan gaan zingen. Een kat die in 't nauw zit, maakt rare sprongen. In elk geval zijn wij de regeerjng en de adviseurs op visscheriigebied dankbaar voor 't genomen be sluit. De heeren De Vries en Waiboer gaan maar door met hun misleiding. Met dank voor de plaatsing, J. C. HOOGMOED, Van Ewiicksluis, 12 Maart 1935. Op voortzetting aangedrongen. Het Verbondsbestuur van Patrimonium verzond gister aan de Tweede Kamer het navolgende tele gram „Het Verbondsbestuur van Patrimonium dringt aan op het voortzetten van de werkzaamheden tot inpoldering van de Zuiderzee. Het verzoekt Uwe Kamer de Regeering tot het voortzetten te bewe gen. De toekomst van ons volk, de bestrijding van de werkloosheid en de toestand van Zuiderzeeplaat sen eischen voortzetting. Honderd meter hooge vlammen Isloetr.n omhoog. Londen. In de Agwi-petroleumfabriekon le Southampton. de grootste petroleum-raffinaderij van Engeland, is Dinsdag een reusachtige brand uitge broken. In een leege doch met petroteumdampen gevulde tank vond een ontploffing plaats. De hoog- uitschietende vlammen sloegen over op een dichtbij gelegen tank, die geheel met olie gevuld was. Vlammen van ongeveer honderd meter hoogte laai den omhoog en waren tot op een afstand van 25 KM. duidelijk zichtbaar. De brandweer van Southampton en ook uit de na bijgelegen plaatsen moest zich ertoe beperken te voorkomen dat het vuur naar de andere tanks over sloeg. De gevulde olietank brandde gistermorgen nog fel en zal waarschijnlijk pas in den loop van den mid dag uitgebrand zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7