De radio in dienst van den vrede. Donderdag 4 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9694 Het oordeel van de regeeringen gevraagd. Ernstig ongeluk in Poolsche kolenmijn. Gruwelijke misdaden in Duitschland. TEGEN DE OORLOGSWINST. Drastisch ontwerp in Amerika. Groote uitgaven in Amerika op komst Intern. Fascisten-conferentie te Amsterdam. Muntmeterdief op heeterdaad betrapt. TERLEP's DROGISTERIJ De gevolgen van de devaluatie in België. De visscherij op de afgesloten Zuiderzee. Het plan van een Volkenbondsconventie voor dit doel. Dc secretaris-generaal van den Volkenbond heeft gister voor de tweede maal en ont- werp-internationale conventie met betrek king tot het gebruik van de radio ten dien ste van den vrede aan de regeeringen toe gezonden. Een commissie van deskundigen had reeds verleden jaar op verzoek van het Volkenbondsbureau voor intellectueele sa menwerking te Parijs een tekst opgesteld, die aan de Volkenbondsvergadering van Septem ber was voorgelegd en waarover de regee ringen hun oordeel hadden te kennen te geven. De corr. van de N.R.Crt. meldt hieromtrent nog het volgende: In October 1934 heeft een kleine commissie aan de hand van 32 antwoorden der regeeringen, waar onder er dertien ondanks principieels instemming met het doel der conventie toch verschillende amen dementen hadden voorgesteld den tekst nog eenigs- gewijzigd. Het is deze gewijzigde tekst die thans an dermaal aan het oordeel der regeeringen wordt on derworpen. Van de 32 regeeringen, die geantwoord hebben, zijn er slechts twee, nl, de Ver. Staten en Brazilië, die werkelijk ernstige bezwaren hebben gemaakt. Duitschland, waar deze conventie juist zoo doeltref fend zou kunnen werken, heeft natuurlijk geenerlei antwoord gezonden. Voor de toepassing der conventie wordt voorge steld, dat de bepalingen niet alleen bindend zouden zijn voor de radiodiensten, doch een karakter zullen dragen van wederzijdsche verplichting van toetre dende staten zelf. De regeeringen dier staten zullen dus een nauwlettende controle op de zendstations moeten uitoefenen dat de conventie inderdaad wordt nageleefd. Het doel der conventie is te verhoeden, dat de ra dio gebruikt wordt op een wijze, die de goede inter nationale verstandhouding zou kunnen schaden. Dit middel van gedachtenoverbrenging moet juist wor den aangewend voor de bevordering van een betere wederzijdsche verstandhouding tusschen de volkeren. Om dit doel te bereiken, zullen de staten zich moeten verplichten op hun gebied alle uitzendingen te verbie den, eventueel onmiddellijk stop te zetten, die de be woners van een andere verdragsluitende partij zou den aansporen tot handelingen in strijde-met de bin- nenlandsche vrede of veiligheid van die landen. Ver der zouden de verdragsluitende staten ervoor moeten waken dat de uitzendingen op hun gebied een aan moediging tot den oorlog zullen inhouden nog tenden tieuze berichten zullen verspreiden die de internati onale verstandhouding kunnen schaden. Zij zullen een scherpe controle moeten uitoefenen op de juist heid van de uitgezonden berichten met betrekking tot den internationalen toestand, vooral in tijden van internationale crisis. Mocht een onjuistheid blijken dan zou deze onmid dellijk moeten worden verbeterd. Voorts zullen de regeeringen maatregelen moeten treffen om het uitzenden van inlichtingen over an dere volkeren, die een beter onderling begrip zouden kunnen aankweeken, te vergemakkelijken. Aan de ontwerp-conventie is nog een aanbeveling toegevoegd, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken, dat in tijden van internationale spanning de verdragsluitende partijen zullen beraadslagen over de mogelijkheid om door onderrichtende uitzendingen een gemeenschappelijke actie te voeren teneinde tot ontspanning en kalmeering te komen. De regeeringen zijn uïtgenoodigd voor 1 Juli a.s. hun oordeel over deze gewijzigde ontwerpconventie aan den Volkenbond mede te deelen of een speciale conferentie voor dit doel bijeen te roepen dan wel de Volkenbondsvergadering de zaak zal kunnen aanne men en afdoen. Zes arbeiders opgesloten. Dinsdagmiddag brak in een schacht van de Sobieski- mijn in het Dombrova-gebied de dam van een water ader door. Een deel van het steunwerk van de schacht werd onderspoeld en zes mijnwerkers werden onder de kolenmassa bedolven. Onmiddellijk werd het red dingswerk ter hand genomen en na eenige uren slaagde men er in drie arbeiders te bergen. Zij had den slechts lichte verwondingen opgeloopen. Tegen den avond werden nog twee aibeiders gevonden. Een hunner was reeds overleden, terwijl de andere met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het laatste slachtoffer, een jon gen, is nog niet gevonden. Tachtigjarige vrouw, haar dochter en kleinzoon vermoord. Regensburg: Gistermorgen ontdekte men In Daberg in de nabijheid van Furth im Wald in de hof stede van Frau Weber, welke eenzaam temidden van de eilanden is gelegen, een gruwelijke misdaad. Dc ongeveer 80-jarige vrouw, haar 44-jarige dochter en het 10-jarig zoontje der dochter, werden vermoord aangetroffen. Het huis zelf was leeggeroofd en het vee wegge dreven. De mogelijkheid bestaat, dat de misdaad reeds Zondag is gepleegd. M u n c h e n: Maandagavond werd in een pen sion te Garmisch een 52-jarige vrouw dood op haar kamer gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat zij in het bezit was van eenige zeer kostbare juweelen, die zijn verdwenen, zoodat men met een roofmoord te doen blijkt te hebben. Verdacht van de daad wordt een 18-jarige Poolsche Tongen, Jesko von Spingier, voor wiens opsporing een bolooning van 300 mark is uitgeloofd, Belastingen van 94 en 100 pet.; controle op de beurzen en het prijsniveau. Volgens een bericht van United Press uit Washing ton heeft de senaatscommissie-Nye, welke belast is met het onderzoek naar de bewapening thans haar wetsontwerp inzake de wapenfabricage en de be perking van de oorlogswinst voltooid en het con gres heeft het ontwerp vandaag op de agenda ge plaatst. De leiders van het bondsbestuur schijnen voorne mens te zijn, het voorstel der senaatscommissie-Nye te verwerken in het systeem der nationale verdedi ging, dat zij binnen zeer korten tijd hopen te verwe zenlijken. Het nieuwe ontwerp van de commissie bevat de invoering van een belasting van 2800 dollars op een jaarinkomen van 10.000 dollars en een belastingtoe slag van 94 procent voor hoogere inkomens. Voor firma's bedraagt de belasting 50 procent op de eerste 6 procent van de winst en 100 procent op hoogere winsten. In geval van oorlog voorziet het ontwerp verder in de aanstelling van een autoriteit, welke belast zal worden met net bestuur van de industrie en de om zetting van bepaalde firma's voor de oorlogsindu- trie. Gedurende den oorlog zullen op de bedrijven geen afschrijvingen worden gedaan. Voorts kan de president de beurzen sluiten en de prijzen vaststel len. Tenslotte zullen krachtens de nieuwe wet aan de wapenindustrie leeningen worden verstrekt, waarvoor om te beginnen een bedrag van 500 mil- lioen dollars beschikbaar wordt gesteld. Naar Reuter betreffende het nieuwe wetsvoorstel dat uitsluitend van kracht zal zijn in tijden van oor log, nog nader meldt, zullen volgens dit ontwerp in geval van oorlog de directies en employé's van wapenfabrieken in het leger worden ingelijfd met rangen, welke niet hooger zijn dan die van brigade generaal met de tractementen, verbonden aan hun legerrang. Weigeren de industrieele .magnaten hun eigen belangen op te offeren aan het welzijn van het algemeen, dan zullen zij naar het front worden ge zonden. Het nieuwe wetsvoorstel zal vermoedelijk in het congres aanleiding geven tot felle debatten. Het vormt namelijk een uitdaging aan de regeeringslei- ders in 't huis van afgevaardigden, die zich hebben verklaard voor de onmiddellijke bespreking van een voorstel-Mc. Swain, dat veel gematigder is. Dit voor stel voorziet in de vaststelling van een redelijk prijs niveau door president Roosevelt. Anderzijds evenwel brengt het wetsvoorstel van de senaatscommissie-Nye een aanzienlijke verlaging van de belastingen met zich en zal de regeering in derdaad een onbeperkte controle kunnen uitoefenen op de grondstoffenmarkt, de effectenbeurs, en het prijsniveau. KIJKEn is KO0PEfUijCLOECK i Vooral voor leger en vloot. 1 Volgens de tot dusver ter beschikking staande ge gevens zijn de Vereenigde» Staten voornemens in het komende begrootingsjaar 'n bedrag van 1.290.000.000 dollar uit te geven. Van dit bedrag komen 341 mil lioen dollar ten laste van het legerburget en 475 millioen dollar ten laste van het marinebudget. Voorts zou het in het voornemen liggen 400 millioen dollars aan het Emergency fund te onttrekken en voor de motoriseering van het leger te gebruiken. Volgens een bericht van Associated Press wordt thans op de marinewerven den geheelen dag door gewerkt. In de artilleriewerkplaatsen vinden 8400 arbeiders werk, tegen het vorig jaar slechts 3000 abeiders. j Overtreding van het verbod van politieke werkzaamheid van vreemdelingen? - Vragen van Kamerleden aan den minister van Justitie. Op 29 en 30 Maart j.1. heeft in het Amstel-Hotel te Amsterdam een internationale fascistische confe rentie ter bevordering van het universeele fascisme plaats gehad, waaraan behalve door ir. Mussert werd deelgenomen o.a. door afgevaardigden van De nemarken, Noorwegen, Frankrijk en Ierland, onder voorzitterschap van een Italiaanschen fascist, en waar een resolutie is aangenomen, die de strekking aangeeft der in de onderscheidene landen te voeren fascistische actie. Naar aanleiding van deze conferentie heeft de heer Mendels aan den minister van Justitie het vol gende gevraagd: Waren deze buitenlanders niet onderworpen aan het verbod voor vreemdelingen om hier te lande aan eenigerlei actie van politieken aard deel te nemen? Zoo ja, waarom niet? Indien dit verbod wèl van toepassing was, zijn er dan maatregelen genomen het te doen opvolgen, en zoo ja, welke? Door den heer Schalker zijn hieromtrent eveneens vragen gesteld. Daarin wijst hij er bovendien op, dat de heer A. Mussert vergezeld was van zijn „chef van afdeeling Buitenlandsche Zaken" Graaf Ober- dorff. De heer Schalker vraagt in verband hiermee, of de minister kan mededeelen of genoemde graaf Oberdorff van Nederlandsche, dan wel Duitsche of andere nationaliteit is en indien het eerste niet het geval mocht zijn, of er dan naar de meening van den Minister geen aanleiding is dezen vreemdeling in verzekerde bewaring te stellen, dan wel hem het verder verblijf in Nederland te verbieden, daar hij zich blijkbaar schuldig maakt aan politieke werk zaamheid, wat naar de meening der Regeering hier voor vreemdelingen niet geoorloofd is. Voorts vraagt hij, of de minister niet van meening is dat er aanleiding is een onderzoek in te stellen naar wat precies het doel en de werkzaamheid is van de z.g. „afdeeling Buitenlandsche Zaken", die A. Mussert er op na blijkt te houden en van de re sultaten van een dergelijk onderzoek de Kamer op de hoogte te stellen. Gearresteerd en naar het Huis van Be waring overgebracht. Op een avond van de vorige week hoorde de be wonen- van een bovenhuis in de Nieuwe School straat te 's-Gravenhage, een verdacht geluid in de gang van zijn woning. Vermoedende, dat men aan den muntmeter morrelde, begaf hij zich naar bene den en zag. dat het geldbakje, inhoudende 8 gul dens, uit den electrischcn muntmeter was wegge haald. Onmiddellijk zich naar buiten begevende kon hij nog juist zien hoe een man, die de Kazerne straat inliep, zich bij een tweeden persoon voegde, waarna beiden zich snel verwijderden. De twee mannen volgende, wees hij hen beiden in de Kazernestraat aan een agent van politi'i aan, die het tweetal aanhield. Het bleek dat een van hen, een bekende muntmeterlichter, de 33-jarige J. C. A. B. was. Hij had 8 losse guldens in den zak en had bovendien een sleutel bij zich, waarmede de straatdeur van het bewuste perceel aan de Nieuwe Schoolstraat kon worden geopend. Ook werd het vermiste muntmeterbakje gevonden op denweg.dien verdachte gevolgd had. De man, die zich onderweg bij hem had gevoegd, bleek te zijn de 29-jarige L. v. G. Na beëindiging van het onderzoek is deze laatste gp vrije voeten gesteld, terwijl B. ter beschikking van de Justitie is gesteld. Barometerstand op Dinderdagmorgen 8 u.: 755 m.M. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. Wind: West. Verdere vooruitzichtenWeinig verandering. Wij verhuren Baby-Weegschalen f 0.50 per week en fl.50 per maand en verder alle andere Verplegingsartikelen. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. I De maatregelen tegen de prijsstijging. Eerste ver schijnselen van vermindering der werkloosheid. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: De regeering heeft de besprekingen met de lei ders van de groote distributiebedrijven voortgezet en van de meesten gedaan gekregen, dat zij voor- loopig tot geen prijsverhooging zullen overgaan. Dit geldt onder meer voor het bakkersbedrijf te Brus sel, waar voor Maandag 16 dezer geen stijging van den broodprijs wordt voorzien. De prijzen van bak- steenen uit de streek van Boom blijven eveneens on gewijzigd, evenals de prijs van margarine en de meeste kleedingartikelen. Voor benzine zal de ver hooging slechts 7 pet. bedragen. Uit Parijs is bericht ontvangen, dat de Fransche regeering er aan denkt vvisselsurtaxe in het leven te roepen, welke op in Frankrijk geimporteerde Bel gische en Luxemburgsche porducten zou worden ge legd.. Ook zullen de tabellen der contingenteeringen betreffende België en Luxemburg worden herzien. De paniekstemming aan het luwen. In de Bruss'elsche agglomeratie valt een lichte ver mindering van de werkloosheid waar te nemen. Ook is de paniekstemming, die zich van een deel der be volking had meester gemaakt en velen bewogen had tot het inslaan van groote voorraden levensmidde len en kleedingstuklcen grootendeels geweken. In de meeste winkels was de verkoop-Woensdag weer na genoeg normaal. In de grens gebieden worden som mige winkelzaken door Fransche, Duitsche, Luxem burgsche en Nederlandsche automobilisten letterlijk leeggekocht. Öok daar zullen nu beschermingsmaat regelen worden getroffen. Woensdagmiddag had minister-president van Zee land een onderhoud met de Luxemburgsche minis ters Bech en Dupong. Het onderhoud liep over den toestand, geschapen door de devaluatie en ovér de Belgisch-Luxemburgsche betrekkingen. Het werd on der de middaguren voortgezet ten huize van den mi nister-president in de voorstad Boschvoorde. Omtrent het resultaat van de besprekingen kon niets worden vernomen. Een bijzonder reglement. I Gisteren is verschenen Staatsblad no. 135; bevat tende een Koninklijk besluit van 15 Maart 1935. tot nadere wijziging van het bijzondere visscherijregle- ment voor de afgesloten Zuiderzee. Na artikel 7 van dit reglement wordt een nieuw artikel 7a inge voegd, luidende aldus: „1. Het is, behoudens het bepaalde in de volgen de leden van dit artikel, verboden te visschen met eenig vischtuig van 16 Maart tot 31 Mei. 2. Het is verbaden te visschen met spiering-net ten van 1 Mei tot 31 Mei. 3. Geen gesloten tijd wordt vastgesteld voor den aalkorf, de aalkubbe, de aalfuik, den aalzak, den aaldobber, het aalhoekwant, de peur, het kruisnet, den dwarskuil, den kwakkuil, het botkornet., het botsleepnet, het bothoekwant, het staande botnet, den wonderkuil en de wijm, voor zoover het vis schen met de laatste twee vischtuigen vergund is ingevolge het bepaalde in artikel 5, letter c, van dit reglement." Staatsblad 136 bevait een Koninklijk besluit van 15 Maart tot wijziging van het bijzonder visscherij- reglement II, met betrekking tot artikel ,5 lid 2, ten aanzien van de vischzegen. 468e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 3 April IC' Hooge Prijzen 100.— 4787 Pryzen van 30. 168 477 926 973 1128 1198 1218 1777 -i-795 2013 2298 2860 2973 3515 3929 4097 4163 4241 5209 5445 5788 5968 6118 6246 6841 7072 7222 7579 7820 8215 8239 8319 8536 8771 896" 9258 9492 9497 9916 10026 10132 10609 10639 11021 11356 11366 11404 11554 12331 12688 12997 13403 13557 13804 14390 14485 14882 14943 5419 15494 15891 15917 16480 16608 16719 16864 16957 17073 17096 17597 17607 18047 18082 18103 18275 18279 18677 18702 18823 18850 18881 18934 19106 19221 19422 19443 19569 19648 19748 19805 19806 19973 20083 20248 20326 20375 20397 20398 20448 Verbet. 2e klasse, 2de lijst: 13571 m. z. 13591.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5