Simoii toch naar Berliin DE IN DE PIJP, De wereld wist het toch? Dinsdag 19 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9682 Goebbels verbaasd DUITSCHLAND TERUG IN DEN VOLKENBOND. io voeeLs m of z.ucat Een gunstig Duitsch antwoord. M AAP.... DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND OPNIEUW OPGELAAID. Amerikaansche staten geteisterd. Venizelos naar Napels vertrokken. m „De wereld wist toch, dat Duitschland be wapende. Waarom dan agitatie, nu aan de geheimzinnigheid een einde is gemaakt?" Berlijn. Rijksminister dr. Goebbels publiceert onder bet opschrift „Duidelijkheid en logica" een beschouwing, waaraan wij het volgende ontleenen: „De Duitsche openbare meening neemt met eenige verbazing kennis van de reactie, die in het buiten land gevolgd is op het publiceeren xan de wet tot wederopbouw van de weermacht. Zij geloofde te kunnen vermoeden, dat de wereld met zekere op luchting en een gevoel van innerlijke bevrediging kennis zou hebben genomen van het feit, want de openlijke en ongereserveerde uiteenzetting van de Duitsche bedoelingen vormt een element ter kalmee ring, dat voor de logische en vruchtbare beschou wing van de Europeesche situatie verheugend, zoo- al niet vrijwel onontbeerlijk is. De geheimzinnig heid, die het Duitsche defensieprobleem in de afge- loopen jaren en maanden omgaf, was juist door of- ficieele en niet-officieele instanties in het buiten land vaak en levendig betreurd. Derhalve is er vele malen op aangedrongen, dat Duitschland een einde zou maken aan alle geheimzinnigheid en duidelijk uiteen zou zetten, waarheen het wilde. Aan de on duidelijkheid nu is Zaterdag een einde gemaakt. De wereld weet nu, waar zij aan toe is. Wel wist de we reld reeds, wat Duitschland wilde, maar daarover is thans onomstootelijke zekerheid gegeven. MINISTER GOEBBELS. Moet het dan in Duitschland geen verwondering wekken, dat de openbare wereldmeening thans, met voorbijzien van de in documenten vastgelegde feiten, verbazing en verontwaardiging speelt ten opzichte van de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland, waardoor slechts een deel van dat gene wordt uitgevoerd, wat door deze officieele in stanties reeds als vaststaande in de binnenlandsche politieke discussies der betreffende landen naar vo ren gebracht is? Vaak genoeg heeft Hitier verklaard, dat hij be reid is, het laatste machinegeweer onbruikbaar te maken wanneer de wereld hetzelfde wil doen. Zijn verklaringen zijn steeds onbeantwoord gebleven. Uit deze situatie moest Duitschland de gevolgtrekking maken, vooral daar de andere landen hun bewape ningen verhoogden op grond van een oncontroleer baar Duitsch materiaal, dat grootendeels gebaseerd was op fantastische vermoedens. Een ongewapend land is temidden van een bewapende wereld een voortdurende uitdaging tot een oorlog. Niet het be wapende, maar het onbewapende Duitschland heeft Europa verontrust. Thans is dat evenwicht her steld, dat noodig is, om te komen tot vruchtbare besprekingen over de groote onopgeloste proble men der wereldpolitiek. Duitschland wil medewer ken aan den vrede. Het heeft hem evenzoo noodig als alle andere volkeren. Niemand in Europa, die ook slechts een spoor van verantwoordelijkheidsge voel in zich draagt, gelooft eraan, dat de schade van een oorlog, die door 17 jaren vredeswerk niet kon worden opgeheven, zou kunnen worden opgeheven door een nieuwen oorlog. Mogen begrip en gezond menschenverstand bij de verantwoordelijke personen de overhand doen krijgen, des te doortastender zal de gelukkige wending zijn, waarin Europa zich opnieuw zal vormen. Een Interview met Hitier. „Heden zijn de harten van alle Duitschers van vreugde vervuld maar deze vreugde beteekent geen verhooging van het oor logsgevaar." Londen. Naar de bijzondere correspondent van de Daily Mail" Ward Price, uit München meldt, heeft de Fuehrer hem een interview toegestaan. De rijkskanselier heeft daarbij o.a. het volgende gezegd: „Het Duitsche volk wenscht geen oorlog. Het wenscht vreedzaam en gelukkig te leven. Het kon echter niet langer onder den vernederen den druk der beperkingen van het verdrag van Ver- sailles leven. Heden zijn de harten der Duitschers van vreugde vervuld, daar zij van de vernederingen bevrijd zijrt Maar, zoo ging de Fuehrer verder, gelooft u mij, deze vreugde beteekent geen verhooging van het oorlogsgevaar. Op do vraag van den correspondent, of Duitsch land evenals voorheen bereid was, met Groot-Brit- tannië en Frankrijk te onderhandelen antwoordde de rijkskanselier: „Het herstel van het Duitsche nationale gezag in het probleem der bewapening is een herstel van den geschonden souvereiniteit eener groote mogendheid. Nu het militaire gelijkheid kreeg Parijs: Berichten, welke te Parijs uit Ber lijn zijn ontvangen, melden dat Duitsch land, nu het de militaire gelijkheid verkre gen heeft, welke het eischte, geen enkel be zwaar meer ziet, om zijn plaats in den volken bond weer in te nemen. Dit bericht is intusschen nog niet van offi cieele zijde bevestigd. Het zou absurd zijn, te gelooven, dat een staat, die zijn souvereiniteit weer verkregen heeft, minder be reid is, onderhandelingen te beginnen, als een staat die slechts een beperkte souvereiniteit bezit. Integen deel het feit, dat wij een souvereine staat zijn, maakt ons des te bereidwilliger, met andere souvereine sta ten te onderhandelen". Op de vraag, of Duitschland zichzelf aan de terri toriale clausules van het verdrag van Versailles ge bonden acht, luidde het antwoord: „Het herstel der Duitsche souvereiniteit op het go- bied der militaire kwesties raakt het verdrag van Versailles slechts in dit opzicht, dat de weigering der andere mogendheden om haar verplichtingen tot ontwapening uit te voeren, inderdaad reeds de gel digheid van het verdrag had vernietigd. Het is de Duitsche regeering echter volkomen dui delijk, dat een revisie der territoriale bepalingen van internationale verdragen nooit door eenzijdige maat regelen kan worden verkregen." Hitier ^ide tenslotte nog, dat het Duitsche volk de proclamatie van Zaterdagavond „meer be schouwt als een handeling van moreel dan van mi litair karakter." „GAAT EUROPA WEER NAAR EEN OORLOG?" Wat Amerikaansche bladen schrijven. NEW YORK. Onder koppen als: „Gaat Europa weer naar een oorlog?", en: „Is Duitschland voorbe reid op een oorlog?", publiceeren ook vandaag nog de Amerikaansche bladen lange artikelen over de wederinvoering in Duitschland van den militairen dienstplicht. De meerderheid van het Amerikaansche volk Is het er over eens, dat de Vereenigde Staten zich dit maal in geen geval zullen inlaten met de militaire verwikkelingen van Europa. Moskou ziet agressieve bedoelingen. De „Izwestia" eischt snelle beslissingen. Moskou. Volgens de „Izwestia" is Duitschland genoodzaakt, militaire maatregelen ie nemen daar de economische crisis des lands het er toe dwingt. „Duitschlands bedoelingen zijn van reëelen aard. Men kan op het oogenblik nog niet met zekerheid zeggen, of Oostenrijk, Danzig of Memel het eerst zal moeten bezwijken, maar het staat vast, dat Duitsch land een aanval voorbereidt. De mogendheden moe ten een stelsel van veiligheidswaarborgen scheppen met of zonder Duischland en dat 'iand doen begrij pen, dat het niet zoo sterk is als de vereenigde mo gendheden, die den vrede willen. Intusschen, meent het blad, zijn defensieve maatregelen en snelle be slissingen geboden, indien men Europa en de mensch heid een oorlog wil besparen." Dienstplicht In Oostenrijk vanzelfspre kend? Weenen. Het Christelijk-sociale „Neuigkeits- weltblatt" onderzoekt in zijn hoofdartikel van hedeiy de gevolgen van den terugkeer van Duitschland tot den algemeenen dienstplicht voor Oostenrijk en ver klaart: „De vervulling van Oostenrijks eisch tot wederin voering van den algemeenen dienstplicht beteekent na den stap van Duitschland geen concessie meer, doch nog slechts iets dat van zelf spreekt. Italië's territoriale leger. Instelling van verscheidene militaire zones. Rome. Een nieuwe reorganisatie van het ter ritoriale leger is het onderwerp van een wetsvoor stel, dat binenkort door de kamer van afgevaardig den zal worden bestudeerd. De hervorming betreft de insteling van verscheidene militaire zones, waar binnen de territoriale functies van de groote een heden, de infanteriedevisies en legercorpsen, zullen kunnen worden uitgeoefend. Het nieuwe Duitsche leger. Berlijn. Van betrouwbare Duitsche zijde verluidt, dat de sterkte van het Duitsche leger 500.00 tot 600.000 man zal bedragen, terwijl de dienst tijd zal worden gesteld op eén jaar. Oproeping nieuwe rijk op 23 April. lichting in Frank- P a r ij s. Het tijdschrift „France Militaire" meldt dat de recruten, die volgens het besluit der Kamer 18 maanden zullen moeten dienen, op 23 April on der de wapenen zullen komen. De Duitsche Rijksleider Adolf Hitier begeeft zich in gezelschap van vele autoriteiten, onder wie gene- raal-veldmaarschalk von Mackensen, generaal von Blomberg, en minister-president Goering, naar de Lustgarten te Berlijn bij gelegenheid van de Dooden- herdenking op Zondag j.L Londen protesteert en stelt Berlijn een vraag. LONDEN. In de gister gehouden zitting van het lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche za ken, sir John Simon, medegedeeld, dat de Britsche regeering eep nota aan de Duitsche regeering heeft gezonden, naar aanleiding van invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland, De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps heeft zich derhalve gistermiddag naar den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neu- rath begeven en hem de nota overhandigd. In haar nota aan Duitschland zegt de regeering van het Vereenigd Koninkrijk, dat zij zich genoopt ziet bij de Dutische regeering een protest in te die nen tegen de aankondiging van 16 dezer, waarbij de Duitsche regeering kennis geeft van haar besluit den algemeenen dienstplicht in te voeren en de grootte van het leger in vredestijd te bepalen op 36 divisies. Na de bekendmaking van de instelling van een officieele Duitsche luchtmacht is deze verklaring een nieuw voorbeeld van eenzijdig handelen, dat, af gezien van de principieele kwestie, er toe leidt de onrust in Europa ernstig te doen toenemen. Het voorstel van een Engelsch-Duitsche bijeen komst is voortgevloeid uit het Engelsch-Fransche communiqué van 3 Februari en het Duitsche ant woord daarop van 14 Februari aangevuld door een nader contact tusschen de Engelsche en Duitsche regeeringen. De Engelsche regeering acht hét nood zakelijk de bijzondere aandacht van de Duitsche te vestigen op het effect van deze stukken. Na opgesomd te hebben, wat er tot nog toe ge schied is gaat de nota voort, dat beoogd was een algemeene regeling, uit vrije onderhandeling tot stand gekomen tusschen Duitschland en andere mo gendheden en overeenkomsten nopens de bewape ning, welke de bepalingen van het vijfde deel van het verdrag van Versailles zouden kunnen vervan gen. Dit is ten allen tijde het doel geweest van de politiek van de Engelsche regeering en tot de ver werkelijking daarvan zal zij al haar krachten aan wenden, zoowel te Genève als elders, doch het slui ten van een veelomvattend accoord dat in gemeen schappelijk overleg in de plaats zou komen van de verdragsbepalingen, kan niet vergemakkelijkt wor den door op de zaken vooruit te loopen, alsof een zoodanige beslissing reeds genomen was, daar ook de omvang van de militaire effectieven iedere weer macht, waarvan tevoren sprake was, verre overtreft en welke, indien gehandhaafd, de instemming van de andere dringend bealnghebbende mogendheden moeilijker zoo niet onmogelijk maakt. De Britsche regeering is allerminst geneigd om eenige gelegenheid te laten voorbijgaan, welke het voorgenomen bezoek aan Berlijn zou kunnen bie den tot het begunstigen van een algemeene overeen komst, doch in de gewijzigde omstandigheden voelt zij zich genoodzaakt de Duitsche regeering van te voren op te vragen, of zij dit bezoek nog wenscht op de basis en met het doei gelijk hieroboven is uiteen gezet. Een gunstig Duitsch antwoord. Gisteravond, terwijl het Lagerhuis bezig was met de behandeling van de legerbegrooting kwam mi nister Simon binnen en vroeg den voorzitter verlof de beraadslagingen te willen onderbreken omdat hij een belangrijke verklaring had af te leggen. Daarop zeide Sir John: Ik heb zoo even bericht ontvangen van onzen ge zant te Berlijn dat de Duitsche regeering prijs blijft stellen op het bezoek van onze ministers te Berlijn. Aangezien in onze U inmiddels bekend geyorden nota uitdrukkelijk vermeld is, dat wij selchts wilden beraadslagen binnen de grenzen, zooals die in de oorspronkelijke nota's van Februari waren vastge legd, blijkt hieruit, datd Duitsche regeering deze onze voorwaarde aanvaard heeft, zoodat er nu on zerzijds geen bezwaar is om het bezoek te brengen. Minister Eden en ik zullen dus Maandag naar Ber lijn gaan. Op deze medeeellng volgde een applaus van de re <eeringsbanken. Lansbury vroeg of de regeering wilde zorgen voor een debat van ten minste één volle zitting over de geheele aangelegenheid van de buitenlandsche po litiek in het licht der jongste gebeurtenissen voor het vertrek van Sir John en minister Eden. waarop de minister antwoordde, dat hij zou trachten den premier te bewegen aan dit verzoek te voldoen. Sir Johm verliet daarna het Huis weer. Douwe Egberrs Echte friesche Heeten-Baai en Baai-Tabak. Nederlands 9eurigste pijptabak. Oppositioneele predikanten door huisarrest belemmerd In de nitoelening van hun functie. Berlijn: De Duitsche kerkstrijd, die de laat? ste dagen de gemoederen weer meer in beweging brengt dan in eenige weken het geval is geweest, 19 thans weer in volle felheid opgelaaid en heeft giste? ren geleid tot een groote actie der geheime staats? politie tegen de oppositioneele predikanten, die ziclj blijvend verzetten tegen het regime van den rijks? bisschop Muller in de Evangelische Kerk. Aangezien bekend was dat de oppositioneele predikanten vooiv nemens waren gisteren het manifest der Belijdeni» Synode voor te lezen, dat de Arische leerstellingen af. wijst en de door het nationaal-socialisme nagestreefde richting in de kerk betitelt met „het nieuwe paga? nisme", hebben de autoriteiten maatregelen genomen om deze voorlezing van den kansel te beletten. De geheime staatspolitie heeft duizenden predikaü- ten belet hun woningen te verlaten. Zij hadden zich te onderwerpen aan een huisarrest, dat door de poli tie werd gecontroleerd. Voor het huis van de meesten was een politiewacht opgesteld om hen te beletten zich naar hun kerk te begeven. Een viertal predi kanten is door de staatspolitie gearresteerd en wordt in voorloopige bewaring gehouden. Het overstroomingsgevaar In de Zuide lijke staten. St Louis, Naar uit Memphis gemeld wordt, hoopte men gisteren dat het ergste overstroomingsgevaar ge weken was, hoewel de weerberichten niet gunstig wa ren en uit het Noorden van Arkansas gemeld werd, dat in de laatste 24 uur de waterstand der kleine ri vieren weer met een voet was gestegen In het Zuid oosten van Missouri begon het water in de over stroomde gebieden te zakken. Nabij Cairo in den staat Illinois was de waterstand van de Mississippi nog 48 Yoet boven het normale peil. v. Stofstorm ln den andere staten. staat Arkansas Kansas City: Een stofstorm, die een herhaling op kleine schaal leek van den stofstorm, die in den af- geloopen zomer in deze streek heeft gewoed, heeft Zondag het gebied tusschen de Rio Grande en de Black Hills van Zuid Dakota geteisterd. Drie perso nen werden gedood en aan den oogst in acht verschil lende staten werd groote schade aangericht. Athene: De leider van den Griekschen opstand, Venizelos, is Zondag met zijn familie van Rhodes naar Napels vertrokken Voor zijn vertrek verklaarde Venizelos, dat het mislukken van den opstand voornamelijk te wijten was aan de aarzeling van leger en vloot De vloot had meer dan 84 uur verloren alvorens in actie te komen en daardoor was het voordeel van de verrassing, die de overwinning zou hebben kunnen brengen, verlo ren gegaan Morgen begint het werk der krijgsraden ter be rechting van de gevangen genomen opstandelingen. Naar verluidt zal Minister-President Tsaldaris bij de vonnissen der krijgsraden op clementie aandringen, teneinde een verzoenende stemming tusschen de ver schillende groepen der bevolking te bevorderen INCIDENTEN IN EEN KERK. New York: Een bestaande veete in de Aposto lische kerk te Cransten in Rhode Island, nam Zon dag een ernstige wending, toen tijdens een rouwdienst een fanaticus op den priester en zijn assistent schoot. Beiden werden gewond en de man, die geschoten had, werd door de menigte ernstig mishandeld. Zijn beide metgezellen wisten te ontkomen. ,v*

Schager Courant | 1935 | | pagina 5