Nog steeds dreigend gevaar in Abessynië Postrekening No. 23330 No. 20 22 PAGINA'S. Buitenland Verlenging van den diensttijd in Frankrijk, 8 MILLE VERDUISTERD. Italiaansch skepscMp vergaan. Blum beschuldigt regeering van dubbelzinnigheid. MME FOTD's EH VERES00TIN8EN Fotogr. Atelier ARPAD MflLDOVAH - Nieuwe Hiedorp MISLUKTE AANSLAG OP DEN KONING VAN ARABIE. De daders neergeschoten. Noorsche regeering afgetreden. Verkeersvliegtuig neergestort. DALENDE INKOMSTEN. Rijksmiddelen in Februari. Zaterdag 16 Maart 1935. 78ste Jaargang. No. 9680 SCHAKER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVFRTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berpkend. Spanningen tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, die wel eens gun stig konden werken. Door de spannende gebeurtenissen in Grieken land en de politieke strubbelingen tusschen Enge land en Duitschland naar aanleiding van de Brit- sche witboekpublicatie, is het Italiaansch-Abessy- nisch conflict een weinig op den achtergrond ge raakt, terwijl de ontwikkeling van deze oneenigheid toch wel degelijk onze aandacht verdient. Terwijl zijn onderhandelaars te Addis-Abeba druk confereerden met de Abbessynische regeering. ging Italië rustig voort met zijn troepenverschepingen en riep het al meer troepen op voor de Afrikaansche expeditie. Zoo staat thans de geheele Florentijnsche divisie klaar om ingescheept te worden, ja, de eerste troe pen van dit keurkorps zijn reeds scheep gegaan. De zaak wordt zéér, zéér dreigend! Wij hebben steeds geloofd, dat het wel hij Ita- liaansche dreigementen zou blijven, maar de laat ste gebeurtenissen zijn zoo ernstig, dat, hoewel nog niet alle hoop beheoft te worden opgegeven, toch een militaire actie zeer waarschijnlijk wordt. Oppervlakkig bezien zou men geneigd zijn onze vrees toe te schrijven aan de berichten, die melden, dat de onderhandelaars niet tot een resultaat zijn gekomen, en dat de Keizer van Ethiopië nu niet meer met Italië wil praten, en zich uitsluitend op den Volkerenbond zal beroepen. Maar niet dit bericht, hoewel het ernstig genoeg is, doet ons het ergste vreezen, doch eerder de hou ding van Frankrijk en Engeland. Deze palladijnen van den Volkerenbond toch hebben zich onmiddellijk tot den keizer van Abessynië ge wend met het verzoek (lees: bevel!) om Genève niet lastig te vallen, maar nogmaals door directe onder handelingen met Italië tot overeenstemming trach- ten te komen. Zij achten het absoluut uitgesloten, dat de Bond nog eens in staat zal zijn om voor Abes synië een zoo gunstige situatie te scheppen, als zes weken geleden het geval was! En nu is het gekke in deze heele historie, dat zoo wel Italië als Engeland overtuigd zeggen te zijn van Abessiniës schuld, zoodat arbitrage zonder bezwaar zou kunnen worden aanvaard, omdat men dan op een fatsoenlijke manier van dit geschil af zou ko men. Maar neen! Blijkbaar geeft men de voorkeur aan minder oirbare methoden. Men mag gerust aannemen, dat Engeland en Frankrijk geheel op de hoogte zijn van ïtalië's goede bedoelingen, welke dus blijkbaar verder strekken, dan een geringe grenswijziging, die mogelijk door arbitrage zou kunnen worden verkregen, en daarom is de afwijzing van een onpartijdig onderzoek zoo veelzeggend en dreigend. Eindelijk heeft dan toch de verkoop van den Chi- neeschen Oosterspoorweg door Rusland aan Mand- sjoekwo zijn beslag gekregen en daarmede is een belangrijk geschilpunt tusschen Japan en Rusland verdwenen. Dat Rusland van gansche harte deze transactie heeft gesloten, wordt wel door niemand geloofd en als Japan niet ten volle achter Mandsjoerijc stond, .dan had dat land niet de minste kans gehad om ooit in het. bezit van deze strategisch en econo misch zoo belangrijke verkeersbaan te komen. Het heeft toch ai genoeg gespannen en Rusland heeft slechts afstand van zijn rechten gedaan omdat, het zeer goed begreep, dat het drijven van Japan slechts de keus liet tusschen oorlog of het slikken vn een verdere reeks vernederingen, die zijn pres tige in liet Verre Oosten ten zeerste zou schaden. Daar een oorlog met Japan weinig aanlokkelijk schijnt is de meest voor de hand liggende weg ge kozen en dit stemt tot tevredenheid, temeer daar de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, aan correspondenten van Japansche bladen verklaarde dat hij de overeenkomst over den Chinecschen Ooslerpoorweg beschouwde al de op lossing van een van de meest gecompliceerde pro blemen vah het Verre Oosten. Litwinof coquettecrde in dat persgesprek natuur lijk nog wat met de thans wel duidelijk gebleken vredeswil van Sovjet-Rusland en meende dat thans de demilitarisatie van bepaalde grensgebieden zeer goed aan de orde zou kunnen worden gesteld. Hij liet echter duidelijk doorschemeren, dat hij het wensche- lijk achtte dat de wederzijdsche terugtrekking van de strijdkrachten tot op een bepaalden afstand van de grens, gepaard zou dienen te gaan met een niet- aanvals verdrag. Zooals men weet heeft Japan onlangs juist gewei gerd een dergelijke overeenkomst met Rusland te sluiten, doch blijkbaar is de spanning tusschen de beide landen aan het verbeteren, anders had Litwi nof dit proefbalonnetje niet opgelaten. Trouwens er waait ontegenzeggelijk een vredes- wind over het Japansche Rijk. Laat ons hopen, dat dit blijvend zal zijn. Aller blikken zullen in de komende dagen op Berlijn zijn gevestigd en met groote spanning wacht de wereld op de resultaten, die daar zullen worden bereikt. Wij hebben reeds eerder gezegd, dat dergelijke on voorbereide samenkomsten van hooge functionaris sen buitengewoon gevaarlijk zijn. In het algemeen vinden de voorbesprekingen dan ook plaats tusschen de gezanten en komen de vertegenwoordigers der naties pas bij elkaar als van tevoren vaststaat dat eon accoord zal worden bereikt. Daar dit, met de aanstaande bijeenkomst aan de Spree niet het geval zal zijn is het misschien maar goed, dat de partijen elkaar eerst maar goed de waarheid hebben gezegd. Wel is dat niet in een persoonlijk gesprek ge beurd, maar de geste van het Engelsche Witboek en de daarop gevolgde politieke heeschheid van Hitler kunnen moeilijk verkeerd worden verstaan. Daar is imde laatste dagen nog iets bij gekomen. Minister Goering heeft royaal weg verklaard, dat Duitschland vanaf 1 April officieel in het bezit zal zijn van een militaire luchtmacht en dat het rijk zal worden verdeeld in vijf luchtdistricten en een ma ritiem district. Openlijk stelt Duitschland dus deel V van het vre desverdrag buiten werking en scheurt doelbewust opnieuw ecnige bladen uit het boek van Versailles aan flarden. Deze daad heet dezelfde uitwerking op het Fran- sche volk, als de publicatie van het Engelsche wit boek een week geleden op het Duitsche had. Heftig gaan de Fransche bladen tegen deze daad der Hitleriaansche regeering te keer en schreeuwen moord en brand over de ongehoorde daad van den eenmaal verslagen vijand. Als straks dus Sir Simon tegenover Hitler aaji de conferentietafel zit, dan weten beiden precies wat ze aan elkaar hebben. Het scherm is door beide partijen opgetrokken. Duidelijk staat daar het zich snel en duchtig her bewapenende Duitschland. maar even duidelijk de andere landen, met Engeland en Frankrijk aan het hoofd, die met grimmige vastbeslotenheid voorne mens zijn deze bewapening met gelijke munt te be talen. Een dergelijke duidelijke positie kan, hoewel ze niet prettig aandoet, toch groote voordeelen bij de onderhandelingen geven en ongetwijfeld toch snel ler tot een oplossing voeren dan een dubbelzinnige situatie. Een CADEAU noodig En U weet niet WAT U "geven moet „Het Sierhuis", de eenige speciaal-zaak op dit gebied in Schagen, heelt tientallen aar dige geschenken voor U. Zoowel luxe voor werpen alsook meer praktische huish. arti kelen, vindt U In „Het Sierhuis", in groote verscheidenheid en voor zéér lage prijzen. Steeds iets nieuws! Steeds iets aparts! Beleefd aanbevelend, J. KLERK, LAAGZIJBE 27. - SCHAGEN. Diensttijd-verlenging; meer beroepssoldaten, verlaging van dienstplichtigen leef tijd. Malversaties bij het neutraal ziekenhuis te Enschede. Administrateur deed buitensporige uitgaven. Bii de vereeniging „Ziekenzorg" te Enschede, die het neutrale ziekenhuis aldaar exploiteert, zijn knoeierijen in de boekhouding ontdekt, meldt Vaz Dias. Het was in den laatslen tijd opgevallen, dat de ad ministrateur der vereeniging buitensporige uitgaven deed. In verband daarmede werd een onderzoek in gesteld, dat leidde tot ontdekking van verduisterin gen. Het totaal tekort bedraagt minstens 8000 gulden. De politie heeft de zaak in handen. Had 18 man equipage aan boord. Officieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansche marine-zcesleepboot „Curzola" als verloren wordt be schouwd. De sleepboot was met een bemanning van drie offi cieren en vijftien manschappen Zondag j.1. onder nor male weersomstandigheden van Tarente uitgevaren naar Augusta op Cicilië, en tot Maandagavond had men nog bericht van de „Curzola" ontvangen, dat al les wel aan boord was. Dinsdag werd de sleepboot, echter vermist en tal van oorlogsschepen van het te Tarente liggende es kader, geassisteerd door vliegtuigen, hebben sedert dien naar de verdwenen sleepboot gezocht. Tot nog toe zijn alle pogingen om het schip op te sporen echter vcrgeefsch gebleven, zoodat, naar in het officieele bericht wordt medegedeeld, moet wor den aangenomen, dat de zeesleepboot door onliekende en voorloopig niet vander vast te stellen oorzaak met man en muis is vergaan. Parijs. Flandin in de Kamer en Pernot, de mi nister van justitie, in den Senaat, lazen een regee- ringsverklaring voor betreffende de oplossing van de quaestie der „classes creuses" (de lichtingen recru- ten, geboren in de oorlogsjaren), Besloten is om krachtens artikel 40 van de wet van 31 Maart 1928 't contingent van April a.s. voorloopig zes maanden langer onder de wapens te houden en de lichtin gen, die van October a.s. af tot en met 1939 een jaar langer, tenzij tusschentijds maatregelen kunnen wor den gevonden betreffende de organisatie van de vei ligheid en de beperking van de bewapeningen. Bovendien is een wetsontwerp ingediend, waarbij machtiging wordt verleend tot geleidelijke verlaging van den leeftijd, waarop de recruten worden inge lijfd, tot 20 jaar en dat den weg opent tot verhooging van het aantal beroepsmilitairen. Blum interpelleer!. In een redevoering, die een uur en drie kwartier duurde, zette daarop de socialistische partijleider, Léon Blum, de redenen van zijn interpellatie uiteen. Blum verweet de regeering dubbel zinnigheid en .eerde zich scherp tegen de wijze, waarop de regee- ring de verlen ging van den diensttijd had doorgevoerd. Dit moet het geheele land verdacht yoorkomen. Spr. mist een duidelijk bepalen van een standpunt tegen over 't probleem van den tweejari gen diensttijd. De vergelijking van de Fransche en j Duitsche troepen- K sterkten vertoont Yi lacunes, daar ook Vi jn Duitschland thans jaren ko men, die arm aan recruten zijn. In 1940 zou Duitsch land echter be schikken over het dubbele jaarlijksche contingent van Frankrijk. Dan zal men beweren, dat een diensttijd van twee jaar in he.t geheel niet meer te vermijden is. Juister zou het geweest zijn, wanneer de regee ring onmiddellijk haar voornemens duidelijk te ken nen had gegeven. Het. jaarlijksche contingent be schikt niet over 238.000 man, maar over een veel grooter aantal, dat de 500.000 nadert. (De voorzitter van de legercommissie noemt interrumpeerend het getal 250.000). Blum gaf voorts uiting aan de overtuiging, dat de LEQN BLUM. Onder bet oog van den keurmeester. Een snapschot op den openingsdag van de groote bloementen toonstelling „Flora 1935" te Heemstede. van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. bestaande troepensterkte voldoende was voor de bezetting der vestingwerken en het organiseeren der verdediging. In zekere legerkringen toont men echter groote neiging naar een beroepsleger. Frankrijk kan geen veiligheid vinden in een bewapeningswedloop. De ware veiligheid is slechts die, die den oorlog ver hindert. Men moet Duitschland dwingen, een ontwa peningsovereenkomst te onderteek enen. Tenslotte stelde Léon Blum de vraag, of men he den voor dezelfde vragen stond als in 1913 en of er in deze 22 jaren dan niets veranderd was. De regeering in de meerderheid. In de zitting van den afgeloopen nacht heeft de Kamer na de debatten over de verhooging van den diensttijd met 354 tegen 210 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de regeering door de aanneming van een van radicaal socialistische zijde ingediende resolutie, welke de verklaring der regeering goed keurt, het vertrouwen in haar uitspreekt en vervol-: gens overgaat tot de orde van den dag. Gistermiddag is een aanslag gepleegd op het leven van koning Ibn Saoed op het oogen- blik, dat de vorst in de groote moskee van Mekka den zwarten steen vereerde. De Ko ning stond in gebogen houding toen drie mannen met getrokken dolken op hem aan vlogen. Slechts den eerste is het gelukt zich op den Koning te werpen, die den man met een forschen zwaai van zich wierp. De beide anderen werden reeds door de lijfwacht tegen gehouden en onmiddellijk neergeschoten. Ook de derde is door een officier van de garde neergelegd, toen hij zich wilde oprichten. Vol gens de eetste berichten is de Koning wel geschrokken, maar volkomen ongedeerd, be houdens een onbeduidende schaafwonde aan een zijner handen. Met 9455 stemmen in de minderheid gebleven. Een arbeidersregeering op komst. Naar aanleiding van het voornemen, der Noorsche Arbeiderspartij en de Agrarische partij om een voor stel te doen tot heffing van nieuwe belastingen ter bestrijding van de economische crisis, heeft minister president Mohwinckel bij het begin van het begroo- tingdebat de vertrouwenskwestie gesteld. Met 94 tegen 55 stemmen is het kabinet daarbij in de minderheid gebleven, waarna Dr. Mohwinckel het ontslag van zijn kabinet aan den koning heeft aan geboden. Heden zal hij door den koning worden ontvangen. Hij zal den koning adviseeren met clen leider der Arbeiderspartij, den president van het Storting, Nygaardsvold, te onderhandelen over de vorming van een nieuwe regeering. Na het bezoek van Mohwinckel aan den koning zal de regeering officieel aftreden. 2 dood en, 3 gewonden. Caïro: Een verkeersvliegtuig van den diénst op Palestina is op ongeveer 10 mijlen ten Oosten van El Arisch neergestort. 2 passagiers werden gedood, 2 zwaar en 1 licht gewond. De bestuurder brak beide beenen. Twee andere passagiers bleven ongekwetst. Uit den stand der rijksmiddelen over de maand Februari blijkt, dat de directe belastin gen dit jaar veel minder opgebracht hebben dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het verschil is zeer aanzienlijk. De inkomsten zijn totaal gedaald met zeven millioen gulden. De hoofdschuldige was de Grondbelasting, die bijna zes millioen minder in de schatkist bracht. De Inkomstenbelasting daalde met anderhalf millioen. De belasting van de doode hand, die geacht wordt in het geheel drie millioen op te leveren, bracht het tot dusver pas tot f40.671. Anders is het met de overige middelen die door de verschillende maatregelen thans 12y3 millioen hooger zijn dan verleden jaar. Da rijwielbelasting leverde deze maand slechts lo mille op. Voor deze bron van inkomsten is dc zo mer, wanneer de nieuwe plaatjes gekocht moeten worden, het goede tijdperk. Aan wegenbelasting werd tot dusverre in dit jaar betaald f2.826.827. Deze maand was de opbrengst f 1.133.691 hooger dan in Januari.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1