Sparta I - Halfweg I FELLE BRAND TE ROTTERDAM. DE GOOIWEEK. PAASCHTENTOONSTELUNG. STEUN VOOR DEN TUINBOUW. Anderhalf mfllioen in 1935. Een strijdtooneel. VERGIFTIGING DER TWEE DUITSCHE VROUWEN. Twee zwaar gewonde jongemannen gevonden. TERLEP's DROGISTERIJ EDEN TE LONDEN TERUGGEKEERD. Ook nood in den Engelschen landbouw. Het stoomschip „Normandië." Vandaag is het de laatste dag van de Schaver Gooiweek en dus zullen er nog velen ziin, die nog cn kansje zullen wagen. En die kans is er nog meer dan te over. Niet alleen om de f100 aan dagprijzen, maar een ieder dingt nog mee naar den hoofdprijs. En 10 bonnen heeft men gauw genoeg bij elkaar. Dat hot bovendien niet moeilijk is, bewijst onder staand namenlijstje der winnaars van de dagprijzen van Woensdag en Donderdag: fSO.M. Huiberts, Schagen. No. 9999. f20.— Vogelzang, 't Zand, 9996. f 15.S. v. d. Hagen, Schagen. 9976. f10.A. Rezelman, Schagen. 9969. f 7.50 J. Groot, Schagen, 9943. f 5.A. Watertor, Schagen 9929. f 5.Hartog. Schagen, 9928. f 2.50 M. Vries. Koegras. 9886. f 2.50 A. Kaaij, Vennik, 9882. f 2.50 A. Rezelman, Schagen, 9881. 't Is bijna overbodig om neer te schrijven dat ook de a.s. Paaschtentoonstelling in alle opzichten we derom een groot succes beloofd te worden, tenminste als het voorjaar maar met ons is en het een heer lijke zonnige dag wordt. De aangiften voor de verschillende rubrieken is weer groot en 't zal op ons marktterrein weer een uitgekozen^koppel best vee worden. Immers niet min der dan 151 nummers zijn aangegeven. Ook wolvee, ongeveer een 100 stuks schapen en rammen. Vooral de laatsten zijn buitengewoon goed vertegenwoordigd. De rubrieken vette varkens, zeugen, dekbeeren etc.. zijn ook dit jaar weer ruim voorzien, niet minder dan een 60-tal dieren zullen worden aangevoerd. Kippen en konijnen is alle jaren voor velen, vooral voor de dames, de clou onzer tentoonstelling. Welnu, ook dit jaar zullen de liefhebbers in dezen hoek van onze markt hun hart weer kunnen ophalen. Er is veel en ook veel moois, niet minder dan 141 num mers. Bloemen en planten zullen dze tentoonstelling ook dit iaar weer een fleurig aanzien geven, terwijl onze Gedempte Gracht en Laan een lange, lange reeks in zendingen zal herbergen. Daarzal men wederom de schitterendste inzendingen kunnen bewonderen, want als steeds zal iedere inzender zich beijveren om voor zijn zaak reclame te maken. Ook dit jaar zal onze tentoonstelling weer een kleino R.A.I. zijn, allerlei automobielen worden inge zonden, zoowel luxe als bedrijfwagens zal men in keur kunnen bewonderen. Ons dunkt dat deze korte opsomming ónze lezers wel den sterken indruk zal geven, dat Schagen met. ziin a.s. tentoonstelling opnieuw een kranig figuur zal slaan. ARBEIDERSSPORTBOND. K. Rempt in het A-elftal gekozen. Door de keuzecommissie is na twee gehouden proefwedstrijden onze plaatsgenoot de heer K. Rempt gekozen om in het A-elftal op 19 Mei a.s. tegen het B-proefelftal als spil te spelen. Uit dezen wedstrijd zal dan de commissie haar keuze doen om een de- Aan welke producten, geteeld In 1934, steun zal worden verleend Dc minister van Economische Zaken heeft vast gesteld de crisissteunbeschikking 1935. Blijkens deze boschikking zal aan de telers van gewassen van den tuinbouw, die aangesloten zijn bij de stichting Ne- derlandsche Groenten- cu Fruitcentrale en hun pro ducten over de door do genoemde stichting, erkende veilingen of veilinghouders hebben geveild steun worden verleend voor een totaal bedrag van ten hoogste 1.500.000 gulden overeenkomstig de- bepalin gen dezer beschikking. Steun wordt verleend o.m. over de hoeveelheden van de hierna vermelde producten welke in het achter elk product vermelde tijdvak gedurende het jaar 1934 door de telers van die producten zijn ver kocht, tot de daarbij vermelde bvdragen per eenheid alles per 100 kg. of 100 st.; blauw en witte stok- druiven 2 April—31 Dec. fl; blauwe en witte koude druiven 27 Aug.—31 Dec. fl; meloenen 1 Jan.—16 Sept. f0.40; vroege aardappelen 28 Mei—10 Juni 0.25; idem 11 Juni1 Juli f 0.15; bieten 25 Juni2 Sept. f0.30; idem 3 Sept—31 Dec f0.20; roode kool 1 Jan—18 Febr. f0.10; idem 2 April—17 Juni f0.25; idem 18 Juni—26 Aug. f0.10; idem 29 Oct.—31 Dec. f 0.10; gele kool 1 Jan.—18 Febr. f 0.10; idem 18 Juni— 26 Aug. f 0.10; idem 29 Oct.31 Dec. f 010; Deensche witte kool 29 Oct.31 Dec. f0.10; witte kool 18 Juni— 26 Aug. f0.10; spitskool 11 Juni—30 Sept. f0.10; bos- peen 1 Jan.—17 Juni f0.15; idem 18 Juni—16 Sept. 10.50; breekpeen 18 Juni—29 Juli fl; spinazie 1 Jan. —8 April f0.25; idem 9 April—27 Mei f0.20; tomaten 1 Jan.14 Oct. f0.65; idem 15 Oct.31 Dec. fl; tuin- hoonen 1 Jan.31 Dcc. f0.70; schorseneeren 1 Jan.— 31 Dcc. f0.75; Crisis-steunbeschikking 1935. In de crisis-steunbeschikking 1935 heeft de Mi nister bepaald, dat aan de telers van gewassen van den tuinbouw, voorzoover deze ziin aangesloten bij de stichting Nederlandsche groenten- en Fruitcen trale en hun producten over de veilingen te Alk maar, Avenhorn, Beverwijk, Broek op Langendijk, Castricum, Edam, Grootebroek, Heilo, Hem, Hoog- kerspcl, Medemblik, Noordschanvoude, Wognum, Wijdenes, Zwaag, Den Helder en Enkhuizen hebben geveild, steun zal worden verleend overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking tot een maxi mum van f 360.000 Steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermeld tijdvak van het jaar 1934 door de telers van die producten zijn verkocht, tot de daar bij vermelde bedragen per eenheid; alles per 100 Kg.: roode kool 1 Jan.—18 Febr. f 0.15; idem 19 Febr. —1 April f 0.25; idem 2 April—17 Juni f0.85! idem 18 Juni—26 Aug. f0.35; idem 27 Aug.—28 Oct f 0.10; id. 29 Oct.—31 Dec. f0.40; gele kool 1 Jan. 18 Febr. f0.40; idem 29 Oct.31 Dec. f 0.40; Deensche witte kool 29 Oct.31 Dec. f 0.25; witte kool 18 Juni—26 Aug. f0.25, vroege aardappelen 28 Mei—10 Juni f 0.85; idem 11 Juni1 Juli f 0.45. NIEUW SOORT OPLICHTERIJ. Ren tiental personen gearresteerd. De Groningsche recherche is een complot op het spoor gekomen, dat er op uit was om door middel van gefingeerde aanrijdingen een aantal verzeke ringsmaatschappijen op te lichten. Een tiental per soticn is in verband hiermede gearresteerd. ZONDAG a.s. 3e kl. Kon. Ned. Voetbalbond. Aanvang 2V2 uur. finitief Arbeiderssportbond-elftal samen te stellen, dat tegen het vertegenwoordigende België-Sport- bond-elftal dezen zomer zal moeten uitkomen. De wedstrijd proefelftal A tegen proefelftal B zal te Utrecht plaats hebben op 19 Mei a.s. des namiddags 2 uur. Met belangstelling zien we den uitslag van de keuzecommissie tegemoet MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien viel een Donderdag j.1. nogal mee, de duurste koe werd gekocht door den slager J. Kossen, Den Helder, afkomstig van den heer J. de Wit, Nes, Schagen. voor f245, het beest had nogal bekijks; hooger als 28 ets. kon anders niet genoteerd worden. De handel in kalfkoeien was ma tig; 'n heele beste koe, de beste ter markt kon f180 opbrengen. In gelde koeien hadden de prijzen ook beter kunnen zijn. De handel in pinken redelijk. Als 't weer wat beter was, zóu de handel beter zijn, werd verzekerd. Nuchtere kalveren handel vlug, duur, een grooten aanvoer voor dezen tijd, ruim 520 stuks. De handel in schapen was vrii goed. Op do slachtschapen tot f 19. Overhouders tot f 15, Er wa ren even te kort vette varkens; hoogste noteering 21 ets. handel goed. Handel in biggen was niet zoo als vorige weken; afloopenden stuggen handel. Paarden handel goed. Vreemd, dat er niet meer kippen enz. op de markt worden aangevoerd. Die er komen, worden goed ver kocht. Over het geheel was het geen ongunstigen markt. Men was rustig aan het gooien en de stemming was als steeds opgewekt. Maar zooals bekend, is ei- niet veel noodig of do goede stemming gaat teloor en de heibel breekt los. Zoo ook op onze Gooi-beurs. Een echtpaar en verdere familie was aan de beurt voor het gooien en de echtgenoot stond gereed een worp te doen. Jongelui dringen op, de adspirant- gooier maakt zich daarover boos en wil blijkbaar het vuistrecht toepassen. De adspirant-gooier deelt een knock-out uit, maar aan 't verkeerde adres en raakt iemand anders uit het publiek. Deze laat het ook niet op zich zitten en werpt zich in den strijd en niet zonder succes, want de adspi rant-gooier die het niet zoo kwaad had bedoeld, wordt leelijk toegetakeld. Majr intusschcn was op haar beurt de zuster van den adspirant-gooier opgetreden en had, zooals het 'n vrouw eigen is, haar nagels gebruikt, met de dui delijke sporen weldra op den aanvaller van haar broer. Tenslotte was de vreê en rust teruggekeerd en kon men op normale wijze het gooien voortzetten. De veronderstelling, dat hier zelfmoord in het spel is, vindt steun. In verband met berichten in de pers, welke ver band leggen tusschen den dood van dr. Dora Fabius en Mathilde Wurm en geheime buitenlandsche poli tieke organisaties in Groot-Brittannië (zie ook het bericht elders in dit nummer) heeft een afgevaardig de in het lagerhuis de vraag gesteld", of er maatrege len zullen worden getroffen ten einde deze bewe ringen te verifieeren en het duidelijk te maken, dat geen misdadige politiek in Groot-Brittannië wordt geduld. Crooksbank, de onderstaatssecretaris van binnen- landsche zaken, hntwoordde op deze vraag bevesti gend en voegde er aan toe, dat een justitioneel me disch onderzoek zal worden ingesteld, om de zaak op te helderen. Na een conferentie van beambten van de speciale afdeeling van Scotland Yard is het medisch onder zoek naar de oorzaak van den dood van dr. Dora Fabian en Mathilde Wurm, dat aanvankelijk op. 8 April was bepaald, uitgesteld tot 10 April. Mathilde Wurm was, naar volgens Reuter gemeld wordt, de weduwe van Emanucl Wurm. die na dc revolutie onderstaatssecretaris was. Zij maakte deel uit van den Rijksdag, maar als jodin en socialiste meende zij DuitschJand te moeten verlaten. De met het onderzoek belaste ambtenaren van Scotland Yard zijn van meening. dat de vrouwen bevreesd-waren, dat zij naar Duitschland zouden moe ten teruekeeren, want haar verblijfsvergunning voor Groot-Brittannië was bijna afgeloopen en het ant woord der autoriteiten op haar verzoek om verlen ging nog niet ontvangen. Een vriend van de beide Duitsche vrouwen, die te Bloomsbury dood zijn aangetroffen, heeft medege deeld, dat hij in haar woning brieven heeft gevon den waarvan de strekking doet besluiten tot zelf moord. EEN BRIEF AAN ROOSEVELT. „Als ik geen antwoord krijg zal ik U vermoorden." Boston. Geheime bondspolitie heeft in de Bos- tonsche stadswijk Cambridge den 29-jarigen werk- looze Thomas F. Murphy gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt een moordaanslag op president Roosevelt te hebben voorbereid. Naar de autoriteiten mecdeelen. heeft ge noemde werklooze den 27sten Maart j.1. een dreig brief van drie kantjes aan Roosevelt geschreven, waarin hij zijn nood klaagt, dat hij geen werk kan vinden. Tot zoover was alles in orde, maar het schrijven besloot met den volgenden zin: „Ik zal u vermoor den als ik geen antwoord krijg." AUTO IN EEN KUIL GEREDEN. Gemeente-arbeider gedood. Gisteravond was in de Leidschestraat bij de Prin sengracht te Amsterdam een gemeente werkman bezig in een kuil met het leggen van een buis Hoe wel de kuil behoorlijk met roode lantaarns omge ven was. is een auto in volle vaart in de kuil gere den, met het gevolg dat de werkman op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot is naar een gasthuis ge 1 bracht. Een pakhuis met olië, vetten en teer door het vuur aangetast - Brandweer heeft een paar uur zwaar werk. Gisteravond heeft te Rotterdam aan de Nassaukade een felle brand gewoed in een pand, waarin was gevestigd een handel in oliën, vetten en teer. De roode gloed, die de brand veroorzaakte, was tot ver in den omtrek zichtbaar en van verre stroomden dan ook de belangstellen den toe. Dank zij haar energiek optreden, is de brandweer er evenwel in geslaagd het vuur tot het hoofdgebouw te beperken. Daartoe heeft men niet minder dan 10 stralen in den strijd moeten brengen, waarvan 3 van een autospuit. Om 6 uur heeft het personeel de zaak verlaten. Te ruim kwart over zes is de brand ontdekt. Een 22- jarige aspirant-geaffecteerde van de brandweer, de loodgieter N. de Jong, stond op dien tijd geleund te gen den lantaarnpaal, welke voor het gebouw staat. Daarbij keek hij toevallig even door een van de ra men naar binnen en zag toen opeens een vlammetje spelen, naast den vrachtauto, welke voor in het pand gestald staat. Hij probeerde de straatdeur te openen, maar deze was op slot. Hij is toen halsoverkop naar de brandweer gerend. Zoodra het materiaal gearriveerd was, werd dade lijk den strijd tegen de vuurzee aangebonden. In de ongeveer 500 vaten olie, teer en pek vond het vuur uiteraard een makkelijke prooi en in zeer korten tijd was dan ook het dak doorgebrand. Hoog sloegen de vlammen op en tegen de donkere, regenachtige lucht toekende zich een hel-roode gloed scherp af, welke gloed tot op verren afstand was te zien. Men is er nog in geslaagd den vrachtauto, welke voor in het pand stond, naar buiten te brengen. De rest van wat zich in het pakhuis bevond is een prooi van de vlammen geworden. De, brand liet zich in den aanvang zóó ernstig aan zien, dat het personeel van de N.V. Arnold I van den Bergh's Kistenfabriek, welke fabriek aan de over zijde van de zeer breede straat ligt, de fabriekslci- ding in gereedheid bracht, om dadelijk in te grijpen, voor het geval, dat de brand mocht overslaan. De brandweer is er echter in geslaagd het vuur tot het pakhuis te henerken. Toen eenmaal vast stond, dat voor verdere uitbreiding niet behoefde te worden gevreesd, werd het een vrii vervelende ge schiedenis voor hen. die hij de blussching waren betrokken. In het pakhuis kon men zooveel water werpen, als men maar wilde, het vuur kon men toch niet gedoofd krijgen. Daarvoor lag er te veel olie. pek en teer ongeslagen. Met de nablnssching waren dan ook een naar uren gemoeid. Uit het pak huis stegen aan alle kanten dikke rookwolken on. die, neergeslagen door den kouden regen af en toe de heele straat als in dichten mist zetten. Dien in het pand hadden de rookwolken een donkerroode kleur. Dat was hét bewijs, dat het daar nog fel brandde. Om half negen had men den brand onder dc knie. Oorzaak onbekend. r Men heeft tot dusver niet de oorzaak kunnen vast stellen. Eenerzijds klaagden de omwonenden erover, dat het personeel der N.V. Asteroth tijdens bet olie- mengen gemoedereerd cigaretten stond te rookon. Er was dan ook al twee keer een binnenbrandje ge weest. dat echter met eigen middelen was gehluscht. Ts roekeloosheid dus niet uitgesloten, men dient in aanmerking te nemen, dat het vuur nas is begonnen om kwart over zes. terwiil er sedert zes uur geen nersoneel meer aanwezig was. Anderziids had men den dag tevoren een defect in de electrische licht- leiding ontdekt. Het licht had een naar maal gewei gerd en ook dep avond vao den brand ha het niet normaal gefunctionneerd. Kortsluiting is dus niet uitgesloten. Bekneld tusschen brokstukken van een vernielde auto. In het ziekenhuis te Weert werden gisterochtend twee jongemannen opgenomen, die door dienstdoende kommiezen op den weg naar Keipen (Limburg) ge vonden waren tusschen de brokstukken van een to taal vernielde auto. Zij waren zeer ernstig gewond en gisteravond waren zij nog buiten bewustzijn. Omtrent het gebeurde is nog niets bekend. Men ver moedt dat het ongeluk des nachts is geschied. De slachtoffers zijn de 28-jarige F. Claessen en de 21-jarige J. Claris, beiden uit Heythuizen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De eerste klasse terug. Zooals bökend is. hebben de Nederl. Spoorwegen bij wijze van proef, op enkele liinen de eerste klasse in de treinen doen vervallen. Deze proef is niet ge slaagd en men heeft er reeds toe moeten besluiten, in enkele treinen de eerste klas terug te brengen. Ingaande 15 Mei zal de eerste klasse, behalve op de Dieseltraiecten (waar de drie EM treinen heen en terug le kl. kriigen) geheel worden hersteld in de treinen van Utrecht naar loeiden en terug, benevens op het baanvak ZwolleZutnhen. Arnhem. Nijme genDen Bosch, waar de personentrein geen eerste klasse meer had. RECHTBANK. DE MOORD OP DEN POLITIE COMMISSARIS TE SCHIEDAM. 20 JAAR TEGEN DEN DADER GEEISCHT. Donderdag heeft de 51-jarige C. C. v. d. JC, gewe zen hoofdagent-titulair van politie, die op 1 Decem ber 1934 naar aanleiding van het feit dat hij tot ge woon agent van politie was gedegradeerd, zijn chef. den commissaris van politie van Schiedam, F. Ellen berger, heeft doodgeschoten, zich voor deze daad voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden ge had. In den namiddag heeft het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, na het verhoor Ve.n de twintig getuigen, in een requisitoir dat meer dan een "uur duurde, wegens opzettelijken doodslag twintig jaar gevangenisstraf geeischt. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 753 m.M. Temperatuur: 2,5 gr. C. is 36 gr. F. Wind: Noord-West Verdere vooruitzichten: Bewolkte hemel, veel regen. Wij verhuren Baby-Weegschalen a f 0.50 per week en fl.50 per maand en verder alle andere Verplegingsartikelen. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. „De moeilijkheden zijn niet onoverkomelijk. Onze reis is inderdaad nuttig geweest." Reuter meldt uit Londen: Lord-gröotzegeTbewaarder Anthony Eden, is gisteravond om 20.43 uur per trein te Londen aangekomen. „Onze reis is inderdaad nuttig geweest", ver klaarde Eden bij zijn aankomst. „Iemand, die de reis heeft gemaakt, kan daaraan niet twijfelen, noch aan de grootte der moeilijkheden, welke de huidige Eu- ropeesche situatie kenmerken. Deze moeilijkheden zijn evenwel niet onoverkomelijk, doch moeten over wonnen worden. Iedere natie heeft haar rol te spelen. De onze moet voorzeker zijn het voeren van een eer- liikeen krachtige buitenlandsche politiek en 't steu nen van den volkenbond en het collectieve vredes- systeem." Onder de personen, die Eden aan het Victoria-sta- tion welkom heetten bevonden zich sir John Simon, mevrouw Eden, de secretaris van Mac Donald en de zaakgelastigde van sovjet-Rusland. Voor hét station met zijn echtgenoote te verlaten, onderhield Eden zich eenige oogenblikken met Sir John Simon. Eden zal waarschijnlijk heden een bezoek aan MacDonald brengen. Hoe een executie wegens achterstallige belastingschuld verliep. De deurwaar der moest onverrichterzake terugkeeren. Gister moest een rijksdeurwaarder op een boerderij bij Ashford, in het Engelsche graafschap Kent, een executie houden wegens achterstallige belasting schuld van 69 pond uit het jaar 1929. Er werdén 9 stamboekrunderen uit de stallen gehaald om publiek verkocht te worden en er waren een paar veekoopers uit Londen komen opdagen. De boer had echter al de boeren uit de buurt gewaarschuwd, die ten ge tale van ruim 300 het erf kwamen opstappen, vast besloten om den verkoop te beletten. Door hun aan wezigheid alleen hebben zij veroorzaakt, dat nie mand één bod heeft durven doen zoodat de deur waarder, nadat hij de negende en laatste koe tever geefs ingezet had, heel beleefd zeide: „Heeren er blijft mij dan niets anders over, dan de dieren naar hun stallen terug te brengen. Goeden middag." Onder luid gejuich trok de deurwaarder af en de bevolking ontstak daarna vreugdevuren, waarbij het portret van Koningin Anna werd verbrand, uit wier dagen de pachtwet afkomstig is. Gisteravond zou het „feest" met een vuurwerk besloten worden. EEN HALVE METER SNEEUW IN WEST-DUITSCHLAND. Te Lüdenscheid in Westfalen en in het Sauerland is het eergistermiddag hevig begonnen te sneeuwen. De sneeuwval hield tot gistermorgen vroeg aan. De sneeuw die aanvankelijk op den natten grond niet lang hield, bleef later toen het kouder werd, liggen en bereikte tenslotte een hoogte van 42 c.M. Óp som mige plaatsen was de sneeuw metersdik opgewaaid. Meeningsverschil over de aanstaande feestelijkheden, Saint Nazaire, 5 April. Er is een conflict ont staan tusschen do uit plaatselijke industrie en za kenlieden samengestelde commissie, die de organisa tie van de feestelijkheden bij het vertrek van het s.s. „Normandië", in handen heeft en den socialisti- schen gemeenteraad van. St. Nazaire. 't geen wellicht tengevolge zal hebben, dat alle feestelijkheden zul- >en worden afgelast. De feestcommissie heeft het verzoek gedaan, dat -orlogsschepen aan de feestelijkheden zullen deel nemen. Dit verzoek is direct bij het ministerie van marine ingediend, en niet door bemiddeling van den olaatselijke socialistischen afgevaardigde Blancho, omdat deze onlangs tegen de credieten voor de ma rine heeft gestemd Blancho heeft zich hierover in de plaatselijke pers beklaagd en de gemeenteraad schaarde zich hierbij aan zijn zijde, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de feestcommissie zich gisteren heeft teruggetrokken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10