De besprekingen te Berlijn. De wereld wacht. BEITELS Waartoe Hitler be reid zou zijn. KIJKEn is KOÖPEn t,j CLOECK DE IN D€ PIJP. Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Niet uit den trein voor deze stilstaat! HEVIGE ONTPLOFFING TE BREDA. Het eerste kievitsei in Friesland. WIJSHEID IN KAN... MAAR Buitenland Aller oogen op Berlijn gevestigd. De Belgische Kabinetscrisis opgelost. Dinsdag 26 Maart 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. 9687 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent i'bewljsrv inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berehen i Een algemeene wapenbeper- king nonagressie; lacht- pact. Toenemend ver trouwen. Berlijn. Gistermorgen zette Hitler op de rijkskan* selarij aan de Britsche minis ters Sir John Simon en "An« thony Eden, de positie van Duitschland uiteen Inzake de problemen der Europee- sche politiek, 1 L 1 Hitler zou zijn vredelieven de bedoelingen bevestigd heb* ben en zioh bereid verklaard hebben, onmiddellijk een al-> gemeene conventie tot beper- king der bewapening te sluin ten op de basis van gelijk-i beid' van rechten en veilig held, gewaarborgd aan allen. (Hij zon hebben opgemerkt, dat tengevolge van de geo grafische ligging de Duitsche grenzen openstaan voor alle invallen. Er bestaat op 't oogenblik een 'defensief en offen sief verbond, waarmee Düitscbland rekening moet bouden. Hitler zou hiermede gedoeld hebben op de .FranschPoolsche accoorden en de FranschRus sische toenadering. Hij zou verklaard hebben, dat bet Duitsche rijk bereid is, een non-agressie-pact te sluiten met al zijn .buren, alsook de lucht-conventie, voorzien in de FranschBritsche verklaring van 3 Februari. Hij wil zich echter niet binden aan een veilig heidssysteem, dat Rusland omvat. De besprekingen zeven nnr geduurd. De besprekingen vonden zoowel des morgens als des middags plaats en duurden in het geheel 7 uur. Over het verloop zelf van de besprekingèn, zijn tot nu toe geen mededeelingen bekend gemaakt. De pers wijst er op, dat geen sensationeele resul taten te verwachten zijn, doch dat de beteekenis der besprekingen ook geenszins verkleind mag worden. Informaties immers zijn op diplomatiek gebied van belang voor verdere besluiten en handelingen. Het is niet voldoende, dat men zich duidelijk uit spreekt; men moet ook een helder inzicht krijgen over datgene, wat men van de anderen kan ver wachten en wat men zelf bereid is te geven. Ook mag datgene, wat op verschillende gebieden reeds bereikt is, niet eenvoudigweg geïgnoreerd wor den. De communiqué's die van de bijeenkomst werden gegeven, waren zeer nuchter en nietszeggend en het was dan otzlc geen wonder, dat de naïeve mededeelin gen, die er in werden gegeven, bij de persvertegen woordigers een hoongelach deed opgaan. Er gaan echter geruchten, dat in den loop van de discussiën twee punten in het bijzonder naar voren zijn gekomen, n.1. ten eerste, dat Duitschland de kwestie van de sterkte van zijn leger en zijn vloot onder bepaalde omstandigheden nog vatbaar zou ach ten voor onderhandelingen en ten tweede, dat het zijn terugkeer naar Genève nog mogelijk zou vinden, mits men een bevredigende oplossing zou vinden inzake den Franschen stap bij den Volkenbond. Hitler heeft vooral gewezen op de noodzakelijkheid een sterke machtsformatie tegen het bolsjewistisch gevaar te vormen en heeft op de vraag, welke hou ding Duitschland in de moeilijkheden betreffende het Memel-gebied denkt in te nemen, blijkbaar zeer ge ruststellende verklaringen afgelegd, die op de Engel- sche delegatie den indruk hebben gemaakt, dat Duitschland bij deze quaestie tot nader order niet is geïnteresseerd, ten minste deze vraag ten achter stelt bij de groote problemen, die op een oplossing wach- ten. Van zeer serieuze Duitsche zijde kreeg de Berlijn- sche corr. van het „Alg. Hdbld." de verzekering, dat het eindresultaat van deze besprekingen van gister vertrouwen wekt voor het verdere verloop van deze conferentie, die in hoofdzaak een informatorisch ka rakter heeft, en dat de houding der Engelschen te Berlijn tot dusver een zeer aangenamen indruk heeft gemaakt, zoodat van een gematigd optimisme na de zen eersten dag gesproken mag worden. Het Duitsche standpunt kan in het kort als volgt worden samengevat. Wat de bewapening betreft, erkent Duitschland geen verschil van rechten; Duitschland blijft bereid zoowel tot ontwapening als tot vermindering van be wapening, mits dit voor alle staten op gelijke wijze geschiedt. De aankomst van de Engelsche staatslieden te Ber lijn. Sir John Simon in gezelschap van den Duitschon minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, op het vliegveld Tempelhof. In het Oostelijk pact ziet Duitschland door de daar mee te verbinden noodzakelijkheid van wederzijdsche hulp een bron van gevaar; Duitschland wil niet het risico loopen in buitenlandsche botsingen gewikkeld te worden, het wil ook niet dat in regionale overeen komsten staten vertegenwoordigd zijn, die volgens hun geografische ligging daarin niet thuishooren. Het geprojecteerde Donaupact mag niet verhinde ren, dat zich tusschen Duitschland en Oostenrijk natuurlijke verhoudingen, ontwikkelen en mag daarom ook niet de tegenwoordige verhouding ga randeeren; bovendien schuilt volgens Duitschland in dit pact het gevaar, dat andere staten zich zullen mengen in Oostenrijksche binnenlandsche aangele genheden. Bij het luchtpact is Duitschland gelijk bekend is, bereid zich aan te sluiten. Wat tenslotte den Volkenbond betreft, over Duitschland's terugkeer kan pas gesproken worden nadat een bevredigende oplossing voor de begin selen betreffende de nationale veiligheid en bet ge lijke recht is verkregen. Optimisme in Britsche officie9le kringen. Nader meldt Reuter uit Berlijn: Hitler heeft gisteren tegenover de Engelsche mi nisters een duidelijke uiteenzetting gegeven omtrent zekere onderdeden van de Duitsche buitenlandsche politiek, in het bijzonder betreffende het Oostelijk pact, het Donaupact, en Duitschland's wil tot vrede. Men meent te weten, dat de vraagstukken van de bewapening en den Duitschen dienstplicht tot nog toe ternauwernood zijn aangeroerd Deze onderwerpen zijn bewaard gebleven voor het onderhoud, dat vandaag te half elf begint. In Britsche officieele kringen was men gistermid dag tot optimisme geneigd. Van Duitsche zijde is men algemeen van oordeel, dat het voornaamste doel van Hitler gisteren ge weest is aan de Engelsche bezoekers duidelijk te maken, dat het hoofdpunt van de Daitsche buiten landsche politiek op het oogenblik is het wantrou wen jegens Rusland. De besprekingen hebben bijna 7 uur geduurd. Proces-verbaal wordt opgemaakt tegen overtreders. Naar de „Tel." verneemt is door de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan alle stationschefs opdracht gegeven met ingang van gisteren proces verbaal te doen opmaken tegen de reizigers, die zich op een in beweging zijnden trein begeven, of wel een nog niet geheel stilstaanden trein willen verlaten. Zelfs mogen reizigers, die wenschen uit te stappen de portiers niet openen, voor de trein geheel stilstaat. De opdracht aan de stationschefs gaat ver gezeld van de bijvoeging, dat desnoods politiehulp moet worden ingeroepen. Op verschillende stations zijn gisteren reeds pro cessen-verbaal opgemaakt. In een machinefabriek. - Een zevental arbei ders gewond, van wie twee ernstig. Gisterochtend omstreeks half twaalf heeft in de machinefabriek Breda van de N.V. Backer en Rueb in den Belcrumpolder te Bre da een ernstige ontploffing plaats gehad, waarhij zeven personen zijn gewond, van wie twee ernstig, Door de explosie werd in de fabriek groote schade aangericht. Omtrent deze explosie vernemen wij nader, dat gisterochtend omstreeks tien uur eenige werklieden bezig waren met autogenisch lasschen, waarbij een cylinder met acetyleen,gas gebruikt werd. Deze cy- linder schijnt aari de koppeling lek te zijn geweest, althans op een gegeven oogenblik sloeg daar ter plaatse een steekvlam uit, waarop ijlings de slangen werden afgekoppeld en de dop op den cylinder werd geschroefd. Ongeveer anderhalf uur later is deze cylinder, welke normaal een spanning heeft van 15 atmosfeer, met een geweldigen knal uiteengesprongen, terwijl en enorme vlam door de groote fabriekshal sloeg. Ge lukkig was er op dat oogenblik niemand van de on geveer 50 man. die in dit gedeelte van de fabriek werkten, in de onmiddellijk nabijheid van den explo deerenden cylinder." Niettemin kregen, zeven-perso nen, die zich op een afstand van 20 tot 30 meter be vonden, brandwonden aan gelaat en handen. Twee van deze zeven, bleken zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het Ziekenhuis noodig was. Een van de twee was er het ergst aan toe en liep zulke zware verwondingen op, dat men voor zijn leven vreest. De overige vijf werklieden, konden na verbonden te zijn naar hun woning worden vervoerd. De explosie was zoo hevig, dat de kop van den ace- tyleencylinder dwars door den muur naar buiten werd geslingerd, deuren werden weggeslagen, ter wijl de zware draad-glasramen van het dak grooten- deels werden vernield. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam De gemeente Hijdaard had de primeur. Iéder jaar wanneer het voorjaar zich aankondigt ziet men op Frieslands' platteland steeds met span ning uit naar de eerste kievit. Een mooie wedstrijd ontketend zich om het eerste ei te vinden. Ook vele stedelingen wagen zich daaraan, maar hebben meestal geen succes, want dit is geen werkje voor een ieder! Zaterdagochtend vond de te Hijdaard wpnende Jentje Hingst het eerste ei op een dér landerijen, van zijn dorp, welk ei aan ile Koningin zal worden aan geboden. Douwe Egberts Echte friesche tieereft-Baat en Paai-Tabak Melange van rijpe tabakken» In den middag van denzelfden dag werd al reeds het tweede ei gevonden en wel te Offingawier. Dit ei werd opgezonden naar den Commissaris der Ko ningin in deze provincie. Verleden jaar werd het eerste kievitsei gevonden op 21 Maart te Worm, in 1933 zelfs op 16 Maart. Er zijn echter ook jaren, dat het later werd gevon den, b.v. 1931 en 1932 resp. 26 en 25 Maart. Wachten is altijd vervelend. Vooral als het be langrijke, sterk begeerde dingen betreft. Heel de wereld is op het oogenblik in afwachting en aller oogen zijn gevestigd op de groote Duitsche metropolis aan de Spree, waar een tweetal Engel sche onderhandelaars nog trachten de deerlijk in de war geraakte verbindingsdraden tusschen Duitsch land en de overige wereld te ontwarren. Er is daarom op het oogenblik een rustpoos te constateeren, na de heftig bewogen weken, die wij achter den rug hebben. Wij wachten en vervelen ons. Natuurlijk zouden wij nog wel boekdeelen kunnen schrijven over de onderlinge politieke verhoudingen in Europa en daarbuiten en over de invloed der Duitsche daad daarop, maar wat zou dat baten? Wij wachten! Wachten op het te Berlijn te bereiken resultaat. Want allen voelen wij dat daar over het lot van de volkeren, beslist wordt. Het is ons natuurlijk niet ontgaan, dat Italië een geheele lichting oproept, dat Mussolini een oorlogszuchtige rede houdt, waarin hij dreigt met twee millioen stalen bajonetten en ook hebben wij, niet zonder angst, kennis genomen van de Fransche troepenverplaatsingen. Allen begrijpen wij dan ook dat de twee Britsche staatslieden voor ons de stroohalm vertegenwoordi gen, waaraan wij ons nog vastklemmen en waarvan wij nog den steun verwachten, die het afglijden naar een hoogst gevaarlijken toestand moet voorko men. Dat men in de kringen der ex-geallieerden niet van plan is om Hitler zoo zonder meer zijn leger van eeri half millioen man te laten, wordt met den dag duidelijker en dit blijkt ook wel uit de haast die men maakt om de zaak te regelen. Berlijn, Praag, Moskou, Stresa en daarna Genève! 't Is een zeer lange lijst om nog vóór 15 April af te wikkelen. Maar 't moet blijkbaar, Mussolini, nog meer dan Laval wil het ijzer sme den terwijl het heet is. Dat het Fransche ijzer spoedig zal afkoelen is niet te vreezen, maar van het Britsche is men niet zeker, En daaraan is dan ook waarschijnlijk de haast te wijten, die men maakt om de te voeren actie zoo spoedig mogelijk vast te leggen. Ook het feit, dat Mussolini zelf naar Stresa komt, spreekt boekdeelen. Ongetwijfeld is hij de man, die Duitschland thans dé punt van de bajonet op de borst wil zetten en wil dwingen om zich te plooien naar de inzichten van de anderen. En dat hij daarbij op de hulp van Frankrijk kan rekenen is wel zeker. Zooals vanzelf spreekt, doen tallooze geruchten de ronde over het te Berlijn tusschen Hitler en Sir Simon besprokene. Maar een feit is, dat het slechts geruchten, zonder eenigen grond zijn, die absoluut geen houvast geven om daarop conclusies te bouwen. Als wij uit al die on-dits de kernen vandaan trach ten te halen, dan mogen wij veilig aannemen, dat gisteren uitsluitend is gesproken over het Oostelijk en het Donau-pact en dat heden de besprekingen zullen loopen over de militairisatie van Duitschland en zijn terugkeer naar Genève. Het staat ook wel vast, dat Hitler gisteren bijna geregeld aan het woord is geweest om het Duitsche standpunt aan zijn Brit sche gasten uiteen te zetten. Dit zou trouwens ook geheel strooken met het informatorische karakter van het Engelsche bezoek. De Britten zijn in Berlijn om te luisteren en te vragen, niet om door tegenzetten of tegemoetkomin gen tot accoorden te komen. Welk standpunt Hitler in deze beide belangrijke kwesties heeft ingenomen, is niet zoo heel moeilijk te raden. Het is hem ingegeven door zijn ingekankerde haat tegen het bolsjewisme en zijn wantrouwen jegens Moskou, zoodat wij veilig mogen aannemen, dat hij inzake het Oost-Locarno-pact geen concessies zal willen doen. Ook meenen wij te mogen betwijfelen, of de Führer zal willen treden in een Donaupact. dat voor zeer langen tijd de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland zou beletten. Maar zooals gezegd, is deze meening geheel ge baseerd op veronderstellingen, daar over den aard der besprekingen niets wordt losgelaten. Men is daarmede, en terecht, zeer geheimzinnig. In elk geval mogen wij aannemen, dat de dreigen de gebaren van Italië en Frankrijk niet zullen na laten, de houding van Hitler wel iets soepeler te maken. De Kabinetscrisis bij onze Zuiderburen is ten ein de. Mr. van Zeeland, de vice-president van de Na tionale Bank vaji België is er in geslaagd een mi nisterie samen te stellen, dat de strijd voor het be houd van de gouden Belga blijkbaar aandurft. Het stemt tot verheugenis dat zoowel de liberalen als de Katholieken en de Socialisten van dit Kabi net deel uitmaken, zoodat hier blijkbaar een regee ring op zeer breede basis is gevormd, met bet doel om de saneering van bet land met kracht ter hand te nemen. Blijkbaar hebben de Belgische socialisten gevoeld, dat hun land niet langer eenheid van han delen kon ontberen en zullen zij thans tegelijk met de andere partijen, optrekken om de Belgische va luta te redden en de finantiën van hun land op gezon de basis te plaatsen. Daar dit altijd gepaard gaat met een omla-g drukken van het levenspeil is dit een zeer ondank bare taak. Dat zij deze dan ook hebben durven aanvaarden, pleit sterk voor het nationale gevoel der Belgische linker groepen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1