De Conferentie te Berlijn mislukt. KIIKEII is KO0PEf1 tij CLOECK Uitvoering van de Zuiderzeew et". Buitenland Hitler's openhartigheid. België gaat devalueeren. WIJZIGING KIESWET AANVAARD. „ZÜIDERZEEFONDS" AANVAARD. Een oude moordzaak. DE WEDLOOP BEGINT WEER! Alles in versneld tempo. Groote brand vernielt kurkfabriek. Klachten over de Steunwet. Donderdag' 28 Maart 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9689 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eer8tuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h". P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, tedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De conferentie te Berlijn is mislukt. Wij Hébben nu niet meer te twijfelen, doch dienen dit ontstel lende feit te aanvaarden. Machtbewust heeft Hitier met groote openhartig heid al zijn kaarten op tafel gelegd en heeft hij Sir Sjmon in de gelegenheid gesteld, de geheele positie te overzien. Hij heeft geen blad voor den mond ge nomen en schijnt zelfs te hebben verklaard, dat Duitschland nimmer in zijn tegenwoordige grenzen zal berusten. Reeds gisteren schreven wij, dat de toen bekende gegevens er op wezen, dat. het eenige resultaat dat Simon te Berlijn had bereikt, was een juistere en duidelijker kijk op Hitler's bedoelingen. Dat dit inzicht hem zal hebben gerust gesteld mee nten wij te mogen betwijfelen. Hij heeft thans de volksmenner Hitier in zijn vol le kracht kunnen zien, daar deze merkwaardige man in een bijna onafgebroken rede van zeven uur, niet alleen zijn verlangens en wenschen, maar ook ge heel zijn persoonlijkheid aan de geduldig toeluiste rende scherpzinnige Britten heeft blootgelegd. En hij zal thans precies weten waaraan Engeland en de rest van de wereld zich ten aanzien van Duitschland heeft te houden. HITLER TRACHT EEN WIG TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK TE DRIJ VEN. In Hoofdzaak' Heeft Hitier getracht om Engeland van Frankrijk te scheiden, door een urenlange, harts tochtelijke aanklacht tegen het bolsjewistische ge baar. Niet voor niets heeft de Führer jarenlang in Duitschland zelf een meedoogenlooze strijd tegen het communisme gevoerd en wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat hij geen moeite zal hebben ge had om argumenten en woorden te vinden om Rus land als een steeds dreigend gevaar voor de West- Europeesche beschaving te schilderen. Of dit echter veel indruk op de Britten zal heb ben gemaakt is zeer te betwijfelen. Ten eerste en dit weegt zeer zwaar heeft En geland Rusland noodig als tegenwicht tegen de Ja- pansche machtspositie in het Oosten. Maar daarenboven zullen de Engelschen, nuchtere menschen als zij nu eenmaal zijn, wel hun eigen meening heiben, over de ontwikkeling van het maat schappelijk leven in Rusland en voor zichzelf wel reeds allang hebben uitgemaakt, welke gevaren hun wereldrijk vanuit dien hoek bedreigen. Zij hadden daarvoor zeker niet de meening van Hitier noodig. DUITSCHLAND'S EISCHEN. De Hekende BrifscHe journalist Ward Price, die, fcooals men weet buitengewoon bij Hitier in de pas staat, heeft medegedeeld dat Duitschland de vol gende voorwaarden zou hebben gesteld: 1. Volkomen pariteit op militair gebier. d.w.z. een leger van 400.000 man, pariteit op luchtvaartge bied en vrijheid om een vloot te bouwen tot de sterkte van de Engelsche. 2. wedervereeniging van Oost-Pruisen met Duitsch land door opheffing van den Poolschen corridor. 3. Grensrectificatie aan de Tsjecho Slowakijsche grens, waardoor 500.000 Duitschers weder tot het Reich kunnen terugkeeren. Wij voor ons gelooven niet dat deze eischen zoo maar zonder meer zijn gesteld, maar toch geven ze o.a. wel een goed beeld van het door Duitschland begeerde. VREDE EN OORLOG ONTMOETEN EL KAAR TE STRESA. Wij gaan nu op Stresa af. En vandaar naar Genève! Belangrijke beslissingen staan thans voor de deur en ware het niet, dat Frankrijk op het oogenblik de zeer vredelievende Laval tot Minister van Buiten- landsche zaken had en dat ook het bezadigde Enge land mede aan de conferentietafel zat, dan vreesden wij het ergste. Tal van kringen in Frankrijk en zeker geheel Italië zouden niets liever doen, dan thans, nu onder handelingen niet tot resultaten schijnen te kunnen leiden, den Führer tot toegeven te dwingen, eerst door bedreigingen, b.v. mobilisatie en daarna des noods met behulp van wapengeweld. Natuurlijk zijn zij daartoe thans nog zeer goed in staat, daar Duitschland nog bij lange na niet tegen het militair zeer machtige Frankrijk is opgewassen, maar, zooals reeds gezegd, gelooven wij, dat deze neiging om tot preventieve daden van geweld over te gaan, sterk zal worden getemperd door de beza digde geesten, die te Stresa mede aanzitten. Het zou echter een miskennen van de zeef moei lijke situatie zijn als wij aannamen, dat het bij een krachtig protest zal blijven. Waarschijnlijk zal men den weg Inslaan van zeer hechte bondgenootschappen, die openlijk tegen Duitschland zullen zijn gericht, maar wij moeten erkennen, dat dit alles slechts veronderstelling is en met zekerheid niets kan worden gezegd. DE BEWAPENINGSWEDLOOP WORDT VOORTGEZET. Intusschen gaat de bewapeningswedloop met steeds verhoogde snelheid verder. Overal in de wereld scherpt men de zwaarden. Dreigender dan ooit staan de volkeren, die in de tegenwoordige economische nood elkaar zoo brood- noodig hebben, tegenover elkaar. Reeds thans koopen Duitsche agenten in Frank Het nieuwe Belgische kabinet. Zittend v.l.n.r.: Paul Hijmans, Vandervelde, van Zeeland, Poullet; Deèze; Delattre en Soudan. Staande v.l.n.r.: De Man; van Isacker; de Schrijver; Rubbens; Spaak; Bovesse; du Bus de Warnaffe en Max Leo Gerard. rijk en Engeland katoen en manufacturen tegen on gekend hooge prijzen op. De ongezonde prikkel der oorlogspsychose gaat de prijzen weer omhoog jagen om misschien opnieuw een periode van schijnrijkdom in te luiden. De val zal echter des te dieper zijn! BELGIË GAAT DEN WEG OMLAAG! Onze gisteren geuite meening, dat de nieuwe Bel gische regeering wel eens haar kracht zou kunnen gaan zoeken in devaluatie van de Belga, vindt al spoediger dan wij konden denken, bevestiging. Zeer betrouwbare berichten wijzen er op, dat de nieuwe regeering-van Zeeland tot devaluatie van de Belgische munt wil overgaan om op die wijze een verbetering in den benarden toestand te krijgen. Wij kunnen in al deze pogingen helaas niets an ders zien dan den weg omlaag! Het is de weg, dien op den duur voert naar vernietiging van de leven- verwekkende kapitalen, die, in welke hand dan ook, toch op den duur weer de zegeningen van den ar beid voor allen moeten brengen. Met 69 tegen 10 stemmen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet c.a. aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. Tegen de heer Sneevliet (r.s.) en de communisten, benevens de heeren Arts (r.k.v.p.), Wester man (n.h.) Zandt (geref.) en Lingbeek (h.g.) Zonder hoofdelijke stemming. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is de begrooting van het Zuiderzeefonds z. h. s. aanvaard. De com munisten en de heer Sneevliet (r. s.) wensch- ten geacht te worden te hebben tegenge stemd. (Zie voor uitgebreid verslag elders in dit no.). Arrestatie te Oss in verband met den moord op den caféhouder v. d. Pas in 1932. Gisteravond is de Koninklijke marechaussee te Oss overgegaan tot de arrestatie van den 22-jarigen J. C. uit Oss in verband met een moord, gepleegd op den caféhouder J. v. d. Pas. Zooals men zich zal herinneren werd in den och tend van 9 November 1932 op een weiland op de grens van de gemeenten Oss en Berghem het zwaar verminkte lijk gevonden van den 30-jarigen caféhou der J. v. d. Pas uit Oss. Het slachtoffer was door re volverschoten gedood. Het lijk werd, achterover lig gende, in een greppel onder prikkeldraad aangetrof fen. De politie stelde onmiddellijk met behulp van speurhonden een onderzoek in. Den volgenden dag werd overgegaan tot arrestatie van twee jongelieden, waaronder de thans weer gearresteerde J. C. Er waren toen evenwel niet voldoende bewijsgronden aanwe zig, zoodat beiden in vrijheid werden gesteld. Ofschoon men aanvankelijk meende, gezien de stil zwijgendheid van de Ossche bevolking, dat er nim mer licht in dit misdrijf zou kunnen komen, bleef de marechaussee te Oss haar nasporingen ijverig voort zetten. Thans heeft zij voldoende bewijzen aanwezig geacht om J. C. aan te houden. Hij is in de mare chausseekazerne te Oss opgesloten en zal ter be schikking van den officier van justitie te 's-Hertogen- bosch worden gesteld. Italië wil zijn nieuwe luchtvloot in 1937 klaar hebben. Kosten bedragen 1.2 mil- liard lire. Rome: De duur voor het vernieuwen van de luchtvloot, die op 26 Mei 1934 door Mussolini was be paald op zes jaren, is verkort tot drie jaar, „zoodat de Italiaansche luchtvloot vóór het winterseizoen 1936 1937 volkomen vernieuwd en aanmerkelijk uitgebreid zal zijn." De onderminister voor luchtvaart Valle verklaarde bij de behandeling van de luchtvaartbegrooting in de Kamer, dat de vernieuwing 1200 millioen lire zal kosten. Ook in Frankrijk. Bespoediging mili taire luchtvaartplannen. Generaal De- nain brengt rapport uit over uitbreiding. Parijs: De minister van luchtvaart, generaal Denain, heeft heden voor de commissies van lucht vaart en arbeidscontrole van den senaat een rapport uitgebracht over het uitbreidingsprogram van de Fransche militaire luchtvaart. De tweede tranche van het program inzake materiaal vernieuwing zal zoo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. De regeering zal binnenkort de noodzakelijke wets voorstellen indienen betreffende opening van credie- ten. Generaal Denain wees er voorts op, dat de ver werkelijking van de uitbreidingsplannen met het oog op de Duitsche bewapeningen onvoorwaardelijk moe ten worden bespoedigd. De effectieven aan vlieger- personeel en mechaniciens zijn eveneens met het nieuwe plan in overeensteming gebracht. Opzienbarende wol- en katoenaankoopen door Duitschland. P a r ij s: De wolaankoopen van Duitschland op de wolmarkten van Roubaix en Tourcoing nemen steeds grooteren omvang aan. Men raamt, dat den laatsten tijd niet minder dan 5 millioen K.G. voor Duitsche rekening zijn gekocht. De opkoopers ver voegen zich zelfs aan de fabrieken om de daar aan wezige voorraden tegen hooge prijzen op te koopen. Ook te Rijssel doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Een Reuter-telegram uit Roubaix meldt nog: Duitsche agenten koopen groote hoeveelheden wol, katoen en zelfs manufacturen op t egen prijzen, ver boven het normale. Tenslotte meldt een Reuter-telegram uit Londen: Katoenmakelaars signaleeren de aanwezigheid in Groot-Brittannië van talrijke Duitsche koopers.die de hand pogen te leggen op belangrijke hoeveelheden ka toen. Deze activiteit heeft een zekere verrassing gewekt. Men schrijft haar toe aan het mislukken der pogin gen van Duitsche koopers in de Ver. Staten om. ka toen te koopen, in ruil voor Duitsche goederen. 245.000 gulden schade. Barcelona: Gisteren heeft een enorme brand gewoed in de American Armstrong Cork Factory te San Feliu de Guixols,' waarbij 6.000 ton kurk een prooi der vlammen werd. De fabriek werd volkomen verwoest en de schade wordt op 245.000 gulden geschat. TWEEDE KAMER. 9» De motie-v, d. Waerden inzake de N.O. inpoldering aangenomen. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1935 door de Tweede Kamer werd gister over de motie-van der Waerden gestemd. Deze motie luidde na wijziging als volgt: De Kamer van oordeel, dat geen verdere vertraging in de uitvoering der werkzaamhe den ten behoeve van de inpoldering van den N. O.-polder behoort voor te komen, verzoekt de regeering de voorbereiding van die werk zaamheden met zoodanige voortvarendheid ter hand te nemen, dat met de uitvoering dier werken alsnog in 1935 kan worden aangevan gen, gaat over tot de orde van den dag. De motie is z. h. s. aangenomen. Een noodtoestand. De anti-revolutionnaire afgevaardigde, de heer Van der Zaal, betoogt, dat er tallooze gegronde klachten over de uitvoering van de wet bestaan, gelijk hem uit een onderzoek is gebleken. Er is een noodtoestand ontstaan, als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee, en hiervoor is de regeering verantwoordelijk. Spr. verhaalt van fabrieksarbeiders, d'e er niet in zijn ge slaagd, op andere wijze in hun onderhoud te voor zien, en die nu van steun worden uitgesloten, geheel ten onrechte. In andere gevallen heeft de steun her ziening noodig. Hij wordt verleend volgens den aan slag der inkomstenbelasting. Velen hebben hiertegen niet gereclameerd en nu neemt men maar aan, dat de aanslag juist is. Maar velen waren destijds bang, voor een hoog ambtenaar te verschijnen, gelijk men bij reclame moet doen. Voorts wordt van den steun afgetrokken ouderdomspensioen, het bezit van een eigen huis, enz. Maar het betreft vaak menschen, die zuinig hebben geleefd om wat voor den ouden dag te kunnen sparen. De heer Drop (s.d.) heeft eveneens klachten en be spreekt de positie der zeewiervisschers op Texel en der binnenvisschers op het Zwolsche diep en het Zwartewater. De wet wordt niet zelden op draconische wijze toe gepast. Spr. dringt er op aan, dat de minister aan de Ka mer alle mogelijke inlichtingen zal verschaffen. Deze steunwet kan niet ten eeuwigen dage werken. Nu echter aan haar liquidatie te denken, is niet in over eenstemming met de billijkheid, en de destijds ge opende vooruitzichten. De Rijksdienst werkt te stroef en de Generale Commissie is te onaandoenlijk. Spr. heeft al eens eerder op scheidsgerechten aange drongen. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) zegt, dat er een steunwet is gekomen in plaats van een regeling van de schadeloosstelling. Als bij de toepassing der Armenwet worden aller lei gevallen afzonderlijk onderzocht. Spr. gelooft dat de regeering overeenkomstig art. 3 der Zuiderzeewet van het standpunt behoort terug te komen. Zoolang we inmiddels hieraan vastzitten, zij de toepassing beter dan tot nu toe. Spr. erkent dat 't op grond der bestaande wetsbepalingen moeilijk is, het oorspron kelijke doel te bereiken. Destemeer reden is er voor zoo ruim mogelijke uitvoering van de bestaande wetsbepalingen. Spr. betoogt, dat daaraan veel ont breekt. Men geve eenvoudig een schadevergoeding en late aan de menschen over, hoe die te besteden. Nog andere afgevaardigden becritiseeren de hou ding der regeering ten opzichte va nde Zuiderzeebe- volking en constateeren eveneens onvoldoende toe passing van de wet, waardoor, zooals de heer Ebels (v.d.) verklaarde, de ontevredenheid algemeen is. Onmiddellijke voorziening op afdoende wijze is een sociale noodzakelijkheid, die van dezen minister ver wacht mag worden, meende de heer Sneevliet (rev. soc.). Antwoord van den minister. De nieuwe minister van waterstaat, de heer Van Lidth de Jeude, begon met zijn verontschuldiging aan te bieden, als hij niet op alle gestelde vragen ant woord kan geven. Spr. zegt echter toe. ze onder oogen te zullen zien. Wel is spr. gebleken, dat het onderwerp de aandacht van de Kamer en spr. ten volle waard is. Nu de Zui- derzeesteunwet tien jaar lang is toegepast op de wijze, als thans is geschied, zal het moeilijk zijn, het karakter der regeling geheel te wijzigen. Spr. is van oordeel dat het aantal klachten niet zoo groot is, als uit het debat zou kunnen worden afgeleid. Spr. zegt dat in 95 pet. der gevallen het advies der Generale Commissie is gevolgd. In 1933'34 waren er 40.000 aanvragen en 498 be zwaarschriften, in 1934 kwamen er t?** de 17.000 aan vragen 176 bezwaarschriften voor. De cijfers wijzen niet op een steunregeling beneden peil. Het onderzoek naar de besomming der Zuiderzeevisch in 1934 het onderzoek is echter nog niet afgcloopen heeft naar raming aangewezen 1.6 millioen, dat is 63 pet. der besomming in 1929. Spr. acht dit niet ongunstig. De uitkeering bedraagt het dubbele der besomming; met de cijfers loopt het dus nog wel los. Spr. komt er tegen op dat de Rijksdienst zoo lang zaam zou werken, met name wat betreft het vast stellen van de waardevermindering. De critielc is hier en daar wel wat zwaar geweest. Voor enkele groepen ware misschien iets meer te be reiken, de gevolgen van de crisis en van de Zuider- zee-afsluiting worden niet altijd streng van elkaar gescheiden. Inzake eeenige concrete vragen verwijst spr. naar de Memorie van Antwoord. Spr. hoopt binnenkort nadere mededeelingen te kunnen doen, ook betreffende de kwestie der Urker visschers, wel ke in nader onderzoek is. Er is gezegd dat sommige gesteunden getroffen zijn in hun spaarzaamheid; de grens van hetgeen niet wordt afgetrokken, kan hooger worden gesteld. Ook de kwestie van het gezinsinkomen kan moeilijk heden veroorzaken; geval voor geval moet worden bezien. De kwestie der schippers en knechts zal na der worden overwogen. Over 't algemeen worden de uitkeeringen naar objectieve normen vastgesteld. Voor de belastingen worden de reëele inkomsten als basis genomen. Als spr. verschillende vragen en op merkingen schriftelijk voor zich ziet, zal spr. ze nog eens nader beschouwen. De positie der visschers op het Zwartemeer en 't Zwolsche Diep zal spr., ondanks het ingekomen ad vies, nader onderzoeken; er is hier echter invloed van de crisis, niet alleen van de afsluiting der Zui derzee. De kweste der zeewiervisschers is in over leg. Die der garnalenvisschers wordt behandeld sa men met het dep. van Sociale Zaken. Er is niet aan Zuiderzee-visschers bevolen, naar de Noordzee te verhuizen; er zijn slechts adviezen gegeven. De heer Wijnkoop (comm.) repliceert. De visschers hebben weinig aan de antwoorden van den minis ter. Een motie betreffende een bepaalde groep be langhebbenden door spr. voorgesteld, wordt niet on dersteund. De begrooting van het Zuiderzeefonds wordt z. h. st. aangenomen; tegen de communisten en de heer Sneevliet, rev. soc.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1