onze omgeving. Polen voor een moeilijke keus. Buitenland De toestand in Abessynië. Mandsjoerijsch stoomschip gezonken. DE PüITSCHE WEERMACHT. Nog geen lichting opgeroepen. Bescherming tegen gifgassen. Verscheidene gemeenten hebhen er belang bij. m VRIJ VERVOER VAN AARDAPPELEN. Woensdag 3 April 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het "eerstuitkomend nummer geplaatst. 73ste Jaargang. No. 9693 COURANT. Int. Telef No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Sfarssa niet het begin van het duizend jarig rijk. Italië wacht zijn kans af! De Engelsche pers acht in het algemeen het be zoek van Eden aan Polen veel belangrijker als dat aan Moskou en wij kunnen ons daarmede geheel yereenigen. Reeds gisteren wezen wij er op, dat Polen's posi tie een veel moeilijker, een veel minder doorzichtige was dan die van Rusland. Wij wisten allen reeds dat de Sovjets niets liever wenschten dan hand aan hand met Engeland te gaan en wij somden de redenen die daartoe leidden uitvoerig op. Maar met Polen is dat anders. Dat land zou. even als Duitschland, graag een paar groote vette brok ken Russisch grondgebied opslokkeD en wij geloo- ven er niet ver naast te zijD als wij aannemen dat het non agressie verdrag tusschen Polen en Duitsch land indertijd is ingegeven door de hoop om de we- cterzijdsche geschilpunten te kunnen beslechten door gezamenlijke landroof ten koste van Rusland. Of Warschau nu weder in het Fransche zog zal gaan koersen en het agressieve Duitschland zal vaarwel zeggen, hangt af van de wijze waarop de Poolsche regeering de ontwikkeling der verhoudin gen ziet. En het zal haar wel duidelijk zijn, dat vooreerst de landhonger ten koste van Rusland niet zal kunnen worden bevredigd zonder ruzie met geheel overig Europa te krijgen, terwijl de militaire maatregelen van Duitschland en de woorden van Hitier haar toch minstens wantrouwend moeten hebben gestemd jegens de Germaansche buurman. Het is clan ook wel opvallend dat in de pers weer gesproken wordt van „Fransche wapenbroeders", en al dergelijke weinig zeggende phrasen, maar die toch zouden kunnen wijzen op een neiging om zich van Duitschland af te wenden en mee te doen aan de garandeering der grenzen in Oost-Europa. Ook het feit dat de Poolsche ambassadeur te Pa- vijs gisteren aan den Franschen minister van Bui- tenlandsche Zaken een uitnoodiging der Poolsche regeering heeft overhandigd, om in verband met zijn reis naar Moskou ook een bezoek aan Warschau te brengen, wijst op een verloochening van de in den laatsten tijd dikwijls aangenomen, pro-Duitsche houding. Gelukt het om Polen tot het Oost-Locarno-pact over te halen, dan is een groote stap gedaan in de richting van den Europeeschen vrede, omdat dan Berlijn nog wel allerlei militaire maatregelen kan gaan nemen, maar dan toch zoo vast zit geklemd tusschen al z'n zwaar gewapende buurstaten, dat een oorlog weinig minder zou bcteekenen dan een zekere en spoedige zelfvernietiging. Polen bezet een sleutelpositie in het stelsel der collectieve pacten, die. de veiligheid van Europa moeten waarborgen en wij zien dan ook met zeer groote belangstelling uit naar de beslissing die War schau zal nemen. De volgende week reeds zal de drie-landen-confe- rentie te Stresa worden gehouden en wij vernamen gisteren uit Rome. dat Mussolini heeft bepaald, dat de bespreking zal gehouden worden in de villa Bor- romeo op het Isola Bella-eiland in het Lago Maggi- ore. De afgevaardigden zullen logeeren te Stresa. Reeds zijn 25 extra telefoonlijnen aangelegd. Alles wordt dus gereed gemaakt om deze belang rijke discussie vlot te doen verloopen en wij kun nen slechts allen hopen, dat de resultaten gunstig mogen zijn. Als de omgeving eenigen invloed zou kunnen uit oefenen, dan zouden wij goeden moed kunnen heb ben, daar de conferentieplaats een der mooiste en lieflijkste plekjes ter wereld is. Maar Mussolini heeft in een hoofdartikel in de Popoio d'Italia reeds gemeend om 't groeiend en thousiasme maar bij voorbaat een koud stortbad te moeten geven. Hij waarschuwt met klem tegen te hoog gespan nen verwachtingen en verklaart, dat er geen reden is is voor een voorbarige geestdrift, voortvloeiende uit "do verwachting dat Stresa de voorlooper zal zijn van het duizendjarig rijk. Blijkbaar ziet Mussolini nog geen algemeene vre de op aarde! Van hem is dat eigenlijk ook allerminst te ver dachten. Want. hoewel wij thans weinig hooren van het Abessynisch-Italiaansch geschil, is toch wel als vaststaand aan te nemen, dat slechts de aankondi- Opwindende incidenten aan de grens. Londen, 3 April (V.D.)Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat wilde geruchten over grens incidenten opwinding onder de militairen heeft ge wekt en dat de toestand met betrekking tot het ge schil met Italië gevaarlijk wordt en dat de krijgs zuchtige stammen in het Noorden moeilijk in be dwang zijn te houden. De oorlogsvoorbereiding word; openlijk getroffen, terwijl in het geheele land troepen worden aangemonsterd. 21 dooden. M o e k d e n: Het Mandsjoerijsche stoomschip „Hechri", dat op 30 Maart uit Tsjin Hoeang Kau in de Golf van Tsjili was uitgeloopen en bij Sjanhai- kwan in een storm geraakt was, is gezonken. De be manning van 21 koppen is verdronken. Maarschalk Pilsoedski, militair dictator, die in het Poolsche regeeringsbeleid een groote rol speelt. ging van den algemeenen dienstplicht in Duitsch land een militair optreden van Italië in Abessvnië heeft voorkomen. Het is weinig waarschijnlijk dat Mussolini zijn Afrika-politiek zal wijzigen, zoodat rust in Europa wel eens oorlog in Afrika zou kun nen beteelcenen. Italië durft het door de zeer gespannen verhou dingen in Europa nog niet aan om meer troepen en materiaal naar Somaliland te verschepen, maar wij mogen gerust aannemen, dat een gunstige oplossing van de loopende Europeesche kwesties automatisch de geweren in Afrika zal doen afgaan. Weinig hoort men op het oogenblik van Duitsch land. Wel klinkt hier en daar een ongeruste toon door in de beschouwingen, die aan de reis van Eden worden gewijd, maar van eenige contra-actie is geen sprake. Opvallend is daarom een bericht in de „Star", wier medewerker van een Amerikaanschen diplomaat heeft vernomen, dat Hitier een eigen plan voor de pacificatie van Europa aan .Simon heeft voorgelegd. Het geheele bericht lijkt ons nogal fantastisch, vooral die niet met name genoemde Amerikaansche diplomaat op den achtergrond zint ons niet. Dat doet te sterk denken aan den onbekenden per soon in ta! van strafzaken. Maar toch is een dergelijke poging van Hitier niet geheel onmogelijk en wij zouden er hcelemaal niet van ophooren als Hitier vóór de conferentie te Stre sa met een eigen stelsel van bilaterale verdragen aan kwam dragen, dat dan de collectieve vredesver- zekering, zoo sterk door Frankrijk voorgestaan, zou moeten vervangen. Men moet nooit vergeten dat de dreigende uitslui ting van Duitschland in Berlijn wel bepaalde span ningen tusschen de leidende groepen zal opwekken, daar toch altijd nog velen aflceerig blijven van een te straf doorgevoerde zuiver nationalistische politiek. Nieuwe legerwet treedt eerst met October in werking. De „Times"-correspondent te Berlijn spreekt tegen, dat op 1 April de lichting 1915 opgeroepen zou zijn. De conscriptie-wet treedt eerst 1 October 1935 in werking, en dan zou de lichting 1914, die thans 21 jaar oud is, worden opgeroepen. De berichten over de lichting 1915 vinden waarschijnlijk hun oorsprong in het feit, dat gis teren een nieuw groot contingent jongeren bij den arbeidsdienst werd ingelijfd, die de plaat sen innamen van hen, die een jaar gediend had den. De correspondent zegt met zekerheid te we ten, dat nog geen enkel man is opgeroepen om te dienen. Omtrent de reactie van den dienstplicht en alles wat daarmee samenhangt, onder de bevolking, ver telt de Berlijnsche Times-correspondent nog dat on der de kleine burgerij, welke door do nationaal-so- cialistische revolutie naar boven is gekomen, er werkelijk enthousiasme heerscht. Deze geestdrift wordt natuurlijk gedeeld door de conservatieve nat-- socialisten, die den invloed van het leger en daar door hun eigen invloed op den gang van zaken in Duitschland zien toenemen, cn die tevens gelooven, dat thans aan de revolutionnaire excessen een einde einde zal komen. De reactie onder de arbeiders is verdeeld. Een deel is er apathisch onder gebleven, en een ander gedeelte maakt zich ongerust. Deze ongerustheid is een gevolg van de onzekerheid omtrent de legerwet. Het is verwonderlijk schrijft de „Times", dat de auto riteiten nog niet voorloopig hebben^ bekend gemaakt dat deze wet eerst met October a.s.' in werking zal treden en dat de ouderen niet of slechts zeer kort zullen behoeven te dienen. Een afdoende Poolsche uitvinding? Warschau: Na langdurige proefnemingen is een zekere prof. Paliszowski erin geslaagd, een toe stel uit te vinden, dat de uitwerking van gifgassen neutraliseert. Het apparaat, dat gemakkelijk in een auto kan worden meegenomen, doet binnen enkele seconden de werking van gifgassen te niet. zoowel in gesloten ongeventileerde ruimten, als in de open lucht. Deze uitvinding kan van enorm belang blijken, niet in het minst uit een oogpunt van kostenbesparing, daar het gebruik van gasmaskers zeer kostbaar is. Schagen. PLEIDOOIEN VOOR CONCESSIES AAN DE „HA.B.O." Voor de commissie uit Ged. Staten van Noordhol land is gisteren behandeld de aanvraag van de N.V. „Habo", autobusonderneming, tot vergunning voor een dienst van Slootdorp over Wieringerwaard. Zij- pe naar Alkmaar; en voor een dienst Oudkarspel Alkmaar en St. MaartensvlotbrugNd.Scharwoude. Eerst kwam de aanvraag Slootdorp—Alkmaar aan de orde. Door de „Habo" werd aangevoerd, dat een vroege re aanvraag Den OeverSlootdorp-Wieringcrwaard Schagen door Ged. Staten is goedgekeurd, maar door de Kroon is geweigerd. Spr. achtte dit Kon. besluit met zichzelf in tegenspraak en verklaarde, dat men hem aan het departement van Waterstaat had gezegd, dezelfde aanvraag nog eens in te die nen. Dit is wel iets bijzonders. De voorzitter, mr. Bomans: „Dat is de erkenning van een vergissing". De vertegenwoordiger van de „Habo": „Juist, dat is het." Spr. verklaarde echter uit voorzichtigheid toch maar een ©enigszins gewijzigde route te heb ben aangevraagd. De toestand is nu zoo. dat op een afstand van 8 K.M. van Schagen zijnde, een be staande verbinding gebruikende, een omweg van 25 K.M. moet worden gemaakt om Schagen te be reiken. Tusschen de verschillende plaatsen in de hier bedoelde streek is geen verbinding. De aange vraagde dienst voorziet daarin. Spr. drong er op aan bij het verleenen der vergunning geen vervoerver- Slechts voor aardappelen van den nieuwen oogst. - De heffing 30 gulden en niet 30 cents per H.A. Het bericht betreffende de beschikkingen van den Minister van Economische Zaken, houdende wijzi ging der Crisis-Akkerbouwbeschikkingen 1934 I en III behoeft rectificatie op twee punten. Ten eerste is de mededeeling, dat het vervoer van aardappelen voortaan vrij zal zijn, niet juist. De ver- voerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappe len van den oogst 1934 nog blijven gelden, gedurende den tijd, dat de artikelen 11 tot en met 15 van het Op de nieuw geopende luchtlijn CroydonBern wor den de passagiers door een stewardess verzorgd. Marie Voegeli is uitgekozen om deze ultra moderne fnnctie te vervullen. boden op te leggen, omdat dan de spoorwegen een concurrent in de buslijn zoud enzicn; zonder ver- voerverbod niet, omdat dan dc autobusreis veel an- ger is dan de treinreis. De vertegenwoordiger van de Wed. Spaans, die daar in de omgeving enkele busdiensten onder houdt, maakte bezwaar tegen een vergunning aan de „Habo", omdat de Wed. Spaans oudere rechten heeft. Als daar nog busverbindingen noodig zijn, kan de Wed. Spaans die uitvoeren. De Voorzitter: „Maar ze heeft er niet om gevraagd". De heer de Moor, burgemeester van Zijpe. hield een pleidooi voor vergunning verleening aan de „Habo", omdat deze verbindingen voor Zijpe van groot belang zijn. Er zijn nu maar 2 busdiensten. De Westkant van de gemeente heeft geen verbin dingen; voor kinderen, die in Alkmaar op school gaan is er geen vervoermiddel. Daarna kwamen ook de andere aanvragen aan de orde, waartegen door de Wed. Spaans op dezelfde gronden bezwaren werden ingebracht. Spr. deed het voorkomen alsof de „Habo" op een der trajecten al een wilde dienst onderhoudt. De vertegenwoordiger van de „Habo" ontkende dit met klem. De politie heeft dit herhaaldelijk op ver zoek van de wed. Spaans onderzocht. Als er telefo nische aanvragen komen om een taxi te zenden, doet de „Habo" dat natuurlijk. Zij kan toch niet zeggen: ga naar een concurrent. De voorzitter: „Daar zit toch wel iets wilds in.n De „Habo": Wij kunnen niet anders doen dan wij doen." De voorzitter: „Ik begrijp het U zou wel willen, maar u kan niet anders!" (Vroolijkheid). De voorzitter zegde tenslotte een spoedige beslis sing van Ged. Staten toe. Nader vernemen wij dat ook de Verkeers- commissie uit dc Kamer van Koophandel zich met algemeene stemmen achter de H.A.B.O. aanvraag heeft gesteld, daar ook zij in de toe kenning van deze concessies een buitenge woon groot streekbelang zag. voor de verbin dingen in Noordholland-Noord. In tal van plaatsen hebben daarenboven lijsten gecirculeerd ten bate van de aange vraagde H.A.B.O.-lijnen en wij houden ons er van overtuigd, dat daarop zeer spontaan is ge- teekend. Ook bijna alle gemeentebesturen uit onze omgeving zonden uitvoerig gemotiveerde adhaesiebetuigingen in en het doet ons dan ook genoegen, dat Schagen, dat zeker een der meest geïnteresseerde moet worden geacht, zulke krachtige pleitbezorgers heeft gevonden. En Schagen zelf? Ssst, stil, niet te luid, ons Gemeentebestuur snurkt zoo lekker!! Crisis Akkerbouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tijdruimte zal nog nader worden vastgesteld. Voor aardappelen van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de ver- voerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aardappelen als bedoeld in het Crisis- Tuinbouwbesluit 1935 I en van aardappelen, inge voerd in de maanden April t.m. Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijgesteld. Ten tweede is het bedrag, dat voor de uitreiking van een teeltvergunning voor 1935 aan het Landbouw- Crisisfonds moet worden betaald, vastgesteld op f 30 (dus niet op 30 cents) per H.A. toegewezen opper vlakte. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. De vlieger verbrand. P a r ij s: Dinsdag is een militair vliegtuig, dat te Villacoublay was opgestegen voor oen oefenvlucht, bij St. Aubin ten Zuiden van Parijs verongelukt. De waarnemer, een luitenant, die een parachutesprong wilde maken, toen het toestel in moeilijkheden was geraakt, slaagde hierin niet, daar het valscherm wei- gered. Hij is ernstig gewond. De luitenant-vlieger is levend verbrand. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 760 m.M. Temperatuur: 3,5 gr. C. is 37 gr. F. Wind: Noord-Oost. Verdere vooruitzichten: Opklarend, iets warmer. Wij verhuren Baby-Weegschalen a 10.50 per week en f 1.50 per maand en verder alle andere Verplegingsartikelen. TER LEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1