Polen afkeerig Bezoekt de VERGADERING Saamhorigheid in Crisistijd. Buitenland van een Oostelijk pact Vrijzinnig Democratische Bond. Mr. A. M. JOEKES, KOMT ALLEN! De executie van landelijke eigendommen. Bereidt Abbessynië zich voor' De strijd om de lucht 1800 oorlogsvliegtiugèn Marktberichten. Donderdag 4 April 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst COUR 78ste Jaargang. No. 9694 Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Duitschland's luchtmacht even sterk als de Britsche België in nood! Polen wil niet! Wel zijn de berichten uit Warschau zeer vaag en niets zeggend, maar het weinige dat doorsijpelt, wijst er onmiskenbaar op, dat de Poolsche militaire dic tator Pilsudski elke medewerking aan een Oostelijk pact verhindert. Mogelijk zou de minister van Buitenlandsche za ken, Beek nog tot een compromis bereid blijken, maar de eigenlijke leider der Polen ziet de belan gen van zijn land anders en dus zal Eden wel on verrichter zake Warschau verlaten. Het heet dat Polen bevreesd is om bij een stelsel van collectieve pacten het slagveld van Europa te worden, doch wij mogen vrij aannemen, dat de schoen elders wringt. Wij hebben de moeilijkheden reeds gisteren uit voerig besproken en blijven van meening dat de wensch tot gebiedsuitbreiding de hoofdoorzaak is van het geringe succes. Nog geen duurzame vrede in Europa. 'Als de Engelschen straks hun rapport uitbrengen en in Stresa moeten adviseeren over de aan te ne men houding der ex-geallieerde groote mogendhe den, dan zal wel duidelijk blijken, dat slechts de winnaars van den wereldoorlog of laat ons liever zeggen, de door landwinst verzadigden den toestand willen laten zooals hij is, maar dat de lijdende par tijen van een definitieven afstand van hun vroeger eigendom niet willen weten. Nu is het natuurlijk buitengewoon gemakkelijk om aan Hitier, Horthy, Koning Boris en anderen oorlogszucht te verwijten en zichzelf als een engel des vredes te verheerlijken, maar minder gemakke lijk is het om de zelf gemaakte fouten bij het slui ten van de vrede te erkennen en nog moeilijker om deze misgrepen door een nobel en groot gebaar te herstellen. Wij vreezen dan ook, dat Europa nog zeer lang zal moeten zuchten onder bepaalde dwaasheden door Clemenceau en de zijnen in hun overwinningsroes begaan en zien nog geen teekenen, die op een de finitieve rusttoestand in Europa wijzen. Men versta ons echter goed! Het is in het geheel niet uitgesloten, dat een of andere overeenkomst vrijwillig of onder dwang tot stand komt, die voor de eerste jaren elk militair op treden onmogelijk zau maken, maar zoolang de groote ontevredenheid der steeds in kracht toene mende overwonnenen niet wordt weggenomen, zal er van duurzame vrede in ons werelddeel niet kun nen worden gesproken. DUITSCHE LUCHTVLOOT EVEN STERK ALS DE BRITSCHE. In het Lagerhuis heeft Sir Simon op de vraag of Hitier hem bij zijn bezoek ook iets had meegedeeld over de sterkte van de Duitsche luchtmacht, ge antwoord. dat de Führer te kennen heeft gegeven, dat de Duitsche luchtmacht ongeveer gelijk staat met de Engelsche. Natuurlijk kwam de vurige Churchill onmiddel lijk met het verzoek om onder deze omstandigheden nog voor de Paaschvacantie over de defensie van het rijk te debatteeren, doch Macdonald wees dit van de hand met verwijzing naar de volbelaste agenda. Toen ook Lansbury op een bespreknig aandrong, gaf de minister-president te kennen, dat hij wel een schriftelijk voorstel wilde tegemoet zien, doch dat men uit deze concessie niet moest afleiden, dat hij aan het verzoek zou voldoen. Het is wel zeer duidelijk, dat de Britsche regeerïng de komende bespreking ente Stresa en Genéve eerst hchter den rug wil hebben, alvorens de openbare de batten over de bewapening van het Britsohe impe rium tc laten houden. Blijkbaar heeft men voorloopig genoeg van „open hartige" politiek en wil men het thans liever zoe ken in meer geheime besprekingen met de vroegere hondgenooten. PRIJSSTIJGING IN BELGI6. Wij leunen niet nalaten nog even terug te komen op den Belgischen toestand. De van 7 cent op 5 cent gebrachte franc brengt Zulk een verwarring in het Belgische publieke le ven, dat de regeering niet weet, wat het eerst te doen om de meest ernstige gevolgen van de devalu atie te matigen. Zij wendt zich daartoe tot den tus- schcnhandel (dus de voorraadhouders) en vraagt hen om de prijzen niet te verhoogen, dus m.a.w. om verlies te nemen. Dit is natuurlijk een toestand, die niet kan blij ven en ook niet zal blijven. Trouwens de meeste goederen in België zijn thans reeds belangrijk gestegen en het spreekt vanzelf, dat dit aantrekken der prijzen moet voortgaan tot dat ze met circe 40 pet. zullen zijn gestegen. Hieraan is nu eenmaal niets te doen en daar deze prijsverhooging neerkomt op een evenredige salaris- cn loonsverlaging, zijn tal van loonconflicten te wachten, daar toch moeilijk is aan te nemen, dat de loontrekkenden zich zonder strijd in dezen nieu wen toestand zullen schikken. Is ook de loonsverhooging eenmaal een voldongen feit, dan staat men weer voor dezelfde sombere fei ten maar in veel ongunstiger conditie. Men zal dan een gedeelte der muntgarantie heb ben omgezet in niet rentegevende werken en dus een scherpe aanval op de franc met veel minder succes kunnen weerstaan, terwijl men een door strijd sterk verbitterde arbeiderstand heeft gedron gen naar het communisme en het fascisme. Daarenboven blijkt reeds nu, dat het buitenland er niet aan denkt om de Belgische export tegemoet te komen. Integendeel! - op MAANDAG 8 APRIL, om 8 uur in „Cérés" te SCHAGEN, waar de Heer lid der Tweede Kamer, zal spreken over: Frankrijk vermindert de contingenten, Italië wcnscht geen grooter kwantum Belgische produc ten toe te laten, Engeland overweegt bescherming tegen de goedkoope Belgische aanbiedingen. Kortom overal ziet men verweer tegen de te vreezen valuta- concurrentie. Het lot van België moet een goede les zijn voor onze eigen devaluationisten en hen leeren, dat de tijden waarin muntverzwakking nog eenige voordee- len kan hebben onherroepelijk voorbij zijn. De stelsels van contingenteeringen, waarvan thans elk land in rijke mate is voorzien, werken als een uitmuntend pantser tegen onreëele concurrentie. Wij kunnen in de gebeurtenissen in België dan ook niet anders zien dan een ernstige waarschu wing tegen avonturen op monetair gebied en als wij naast de economische, de politieke gevolgen be schouwen, dan vreezen wij, dat vooral de socialis ten sterk zullen moeten bloeden voor het volgen van de politiek van hun partijgenoot de Man. Toegegeven moet worden, dat zij allerminst van ganscher harte hebben medegedaan, maar hun po litieke wanhoopsdaad zal hun toch ongetwijfeld op den duur zeer zwaar worden aangerekend en zeker blijken een doodsteek te zijn, toegebracht aan de Belgische democratie. DIR.-GENERAAL ZUIDERZEEWERKEN. Ir. V. J. P. de Blocq van Knffeler eervol ontslag verleend. Bij Kon. besl. is, wegens verandering in de inrich- richting van het dienstvak, waartoe hij behoort, eer vol ontslag verleend aan ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, te 's Gravenhage als directeur-generaal der Zuiderzeewerken. NIEUWE NIEDORP. Brand. Gisteravond brak brand uit in het burgerwoonhuis van den heer H. Kossen, welk perceel door zijn zoon bewoond wordt. Het huis brandde totaal af. Niemand was in het brandende gebouw aanwezig en de brand word dan ook ontdekt door de buren. De brandweer was aanwezig, doch kon niet ver hinderen dat het huis een prooi der vlammen werd. Getroffen regeeringsmaatregel als een voor- loopige bedoeld. Wettelijke regeling in vergevorderden staat van voorbe reiding. Omtrent de bespreking, die op Dinsdag 2 April aan het departement van Justitie met de ministers van Justitie, van Economische Zaken en van Financiën heeft plaats gehad omtrent de door de regeering ge troffen maatregelen met betrekking tot de landbouw- hypotheken, wordt van bevoegde zijde het navolgende meegedeeld: De vertegenwoordigers van de verschillende organi saties zijn allen in de gelegenheid gesteld de wen- schen en bezwaren, waartoe de getroffen regeling hun aanleiding gaf, ter kennis van de ministers te bren gen. De getroffen maatregel tijdelijk. Hunnerzijds hebben de ministers vooral den na druk gelegd op het bijzonder karakter van den maat regel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is de maatregel alleen bedoeld als een voorloopige, in afwachting van het tot stand komen van een zich in ver gevorderden staat van voorbereiding bevin dende wettelijke regeling. Wanneer de regeering deze wettelijke regeling aan hangig zou hebben gemaakt zonder eerst dezen tij- delijken maatregel te treffen, zou het groote gevaar hebben bestaan, dat inmiddels minder scrupuleuze crediteuren als hoedanig de regeering de ter confe rentie vertegenwoordigde instellingen zeker niet be schouwde tallooze executies zouden hebben gefor ceerd. De lijkkisten der slachtoffer, van het airto-ongeluk: te St Michiels Gestel worden op het kerk- hol te Vught -In de groeve .neergelaten EEN ITALIAANSCHE VERKLARING. Naar Reuter uit Rome meldt, is de Italiaan- sche regeering de meening toegedaan, dat de Abessynische regeering zich voorbereidt op het voeren van oorlog. Aldus luidt een officiëele Italiaansche ver klaring, die gisteravond is gepubliceerd. Beperking tot het terrein van de landbouw- hypotheken. In de tweede plaats vestigden de ministers er de aandacht op, dat zoowel de getroffen tijdelijke maatl regel als het in te dienen wetsontwerp zich uitslui tend bewegen op het terrein van de landbouwhypothe- ken,.waar de positie een geheel andere is dan bij de hypotheken op andere eigendommen. Immers de overheid verleent aan het landbouwbe drijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor ondergang te behoeden. Zij moet daarbij even wel invloed kunnen uitoefenen op de verstrekking van dezen steun en weten aan wie en in welke mate hij uiteindelijk ten goede komt, omdat hij aan zijn doel zal blijven beantwoorden. Indirect worden de hypothecaire credieten door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun zou er waarschijnlijk van de betaling van rente en aflos sing op de landbouwhypotheken in verreweg de meeste gevallen weinig of niets terecht komen. De getroffen tijdelijke maatregel doet nu niet anders dan een regeling treffen, waardoor wordt voorkomen dat van de door dien steun veroorzaakte waarde vermeerdering van het onderpand in gevallen van onredelijke executie partij wordt getrokken. Eenige bezwaren tegen de getroffen regeling inge bracht, zal de regeering in overweging nemen. Zij is bereid om, waar blijkt, dat de regeering leemten vertoont, deze aan te vullen. Waarborgen voor juiste toepassing. Tenslotte hebben de ministers er prijs op gesteld nog eens nadrukkelijk te constateercn, dat zij zelf voor niets zoo huiverig zijn als voor maatregelen, die het credietwezen zouden ondermijnen. Juist met het oog daarop is de regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur slechts als zeer tij delijk bedoeld en is zij bovendien omgevenmet waar borgen, om willekeur bij de toepassing uit te slui ten. De minister van oeconomische zaken doet zich. toch, alvorens eenige beslissing te nemen, advisee ren door een cornmisie, welker samenstelling den waarborg geeft, dat zij bij het uitbrengen van haar adviezen met het algemeen belang, dat is gelegen in een op vertrouwen gevestigd credietwezen, ter dege rekening zal houden. De voorzitter der com missie, de oud- minister van justitie, mr. J. Don- ner,e heeft bij de installatie van de commissie daar van reeds aanstonds doen blijken. De regeering vertrouwde, dat de gehouden be spreking aan de vertegenwoordigende organisaties de overtuiging zou hebben gegeven, dat zij den ver deren loop van zaken met gerustheid konden af wachten. Simon verklaart in het Lagerhuis, dat Hitler hem te Berlijn heelt te kennen gegeven, dat de Duitsche luchtbewapening op pariteit staat met de En gelsche. In het Engelsche Lagerhuis heeft Simon op de vraag of Hitler hem bij zijn bezoek te Ber lijn had ingelicht over de sterkte van de Duitsche luchtmacht geantwoord: Ten naas tenbij. In algemeen bewoordingen heeft de rijkskanselier te kennen gegeven, dat de te genwoordige stand van de Duitsche luchtbe wapening op pariteit stond met die van En geland. Onmiddellijk stond Churchill op en vroeg of de premier, met het oog op de belangrijke mededeeling, die de minister van buiten landsche zaken zooeven had gedaan, zijn besluit van gisteren om niet meer voor de Paaschvacantie over de defensie des rijks te debatteeren niet wilde herroepen en alsnog een middag voor dat doel aanwijzen? Een Reuterbericht uit Berlijn meldt: Het is onmogelijk officieele cijfers te krijgen in verband met de door Hitler aan Simon verstrekt,© inlichtingen, maar in Duitsche luchtvaartkringen werd in de afgeloopen week gezegd, dat Duitschland op het oogenhlik in het bezit was van 1800 gevechts- en bombardementsvliegtuigen. SCHAGEN, 4 April. 5 paarden f 100—300 45 geldekoeien, raag. f80—150; 32 idem, vette f 100—245; 20 kalfkocien flCO—180 4 inpken f75—90, 520 nucht. kalveren f4—12, 70 scha pen, vette f 1419. 239 overhouders f 10—15, 19 var kens, vette, per Kg. f 0.40—0.42. 85 higgen f 12.50— 17.50, 11 konijnen f 0.50—1.25. 0 kippen fO.50—1 EIERVEILING, SCHAGEN, 4 April. Aangevoerd 120 part. 106.000 kipeieren, 7 part. 6500 eendeieren, 8 part. 42 kievitseieren. Prijzen kip- eieren f 1.90, eendeieren f 1.S0—1.90, kievitseieren f 12. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nummer van Zaterdag a.s. BROEK OP LANGEND] JK, 4 April. 4500 Kg. uien f 4.204.70, driel. f 1.30, grove f 4.60 —4.70, nep f 1.20—1.70, 2250 Kg. peen f 1.10—1.30. Roode kool f 11.60—15.50. gele kool f 1—1.40, D. wite kool 0.701.30. NOORDSCHARWOUDE, 4 April. Uien f 3.904.80, driel. f 1.90—2.40, grove f 4.40—5, gele nep f 2, Peen f 0.70—1. Kleine neon 40—S0 et., roode kool 10.60—16.50, taaie gele kool 3. 60, gele kool 1— 1.60. D. witte -kool 1.070—4.10.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1