JlrroiiiiisseiiieiitS'Mbaiji évaitq entsmuren te Alkmaar. Iets over de bisamrat. Strafzitting van Maandag 1 April 1935. Wcrwershoof. APRILMOPPEN WERDEN NIET VERKOCHT. Hoewel 1 April voor Nederland in 't algemeen en Al va in 't bijzonder een dag is van historische be- tcekenis, die gewoonlijk wordt gebezigd voor een onschuldige fopperij, stond de politiezitting geheel builen deze sfeer van grappenmakerij. De eerste vertegenwoordiger op de zittingrol voor komende, was de 18-jarige Adrianus R. te Wer- vershoof, die een paar fantasiekleedjes had verdon keremaand en omtrent wien de heer Wiggcrs rap port uitbracht. De heer R., die steeds had gemankeerd, werd nu door den rijksveldwachter-brigadier Seldenthuis me degebracht. Volgens den vindingrijken Janus was het geen diefstal, maar een ongeluk, maar de poli- tierechter liep er niet in en verlangde filterkoffie en geen prut. De zaak werd opnieuw aangehouden om den winkelier Aker te hooren. Maandag 29 April weer reünie. Anna Paulowna. EEN VREEMDE SINJEUR. Een landarbeider te Anna Paulowna, Jan R., gelij kende op een ongepotloode bewoner uit bet neger- kwartier, had verschillende dwaze diefstallen, waar van hij nagenoeg geen voordeel had, maar hem des niettegenstaande in aanraking brachten met den politierechter. Ook deze man had reeds terecht ge staan, doch werd deze zaak eveneens in handen gesteld van don heer Wiggers, ter fine van rapport. Met algemeene stemmen, officier, rechter, reclassee- ringsambtenaar en de advocaat Mr. Smal, werd be sloten dezen kruimelkleptomaan voonv. te veroor- dcelen tot 4 maanden gev. met ,3 proefjaren en op te leggen dwingende voorwaarden. Alkmaar. EEN MAN, WIEN ALLES TEGENLIEP. Een 41-jarig tandtechniker te Alkmaar, de heer A. T. v. d. B., buiten zijn schuld (door gezichtsvermin dering) buiten betrekking geraakt, had nadien steeds met tegenspoed te kampen gehad en werd in de verleiding gebracht steun te genieten, waar op hij rechtens geen aanspraak mocht maken. Deze maatschappelijke pechvogel stond onlangs terecht en ook wat hem betrof, had Mr. Ledebocr een rap port verlangd. Het advies luidde bij uitstek gunstig en verdachte genoot dan ook een zeer welwillende behandeling. Zoowel officier, Politierechter, reclas- seeringsambtenaar als de verdediger, Mr. Langeveld trokken éón lijn en volgde voorw. veroordeeling tot I maand gev. met 3 proefjaren; zonder eenige voor waarden. II e i 1 o o. DE ZWAKKE BEENTJES. De 49-jarige reiziger voor de drigist firma Rotgans te Schagen, de heer Joh. v. d. S. had zijn vrijheid en zijn betrekking in de waagschaal gesteld, door zijn firma te benadeelen, zoowel in qualiteit van verte genwoordiger als incasseerder. In de eerste plaats verduisterde hij een bedrag van f 34, die hij van een tweetal cliënten de heeren Buiten en Sieperd had geind, terwijl hij ook verschillende goederen, de firma toebehoorende, had ontvreemd. Voor deze treurige feiten stond de stomme kerel thans terecht, huilende en snotterende en een oc casion berouw, dat to laat kwam. Het was geen mooi boekje, dat de beer J. Rotgans van dezen be drieger opendeed. Niet alleen de officieel tenlaste gelegde feiten had hij misdreven, maar ook nog valschheid in geschrifte gepleegd. Bovendien belas terde hij de firma, die hem behandelde als een broe der, bij de klanten, wat de heer Rotgans vooral Vree- selijk vond. Hij had gestolen als een raaf, niettegen staande hij f 20 per week salaris genoot, i 1 toeslag voor een rijwiel, reiskosten en 2Yz procent van den verkoop! De beer Wiggers gaf niets om de goedkoope tra nen van den verdachte. Hij stelde geen vertrouwen in hem. Ongeacht wat de officier zou eischen, wilde de Politierechter nog een nader rapport en bleek het dat het boter aan den galg was gesmeerd, begon hij niet aan de reclasseering. De verdere behandeling werd alsnu tot 17 Juni uitgesteld. Enkhuizen. EEN DAME MET ABNORMAAL LANGE VINGERS. Mej. Paulientjo A., gehuwd met den slagersknecht Jan E. te Enkhuizen, die ons het genoegen van haar bekoorlijke verschijning onthield, had zich doen kennen als een verstokte dievegge, die zich niet onf- zag bij personen waar ze in huis kwam, verschillen de voorwerpen achterover te drukken. Zoo gapte zij ten huize van den heer P. Visser een looper, een kleedje en een stuk tafelzeil, voorts een zilveren bonbonschaaltje, een zilveren lepeltje bij Roelof Kraak. Voorts had deze juffrouw langvinger, verzot op Saffraantjes en bioscoop, zich ook nog wederrech telijk toegeeigend een gouden armband. Gevorderd werd 2 maanden. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. St. Maartensbrug (Zijpe). EEN ONZACHTZINNIGE AGRARIëR. Een 48-jarig veehouder Jacob Gl„ geboren te Hoog woud, thans wonende te St.Maartoosbrug. schijnt 'n snurker, die men, als hij driftig is, 'n beetje uit de voeten moet loopen. Althans stond deze dierentemmer terecht op grond van het feit, dat hij den boerenarbeider Dirk Buik 'n zoodanige, schop met zijn beklomnten voet tegen het lichaam had gegeven, dat een rib werd ge kneusd. Tijdens deze vriendelijke behandeling was napa Buik knecht bij boer Taan en had diens onte vredenheid opgewekt door de koeien onvoldoende uit te melken. De schoo kwam zóó aan, dat Buik zich onder geneeskundige behandeling moest ste1- 'en. De doktersrekening was door den boer betaald Tegen dezen driftkop, die hovondïen óók rio<* snrak wanneer hii zwiigen moest, eicrhfe de Officier niet ..meer" dan 100 pon hoofe of 50 dagen hechtenis. Vonnis f75 boete of 25 dagen. Urk. EEN ITRKER PR A ATTESM AKER. De niet verschenen eilandpr van TMc. Klaas K.. had zijn dorpsgenoot, den koonman T. v. Eerde on een reuze-manier uitgescholden en was mi voor dit on^hnorliik gesnater ter terechtzitting gedaagd en tot f 6 boete of 3 dagen veroordeeld. II r k. OOK DAAR ZTTTF.N FT.FrTRTCTTF.TTSMFT.xrF.RS. De electricien Piet K. te Urk. die was afgestoten en dus van gemeente-eloctriciteit was verstoken, had zich niettemin, gesterkt door ziin vakkennis, zelf geholpen. door stroom af te tannen. Maar hii was niet zoo knap. om te kunnen beletten, dat die dief stal niet werd ongemerkt en de handige Piet heden werd veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen. Urk'. MAX RAER OP TTRK. De 18-iarige npiïngkoonman Willem R. uit Kam- oen toonde zich 3 .Tul! 1934 nn Urk een waard'g na volger van Max Baer. die Camera in de sn«m tim merde. door hii zekeren 18-iarigeo mijnheer K. Post. met wien hii verschil van meem'ng kreeg, 'n recht- sche hoek on -Min hovenlin te nlantsen met zooveel kracht, dat hii direct uitgesteld kon worden. Door den heer R. werd zulks verd«d?ndng genoemd, Ge vorderd werd f15 boete of 10 dagen. Vonnis con form. Akersloot. ZONDERLINGE MFTTTOOF OM HUURKWESTIES TE REGELEN. Volgens dagvaarding had de 28-jarige. dikgehrilde bollenkweeker Petr. Albertus B. te Akersloot den heer A. Kruiienaar ziin collega en huisbaas met een mestvork of green tegen ziin ribbekast gegooid, voor welk onbeschaafd feit hii thans het zonden- bankie bezetelde. Hii vertelde thans dat hii met Befjes 'n huur kwestie had willen regelen. De ze nuwachtig voortra ffel end e heer Betjes, die f 04 land- huur van Petrus had te vorderen, gaf omstandig verslag van ziin bloedig avontuur, waarhii hii zwaar was gewond. Met. witte boorzalf had hii de aange- zichtswonde, welker blauwheid hii nu nog met trots aan Officier en Politierechter vertoonde, na drie weken genezen. Eisch f 15 boete of 10 dagen wegens gewone ordinaire mishandeling. De mestvork moest de Officier wegens gebrek aan bewijs „laten vallen". Uitspraak Politierechter f10 boete of 5 dagen. Bovenkarspel. MET EEN DIENSTFIETS ER VAN DOOR. De 23-iarige boerestekelepikker Petrus Sixtus P. uit Bovenkarspel, was in den nacht van 9 Decem ber te Enkhuizen aan den boemel en had de onge looflijke brutaliteit na het verlaten van ziin stam café op een dienstfiets van de politie aan den haal en naar huis te gaan. Inplaats echter het rijwiel ten spoedigste te retourneeren of de politie kennis te geven, was die politie hem voor en nam zoowel de fiets als Petrus Sixtus mee naar Enkhuizen, ter na der onderzoek. Thans stond de vrijpostige Boven- sarspeler terecht en was de zevende verdachte, die er door den Politierechter op werd gewezen, dat hij zijn handen uit zijn zakken moest halen. Voorts onderscheidde dit ionge mensch zich door een ver bazingwekkend onbehoorlijk optreden. Het verbaas de ons dat hij de zaal niet werd uitgekegeld._ De Officier stond er paf van en vorderde f 35 boe te of 20 dagen. Piet was uitgesproken en werd ver oordeeld tot f 25 boete of 15 dagen. Hoogkaspel. EEN SMID, DIE WORST LUSTTE. De 22-jarige smid Theo Jan V. te Hoogkarspel, had zich te verantwoorden ter zake een „lust- misdriif" en wel het ontvreemden van een worst uit de corrier van den heer Out, die ten behoeve der hongerige jongelieden, die uit de danszaal kwa men, voor het café had post gevat. De waarde van de worst was f0.50. Er was in de', rechtszaal nogal wat „eten" aan die worst, want ook de secretaris der Hoornsche R.K. reclasseering. Mr. Windhaus. moest er nog bij te pas komen. Het leeliike was na melijk dat de worstlïefhebher als reclassant nog in zijn proefjaren was en dus ten uitvoerlegging van dit vonnis dreigt. Eisch f20 boete of 10 dagen. Von nis conform eisch. Huiswaard. ONGEHOORZAAM AAN WET EN WETSDIENA AR. De 27-jarige tuinder Jan W„ wonende te Huis waard, welke heer in den nacht van 16 op 17 Fe bruari onder Oudorp zonder licht reed en door den brigadier-tit. A. Admiraal tot stoppen en afsranpen was aangemaand, had zich van deze ambtsbe moeiing niets aangetrokken en was .doorgereden. Ook later, toen Admiraal hem te grazen had, had Piet zich onhebbelijk gedragen. Gevorderd werd. gelet op den ernst van het feit. 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak f 10 boete of 5 dagen en 14 dagen voor- vaarwaardelijk met 2 proefjaren. Alkmaar. EEN ONWILLIGE ADS P T R ANX LOGEé 1 Een heer, met name Fred de Vr. te Alkmaar, die nog een paar dagen hechtenis te goed was en werd aangehouden door agent Hogevveg, had dezen wets- dienaar voor zijn moeite beloond door hem een boere ieweetwel te noemen. Mijnheer de Vr was niet pre sent en werd veroordeeld, ook in verhand met ziin niet blanco strafregister tot f 25 boete of 10 dagen Hoorn. EEN ONGALANT VISSCHERT.TE. De Hoornsche visscher Cornelis R. te Hoorn, com pareerde op de zondaarsbank naar aanleiding van de eclatante gebeurtenis in het Hoornsche milieu, dat hii op 'n sneeuwigen Februaridag ziin stadge- noote mej. G. Kroonenburg, gehuwd met Joh. Waard, een ongalante mep op haar gezicht had ge geven. Deze scène was het gevolg van een sueeuw bal, die het zoontie van mej. Waard op den bloe menwagen van 's heeren R.'s telg had geworpen. Volgens mej Waard had de verdachte, toen zij fat soenlijk bij R. kwam informeeren. waarom hij haar zoontje zoo had afgetakeld, en zijn klomp had ge broken,. met een reuzestuif opengedaan en haar onder zware vloeken met den dood bedreigd. Me neer zei Reus, ik heb de jongen met geen vinger aangeraakt Vervolgens werd nog gehoord mej. Veldhuiis, die den eed niet wilde afleggen, maar na een gemoede lijk betoog van mr. Ledeboer, haar bezwaren liet zwemmen en tot de gevorderde plechtigheid over ging. Volgens deze dame had de heer R. zich zeer onhoffelijk gedragen. Het feit alzoo bewezen ach tende. veroordeelde de Politierechter hem tot beta ling van f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Den Helder. DE ZWEEP MISBRUIKT. De heer Casparus Theo Sm. te Den Helder leek op 'n vliegenier, maar bleek slechts 'n eenvoudige melkboer te zijn, die in drift ziin stadgenoot Jan Ocqué op 15 Februari op een zweepslag had ont haald. Dit feit werd echter ontkend, hii had zijn paard willen raken en trof miinheer Ocqué, wat de politierechter wel casueel noemde. De lezing van den heer Ocqué klonk echter niet zoo onschuldig en was de melkexpediteur zeer onheusch opgetreden. Zijn pet vloog door de zweepslag van het hoofd en de schrik zat nóg- in z'n knieën, zei getuige. De heer Cabboort, tweede getuige, bevestigde die verklaring en zat de melkboer in ziin ieeren ias er tusschen voor f 20 boete of 10 dagen. Nieuwe Niedorp. DE LAATSTE WAS LANG NIET DE MINSTE. Een 24-jarige stevig gebouwde koopman, Jan W. te N. Niedorp was de laatste, maar lang niet de min ste der Mohikonen. Hij had op 3 Januari in een aan val van hevige drift zekeren Joh. de Weerd met een mes in de hand en rug gestoken. Jan was door dezen de Weerd uitgedaagd om te vechten en had dezen hem een leelijke trap tegen de onderbuik gegeven, waarop verdachte zijn mes trok. De herrie was al aangekomen in de bakkerij van Wit en had de Weerd, die daar knecht was, hem geen goeden mor gen gewenscht. Door de Weerd werd een civiele vor dering ingesteld, welke vordering echter tamelijk overdreven werd geacht. Uit de onderkleeren bleek echter wel dat de verdachte er geducht op los had gekerfd. De schadeloosstelling werd ten slotte vast gesteld op plm. 62 gulden. Er heerschte weinig sympathie tusschen den bak kersknecht en den verdachte. Getuige antwoordde niet op een door verdachte geuit „goeden morgen waarop verdachte tegen den bakker zei: Is die man altijd zoo plezierig? dan donkorde ik hem de deur uit Getuige zei toen: Zou jij dat wel doen? Ze gingen daarop naar buiten, waarop de vecht partij plaats vond. Verdachte was tevoren veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling. Het reclassee- ringsrapport luidde gunstig en verdachte zei nederig, dat hij graag bij zijn vrouw en kinderen wilde blij ven. De officier voelde er echter niets voor om dat alles maar te tolereeren en requireerde onvoorwaar delijk 2 maanden gev. Uitspraak tenslotte 4 maanden gev., waarvan 2 maanden voorwaardelijk en 2 maanden onvoorwaar delijk met 3 proefjaren en schadeloosstelling van f 62.35 aan Joh. de Weerd. De bisamrat is een rattensoort, die oorspronkelijk alleen in Amerika voorkwam en die in 1906 in Bohe- men is ingevoerd met het doel de dieren te kweeken voor de pels. Nadien is het dier over geheel Europa verspreid, o.a. in Engeland, Frankrijk en Duitschland. Uit de bisamrattenkvveekerijen zijn vele exemplaren ontsnapt en het gevolg is, dat men in verschillende landen, vooral echter in Engeland, waar men vergun ningen voor het kweeken en houden van bisamratten uitgaf, niet meer weet, hoe men de in het wild groeiende exemplaren kwijt moet raken. De bisamrat is een rat, die pl.m. 30 centimeter lang wordt, een zijdelings afgeplatte staart heeft, oorspron kelijk leefde van plantaardig voedsel, maar nu ook vleesch eet. Te herkennen is hij erg gemakkelijk, om dat het de eenige rattensoort is, die een zijdeling afge platte staart heeft. Vooral de laatste jaren is men in ons land veel gaan spreken en schrijven over de bisamrat, omdat de laatste jaren de verbreiding zoodanig geweest is, dat het niet te verwonderen zou zijn, als men ze bin nenkort in ons land zou aantreffen. Op het oogenblik is de dichtstbijzijnde vangplaats namelijk slechts 90 k.m. van onze grenzen in Duitschland en 100 k.m. hemelsbreed in Frankrijk. Omdat ze in Frankrijk in de Maasvallei voorkomen is de mogelijkheid in het geheel niet uitgesloten, dat ze de Maas afzakken en zoodoende spoediger in ons land worden waargeno men dan ons lief is. Velen zullen zich de vraag gesteld hebben, waar om is men in ons land nu zoo bang van die rat? Wij hebben reeds zooveel ratten, dat die eene soort er ook nog wel bij kan. Zelfs indien het een rat was, die in niets afweek van de reeds voorkomende soorten, zou toch de invoer nog verre van wenschelijk zijn. Met de bisamrat komt er echter nog wel wat anders bij. Deze wordt voor ons land namelijk dubbel gevaar lijk, omdat het een dier is, dat door zijn graven voor dijken en waterkeeringen buitengewoon gevaarlijk worden kan. Hij graaft namelijk onder water holen en leeft bovendien m kolonies. Omdat de holen onder wa ter hun ingang hebben, duurt 't ook veelal lang voor men de aanwezigheid heeft opgemerkt. In Duitsch land is het verscheidene malen voorgekomen, dat men pas opmerkzaam gemaakt werd op de aanwezigheid van bisamratten, omdat de dijken, vooral spoordij ken, gingen verzakken tengevolge van het ondergra ven door bisamratten. Dat heeft daar zeer veel geld gekost. Als nu de aanwezigheid van bisamratten In Duitschland gevaarlijk is, hoe gevaarlijk moeten wij de aanwezigheid in ons land dan wel niet achten. Wij met onze duizenden en duizenden waterkeeringen en spoordijken. En, als wij dan nog even verder gaan, hoe gevaarlijk zou cle aanwezigheid niet kunnen zijn in Noordholland, dat doorsneden wordt in alle richtin gen door meer of minder belangrijke dijken en dijk jes? Natuurlijk is de bedoeling van dit stukje ieder op merkzaam te maken op dit dier en in gevallen, waar in men meent het dier te hebben gezien, den Plan- tenkundigen dienst te waarschuwen, maar toch be hoeft men hier, voor zoover ik het bekijken kan, niet zoo heel bang te zijn, dat men dé rat hier spoedig zal aantreffen. Die kans is in het Oosten van ons land wel grooter. Te beredeneeren zijn die dingen echter niet altijd en daarom moet men er toch op bedacht zijn. Een gewaarschuwd man telt ten slotte dubbel. Zoodra men een dier ziet, dat men niet vertrouwt, waarschuwe men ondergeteekende. De Ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. VAN HERWIJNEN. St. Pancras. 7. Zooals gewoonlijk gaf Lady Lucia toe. ..Als Berry van zulk een groot belang voor ie is, dan zullen we wel dienen te gaan. Ik hoop echter van harte, dat je hem op het oogenblik nog niet te sterk zult aan moedigen. Het. zou groote dwaasheid wezen ie in een enkel opzicht te binden voordat ie minstens één Londensch seizoen hebt meegemaakt." „Ik kan hem altijd weer loslaten." zei Persis met een vagen glimlach terwiil ze naast haar moeder in den auto plaats nam. „Bovendien moet men zich een weinig amuseeren. Het is hier toch al zoo ge weldig saai, en ie ontmoet niemaPd die de moeite waard genoemd kan worden." „Dat weet ik wel, kindie, en ik kan me indenken hoe afschuwelijk het voor ie moet wezen... vooral voor een persoontie zooals iii. bent." Ladv Lucia wachtte even: ze wist altiid het een of ander od 't juiste moment te zeggen. „Laat den moed echter niet zinken. Ik ben er van overtuigd dat fe er voor beloond zult worden wanneer ie nog wat geduld kunt hebben." Persis trok haar roode lippen tezamen, en er kwam een hoopvoller uitdrukking in haar oogpp. „Tk hoon dat u geliik hebt. moeder," zei ze zacht. „Natuurliik weet ik zelf wel dat ik eerst nog wat van de wereld moet zien, want ik ben nog zoo iong Maar toch... „Je tiid komt nog kindie" verzekerde haar moe der haar mot nadruk. „.Te kunt best nog wat wach ten. Zoo zal iedereen er over denken." Op dat oogenblik bekeek Persis zich in liet smalle door ETHEl M. DELL spiegeltje van den wagen en er kwam een trek van voldoening om haar lippen. „Oh ia. ik veronderstel inderdaad dat iedereen er zoo over zal denken." HOOFDSTUK III. Lady Denham. Een groote, slanke vrouw met zeer rustige bewe gingen en een opvallend bleek gelaat ontving hem in Admiraal Vane-Trafford's salon. Ladv Lucia was er nimmer zeker van of ze op haar gesteld was of niet, hetgeen evenwel niet verhinderde, dat ze haar bewonderde, en ze zag ook inderdaad tegen haar op. Ze was het eenige wezen op wie ze blijkbaar geen indruk kon maken. Met uitzondering van de personen uit haar om geving behandelde Svlvia Vane elkeen op dezelfde manier: met een rustige waardigheid, die niemand kon evenaarden. Mogelijk was het slechts verlegenheid van haar of een zekere natuurlijke terughoudendheid, doch ze bevond zich als het ware in een ondoordring baar fort waarachter ze zich tegen elkeen bescherm de. Haar toewijding voor haar zoon bleek uit alles, maar verder kon men eigenlijk met geen mogelijk heid nagaan wat er in baar omging. Ze omhelsde zich met. een dichten, donkeren sluier, en de nieuws gierigste oogen konden hierdoor niet heendringen. Er deden nimmer eenige nraaties omtrent haar de ronde, en het was ook merkbaar dat ze totaal niets om de meening van anderen gaf. En dit hinderde Ladv Lucia geweldig; ze werd zeer hoffelijk maar nooit met bijzondere hartelijkheid behandeld. Men kon allerminst van mevrouw Vane zeggen dat ze baar zoon op een enkele manier in ziin onstuimige bewondering voor baar mooie dochter aanmoedigde. Svlvia stond volkomen onverschillig tegenover der gelijke dingen: dat wil zeggen: het geluk van baar zoon ging baar natuurliik ter harte, dat snrak van zelf, maar het lag totaal niet in baar bedoeling hem tot een zekere keuze aan te sporen. Het was zelfs heel goed mogelijk, dat ze diep in haar hart de grootste bezwaren had tegen een ver bintenis van Beresford met Persis. waardoor Lady Lucia al ettelijke slapelooze nachten had doorge bracht. En hierdoor was het dan ook dat Ladv Lucia ten gunste van Beresford gestemd raakte. Ze kon niet anders dan een vrouw van zulk een goede afkomst en intellect ten zeerste resnecteeren. die een mogelijk huwelijk tusschen de twee ionge menschen met zoo weinig enthousiasme scheen te beschouwen. Er moest iets bestaan wat de moeite waard was. peins- do Ladv Lucia, maar wat kon het wezen? Sylvia Vane's terughouding maakte alle vragen onmogelijk. Zeer veel menschen geloofden dat het verlies van haar echtgenoot in het begin van den oorlog haar hart had gebroken en haar groote kilte slechts een slagboom uitmaakt welke om puinhoo- nen heen was opgeworpen. Haar oom. Admiraal Vane-Trafford. had die theorie nimmer weggerede neerd en men was geleidelijk gaan aannemen, dat het huwelijk indertijd niet met ziin toestemming werd voltrokken. De overledene, Ronald Vane. was ziin neef en erf genaam geweest, en hii had niets in ziin nadeel te zeggen. Ziin loophaan hoewel zeer kort was eervol, waardoor Beresford's trots waar het de her innering van ziin vader betrof volkomen viel te motiveeren. In de groote sombere eetzaal hing een ieugdpor- tret van hem, en in heel veel opzichten deed Beres ford uiterlijk aan hem denken. Het was echter heel vreemd dat Beresford de eenige was die eenige be- belangstelling voor die beeltenis toonde. Ziin moe der degene die hem geleerd had de nagedachtenis van ziin vader te eeren zat aan tafel steeds met den rug naar het portret toegekeerd. De iongen had zich soms verwonderd afeevraagd waarom het niet in het salon mocht hangen. Op Lacv Denham werden evenwel zelden of nooit ver anderingen aangebracht. Zonder de toestemming van den Admiraal werden zelfs geen nieuwe gordij nen opgehangen. Het viel dus te begrijpen dat hij er later niet verder over nadacht. Hii hield van het huis zooals het nu eenmaal in gericht was en hii zooals hii het uitdrukte. ..alleen met zijn vader wilde wezen" dan was de eetkamer wel het rustigste vertrek dat hii kon uitkiezen. En wat zijn moeder betreft, wist hii dat ze zeer ♦erughoudend wa6. en ze zich slechts me* de grootste krachtsinspanning er toe had kunnen dwingen over den dierbaren dood te spreken, dia van zulk een groote heteekenis voor haar was geweest. Haar hart was gebroken: dat zou met iedere vrouw het geval wezen. Het feit dat hij zijn vader vier faren vóór den oor log niet gezien had, viel te verklaren door de om standigheid dat deze met een geheime zending naar Perzië was gestuurd en vandaar met de eenste de beste gelegenheid naar Frankrijk vertrok. Het was een groot verdriet voor hem dat hij in dien tijd op school was en dus geenerlei kans meer had gehad hem vóór zijn groote opoffering te zien. En hierdoor klemde hij zich dan ook wellicht meer dan anders vast aan de vage. verre herinnering welke hij aan hem had. Volgens ziin opvatting was het portret in de eetkamer geen goede gelijkenis van hem, doch het was alles wat hii van hem had en 'pp'om stelde hii het op priis. Zijn vader scheen er blijkbaar heel weinig voor gevoeld te hebben zich te laten fotografeeren. en in Beresford's oogen was dit eveneens een zeker teeken van grootheid. Hii schuwde de camera dientenge volge eveneens, niettegenstaande de protesten van zijn moeder. Hoeveel hii ook van haar hield, hii kon er eenvoudig niet toe komen, haar hierin ter wille te ziin. Ze drong er evenwel niet sterk op aan. Haar eigen geslotenheid deed haar de houding van anderen waardeeren en ze hield wellicht op een eenigs- zins overdreven wiize angstvallig rekening met zijn opvattingen. Weliswaar ging ze niet altiid op zijn verlangens in. maar tegelijk zag ze die ook niet over het hoofd. Hii moest een zeker gevoel van in dividualiteit behouden en ze had ziin karakter wil- 'en ophouwen met ziin heste opwellingen. Onverschillig hoe streng de Admiraal hem ook mocht straffen, ze kwam er nimmer tegen in ver zet, en Beresford had a! jaren geleden ondervonden 'at het volkomen nutteloos zou wezen in dat op richt een beroep op haar te doen. Op haar lieve, zachte manier trachtte ze hem dingen af te leeren, waarover de Admiraal zich had geërgerd, maar zoover hii zich kon herinneren, had ze nimmer een poging aangewend hem voor straf te behoeden. Ziin macht srheen overheerschend te wezen en ze onderwierp zich op een rustige en te gelijk waardige wiize, zonder iets van slaafsheid. Niettemin Svlvia Vane had een natuurlijke, mooie houding en waardigheid en een groote geslotenheid, welke eigenschappen zij nu eenmaal niet kon even aren. En toen Ladv Lucia dien zonnlgen middag het •alen van Lacv Denham betrad voelde ze zich in de nabiiheid van een persoonlijkheid. welke zelfs de dogmatische oude Admiraal niet tegen haar wil kon onderdrukken. Hiervoor bestond natuurlijk e»n rnden de een of andere verborgen reden dacht ze voor de zooveelste maal. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6