Beperking van de melkproductie. Donderdag 28 Maart 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 868S Met ingang van 1 Juni. SIR JDHN SIMON WEDEROM OP SCHIPHOL. Zandstorm ook thans boven Denv" ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Verduisteringen bij het Haagsch Crisis-Comité. Iedereen een Schrijfmachine TRAPMAN N.V. B 0 E R D E R IJ. Gemiddelde beperkingsperceniage voor hei geheele land vastgesteld op 11 pct.j kleine bedrijven slechts voor de helit beperkt. Zooals reeds eenigen tijd geleden, werd beleend gemaakt, is door den Minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de zorgelij ke zuivelpositie de steunverleening ten behoeve van de melkveehouderij tevens dienstbaar zal worden gemaakt aan een beperking van de melk productie. Thans kunnen omtrent de komende regeling en hetgeen daarmede verband houdt, de volgende mededeelingen worden gedaan. De beperking zal kunnen aanvangen op 1 Juni a.s., terwijl het le beperkingsjaar zal kunnen loopen van 1 Juni a.s. tot uit. Mei '33. Op deze wijze eindigt het beperkingsjaar met de twee melkrijke maanden April en Mei en wordt een ongewenschte vermindering van de toch reeds te geringe winterproductie zooveel mogelijk voor komen. Verwacht mag worden, dat vele veehou ders maatregelen zullen treffen om de productie in genoemde maanden te verlagen. Basis der beperking. De beperking der melkproductie zal voor de vee houders worden gebaseerd op de productie in de beide voorafgaande kalender-jaren. Hierbij blijven de hoeveelheden melk, welke niet afgeleverd of niet door den veehouder zelf tot zuivelproducten ver werkt zijn, buiten beschouwing. Dit betreft dus voor namelijk de melk, bestemd voor veevoederdoelein den. Verder zal de beperking in al die gevallen, waar in dit mogelijk blijkt, berekend worden over de ge leverde hoeveelheid melkvet in Kg., zijnde zulks fei telijk de eenige juiste basis, die helaas niet over de geheele linie doorvoerbaar is. Vastgesteld zijn vragenlijsten voor de veehouders en voor de afnemers van de melk, n.1. de zuivelfa brieken en de melkinrichtingen. Het verzamelen van de gegevens omtrent de melkproductie in genoem de basisjaren van waarschijnlijk meer dan 250.000 bedrijven is thans in vollen gang. Met het aanvullen van de gegevens der veehouders door die van de zui velfabrieken en andere melkafnemers, die de cijfers van de hoeveelheden geleverde melk verstrekken, is gelijktijdig een begin gemaakt. Het zal ongetwijfeld evenwel nog geruimen tijd in beslag nemen, voor en aleer deze gegevens voor alle bedrijven verza meld zijn, n.1. de zelfventende veehouders en dege nen, die aan melkslijters leveren buiten het wettelijk aangegeven consumptiemelkgebied in het Westen des lands, waaromtrent het verkrijgen van betrouw bare cijfers zeer moeilijk zal zijn. Het ligt in de be doeling de van deze categorieën ontvangen opgaven te laten beoordeelen door de landbouwcrisis-orga nisaties, gehoord de plaatselijke of districtscommis sies. De melksteunbeperking per Jaar bere kend. Het ligt niet in de bedoeling de beperking van den melksteun over kortere perioden te berekenen dan een vol jaar. Bij het nemen van dit besluit heeft de overweging gegolden, dat de veehouder zooveel mogelijk vrij gelaten dient te worden in de keuze van het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij de beperking voor zijn bedrijf wil doorvoeren. Karn ver bod. Het zelf kaj-nen op de boerderij is na het in wer king treden van de Crisis-Zuivelwet sterk toegeno men. Het aantal zelfkarners steeg van pl.m. 18.000 tot pl.m. 40.000. Met het oog op een klandestiene verwerking van de straks komende ongesteunde overmelk is dit verschijnsel allerbedenkelijkst en de Minister is dan ook van oordeel, dat een karn ver bod absoluut noodzakelijk zal zijn en dat in het al gemeen slechts diegenen van de veehouders een ver gunning tot karnen zullen dienen te bekomen, die kunnen aantoonen, dat zij deze wijze van zuivelbe reiding reeds voor de inwerkingtreding van de Cri- sis-Zuivelwet uitoefenden. Ter bestrijding van het euvel van het zelfkarnen acht de Minister het verder wenschelijk, dat in de toekomst aan de veehouders voor eigen gebruik een gelimiteerde hoeveelheid boter eventueel onder een speciaal merk tegen ge- reduceerden prijs worde beschikbaar gesteld. Wijziging in afzet of verwerking van de melk. Ofschoon noode in de bedrijfsvrijheid van den vee houder wordt ingegrepen, is het ten behoeve van het welslagen van de regeling noodzakelijk, dat deze ten aanzien van de wijze van afzet of verwerking van de melk wordt beperkt. De veehouder zal in het algemeen moeten blijven voortzetten, wat hij voor heen deed: de melk leveren aan een zuivelfabriek voor consumptie of zelf verkazen of verkamen. Percentage der beperking. Het gemiddelde beperkingspercentage voor het ge heele land is vastgesteld op minstens 11 pet., waarop nog o enreserve komt van 0.45 pet. voor nieuwe ont- ginningsbedriiven en voor eventueele tegenvallers. Voor Noordholland is het. beperkingscijfer vastge steld op 10.8 pet., zijnde het laagste percentage. Het hoogste is 17.5 pet. voor Zeeland. De beperking van den melksteun zal gedifferenti eerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akkerbouw en gemengde bedrijven sterker worden beperkt dan die in de specifieke weïdestreken. Kleine bedrijven. Besloten is de kleine bedrijven slechts de helft te beperken van de aan overeenkomstige bedrijven op te leggen percentages. Een klein bedrijf is in dit verband een bedrijf met maximaal 3 melk- en kalfkoeïen en maximaal 3 H.A. grond, terwijl de exploitant zijn hoofdberoep in den landbouw moet hebben (landbouwer, land- of tuin- bouwarbeider). jt De provincies Frialland en Zuid-Holland krijgen Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! en laat de „KONINKLIJKE/SHELL" U daarbij helpen! Enkele druppels SHELL VLOERGLANS luchtig uitge wreven, reinigen Uw zeil, parket en linoleum af doende en geven het een prachtglans, dagenlang! Bij Uw drogist staat een bus Shell Vloerglans voor V Va* de.^ Icónüx/i&jfe eenige extra toewijzing van melk, omdat deze pro vincies met hun weidegebieden in grooter mate dan de andere provincies worden getroffen. Een belangrijke rol krijgen de landbouwcrisisor ganisaties die de beperking in de provincie distribu- eeren, waarbij de plaatselijke of districts commissies van advies dienen. Zij mogen per gemeente de beperking doen varieeren van 6 tot 30 pet. en per bedrijf van 5 tot 40 pet. Ook mogen zij voorstellen in een uniform beperkte groep gebiedensplitsing aan te brengen terwijl zij mede mogen voorstellen beperking van het eene landbouw gebied naar het andere over te hevelen. Den veehouders wordt medegedeeld: de hoeveel heid melk, waarover hij toeslag ontvangt., alsmede zijn melkgrondslag de basis, waarop de korting wordt toegepast. De veehouder wordt, overigens ge heel vrijgelaten t.av, het tijdperk waarin hij wenscht te baperken. Hartelijke begroeting door zijn bejaarde tante. Stilzwijgen tegenover de journalisten. Amsterdam, 27 Maart. Opnieuw wappert vandaag op Schiphol naast de Nederlandsche drie kleur de Union Jack in het zonlicht. Want evenals Zondag wordt de Britsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Sir John Simon, op de Amsterdamsche luchthaven verwacht, na het volbrengen van zijn missie te Berlijn, waar hij gedurende twee dagen met den Duitschen Rijkskanselier heeft geconfereerd over den internationalen toestand, geschapen door het besluit tot wederinstelling van een Duitsche weer macht. Evenals Zondag was er ook vandaag weer groote belangstelling van de zijde van de pers voor het kor te verblijf van den Britschen staatsman, die opnieuw in het stations-restaurant van Schiphol de lunch zal gebruiken, waarvoor achter een kamerscherm de keu rig gedekte tafel reeds gereed stond. Er is ditmaal echter een kleine bijzonderheid van persoonlijken aard, die dadelijk de belangstelling der wachtende persmenschen heeft getrokken, omdat zij belooft een speciale noot te brengen in de officieele begroeting, die verwacht mag worden en omdat zij althans ecnig stof tot schrijven oplevert, aangezien de verwachting dat Sir John ditmaal verklaringen over den politieken toestand tegenover de Nederlandsche journalisten zal afleggen, na de ervaringen van Zon dag j.1., niet groot is. De aandacht concentreert zich dan ook op een blo zende, grijze dame, die in een hoekje van het restau rant aankomst en vertrek der vliegtuigen gadeslaat. Zij wordt ons voorgesteld als Mrs. Alfx*ed Simon, doch sprak ons tot onze verbazing in zuiver Hol- landsch toe. Onderhoud met Sir Simon's tante. Niettemin is het eerste wat zij ons vertelt, dat zij een tante van Sir John Simon is. En over haar per fect Hollandsch behoeven wij ons niet te verwonde ren, want haar geboortenaam is Tuyninga en zij is van raszuivere Nederlandsche geboorte. Veertig jaar geleden vestigde zij zich in Engeland, waar zij in het huwelijk trad met Mr. Alfred Simon, een broer van Sir John Simon's vader, zoodat de Britsche staatsman een vollen neef en tantezegger van haar is. Haar echtgenoot is reeds eenige jaren overleden en hoewel Mrs. Simon nog een huis bezit in Chesshire in Engeland, vertoeft zij reeds weer geruimen tijd in Nederland, waar zij haar intrek heeft genomen in een hotel te Amsterdam. Omtrent Sir John Simon vertelde zij ons, dat hij o.a. ook door deze Nederlandsche familierelatie, maar ook reeds daarvoor, groote belangstelling voor Hol land had, en groote waardeering voor het Nederland sche karakter en de Nederlandsche instellingen. Zij beschrijft Sir John als een rustig mensch en een kalm en diepzinnig diplomaat. Precies een uur landt Sir Simon. Precies te 1 uur is sir John Simon op Schiphol geland. Er volgde een hartelijke begroeting tusschen Sir John en zijn tante, die eveneens aan het overige ge zelschap werd voorgesteld. Op het platform onderhield Sir John Simon zich nog eenige oogenblikken met zijn Nederlandsche col lega en vervolgens begaf het gezelschap zich in het douanekantoor. Met de „Delia" waren ook meege komen de secretarissen van den Engelschen minis ter mr. Granville en mr. Seymour. Om circa kwart over een begaf het gezelschap zich aan den lunch. Aan Sir John Simon's rechterhand zat zijn tante, links van hem minister de Graeff. Voorts zaten aan de Britsche gezant en de legatie- secretaris en heeren van Sir John's gevolg. Zou Simon weer elke mededeeling weigeren over zijn besprekingen te Berlijn? Een verzoekschrift der journalisten. Een door alle aanwezige journalisten onderteekend verzoekschrift verdween achter het scherm, waar het gezelschap lunchte. Den Britschen staatsman werd in dit verzoekschrift om eenige mededeelingen gevraagd en wel in het bijzonder omtrent zijn meening of na de besprekingen te Berlijn moet worden aangenomen, dat de Euro- peesche spanning nog steeds toeneemt of hij van meening is dat zijn bezoek aan Berlijn gunstige re sultaten zal kunnen hebben, of Duitschland tijdens de besprekingen neigingen heeft getoond tot den Volkenbond terug te keeren en of Duitschland bereid is over den omvang der bewapening en speciaal der bewapening in de lucht met het oog op het luchtpact tot het verleenen van wederzijdschen bijstand mede werking te verleenen. Het verzoekschrift zonder succes. Te ongeveer 2 uur was de lunch geëindigd. Een der secretarissen deelde den wachtenden jour nalisten mede, dat de kwesties, welke in de gestelde vragen werden aangeroerd, te delicaat waren om er <een antwoord op te geven. Simon onderhield zich nog even met minister de 'Graeff en vervolgens werd op het platform afscheid genomen van dezelfde personen, die het' gezelschap hadden verwelkomd. Te 12 minuten over 2 bracht captain Perry het toestel van de Imperial Airways in beweging, dat even later in Westelijke richting verdween. EEN „FAKIR" DIE TE DIEP IN HET GLAASJE KEEK. Het kostte hem zijn leven. Boedapest. Een artist, die als „fakir" optrad, is op tragische wijze om het leven gekomen. Hij had zioh met toestemming der autoriteiten levend laten begraven, om na twee uur weder uit zijn graf bevrijd te worden, doch voor den aanvang van het experi- men had hij een groote hoeveelheid alcohol tot zich genomen. Toen het graf na twee uur werd geopend, vond men daarin het krampachtig verwrongen lijk van den artist, die tengevolge van overmatig alco hol-gebruik om het leven was gekomen. Door drie employee's. Naar aanleiding van in enkele bladen voorkomen de berichten over verduisteringen bij het Haagsch Crisis Comité heeft het Ned. Corr. Bureau ter zake een nauwkeurig onderzoek ingesteld, in verband waarmede kan worden medegedeeld, dat de feiten als volgt zijn: Twee amployé's werkzaam bij het Haagsch Crisis Comité, hebben verduisteringen gepleegd. Beide ver duisteringen loopen gezamenlijk tot een bedrag van f 500. Bovendien heeft een waarnemend wijkhoofd zich, bij de wekelijksche collecte van de op Maan dag ingezamelde gelden, op slinksche wijze eenige bedragen toegeëigend. De secretaris van het Haagsch Crisiscomité de heer Berckenkamp, die sinds eenige weken de leiding van deze organisatie op zich heeft genomen, heeft zich mede met het bestuur van genoemd comité op het standpunt gesteld, dat iedereen, die zich op on rechtmatige wijze gelden toeeigent., toebehoorend aan de noodlijdende ingezetenen van 's-Gravenhage zonder aanzien des persoons aan den strafrechter zal worden uitgeleverd. Aan de toepassing van dit beginsel vielen derhal ve de drie hierbedoelde personen ten offer. De rech ter zal thans hebb erniit te maken, hoe zwaar hun straf zal zijn. Het zal. aldus de heer Berckenkamp, wel geen betoog behoeven, dat bij een wijdvertakte organisatie als door het H.C.G. wordt gevormd, even als bij ieder groot lichaam, het kan voorkomen, dat pogingen worden gedaan om zich op oneerlijke wijze te verrijken, maar evenzoo zal het aan het publiek nu wel duidelijk zijn, dat de leiding van het H.C.C. ervoor zal weten zorg te dragen, dat alle onrecht matigheden in het volle licht der openbaarheid zul len worden gebracht en dat het zich op de scherpste wijze zal keeren tegen diengene. die zich aan gelden, aan de noodlijdende gemeente toekomende, mocht willen vergrijpen. Is bereiding thans economisch verantwoord? Commissie van onderzoek ingesteld. De minister van oeconomische zaken heeft een kleine commissie ingesteld, welke zal hebben te rap porteeren over de vraag, of de bereiding van alcohol uit in Nederland geteelde suikerbieten onder de hui dige omstandigheden oeconomisch verantwoord is. In deze oommissie zijn benoemd: 1. tot lid en voorzitter: prof. mr. D. van Blom^ hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; 2. tot leden: mr. dr. .A van Doorninck, thesaurier- generaal bij het departement van financiën te 's Gra venhage; prof. J. van Gelderen, Oost-Indisch hoofd ambtenaar, werkzaam aan het departement van kolo niën te 's Gravenhage; dr. P. J. H. van Ginneken, di recteur van het Instituut voor suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, en ir. C. G. P. Stevens, inspecteur van den landbouw te 's Gravenhage; 3. tot lid en secretaris; mr. P. J Moeton, ambte-' naar der afdeeling handel en nijverheid van het de partement van oeconomische zaken te 's Graven-' hage. Aanleiding tot de instelling van deze commissie is geweest de herhaaldelijk bepleite en van andere zijde bestreden wenschelijkheid om in ons land, althans tijdelijk, andere dan hier voortgebrachte suiker te ge bruiken. Aan dien wensch zou eventueel kunnen wor den voldaan, wanneer het mogelijk mocht blijken, voor de in ons land geteelde suikerbieten, zij het tij delijk, een andere bestemming te vinden, waarbij voornamelijk is gedacht aan de fabricage van alcoh voor motorbrandstof. De Engelsche minister van bnitenlandsche zaken Sir John Simon, in gesprek met Jhr. de Graeff, de Nederlandsche minister van bnitenlandsche zaken, en zijn tante Mrs. Alfred Simon—Tayninga, tijdens het oponthoud op Schiphol, waar Sir Simon Woens dag op doorreis van Berlijn naar Londen arriveerde. Denver, (V.D.) Voor do eerste maal is Dinsc'rg ook Denver, de hoofdstad van Colerado, geteisterd door een zandstorm, die het zonlicht verduisterde en het verkeer ernstig belemmerde. Ook het Noordon en Zuid-Oosten van Colerado hebben van den stof storm te lijden gehad. OLYMPIA PORTABLE. De ideale kleine schrijfmachine voor kantoor- en privégebruik. Product der wereldvermaarde A.E.G. fabrieken. Prijs slechts f 55.= Direct uit voorraad leverbaar. Alleenverkoop voor Noord-Holland- Noord: SCHAGEN. jB

Schager Courant | 1935 | | pagina 5