Algemeene dienstplicht in Duitschland Gebroken met het Verdrag van Versailles HL Wat bezielt Hiller ineens Oproep aan het Duitsche volk KIJKEI) isKOmlhijCLOECK Maandag 18 Maart 1935. Postrekening No. 23330 SCE1CSI 78ste Jaargang. No. 9681 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENh TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. t Is alsof hij plotseling alle bezinning heeft ■verloren en doelbewust Europa naar den ondergang jaagt. Dat hij Engeland op zijn nummer zette door Sir Simon een afbood te sturen is be grijpelijk, daar de publicatie van het En- gelsche witboek als dom en ontijdig kan worden gekwalificeerd. Dat hij door de bijwoning van de begrafe nis te Bayreuth nog eens extra liet uitko men, dat zijn verkoudheid slechts een voor wendsel was om het trotsche Albion eens in te peperen, dat het tegenwoordige Duitsch land niet met zich laat sollen, ligt ook ge heel in de lijn van de nationaal socialistische opvattingen, omtrent nationale eer en pres tige en kunnen moeilijk worden veroordeeld. Zelfs de afkondiging van de officieele Duitsche luchtmacht kon per saldo nog door den beugel, daar ieder wist dat deze macht bestond en haar erkenning dus aan de ver houdingen, zooals die in alle kanselarijen al lang bekend waren, niets veranderde. Maar de bom, die Zaterdagmiddag door de Hitler-regeering tot ontploffing is gebracht is weinig meer, dan een uittarting van de ge- lieele beschaafde wereld en een daad waar van de draagwijdte thans nog moeilijk is te overzien, maar zeker tot ernstige complica ties kan leiden. Met één slag brengt Duitschland de vredes- sterkte van zijn leger op 480000 man en zet door deze daad een dikke streep onder het verdrag van Versaille. Dat het hiertoe eens zou overgaan werd algemeen verwacht en wij hebben in onze overzichten daarop reeds herhaaldelijk ge wezen, maar dat het nu, vlak voor het be zoek van Sir Simon aan Berlijn, gebeurt is zoo bruut, dat de geste moeilijk .kan worden misverstaan. In de Fransch-Britsche overeenkomst toch waarover Simon te Berlijn zou komen spre ken, was vastgelegd, dat hoofdstuk V van het verdrag van Versaille, waarbij de Duit sche weermacht was bepaald op 100000 man, slechts mocht worden gewijzigd na overleg met de betrokken regeeringen, dus in hoofd zaak Frankrijk, Engeland en Italië. Duitschland zelf heeft aan Engeland ver zocht om hierover te komen praten en afge zien van het feit, dat de Duitsche heerschers toch wel van plan zullen zijn geweest om des noods zonder de toestemming van de vroe gere geallieerden, de algemeene dienstplicht in te voeren, is het tijdstip waarop deze daad wordt wereldkundig gemaakt niet anders dan een slag in het gezicht van de overwin naars uit den wereldoorlog. Hitier verdraagt geen voogdij meer! Met een nijdige schop trapt hij het heele over leg in elkaar en maakt door deze daad eigen lijk het bezoek van Sir Simon overbodig. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven hebben wij nog zeer onvoldoende uitingen uit de hoofdsteden der betrokken landen bin nen gekregen, maar een Engelsch bericht maakt reeds melding dat het bezoek van den Engelschen Minister van Buitenlandsche Zaken onder deze omstandigheden zal wor den uitgesteld. Echter lijkt ons dit bericht zeer voorbarig, daar toch eerst zal dienen te worden vastge steld welke houding de ex-geallieerde regee ringen zullen aannemen. Dat er iets zal gebeuren staat natuurlijk vast! Zonder meer laten de betrokkenen een totale negatie van het verdrag van Versaille niet toe. Maar wat? Dat is de groote vraag die op het oogenblik nog niet kan worden beant woord. Hoogst waarschijnlijk een gemeenschappe lijk protesteeren van Engeland, Italië en Frankrijk. Maar in welke bewoordingen zal deze stap zijn vervat? Zij kan natuurlijk een verzetaanteeke- ning zijn zonder meer, maar dat is, gezien de ernst van het feit, en de bruuske manier, waarop de oorvijg is toegediend, hoogst onwaarschijnlijk. Maar wat dan? Een dreigement van ge meenschappelijk militair optreden of een bedreiging met economische maatregelen? De situatie is zeer moeilijk en hoewel wij nog niet aan oorlogsgevaar gelooven, kan toch niet worden verheeld, dat wij een tijd tegemoet gaaii van' groote politieke gevaren. Met angst vraagt dan ook de wereld zich af, wat de noodwendige volgende dhad der tegenstanders zal zijn. Uitbundige geestdrift in Duitschland; in het buitenland ontstemming en verbazing. De Duitsche regeering heeft thans defini tief met het Verdrag van Versailles gebro ken. Zaterdagmiddag hefft namelijk de minister raad besloten den algemeenen dienstplicht weer in te voeren. Het leger zal worden ingedeeld in 12 leger korpsen, met in totaal 36 divisies en met een vredessterkte van naar schatting 500.000 man. De desbetreffende wet en een proclamatie aan het volk zijn Zaterdag door het rijkskabinet goedgekeurd en gepubliceerd. Dit getal is dus vijf maal zoo hoog als het bij het vredesverdrag aan Duitschland toege stane, hetwelk immers in een staand leger van 100.000 man voorzag. De indruk, dien de oproep, welken de Führer en rijkskanselier aan het volk in naam van de rijksre geering zou richten, om het met besluit tot weder invoering van den algemeenen dienstplicht in kennis te stellen, op de leden van het rijkskabinet maakte, toen Hitier dien oproep te hunner kennis bracht, was groot. De leden van het rijkska'binet verhieven zich spon taan van hun plaatsen'en generaal von Blomberg bracht een driewerf ,Heil?" op Hitier uit. gepaard met een belofte van verdere onverbreekbare trouw en verbondenheid. Dezelfde geestdrift maakte zich meester van het Duitsche volk. De strekking der regeeringsbesluiten komt in het kort hierop neer, dat Duitschland in de toekomst deel V van het Verdrag van Versailles hetgeen de ontwapeningsbepalingen voor het Duitsche leger en de vloot behelst zal negeeren en zich het recht toekent geheel eigenmachtig over den omvang en den aard van zijn bewapening te beslissen. Van heden af duldt Duitschland dus geen buitenlandsche in menging meer, noch in den aard, noch in de bewa pening van zijn strijdmachten. PROCLAMATIE VAN HITLER. Zaterdag te vier uur heeft Rijksminister Göbbels de hoofdredacteuren der- Berlijnsche bladen en de vertegenwoordigers der provinciale pers ontvangen en hen in kennis gesteld met de volgende verklaring der rijltsregeering, waarboven stond: „Aan het Duitsche volk." Dit manifest van de Rijksregeering vangt aan met de opsomming der voornaamste bepalingen, welke bij het Vredsverdrag van Versailles werden vastge legd en die zouden leiden tot een internationale ont wapening. Duitschland heeft de opgelegde ontwapeningsver plichtingen volgens de verklaringen der intergealli- eerde controlecommissie vervuld. Na deze voorbeeldige vervulling van het Verdrag had het Duitsche volk het recht, van de andere zijde te verlangen, dat ook daar de aangegane verplich tingen zouden worden nagekomen. Want: 1. Duitschland had ontwapend; 2. In het Vredesverdrag was uitdrukkelijk ge- eischt, dat Duitschland ontwapend moest worden om daarmede de vooi*waarde te scheppen voor een alge meene ontwapening, d.w.z. daarmede werd beweerd, dat slechts in Duitschlands bewapening de recht vaardiging lag voor de bewapening der andere lan den; 3. Het Duitsche volk was zoowel in zijn regeerin gen als in zijn partijen in dien tijd vervuld van een geest, die volkomen in overeenstemming was met de pacifistisch-democratische idealen van den Volken bond en zijn stichters. Terwijl echter Duitschland als de eene partij der verdragsluitenden zijn verplich tingen was nagekomen, bleef de nakoming van de andere zijde uit, d.w.z. de hooge contractanten der overwinnende staten hebben zich eenzijdig vrijge maakt van de verplichtingen van het Vedrag van Versailles! Niet alleen bleef iedere ontwapening in een om vang, die te vergelijken zou zijn met de vernietiging der Duitsche wapenen uit, neen, er trad zelfs geen stilstand der bewapening in, integendeel, men kon de bewapening van een groot aantal staten consfatee- ren; wat in den oorlog aan nieuwe vernietigings machines was uitgevonden, beleefde thans in den vrede in methodisch-wetenschappelijken arbeid zijn voltooiing. Op het gebied van het schennen van machtige pantserwagens zoowel als op dat van nieuwe jacht- en bombardementsvliegtuigen vonden onafgebroken verschrikkelijke verbeteringen plaats, nieuwe stukken reuzengeschut werden geconstru eerd; nieuwe explosie-, brand- en gasbommen samen gesteld. De wereld heeft sedertdien weerklonken van krijgsgeschreeuw, alsof er nooit een wereldoor log was geweest en nooit een Verdrag van Versail les was gesloten. Temidden'van deze zwaarbewapende en steeds meer gemoderniseerde oorloesstaten was Duitsch land een machtelooze leege ruimte, die was overge leverd aan ieder dreigement en iedere bedreiging. Het Duitsche volk herinnert zich het ongeluk en 't lijden van vijftien jaren economische verarming en politieke en moreele deemoediging. Onder deze omstandiehedon zag de Duitsche re geering zich genoodzaakt zelf de noodige maatrege len te treffen, die den onwaardigen en gevaarlijken toestand der weerloosheid van een groot Rijk kon Wij vroegen in het begin: Wat bezielt Hit- Ier ineens? en zouden die vraag willen her- nalen. Het valt in het geheel niet te ontkennen, dat hij deugdelijke redenen heeft om zijn land weder te bewapenen, daar ook de an dere rijken er niet aan denken hun moord tuig weg te werpen, maar dat hij dit doet vlak voor het tusschen Duitschland en En geland overeengekomen bezoek, geeft aan de zaak een buitengewoon gevaarlijke kant. Want als Hitier werkelijk het hoofd kwijt is, als hij werkelijk door het dolle heen is wegens de grievende woorden, die hij èn uit Engeland èn Frankrijk heeft moeten hooren, dan staat nog een ander groot gevaar voor de deur, namelijk het negeeren van de de- militarisatie van den linker Rijnoever. Zooals men weet, mag Duitschland een be paalde Rijnstrook nooit militair bezetten, noch daarop versterkingen bouwen en een verbreking van deze overeenkomst, zou wei nig minder dan oorlog beteekenen, daar deze verplichtingen bij het verdrag van Locarno zijn vastgelegd. Men zal dan ook wel alles op alles zetten om Hitier tot rede te brengen. Of dit gelukken zal? Wij blijven het hopen, daar wij moeilijk kunnen aannemen, dat de nationale kringen in Berlijn zoo verblind zijn, dat zij niet zul len inzien, dat de daad van Zaterdag er toe zal bijdragen om Rusland, Frankrijk, Enge land en Italië nog dichter naar elkaar te brengen, zoodat een nieuwe dolle daad de meest funeste gevolgen voor het Reich zou kunnen hebben. waarborgen. Het ging daarbij uit van dezelfde over wegingen, waaraan Baldwin in zijn jongste rede uiting gaf: „Een land, dat niet bereid is de noodige voorzorgs maatregelen te treffen voor zijn eigen verdediging, zal nimmer in deze wereld macht bezitten, noch moreele. noch materieele." Vervolgens somt het manifest op, wat Duitsch land verder heeft gedaan en in haar macht was en dienen kon tot bevordering van den vrede. Nadat het dan nog heeft gewezen op de invoering van den tweejarigen diensttijd in Frankrijk, waar toe thans besloten is, besluit het manifest als volgt.: De Duitsche regeering acht het onder deze om standigheden onmogelijk de voor de veiligheid des Rijks noodige maatregelen nog langer uit te stellen of zelfs voor de buitenwereld geheim te houden Wanneer zij derhalve gevolg geeft, aan don in de rede van Baldwin op 28 November 1934 uitgespro ken wensch tot opheldering der Duitsche bedoelin gen, dan geschiedt dit: lo. Om het Duitsche volk de overtuiging geven en de andere staten er mede in ken nis te stellen, dat de handhaving der eer en veiligheid van het Duitsche Rijk van nu af aan weer aan de eigen kracht der Duitsche natie wordt toevertrouwd. 2o. Om echter door het bepalen van den omvang der Duitsche maatregelen de beweringen te ontzenu wen, die het Duitsche volk het streven toedichten naar een militaire hegemonie in Europa. Wat de Duitsche regeering als verdediger der eer en der belangen van de Duitsëhe natie wenscht is den omvang van de machtsmiddelen te garandeer ren, die niet alleen voor de handhaving der Inte griteit van het Duitsche Rijk maar ook voor de in ternationale eerbiediging en apprecatie van Duitsch land als mede-garanit van den algemeenen vrede noodzakelijk zijn. 1 Want in deze ure hernieuwt de Duitsche regee ring voor het Duitsche volk en voor de geheele we reld de verzekering, dat zij vastbesloten is nooit ver der te gaan dan noodig is voor de handhaving der Duitsche eer en vrijheid van het Rijk en speciaal in de Duitsche bewapening geen - instrument van' oorlogszuehtigen aanval te willen vormen De Duitsche regeering vertrouwt en hoopt, dat het Duitsche volk, dat thans zijn eer terugkrijgt, ini onafhankelijke rechtgelijkheid vergund moge zijn, bij te dragen tot de bevestiging van den wereldvre de in vrije en openhartige samenwerking met de an dere volken en hun regeeringen. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. De indruk in het buitenland was er een van onfc stemming en verbazing, terwijl de afkondiging vooi» sommige staten hoegenaamd geen verrassing was. In Duitschland zelf, schreven we hierboven reeds, was de geestdrift zeer groot. De bevolking van Berlijn heeft de mededeeling van de wederinvoering van den dienstplicht met buitengewoon enthousiasme ontvangen. Duizenden] menschen verdringen zich voor de rijkskanselarij en willèn den Fuehrer zien. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft in een hoofdartikel: „De laatste wil der doode helden is in vervulling gegaan. Wij hebben onze eer weer te ruggevonden. De soldaat uit den grooten oorlog heeft den beslissenden stap voor Duitschlands toekomst gedaan. Duitschlands gelijkberechting is thans ccn feit. Duitschland heeft zijn zaak in eigen handen genomen. Met de invoering van den algemeenen dienstplicht is de ware basis van den volksstaat ge schapen." Ofschoon het besluit van de Dutische regeering op zichzelf voor Frankrijk geen verrassing scheen, heerscht er toch ontstemming over. In politieke kringen is men er van overtuigd, dat' de wet reeds lang klaar gelegen heeft en dat Duitsch land de uitbreiding van den militairen dienstplicht' in Frankrijk als voorwendsel zal nemen voor de dooi; het Derde Rijk genomen maatregel. Ook in Polen was men geenszins verrast. De Poolsche generale staf zegt reeds lang geweten te hebben, dat het Verdrag van Versailles door Duitsch land geschonden werd. In Tsjechische politieke kringen heeft het bericht van de invoering van de algemeene dienst plicht in Duitschland zeer diepen indruk gemaakt. De nieuwe opzegging-door Duitschland van de mi litaire clausules van het verdrag van Versailles "Cvekt- volstrekt geen verrassing in 11 a 1 i a ah s c h 6 krin gen, in weerwil van de groote beteckenis, die men er aan toekent. Men beschouwt ze als het logische ge volg van de jongste mededeelingen van Göring over de mihtariseering van de Duitsche luchtvaart. In Engeland is het nieuws uit Berlijn ingesla gen als een bom. De officieele personen, die te Lon den aanwezig waren, wezen op den ernst van de houding van Hitier. In niet officieele diplomatieke kringen verklaart men, dat het initiatief van Duitseh land het vertrekken van de Engelsche ministers naar Berlijn weer in twijfel stelt. Amerika ernstig bezorgd. Uit Washington schreef men het volgende: De groei van het Duitsche leger in tijd van vrede heeft ernstige bezorgdheid gewekt in officieele krin gen, waar men onmiddellijk deed opmerken dat de ze gang van zaken een schending is van de ver plichtingen van Duitschland voortvloeiende uit het' verdrag, in 1921 met de Vereenigde Staten getoo- kend. Dit verdrag bevat dezelfde militaire beperkin gen betreffende Duitschland als het verdrag van Versailles, waarvan de Vereenigde Staten geen deel uitmaken. Het departement van buitenlandsche za ken neemt het grootste stilzwijgen in acht wat be treft de houding in de toekomst in afwachting van de officieele rapporten uit Berlijn. (Zie voor vervolg elders in dit nummer}'

Schager Courant | 1935 | | pagina 1