De groene hoed. Predikbeurten. Kort verhaal Sonja Henie, de Noorsche wereldkampioene in het kunstrijden op de schaats, is Woensdag te Amster dam aangekomen. Sonja aan de lunch. b u't de OMGEVING W 1 E R I N 0 E N Verhuring. Bij de gehouden verhuring van het grasgewas van dijken en kaden en wegen, het rietgewas en de vis- scherij op de voorgronden, van den Polder Waard Nieuwland, in hotel De Haan alhier, was de belang stelling beter dan vorig jaar. Toen was de opbrengst n.1. f 264 en thans f 399. De heer C. Kooij Jz. te Westerland, behaalde aan de A.S.S.O. het diploma A van veeverloskundige. Auto-ongeval. Een vrachtauto, beladen met lompen, op weg van Den Oever naar den Wieringermeerpolder en be stuurd door den heer J. Duin uit Den Helder, geraak te Dinsdagavond te de Haukes van den weg af en tuimelde over den kop van den ouden zeedijk, bij de steenglooiing neer. De auto bleef met de wielen om hoog beneden aan den dijk liggen, met de cabine geheel in elkander gedrukt. De bestuurder en een metgezel bevonden zich in een zeer netelige positie, en werden door toegesnel de helpers uit hun zeer kleine omgeving bevrijd.. Het bleek dat ze als een wonder geen letsel hadden beko men. Dit mag zeker een wonder genoemd worden, als men bedenkt dat de cabine geheel van den auto was afgerukt en platgedrukt. In den loop van Woensdagmorgen zijn de resten yan ^en verongelukten wagen geborgen. Verkiezingen en werkverschaffing. Voor de bij de werkverschaffing tewerkgestelde ar beiders zijn voor de a.s. verkiezingen van de leden der Provinciale Staten en van de Gemeenteraden de volgende regelen getroffen: a. Voor zooverre de werkverschaffing ligt in de gemeente waar de tewerkgestelden hun stemplicht moeten vervullen, vangen de werkzaamheden op den dag van de stemmingen, uiterlijk 10 uur aan. Vergoed worden twee uren, berekend naar het vastgestelde grondloon. b. Indien de werkverschaffing buiten de gemeen te ligt en de arbeiders eiken dag heen en terug gaan, wordt door den Inspecteur van de werkverschaffing in overleg met het gemeentebestuur vastgesteld, hoe laat de arbeiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aantal verzuimde uren, aldus door den Inspecteur bepaald, mag worden vergoed en wel op basis van het grondloon. Onderwijzend personeel. Wegens ziekte van den onderwijzer J. H. Eden, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef, de heer B. Schouwstra, on derwijzer te Irnsum. Boomplantdagen. De Commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met ver zoek mede te werken tot de organisatie van een z.g. boomplantdag in deze gemeente. Het gemeentebestuur bericht thans, dat reeds in 1927 door haar stappen zijn gedaan voor de organisatie van een boomplant dag. Deze is toen afgestuit op het ongunstig advies uitgebracht door den Directeur van het Staatsbosch- beheer, nadat een houtvester aan Wieringen een be zoek gebracht en ter plaatse een onderzoek ingesteld had. Genoemde Directeur schreef toen, dat gelet op de voor den boomgroei zeer ongunstige klimatolo gische omstandigheden over het algemeen van de langs de wegen geplante boomen niet zeer goede uit komsten mogen worden verwacht. De aanwezige boomgroepen leveren hiervoor wel het bewijs. Slechts op beschutte plaatsen is de groei bevredi gend en zijn de boomen niet door den wind misvormd Op andere plaatsen, die meer aan den wind zijn blootgesteld, zijn de boomen meestal weinig fraai, terwijl de groei over het algemeen zeer langzaam is. Het gemeentebestuur is op grond hiervan, ook nu weer van meening, dat het houden van boomplantda gen hier beter achterwege kan worden gelaten. N.S.B.-VERGADERING. Om over achten neemt de kringleider de heer W. F. J. van Erp het woord, om na den welkomstgroet direct den spreker van den avond, den heer Vlelcke, uit Amsterdam, aan te kondigen. Deze heer geeft een uiteenzetting van het streven van deze beweging. Gezien vroegere verslagen, behoeven wij van den zelfden inhoud geen woordgetrouw verslag te geven. Enkele typeerende feiten worden genoemd, terwijl spr. de lezing van min. Colijn in Krasnapolsky aan zijn critiek onderwerpt. In felle bewoordingen uit hij zich tegenover de liberalen. Hij spreekt niet van over „Oh. Dieter, kijk daar eens", zei Edith en bleef staan voor een étalage in de groote winkelstraat. „Wat is er?" vroeg Dieter. „Die hoed!" Zij wees op een hoed in de étalage van een zaak voor heerenhoeden. „Heel mooi", zei Dieter in de hoop, dat daar mee de zaak afgeloopen zou zijn. „Hij zou je uitstekend staan", hield Edith aan. Dieter bekeek de hoed kritisch. Het was een tamelijk dikke, wat te groene fluweelen hoed. De rand was groot en naar beneden gebogen. Een bonte veer stak achter uit de band uit. Dieter stelde vast, dat het een vreeselijke hoed was. „Ik geloof, dat hij mij zou staan." „Maar natuurlijk. Ik kan me je er al heel dui delijk mee voorstellen". „Werkelijk? Nu dan is dit de eerste en de eenige keer!" „Dieter, ga naar binnen en koop die hoed", smeekte Edith en trok hem aan zijn mouwen. Zij keek hem trouwharig vleiend aan Een bruid moest haar bruidegom niet zoo ver zoeken. Dieter slikte eenige malen en ging toen gehoorzaam de winkel in en kocht de hoed. Later op kantoor zette hij de hoed op in de hoop, dat het tenslotte toch niet zoo heel erg zou zijn. Maar toen hij in den spiegel keek, bevond hij, dat de hoed nog vreeselijker was dan hij vermoed had. Die ter rukte zich de hoed vlug van het hoofd, opdat zijn compagnon en Max, de kantoorbediende, die beiden ieder oogenblik komen konden, hem er niet mede muden zien. productie, doch van onder-productie. Het partijen-stel sel wordt sterk veroordeeld. De heer Vlekke heeft het over schijn-deraocratie. Na eenige voorbeelden te hebben gegeven van z.g. volksinvloed, beëindigt spr. z'n inleiding en kunnen na een korte pauze vragen ingediend worden. Een 10-tal vragen worden voorgelegd, welke op één uitzondering na door spreker uitvoerig worden beantwoord. Ook komt de advertentie der „Wierin- ger" vrouwen ter sprake, waaruit blijkt dat dit geen echte Wieringers zijn. Deze opmerking doet een sterk applaus opgaan. Daarna sluiting met het Wilhelmus. Nog een vergadering. Naar wij vernamen was er in café Scheltus een tegen-vergadering belegd. De uitslag daarvan kon ons niet tijdig geworden; doch wij twijfelen niet of ook deze zal belangstelling hebben getrokken. ANNA PAULOWNA VERGADERING WITTE KRUIS. Na opening en goedkeuring der notulen deelde Burgemeester Lóvink, voorzitter van de afdeeling, op de in Vecrburg gehouden ledenvergadering van het Witte Kruis mede, dat een koelkast, is aange schaft Men kan hier dus nu zelf ijs maken en, naar gebleken is, in voldoende hoeveelheid. De koelkast van de afdeeling is geplaatst bij den heer H. Jon ker, die voor de afgifte van het ijs zorgt. In een circulaire van het hoofdbestuur werd ge vraagd mee te werken aan een algemeen te houden Witte Kruis-speldjesdag. De vergadering meende, gezien de tijdsomstandigheden en daar al zooveel met lijsten, enz. wordt gewerkt, hier niet, aan mee te moeten doen. Het Comité van uitvoering van het Nationaal Ko ningin Moeder Herdenkingsfonds, stichting tot steun aan on- en minvermogende tuberculoselijders, ver zocht hier een plaatselijk Comité te vormen. Besloten werd aan het verzoek te voldoen, de wijze waarop, zal nog nader worden bepaald. Voor dit sympathieke doel zullen zeker personen van alle Dieter vroeg zich af, waarom een vrouw, die verstond zichzelf uitstekend en elegant te kleeden, zoo'n slechte smaak voor mannelijke kleedingstukken bewees te hebben en hij nam zich voor, wanneer hij eens getrouwd was, Edith thuis te laten, wanneer hij kleeren voor zichzelf moest inkoopen. Geërgerd stopte Dieter de hoed in de verste hoek van de garderobe hij wilde hem vergeten. Ze ker, hij had hem gekocht, maar hij zou hem niet dragen. Edith dacht hier echter anders over. Zij koester de een moederlijke belangstelling voor de hoed en was besloten Dieter met dien hoed te zien, die zij voor hem uitgezocht had. En zij zei hem dit meer dan eens. „Wat, ik moet die hoed dragen?" vroeg Dieter. „Ik zou er mijn ergsten vijand niet mee willen zien!" Maar Edith was vasthoudend. „Dieter het is toch zoo'n mooie hoed", sprak zij hem tegen. „Wil je misschien beweren, dat hij je niet bevalt?" „Bevallen? Nu ik kan hem niet zien", ver klaarde Dieter. Dat was teveel voor Edith. Als zij met Dieter samen was, staarde zij nog slechts voor zich uit en lachte in gedachten verzonken. Dieter echter vloekte innerlijk en vond Edith verschrikkelijk onverstandig. De strijd werd zeer ernstig. Edith vroeg, waarom hij de hoed eigenlijk ge kocht had, wanneer hij hem toch niet wilde dragen. Dieter antwoordde, dat hij haar een genoegen had wileln doen. „Ja, doe mij dan nog meer genoegen en draag de hoed." „Nee", antwoordde Dieter, „ik ben niet zoo dwaas, om mij met zoo'n hoed te laten uitlachen. De verwijdering tusschen hen vergrootte zich met den dag. Geen van beiden wilde toegeven, en het scheen nog slechts een kwestie van tijd, dat de verloving zou worden verbroken. Zij zagen elkaar nog maar heel weinig. Edith werd dagelijks treuriger, en niemand thuis durfde meer tegen haar te praten. Dit was even eens met Dieter het geval. Zijn compagnon sprak nauwelijks meer met hem en betrapte hem voort richt.ingen zitting willen nemen in het te vormen comtié. Van den Prov. Kinderarts van de N.-H. Ver. Het Witte Kruis kwam een schrijven is over de stich ting van een consultatiebureau voor zuigelingen, waarin o.a. gemeld werd, dat dokter Olree zich hier mee zal belasten en een en ander voorloopig rege len. De afd. zal hebben te zorgen voor een localiteit, doch niet aan de inrichting er van. Als geschikte localiteit. werd de Chr. School aan de Zandvaart ge noemd. De vergadering juichte de stichting van een plaatselijk consultatiebureau toe en het bestuur nam op zich, die maatregelen te nemen, welke voor het tot stand komen noodig zijn. Vervolgens bracht Ds. Vorstman verslag uit na mens de commissie, belast met het nazien der re- kening van den penningmeester. De ontvangsten be droegen f 1611.20%, de uitgaven f 1122.84, batig sal do f 488.36V2. Van de badinrichting waren de ont vangsten f 546.05, de uitgaven f 781.83; hierbij dus een nadeelig saldo van f 235.78. Uit. het jaarverslag van den heer C. Liefhebber no teerden we: Het ledental nam met 6 toe en is nu 1076. Het magazijn is ruim voorzien van verplegings materiaal. Aan 28S personen zijn in 544 gevallen, goederen in bruikleen afgegeven. Kinderen van drie scholen kregen in de badinrichting zwemonderwijs. Er werden 95 abonnementen uitgegeven en 1552 bad- kaarten verkocht. Gelet op de ongunstige weersom- standighedeneen mooi resultaat. De gemeente was genoodzaakt de bijdrage voor het schoolzwemmen met f 100 te verminderen. Naar aanleiding van een opmerking van Ds. Vorst man nam het bestuur op zich middelen te beramen, die het regelmatig terugbezorgen van geleende goe deren bij den magazijnbeheerder zullen bevorderen. Voorzitter sprak in waardeerende woorden over de wijze waarop de heer Speets het beheer over de goederen voerde en bracht dank aan Mevr. Vorst man, die steeds bereid is behulpzaam te zijn. Nadat de heer G. J. Lovink als bestuurslid was herkozen, volgde sluiting. BREEZAND. Vrijzinnige kiesvereeniging. Woensdagavond hield de Vrijzinnige Kiesvereeni ging een ledenvergadering bij den heer Jb. Borst. durend, terwijl hij Edith's naam op papier uittee- kende. En toen klonk op een avond telefoongerinkel in Dieter's woning. In de haast om de hoorn naar zich toe te trekken, wierp hij nog een stoel om. „Wie is daar?" vroeg hij een beetje ademloos. En een bevende stem antwoordde: „Och Die ter!" Hoe was het mogelijk, dat Edith in die twee eenvoudige woorden een wereld vol liefde, verkla ringen, verontschuldigingen en tevens vergeving en verzoek tegelijk kon leggen? En zijn antwoord was een enkele liefkoozing: „Lieveling!" „Oh Dieter, ik was zoo ongelukkig zoo dwaas en het spijt mij „Spreek daar niet meer over, lieveling, het is nu immers alles voorbij". „Ja, ik weet het en het was mijn schuld. Maar het was toch aardig van je, dat je vanmiddag met de auto langs ons huis reed „Wat? „En ik wil die vreeselijke hoed niet meer zien. Verbrandt hem dadelijk, want ik zou niet willen, dat je hem nog eens droeg. Ik heb me geschaamd, toen ik je vanmiddag daarmee zag „Och, heb je me gezien?" vroeg Dieter hui chelachtig. „Natüurijk, en het was aardig van je mij te gemoet te komen." Dieter bromde wat in zichzelf. „Maar waarom verknoeien wij onze tijd aan de telefoon kom toch dadelijk hier." „Ik ben al weg", riep Dieter en legde de hoorn vlug neer. Toen nam hij hoed en handschoenen, leg de zo echter weer neer en belde het kantoor op. „Max", brulde hij in het toestel, „je mag iets wenschen, want je hebt me onbewust een groote dienst bewezen. Maar vervolgens, mijn beste, als je weer eens een vrije middag hebt, doe mij dan het genoegen van mijn auto en mijn hoed af te blijven. Dat is alles voor vanavond. Goedennacht!" (Nadruk verboden.) ANNIE MARQUARDT. Naar aanleiding van een mededeeling, die de heer Van Balen Blanken in zijn openingswoord deed, werd de behandeling van de belangrijkste punten der agen da opgeschort. Er was n.1. van de vereen. Plaatselijk Belang bericht gekomen, dat de heer P. Smit, een. der drie heeren, die als afgevaardigden van deze ver- eeniging in den gemeenteraad zitting hebben, als lid is uitgetreden. Plaatselijk Belang verzocht nu aan de Vrijzinnige Kiesvereeniging voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen samen te werken. Daar de verga dering wel voor fusie gevoelde, had het geen zin be stuursverkiezing te houden en verdere besprekingen aan de a.s. gemeenteraadsverkiezing te wijden en be sloot men af te wachten of de vereischte overeenstem ming tusschen beide vereenigingen is te verkrijgen. Er zal dus spoedig een gecombineerde vergadering gehouden worden, waar ongetwijfeld de belangrijkste besprekingen wel zullen loopen over de wijze waarop bij een eventueel samengaan, de candidatenlijst sa mengesteld zal worden. BERGEN EEN KASGELDLEENING. Ten bedrage van f 100.009. Aan de agenda van de hedenavond te houden raadsvergadering is nog toegevoegd een voorstel van B. en W. om ten behoeve der gemeente voor den dienst 1935, zoo noodig aan te gaan 'n tijdelijke geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een totaal bedrag van ten hoogste f 100.000.a pari, tegen een rente van ten hoogste lz* procent boven het wissel- of promesse-disconto van de Ne derland sche Bank, en overigens overeenkomstig in concept-besluit vermelde voorwaarden. De gemeentebegrooting terug ontvangen. De begrooting van inkomsten en uitgaven der ge- "V meente, voor het dienstjaar 1935, is met enkele be merkingen van secundair belang thans van Ged, Staten terug ontvangen, zoodat de behandeling in openbare raadsvergadering spoedig kan worden te- gemoetgezien. Bal-Masqne van „Advendo. Wij herinneren nog eens aan het groote bal-mas- qué, dat a.s. Zaterdagavond in de zalen van De Rustende Jager door de Berger Operetteclub „Ad vendo" gegeven wordt, en waarover wij reeds eenige bijzonderheden mededeelden. Er wordt hard gewerkt om dit feest van Jolijt en gezelligheid zoo luisterrijk mogelijk te maken. De groote zaal wordt op passende wijze versierd en ook het tooneel, waar de toeschouwers het bonte gewe mel op hun gemak kunnen gadeslaan, krijgt een fraaie versiering. Men streeft ernaar hier met groen en kleurige lampioens een intieme sfeer te scheppen. Een lichtbak aan de voorzijde van de Rustende Jager heeft alreeds gedurende eenige weken met vlammende letters verteld, wat er gebeuren gaat. Niemand verzuime dit bal-masqué te bezoeken. Tooneel vereen. „De Maskerspelers." Voor de laatste uitvoering in dit seizoen heeft, naar wij vernemen, de tooneelvereeniging „De Mas kerspelers" alhier, in studie genomen: „De Butler" van Jan Fabricius. De opvoerineren zullen plaats hebben op Dinsdag 30 April en op Donderdag 2 Mei LANGEND IJ K Bij de alhier gehouden wedstrijden van de biljart club De korte Queue wist Oudorp zich in de finale te plaatsen, daar het achttal uit deze gemeente, dat' van Bergen sloeg met 550 tegen 398 punten. We vernemen, dat er voorloopig maar weinig arbeiders kunnen worden geplaatst bij de kanalisa- tiewerken ten oosten van Langendijk. Alleen voor het leggen van de brug zouden daarvoor de arbei ders in aanmerking komen tot een percentage van 25. Daar die dan nog moeten worden verdeeld over de verschillende gemeenten, die een bijdrage geven in de kosten der kanalisatie is het te begrijpen, dat het een klein aantal zal zijn, dat er voor in aanmer king komt. DE U.L.O. Voor de gemeenschappelijke U.L.O.-school hebben zich ruim 30 nieuwe leerlingen aangemeld, terwijl er met April niet meer dan 8 de school zullen ver laten. Het leerlingen-aantal zal dan hooger zijn dan het ooit is gweest. Dit bewijst wel, hoe het U.L.O.j wordt gewaardeerd. OUDKARSPEL. Volgens advertentie spreekt Zaterdag a.s. G. X Zwertbroek, ex-secretaris van de Vara te Oudkarspel. Tevens zal er een verkiezing plaats hebben van een candidaat-gedelegeerde voor de Mei-delegatie naar Sowjet-Rusland. Iets nieuws voor deze omtrek is 't optreden van de tooneelgroep „Komsomol." ZONDAG 31 MAART. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9V2 uur, Ds. Tinholt. Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Eenigenburg, voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, nam. 7% uur. Ds. M. van Wichen. Zang van het Dameskerkkoor. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, geen dienst. Petten, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Dirkshorn. nam. 7 uur, Ds. de teeuw. Onderwerp: Zelfbehoud. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Zuidscharwoude, voorin. 10 uur, Ds. de Leeuw. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer A. P. Gouds bloem, van Den Helder. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Aartswoud, voorm. 10 uur, Ds. v. Lunsen. Hoogwoud, geen dienst. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek". DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veem Doop. Burgerbrug, nam. 2 uur, Ds. R. van der Veert. Doop. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Doop. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur. Cand. Baart v. Alkmaar. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3V2 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 en nam. 7 uur, de Keer I. Kuiper, van Bilthoven. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, v. d. Meijstraat 16, voorm. 10.15 uur, Ds. Ruijs. H. Doopsbediening. Nam. 2.30 uur. Zondagsschool. Mcdemblik, nam. 7 uur, Ds. Ruijs.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8