BLACK-BO: Na de devaluatie van de Belg'a. Woensdag 3 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9693 Lichtgevend spek. De wettelijke aansprakelijkheid van de automobilisten. N?2 Piet Pruim Peinst: PRUIMTABAK Nationaal Crisis-Comité. HET BLOEDBAD IN HET HOSPITAAL TE TJ1MAHI. Belgische regeering worstelt tegen prijsstij ging. - Vertegenwoordigers van den mid denstand toonen bereidwilligheid. Heel Brussel doet inkoopen. Het Belgische kabinet heeft in zijn vergadering gisteravond een rapport aangehoord van den mi nister van oeconomische zaken, van landbouw en van justitie betreffende de kwestie der handelsprij- zen en de bepalingen, die in dit verband van kracht zijm geworden. Ook is kennis genomen van de onder handelingen,, die thans gaapde zijn met de textiel fabrikanten, teneinde de te verwachten prijsverhoo- ging tot een minimum te beperken. Minister Van Isacker bracht verslag uit over de besprekingen die hij ook gister weer met de ver tegenwoordigers van den middenstand, daaronder in de eerste plaats die van den schoenenhandel, de kledingmagazijnen, den tabak-, sigarcnhandcl, den boterhandel, kruidenierswaren, enz. heeft gevoerd, en waarbij hem gebleken is, dat aan allen kant bereid willigheid bestaat om de regeering in de vervulling van haar zware taak te ondersteunen. Alle groepen van den kleinhandel hebben toege zegd iedere kunstmatige stijging van de prijzen te zullen beletten. Intusschen is bericht ingekomen van de Union Economique dat zij voor het grootste gedeelte van haar waren de oude prijzen weer heeft ingevoerd. ■De prijsstijging van boter en varkensvleesch, die op sommige markten is ingetreden heeft de volle aandacht der regeering. De betrokken minister zal deze beweging, waarvan hij ernstig hoopt dat ze slechts van tijdelijken aard zal zijn, een week lang aanzien, eeft de stijging dan niet plaats gemaakt voor een prijsdaling, dan zal de regeering met dras tische maatregelen ingrijpen. Intusschen houdt de aandrang van koopers nog steeds in onverminderde mate aan. Ook gistervoor middag liep men in aile winkels en warenhuizen weer storm en de binnenstad vertoont het aspect van den vooravond van St. Nicolaas: de straten zijn vol dames, die zwaar beladen met pakken den eencn winkel in en den ander uitloopen. De middenstand beleeft gouden dagen" en ziet zijn voorraden, die zoolang onverkoopbaar bleven, met den dag slinken. Uit alle spaarpotten en oude kousen komt het geld losl Waar de politie al niet goed voor is. Maandagavond omstreeks negen uur vervoegde zich aan het politieposthuis Korvel Tilburg een man, die een bord, waarop een stuk spek, bij zich droeg. Het bord met het spek werd op de tafel onder den neus van den dienstdoenden agent van politie neer gezet. Voor de politieman 'n woord van verbazing of af keuring had kunnen uiten, begon de man-van-het- spek zijn verhaal. Hij verklaarde dien avond het spek bij een spek slager te hebben gekocht. Toen hij ermee thuis was gekomen en toevallig in een donker vertrek kwam, stelde de man tot zijn verbazing vast, dat het spek licht gaf, alsof er zich een aantal glimworpjes op bevonden. De man vond dit uiteraard verdacht en hij ging terug naar den slager, om van zijn bevinding me- dedeeling te doen. De slager echter wist met het geval ook geen raad. Hij zei alleen, dat het in orde was, m.aw. dat het spek z.i. goed was. De man ging terug naar huis, om daar opnieuw het eigenaardige verschijnsel vast te stellen. En daar hij er tenslotte niets voor voelde het lichtge vende èpek te nuttigen, was hij naar het politiepost huis gekomen. Natuurlijk keek de dienstdoende politieman wol 'n tikje verbaasd. Maar, men zou de proef op de som nemen. De lichten van het posthuis werden gedoofd... en jawel: daar zag de bewaarder der openbare orde en veiligheid met eigen ambtelijke oogen, het spookach tig lichtende spek vóór zich op de tafel liggen. Na deze ambtelijke vaststelling van het zeer eigenaardige feit, heeft de politie zich ten einde raad maar met den directeur van het Gemeentelijk Slachthuis in verbinding gesteld, die het stuk spek ter onderzoek mede nam. Zijn voorloopige conclusie was, dat het spek vermoedelijk ondeugdelijk was. Het geval zal nader door hem worden onderzocht. Het is geen April-mop. Was het dit wel, dan zou den we er nog aan hebben kunnen toevoegen, dat Philips hercids octrooi op alle spek-licht heeft aan gevraagd... (Msb.) VOORMALIG OOSTENRIJKER IN ZUID-TIROL GEARRESTEERD. Was onderscheiden „voor diensten aan de Duitsche zaak bewezen". Weenen. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat te Bruneck in Zuid-Tirol baron Paul von Sternbach, een groot-grondbezitter, die de voormalige Oosten rijksche na den wereldoorlog Italiaansche uro- vincie Zuid-Tirol van 1924 tot 1929 in het Italiaan sche parlement vertegenwoordigde, door de Itali aansche politie is gearresteerd. Baron von Sternbach, die 70 jaar oud is, is on langs gekozen tot lid van de Beiersche academie te München voor zijn bewezen diensten aan de Duit sche zaak in de vroegere Oostenrijksche provincie. Naar verluidt is baron von Sternbach eenzaam opgesloten in de districtsgevangenis van Bolzano. ROEKELOOS CHAUFFEUR OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zijn wagen door den trein gegrepen. Gistermorgen tegen twaalf uur is op den onbewaak- ten overweg bij Dichteren een vrachtauto van de wed. Welling uit Kilder, beladen met zakken mais door een trein, die uit de richting Zevenaar kwam, gegrepen. De chauffeur, J. A. G„ wilde op het laat ste oogenblik nog de spoorbaan oversteken. De auto werd echter aan den voorkant gegrepen en vernield De man werd uit den kantelenden wagen geslingerd en kwam onder de zakken mais terecht. Hij wist daar onder vandaan te kruipen en bleek slechts en kele lichte verwondingen te hebben opgeloopen. i En de geneeskundige hulp bij verkeers ongelukken. Een van de meest ondankbare verrichtingen van vele geneeskundigen op „bedreigde punten" is het verleenen van eerste hulp bij verkeersongelukken: in een belangrijk percentage van de gevallen blijft'be taling van de aldus bewezen diensten uit. Een mis verstand in een buurt, met veel artsen is mede de overgroote gedienstigheid van de omstanders in het waarschuwen van artsen, zoodat een deel der toe snellenden geen hulp van belang meer behoeft te be wijzen. Beide misstanden hangen samen en maken het vinden van een oplossing moeilijk. Thans is in verband met de aanhangige plannen om wettelijk aan eigenaars, houders en bestuurders van motorrijtuigen de verplichting op te leggen, zich tegen de gevolgen.: van wettelijke aansprakelijkheid te"verzekeren, de vraag gerezen, of het niet mogelijk' is op een soortgelijke wijze als deze materie reeds' in Engeland is geregeld, ook de betaling van de kosten van de dóór geneeskundigen verleende hulp bij dergelijke ongelukken in die regeling te betrek ken. De afdeeling Dordrecht van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, al dus lezen we in de N.R.Ct., stelt thans aan de binnen kort te houden algemeene vergadering van deze art- senvereeniging vooi er bij de regeering op aan te dringen, dat. deze verzekering de honoraria' van me dische verrichtingen ten gevolge van auto-ongeluk moet omvatten. De desbetreffende verzekeringsmaat schappijen zouden die kosten dan tot een zeker maxi mum moeten vergoeden. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering van de geneeskunst blijkt van oor deel te zijn, dat een overeenkomstige bepaling in de polissen wel zeer wenschelijk zou zijn en wil in die richting streven. Wellicht kan voorloopig meer door overleg met de groote verzekeringsmaatschappijen voor ongevallen en wettelijke aansprakelijkheid wor den bereikt dan door overleg met de regeering. Het gaat hier immers bovenal om den omvang van de te verzekeren risico's als vraagstuk van verzekerings- technischen aard. Wordt vervolg m Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom, Eén deel snoept uit een snoepgoedzak. Een ander deel bijt op een houtje Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE Blijft minstens voortbestaan tot Mei 1936. In een óp 1 April gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nationaal Crisis-Comité met de afgevaardigden van de 22 grootste Nederland sche gemeenten is vastgseteld, dat de gemeenschap pelijke werkzaamheden in elk geval tot omstreeks 1 Mei 1936 zullen worden voortgezet, in de verwachting dat op de krachtige medewex-king van alle landge- nooten kan worden gerekend. Algemeen werd ei'kcnd, dat na dien datum een eventueel beëindigen van dezen crisis-arbeid zonder meer niet te verantwoorden ware, weshalve naar nieuwe wegen dient te worden gezocht om een juisten ovex-gang naar nieuwe toestanden te verkrij- gen. GELUKKIGE SLAGERS. Te Wognum. In de gistei-en gehouden vergadering van den ge- meentei*aad was een brief ingekomen van het ge meentebestuur van Hoorn, waarbij werd meegedeeld, dat door de slagers over de jaren 1932 tot en met 1934 een bedi'ag van f 9190 te weinig was betaald aan keurloonen. Besloten is niet tot navordering over te gaan, doch de geboekte winst, over die jaren te be stemmen tot dekking der achterstallige keurloonen en het dan nog beslaande tekort te voldoen uit de dit jaar te maken winst. HET ONGELUK TE ST. MICHIELSGESTEL. Deelneming van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft den burgemeester van Vught verzocht aan de families van de slachtoffers van het ongeluk te St. Michielsgestel Hare deelne ming te betuigen. KON. BEZOEK AAN DE FLORA. Een incidentje. Toen de Koninklijke gasten gister om 12 uur het tex-rein van de Flora verlieten, en de auto's lang zaam de van Merlenlaan opreden, kwam een man naar voren, die beleefd buigend met den hoed in de hand een brief aan II.M. de Koningin aanbood. De Koningin accepteerde den brief en zei zachtjes „Dank u wel". Onmiddellijk snelden de marechaus- see's toe, maar de auto's vci'dwenen reeds in de rich- ,ting Den Haag. De man is later door de politie gehoord. Het bleek, dat hij in zijn brief slechts een onschuldig ver zoek aan de Koningin had gedaan. EEN OUDE MIJN ONTPLOFT. Visschers ternauwernood aan den dood ontsnapt. Eenige visschers van het eiland Foteo, tusschen De nemarken en Zweden, die in het Ivattegat hun be drijf uitoefenden, zijn texmauwernood aan den dooc( ontsnapt, toen het net in aanraking kwam met een mijn en deze deed ontploffen. Het net werd geheel vernield, doch de boot zelf liep in het geheel geen schade op. Na de ontploffing dreven tot ver in den omtrek tallooze doode visschen op het water. SLACHTOFFERS DER STORMEN IN ITALIë. Waarschijnlijk meer dan zestig. Rome. Het aantal slachtoffers, van de stormen in de Adriatische Zee is inmiddels gestegen tot 32< Men heeft alle hoop opgegeven de twintig ver miste visschei'sboo'ten en de bemanning hiervan te kunnen redden, zoodat het aantal slachtoffers ver moedelijk nbg dubbel zoo groot is. De officieren van de nieuwe Oostenrijksche garde zijn door den bondspresident Miklas officieel ont vangen. Het tentoonstellingsbestuur *®n „Flora 1935" te Heemstede wordt aan H.M. de Koningin voorgesteld bij het bezoek, dat H.M. in gezelschap van prinses Juliana Dinsdag aan de expositie bracht. UIT ONZE OOST Verpleegde staat van zijn ziekbed op en steekt op zijn medeverpleegden los. Twee dooden, twee gewonden.. Moedig optreden met den dood bekocht. Over de amokpax*tij van den Ambonneescben re- eruut in het militaire hospitaal te Tjimahi, waar van Aneta reeds melding heeft gemaakt, lezen wij nog de volgende bijzonderheden in de Java-Bode: De Ambonneesche x*ecruut was ter verpleging op genomen in zaal 11 van het militair hospitaal te Tjimahi. Zonder dat één der omliggende patiënten iets heeft gemerkt van een veranderde gemoedsstemming van D. is deze te half elf uit zijn bed opgestaan en naar het bed van een medeverplcegde gestapt, waar hij uit het kastje een buitenmodel-knipmes heeft wegge nomen, dat door dien verpleegde zoo scherp was geslepen, dat hij dit als scheex-mes gebruikte. Met het mes gewapend liet D. den eigenaar er van ongedeerd, doch stapte op het bed van zijn buurman den Eui'opeeschen fuselier van Stenus toe, die een boek lag te lezen en niet in het minst op D. en diens gedragingen lette. Zooals trouwens geen der ver pleegden eenig idee had, dat D. iets in het schild voerde. Van Stenus werd een steek toegebracht, waarna de amokmaker naar het bed van den Europeeschen sergeant van Dieten sprong, wien hij een steek in den hals toebx'acht. Daar de andei'e verpleegden luidkeels om hulp riepen, en, wellicht hierdoor opgeschrikt, liep de amokmaker, in het wilde en zonder eenig bepaald doel om ziclx heen stekend, deze ziekenzaal uit. Op het hulpgeroep kwamen uit de naastgelegen ziekenzaal toegcloopen de Soendaneesche korporaal- ziekenverpleger Admadjah en de soldaat-ziekenver pleger Pati. Admadjah liep voorop en wierp zich zonder eenig bedenken op den amokmakenden D., ten einde te tx-achten hem te overmeesteren. Dit ge lukte echter niet en de wildeman stak eenige malen naar Admadjah, x-aakte hem tweemalen, zoodat deze doodelijk gewond ter aai'de neerstoi'tte. De soldaat-ziekenverpleger Pati, ziende dat Ad madjah gestoken werd en het onderspit zou delven en geen kans ziende dit te verhinderen, ongewapend als ook hij was, tevens begrijpend welk groot gevaar de patiënten op andere ziekenzalen liepen, vloog eerst terug naar de zoo juist door hen vexdatcn zie kenzaal, waar achttien, deels érnstige t.b.c.-patiën- ten lagen, sloot deze zaal af en deed ditzelfde met de andere ziekenzalen, waardoor hij een bloedbad op de zalen vooi'lcwam. Wel probeerde de amokmaker nog in enkele za len binnen te ch'ingen, dich dit gelukte hem niet, zoodat hij nog steeds als een wilde om zich heen stekend naar buiten snelde. Hier liep hij tegen den Javaanschen fusilier Kariodimedjo op, eveneens een verpleegde van het hospitaal, die zich even uit de zaal verwijderd had. Voor deze begreep wat er aan de hand was, had hij van den woesteling twee steken in de nierstreek opgeloopen en zeeg bloedend ineen. Hierna liep de amokmaker in de xnchting van den achteruitgang van het hospitaal, doch inmiddels was de Ambonneesche hospitaalsoldaat Hittypeuw, die op het hulpgeroep van zaal 10 kwam aanloo- pen en zich haastig met een stuk bamboe wapende, achter hem aangegaan, waarop de amokmaker het op een loopen zette. Doch de moedige hospitaal-sol- laat, begrijpende, dat de woesteling trachtte buiten het hosnitaal te komen, riep den korporaal der wacht toe, het hek te sluiten, hetgeen deze haastig deed en viel onverschrokken mot zijn stuk bam boe den amokmaker aan. Het stuk bamboe deed hetere diensten dan het vlijmscherpe scheermes en nadat de amokmaker een zoodanigen slag op den arm had gekregen, dat hij het mes moest laten vallen, kon hij daar thans meerderexx genaderd waren worden over meesterd en volkomen in bedwang gehouden. De consternatie in het hospitaal was. zooals te begrijpen, groot en toen een onderzoek naar de ge wonden werd ingesteld, bleek Van Stenus. hoewel door den steek op bed in het hart getroffen, zich nog van het bed te hebben verwijderd, de zaal te zijn uitgeloopen, om een honderd meter verder neer te vallen. Geneeskundige hulp bleek hij komst v. d. doktoren het geheele drama heeft zich in enkele minuten afgespeeld niet meer noodig. De korporaal-ziekenverpleger Admadjah had zich in de algemeene verwarring, als gevolg van de ach tervolging van den amokmaker. ongemerkt in de richting van de operatiekamer begeven, doch liet niet ver. gebracht. Hij werd direct naar de operatie kamer overgebracht, doch het onmiddellijk operatief ingrijpen van dr. Eckhardt had geen resultaat, de beide steken in de zijde waren diep en doodelijk en ook hij blies den laatsten adem uit. De Javaansche fuselier Kariodimedjo, die buiten tot tweemalen toe in de zijde werd getroffen, was eveneens opgestaan en had zich in de richting der operatiezaal begeven, waax*heen hij nog een vijftig meter aflegde om vervolgens nogmaals ineen te zak ken. Men hoopt hem met zijn beide wonden in de menstreek in het leven te houden, doch zijn toe stand is ernstig. De sergeant van Dieten was met zijn steekwond in den hals van het bed geloopen. doch buiten de kamer in de gaandei'ij neei'gevallen: de spoedig toe geschoten hulp sloot verdei*e verbloeding met ver bandgaas af, waarna kort daarop behandeling kon plaats vinden; van Dicten is er beter afgekomen dan Kaï'iodimedjo en hoewel de wonde zich ernstig liet aanzien, schijnt het nog wel te zullen meevallch De verwarring was zoo groot, dat toen de over meesterde amokmaker werd teruggevoerd, men hem wilde overgeven aan den met van Dieten bezig zijn- den hoofdverplegei-, en hem geheel losliet. De man scheen echter geen besef te hebben, dat hij vrij was en de hoofdverpleger, meenende dat de met bloed bedekte, eveneens een slachtoffer was, voelde hem den pols! De vergissing werd echter spoedig ingezien en de thans kalm geworden woesteling naar de blok- zaal overgebracht. Bij de overweldiging heeft hij zijn rechtex*arm gebroken. De direct ingestelde commissie van onderzoek bracht den geheelen middag en vooravond door met het afnemen van vei-hooren, teneinde den juisten gang van zaken vast te stellen en trof den amokma ker in volle confessie. Als reden gaf hij op, dat zijn vrouw hem 'smorgexis was komen bezoeken en hij haar de ziekenzaal had zien verlaten met een ande ren man. Hierover was hij aan het piekeren geslagen, waardoor hij tenslotte in een toestand van razernij was gekomen. Toch wist hij, thans geheel kalm geworden, een geheel juiste beschx-ijving te geven van hetgeen zich allemaal had afgespeeld. De gedoode korporaal-ziekenverpleger Admadjah zou over tien dagen den militairen dienst met pen sioen verlaten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5