In drie dagen naar Australië NI v.h. TRAPMAN 5 Co., Woensdag 20 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9683 Firma GEBR. ROTGANS iiiiMliiiraiiiiira Parmentier's hoek OOK KONINGEN MOETEN BELASTING BETALEN. ALKMAARS BEGROOTING VERSCHENEN. BEPERKING SCHOLENBOUW. jllansche bewoners van bet eiland Guam uitgewezen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Barometerstand op Woensdagmorgen S uur: 765 ra.M. Wind: West. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer, behoudens kans op regen Boenders - Bezems - Dweilen - Sponzen - Zeemleer - Waveldoeken - Alle schoonmaak artikelen. HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. Verschenen is het boek van gezagvoer der K. D. Parmentier: In drie dagen naar Australië: „Met de Uivcr in de Mel- bourne Race". o Het boek van Parmentier is een onop gesmukt rustig verhaal, waarin de lezer in de eerste plaats een goed inzicht krijgt in de voorwaarden van den wedstrijd allereerst geeft de schrijver een korte hè- schrijving van zijn reis naar Amerika om de Uiver te halen en daarna verhaalt hij van de beroemde vlucht. En dit ver haal is het, dat er in zal gaan als koek. Want niet alleen dat het zoo prettig ver- teld is, zoo eenvoudig, zoo heelemaal zoo als het gebeurd moet zijn, maar het is tezelfdertijd zoo bijzonder accuraat, "van/ uur tot uur haast weergegeven. Spannend is het verhaal vooral bij de landing te Albury. Maar als men het ge-/ lezen heeft, dan heeft men nog niet den indruk dat het zoo gevaarlijk was; het is zoo nuchter verteld, zoo zonder franje; net zooals een zeeman het bericht ovér een goed gelukte redding in z'n journaal zou neerzetten. Dappere kerels! Verkrijgbaar in den Boekhandel LAAN SCHAGEN Engelsche belastingautoriteiten zenden een aanmaning naar den koning van de Cocoseilanden. Er zullen rnaar weinig menschen zijn, die weten, dat er zooiets als een „koning van de Cocoseilanden bestaat. Tot die weinige lieden, welke van dit be langrijke feit op de hoogte zijn, behooren ook de Brit- sche belastingautoriteiten, die hun blikken blijkbaar ;n de verste uithoeken van het wereldrijk vermogen te werpen. De Engelsche fiscus heeft namelijk aan John Sidney Clunis een aanmaning gestuurd, zijn belastingschuld tot een bedrag van 17 000 p.st. te voldoen. Sidney Clunis was daar niet weinig ver wonderd over. Ilij dacht als koning van de Cocos eilanden van belasting te zijn vrijgesteld. Dit was misschien nog het geval bij zijn voorvader, den schot Clunis, die meer dan honderd jaren geleden op do Cocoseilanden landde en zich daar maar meteei vestigde. Het beviel hem er zoo goed, dat hij do dochter van den hoofdman huwde, waardoor hem de waardigheid eens konings toeviel, wat hij niet versmaadde. Het huwelijk heeft hem niet berouwd? het bracht hem zulke rijke winsten, dat hij zijn .kin deren zelfs naar Engeland kon sturen, om hen daar te laten opvoeden. John Sidney Clunis is een van, zijn directe nakomelingen; weliswaar ook een - ko ning, maar desondanks belastingbetaler van Zijne Majesteit. Hij kan zich er in elk geval mede troosten, dat nog andere groote heeren, die zelfs op doorluchtiger voor vaderen kunnen bogen, en over millioenen onderda nen te bevelen hebben ondanks hun vorstelijke glans aan de Britsche schatkist hun deeltje moeten bij dragen De ontvangst van den Duitschen Rijksleider Adolf Hitier bij het be zoek, dat deze aan Mun- chen bracht. Staande in zijn auto arriveert Hit- Ier voor de Feldherrn- Eet budget sluitend. - Gemeente naar de derde klasse. De gemeentcbegrooting van Alkmaar is thans ver schenen, nadat Ged. Staten ze onderzocht hadden en van opmerkingen voorzien. De Alkm. corr. van het „Alg. Hsbl." ontleent er de volgende bijzonderheden aan: Ondanks verschillende hinderpalen crisis, re- geeringsmaatregelen en wethoudersverwisseling hebben B. en W. een reëel sluitende begrooting kun nen maken en de gemeente zal ook voor 1935 haar financieele zelfstandigheid niet behoeven prijs te ge ven. Door verzwaring van den belastingdruk, aan zienlijke verlaging der salarissen en bezuinigingen van allerlei aard is de kloof tusschen inkomsten en uitgaven overbrugd. Hoogere subsidiën dan in 1934 werden niet toegestaan en talrijke subsidies zijn ver laagd of werden geheel ingetrokken. Het voordeel van de conversie van leeningen is begroot op f 12000. De totale uitkeering van een deel der over 1934 ge maakte en in 1935 te maken winst, van het electrici- teitsbedrijf is thans gesteld op f 189.000 (vorig jaar f. 207.500). Ten laste van het gasbedrijf is geraamd een uitkeering van f 72.000 (vorig jaar) f 131.000). Blijkens de begrooting voor Maatschappelijk Hulp betoon was het noodig het subsidie voor algemeene armenzorg, dat voor 1934 op f 216.000 was geraamd te stellen op f 260.000. Van voorstellen tot uitvoe ring van omvangrijke werkverruimingsplannen zal met het oog op de daaraan verbonden financieele ri- sjco's moeten worden afgezien. Voor werkverschaf fing is een post van f 52.000 opgenomen, waarin on geveer een bedrag van f 39.000 aan loon is begrepen. Dientengevolge kan het voor den steun aan werk- loozen vereischt bedrag, dat f 335.000 zou moeten zijn indien voor werkverschaffing geen crediet zou worden toegestaan op f 309.000 worden geraamd. De werkloosheidslasten, bestaande in het. steunbe drag van f309.000 en het loon in werkverschaffing ad f39.000 komen in aanmerking voor een bijdrage yit het Werkloosheidssubsidiefonds van f223.000. On der de inkomsten is een post van f55.000 opgeno men aan besparing op de bezoldiging van het ge- meentepersoneel. Er is in deze begrooting nog geen rekening gehouden met de wenschen van de regee ring ten aanzien van sommige salaris en loonnormen .Voor de personeele belasting moest voor een be drag van f24.000 dekking worden gezocht. Ten be hoeve van het Werkloosheidssubsidiefonds zal de gemeente in totaal f 135.000 moeten afstaan. De uit keering por aangeslagene in de gemeentefondsbe lasting, wordt op fOOOO geraamd. Het. aantal opcen ten op de personeele belasting is reeds tot 200 ver hoogd. De post, welke het vorig jaar f 140.000 bedroeg bij 85—125 opcenten, is thans op f240.000 gesteld naar een hoofdsom van f120.000. B en W. stellen voor, de gemeente van de eerste naar de derde klas se te brengen, wat een hoogere opbrengst geeft van 26.000. De vergoeding voor het gemis van de hoo gere opbrengst van de hoofdsom der gemeentefonds- belasting wordt op f30.000 geraamd. De post voor onvoorzien is uitgetrokken op f 24.219. Het eindcijfer van de inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst is f 3.506.484 (vorig jaar f3.603.572 met inbe grip der suppl. begroeting). Het totaal van den kapi- taaldienst bedraagt f2.781.015 (vorig 'jaar f 2.6Ó9.Ó95). Mededeelingen concentratie „School paleizen" voortaan verboden „U.l.o.-marge-fokkerij". De volgende alleszins merkwaardige opmerkingen over de beperking van Rijkswege van den scholen bouw alsmede de concentratie, ontleent het „Alg. Hsbl." aan een rapport, van de hoofdinspectie van het Lager Onderwijs: Het is goed, dat gedurende een zeker aantal jaren alle pogingen worden aangewend, om de vele onge bruikte lokalen zooveel mogelijk in dienst te stellen. Het feit, dat dit aantal speciaal voor het openbaar onderwijs veel te groot is, hoe verklaarbaar ook door de inkrimping van dien tak van ons volksonderwijs, was juist een aansporing om eenige concentratie te bevorderen. Het blijkt ten slotte, dat er meer kan dan men wel zoo oppervlakkig zou denken, en dat de stichting van een openbare school aan dezelfde voorwaarden is verbonden als die van'een bijzondere school, verhoogt de waarde ervan. Ook is er alle reden voor om wat meer sober heid te betrachten bij den bouw van scholen. Sprak men vroeger spottend van schoolpaleizen, thajns is er alle reden voor dat epiteton omans, Wie in sommige plaatsen de moderne schoolge bouwen gadeslaat, kan niet aan den indruk ont komen, dat hier wat minder luxe heusch geen bezwaar zou hebben opgeleverd. In dit opzicht hebben we in den laatsten tijd op een te grooten voet geleefd. Nadere bijzonderheden. AUTO MET SMOKKELWAREN AANGEHOUDEN. Nader verneemt de Msb. omtrent het ongeluk nog: De heer Joh. J. v. tl. Ley, directeur van de N.V. Vereenigde Zeepfabrieken te Zwijndrecht, begaf zich per auto naar Rotterdam. Nabij Hendrik Ido Ambacht wilde hij een andere auto passeeren. Waarschijnlijk tengevolge van den mist zag hij niet tijdig genoeg dat er uit tegenovergestelde richting ook een auto nader de. Met groote vaart botsten de twee wagens op el kaar, zoodat beide voertuigen grootendeels werden vernield. De heer v. d. Ley werd hierbij niet ernstig gewond. Hij kon per auto naar zijn woning worden vervoerd. in de andere auto zaten drie personen. Een van lven, de heer G. W. J. Beerden uit Rotterdam werd vrijwel op slag gedood. De beide andere inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Zij zijn naar het 1 ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De toestand der beide naar Dordrecht vervoerde gewonden is 'niet ernstig. Gisternacht is het personeel van de Koninklijke Marechaussee te Nijkerk erin geslaagd op den Rijks straatweg onder de, gemeente Nijkerk een auto aan te houden, welke een groote partij automatische pistolen bevatte, benevens de daarbij behoorende mu nitie. Reeds eenige maanden werd vermoed, dat per auto werd gesmokkeld, aangezien meermalen manschap pen van de. brigade op het kantje af werden aange reden door autobestuurders, die op den weg op een gegeven stopteeken door vol gas te geven, zich aan controle wisten te onttrekken. De chauffeur van de auto is aangehouden en in de kazerne opgesloten. De gesmokkelde pistolen zijn ver moedelijk uit België afkomstig. In verband met bouw van militaire ver sterkingen. Tokio. De Japansche consul-generaal te Manil la deelt mede, dat 20 Japanners, die sedert 15 jaar op het Amerikaansche Zuidzee-eiland Guam wonen, aanwijzing hebben gekregen het eiland te verlaten. Deze maatregel wordt in verband gebracht met den bouw van militaire versterkingen op Guam voor een nieuwe Amerikaansche marine-basis en een nieuw steunpunt voor de Amerikaansche lucht macht. INBRAAK IN HET RAADHUIS TE RIDDERKERK. Hr. Ms. „Gelderland" is, na geruimen tijd opgelegd te zijn geweest, Maandag weer voor den actieven dienst beschikbaar gesteld, waarbij tevens aan ka pitein ter zee, J. J. Dikkers, het commando over het schip werd opgedragen. Hierboven het hijschen van de vlag. Door zwaren mist rijden twee wagens te gen elkaar. Een doode en drie gewon den. Op den nieuwen betonweg onder de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht zijn gistermorgen ongeveer half negen twee auto's, in groote snelheid tegen el kaar gebotst. Vermoedelijk hebben de bestuurders tengevolge van den zwaren mist het gevaar niet tijdig kunnen be merken, terwijl een derde auto, die juist passeerde, het uitwijken nog bemoeilijkte. De bestuurder van een der auto's, de heer E., uit Rotterdam, werd zeer ernstig gewond. De zich in dezen wagen bevindende 50-jarige heer W. D., verte genwoordiger te Rotterdam, werd op slag-gedood, ter wijl een derde inzittende O., genaamd, slechts lichte kwetsuren bekwam. De bestuurder van de andere auto, de heer L. uit Zwijndrecht, liep enkele inwendige kneuzingen op. De auto's werden zeer ernstig beschadigd. De politie van Hendrik-Ido-Ambacht,k geassisteerd door die van Zwijndrecht, stelde een onderzoek in en nam het lijk van den heer B. en beide auto's in be slag. De zwaargewonde heer E. werd naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Kleine scholen behoeven nog niet slecht te zijn; daar, waar ze noodzakelijk moeten voorkomen, kun nen ze ook wel aan bescheiden eischen voldoen, als het personeel daarvoor geschikt. Er zijn inderdaad tweemansscholen, die kunnen wedijveren met scho len met volledig bezet personeel, maar niemand zal beweren, dat de overgang van een leerling van een kleine naar een grootere school voor hem een ach teruitgang beteekent. Daar de kleine schooltjes zoo goed als altijd duur zijn en er bezuinigd moet wor den, kan het niet anders dan dat de onnoodige kleine scholen worden opgeheven. Er zoo waren er inderdaad. Het denkbeeld, dat ieder gehucht of kleine gemeente zijn eigen school moet hebben als cultuurcentrum, moet worden losgelaten. Aan el kander grenzende gemeenten met een gering aan tal- inwoners moeten een flinke centrumschool in plaats van een aantal dwerginrichtingen hebben. Wanneer de concentratie over eenige jaren haar beslag zal hebben gekregen, zal het wel duidelijk zijn, dat er heel wat onnoodige franje is geweest en het onderwijs er op verbeterd is. Dit geldt in zekere mate ook voor de u.l.o.-scliolen: een u.l.o.-school is altijd bedoeld als een centrumschool. U.l.o.-scholen met een en twee leerkrachten zijn gebrekkige inrichtingen, die behooren te verdwijnen. Op een plaats in de provincie Utrecht werd een openbare driemansschool met een eensmans u.l.o.- school als kop in hetzelfde gebouw onder hetzelfde hoofd aangetroffen. Het hoofd was de leerkracht voor de u.l.o-school. Een 7e klasse was er niet, zoo dat alle leerlingen naar het u.l.o. gingen. Zelden of nooit haalde een leerling het diplotna m.u.l.o. Dit is niet anders dan „u.l.o.-marge-fokkerij" zonder wer kelijk onderwijsbelang. De- hoofdinspecteur heeft de ze school dan ook voor opheffing voorgedragen. Pazticuliere salarisvergoeding; te Enk huizen. Te Enkhuizen zouden twee tijdelijke leerkrachten aan de beide openbare lagere scholen tegen 1 April wegens bezuiniging worden ontslagen; hun klassen zouden worden „weggeconcentreerd". Op voorstel van het bestuur van de afd. van „Volksonderwijs" .en de oudercommissie van de beide scholen hoeft men thans een schoolfonds gesticht om het salaris aan de gemeente te vergoeden, wanneer zij de leer krachten behouden wil. Het vereischte bedrag is ruimschoots bijeen gekomen. Gisternacht is ingebroken in het Raadhuis der ge meente Ridderkerk. De brandkast is aan de achter zijde opengesneden en uit de kluis der secretarie werd de geheel^ kas meegenomen, benevens de kas der crisis-commissie. Xlle laden en bureaux zijn overhoop gehaald. Hoe groot het gestolen bedrag is, is nog niet bekend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5