WIJ MAKEN WEER DUIZENDEN GELUKKIG Uit Zijn Noodlot Ingezonden stukken. Firma GEBR. ROTGANS EEN NOODLOTTIGE DRONK. De tolboom bij Overschie. DE MAAT IS VOL. Met verwijzing naar mijn annonce in deze cou rant. verzoek ik U beleefd het volgende od te willen nemen. Het is geen onbekend feit. dat het de bedrijfsmen- schen, en in het bijzonder de industrie, in dezen tijd niet gemakkelijk wordt gemaakt, door allerlei druk en lasten op te leggen, die het bestaansrecht in den weg staan. Er behoeft heusch maar weinig bij te ko men. of de maat is zóó vol, dat men gedwongen wordt, zijn bedrijf stop te zetten. Afgescheiden van alle moeilijkheden, veroorzaakt door Rijks-Autocratie, heb ik bovendien zooveel on dervinding van Plaatselijk Overheidsgezag, dat alle lust, om mijn bedrijf voort te zetten, totaal ont breekt. Steeds heb ik alle moeite gedaan, om werk voor mijn arbeiders machtig te worden, al was dit zonder winst. Ook nu; een belangrijke order van een Scheep vaarwt Mij., welke ik zonder winst heb geaccep teerd, daar dezelve anders in het Buitenland zou zijn geplaatst. Het is toch een landsbelang, zeker een plaatselijk belang, als zoo weinig mogelijk menschen aan moeten kloppen bij de steun, maar ook hier worden de goede bedoelingen niet gewaardeerd. Zie, wat ik ondervond. Het hout, noodig voor deze order, moest vervoerd worden naar de machinale houtwerking, doch nau welijks de Vrouwenstraat uitgereden, constateerde één der agenten, dat het hout misschien wel iets te lang was opgeladen, en dus moest er gereden worden naar de Grootc Kerk, oin opgemeten te wor den, inplaats van even linksaf te laten gaan, om bij eigen fabriek even te meten, en zoonoodig af te la den. Het z.g. timmersmansoog van 'dezen wetsdie- naar had goed gezien. De planken waren 25, zegge 25 c.M. te lang voor een auto, want met paard en wagen mag het wel??? De politie zal wel gelijk ge had hebben, doch de opvatting en uitvoering vind ik niet bepaald juist, om een plaatselijke industrie voor een dergelijk luttel geval schade aan te doen (verlies van kostbaren tijd en bonnetje). De winst, die de overheid hiermede behaald heeft, is niet af te meten met de gevolgen van sluiting mij ner fabriek. Het is logisch, dat ik de verplichtingen nakom van de loopendc orders, daarna wordt de gemeente weder verrijkt met een aantal menschen voor den steun. Een maatschappij met ambtenaren en steuntrek kers zal wel tot welvaart leiden U dankend voor de plaatsruimte, H. JANSEN, Meubelfabriek Eik en Linden. DE OMGEVING CALLANTSOOG Datum verkiezing leden gem. raad. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de datum van verkiezing van de leden van den Gemeenteraad bepaald op 5 Juni a.s. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgen de bouwvc gunningen verleend; Aan den heer B. v. d. Velde, architect te Arnhem, voor het bouwen van twee houten zomerwoningen; aan den heer J. Koegelberg voor het bouwen van een pakhuisje; aan den heer Jacs. Iiossen, voor het bouwen van een kippenboet. Vrijstelling broederdienst. Door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst verleend aan de dienstplichti gen voor dc lichting 1935: Willem Geerligs; Jan de Jong; Dirk Lcijen en Jan Bakker. door F. SENNAR. TOM MARRIS was veroordeeld tot levens lang levenslange gevangenisstraf, slechts de dood zou hem kunnen verlossen, hem vrij maken van de muren van de gevangenis, die soms als het ware in hun volle gewicht op hem drukten, ais wilden zij hem verpletteren. Vijf lange, lange jaren had hij nu reeds doorge bracht tusschen de muren van de gevangenis en in de nachtelijke uren, wanneer hij zich op zijn sponde om en om wentelde, omdat de allesvergetende slaap hem on,lvlood, perste zich dikwijls een kreet naar buiten, waarin al zijn verlangen naar de gouden vrijheid zich uitte. Na een jaar van ge vangenschap, waarin de dolste plannen in zijn brein opkwamen, welke plannen hij even spoedig weer verwierp, omdat bij de uitvoe ring daarvan de kogels der bewakers de weg naar de vrijheid met onfeilbare zekerheid zouden afsnijden, was hij begonnen, methodisch een plan tot ontspanning uit te werken. En thans, na vier jaar, was hij zoo ver, dat hij met een redelijke kans tot winnen, er toe durfde over te gaan, zijn theorie in daden om te zetten. Dagelijks, bij het luchten op de binnenplaats, ha'1 hij een verstolen blik geworpen naar de plaats, waar de sintels der centrale verwarming neerge stort werden. Daar zou zijn redding liggen! Zestien vierkante bakken, vier bij vier, stonden daar en van boven af van de gevangenismuur, werden el- ken avond oenige kipkarren sintels naar beneden gestort, die de zestien bakken geheel vulden. Des avonds nog werden de bakken weggehaald, den vol genden middag daar weer opnieuw neergezet. Bui ten de stad werden die bakken leeggestort, doch W 1 E R I N G E N Ouderavond O. L. school te Westerland. Woensdagavond 8 uur had in de o. 1. school te Westerland een ouderavond plaats, welke door een 60-tal ouders bezocht was. De voorzitter, de heer Siesling opent de bijeen komst en deelt, mede dat wegens vertrek v. d. hoeren L. Bos en P. Laros een verkiezing moet plaats vin den van een tweetal nieuwe leden der oudercommis sie en dat in de vergadering der oudercommissie op Vrijdagavond j.1. benoemd is tot secretaris de heer A. Kamst. Spr. dankt de aftredende bestuursleden nog voor hetgeen zij gedaan hebben in het belang der oudercommissie. Daarna geeft spr. de leiding van den avond aan het hoofd der school, den heer Cor- nelissen. De heer Kamst leest hierna de notulen der vorige ouderavond voor. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Siesling aan den heer P. Veerdig Sz. of deze bij zijn voorstel om subsidie aan te vragen blijft. De heer Veerdig handhaaft zijn voorstel. De heer Cornelissen is er ook voor, daar f 5 per jaar toch feitelijk tekort is om twee ouderavonden to houden. Het voorstel wordt bij acclamatie aan genomen. Dc notulen worden hierna geodgekeurd en den heer C. Omis. die deze notulen nog gemaakt heeft, dank gebracht voor zijn werk. De verkiezing der twee leden had vervolgens plaats. Na eenige stemmingen luidde de uitslag: L. Wig bout 29, P. Veerdig 26. J. Bugel 19, P. Tijsen 11 stem men. ongeldig 3, zoodat gekozen zijn de heeren L. Wigbout en P. Veerdig. Deze heeren nemen hun be noeming aan. In de pauze welke daarop volgde, werd aan de ouders de gelegenheid geboden, het werk hunner kinderen in te zien en werden de aanwezigen ont haald op thee en koek. Na de pauze hield de heer Cornelissen een voor dracht over ..Het rooien door kinderen". Spr. heeft zeker met deze voordracht succes geboekt, hetgeen betcckent weder een stap in de goede richting om de kinderen het rooken te verbieden. De rondvraag Isverde niets op. "o^dat Ja. heer Cor nelissen te ongeveer 11 uur deze ouderavond sloot, de aanwezigen dankend voor hun aanwezigheid. Keuring dienstplichtigen. De dienstplichtigen van de lichting 1936 voor zoo ver deze niet van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst, zullen op 5 April a.s. te Den Helder in Casino aan de keuring moeten deelnemen. Verkiezingen. Het aantal kiezers voorkomende op de kiezerslijst dezer gemeente bedraagt 34S9, gelijk aan het aantal kiezers dat eventueel aan een verkiezing voor de Staten-Generaal mag deelnemen. Het aantal kiezers voor Provinciale Staten be draagt 33S0 en voor den gemeenteraad 3310. Winkelsluitingswet. De politie heeft proces-verbaal wegens overtreding der Winkelsluitingswet opgemaakt tegen een te De Ilaukes woonachtigen winkelier, die zijn klanten, tegen de voorschriften in, op Zondag bediende. We kregen den laatsten tijd ook zooveel klachten, dat er haren in de soep lagen. (Everybody's) eerst den volgenden morgen, wanneer de mannen naar de belt terugkeerden, om de bakken te ledi gen en deze weer mede terug te nemen. Met het scherpe oog van den gevangene, die dag in dag uit weer hetzelfde aanschouwt, had hij ont dekt, dat in een der bakken een gaatje zat, niet grooter dan een middelmatig geldstuk. Die ontdek king had hem gebracht op het doldrieste idee, in die bak te ontvluchten. Een „voorbeeldig gedrag" had hem eenige facili teiten bezorgd, d.w.z. wanneer in de werkplaats het een of ander noodig was, werd hij als zijnde te vertrouwen naar den magazijnmeester ge stuurd. Daarvoor moest hij dan de binnenplaats over. Kort geleden had hij, toen de magazijnmees ter afwezig was, zich een stuk rubberslang weten toe te eigenen, evenals een stukje canvas, waaruit /lij des nachts, zooals hij het zelf betitelde, zich een „gasmasker" had vervaardigd. Nimmer nog in zijn leven had hij geweten, welk een groote schat der gelijke kleinigheden voor een mensch kunnen zijn. Vanmiddag zou hij zijn plan tot uitvoering bren gen. Door den korten winterdag werd de asch eerder gestort, reeds om vier uur, wanneer de duisternis was ingevallen, tot 5 uur moesten de gevangenen werken. Systematisch had hij de laatste dagen het vlas, dat hij bewerkte, opgespaard, tot een dusdanige hoe veelheid, dat hij dien middag door zijn voorraad heen zou zijn. Eenige minuten vóör de gevangenisklok zijn vier slagen zou laten hooren, was hij op weg naar den magazijnmeester. Angstvallig volgde hij de muur, en inplaats van rechts af te gaan, spoedde hij zich met eenige katachtige sprongen naar de andere zij de van het plein, betastte koortsachtig de bakken om die met het gat te vinden en juist, toen hij het geratel der kipkarren hoorde, die met hun last aan kwamen, dook hij weg in de bak, die hem naar de vrijheid zou voeren. In een oogwenk had hij de lap canvas over zijn hoofd geslagen, het ecne einde van de rubberslang tusschen zijn tanden genomen, het andere einde door het gat in de bak gestoken. Toen stortte een vreeselijke last op hem neer, het was hem, alsof zijn adem werd afgesneden Langen tijd moest hij bewusteloos zijn geweest. Een schokkende beweging die hem over al zijn leden een hevige pijn veroorzaakte, vertelde hem tenslotte, dat zijn ontvluchtingspoging tot dusver geslaagd was. Ja, SCHOTTEN OP 'T BAL. Laten we nu eerst afspreken, of we onze garderobe afgeven en mineraalwater drinken óf onze mantels aan houden en 'n flesch wijn bestellen! (L. Sachse). ZURE SCHAGERBRUG. Verkiezing hoofdingelanden Zijpe- en Hazepolder. De uitslag van de op Woensdag 13 dezer gehouden stemming ter verkiezing van'twee hoofdingelanden van Zijpe en Hazepolder, wegens periodieke aftre ding van de heeren J. van der Oord en G. van der Sluiis. luidt als volgt: J. van der Oord 152 stemmen; W. Bos 107 stemmen; G. v. d. Sluiis 55 stemmen; J. Rampen 3 stemmen; 1). Jimmink 2 stemmen; van on waarde 2 stemmen. Gekozen zijn alzoo de heeren J. van der Oord en W. Bos. LANGEND IJ K Verschillende tuinbouwers te St. Pancras hadden reeds vrij veel vroege bloemkool uit geplant. Door de vorst is alles weggevroren, wat een belangrijke scha depost voor de betrokkenen beteekent. Voor de te houden wedstrijden om den titel van koning, uitgeschreven door P.P.C. van den Ned. Kolfbond, hebben zich, naar ons wordt medegedeeld, 22 mededingers aangemeld. Er gaan hier hardnekkige geruchten, dat van de zijde van de regeering binnenkort maatregelen zijn te wachten, die het in meerdere of mindere mate mo gelijk zullen maken, dat die tuinbouwers, welke zon der hulp hun bedrijf voor den nieuwen oogst niet zullen kunnen voortzetten, weer zullen kunnen be ginnen. De eigenaars van perceelen, die hun panden aan de provincie hebben verkocht in verband met de kanalisatie aan de Oostzijde van Langendijk, heb ben aanzegging gekregen, dat zij hun woning met Mei a.s, moeten hebben verlaten. ZUIDSCHARWOUDE. Men deelt ons mee, dat voor dit jaar de tweedaag- sche wedstrijden van den Noordhollandschen Kolf bond zijn aangevraagd, om in deze gemeente te wor den gehouden. OUDKARSPEL. In deze gemeente zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst: G. Bruin, J. Bruin, U. Kamminga, J. Oud en P. Put. De navolgende dienstplichtigen van de lichting 1935, worden op 6 Mei te Den Helder ingelijfd als ge woon dienstplichtige bij het Regiment Kust-Artillerie1 S. Bruin, A. J. Kroon en J. Moeijes. W1ERINGERWAARD Woensdagmorgen ontstond een begin van brand in den schoorsteen bij den heer K. Rol aan den Molen weg. Men heeft met zakken zand verder onheil kun nen voorkomen. De brandspuit is wel direct uitge rukt, doch heeft geen water behoeven te geven. bewusteloos moest hij geweest zijn, want hij had niets bemerkt van het alarm, dat ongetwijfeld geslagen was, toen men hem miste. En nu eerst was hij tot bewustzijn gekomen, nu hij de vrijheid tegemoet ge reden werd. Een verschrikkelijke angst maakte zich van hem meester toen men de bakken van den vrachtwagen aflaadde en eerst, toen hij de wagen weer hoorde vertrekken, hield het gebons van zijn hart op. Nog weinige minuten, en hij zou als vrij man de nacht lucht kunnen inademen. Door de duisternis van den nacht snelde een schim mige figuur in gevangeniskleding, alle krachten in spannend om zoo spoedig mogelijk een grooten af stand tusschen zichzelf en de gevangenis te bren gen. Een oogenblik bleef hij stilstaan, ingespannen luisterend naar de geluiden, die op hem toekwamen. Gerustgesteld ging hij verder, niets duidde erop, dat men hem op het spoor was. Urenlang rende hij, meer dan hij liep, maar zijn krachten geraakten uitgeput, de. vijf jaren tusschen de gevangenismuren hadden zijn krachten méér ge sloopt, dan hij zelf vermoed had. Doch hij kende zijn doel, de bergen zouden hem gastvrij opnemen, daar was hij vrij van elke vervolging. Eerst moest hij ech ter nog door het moeras, met de enkele smalle pa den, die de voet vasten grond boden. Hier vreesde hij niets, reeds als jongen had dit moeras voor hem geen geheimen gehad, wist hij als 't ware instinct matig de veilige wegen te volgen. Thans stond hij aan den rand van het moeras, de vrijheid lag voor hem, de hand der gerechtigheid zou niet meer kunnen grijpen. Met een jubel in het hart vervolgde hij zijn weg, waar men hem nimmer zou kunnen volgen, omdat niemand zich op dien dras- sigen bodem zou durven wagen. Bij het eerste ochtendgloren weerklonk een ver twijfelde kreet over het moeras, slechts beantwoord door het schrille geluid van een verschrikten vogel. Worstelend om het leven was deze vertwijfelde kreet geslaakt door een man in gevangeniskleren, die het onfeilbare instinct van de jeugd verloren had. Ook dit was hem door de jaren, die hij tusschen de ge vangenismuren doorgebracht had, ontnomen.... Nog een laatste kreet.... en het moeras was weer ven- laten, als het steeds was geweest.... De weinige uren van vrijheid waren duur betaald... Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 770 m.M. Wind: Oost. Temperatuur: 1 gr. C. is 33 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Phosphorzure kalk voor vee. Vuilpoeders ter afdrijving van de nageboorte Gapc.iit, ontsmettingsmiddel. HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. CITROENSAUS (4 personen). y2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter, sap van y2 citroen, 1 ei. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daarbij onder voortdurend roeren bij kleine scheutjes den bouillon en laat daarna de saus (steeds roerende) nog een paar minuten doorkoken. Klop in de saus kom het ei, giet er flink roerende de heete saus bij en maak die ten slotte af met het citroensap. Geef in dit geval als groente: spruitjes, groene savoye kool, prei, uien, knolselderij of iets dergelijks. TOMATEN-JUS (4 personen). 4 tomaten (ook te vervangen door 4 afge streken eetlepels dikke tomatonpuróe), 1 ui, 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter, 1 thee lepel zout, ongeveer 4 d.L. water, 2 theelepels Maggi's Aroma. Laat. in een geëmailleerd ijzeren potje de fijnge snipperde ui in de boter lichtbruin worden, voeg er dan de in stukken gesneden tomaten bij met het zout en laat het mengsel (nu en dan roerende) tot een dikke purée worden. Giet daarbij het water en laat de saus nog een kwartiertje „pruttelen"; maak ze af met de Maggi's Aroma en giet ze over in de sauskom (desverkiezende door een zeef, zoodat de stukjes ui en de tomatenschilletjes achterblijven). BRUINE UIENSAUS (4 personen). 1 groote ui (of 2 kleinere), 30 G. (3 afgestre ken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, laurierblaadje, 2 kruidnage len, y2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouil lonblokjes, ietsje peper. Snipper de ui fijn en laat ze in een geëmailleerd ijzeren potje in de boter lichtbruin worden. Strooi er ddn de bloem in en laat die ook een lichtbruine kleur aannemen. Giet geleidelijk (en steeds roerende) bij dat mengsel den bouillon, voeg er de kruidnagelen en het laurierblad bij en laat de saus in de gesloten pan nog een kwartier zachtjes doorkoken. Neem er vervolgens de kruiden uit en maak de saus desver kiezende af met een ietsje peper. Gebruik in den maaltijd, waarbij deze saus gekozen wordt, als groen te bruine boonen, capucijners, gestoofde bieten, roo- de kool, spruitjes of iets dergelijks. Kinderen drinken nlcofme-zeep. - Jongen stierf, zijn zusje in levensgevaar. Gisterenavond omstreeks zeven uur zagen twee kinderen, het zoontje van zes jaar, en het dochtertje van acht jaar van den landbouwer v. d. E. uit Pijn- acker, kans een flesch met nicotinezeep een vloei stof, welke gebruikt wordt om planten te bespui ten te bemachtigen. De kinderen dronken eenige teugen van deze vloeistof. Na eenigen tijd is het knaapje overleden. Het meisje is met hevige pijnen naar het zieken huis Bethel te Delft vervoerd, waar het ter verple ging is opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. Weer vernield. Gisteravond elf uur reed de heer J. J. E. uit Kerk- rade, met. een auto in grootc snelheid van Den Haag naar Rotterdam. Bij den Rotterdamschen tol geko men hebben waarschijnlijk de remmen geweigerd te werken, waardoor de auto tegen den tolboom op reed. De tolboom werd vernield. De auto werd ernstig beschadigd en is door de politie in beslag genomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8