Opoe Tjaden 106 jaar. ALKMAAR TOCH EEN OVERDEKTE ZWEMINRICHTING. De typhusgevallen te Roosendaal. Kolendampvergiftiging. TERLEP's DROGISTERIJ De ontaarde moeder. Te vroeg uit de tram gestapt Nasleep van de „Morro Caste"-ramp. Predikbeurten. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond 8 uur ten raadhuize, onder voorzitterschap v^n den heer Jhr. A. L. van Spangier. Allen waren aanwezig. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Reinders nog steeds ziek is. Spr. wcnschte hem spoedig beter schap toe. De minister van Sociale Zaken berichtte dat de huidige loonnorm van f 16.50 per week op f 15 moet worden teruggebracht, aangezien ook verleden jaar deze loonnorm gold. Deze regeling is bereids 11 Maart ingegaan. Van een huurder een er gemeentewoning was een verzoek tot den raad ingekomen, waarin een andere regeling van huurschuld werd voorgesteld. De bur gemeester had hom medegedeeld, dat f 4 per week moest worden betaald, daar anders loonbeslag zou volgen. De huur dier woning bedroeg f 2.25 per week. Na overleg met de wethouders is de som nader bepaald op f 3.25 per week. Voorzitter stelde voor, bovenstaande voor kennis geving aan te nemen. De heer Kwadijk dacht, dat er ten aanzien van de loonen, niet kon worden gezegd, dat er van vast loon sprake is. De bouwers kunnen niet meer beta len, maar de arbeider is weer de dupe Spr. is togen deze verlaging. Aanstonds moet het wcrkverschaf- fingsloon weer verlaagd worden en komt men ten slotte op niets. De Voorzitter antwoordde dat het voorschrift van den minister is en dat dit moet worden uitgevoerd. De heer Kwadijk wilde ten aanzien van het adres van den huurder een soepele toepassing aanbevelen. De rekening van den Keuringsdienst in den kring Oudkarspel sluit met een nadeelig saldo van f 480.69 Vastgesteld werden de voohschotten, overeen komstig art. 101 der lager onderwijswet 1920. Verhuur gymnastieklokaal. De r.k. gymnastiekver. Door Vlugheid Vooruit ver zocht eenmaal per week gebruik te mogen maken van het gem. gymnastieklokaal, voor het houden van gymnastiekoefeningen. Voor zoover mogelijk ook gebruik te mogen maken van de aanwezig zijn de toestellen als brug, paard en rek. Als vergoeding stelt de vereeniging gaarne het gemeentesubsidie ter beschikking. B. en W. stelden voor op het verzoek gunstig te beschikken, tegen vergoeding van een huur van f 3 per oefeningsavond. De heer Schrijver vond het bedrag wel wat hoog. De heer Kwadijk juichte het voorstel van B. en W. toe. doch zou gaarne later, als de vereen, een tijdje gebruik gemaakt heeft, den priïs bepalen. Er zijn nog andere vereen, ook, merkte spr. op. die het niet betalen kunnen. Het muziekgezelschap, waarvan snr. lid is, kan het ook niet betalen. Voorzitter: Komen die dan ook? Na eenige besprekingen besloot men het voorstel van B. en VV. aan te nemen Onderwijzer U.L O-school. De Voorzitter herinnerde aan het verleden jaar genomen besluit om een leerkracht aan te stellen tot 1 April, of eerder als het vereischte aantal leerlingen werd bereikt, voor een definitieve aanstelling. Dit is helaas niet bereikt. Momenteel is bet aantal leerlin gen 51. Per 1 April zal het leerlingental echter ruim 70 bedragen .B. en W. stellen daarom voor. den tijde- lijken leerkracht voorloonig weer aan te stellen tot 1 Januari 1936. Dan zal men tot definitieve aanstel ling van een derde leerkracht kunnen overgaan. Voorzitter vestigde de aandacht on de mogelijk heid, dat, in bijzondere gevallen het Rijk do bezoldi ging voor zijn rekening neemt. bijv. bij een piotselin ge stijging van het aantal leerlingen. Getracht zal worden deze mogelijkheid hier te zien toegepast. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Kwarlijk vroeg of de eventeuele vergoe ding van het Rijk niet ten goede kan worden ge bracht aan den onderwijzer. Voorzitter antwoorde. dat dit zeker zou moeten ge schieden, als de Minister beslist dat de onderwijzer kan worden aangesteld. Begrootingen 1935. I De begroeting van bet burg. armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven op f 718*h T-Ticrin is gerekend op een gemeentesubsidie van f 7000. De begrooting werd vastgesteld. De begroofingen der gem. lichtbedriiven sluiten als volgt: Elecfriciteitsbedriif op f 85263.39 in de begrooting is opgenomen een bedrag van flO.OOO wegens winsfnitkeering de gemeenten. Verleden jaar bedroeg de wnst f 4745. Gasbedrijf. Begrooting sluit op f85213.80. Tn deze begrooting is geen winstuitkeering aan de gemeen ten orxrenomen. Verleden jaar bedroeg de winst f 2137.75. De heer Kooij stelde voor, dat wanneer weer eens een verlaging van de gasprijzen werd overwogen, dat de meterhuur allereerst werd weggewerkt. De Voorzitter antwoordde, dat hierover urente pra ten is. De baten van de meterhuur kan het bedrijf niet missen. De heer Schrijver vindt het onbillijk dat de om zetbelasting wordt geheven op de meterhuur. Voorzitter lichtte het standpunt van de gascom- missie toe. De begrooting werd aldus vastgesteld. Gemeentebegrooting 1935. Vervolgens is aan de orde de behandeling der ge meentebegrooting, dienst 1935.- Deze begrooting sluit op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 121.096.76, met een post voor onvoorzien van f 1123.22. De heer Kansen stelde voor, de wethouderssalaris sen te verlagen van f 200 op f 175 en de presentiegel den van de raadsleden van f2.50 op f2 te brengen. Voorzitter ontried den heer Kansen dit voorstel. Vooral in dezen tijd zijn de werkzaamheden zeer toe genomen. Er is eerder aanleiding tot verhooging. De heer Kansen handhaafde zijn voorstel. Aan een arbeider wordt ook niet gevraagd, of hij er mee toe kan als een verlaging van f 15 op f 12 wordttoegepast. De voorzitter vond de vergelijking niet opgaan. Als een werkgever het betalen kan, verschuilt hij zich niet achter een ander die niet betalen kan. Do gemeente Noordscharwoude kan het nu nog betalen. De heer Kansen kon hier niet mee accoord gaan. De belastingen moesten toch tamelijk worden ver hoogd om de begrooting sluitend to maken. Wethouder Ootjers kon zich met de verlaging wel accoord verklaren, de tijdsomstandigheden in aan merking genomen. De heer Kooii was ook verlaging. De heer Duijves was tegen verlaging, gezien het vele werk, maar als de heer Ootjers er zelf al ac coord mee gaat Wethouder Barten was ook voor verlaging. De heer Schrijver had zich er over verwonderd, dat de wethouders de eigen posten op de begrooting aanvechten. Dat gaat spr. boven z'n pet. De heer Ootjers antwoordde er steeds voor te zijn geweest, doch had het in B. en W. niet voorgesteld om geen moeilijkheden te krijgen zooals al meer was voorgekomen. De heer Kwadijk wa3 ook tegen verlaging. In de commissie was men met de post accoord gegaan. Spr. was van meening, dat men het er wel aan ver diende., Er kunnen andere raadsleden en wethouders komen na de verkiezingen. Het voorstel van den heer Kansen werd met 5 te gen 2 stemmen, die der heeren Kwadijk en Schrijver, aangenomen. De bijdrage aan de commissie van de 50 Westfrie- sche gemeenten, wilde de commissie schrappen. Voorzitter ried dit af, evenals wethouder Ootjers. De hccren Kooij, Schrijver, Kwadijk, stemden tegen het voorstel van B. en W. den post te handhaven. Het werd echter aangenomen. De post voor het volgen van een cursus door den gem.-veldwachter werd geschrapt. De heeren Ootjers, Barten en Kansen stemden voor dezen post. De commissie stelde voor de post subsidie aan de Zweminrichting te Oudkarspel in te trekken,. B. en W. stelden voor f 25 beschikbaar te stellen, ook in verband met de plannen van de vereeniging om de inrichting te verbeteren. De heer Schrijver vond het niet svpathiek, dat al voor de totstandkoming der inrichting om subsidie werd gevraagd. Spr. is tegen subsidie. De heer Kwadijk zeide, voor cultureel werk te zijn. Spr. zou wel willen, dat eenige voorwaarden werden gesteld ten aanzien van de kinderen. De heer Duijves is tegen, uit zedelijkneidsoverwe- gingen (er worden gemengde baden gehouden) en omdat de inrichting buiten de gemeente ligt. Ook de heer Barten deelde deze bezwaren Tenslotte werd de post geschrapt. Voor handha ving stemden de heeren Ootjers Kwadijk en Kansen. De commissie stelde voor. de pensioenpremie voor den gem.-opzichter bij zijn salaris te voegen. Het voorstel werd aangenomen met 4 togen drie stemmen, die der heeren kansen, Ootjers en Barten. De heer Kwadijk verklaarde zich tegen de subsi die van den Landstorm. In verhand met de werkloosheid stelde de commis sie voor een commissie uit den raad te benoemen r.m werkobjecten m deze gemeente te zoeken, waar door hi t geld in de gemeente kan worden gehouden. Voorzitter antwoordde, dat in deze gemeente geen objecten zijn, waarvoor subsidie kan worden ver kregen. Men moet het ook zoo zien, dat het goed is, Jat er gelegenheid tot plaatsing is in Schoorl. Wat moest men, als er geen gelegenheid bestond. De heer Kooij merkte op, dat het plan Kwadijk in dertijd nooit is onderzocht. De heer Kwadijk zou willpn probeeren, gebruik te maken van het 60 miilioen-plan. Spr. vond er wel wat voor te zeggen, dat een onderzoek werd inge steld. Dat kost niets. Na ampele besprekingen of men wèl een commis sie zou benoemen of niet, besloot men maar verder te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Kwadijk naar de regeling van het doktersfonds. Voorzitter antwoordde, dat reeds eenige maatre gelen waren getrofien voor hen, die niet tot betaling in staat waren. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. Voor de V.A.R.A.-mïcrofoon geïnterviewd Zooals reeds elders in dit nummer gemeld, heeft Opoe Tjaden te Groningen, de oudste inwoonster van ons land, haar 106den verjaardag gevierd. Gisteravond heeft de heer Overdiep de 106-jarige voor de V.A.R.A.-raicrofoon geïnterviewd. Dit inter view is wel «enigszins een teleurstelling geworden, want opoe Tjaden heeft niet veel losgelaten. Vriendelijk verduidelijkend zei de heer Overdiep tot opoe, dat heel Nederland naar haar zat te luis teren. Maar ach, de moderne techniek ging haar te hoog, en schijnbaar vatte zij niet, wat er precies aan de hand was. Maar zoover kreeg de heer Overdiep haar toch wel, dat zij met een ferme stem oen van haar zoons Berend in Amsterdam groette. Opoe Tjaden is in Duitschland geboren en kwam op 23-jarigen leeftijd in ons land, waar zij op woon schepen met de mannen mee trok. Een gemakkelijk leven heeft zij dus niet gehad. Op een vraag, hoe het komt, dat zij zulk een hoo- gen ouderdom bereikt heeft, antwoordde zij in plat Groningsch: „Weit nait", hetgeen in het Nederlandsch vertaald beteekent: Weet het niet. Maar in elk geval is die leeftijd niet te danken aan comfort, hygiëne, enz., want opoes vertrek meet 3 bij 3. Zij slaapt in een hooge bedstede, waar zij eiken avond nog dapper in klimt 's Morgens om zes. zeven uur is zij op. Om een had en dergelijk modern com fort bekommert opoe zich niet Ter gelegenheid van haar verjaardag logeert haar dochter ook al tusschen de 60 en 70 bij haar, en gelijk dat een gastvrouw betaamt, was opoe het eerst opgestaan en had thee gezet Met het moderne verkeer kan zij het niet eens wor den. Zij gaat eiken dag met haar karretje de stad in en onlangs had zij het te kwaad met een verkeers agent Deze had het sfonteeken gegeven, maar wat had opoe daar mee te doen? Toen hij haar zeide te moeten wachten, gaf zii hem ten antwoord: „Ach, kwajong, bemoei je met je ei gen zaken." Zie. zei de heer Overdiep, dat mag opoe wel en dat mogen wij niet. Schijnbaar had het oudje ndeizier in het interview, want zij zat voortdurend te lachen. Aan het slot heeft zij nog eens haar kinderen en kleinkinderen goeden dag gezegd en uit eigen bewe ging vertrouwde zii de microfoon toe. dat zii een mooi feest had gehad 106 jaar 't is een heele leeftijd. Toen de Alkmaarsche raad voor enkele maanden besloot om het verzoek van het comité voor 't stich ten van een overdekte zweminrichting, om daarvoor een deel van het oude ziekenhuistorrein beschikbaar te stellen afwees, omdat dit terrein voor publieke doeleinden niet gemist kon worden, kwam daarbij duidelijk als de wensch van den raad tot uiting, dat het niet wenschelijk werd geoordeeld, om de onder handelingen met het comité af te breken. Ingevolge deze beslissing zijn B. en W. met het co mité in contact gebleven en in de Donderdag, na de openbare raadsvergadering gehouden co.uitévergade ring, die van half vijf tot kwart voor zes duurde, deelden B. en W. mede. zoo lezen we in de „Alkm. Crt.", dat B. en W. met het comité tot overeenstem ming waren gekomen over de beschikbaarstelling van een terrein acjgter het voormalig Burgerwees huis, met als inga* de poort naar de voormalige spijskokerij recht tegenover de Dubbelebuurt. B. en W. wilden dit terrein voor f 15 per M2., tot een totaalbedrag van f21.000 beschikbaar te stellen, te betalen in 15 jaarlijksche annuiteiten. Het comité wenschte niet hoogei te gaan dan f 17.000 of f 13.50 per M2 Verschi.lende raadsleden oordeelden deze prijs, voor een ingesloten terrein voldoende en waren bo vendien van ooi-deel, dat een overdekte zweminrich ting een mede-factor was om Alkmaar, als centrum stad, voor meerderen aantrekkelijk te maken. Deze leden bleken echter een kleine minderheid te vormen en ten slotte vereenigde de raad zich met het voorstel om het bedrag op 21.000 te stellen, doch de betaling in 20 jaar mogelijk te maken. Wij weten niet hoe het comité op deze beslissing zal reageeren, doch zijn van oordeel, dat het ver schil niet zoo groot is, dat het besluit onaanvaard baar kan worden geoordeeld. Het moge waar zijn, dat de houding van de ge meentelijke overheid tegenover de overdekte zwem inrichting ongunstig afsteekt tegen die welke werd aangenomen tegenover de open zweminrichting, waarvjor het terrein voor fl beschikbaar werd ge sleld, terwijl bovendien de rente van f50.000 van het ingestoken kapitaal werd gegarandeerd, doch men dient hierbij in het oog te houden, dat de open zweminrichting in hoofdzaak ten dienste van den kleinen man tot stand is gebracht, terwijl de over dekte wel in hoofdzaak ten dienste van het meer gegoede deel van de burgerij tot stand zal komen. In ieder geval achten wij het verschil zoo klein, dat het zeker wenschelijk is. dat het comité spoedig de toegetreden spaarders tot het Sportfondsenbad bijeen roept, ora over de aanvaarding van sraads besluit een beslising te nemen. Besmettingshaard nog niet definitie! vastgesteld. In aansluiting aan het bericht elders in dit num mer, inzake de geconstateerde typhus gevallen te Roosendaal, wordt nog gemeld, dat sedert eenige da gen het aantal ziekte-gevallen nog met twee is toe genomen. De toestand van deze patiënten is ook ern stig. Intusschen is gebleken, dat het nog niet positief vast staat, dat het water uit den put van den garna lenkoopman te Arnemuiden, onder wiens klanten de eerste ziektegevallen zich moeten hebben voorgedaan, besmet is en als besmettingshaard moet worden aan gewezen. Het onderzoek dienaangaande wordt nog voortgezet. Wel wordt, ook door den inspecteur van de Volks gezondheid, als vermoedelijk aangenomen, dat de be smettingshaard der ziektegevallen te Arnemuiden moet worden gezocht. Twee bejaarde zusters bewusteloos gevonden. De oudste in levensgevaar. Gisternacht heeft zich ten huize van de hoogbejaar de dames Keulen, resp. 86 en 76 jaren oud in de Mo lenstraat te Beek (L.) een geval van kolendamp-ver giftiging voorgedaan. De slaapkamer van de twee gezusters bevindt zich in een aangrenzend vertrek van de keuken, waar in een ouderwetsch fornuis brandde, dat van boven niet voldoende afgesloten. Als gevolg hiervan is de kolendamp de slaapkamer waarvan de deur openstond, binnen gedrongen. Ze werden gisterochtend in bewusteloozen toestand aan getroffen. Dr. Stassen heeft onmiddellijk geneeskundige hulp verleend. De oudste der beide zusters is nog steeds buiten kennis en verkeert in levensgevaar. De toestand van de 76-jarige dame is van dien aard, dat voor haar leven niet behoeft te worden gevreesd. De Duitsche Rijksleider Adol! Hitier inspecteert de eerewacht, die voor de kanselarij te Ber lijn was opgesteld bij de ontvangst van den nieuwen Spaanschen gezant, die zijn geloofs brieven kwam overhandigen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 775 m.M. Temperatuur: 3.5 gr. C. is 38 gr. F. Windrichting': Npord-Noordwest. Verdere vooruitzichten: Goed weer. HEDENAVOND om 6 uur: Heropening van (voorheen Gebr. Rotgans). Apothekers-Assistenten. Opticiens. Het trenrspel van de doodgevonden kinderen in de kelderwoning te Berlijn. Vrijdag is het getuigenverhoor in het proces tegen vrouw Jünemann, de ontaarde moeder, die haar kinderen verwaarloosde, voortgezet. De moeder van beklaagde's minnaar „Karli", ver klaarde, dat den 18cn Januari de beklaagde voor de eerste maal in haar woning was verschenen en zich voorgesteld had onder haar meisjesnaam. Van den 27sten Januari af had vrouw Jilnemann gere geld bij haar minnaar overnacht. Als kostgeld had zij levensmiddelen en een kolenkaart van het win- terhulpwerk gegeven. De hoofdgetuige „Karli", wien de aanklacht ver wijt, dat hij vrouw Jünemann tot de afschuwelijke daad heeft aangezet, schilderde vervolgens, hoe hij de beklaagde had leeren kennen. Zij had zich onder haar meisjesnaam voorgedaan en gezegd dat zij slechts bij het gezin Jünemann in den kost was. Eens had zij hem zelfs in haar woning meegenomen met de mededeoling, dat zij aan de kinderen van de men- schen waar zij in huis was, te eten moest geven. Ge tuige had uit niets kunnen opmaken, dat zijn min nares de moeder van de kinderen was. Eerst later had hij op het politiebureau vernomen, dat zij ge huwd was en drie kinderen had. De president wees den getuige er op, dat zijn voor stelling van de zaken niet overeenstemde met die van de beklaagde. Volgens haar verklaringen toch zou getuige de beklaagde verhinderd hebben om haar kinderen naar een inrichting te brengen. Dr. Halleman van het instituut voor gerechtelijke geneeskunde was met de recherche meegegaan. Hij zei dat hij het meisje Ingeborg van 4 maanden dood in de waschmand had gevonden en dat ook het jongetje Wolfgang van een jaar en negen maan den al dood was geweest. Het meisje woog 3.3 K.G, het jongetje ongeveer 7 K.G. Nog ellendiger zag Bernard. het iongofie van 31/? iaar. er uit, dat toen nog leefde. Bii oen lengte van 94 c.M. woog het kind nog geen 10 K.G. Het li chamelijke verval was al zoo erg, dat de organen geen voedsel meer tot zich konden nemen of ver werken konden, zoodat alle pogingen van de genees heeren om tenminste het leven van dit kind nog te kan men er onschuldig inloonen." Bii het microscopisch onderzoek na den dood bleek duidelijk, dat de kinderen van honger en dorst wa ren omgekomen. Voedselresten waren niet meer te vinden. Bovendien was de temperatuur ip het huis zoo laag. dat ook daarvan de kinderen nadeelige ge volgen hadden moeten ondervinden. Hierna werd nog ..Kadi's., vriend T. R. gehoord, die verklaarde, dat Karli hem gezegd had. dat hii de ware liefde voor de beklaagde niet koesteren kon, maar dat zij huiselijk en vlijtig was en hij wel aan haar wennen zou. Toen het treurspel van de kinde ren ontdekt was. moet Karli gezegd hebben: ..Zoo kan m ener onschuldig inloonen." Ten slotte werd de rechter van Instructie gehoord, die meedeelde, dat de beklaagde er langzaam aan en geleidelijk toe is overgegaan Karli te bezwaren. Deze had van den beginne af êtellige en duideliike ver klaringen afgelegd. Vandaag worden nog twee ge- neesheeren als deskundigen gehoord. Of er vandaag ook reeds vonnis geveld zal worden is niet bekend. Overreden en gedood. Donderdagavond omstreeks half elf stapte mej. M. Warna, in dienstbetrekking bij mevr. Blocq van Haersma de With, ter hoogte van de Buntlaan on der Driebergen uit de tram, voordat deze geheel stilstond, meldt de Utr. Ct. Zij kwam te vallen en ge raakte onder de wielen. De tram, die onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, moest worden opgevijzeld om het slachtoffer te bevrijden. Het bleek, dat een der beenen vrijwel geheel was afgereden en nog tal van andere kwetsuren den toestand van de ongeluk kige hoogst bedenkelijk maakten. Spoedig was een drietal doktoren ter plaatse, die de eerste hulp ver leenden. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht., waar zij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondin gen is overleden. Tweede marconist doet poging tot zelf moord. New York. De tweede officier-marconist van de „Morro Castle", cGorge Allagner. tegen wien bij het officieele onderzoek naar de oorzaken van de cata- strophe van genoemd sch'p ernstige beschuldigingen waren geuit, heeft gepoogd zelfmoord to pleg«-n. Hij werd bewusteloos gevonden in de met gas gevulde keuken van zijn woning. Hij is inmiddels naar hei ziekenhuis vervoerd, waar men hoopt zijn leven te kunnen redden. ZONDAG 31 MAART. NED. HERV. GEMEENTE. winkel, geen samenkomst, wegens ongesteldheid. Bergen .voorm. 10 uur, Ds. Van den Kieboom. GEREF. GEMEENTE. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur. de heer J. II. Slager, hulpprediker. E. V. „MARANATHA". Borgen (Dr. van Peltlaan 1). voorm. 10.30 uur, Ds. A. A. Donszelmann, van Amsterdam.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15