Sir Simon gaat toch naar Berlijn. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Een vreugderoes in Duitschland. HEVIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. „HET MONSTER THANS WEER TANDEN GEKREGEN". ONEERLIJK AMBTENAAR. Interneeringskamp- voor ongewenschte vreemdelingen. Meisje liep tegen een auto op. Hevige fabrieksbrand te Vlaardingen. 18-jarig meisje in brand geraakt. Smokkelhandel aan de Belgische grens. „Wilde" busdienst op den Afsluitdijk. Dinsdag 19 Maart 1935. SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9682 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsoo. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Groote ontstemming in het buitenland. Wij wachten en zien toe! Terwijl in de kanselarijen van alle naties thans een koortsachtige werkzaamheid heerscht en be slissingen worden genomen, die voor de toekomst der wereld van groot belang zijn, moeten wij, onbe langrijke toeschouwers van het wereldgebeuren, ons bepalen tot het afwegen der officieele en officieuse berichten, die regelmatig ons redactiebureau binnen vloeien, om daaruit eenig inzicht te krijgen in den loop die de dingen gaan nemen. Laat ons dan allereerst constatceren, dat er een groot verschil is tussehen de wijze waarop de ex- geallieerde regeeringen op de Duitsche daad rea- geeren en die, waarop hun volkeren het opnemen. De Fransche en Belgische pers raast en tiert, dat hooren en zien vergaat, de pers der Kleine Entente mengt zich met hartstocht in dit koor, terwijl ook Moskou s stem niet vriendelijk klinkt. Een groot verschil is echter te bespeuren tussehen deze opwindende toon en de wijze waarop de regee ringen de zaak opvatten. Daar is geen sprake van verontwaardiging of op laaiende toorn, doch integendeel een soort berusting in een feit, dat men blijkbaar reeds lang te voren heeft zich aankomen. In tegenstelling trouwens met de pers der Latijn- sche volkeren is de openbare meening van Engeland buitengewoon bezadigd. De Daily Herald" b.v. maant aan tot koelbloedig heid en schrijft, dat van een bliksemstraal uit hel deren hemel niet gesproken kan worden. De uitla ting in het Britsche Witboek, dat de juiste verde digingsmiddelen in het belang van de veiligheid noo- dig zijn en dat onzijdige ontwapening niet in het be lang van algemeene ontwapening is, heeft Duitsch land het geschikte voorwendsel gegeven. Het Fran sche besluit tot verdubbeling van den militairen diensttijd, de Russische grootsprekerij dat het Sov jet-leger van 400.000 op 900.000 man is gebracht, Mus- solini's opschepperij dat Italië in geval van nood acht millioen man in 't velcl kan sturen, hebben alle een rol hierbij gespeeld. De bewapening is overal toe gegeven. Ook Duitschland is voortaan weer een ge wapende groote mogendheid en als zoodanig zal men er rekening mee moeten houden. Het systeem van Versailles is ineengestort en kan slechts door een oorlog weer hersteld worden en een oorlog tot herstel van een systeem, welks afschaffing de geallieerden reeds hadden beloofd; is ondenkbaar. Er staan thans twee wegen open: de andere Europeesche mogend heden moeten zich aan het onzinnige beginsel hou den, dat veiligheid slechts door gewapende over macht kan worden bereikt en de Duitsche verkla ring als een provocatie beschouwen om hun eigen bewapening te vergrooten, of zij kunnen het besluit gebruiken als gelegenheid voor een nieuw begin om tot algemeene vermindering en beperking der bewapening te komen. Slechts deze laatste weg is de verstandige. Ook de andere Engelsche kranten schrijven in denzelfden geest en bijzonder opvallend is ook, dat de protestnota, die de Britsche ambassadeur te Ber lijn, onmiddellijk aan de Duitsche r.egeering heeft overhandigd, eigenlijk meer een poging is om de reis van Sir Simon te laten doorgaan dan een ver wijt en een bedreiging. Het is een document, waarin men de loop van de onderhandelingen die gevoerd zijn, sinds d e ver schijning van het Fransch-Britsche communiqué, nog eens de revue laat passeeren, terwijl men aan 't slot vraagt of de Duitsche regeering er nog steeds prijs op stelt met Sir Simon te onderhandelen op den overeengekomen besprekingsgrond, d.w.z. dat de aard ,en grootte der Duitsche bewapening in on derling overleg tussehen de betrokken regceringen zullen worden vastgelegd. Men zal moeten toegeven, dat deze nota zeer tac tisch en bezadigd is opgesteld en dat er groote re den tot tevredenheid is, vooral daar Duitschland op de Engelsche vraag reeds bevestigend heeft geant woord, zoodat Sir Simon en Eden a.s. Zondag naar Berlijn zullen vertrekken, met de" Duitsche toezeg ging in do zak, dat men bereid is over een collec tief veiligheidsstelsel en terugkeer tot den Volken bond te onderhandelen. Dat deze Engelsche tactiek in Frankrijk instem ming zou vinden is wel moeilijk denkbaar. Althans bij do Fransche openbare meening. Maar dat ook Flandin en Laval de Engelsche geste afkeuren ach ten wij nog niet zoo vanzelfsprekend. Men gevoelt in Parijs zeer goed, dat er geen sprake van kan zijn om tegen Duitsthland militaire maatregelen te nemen. Die tijd is voorbij, voorgoed! Wij schreven dan ook reeds gisteren, dat wij niet geloofden, dat deze daad, die enkele jaren geleden zeker een oorlogsverklaring ten gevolge zou hebben gehad, op dit oogenblik tot oorlog zou leiden, en worden in die meening door den loop der gebeur tenissen versterkt. Een bijzonder goede kijk op Hitiers zienswijze geeft het interview, dat de Führer aan den bekenden journalist Ward Price toestond, en dat in dit num mer is afgedrukt. Daarin worden de voorloopigo bedoelingen van den leider waarschijnlijk tamelijk zuiver weerge geven en wij kunnen na lozing daarvan niet aan den indruk ontkomen, dat de daad der militaire superio riteit in strijd is met de uitgesproken wensch tot de erkenning van Duitschland's recht op gelijkheid. Als Duitschland gelijkheid had gewenscht met zijn aartstegenstander Frankrijk, dan had het de vredes- sterkte van zijn leger niet op 500.000 man, doch slechts op het Fransche peil van 300.000 man dienen te brengen en wij gelooven dan ook, dat het over schot van^OO.OOO man wel eens door Berlijn als op,- •erhandelingsobjeGt kon worden gebruikt. In Duitschland heerscht thans een geestdrift die moeilijk is te omschrijven. Men is waanzinnig van vreugde en beschouwt het thans gebeurde als een totale vernietiging van het Verdrag van Versailles en als het herstel der nationale eer. Hitier is de algemeen vereerde en de liefde van het Duitsche volk voor dezen man is dan ook bui tengewoon groot en nadert in deze dagen welhaast ,de aanbidding. Bij het lezen der berichten over deze opwinding vraagt men zich toch onwillekeurig af: wat nu? Zal het hierbij blijven? Wij gelooven van niet! Hitier heeft in zijn boek „Mein Kampf" duidelijk laten uitkomen, dat de taak, die hij zich heeft ge steld veel en veel verder gaat en het is dus niet waarschijnlijk, dat hij zich bij het thans bereikte zal neerleggen. Trouwens er zal wel bijna geen Duitscher zijn, die de invoering van de algemeene dienstplicht als het eindpunt van het nationaal herstel beschouwt. Men acht dit slechts een eerste stap! Strijdpunten zijn er nog genoeg! Men denke slechts aan de vroegere Duitsche kolo niën en aan de vette brokken zuiver Duitsche grond, die nog onder vreemde heerschappij zuchten om te begrijpen wat wij bedoelen. Intusschen mag men gerust aannemen, dat Duitsch land zich in de naaste toekomst zeer inschikkelijk zal betoonen en graag aan het vredesspelletje zal meedoen, mits men het laat, wat het genomen heeft, zal het waarschijnlijk wel bereid zijn naar Genève terug te keeren en, zonder zich teveel te binden, de anderen ietwat tegemoet te komen. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen is thans nog moeilijk te zeggen. Wat ons echter opvalt is, dat men bij de beoordee ling van de Duitsche herbewapening in het geheel niet hoort reppen van de economische gevolgen. Dit toch lijkt ons van buitengewoon belang en het kon wel eens zijn, dat de ontwikkeling van de gel delijke verhoudingen aan de geheele zaak een wen ding geeft, die niemand verwacht. Op-het oogenblik schijnt het dat Hitier wikt; het kan wel eens zijn dat de economie beschikt en dan zou dit, in een Europa, zoo volgeladen met direct ontplofbare brandstof, wel eens minder prettige ge volgen kunnen hebben. Verklaringen van Fransche militairen en politici over de invoering van den al- gemeenen dienstplicht in Duitschland. Het Parijsche blad de „Liberté" publiceert een aan tal korte verklaringen van Fransche persoonlijkheden over den maatregel in Duitschland. De voorzitter van de legercommissie van den senaat, generaal Bour geois, die evenals senator Lemory de Fransche regee ring Woensdag in den senaat zal interpelleeren, ver klaarde: Engeland, Frankrijk en Italië moeten ge meenschappelijk de middelen bestudeeren ter hand having van den vrede en ter bescherming tegen de door maarschalk Pétain voorspelde 100 Duitsche di visies. Generaal Niessel, verklaarde, dat de invoering van den algemeenen dienstplicht de logische consequen tie is van de in Duitschland heerschende geestestoe stand. Het monster Duitschland heeft thans tanden gekregen. Er bestaat nog slechts éen afweermiddel: het te toonen dat onze slagtanden evenzeer gescherpt en even krachtig zijn als de zijnen om het op deze wijze de lust te benemen zich van zijn tanden te bedienen. Het lid van de legercommissie van de kamer, af gevaardigde Ferry, schrijft in hetzelfde blad, dat de duivelsohe bewapeningswedloop weer aanvangt. De vrije en vreedzame volkeren zijn gedwongen te volgen wanneer zij zich niet zelf willen veroordeelen tot de slavernij of ter dood. Noodig is de definitieve invoering van den tweejarigen diensttijd bij de wet en de kwalitatieve opvoering van het Fransche le ger, want op dit gebied kan Frankrijk Duitschland overtreffen. In de „Intrensigeant" schrijft de voorzitter van de legercommissie van de kamer, overste Fabry, dat de politiek van het voldongen feit in militaire taal overgebracht, luidt: Plotselinge aanvang zonder waarschuwing en zonder pardon. Overigens herin nert het aan het samengaan van Frankrijk, Enge land en Italië in 1915 en vraagt hij of deze eensge zindheid in geval van een conflict nog aanwezig is Twee zwaar en twee licht gewonden. Beide wagens totaal vernield. Op den Utrechtschen weg nabij Amersfoort bot sten een vrachtauto en een luxe auto tegen elkaar. De schok was zoo hevig, dat de carrosserie onder de vrachtauto werd weggeslagen, terwijl de luxe-auto ge heel werd vernield. Van de drie inzittenden van de luxe auto werd de bestuurder licht gewond. Een in zittende dame werd in zeer zorgwekenden toestand naar het ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd, ter wijl een heer, na uit zijn benarde positie te zijn ver lost, ook zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht. Beider toestand is zorgwekkend. De bestuurder vrn de vrachtauto liep lichte verwon dingen op. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de vrachtauto, die moest uitwijken voor een stilstaande auto, te laat den tegenligger op merkte. De auto was afkomstig van een garage uit Utrecht. Het tramverkeer ondervond stagnatie, omdat de auto op de rails was terechtgekomen. Heelt een bedrag van f 12.000 aan steekpen ningen aangenomen. - Malversaties bij bet gemeentelijk Gasbedrijf. Éehigen tijd geleden is men op het spoor gekomen van ernstige malversaties, die gepleegd zijn door den 52-jarigen hoofdcommies van het gemeentelijk Gasbedrijf J. S., te Rotterdam. Bij inschrijvingen van het gemeentelijk Gasbedrijf voor groote werken was het zijn taak de inschrij vingsbiljetten te openen. Kort voor de sluiting nu van den inschrijvingster- mijn waarschuwde hij een van zijn relaties, aan wie hij mededeelde, voor welke bedragen er tot dusver was ingeschreven. De relatie kon dan nog een in schrijving doen voor een iets lager bedrag, daarbij de groote kans loopende het werk, of de leverantie gegund tekrijgen. Voor zijn bemoeiingen kreeg S. een bepaald bedrag. Ook op andere wijze heeft hij zich op onrechtmatige wijze bevoordeeld. S. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. In totaal moet hij op deze wijze een bedrag van f 12.000 hebben ont vangen. Vooral voor 1928 heeft hij zich aan de be doelde knoeierijen schuldig gemaakt, hoewel hij tot twee jaar geleden nog wel dergelijke practijken moet hebben uitgehaald. Het onderzoek wordt voortgezet. Het front H ons wijk onder de gemeente Tuil en 't Waal (Utrecht), dat zal worden ingericht als inb»> -neeringskamp voor ongewenschte vreemdelingen^ Het werd op slag gedood. Gisteravond om kwart voor vijf is in de Korte Marnixstraat te Amsterdam een 6-jarig meisje, Cor- nelia D., onder een vrachtauto terecht gekomen en op slag gedood. Het kind was spelende het trottoir afgelóopen en liep recht tegen een naderende vrachtauto. De chauf feur trachtte door het omwerpen van zijn stuur en krachtdadig remmen een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. Het lijkje is door den G.G. en G.D. naar het Bin nengasthuis getransporteerd. Het meisje woonde in de straat, waarin het on geluk gebeurde. De verslagenheid in de buurt was groot. De chauffeur van de auto treft hoegenaamd geen schuld. Meubelfabriek in asch gelegd. In Vlaardingen heeft in den afgeloopen nacht een groote fabrieksbrand gewoed, waardoor de meubel fabriek van N.V. Jan Leeuwis, gelegen aan de Wilhel- minahaven te Vlaardingen, totaal is verwoest. Het 4 verdiepingen hooge gebouw is totaal uitge brand, terwijl een terzijde gelegen zoutkeet door in storten van een muur grootendeels werd vernield. Aan de bekomen verwondingen over leden. Doordat een pleegdochter van de familie van Zwie- ten te Vinkeveen, gistermorgen in aanraking kwam met een brandend voorwerp, geraakten de ochtend- kleeren van 't ongeveer 18-ja.rige meisje in brand. Op het hulpgeroep snelde de heer van Zwieten, die nog te bed lag, onmiddellijk toe en liep hij met het meis je naar een achter de woning gelegen sloot en wist hij door onderdompeling van het slachtoffer de vlam men te dooven. Het meisje had echter hevige brand wonden bekomen en een inmiddels ontboden dokter achtte onmiddellijke overbrenging naar het zieken huis te Utrecht noodzakelijk. Na aankomst aldaar is het slachtoffer eenige uren later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De buit van twee dagen. Het smokkelen aan de Belgisch-Nederlandsche grens gaat ondanks de strenge grensbewaking onvermin derd voort. Te Weert werd bij een landbouwer bij cene huis zoeking 90 K.G. suiker en 48 K.G. Belgische marga rine in beslag genomen. Op een gehucht langs de grens werd een aantal wielrijders door de kommiezen aangeroepen, die ech ter in de duisternis wisten te ontkomen, maar met achterlating van 1000 boekjes sigarettenpapier, 50 K.G. Belgische margarine en 50 K.G. suiker, bene vens 4 rijwielen. In Weert werd een vrouw, die haar smokkelwaar bij particulieren wilde afleveren, door de commiezen aangehouden. Ze moest de Belgische margarine en suiker aan de ambtenaren afgeven en liep een pro- cesverbaal op. In een gehucht in de buurt van Weert, liepen eenige smokkelaars die pas even over de grens wa ren in de val. Ze wisten in het struikgewas te ont komen, maar lieten 200 Kg. Belgische suiker, 144 Kg, Belgische margarine en 1500 boekjes sigarettenpa pier met 5 fietsen achter. RECHTBANK. De exploitant tot 100 gulden boete ver- oordeeld. Voor den kantonrechter mr. I. A. Höfelt, heeft de Amsterdam weder een exploitant van autobussen terecht gestaan, verdacht van overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer. De exploitant, iemand uit Franelcer, zou een .^Vil de" dienst hebben onderhouden van Leeuwarden Amsterdam v.v. via den Afsluitdijk. Volgens verdachte was er geen sprake van een bepaalden dienst. Een der aangehouden auto's b.v. kwam van Utrecht. De kantonrechter merkte op, dat dit er niet toe doet, omdat de bus toch van Amsterdam via Haar lem, Alkmaar en den Afsluitdijk naar Leeuwarden reed. Bovendien was er een vaste dienstregeling. Verdachte: Maar u kunt het toch niet als een vasten dienst beschouwen, wel reden we zoo regel matig mogelijk. De kantonrechter toonde een gedrukte dienstrege ling. Verdachte: Ja, maar 't verspringt wel eens... „En hoeveel kostte dat ritje" informeerde de kan- rechter. De prijs bleek f 2 enkele reis te zijn. Kantonrechter: U hebt de zaak in Januari nog voortgezet. Verdachte: „We reden nog wel zoo nu en dan." „En wat kregen de chauffeurs?" De salarieering bleek niet hoog te zijn: f3 per rit heen en terug voor een arbeidsduur van zeven uur. Kantonrechter: „Rijdt u nog wel?" Verdachte: „Zoo nu en dan, zoo onregelmatig mo gelijk." De kantonrechter meende, dat. verdachte onbehoor lijk handelt; hij is al meermalen bekeurd en gaat toch door met zijn „wilden" busdienst. Een chauffeur, als getuige gehoord, verklaarde dat hij alleen reed als er passagiers waren. De ambtenaar van het O. M requireerde daar verdachte is doorgegaan met den dienst de ma ximum-geldboete, n.1. f 150 subs. 50 dagen. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis. Spr. merkte op. dat hij door verdachte's houding gedwon gen is een hooge boete op te leggen. „Ik ben gewend, overtreders van de wet op de openbare vervoermid delen niet al te zwaar te straffen. Met u moet ik echter een uitzondering maken, daar u door bent gegaan." De kantonrechter veroordeelt den man tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1