Gemeenteraad Bergen. A. MAASEN, Bergen Toonbank» en Etalage=Vitrines Het proces-Hauptmann. HET ONDERMELK-VRAAGSTUK. Zuirelcentrale stelt maximum-prijs vast Fri"ie toonbank- en étalage-vitrines. Herige auto-botsing te Santpoort. Van zeeman tot koning. naar boven om zich grondig te wasschen, de tanden te poetsen en zich voor den nacht gereed te maken. Om S uur precies gaan de gordijnen dicht en moet het stil zijn op de zalen. Tot half elf 's avonds zijn er twee wachtzusters Daarna is er altijd wel een van de dames die naar bed gaat. Hoeveel personeel is er in totaal? Dertien dames als geleidsters; vijf dienstmeisjes en een knecht, die tevens als portier dienst doet, zeide mevr. Bos. We hebben het gestichtachtige zooveel mogelijk vermeden, 's Zomers dragen de kinderen z.g. open lucht pakjes over het bloote lijf om de zonnestralen een goede kans te geven. Verder behouden ze hun eigen kleeren. Wc liepen nog even met den heer de Hoop heen en weer op het terras. Een beste directrice, zeide deze. Ze heeft zooveel tact en er heerscht discipline, al is die haast onmerkbaar. Ze heeft zoo'n plezier in haar werk en ze houdt van haar kinderen. Beter getuigschrift had de secretaris van den Bioscoopbond de directrice niet kunnen geven en het heeft ons de zekerheid verschaft, dat het beheer van de stichting bij mevr. Bos in bekwame en liefderijke handen is. Wie het Bio-Vacantieoord gezien heeft zooals wij het gezien hebben, en wie ons hier gevolgd heeft op onzen rondgang, moet straks, als er weer een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van het Neder- landsche volk, niet achterblijven en ieder voor zich naar vermogen moet offeren voor dit zegenrijke werk, tot heil van het misdeelde kind. Elke gave, hoe gering ook, zal welkom zijn, om dat het hier zoo ten voile geldt, dat alle beetjes hel pen 1 Toon we op onzen terugweg de groote eetzaal pas seerden, stonden de tafels aangericht voor den avond maaltijd. Stapels brood naast en op de borden, bekers melk cn oranje sinaasappelen. Het wachten was op de hongerige magen! De dalende zon scheen door de ruiten binnen, de zon die hier zooveel vreugde brengt in donkere kin- dérhartjes. - CtB. Donderdagmiddag om twee uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: wethouder J. Apeldoorn, locoburge meester. Afwezig is mevr. Dekker (V.D.) wegens ziekte. De Voorzitter deelt mede, dat de toestand van den burgemeester eenigszins vooruitgaande lijkt- en dat mevr. Dekker weer in de gemeente is teruggekeerd, doch nog te vermoeid was, deze vergadering bij te wonen. 1. Vaststelling der notulen van de openbare ver gaderingen van 18 December 1934 en van 15 Maart 1935. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. 2. Van de aan den Raad gerichte stukken ver- melden wij de volgende: a. Schrijven van A. W. H. Kollmer en A. C. See- wald, houdende verzoek te bevorderen dat het voor malige huis van de fam. Aghina 2 meter achter waarts wordt opgebouwd. Ingekomen v.m. 16 Maart j.1., zoodat de brief niet ter tafel kon worden ge bracht in de vergadering van 15 Maart, nam. 8 uur. B. en W. stellen den raad voor, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zeiler (B. Bel.) zegt, dat verschillende menschcn van meening zijn, dat deze brief had moe ten worden behandeld, aangezien hij reeds vóór de vergadering was bezorgd, De Voorzitter antwoordt, dat dit mogelijk is, doch B. en W. was hiervan niets bekend. De heer Zeiler (B. Bel.) constateert dan, dat de brief dus, zonder meer in de bus is gestopt en de schuld van het niet in behandeling komen dus bij adressanten ligt. Het schrijven wordt dan voor kennisgeving aan genomen. b. Schrijven van Jac. van Reenen, waarbij aan het Gemeentebestuur toestemming wordt verleend, met het egalisecren van het terrein, bestemd voor rijwielpad langs den Heerenweg, aan te vangen. Als voren. Conform besloten. c. Schrijven van het bestuur der Berger Sport- Vereeniging, houdende verzoek voor rekening der gemeente om het voetbalterrein een jute-bespanning: aan te brengen, waardoor het uitzicht vanaf den weg op het terrein wordt benomen, alsmede tot het aanbrengen van een electrische terrein-verlichting. B. en W. zijn van oordeel, dat een uitgaaf voor ge noemd doel van c.a. f 400 gezien de gemeeutefinan- ciën, niet verantwoord is, en stellen den Raad daar om voor o]) het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Voute (B. Bel.) meent, dat de verecniging het zelf had willen doen, doch daarvoor geen toe stemming kon krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit niet uit het verzoek is op .te maken. Spr. had verwacht, dat hier niet zoo n groot bedrag mee gemoeid zou zijn. Dit bedrag is te hoog. Dc heer Den Das (S.D.A.P.) acht een jute-bespan ning heel leelijk en vraagt, of er geen ligusterhaag om hot terrein kan worden geplaatst? Overigens vindt spr. de verecniging niet zoo belangrijk om er zoo'n groot bedrag voor uit te geven. Do Voorzitter wijst erop, dat de jute-bespanning alleen zou worden aangebracht voor de te spelen wedstrijden. Een ligusterhaag is ook zoo goedkoop niet. Conform het voorstel van B. en W. wordt dan be sloten. d. Een van den Commissaris der Koningin van Noordholland ontvangen uittreksel uit het Kon. be sluit van 14 Maart 1935 No. 47, waarbij de heer Mr. H. D. A. van Reenen met ingang van 16 April 1935 opnieuw tot Burgemeester van Bergen is benoemd. B. en W. stellen den Raad voor, den burgemees ter schriftelijk 's Raads gelukwenschcn met diens herbenoeming over te brengen en hem daarbij een 6poedig geheel herstel toe te wenschen. Conform besloten. Nog eens het oude huis aan de Dorps straat. e. Rapport der Commissie van deskundigen be noemd in de Raadsvergadering van 15 Maart j.1. in zake de verbouwing van het perceel Kerkstraat-hoek Franschesteeg. B. en W. stellen den Raad voor dit rapport voor kennisgeving aan te nemen. De heer den Das (S.D.A.P.) leest het rapport voor, waaruit o.a. blijkt, dat B. en W. niet precies op de hoogte waren van het feit, dat het geheele gebouw op de fundamenten na zou worden afgebroken en dus van een verbouwing moeilijk kon worden ge sproken. De kosten voor de terugzetting van het huis op den rooilijn zouden volgens architect en aanenmers f 1245.bedragen, welk bedrag later op f1030.werd teruggebracht. De commissie meende ook dit bedrag nog te hoog en wilde er f?25 voor geven. Na onderlinge bosprekingen wordt besloten f1030 voor de wijziging van het bouwplan te betalen plus f60.voor den architect. Het R.K. Kerkbestuur zal f150.bijdragen. De commissie is weliswaar met deze finantieele regeling niet tevreden, doch er stond geen anderen weg open. Geconstateerd werd. dat de aannemers Gebr. Kops geen medewerking wilden verleenen, den prijs te verlogen en dus eens gegeven beloften niet werden nagekomen. Het overleg echter met de opdrachtge vers wordt in het rapport alleszins lofwaardig ge acht. Tenslotte geeft het rapport een overzicht van de kosten, welke de commissie tot haar bedrag bracht. Dc Voorzitter brengt den heer den Das dank voor het uitgebracht ranoort. doch merkt op. dat B. en \V. nimmer getwijfeld hebben. Dc heer Miltenburg (R.K.) vraagt, of er nu toch een groote winkelruit komt? Dc Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Do heer Hemelrijk (S.D.A.P.): .Tammer; in de vo rige vergadering hebben wii alle mogelijke moeite gedaan, dat niet tc bewonderen. (Gelach). De Voorzitter zou persoonlijk ook liever twee groote ramen hebben gezien. B. cn W. houden zich echter aan het rannort der Advies-commissie. De heer Voftte (B. Bel.): Maar we hebben hier te maken met B. en W. en niet met de Adviescomm. Dc heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zegt. dat de Advies commissie telkens is aangevochten door verschillen de raadsleden, doch de schuld ligt niet bii die com missie, doch bij B. en W. Deze uitgave van circa f1000.— valt te betreuren en was niet noodig ge weest. Spr. vestigt nogmaals de aandacht op het feit, dat hier de aannemers gebruik hebben gemaakt van de onmacht van den raad. De beer Hemelrijk stelt daarna voor, in overwe ging te nemen een tijdeliiken wethouder te benoe men. als de ziekte van den burgemeester nog lang duurt. Spr. wil gaarne zijn fractie, al is het dan ook tijdelijk, in bet college vertegenwoordigd zien. De beer Zeiler (B. Bel) wilde hulde brengen aan de Commissie van deskundigen, voor de buitenge woon snelle wijze, waarop deze zaak tot een einde is gebracht. De Voorzitter wijst nogmaals alle schuld van de zijde van B. en W. van de hand. Er ziin twee juri dische adviezen ingewonnen en B. en W. hadden de absolute overtuiging, dat bier wel degelijk van een verbouwing sprake was. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meent, dat B. en W. een middel in de hand hadden om deze verbouwing te voorkomen. Zij hadden het recht en ook de plicht deze ver bouwing bii den raad aanhangig te maken. De Voorzitter: Een verbouwing on grond van een confrart, behoeft niet in den raad te worden ge bracht, Het Kerkbestuur heeft voor f2000 grond ge geven en wii mochten daarom geen 2 M. grond ge woon wegnemen. De heer Swaag (B. Bol.): Daar heeft U een com pensatie voor; n.1. dc verkaveling! De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): De goedkeuring van de houwaanvraag had met het contract niets te maken. De heer Zeiler (B. Bel.) meent, dat het hier een samengaan van omstandigheden geldt en de raad mag B. en W. nu geen verwijt gaan maken. Als een onzer op de plaats van B. en W. had gezeten, had iedereen hetzelfde gedaan. De heer Homelriik (S.D.A.P.): Dat zegt U! TV heer Zeiler (B. Bel.): Goerl: ik spreek persoon lijk. Maar ik hen blij. dat de zaak nu zoo is opgelost. De heer Dingerdis (R.K.) onderschrijft geheel, wat de heer Zeiler heeft gezegd. De heer Vofite (B. Bel.) vraagt, of er van gemeen- Jewegg riog maatregelen tegen de aannemers wor den genomen? De Voorzitter antwoordt, dat dit niet meer moge lijk is. Het rapport wordt dan voor kennisgeving aange nomen f. Mcdedecling dat de ontwerp-Gemeente-begroo- ting dienst 1935 met enkele bemerkingen van secun dair belang, is terug ontvangen. Voor kennisgeving aangenomen. Het aangaan eener Kasqeldleeninq. 2a. Voorstel van B. en W. om ten behoeve der gemeente voor den dienst 1935. zoo noodig aan te gaan een tijdeliike eeldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een totaal bedrag van ten hoogste f 100.090 n pari, tegen een rente van ten hoogste P/9 pet. hoven het wissel- of promesse-dis conto van de Nerlerlandsche Bank, en overigens overeenkomstig in concept-besluit vermelde voor waarden. Conform besloten. 1 Verpoedinq aan bijzondere scholen. Voor 1932. 3. Aanvragen der Bijzondere schoolbesturen om de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 en art. 101. 9e lid (vakonderwijs) der Lager Onderwijs wet 1920. ten behoeve van de onder hun bestuur staande bijzondere gewoon lagere en uitgebreid la gere scholen, over het dienstjaar 1932. Conform besloten. Voor 1935. 4. Aanvragen der Bijzondere schoolbesturen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeen komstig art. 10T en art. 101. Pe lid (vakonderwijs) der Lager Onderwijswet. 1020 ten behoeve van de onder hun hestuur staande gewoon lagere- en uit- gehreid lagere scholen voor het dienstjaar 1935. B. en W. stellen den Raad voor de voorschotten te bepalen op ten hoogste 80 pet. van de bedragen, be rekend naar het gemiddeld aantal leerlingen der betrekkelijke scholen over het laatstverloopen ka lenderjaar (1934) van de gemiddelde kosten der leerling der overeenkomstige openhare scholen over 1932. Als voren. Nieuwe Vcrordeninn op de Winkelslul- tino. Mooie beslissinq voor den Mid denstand. 5. Voorstel van B. en W. tot. vaststelling eener nieuwe vefordening. als bedoeld in art. 9, eerste lid der Winkelsluitingswet 1930. In ons blad van i.1. Dinsdag hebben wij reeds uit voerig dit voorstel gepubliceerd. De verordening wordt aangenomen met de op merkingen. dat de heer den Das tegen de openstel ling van slijterijen, bicrbottelariien en kapperszaken is, zooals dat in de verordening is aangegeven. Uitbreidinq Burqerlük Armbestuur. Aantal leden van 3 op 7 gebracht. 6. a Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van bet aantal leden van het Burgerlijk Armbestuur met 4 leden, en in verhand hiermede tot wijziging van het Reglement van genoemd Bestuur; b. voorstel tot benoeming van 4 leden van het Burgerlijk Armbestuur. De voordracht van B. en W gehoord het Burg. Armbest. luidt als volgt: I. 1. L. den Das, Bergerweg 75; 2. A. Jansen, Verlengde Geestweg 20. II. 1. M. C. Dingerdis, Hoopweg 1. 2. P. Leering, Kleine Dorpsstraat 3. in. 1. W. Ris, Studler van Surcklaan 1; 2. M. W. van Gulik, St. van Surcklaan 8. IV. 1. J. H. W. Schmidt, Komlaan; 2. J. J. Schouten, Studler van Surcklaan 6. Benoemd werden de hoeren: L. den Das, M. C. Dingerdis, W .Ris cn J. H. W. Schmidt. Om onze le klas Vleeschwaren op een sma kelijke en tevens uiterst hygiënische wijze te kunnen étaleeren, hebben wij aangeschaft schitterende Electrisch gekoeld. WIJ NOODIGEN BELEEFD TOT BEZICHTIGING UIT!! Aankoop van grond. 7a. Voorstel van B, en W. tot onderhandsche aan koop van L. van Oene van een strookje grond langs den Oosterweg ter grootte van pl.m. 18 M2. tegen den prijs van f 2 per M2. b. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche aan koop van N. Kraakman van een strookje grond langs den Loudelsweg ter grootte van pLm. 16 M2. tegen den prijs van f 1.60 per M2. c. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche aan koop van D. van den Berg van een strook grond langs den Bergerweg ter grootte van c.a. 1334 M2. voor de som van f 299S.ten behoeve van de ver breeding van dien weg, en ter verkrijging van den benoodigden grond voor den toegang van den op 't uitbreidingsplan geprojectecrdcn verbindingsweg Bergerweg—OosterwegZuidlaan. De heer Zeiler (B. Bel.) vraagt, in verband met c., of die grondaankoop daar nu voldoende is in verband met den nieuwen weg naar Schoorl.^ Men krijgt daar een snijding van twee wegen en 't zal eeri vrij gevaarlijk punt worden. De Voorzitter: Daar had u mee naar voren moe ten komen bij de behandeling van het uitbreidings plan. De heer Zeiler (B. Bel.): Inderdaad! De Voorzitter zegt, dat daar ter plaatse geen krui sing komt. De heer Den Das (S.D.A.P.) acht den prijs voor e. te hoog. De Voorzitter antwoordt, dat het hier een groot terrein geldt en vindt dezen prijs van f 2.50 per M2. niet te hoog. De man heeft dien prijs er voor kun nen krijgen, dat mag de heer den Das niet vergeten. De heer Den Das (S.D.A.P.) wil toch constateeren dat het een zeer behoorlijke prijs is. Conform wordt dan besloten. Rondvraag. De heer Zeiler (B. Bel.) vraagt of voor de brug gen in den Bergerweg welke nu zijn aanbesteed een termijn is gesteld, waarop deze klaar moeten zijn. De Voorzitter antwoordt,dat met dit werk zooveel mogelijk voortgang zal worden gemaakt In Juli moeten de bruggen klaar zijn. De openbare vergadering wordt dan gesloten, waar na de raad in comité gaat, ter behandeling van be lastingreclames. BERGEN Hooger beroep vastgesteld op 20 Juni. T ren ton (New-Jersey): Het hof van appèl heeft het hooger beroep van Richard Hauptmann, die ter dood veroordeeld was we gens ontvoering van de baby van Lindberg, vastgesteld op 20 Juni. MELKLEVERANCIERS VERPLICHT TOT TERUG NEMEN VAN ONDERMELK. Naar vernomen wordt, zal dezer dagen een ministe- rieele beschikking worden gepubliceerd, waarbij aan zuivelproducenten de verplichting wordt opgelegd na 31 Maart 1935 aan de melk leveranciers een zeker per ccntage van de door dezen geleverde melk terug te leveren in den vorm van ondermelk. De vaststelling van dit percentage en de nadere uit werking van de desbetreffende regeling zal worden opgedragen aan de Zuivelcentrale, welke laatste o.a. bevoegd zal zijn voor bedoelde ondermelk een maxi mumprijs vast te stellen. Aan de zuivelproducenten zal verder de verplich ting opgelegd worden, geen melk te ontvangen van leveranciers, die mochten weigeren ondermelk terug te ontvangen. Het z.g. ondermelk vraagstuk vraagt dringende voor ziening. De oorzaak hiervan is gelegen in ongekende moeilijkheden, welke zich voordoen in den afzet van kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk, terwijl daarnevens de te bedingen prijzen op de buitenland- sche markten zijn gedaald lot een zoo laag niveau als nimmer voorzien is kunnen worden. Elke mogelijkheid, die kan leiden tot een vergroot verbruik van de geproduceerde melk en de daaruit verkregen producten, moet zoodoende noodwendig worden aangegrepen. Een der meest voor de hand liggende en bovendien meest economische mogelijk heden in dit opzicht nu bestaat hierin, dat ondermelk in verschen toestand door den veehouder wordt te rugontvangen om te worden aangewend als veevoe der. Men is van oordeel, dat het veehoudersbelang hier mede in het algemeen wordt gediend, terwijl de lage prijs en de betrekkelijk hooge voedingswaarde de' ondermelk stempelen tot een artikel, dat bij doelma tige aanwending in prijs gemakkelijk kan concurree- reu tegen onderscheiden andere voederartikelen. MET EIGEN FORDJE NAAR DE WERK VERSCHAFFING. Arbeiders die te werk zijn gesteld bij de werkver schaffing in Mineapolis, hebben gestaakt. Zij eischen toestemming gebruik te maken van hun auto's. Electrisch gekoeld vleesch. Wij hebben in de bekende vleeschhouwerij van den heer A. Maasen, Breelaan 12, een zeer fraaie toonbank en etalage-vitrine kunnen bewonderen. De groote verscheidenheid vleeschwaren welke daarin wordt geëtaleerd op smakelijke cn zeer hygiënische wijze, zal door middel van een electrische flowing Frigidaire-installatie met Delcomotor electrisch wor den gekoeld. In de toonbankvitrine bevindt zich aan beide zijden een aantal buizen, welke de koeling zal teweegbrengen, terwijl deze buizen bij de etala gevitrine in het midden zijn aangebracht. Het geheel ziet er keurig uit; wit marmer gevat in donkerbruin Boerman-teak met nikkelen randen. De vleeschwaren zullen op glazen platen worden geëta leerd. Des avonds zal een indirecte verlichting voor een fraai effect zorgdragen, gesionen, schuin geplaatste spiegels aan de zijden der etalagevitrine doen het geëtaleerde van de straatzijde on het allervoordee- ligst uitkomen. Dit geëtaleerde bestaat uit alle soor ten rund vet, kalfs- en varkensvleesch en uit onge veer dertig verschillende soorten fijne vleeschwaren. De heer Maasen is 6tceds bereid ziin voorraad uit te breiden, indien hii merkt, dat er vraag is naar een speciaal artikel en hoopt daardoor ten volle aan de wenschen ziiner cliëntèle tegemoet te komen. Ongetwijfeld zal deze fraaie koelinstallatie, welke eenig is in Noord-Holland boven het IJ, niet nala ten de aandacht te trekken en het zou ons geenszins verbazen. Indien de smakelijke en vooral hygiëni sche wijze waarop de vleeschwaren geëtaleerd ziin, het debiet in niet geringe mate zou verhoogen. Men verzuime vooral niet deze nieuwigheid, wel ke heden om 4 uur in gebruik zal worden gesteld, eens in oogenschouw te gaan nemen. Tractor-chauffeur wilde tusschen twee wagens doorglippen. Twee gewonden en drie auto-wrakken. Santpoort: Donderdagmiddag om drie uur heeft een gecompliceerd auto-ongeluk plaats gehad op het kruispunt VelserwegSlaperdijk. Een perso nenauto, bestuurd door den heer Veen uit Zandvoort reed op den Velserweg, terwijl achter dezen wagen een 'trailer met aanhangwagen naderde, welke be stuurd werd door den heer Knaap uit Heemskerk. Deze passeerde met groote snelheid den voor hem rijdende auto, doch kwam op het kruispunt in bot sing met een personenauto, bestuurd door den heer Van Galen uit Heemstede. Deze laatste auto werd in den rechterflank door de vrachtauto aangeredeen, met het gevolg dat de trailer in een sloot terecht kwam, terwijl de heer Van Galen met zijn wagen aan den kant van den weg gezet werd. De heer Veen, die achter den trailer reed, kon op zijn beurt een aanrijding niet meer voorkomen en werd met zijn wagen tegen een boom geslingerd. De ravage was zoo groot, zoowel de trailer als de beide personen-auto's waren zwaar gehavend. De gevolgen waren overigens gelukkig niet ernstig. De bestuur der van den trailer was geheel ongedeerd gebleven, terwijl de beide bestuurders van de personenauto's licht gewond werden. De heer Veen had zijn neus been gebroken. Nadat zij ter plaatse verbonden wa ren, konden zij zich naar huis begeven. De gemeente politie van Santpoort heeft de drie wagens in be slag genomen. Hij wil thans zijn koninkrijk verkoopen. Stockholm (V.D.): In de Zweedsche dagbla den wordt gemeld, dat Karl Pettersson, de Zweed sche zeeman, die tegen het einde van de vori&e eeuw zich zelf heeft uitgeroepen tot koning over het eiland Tabar in de Bismarck Archipel, thans tracht zijn ko ninkrijk van de hand te doen. Hij ging in 1898 naar Nieuw Guinea, vanwaar hij later naar Tabar vertrok. Na eenigen tijd benoemden de inboorlingen hem tot koning, waarna hij zich voor goed op het eiland vestigde. Bij een kort bezoek aan Zweden trad hij in het huwelijk met een negerin, die in Engeland ge- horen was en wier vader, toen zij nog een kind was, naar Zweden trok. Het klimaat van het eiland heeft echter op den langen duur op den koning on de don kere koningin zijn invloed doen gelden. Beiden lij den aan malaria. De koningin is zelfs kortgeleden naar Zweden gegaan, teneinde een speciale medische behandeling te ondergaan. Zij willen thans hun ko ninkrijk verlaten en naar een land trekken, waar malaria een onbekend iets is. Er verluidt, dat sporen van goud zijn gevonden op Tabar en dat derhalve een goed aanbod is gedaan aan den zeeman voor over name van zijn rijk. De koning en koningin zijn voornemens zich In Frankrijk te vestigen, zoodra zij over den verkoop van het eiland zekerheid hebben gekregen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14