De Langendijker Groentenveilingen. Verkiezing Hoofd-lngelanden Zijpe en Hazepolder. De strijdbijl weer opgegraven? Jongeren Vredes Actie. De uitvoer van uien in Februari. Het handelsverkeer met Duitschland. De distributie van goedkoope groenten aan werkloozen. Als een donderslag bij helderen hemel was de uit slag van de jongste verkiezing van twee hoofdinge landen voor den Zijpe en Hazepolder. Jaren toch zijn we getuige geweest van een vin- nigen strijd tusschen twee partijen in dezen polder, een strijd tusschen de eigenaren van contribuabele landen eenerzij ds en van eigenaren van egalements- en nollenlanden anderzijds. En in alle toonaarden hebben we gehoord het verlangen van vele personen om toch een einde aan dien strijd te maken, van oordeel toch als velen waren dat die tweespalt niet in het belang van onzen polder zou zijn. En de drang naar „elkaar vinden" werd tenslotte zoo sterk, dat pogingen tot samenwerking met succes werden bekroond. De beide vereenigingen die be stonden die van eigenaren van contribuabele lan den en die van eigenaren van egalements- en nollen- landen werden opgeheven en er kwam voor in de plaats één vereeniging, die de schoonklinkende naam „Polderbelang" kreeg. Deze vereeniging, de naam duidt het aan, zou dus voortaan alleen het waarachtig belang van den pol der dienen, geen strijd meer over de classificatie der landerijen enz. De nieuwe vereeniging besloot dan ook dat voor de verkiezing van de beide periodiek aftredende hoola- ingelanden, de heeren J. van der Oord en G. van der Sluijs, geen tegencandidaten zouden worden gesteld en algemeen was men dan ook overtuigd, dat bei de personen opnieuw zouden worden gekozen. Edoch, ter elfder ure werd per advertentie propa ganda- gemaakt voor een derde persoon en wel den heer W. Bos. En het resultaat van de verkiezing was, dat Woens dag j.1. naast den afgetreden hoofdingeland den heer J. van der Oord, met 105 stemmen de heer W. Bos werd gekozen, die daardoor den tweeden aftredenden hoofdingeland, G. van der Sluijs, die 55 stemmen verkreeg, verdrong. De heer Van der Sluijs werd hier dus het slacht offer van een zeer overrompel enden aanval en velen stelden ons dan ook de vraag, of deze uitslag nu weer het begin zou beteekenen van een even hard nekkigen strijd in de toekomst, als we in het ver leden hebben gehad. Of dit inderdaad het geval zal zijn, we kunnen het natuurlijk niet voorspellen. Wel weten we, dat het bestuur van de vereeniging „Polderbelang" met het geval „zit" en dat in de dezer dagen gehouden be stuursvergadering deze verkiezingsuitslag een onder werp van ernstige bespreking heeft uitgemaakt. Of „Polderbelang" nog eenigen invloed zal kunnen uitoefenen, en of het hier weer betreft contribuabel contra egalement- en nollenland, of dat er sprake is van een persoonlijken strijd? Ja, op deze vragen is het antwoord moeilijk te ge ven. Wel weten we dat de nieuw gekozen hoofdinge land, de heer W. Bos bestuurslid was van de Ver eeniging van eigenaren van contribuabele landen en dat hij niet is toegetreden tot de nieuwe vereeni ging „Polderbelang". De heer Bos is dus aan geen enkele uitspraak of besluit van „Polderbelang" gebon den en evenmin kan het bestuur van „Polderbelang" met recht eenigen dwang uitoefenen op den heer Bos. Maar in de gehouden bestuursvergadering is wel met klem gewezen op den moreelen kant dezer zaak en, zijn we goed ingelicht, dan werd ook besloten om in een aan den heer Bos gericht schrijven te wijzen op het groote belang voor den polder van eendrach tige samenwerking. Mèt ons zullen zeker vele ingelanden met belang stelling het verloop van deze aangelegenheid volgen. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Getuigenisavond in „Concordia." Zaterdagavond werd in de zaal van Coacordia een getuigenisavond gehouden door de Jongeren Vredes Actie. Ongeveer 100 personen waren aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door den heer Dr. Garmt Stuiveling, die er op wees, dat het noodza kelijk is, de krachten, die voor de vx-ede willen strij den, te verzamelen in dezen tijd, die grootere geva ren heeft dan ooit. Hierna verkreeg de heer Sluitman het woord en sprak over: „Waarom doelbewuste katholieke vre- desactie?" Omdat de katholieken verder van de oor- logsbestrijding afstaan dan ooit.'Met vaderlandslief de wordt men bedrogen. Het volk wordt er door op gezweept om op het eerste alarm naar de geweren te grijpen. Spr. verwei'pt niet de gedachte „vader landsliefde", maar dan voor cultuur e.a. Zoodra de vaderlandsliefde in oorlogstijd boven de naastenlief de wordt verheven, is het geen liefde meer. Een golf van nationalisme gaat over ons land. Er zijn er, die aan dit nationalisme verdienen. Zie de actie van de Zuidelijke burgemeesters e.d., welke door de militairisten met beide handen worden aan gegrepen. Het anti-militairisme ondermijnt het on gezond nationaal gevoel en is tot schade der wa penindustrie. De oorlog is een winstobject geworden van wapenindustrie en gewetenlooze intriganten. Hoe is het mogelijk dat 400 millioen katholieken zich hebben laten leiden in deze richting? De oorzaak daarvan is de opvoeding der katholieken, die zich niet met de wereldproblemen mogen bemoeien. Men neemt het zooals het komt. Er is een willooze massa ontstaan zonder idealisme. De problemen worden zeer moeilijk gevonden door deze menschen en,door de leiders worden ze niet ingelicht. Gij vrouwen en meisjes. Mevr. Leis richtte zich voornamelijk tot de vrou wen en meisjes. Deze moeten moedig strijden voor het leven. Vrouwenmoed is er. We strijden voor en om het leven dat wij schenken. Maar als het jonge leven iets ouder is, zoo onge veer achttien jaar, is men dan niet meer moedig? Is de moed dan niet meer aanwezig, als men z'n jongen aan het militairisme afstaat. Het is onze grootste schuld, dat wij onze jongens aan het mili tairisme hebben gegeven. Na het voordragen' van het gedicht „Vrede" van Adema v. Scheltema wekte de spreekster de vrou wen op, zich aaneen te sluiten en deel te nemen aan de Vrouwen Vredesgang te Den Haag. Oorlog tegen Hitier Duitschland? Mej. Jannie Eriks sprak over: „Oorlog tegen Hit- Ier Duitschland?" Wij zijn natuurlijk tegen oorlog, tegen alle oorlog. De oorlog wordt echter op alle manieren voorbereid. Velen gaan nu de bakens ver zetten, omdat het getij verloopt. Een oorlog tegen Duitschland zal, zooals gezegd wordt, niet worden gevoerd om Duitschland als concurrent op de we reldmarkt te vernietigen, maar om het fascisme te vernietigen. Tegen het fascisme moet opgetreden worden, maar als we eerlijk zijn, moeten we ons realiseeren, waar uit dit is voortgekomen. Wat is oorlog? Daar is maar één definitie voor: Het is de meest erge mis daad tegen het leven. Wij willen vechten voor een werkelijke vrede, wij willen inschakeling van de anti-mil. beweging en willen een einde aan de moederlijke bezorgdheid van de regeering, die verbonden is aan menschen, die aan bewapening verdienen. De vijand staat in eigen land, van alles dat tot oorlog drijft. We moeten hard werken om tot den vrede te komen. Dat kan er komen, maar nu! Getuigenis van Dr. Stuiveling. De heer Dr. Garmt Stuiveling wees er op, dat er een systematische militariseering van den geest plaats vindt. Dat moet men goed begrijpen. Men moet niet alleen het noodige materiaal hebben, maar ook de beschikking hebben over de menschen, die dit alles moeten uitvoeren, waarop men moet aan kunnen. De militairisten houden rekening met het moreel van de troep, dat niet de moraal is, meestal het tegendeel daarvan. Men moet bereid zijn te moorden en te branden. Spr. gaf een overzicht van het oorlogvoeren in de middeleeuwen, de overgang van zwaard op vuurwapen. Nu heeft men de over gang van vuurwapen op chemische en electrotech- nische middelen. De burgerbevolking zal in de ko mende ooi-log worden betrokken, dat staat vast. Het zal worden „de totale oorlog", allen er bij betrokken, alle inwoners, maar ook alle goederen. Dr. Stuiveling behandelde hierna de gebeurtenis sen op den Vlootdag in Den Haag. De psychologie van den oorlog wordt thans volop bedreven. Actie van de Zuidelijke burgemeesters, gasbeschermings- actie enz. Het N.J.V. houdt tentoonstellingen met een gaskelder, welke volgens hen f 30 kost, in wer kelijkheid kost alleen het gisfilter in dien kelder f 689. Een generaal zeide eens: de oorloges zóó lang mogelijk als het volk het wil. Dat is niet waar. Het volk wil nooit ooi-log. Oorlog is alleen dan niet mo gelijk, als het volk het niet wil, eindigde spr. zijn duicjplijk betoog. Jannie Eriks sloot de bijeenkomst met een opwek king, om daadwerkelijk den strijd voor den vrede te voeren. Hoewel het aantal bezoekers niet heel groot was, is deze avond toch zeer goed geslaagd. Met groote aandacht werden de verschillende sprekers gevolgd. Gym.ver. „Hercules en Hygiea". Zondagmiddag werd voor een geheel bezette zaal een kinder-matinee gehouden bij J. de Bakker. De algeheele leiding was in handen van den Directeur, den heer K. Boot en als steeds uitstekend verzorgd. Het was een groot programma dezen middag, niet minder dan 18 nummers, zoodat het geduld wel op de proef werd gesteld, maar gezien de belangstel ling die getoond werd gelooven wij wel dat de vele aanwezige ouders e.a. dit er best voor over hebben gehad. Een keur van nummers op de brug, rek, rin- zen en niet te vergeten de pittige nielsbuck oefenin gen, zagen wij door de adspiranten uitgevoerd. Wat was het leuk als ieder in eigen kring bv. een be kende z'n oefening zag maken, vooral als dit goed gedaan werd. Ieder deed zijn best, want er waren ook prijzen aan verbonden! De mooiste nummers waren de balletten, het radio ballet en de twee fantasie-balletten. In déze laat- ston werd een solodans prachtig vertolkt door Mej. G. de Bakker en den heer Boot. Tot slot het ballet van de meisjes, voorstellende bloemen op het veld en bijen welke uit hun korf kwamen en zich dan naar de bloemen begaven. Dit was een mooi en waardig slot. De costuums waren in een woord schitterend. De muzikale begeleiding van het populaire clubje „de Vroolijke Vinken", onder leiding van den heer C. Langendijk, was een aangename afwisseling. De uitslagen van de prijswinnaars is als volgt: Jongens: Brug: le pr. K. Boot, 2e pr. de Graaf; 3e pr. C. Rootjes; 4e pr. H. de Ruiter. Tweekampbrug en ringen: le pr. Koster; 2e pr. P. Smit; 3e pr. Swart. Tweekamp brug en rek, le pr. Schoenmaker; 2e pr. C. Boot; 3e pr. P. Blom. Meisjes: Paard: le pr. G. Klinkert en St. Hem- ke; 2e pr. W. Schuitemaker, A. Langedijk en A. Ootjers; 3e pr. A. Swager. Alle actie voor meer steun aan de tuinders op niets uitgeloopen. - Bedrogen uitgekomen. - Met uit zondering van roode kool onbevre digende prijzen. - De prijs van de ze stijgt tot 113, ondanks grooten aanvoer. - Ook tweede soort goede prijzen. - Ook belangrijke aanvoer van gele kool. - Wel eenige verbe tering van prijs, doch onbevredi gend. - Slechter nog was het met Deensche witte. Groote aanvoer. - Enkele partijen draaien door. - Vrij statiennaire prijs van uien. - Peen en bieten laag. - Aanvoer taaie gele. De algemeene beschouwingen en de stemming over het Landbouwcrisisfonds ip de Tweede Kamer zijn afgeloopen. Na al de actie, die er van de zijde der standsoi-ganisaties, veilingsvereenigingen en gemeen tebesturen is gevoerd met het doel, wat meer steun voor den tuinbouw te bepleiten, hadden zeer zeker velen onder de tuinbouwers verwacht, dat de Minis ter nu toch wel overtuigd zou zijn geworden van den ellendigen toestand, waarin zij verkeeren, en dus wel een toezegging zou hebben gedaan, dat er nu meer afdoende zou wox'den geholpen. Zij, die zoo hebben gedacht, zijn bedrogen uitgekomen. Alleen de mo gelijkheid zal worden overwogen den steun wat vroe ger uit te keeren en er nu een voorschot op te geven. Dat is alles! Als we de roode kool uitzonderen, brachten de aan gevoerde producten aan de veilingen weer weinig op. Van roode kool zijn de voori-aden zeer gering, zoodat slechts in geringe mate van deze gunstige prijzen wordt geprofiteerd. Toch is het voor sommigen nog een meevallertje, dat te meer welkom is, nu het zoo langen aijd ook voor dat product onbevredigend was. Waren de prijzen in het begin der week ruim f 10 voor de mooiste partijtje, eerste soort van twee tot drie pond, op het laatst werd tot f 13 besteed. Er zijn er zelfs nog voor f 13.50 verkocht. Iets zwaardere kool van ongeveer 2 kilo bracht nu f 10 of soms iets Brug: le pr. M. Tauber, 2e pr. Jac. Hemke; 3e pr. D. Keizer. Ringen: le pr. P. Eecen, 2e pr. N .Boot, 3e pr. A. Stam; Brug: le pr. W. van Rijn, 2e pr. N. van Dam; en J. Wagenaar; 3e pr. B. Frielink. Wielrennen. De ren- en tourvereeniging Onderling Genoegen hield een sprint wedstrijd om twee medailles, uitge loofd door den heer A. Willemse te Schagen. De uitslag was voor de A-klasse: 1. A. Willemse, Scha gen; 2. J. Ridderbos, Kolhom; B.-klasse: 1. M Scha gen; 2. M. Strijbis en 3. W. Dekker. Bal-Masqué. Zondagavond werd het aangekondigde bal-mascjué gehouden door de gvmnastiekvereenigingen Hercules en Hygia alhier, in de zaal van den heer J. do Bak ker. Dit eerste bal-masqué is bijzonder goed ge slaagd. De deelname was buitengewoon groot, ver boven de verwachting van het bestuur uit. Had men, aldus de voorzitter, de heer A. Ootjers, gerekend op een aantal van 50 deelnemers, het waren er precies het dubbele. Animo bleek er wel voor te bestaan. Ook van de zijde van het publiek was er flinke belangstelling. De zaal van De Bakker had een fees telijk aanzien met het groote aantal gemaskerden. Vele aardige costumes waren er te bewonderen. Wij meenen dan ook, dat de jury een lang niet ge makkelijke taak had, om al deze honderd personen te beoordeelen. Gedurende den avond werd onder leiding van den heer K. Boot een gezellig bal gehouden, waarbij een tweetal orkesten medewerking verleenden. Te 11 uur had het demasqué plaats en werden de verschillende prijswinnaars en winnaressen bekend gemaakt en in het bezit gesteld van een aardige prijs. De uitslag was als volgt: Voor het mooiste costuum: le prijs Rembrandt, mej. M Mooij; 2e prijs Zwart wit fantasie, mej. Nel Kok; 3e prijs Haremdame, mej. Zeeman; 4e prijs Motormascotte, mej. Gr. Mulder; 5e prijs Pikeur, de heer J. Oosterwijk; 6e prijs Pinguïn, de heer P. de Vet; 7e prijs Selma, danseres. Groepen: 1. De Hollandsche film, dames Gr. Slot, M. de Waard, M. Slot, An. Renaud, Tr. de Waard en de heeren Ten Have, Jb. Wijna, Jb. Renaud, C. de Waard, C. de Geus en Rein Groot; 2. Oud-Holl. paar, dames Tr. Nap en Gr. Nap; 3. Bridgeclub, de heeren P. de Geus, C. de Geus, Jb. en W. van Hout; 4. „K. 18 meldt zich" jongeh. A. en C. Boot, Komisch: 1. Opa en Opoe gaan naar bed, Jo. Krijgsman en P. de Koning; 2. Zigeunertrio, A. de Vries, J. Steffens en G. Meeldijk. 3. Oharlie Chaplin, de heer M. van der Molen. Origineel: 1. Ned Fabrikaat, mej. J. Jansen; 2. Hereules en Hygiea, dame en Hercules en Hygiea heer, resp. mej. A. Ludeke en de heer L. Langedijk; 3. Schotsche fantasie; 4. Onbewaakte overweg de heer S. de Beurs; 5. Midinette, mej. Tr. Kalf; 6. Spaansche dame, mej. N. Glas; 7. Napolitaansche. -v De jury bestond uit de dames EecenSchipper, EecenSlot en de heer J. Keizer. LANGENDIJK. Minder dan verleden Jaar. De uienexport is in de afgeloopen maanden tame lijk kleiner geweest dan in dezelfde maand van ver leden jaar. Werd toen over het geheel 15145 ton ge ëxporteerd, Februari 1935 moest, het met 11490 ton stellen. Evenals wij dit in voorgaande maanden con- stateeren, was het kwantum dat uit Noordholland werd verzonden aanmerkelijk meer dan verleden jaar. Februari 1934 gaf namelijk een totaal van 1042 ton en Febr. 1935 was het 1520 ton. Schouwen en Duiveland was ongeveer met de helft verminderd, terwijl ook Goeree en Overflakkee een goede 1200 ton minder uitvoerden. Geringe verbetering. In de clearing met Duitschland is thans voor het eex*st een kleine vex-andering te bespeuren. De ach terstand in de afwikkeling der nieuwe vorderingen van na 24 September is in de eerste week van Maart nu eens niet gi'ooter geworden, maar kleiner, al beteekent het nog maar weinig. Vergeleken bij andere weken, wanneer de achterstand met één of twee millioen werd vei'groot, is een vermin dering van f 68500 reeds een heele verbetering, al neemt het niet weg, dat de achterstand nog het respectabele bedrag vertegenwoordigt van f 21.865.000 Zal dit het begin zijn van een permanente verbete- meer op. Nog zwaardere van 5 pond, die anders over 't algemeen niet zeer gezocht waren, werden nu voor f9 tot f9.50 verkocht. En zelfs de zwaarste brachten f 8.50 a f 9 op. De zwaai-ste kool is nu het duurst, iets, *wat in langen tijd niet is voorgekomen. Ook tweede soort, zoogenaamd doorschot, bracht goede prijzen op. Een weinig afwijkende partijen werden voor on geveer fl minder verkocht dan overeenkomstige eerste soort, terwijl de meest afwijkende kwaliteit voor ongeveer f2 minder werd verkocht. Dit zijn in ieder geval prijzen, waarmee de tuinders tevi*eden kunnen zijn. Deze week werden aan beide veilingen meer dan 100 spoorwagens van 10000 Kg. aange voerd, zoodat de voorraad sterk afneemt. Men mag dan ook verwachten, dat de aanvoeren in 't vervolg wel sterk zullen verminderen. Belangrijk was ook de aanvoer van gele kool. Jammer dat de prijzen hiervan zoo onbevredigend blijven. Wel was er eenige verbetei'ing aan te wijzen, doch ze is van weinig beteekenis. Voor kool van 3 tot 4 pond werd f2.30—f2.50 besteed, een enkele maal xcts meer. Toch bracht een belangrijk gedeelte niet meer dan f 1.80f2.10 op. Voor tweede kwaliteit werden aanmerkelijk lagere prijzen betaald, n.1. fl.40fl.50, een deel echter nog lager in verband met kwaliteit en vaak ook met grooten aanvoer. Sommige partijen draaiden nog door. Nog slechter was het met de Deensche witte kool. Van deze koolsoort zijn groote voorraden, zoodat de markt wel wat ovexwoerd wordt, te meer daar er zeer weinig vraag naar dit product is. Deensche witte kool is in het bijzonder op export aangewezen, doch van vraag uit het buitenland is bijna geen sprake Vandaar dat de puikste kool van het meest gewilde gewicht bij uitzondering f 1.30 opbracht. Het meeste, wat verkocht werd, bracht echter slechts 80 cent tot f 1 op. Verkochte tweede soort bracht het niet ver der dan 70 a 80 cent. Enkele partijen bleven weer onverkocht. Er werden 100 spoorwagens verhandeld. Aanvankelijk werden voor uien dezelfde prijzen besteed als op het eind van de vorige week. De stem ming werd later echter flauwer Grove uien brachten 13.40f4.10 op, middensoort f3.20f3.50, drielingen f 1.60 tot f2, terwijl voor nep f 1.80f2.10 werd be taald. Aanvoer 16 spoorwagens. De aanvoer van peen was bevredigend, de prijzen echter niet. Mooie groote peen bracht f 1f 1.20 op, kleine 6080 cent. Het gebeurde zelfs, dat sommige partijen den minimum-prijs niet konden opbrengen. De aanvoer van bieten was niet groot. Mooie, k!eine golden van f 1.20— f 1.40, grove .40—90 cent, soms waren ze onverkoopbaar. Voor taaie gele kool werd f4.70 betaald. DE MIDDENSTAND IN DE KNEL De door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale ver zorgde verstrekking van goedkoope groenten aan wei'kloozen, welke thans eenigen tijd aan den gang is, plaatst de middenstanders voor een moeilijk vraagstug, gezien de ontwikkeling, welke deze distri butie aanneemt en de prijzen van verschillende on der deze groenten vallende producten, zooals roode kool en zuurkool, waarvan de inkoopprijzen veire bov ende door de werkloozen te betalen prijzen lig gen. De roode kool, die thans toch minstens f7 f8 per 100 K.G. inkoop kost, wordt evengoed nog ge kocht voor distributie aan de werkloozen. De klachten over dezen toestand komen van de zijde der kleinhandelaren in groenten en aardappe len. Wij namen kennis der gedachten van deze groep personen uit een artikel in een der vakbla den. Daarin wordt als de bedoeling van de distri butie aan werkloozen genoemd, de verstrekking van doorgedraaide producten van de veiling op de goed koopst mogelijke wijze aan diegenen, die toch al practisch als kooper waren uitgesloten. Dit werd, ook door de kleinhandelaren, toegejuicht. Thans wordt echter zuurkool en roode kool, welke veel hoogere prijzen noteeren dan de werkloozen behoe ven te betalen .gedistribueerd. Allerlei gissingen worden door den kleinhandel gedaan en wordt achterdocht gekoesterd tegen de zuurkoolfabrikanten, aangezien de zuurkool tot op dit oogenblik nog niet onverkoopbaar is en de prij zen aan den handel nog gelijk blijven. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is. dat de artikelen roode kool en zuurkool voor de lage prijzen kunnen wor den geleverd. In genoemd artikel wordt dan ook aan den re- geeringscommissaris het ernstig verzoek gedaan, om de mogelijkheid te overwegen, dat deze twee artike len uit de distributie worden weggenomen. In aansluiting op bovenstaande kunnen wij nog mededeelen, dat de Vereenigde Zuurkool fabrikanten in Nederland, gevestigd te Zuidscharw ïde, aan de betreffende Regeeringsinstanties een adres heeft ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat in de laatst gehouden vergadering dezer vereeniging de diepe teleurstelling werd geuit, dat ook zuurkool onder de distributie van goedkoope groenten is gebracht, bo vendien zonder daarover overleg te plegen met den handel. In dat verband wordt de aandacht er op gevestigd, dat zuurkool een fabrikaat is, dat, ge maakt is van versche kool, welke minstens den mi nimumprijs heeft opgebracht en het dus niet onder de aan de veiling onverkoopbare producten valt. Zuurkool wordt, speciaal in volkswijken, altijd zeer goedkoop verkocht en is steeds onder ieders bereik, daar het veelal als een reclame-artikel ge bruikt wordt. Derhalve zal door beschikbaarstelling van zuur kool tegen drie cents per kilo practisch geen meer- dere consumptie ontstaan, zooals mogelijk met andere groenten wel het geval kan zijn. De prijs van drie cent per kilo ligt onder den kostprijs, zelfs al zou de zuurkool zijn gemaakt van kool tegen den mini mumprijs van f 0.60 per 100 K.G. Distribueering van zuurkool tegen dezen prijs zal altijd steun verleening beteekenen, wat toch niet de opzet is De door den handel toegepaste distributie van zuurkool is zoo danig, dat dit artikel onder ieders bereik komt tegen een matigen, fa in volkswijken lagen prijs. Het seizoen is bijna ten einde, doch er wordt met aandrang verzocht, dat hét artikel zuurkool om de aangegeven redenen in het komend seizoen buiten de regeeringsbemoeiingen wordt gehouden, wat de distributie betreft. ring in de afrekening? Het is te hopen, want op de oude manier geraakt de Nederlandsche exporteur en daardoor de tuinbouw hoe langer hoe meer in het nauw. De oude vorderingen, geplaatst op het z.g. Sonder- konto, zijn nog steeds zeer groot. Hoewel in de laatst- bekende week een bedrag van ongeveer een millioen Mark was afgerekend, bedraagt het nog niet tot uitbetaling gekomen zijnde bedrag van deze vorde ringen bijna 62 millioen Mark, volgens het Orgaan van den Groentenhandel. Men deelt ons mede, dat eenige dagen geleden een kleine opstopping heeft plaats gehad in den af zet naar Duitschland, in verband met de door dit land gestelde voorwaarde, dat voor de betaling van ingevoerde goederen een z.g. Devisen-bescheinigung vereischt is. Dit geldt alleen voor de betaling. Er mogen wel goederen worden „ingevoerd" zonder de ze formulieren, maar betaling daarvan blijft achter wege. Nu schijnt het te zijn voorgekomen, dat de verstrekking van deze Bescheinigungen eenige moei lijkheden opleverde. Begrijpelijkerwijs werd tenge volge daarvan door de exporteurs de voorzichtige weg bewandeld en ging men niet door, zonder deze verklaring te expox-teeren, gezien de bepaling, dat de betaling van deze ongedekte import niet overwo gen wordt. Thans zijn die moeilijkheden weer opgelost en vindt de export op de gewone wijze plaats. WINKEL Mej. A. Kaashoek alhier is benoemd tot kantoor bediende aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek „West- Friesland" te Lutjewinkel. Door den tuinman, den heer J. Bijhouwer, werd ons medegedeeld, dat hij dezer dagexi bij het snoeien van vruchtboomen, nog gave peren heeft geplukt, een verschijnsel, dat moet worden toegeschreven aan den zachten winter, dien we gehad hebben. In den loop van de vorige week is door het Nuts- departement de laatste avond in dit seizoen gegeven, en waar deze avond gewoonlijk een avond is met eigen krachten, is dit een afzonderlijke attractie, waarbij de leden zelf trachten den avond zoo aan genaam mogelijk te maken en bal, onderbroken door verschillende verrassingen het slot vormt. Deze avond dan, welke behoorlijk bezocht was, heeft zeer zeker goed voldaan, want na de opening van den Voorzitter, hadden we al direct het genoe gen kennis te maken met een voordracht van Justus van Maurik, genaamd „Het diner van Manus", voor- gedragen door Mevr. Schenk, daarna een toonecl- stukje „Een pootig wijfje" dat door een vijftal per sonen zeer vlot gespeeld, bijzonder in den smaak viel en de lachlust opwekte. Enkele goedgezongen nummers door den heer en mevr. Blaauboer en een Indianendans, uitgevoerd door een zevental jonge dames, vormde het eerste gedeelte. Na de pauze maakten we kennis met een tooneel- stukje van eigen vinding „Een partijtje bridge" aar- dig opgevoerd door een zestal leden, waarin een soort reveu was ingevlochten en we zouden daar van zeggen dat dit de werkelijkheid n.1. het verhan delen van de gebeurtenissen ter plaatse wel zeer nabij kwam, daarna enkele goed gezongen liedjes door Mej. Honingh en tot slot het zeer amusant op treden van de Sparta-girls. Het belangstellende publiek was zeer voldaan, waarvoor een woord van dank en een geestige on derscheiding werd toegekend aan den voorzitter en diens echtgenoote. Nadat de voorzitter een woord van dank had ge richt tot allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, werd het officieele ge deelte gesloten en begon het bal, dat de aanwezi gen nog geruimen tijd bijeen hield.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7