Uit Bergen S de OMGEVING Handel drijven door Landbouworganisaties. Kaasexport naar Oostenrijk. s y PRCFAGANDA-AVOND VOOR VOLKS ONDERWIJS. Druk bezochte bijeenkomst. - Een overzicht van het onderwijs ever de laatste eeuw. In het Oranje-Hotel had gisteravond een bijecn- komstp laats om te komen tot Je wederoprichting van een afd. Bergen van Volksonderwijs", welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Ook vele dames gaven blijk van hun belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: wet houder Macdonald. dc gemeente secretaris, de heer Taapken, het hoofd der U.L.O. School, de hoer Ba- retta en het hoofd van de O. L. school, de heer Bcets; voorts eenige onderwijzers en onderwijzeres sen aan de Openbare Scholen. De heer L. den Das, die de vergadering leidde, be gon met alle aanwezigen hartelijk welkom te hee- ten namens het werkcomité. Spr, zette daarop het doel der samenkomst uiteen. Door vier personen werd schriftelijk en door 2 persoonlijk adhaesie be tuigd. Er waren in Bergen 38 •'Kien van Volksonder wijs, waarbij zich 5 voegden die het werkcomité vormden. Spr. noemde het noodzakelijk hier een afdeeling van Volksonderwijs op te richten, omdat van over- heidszijde nog al eens dingen gebeuren welke niet in het belang zijn van het onderwijs. Spr. wees op de verslechteringen van hel onderwijs in den laat- sten tijd en noemde het noodzakelijk hier in de ge meente de aandacht te vestigen op het Openbaar Onderwijs. Dat kan alleen door het voeren van een stelselmatige propaganda voor de openbare school en deze laat nog al wat te wenschen over. Schouder aan schouder moeten wij staan, om dit belang'te dienen. Spr. herinnerde eraan, dat vijf jaar geleden hier een goede afdeeling was van Volksonderwijs, doch deze heeft niets meer van zich laten hooren Er dreigen echter gevaren voor de openbare lagere school. Immers, door welke omstandigheden ook, is hot leerlingenaantal teruggeloopen en dit aantal dient te worden opgevoerd. Dat kan alleen geschie den door onderlinge samenwerking. Met klemmende argumenten moeten wij strijden voor het behoud van de openbare school. Rede van, den heer Van Mever. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Van Me ver uit Koog aan de Zaan, om een inleiding te hou den over „Volksonderwijs". Deze begon met te zeg gen, dat een overzicht in vogelvlucht van den toe stand van het onderwijs in de laatste eeuw noodig was. Spr. wees erop, dat het openbaar onderwijs één karakter draagt, het bijzonder onderwijs echter niet. Vóór 1800 was het onderwijs in handen der gees telijkheid, de Staat bemoeide er zich niet mee. Na 1803, toen de eerste onderwijswet er kwam, ging de Staat er zich mee bemoeien. Van 1803—1850 was er één school voor alle kinderen van den Staat. Bijzonder onderwijs werd niet toegestaan. Maar dit onderwijs had een uitgesproken godsdienstig protes- tantsch karakter; was uitgesproken anti-roomsch. Na 1830 kwam er een kleine kentering, de onder wijzers kregen een zachten wenk, om niet al te anti- roomsch te zijn. Toen ontwikkelde zich het neutra- liteitsgevoel bij het onderwijs. Van 1840 af begon men te begrijpen, dat men neu traal moest zijn tegenover de kinderen. De Gerefor meerden vonden dit niet goed en vonden dat de openbare school den verkeerden weg op ging. De aanhangers van Groen van Prinsteren wcnsch- ten zelfstandige scholen uit eig?n middelen. Dit ge schiedde van 1840—1850. Zij propageerden eigen on derwijs, daar moest de staat afblijven. De wijziging van de Grondwet m 1848 maakte du mogelijk. Dan zien we eenige Gereformeerde scho len verrijzen; de katholieken hieven echter nog vast houden aan de openbare school. De onderwijswet van 1857 legde het neutraliteits begrip voor het onderwijs vast. De kinderen moesten opgeleid worden tot aile maatschappelijke begrip pen. Dit bestaat nog tot op heden ten dage De Ge reformeerden voelden na 1857 nog sterker, dat. onpo sitie tegen de openbare school moest wosden ge voerd. Toch bleef de openbare school nog Gods dienstig; er werd. uit den Bijbel gelezen; er werd gebeden en gedankt. Maar dit. was niet voldoende voor de Gereformeerden en tusschen 1S60 en 1870 ontbrandde de schoolstrijd in hevige mate. Toen voelden de voorstanders van het openbaar onderwijs, dat er iets moest gebeuren. In 1866 werd in Friesland feitelijk de Vcreeniging „Volksonder wijs" opgericht. Met kracht werd erop gewezen, dat het openbaar onderwijs streed voor alle Christelijke cn Maatschappelijke deugden. Vijf jaar later was Volksonderwijs een landelijke organisatie geworden. In 1868 kwamen ook de Katholieken in het geweer tegen het openbaar onderwijs. Men moest ook daar alles zelf betalen, scholen, leermiddelen, enz. De strijd werd toen nog heviger. Het onderwijs was slecht in alle opzichten. In 1873 werd reeds aangedrongen op een Leerplichtwet. Deze kwam echter eerst, in 1900. ofschoon de wet vain 1878 tal van verbeteringen vastlegde. Het was echter heel jammer, dat de Bijbel voor de openbare scholen werd afgeschaft, dat was. niet noodig ge weest, in deze wet Immers na die afschaffing toen stond een deel van ons volk op z'n achterste beenen. Het verzet groeide onder leiding van dr. Knijper, om die wet niet goed te keuren. Maar het gebeurde toch. Dat was een machtig wapen in handen van Kuij- per's volgelingen. In 1878 kregen we to*n de School met den Bijbel cn vele bijzondere scholen verrezen. Maar zij vroegen ook gelden uit de Staatskas voor de stichting dier scholen. In 1889 tverd voorgesteld in de Kamer, subsidie te verleenen uit de Staatskas voor het hijzonder onderwijs. Het bijzonder onder wijs was aanvankelijk tevreden, maar men kwam terug om meer subsidie. En weer kreeg men z'n zin. In 1903 onder Kuijper's bewind, zcide deze: 1/3 der Nedcrlandsche kinderen gaat op de bijzondere school, wij zullen niet rusten, vóórdat 3/3 op die school gaat. Na deze gedenkwaardige woorden werd weder front gemaakt voor het Openbaar onderwijs. Het ledental van Volksonderwijs groeide van 3Vfc duizend in 1903 tot 62.000 in 1934. De strijd tusschen open baar- en bijzonder onderwijs werd zoo hevig, dat de verbeteringen voor het openbaar onderwijs door dien strijd achterwege bleven. In 1914 was het minister Cort van der Linde die besloot dien strijd tot een bevredigende oplossing to brengen. De vechtjassen van beide richtingen kwamen bijeen in een commissie om een regeling te treffen, teneinde beide partijen te bevredigen. In 191ë kwam de commissie met een zeer radicale oplos sing, nl. openbaar- en bijzonder onderwijs moesten allebei uit de staatskas worden betaald. Maar dan diende de grondwet te worden gewijzigd. Zoo kwam in 1920 de wet van de pacificatie op onderwijsgebied tot stand. Dr. de Visser was de eer ste die deze wet had uit te voeren. Het aantal scholen voor bijzonder onderwijs ver rees als paddestoelen uit dén grond. Tal van gemeenten gaan gebukt onder de zware lasten van den scholenbouw. Zoo zijn we al sukke lende cn afbrokkelende gekomen tot op dezen tijd. En wat zien we nu? Duor bezuiniging zijn oJO openbare scholen gesloten. Waai om geen bijzondere? Omdat de Regeering gen macht heeft over de bij zondere scholen. De strijd voor Volksonderwijs noem de spr. wel héél zwaar nu, omdat bijzondere scho len maar verrijzen kunnen als er genoeg leerlingen zijn. En het is zoo gemakkelijk kinderen op te van gen, vooral op afgelegen plaatsen. Velen nemen z.g. Bijbelsch onderwijs dan maar op den koop toe. En toch, men staat verbaasd, hoe sterk de voor standers van het openbaar onderwijs nog in hun schoenen staan cn wat er verricht wordt. Sprekende over de voorbereidende bijzondere scho len, zcide de heer van Mever dat men toch z'n schouders erover moest ophalen, dat kindertjes van 3 en 4 jaar al godsdienstig onderwijs moeten ont vangen. Dat er verschil moei worden gemaakt! Maar het bijzonder onderwijs heeft de bewaarscholen noo dig. Spr. wees er voorts op, dat door liet bijzonder onderwijs niet steeds met loyale middelen werd ge streden en toonde dit door verschillende voorbeelden aan. De bijzondere school is niet meer de school van de bezwarendon, maar van den dwang. Wij zijn vrije Nederlanders! Maar wij, vrije Nederlanders, laten ons niet dwin gen. Wij verkiezen dc openbare school boven de ker kelijke, omdat, zij is de bakermat van beschaving en van christelijke deugden. Wij kweeken verdraagzaamheid; de kerkdijken zeg gen dit te doen, nrnar ze doen het niet. Immers, men verdeelt de kinderen van dc wieg tot aan het graf. Verzamel daarom alle kinderen als één één heid in de openbare school. Wij willen christenen maken van de daad; dc bijzondere school maakt christenen van den naam. De goeden natuurlijk niet te na gesproken. Wij hebben een leger van 62000 mensclien, wij hebben een hoofdbestuur, dat krachtig werkt. Wij hebben ook U noodig. Zet ook Uw schouders onder dit mooie, maar moeilijke werk, dat wij nastreven. Gij ook in Bergen moogt niet langer toezien en op de bres staan voor het openbaar onderwijs; aldus eindigde spr. (Langdurig applaus). De heer Den Das dankte den spreker voor zijn gloedvolle uiteenzetting, en stelde voor, dat alle aan wezigen zich zouden opgeven als lid van „Volkson derwijs." De contributie \an f 1.20 per jaar kon, meen de spr. geen bezwaar zijn. Besloten werd de afdeeling thans op te richten en spoedig weer een vergadering uit te schrijven om een reglement, vast to stellen en een bestuur te kie zen. Een waarschuwend woord. De heer Baretta was van oordeel, dat hier in Ber gen het openbaar onderwijs nimmer deloyale tegen werking had ondervonden van het bijzonder onder wijs. Noch van kerkelijk bijzonder onderwijs, noch van neutraal bijzonder onderwijs. Over dit laatste heeft de heer v. Mever niets gezegd. Spr. was bang, dat door de oprichting eener afdeeling weer een strijd ontketend wordt,-waarmede het openbaar on derwijs niet gediend zou zijn. Spr. ontkende dat het openhaar onderwijs hier achteruit ging. Een afd. Volksonderwijs noemde spr. goed, doch dan met een bestuur, waarin alle groepen zijn ver tegenwoordigd. (Applaus). De heer v. Mever meende, dat de heer Baretta hem niet heeft begrepen. Ook spr. is er voor, dat alle groepen in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Maar wij bestrijden niet het bijzonder onderwijs, maar wij willen strijden ter bescherming van onze openbare school, waarin wij de ouders moeten binden. Spr. was ervan overtuigd, dat men weer uit dit moeras zou komen. Wij krijgen weer één school voor ons volk, hoe deze er zou uitzien, dat kon spr. moeilijk zeggen. Na eenig debat sloot de voorzitter daarop de ver gadering, onder dankzegging voor de opkomst. L A N G E N D IJ K Men deelt ons mee, dat er weer contracten zijn af gesloten voor den verbouw van kool „in de polders De voornaamste oorzaak hiervan ligt vooral in de overweging, dat er met weinig kans op succes in het Ambacht nog roode kool kan worden verbouwd. Bij het contracteeren is men echter voorzichtig en het speculatieve element wordt meestal vermeden, zoo dat men weinig per bunder, maar meer per spoor wagen den prijs bepaalt. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond werd in hotel „De Burg" een propa- ganda-avond gehouden voor de r.k. coöperatie. De be langstelling was niet bijzonder* groot. Ongeveer 100 personen waren aanwezig. De Voorzitter van den Volksbond opende de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna de heer Beumer het doel en den inhoud van het cooperatie- wezen uiteenzette. Spr. wees daarbij op het groote nut, dat de 120 coöperaties in Nederland hebben voor de katholieke arbeiders. Thans heeft de r.k. coöperatieve beweging reeds 35000 leden. Spr. becijferde de voordeden, welke met de coöperaties zijn te behalen, omdat deze worden opgericht en gedreven ten nutte van de verbruikers. Naast de vakbeweging moet een coöperatieve orga nisatie worden gesticht om de koopkracht van het loon grooter te maken. Een vertegenwoordiger van de Middenstandsver- ecniging wilde debatteeren, doch dit werd niet toege staan. Hierna werd een film vertoond, getiteld: „De twee wegen", waarin vertoond werd de groei van een win- keliersbedrijf tot grossiersbedrijf en het stichten van coöperaties. Deze film werd met aandacht gevolgd. Wij informeerden eens, hoe ver het feitelijk met de voorbereidingen stond, aangezien er geruchten gin gen, dat reeds een perceel was aangekocht om te worden gesloopt en op dat bouwterrein, aan het Noordeinde van Zuidscharwoude, een coöperatief be drijf te stichten. Van bestuurszijde werd ons mede gedeeld, dat deze geruchten alle grond missen. Van de stichting zal dus voorshands nog wel niet veel komen. Vrachtauto te water. Gisternacht geraakte tengevolge van het springen van een voorband de tractor met aanhangwagen van de fa. Spruijt uit. Enkhuizen, tusschen Ursem en Avenhorn in de Ringvaart. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De reddingswagen van de fa. Jac. Met heeft de drenkeling weer op het droge gebracht. De A.R. Kiesvereeniging vergaderde Maandag avond. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer P. Slot, wegens bedanken, ge kozen den heer M. Kamminga. Vervolgens werd de candidatenlijst opgemaakt voor de a.s. raadsverkiezing. De uitslag was als volgt: 1. A. Rarten Pz., aftr., 2. Jb. Jong Sr., 3. Gb. Gutter, 4. F. van Dijk, 5. H. Reek, 6. R. v. d. Ploeg. OUDKARSPEL. Dinsdagmiddag werd ten overstaan van notaris H. W. Smit te Zuidscharwoude, een openbare ver- kooping gehouden in het lokaal van den heer C. Vis alhier, ten verzoeke van den heer C. Langedijk Az. 1. Een woonhuis met dorsch, paardenstal met hooiberg, schuurtje en erf, werd opgehouden op f2870. 2. Hooischuur en erf. Kooper de heer S. Bakker, Alkmaar f2020. 3. Tuin of bouwterrein (2% snees). Kooper Jb. Kroon Cz., Oudkarspel, voor f397. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier wendde zich in een adres tot den Middenstandsraad, waarin zij wees op 't euvel, dat de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw zich via haar werktuigenbureau tot haar feden wendt met het verzoek bij haar landbouwwerktuigen en huishoudelijke artikelen, zooals kachels, fietsen, meubelen en keukengerei te bestellen met voorbij gaan van den gevcstigden groot- en kleinhandel. Tallooze handelszaken cn bedrijven op het platte land éri in de centrumgemeenten der landbouwstre ken worden hierdoor ernstig benadeeld. Hoewel de Kamer geen stelling wenscht te nemen tegen den steun, die de landbouw van overheidswege ont vangt, welke voor een belangrijk deel mede wordt opgebracht door den groothandel, middenstand en ambachtslieden, verwacht zij dat ook in landbouw- kringen het gemeenschapsgevoel ook in dien zin tot uiting zal komen, dat de bestaandsmogelijkheid van de bovengenoemde groepen eveneens zal worden ge ëerbiedigd. Zij verzocht derhalve den Raad de no->- dige stappen te willen doen, die ertoe kunnen leiden dat, met dit voor den handel fnuikende verkoop systeem gebroken zal worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier richtte tot het Departe ment van Economische Zaken het verzoek maatrege len te willen overwegen, teneinde de moeilijkheden te ondervangen, die de exporteurs van Edammer kaas thans in Oostenrijk ondervinden door de stren ge eischen, welke aldaar bij den verkoop van 40 pl. kaas aan detaillisten worden gesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL. Inschrijvingen Handelsregister. Nieuwe zaken: Allcmaar: L. Groot, Nieuwesloot 79, rookartikelen winkel. Bergen: Garage Jan Out, Jan Jacoblaan 5, auto handel en -reparatie. H e i 1 o o Maison Vermeulen, Heerenweg F 82, dameskapsalon. Wijzigingen: Alkmaar: Modehuis Modern (eig. L. Schrier), Huigbrouwerstraat 9, heerenmode-artikelen. Ver plaatst naar Leiden. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Bestuurs wijziging. Bergen: N.V. Pluimveevoeder Mij. „Bergen". Be stuurswijziging. 4. Vijzelbcrg met akker bouwland, 15 snees. Op gehouden op f46.per snees. 5. Zes akkers bouwland ten zuiden van de Kerk- meer, Breeklaan, tezamen 80 snees. Kooper de heer J. Commandeur, Zuidscharwoude, voor f35.50 per snees. Voorts ten verzoeke van mevr. wed. M. Borst Smit: al. Boet en erf, opgehouden op f500. .2. Best weiland en akkertje bouwland, groot 3.70:52 H.A. opgehouden op f 44 en f 35 per snees. •sc3: Best. weiland In den Spekcterpolder, groot 5.16.00 H.A. De helft opgehouden op f24, de rest op f23 per snpp.s SINT P A N C R A S In de gehouden vergadering van de c.h. kiesvereeni ging werd de candidatenlijst vastgesteld: De heer M. Duijf zal zich niet meer beschikbaar stellen, zoodat voor hem ook een ander in den Raad zal komen. Dc heer C. Duijf Sz. (aftr.) werd nu op no. 1 geplaatst. Z IJ P E PtixrEN. Naar wij vernemen, is het bouwen van een villa voor rekening van den heer D. Smit te Bergen op gedragen aan den heer C. Vriesman Cz., alhier. 'T ZAND. De Ver. „Nut en Genoegen" hield haar laatste Nutsavond in dit seizoen bij den heer Schrieken. De avond werd gevuld met voordrachten enz. door de leden. Mede in verband mot het vergevorderde seizoen waren niet meer dan pl.m 50 belangstellen den aanwezig. We vernamen, dat in het a.s. herfst aanvangende seizoen het 20-jarig bestaan dezer ver. feestelijk herdacht zal worden. De totale uitslag van den door 10 biljarters van hier tegen 10 van Callantsoog gespeelden wedstrijd luidt thans: Callantsoog gewonnen 21 en 't Zand 39 partijen. W 1 E R1NGE RWAARP De bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, afd. Wieringerwaard hield Maandagavond wederom een algemeene vergadering in de zaal van den heer H. v. d. Woude. De opkomst was weer zeer groot, zoowel dames als heeren, naar schatting minstens 125: De presidente sprak dan ook in haar openings woord haar groote voldoening daarover uit. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer Chr. v. d. Kolk Jr., die hedenavond een lezing zal houden over de nieuwe spelling om na de pauze een en ander te vertellen over zijn reis met den heer Rezelman van Anna Paulowna per auto (model Ford) naar Noor wegen. De heer v. d. Kolk begon zijn dank te betuigen aan het bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen, loor hem in de gelegenheid te stellen iets over onze \rederlandsche taal te vertellen. Spr. zou 't willen erdeelcn in 2 groepen, n.1. de gesproken en de ge- chrevön taal. Als voorbeeld hoe de vroegere woor- !en werden geleerd werden diverse gedichten voor- celezen uit de Middeleeuwen en uit latere tijden. In 160 werd een nieuwe spelling door de heeren le Vries en te Winkel reeds opgesteld en eerst in '873 door de regeering aanvaard, en nu hebben we lan de spelling-Marchant. Iets nieuws wil er bij de lollanders niet best in. Toch is deze nieuwe spel- 'ing veel gemakkelijker dan de bestaande. Wat is 't ^en gezanik met twee o's, twee e's, s of sch. Spr. zou lurven beweren dat 99 pet. niet geheel zonder taal fouten schrijven. Ook voor onderwijzers zal de nieu we spelling, die op vele scholen reeds is ingevoerd, veel gemakkelijker zijn om 't aan de kinderen te lee- reri. Om een en ander thuis nog eens te kunnen na gaan werd aan elk der aanwezigen een circulaire uit gereikt, waarin de Regels voor de spelling-Marchant zijn weergegeven. Na de pauze hebben we met de heeren Rezelman en v. d. Kolk een interessante autotocht gemaakt naar Noorwegen. Genoemde heeren zijn 3y2 week per auto uit geweest en van hun reis heeft de heer v. d. Kolk ons nu heel wat verteld. Alles werd door kiekjes, door de projectielantaarn verlicht, duidelijk gemaakt. Noorwegen biedt ontzettend veel natuur schoon. Uit het verhaal bleek ons dat de tocht niet steeds zonder gevaar is geweest. Smalle slechte we gen, langs rotsen en bergen zijn ze tot ongeveer 1800 meter geklommen. DONDERDAG 21 MAART 1935. HILVERSUM (1875 M.) AVRO.-uitzcnding. 8.00 Gram.pl.; 9.00 Omroep orkest olv. N. Treep; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ge wijde muziek; 10.20 Gram.pl.; 11.00 Kniples kinder- kleeding; 11.30 Pianorecital A. Bollweg; 11.50 Ko- vacs Lajos en zijn orkest cn gr.pl.; 1.45 Gram.pl.? 2.00 Omroeporkest olv. N Trcep; 3.003.45 Naailes; 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Gram.pl.S 5.00 Voor groote kinderen; 5.30 Omroeporkest olv. N. Treep; 6.30 Sportpraatje H. Hollander; 7.00 Con cert door Piorre Palla (piano), Boris Lensky (viool)! en Bob Scholte (zang); 7.30 Engelsche les Fred Fry? 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gram.pl.; 8.15 Bach-herdenking in het Concertgebouw te Amsterdam: Het Orkest olv. Dr. W. Mengelberg, het Toonkunstkoor en solisten? In de pauze: Causerie over Bacli door Johan Perev? 10.30 Disco-nieuws; 11.00 Vaz Dias: 11.1012.00 Uit „La Gaité", Amsterdam: Jack de Vries en zijn Band. HUIZEN (301 M.) 8.00—9.15 KRO.: 10.00 NCRV.; 11.00 KRO.: 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl.; 10.15 Morgen" dienst olv. Ds. C. Riemer; 10.45 Gram.pl.; 11.30— 12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Gram.pl. en orkestconcert 2.00 Handwerkles: 3.00 Vrouwcnhalfuur; 3.30—3.46 Gram.pl.; 400 Bijbellezing, m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Bach-recital door J. Keessen (viool): 5.55 Gram.pl.; 6.15 Bach-re cital door P. Lente (cellol; 6.45 Causerie door H. Amelink; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Journ. Weekoverzicht; 7.45 Matthaus-Passion van Bach, door de Chr. Oratoriumvereen. te Haarlem olv. G. Rohert, m.m.v. solisten en het Utr. Sted. Orkest. Om 9.10 Vaz Dias cn Gram.pl.; 10 4511.30 Gram.pl. PFOITwÏCH f1500 10.3510.50 Morgenwijding; 11.25 Gram.pl.; 11.501 Voor de scholen; 12.10 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv N. Austin- 1.20 Gram.nl.- 2.25 Voor de scholen: 3.20 Vesper; 4.10 Gram.pl.; 4.20 Re lais uit Kaapstad; 4.50 Orgelconcert Ph. Tavlor; 5.35 Yascha Kreinen en zijn orkest; 6.20 Berichten; 6.5Ö Concert (sopraan, 2 violen, cembalo); 7.10 Duitschef les; 7.49 Gram.pl.; 7.50 Lezing: 8.20 „The story of 'he waltz", potp. van G. Waltcr; 9.20 Causerie; 0.40 Pianorecital S. Stein; 9.50 Berichten: 10.20 Korte Dienst; 10.35 Bach-eoncerf m.m.v. solisten en koor olv. L. Woodgate; 11.3512.20 Dansorkest. RADIO-PARIS (1648 M.)1 7.20 on 8.20 Gram.pl.; 12.35 Kamermuziek olv. Doyenj 4.20 Radiotooneel; 9.05 Nat. orkest; 10.50 Dansmuziek! I KALUNDBORG (1261 M.) 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex" ;1.40—2.20 Zang en niano; 2.204.05 Concert uit Rest. „Ritz"? 7.30 Symphonieconcert m.m.v. solisten en orkest olv* Prof. N. Malko; 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.20 Gram.pl.: 6.35 Orkestconcert; 11.20 Keulsch Sym- nhonie-orkest olv. Gillsen; 1.35 Cellorecital; 3.20 Van den Deutschlandsender: Oskar Joost en ziin orkestj 5.20 Viool en piano; 6.20 Gram.pl.; 7.20 Militair con cert: 8.35 Omroepkoor en -orkest en solisten: 9.55— 11.20 Orkest concert. ROME (421 M.y 8.05 Symphonieconcert olv. Colarocco. BRUSSEL (322 en 484 M.V 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest: 2.0Q— 2.20 Gram.pl 6.50 Vocaal concert; 7.35 Gram.pl.: 8.2Ö Omroeporkest: .9.20 Renorfage m.m.v. orkest; 10.30— 11.20 Gram.pl.: 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Sa'on- orkest; 1.502 20 Gram.pl.: 5.20 Omroenorkest; 6.35 Grampl.; 6.50 Zang: 7.05 Gram.nl.; 7.35 Dito; 8.20 Salonorkest; 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHL/VNDSENDER (1571 M.) 7.20 Rijksuitzending; 8 20 Es weht ein frischeri Frühl'ngswind", politiek cabaret: 9.20 Berichten? 9.30 Intermezzo; 10.05 Weerbericht; 10.20 Reportage; 10.4011.50 Dansmuziek o.l.v. Hans Bund. De heeren hadden tweemaal in een hotel gesla pen, de overige nachten werd de auto ingericht als kampeertent. Met aandacht werd de geheele reis door allen ge volgd en het applaus was dan ook zeer zeker wel' verdiend. Door de Presidente werd aan de Damesleden mede gedeeld, dat het Bestuur zich had voorgesteld geza menlijk per autobus de Bloemententoonstelling te Heemstede te bezoeken en wel op 18 April a.s. De kosten zullen ongeveer f2 per persoon bedragen. Tot uiterlijk 10 April kan men zich aanmelden. Met een yvoord van dank aan den heer v. d Kolk voor zijn interessante lezing en aan den heer Sieswerda voor zijn hulp met de projectielantaarn werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. 6 HOOGWOUD, De heer S., de Zee, hoofd der school, alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. als zoodanig benoemd te Zuid laren. Het aantal werkloozen, te werk gesteld bij par ticulieren, bedraagt op het oogenblilc IS terwijl 23 werkloozen bij de werkverschaffing in den Wierin- germcerpolder geplaatst zijn. Ten huize van Dr. Pool, alhier heeft de afdee ling Hoogwoud van het Centraal Genootschap voor Kindcrherslelings- en Vacantiekolonies een vergade ring gehouden, waarbij hot jaarverslag over '34 werd vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de dames N. J. de Boer geb. Becker en L. JonkerPijl, terwijl tot penningmeesteresse werd gekozen mevr. G. A. List geb. van Aalderen. Besloten word tot de uitzending van 4 kinderen over te gaan. Natuurboter inplaats van margarine voor werkloozen! De raad besloot in zijne vorige vergadering den Minister van Economische Zaken te verzoeken aan. werkloozen in plaats van goedkoope margarine goedkoope natuurboter te verstrekken in verband met de faname van dat product. Van den Minister is antwoord gekomen, dat om het verzoek in te wil ligen het noodzakelijk is, dat de daarvoor vereischte hoeveelheid boter beschikbaar is, wat. niet altijd het geval is. Daarbij komt, dat bij verkrijgbaarstelling van deze boter tegen 11 cent per pakje van V2 pond de groothandelprijs lager zijn moet dan het geval pleegt te zijn. Ook ontmoet het bzwaar dat werken den tegen hooger prijs margarine zouden ontvangen en werkloozen tegen lager prijs boter; het denk beeld, dat werkloozen in tal van opzichten bevoor deeld zijn, zou op deze wijze opnieuw voedsel vinden W I E RIN G EN Do bouw van een arbeiderswoonhuis aan de Klieft- straat, alhier, van de heeren S. en Jac. Doves, is op gedragen aan de aannemers Gebr. Boersen >3 Stroa alhier.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6