Auto in den Domme gereden Verbinding Alkmaar-Bergen. Int Telet No. 20 8 PAGINA'S. Vijf personen verdronken. EXPORT-MONOPOLIE VOOR GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Orkaan boven Noord- en Midden-Italië. KlJKEfl uKQ0PEn tijCLOECK De Duitsche weermacht EINDE VAN DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. LANDDAG N.S.B. De devaluatie van de Belga. Ernstige trambotsing bij Mechehn. De kolendampvergiftiging te Beek (L.) Doodstraf tegen de ontaarde moeder. Bruno Hauptmann moet 25.000 dollar betalen. Maandag 1 April 1935. Postrekening No. 23330 SCHAG 78ste Jaargang. No. 9691 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v b. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTl-N TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsn< inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte bereken t Ontzettend ongeluk bij St. Michielsgestel. Personenauto over den kop in de rivier en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Sint Michielsgestel. Zondagmorgen om streeks kwart voor elf heeft op den weg St. Michielsgesteld-Eindhoven, ter hoogte van de Nieuwe Kerk, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommei, dat wordt omgelegd en waar men thans bezig is het water te dempen. Langs den weg aldaar lig gen tramrails, die al betrekkelijk geruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientenge volge boven het wegoppervlak zijn komen uit te steken. Op genoemd tijdstip nu naderde een per sonenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eind hoven een autobus kwam van de „Meierij". De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Ten einde los te komen, gaf de bestuurder van den auto vol gas, hetgeen echter niet de gewenschte uit werking had. De auto slipte en sloeg over den kop de Dommel in, waar hij onmiddel lijk in de diepte verdween. Het bleek onmogelijk onmiddellijk hulp te verlee- nen. En er passeerden ruim drie kwartier voordat oen kraanwagen uit Den Bo&ch ter plaatse aanwezig was. Met behulp hiervan werd de auto eindelijk op gehaald. De inzittenden bevonden zich nog in den wagen en waren uiteraard reeds overleden. Deson danks werden zij in allerijl naar de woning van den in de nabijheid wonenden pastoor gebracht, waar eenige padvinders onder leiding van een dokter nog geruimen tijd bezig zijn geweest met pogingen om de levensgeesten op te wekken, Dit mocht echter niet meer haten. Dr. K. J. H. Verzijl uit Sint Michielsge stel en dr. Hillen uit Vucht verleenden hierbij as sistentie. Pastoor Lubbers uit St. Michielsgestel diende den slachtoffers het heilig oliesel toe. De omgekomenen bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de natuurlijke historie en leeraar te Rolduc, zijn broer de ongeveer 24-ja- rige J. v. d. Griendt, onderwijzer, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, korporaal in het garnizoen te Venlo en Van Wijk, oud 20 jaar, allen woonachtig te Vucht. Nog een vijfde slachtoffer. St. Michielsgestel, 31 Maart. Omtrent het droe vige ongeluk, dat hier hedenmorgen heeft plaats gehad, wordt nader gemeld, dat daarbij nog een vijfde slachtoffer te betreuren valt, n.1. de 20-iarige H. Versteek, uit Vught, metselaar van beroep. Reeds gisterochtend was het vermoeden uitge sproken, dat er nog een vijfde persoon in den auto zou hebben gezeten, aangezien men te Vught had gehoord, dat er vijf personen met de auto waren medegegaan. In den loop van den middag kwam de vader van het laatstgenoemde slachtoffer, die onge rust was over het uitblijven van ziin zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St. Michielsgestel naar het gebeurde informeeren, waarop men ging dreggen, met het gemelde resultaat. Om vijf uur heeft men het lijk van Versteek opgehaald. Omtrent de reddingspogingen vernemen wij nog, dat het ongeluk door een persoon, die op den weg liep, werd opgemerkt. Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt, zoodat er spoedig een aantal menschen op den been was in dit stille uur, wanneer het mee- rendeel der buurtbewoners ter kerke is gegaan. Met ingang van 1 April a.s., zal voor alle groenten en fruit, voor zoover betreft den uitvoer naar Duitschland, een export-monopolie worden ingesteld. De instelling van dit export-monopolie is noodzakelijk geworden door de betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Vanaf heden zullen de exporteurs van groenten en fruit deze producten dus slechts kunnen uitvoeren, indien zij in het bezit zijn van een door of namens de in te stellen Ned. Groenten- en Fruitcentrale afgege ven machtiging tot uitvoer, welke zal worden afge geven op de veilingen. De veilingen zullen regelmatig op de hoogte worden gehouden, welk percentage van den aanvoer van elk product afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. Nadat de goederen naar Duitschland vervoerd zijn, moet copie-factuur gezonden worden aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, afd. uitvoermonopolie, Javastraat S0, Den Haag. Deze copie-factuur moet aangeven het bedrag dei- vordering „franco grens" (dus zonder invoerrechten en over de grens ontstane kosten) en duidelijk de nummers der uitvoermachtigingen vermelden. Twee jongens hebben onmiddellijk een bootje, dat nabij de plek des onheils was gemeerd, losgemaakt en zijn naar de auto, die nog met een klein gedeel te boven water uitstak toe gereoid. Zij slaagden er in één der portieren te openen en 4 der drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewusteloozen toe stand naar de garage van den pastoor gebracht, waar dr. Verzijl geruimen tijd kunstmatige ademha ling heeft toegepast, echter zooals reeds gemeld zon der succes. De auto was een oud model Citroën, welke vermoedelijk bestuurd werd door drs. N. v d. Griendt, op wien een rijbewijs werd gevonden. De heer v. d. Griendt was kortgeleden benoemd tot leeraar aan de kostschool en het klcin-seminarie van het bisdom Limburg te Rolduc. Het slachtoffer v. Wiik was meubelmaker van beroep. Zooals de begrijpen valt. waren de bewoners van St. Michielsgestel en Veght diep onder den indruk van dit. vreeselijke ongeluk. Nog nader uit St. Michielsgestel: Nader blijkt, dat de broer van Drs. van der Griendt, die ook tot de slachtoffers van het ongeluk behoort, is de 32-jarige L. v. d Griendt. gehuwd en vader van één kind, chef van de administratie van de Ge meente Licht- en Waterbedrijven te Vught. Voorts is nog gebleken, dat de auto inderdaad bestuurd werd door Drs. v d. Griendt. De Dommel is ter plaatse 8 M. diep. De wagen was tot op den bodem gezonken. Van ongekende hevigheid. Groote verwoestingen aangericht. Milaan. Boven geheel Noord- en Midden- Italië heeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag een orkaan gewoed van ongekende hevig heid, die groote verwoestingen heeft aangericht en ook eenige slachtoffers heeft geeischt. Vooral Venetië en het gebied langs de Adriatische kust zijn geteisterd. Alleen te Bassano wordt de scha de op een millioen lire geschat. Vele huizen werden vernield, daken woeien af, muren stort ten in en telefoon- en telegraafleidingen wer den vernield. Op de Adriatische Zee werden vele visschers- schepen door den orkaan verrast en sloegen om. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch tal van visschers worden vermist. Te Milaan werd een man door een afgeknapte hóogspanningsleiding getroffen en op slag r; dood. Nader uit Milaan: Op de heuvelen 'in de omgeving van Ancona en op andere hooggelegen .plaatsen is wederom sneeuw gevallen, terwijl de temperatuur op vele plaatsen in Noord-Italië plotseling daalde tot slechts drie gra den boven het vriespunt. Te Milaan heeft de orkaan groote materieele scha de aangericht. Voor zoover tot nog toe bekend is zijn tien personen bij den storm omgekomen, terwijl 19 personen, voornamelijk visschers, vermist worden. Verscheidene torpedobooten en groote stoomsche pen zoeken in de Adriatische Zee naar slachtoffers van den storm, en opvarenden van de geteisterde visschersschepen. Londen, 1 April (V.D.): Daily Tele- graph meldt uit Berlijn, dat Maandag 580.000 dienstplichtigen van de lichting 1915, heden Maandag, opgeroepen zullen worden. Hiervan zouden volgens het blad 300.000 onder de wa penen worden gehouden. De Duitsche weer macht zal waarschijnlijk uit 750.000 man be staan. Officieel communiqué gepubliceerd. Geen tegenstelling tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. MOSKOU: Gisteravond is het officieele communi qué, na afloop der besprekingen, uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de besprekingen zijn' ge voerd over de voornaamste elementen van den huidi- gen internationalen toestand, hierbij inbegrepen het voorgestelde Oostpact en andere kwesties, welke ver meld werden in het BritschFransche communiqué van 3 Februari j.1. Bovendien werd gesproken over de ontwikkeling en verbetering van de Britsch—Rus sische betrekkingen. Tijdens de besprekingen, welke van het be gin tot het einde in een atmosfeer van wel willendheid en openhartigheid werden ge voerd, stelde Eden Litwinof op de hoogte van de besprekingen, die de Britsche ministers hebben gevoerd met den Duitschen Rijkskan selier. Men was het erover eens, dat deze be sprekingen hebben bijgedragen tot het ophel deren van den Europeeschen toestand. Eden, Stalin, Molotow en Litwinof waren van oor deel, dat het in verband met den huldigen internati onalen toestand meer dan ooit noodzakelijk is, alle krachten in te spannen om een systeem van collec tieve veiligheid in Europa te scheppen overeenkom stig de principes van den Volkenbond. Het communiqué deelt vervolgens mede, dat de Sovjet-Russische staatslieden onderstreept hebben, dat een dergelijk voorgesteld pact van wederlceerigen bijstand niet bedoeld is als een poging om eenigen staat uit te sluiten. Het toetreden van Polen en Duitschland zal met open armen worden ontvangen. Vervolgens verklaart het communiqué, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de belangen van Enge land en de Sovjet-Unie, op welk punt der internati onale politiek ook, en derhalve zijn Eden en de Rus sische staatslieden van meening, dat de vriendschap pelijke samenwerking tusschen Rusland en Groot- Brittannië van de grootste beteekenis is voor de ont wikkeling van de internationale pogingen tot het handhaven van vrede en veiligheid. Eden naar Warschan vertrokken. Moskou: Lord Privy Seal Eden is Zondagavond naar Warschau vertrokken. Dank zij het uitmuntend geregelde verkeer bereik ten de 16000 landdagbezoekende N.S.B.'ers zonder ernstige incidenten het R.A.I.-gebouw, waar even over zessen allen aanwezig waren. Tegen het oogenblik, dat Ir. Mussert zou komen, was om het Oranje-podium een groote vaandelwacht geschaard. Op eene eere-tribune hadden plaats geno men fascistische vertegenwoordigers uit Duitsch land, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Italië, Dene marken en Zwitserland. De leider, Ir. Mussert. werd met gezang en „Hou- zee"-geroep ontvangen. Nadat het Wilhelmus door een koor was gezongen, heette de leider de bezoe kers van den Landdag welKom. Drie jaar geleden zeide spr. werden we ont vangen met spot en hoon. De spot is sedert dien verdwenen, maar daarvoor in de plaats is gekomen de terreur, Ondanks alles groeit de N.S.B. Hier zijn thans bijeen 16.000 leden. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, was het woord aan de sprekers. Allereerst was 't woord aan den heer B. F. R. van Oppenraay over: „Wat we weten en willen.". Deze zette uiteen, dat de grondslag van de Natio- naal-Socialistische Beweging is en blijft het Christen dom. De staat behoort de natie te ontzien en niet in stukken te scheuren. En wanneer hij dat wel doet, zoals de huidige politieke partijen dat doen, dan be gaat bij onrecht aan de leden van de natie, en zoo iets noemt men staatsabsolutisme. Daarom is het dat wij het parlementaire stelsel verfoeien. Vervolgens sprak ds. G. Hofstede over: „In den strijd voor de Christelijke volksgemeenschap" en ten slotte voor de pauze nog de heer F. E. Farwerck over: „De propaganda als factor in den opbouw van den nationaal-socialistischen staat," Na de pauze. Na de pauze had een defile plaats van alle krings standaards en W.A.-vaandels langs den leider ir. Mussert. Hierna sprak deze over „Onze Strijd." Rede van Mussert. Het einde van 1932 vond duizend N.S.B.'ers het einde van 1933 meer dan vijftienduizend; het einde van 1934 meer dan dertigduizend en nu reeds meer dan veertigduizend. Wij tellen een 60-tal kringen en de oplage van „Volk en Vaderland" heeft de 80.000 gepasseerd. Zie hier zegt spr. de N.S.B. in cijfers. Voortgaande zegt spr., dat de z.g. Christelijke par tijen, die sinds jaar en dag in Nederland regeeren, verantwoordelijk zijn voor het feit, dat honderddui zenden van haar zonen en haar dochteren geen ar beid en geen bestaan meer hebben, voor het schan daal, dat een volk, dat in honderd jaren geen oor log heeft gekend, begraven is onder een schulden last van meer dan 6000 millioen gulden. De ons vijandige machten begrijpen niet hoe het mogelijk is, dat wij, die niets bezaten, in drie iaren tijd een organisatie konden opbouwen, die iedere week tientallen vergaderingen houdt, die 80 kring en groepshuizen als steunpunten in stand houden. In werkelijkheid worden wij slechts door één macht gesteund, die zij niet meer kennen en die macht is het geloof in onze roeping, die macht is de geest der Beweging. Deze grootsche taak hebt Gij en de duizenden, die nog in onze rijen zullen treden, te vervullen. De ver- kiezingstrijd is voor ons slechts een incident. On middellijk daarna wordt de opmarsch weer voort gezet, zonder vertraging. Met een „In gesloten gelederen voorwaarts!" be sloot spreker. Ten slotte werd het Wilhelmus gezongen en de Landdag gesloten. Terugkeer van de deelnemers naar de stations. Incidenten in de Ferdinand Bollstraat en omgeving. Een uur later dan de organisatoren voorzien had den, namelijk tegen elven, was de meeting van de N.SB. in het R.A.I.-gebouw geëindigd. Evenals bij de aankomst was de geheele omgeving door een groote politiemacht afgezet. In de Ferdinan Bollstraat wa ren uit de verschillende zijstraten groote menschen- massa's samengestroomd, welke door de politie geregeld uiteen werden gedreven. Vooral in de omgeving van de Govert Flinckstraat heeft het af en toe hevig gespannen, doordat de be woners die zich thuis bevonden, voor de geopende ramen spreekkoren aanhieven. Als gevolg hiervan reden agenten van de motorbrigade deze straat aan weerskanten van de Ferdinand Bollstraat binnen, waar zij, versterkt door politieruiters en marechaus sees, de bewoners sommeerden de ramen te sluiten. Aan dit bevel werd kracht bijgezet door een groot aantal waarschuwingsschoten in de lucht, terwijl on der degenen, die in de straat zelf samenscholingen vormden, charges werden uitgevoerd, waarbij de politie met blanke sabel of gummistok meermalen rake klappen uitdeelde. In 't algemeen werd door de stoeten in vlot tempo doorgemarcheerd. Dank zij het krachtig optreden van politie en marechaussee werd niemand der deelnemers overlast aangedaan. Geen tunnel aan den Bergerweg. GERINGE MEDEWERKING DER SPOORWEGEN. WEG LANGS DE CONSERVENFABRIEK NAAR HET KANAAL. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen heeft de Raad der gemeente Alkmaar beslo ten een nieuwe verbindingsweg te maken vanaf den Bergerweg langs de Conserven- fabriek naar het Noordhollandsch Kanaal, teneinde bet autoverkeer de gelegenheid te geven om, indien de spoorwegovergang ge sloten is, sneller de stad te bereiken. Van het tunnelplan werd afgezien, omdat de Spoorwegen alle medewerking weigerden. Wij betreuren dit verloop ten zeerste, daar het hier een groot streekbelang betreft en een goede tunnel ons inziens de eenige op lossing is. Een weg parallel met de spoorbaan moge voor het van Bergen komend snelverkeer een, zij het gebrekkige, oplossing zijn, het verkeer vanaf Alkmaar is daarmede niet ge baat, omdat het keeren daar ter plaatse vele moeilijkheden zal opleveren Wij meenen dan ook dat de geheele streek zich tegen de geringe medewerking der Spoorwegen zal dienen te verzetten, temeer daar zij zich niet beperken tot het afsluiten van dezen drukken verkeersweg voor bin nenkomende- en uitgaande treinen, maar de overgang gedurende den geheelen dag als rangeerterrein gebruiken. Op deze wijze wordt de zoo gewenschte uitbreiding der stad naar het westen ten zeerste belemmerd, terwijl ook de seizoen- plaatsen belangrijke schade lijden. De Belgische regeering ook meerderheid in de senaat. De Senaat heeft de reeds door de Kamer goedge keurde wetsontwerpen over de devaluatie van de Belga en over het toestaan van speciale volmachten aan de regeering aangenomen met 110 tegen 20 stem men en 19 onthoudingen. Daarmede heeft de Senaat in de regeering-Van Zeeland zijn vertrouwen uitge sproken. Er kan nauwelijks nog twijfel over bestaan dat de regeering thans aanblijft. Devaluatie vastgesteld op 28 pc'. Na dit succes in de Senaat is het kabinet gister morgen bijeengekomen. Besloten werd de devalua tie van de Belga vast te stellen op 28 pet. van de tegenwoordige goudwaarde.. Voorts is beraadslaagd over het voorkomen va?- nadeelige gevolgen en heeft de minister-president maatregelen genomen ter verhindering van het op drijven der prijzen. Ongeveer dertig personen gewond, waa van zes ernstig. Brussel, 31 Maart: Op den grooten straatweg bij Rumpst nabij Mechelen, zijn hedenmiddag twee buurttrams met elkaar in botsing gekomen. De bot sing was zeer hevig en de tramwagens werden zoo goed als geheel vernield. Van de inzittenden werden tusschen de twintig en dertig personen gewond, waar van zes zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis te Mechelen moesten worden overgebracht. Een der slachtoffers overleden. Beek (L.)Zaterdagmorgens is de 76-jarige mej. A. Keulen, die met haar zuster, de 86-jarige mej. M. Keulen, aan kolendampvergiftiging leed, overleden. Haar toestand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde Vrijdag plotseling. De vergiftiging moet te wijten zijn aan het stoken met z.g.n. kolenslik. De 86-jarige mej. M. Keulen, voor wier leven men aanvankelijk vreesde, maakt het thans beter. Die haar kinderen aan den hongerdood prijs gaf. Berlijn: Nadat de medische deskundigen hadden uitgemaakt, dat de beklaagde toerekeningsvatbaar was, heeft de Berlijnsche rechtbank het proces da dezer dagen begonnen is tegen de 24-jarige Char!ol> Huehnemann, die in Januari van dit jaar haar drie kinderen in haar kelderwoning in de Weinstrassj hulpeloos achterliet en aan den hongerdood prijs gaf voortgezet. Het O. M. eischte wegens drievoudige^ moord tegen de beklaagden de doodstraf. Voor zijn verdediging. Trenton, N. Jersey: Edward J. Reilly, de verdedi ger van Bruno Hauptmann in de zaak-Lindbergh, heeft zijn cliënt gister een declaratie aangeboden .van 25.000 „voor bewezen diensten".

Schager Courant | 1935 | | pagina 1