DIJKDOORBRAAK TE GOUDA. Achttien aanhangers van Trotzki gearresteerd. Hevige tornado in Texas. Mierenplaag te Medan. SCH OORl VERGADERING V.V.V. NOORD-KENNEMERLAND. De heer Van de Garde leidde als vice-voorzitter de-ze vergadering in het lokaal van den heer Beeld- man. Bij de opening deelde hij mede. dat de heer Kielstra te kennen had gegeven om als Voorzitter te bedanken, aangezien hij haast altijd buiten de ge meente vertoeft. Een bepaald ontslag was echter nog niet ingediend, zoodat moest worden afgewacht. Daarna deelde de Voorzitter mede, het voor de ge meente en voor de V.V.V. heugelijke feit, van het tot stand komen der Jelgersma-van der Hoop-stich- sting, waardoor een mooi natuurreservaat tot stand was gekomen. Men kan de beide dames hiervoor zeer erkentelijk zijn. Mede bracht hij hulde aan de pogingen tot behoud van de oude korenmolen. Voor Ibeide dingen had de heer Schermer veel werk ge daan en spreker bracht hem dank voor zijn bemoei ingen. Het bestuur stelde voor om f 10 hij te dra gen aan het Molencomité, hetgeen werd goedgevon den. Er is nog veel geld noodig voor behoud van dezen molen. Gelukkig komt van vele zijden belang stelling en geld. Tevens deelde de Voorzitter mede. dat de gemeen te de uitgave heeft bekostigd van 10.000 folders, ter wijl van het Staatsboschbeheer een sciiriiven was gekomen, dat dit lichaam niet kan ingaan op het verzoek van de V.V.V. om het rijwielpad langs den Monniken weg door te trekken tot de zee. Na lezing der notulen bracht de penningmeester, de heer Groothand een flink gedocumenteerde jaar rekening uit met cm eindcijfer ad f 2178.76%, w.o. een saldo van f17.20. De vcreeniging bleek geen enkele schuld te hebben. De heer de Leeuw advi seerde deze rekening goed te keuren, hetwelk ge schiedde. nadat de penningmeester voor zijn mooie werk woorden van dank had gekregen. On voorstel van den heer de Leeuw vond de vergadering goed, dat een bedragje zal worden uitgetrokken voor be looning van den heer Groothand. 1 Het jaarverslag van den secretaris, den heer Seï- horst, was eveneens een mooi stuk werk. Hieruit bleek, dat de baten van het verkeer in Schoorl nog reden tot tevredenheid hebben gegeven, zulks in te genstelling met de exploitatie-uitkomsten in grootere plaatsen. Blijkbaar had er een wisselwerking plaats gehad door de goedkoonere tarieven in de kleinere plaatsen. Het bestuur had geen veranderingen or» dergaan. Er hebben twee leden- en 10 bestuursver gaderingen plaats gehad, benevens zeer vele com missievergaderingen voor verloting. Zomerfeest, re- clarnetocht cm:. Het 2t-jarig bestaan is op waardige wijze gevierd. Het ledental was met 41 toegenomen en met 15 teruggegaan, zoodat het totaal van 147 was vooruitgegaan lot 173. Het Zomerfeest en de verloting waren goed geslaagd. De financieel© uit komst van het feest was minder gunstig, doch als jubileumfeest waren er hoogere kosten voor ge maakt. Er was met V.V.V. Groet gezamenlijk recla me gemaakt, door een autotocht en door annonces in de groote bladen. Tevens had de Vcreeniging op zich zelve een bedrag aan reclame besteed. Dit verslag kreeg, evenals dat van den penning meester. een een hartelijk applaus. De leden konden •medegaan met het bestuursvoorstel, om den secre- atris f 10 meer te betalen per jaar voor zijn vele bemoeiingen. De begroot ing voor 1935. in ontvangst en uitgaaf f 777.20, werd goedgekeurd. Door enkele leden werd geinfurmeerd hoe het nu met de dagbladreclame zou gaan, waar het gemeen tebestuur de subsidie voor 50 pet in geld. en voor de overige 50 pet. in den vorm van reclame gaat geven. Een der hcercii vond net een miskenning van de V.V.V. alsof die zelve geen reclame kon maken. De Voorzitter lichtte een en ander uitvoerig toe, kon medegaan met de meenirig van het Gementebestuur, daar anders door twee V.V.V.'s dezelfde reclame zou worden gemaakt, in hot zelfde blad. Er volgde een lange discussie met als eindresul taat, dat overleg zal worden gevraagd met het ge meentebestuur, inzake een goede toepassing van de reclame. Er werd besloten om ook in 1935 weder een verlo ting te organiseeren. Nu kwam een bestuursvoorstel ter tafel om een kinder- en reclamefeest te houden, zulks instede van het zomerfeest, daar dit laatste in deze tijden een te gewaagd iets zal zijn. Over dit agendapunt werd zeer verschillend gedacht. De heer Groen wilde het handhaven, doch op be scheidener voet. De voorzitter echter raadde aan om een zomerfeest goed te doen of anders niet te doen. Het is niet meer zonder schade uit te wegen, daar de vermakelijkheden haast geen opbrengst meer ge ven. De heer Groothand voorzag een groot deficit,. De heer Winder vond een kinder- en reclamefeest zooals werd voorgesteld, hcelemaal niets voor den vreemdeling. De heer Zuurbier vond kinderspelen in den ouden trant, b.v. houtjesrapen enz. niet aardig, doch er ?ijn nog wel andere dingen, zoo b.v. spoorzoeken in de duinen. De kinderen maken dan meer kennis met de mooie natuur. De heer Beudcker wilde een avondrondgang met muziek. De heer Schermer zag geen andere kans om een zomerfeest te behouden dan door een garantie fonds, doch' dit idee wilde men niet en werd afge stemd met 17 tegen 16 stemmen. Ten slotte stelde de heer Schermer voor om de idee van den heer Zuurbier te aanvaarden, doch in elk geval aan het feestje te verbinden eenige attractie in de kom van het dorp, opdat de Schoorlsche za- kenmenschen, welke altijd medewerken, toch ook iets zien voor hun geld. Het gemeenschappelijk voorstel Zuurbier-Scher mer werd aanvaard en een bedrag voor de kosten werd hiervoor uitgetrokken. Vervolgens was aan de orde het organiseeren van een reclameoptocht, met auto's. De voorzitter deelde mede dat het bestuur had gemeend, deze tocht als route te geven: Haarlem, Leiden (de bollenstreek), Alfen, Boskoop, Bodegraven, Gouda, Utrecht en het Gooi. De prijs van medepassagiers zal f 2.25 zijn. Er zal alleen reclame worden gemaakt met de Gemeen tefolder en de gids, daar persoonlijke reclame met 17 tegen 16 stemmen werd uitgesloten. Het bestuur denkt de tocht te houden op 25 April, en ziet gaarne opgave van mederijdende auto's en van medereizigers. De vergadering keurde de plan nen goed. Mede werd besloten tot het stichten van een per manent rcclamefonds. Bij de rondvraag wilde de heer Keurschot de lan derijen van het natuurreservaat met plantsoen be planten. Een wandelpark met muziektuin. De heer Schermer, als bestuurslid over de mogelijk heid gepolst, deelde mede, dat de stichtingsbrief niets van dat. alles toelaat. Het vrije uitzicht op de duinen over het mooie weiland zal nooit geschonden worden. (Applaus ten teeken dat men die bepaling toejuichte). Nog kwamen eenige huishoudelijke zaken aan de orde, en zal op voorstel van den heer de Leenw, in de federatievergadering het nut besproken worden, om het reizen in België niet onbelemmerd te laten. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. ZONDAG 7 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. Callantsoog. voorm. 10 uur. Ds. v. Wichen. Doop. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, v. d. Meijstraat 16, voorm. 10.15 en 's av. 7.30 uur, Ds. Ruijs. Nam. 2.30 u. Zondagsschool Medemblik, Dinsdagavond 8 uur. Ds. Ruiis. DINSDAG 9 APRIL. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. J. J. v. Petogem, van I-Iilvorsum, LANGEND IJ K EEN NIEUWE ENQUêTE. Aangezien er twijfel is gerezen over in de Twee de Kamer, bij de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds, gedane medcdeelingen over den ernst van den nood in den tuinbouw in dit district is, naar ons werd meegedeeld, weer een enquête op touw gezet voor een aantal bedrijven in verschillende Langendijker gemeenten, ten einde de juistheid aan te toonen van den achterstand, welke bij de meeste tuinbouwers valt te constateeren. Men vraagt zich intussohen af, hoe het mogelijk is, dat nog twijfel dienaangaande heerscht. daar toch ver ondersteld mag worden, dat zelfs een niet-deskun- dige kan begrijpen, dat bij een terugloopen tot 20 k 25 pet. van den normalen omzet, er bij niet-kapi- taalkrachtigen (en dat zijn de tuinders voor min stens 95 pet.) armoede moet worden geleden, zooals in de Tweede Kamer werd meegedeeld. Men deelt ons mede, dat deze week weer een zen ding kool naar Amerika is verscheept. DE BESCHIKBAARSTELLING VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van de actie, die er gevoerd werd door de kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, tegen de beschik baarstelling Van producten, welke niet onverkoop baar waren, zooals roode kool en ook zuurkool, waar over de zuurkoolfabrikanten niet tevreden waren, omdat de prijzen, waarvoor deze goederen beschik baar werden gesteld, ver beneden den kostprijs la gen. Thans vernemen wij, dat spoedig deze beschikbaar stelling zal worden stopgezet, althans van die pro ducten, welke op de veiling nog verkocht kunnen worden. Hoewel het voor de werkloozen in de steden geen meevallertje is, zien de kooplieden hun wen- schen, aan den minister bekend gemaakt, hierdoor ingewilligd. Naar ons ter oore komt, werdt er bij de door de Groenten- en Fruit-Centrale verstrekte uien, welke na den vastgestelden datum ook niet meer afgege ven kunnen worden) een „selectie" toegepast, welke de tuinders allerminst bevredigen kan. Door de ge wone middelsoort worden n.1. drielingen gemengd. Op zichzelf is dit niet zoo erg, daar drielingen ook goede uien zijn, al zijn ze dan iets kleiner, doch waar steeds aangedrongen wordt op het aanvoeren van eerste kwaliteit producten vraagt men zich toch af, of dit de juiste manier is, om de producten „in den mond" te brengen. Er schijnt niets aan te doen te zijn en op voor schrift van hoogerhand te geschieden. Op z'n zachtst uitgedrukt lijkt het ons geen goed voorbeeld. BETALING DUITSCHE BLOEMBOLLEN VORDERINGEN. De Minister van Economische Zaken heeft, als antwoord op een desbetreffend schrijven van het Holl. Bloembollen-Genootschap en den Bond van Kleine Kweekers, meegedeeld, dat de vorderingen uit hoofde van tot 20 Maart 1935 naar Duitschland geleverde bloembollen, welke vanaf 1 Febr. 1935 zijn vervallen, via de clearing kunnen worden vereffend. Ten einde een overbelasting der clearingrekening te voorkomen, zullen de stortingen over de maanden April en Mei worden verdeeld. De afwikkeling door het Ned. Clearing-Instituut hier te lande zal normaal geschieden in de volgorde der stortingsnummers. In verband met deze tegemoetkoming zullen voors hands geen. nieuwe uitvoeren van het onderhavige product kunnen plaats hebben. In beginsel ligt het in de bedoeling, in het derde kwartaal 1935 weder een betalingscontingent beschikbaar te stellen. Tot welke hoogte zulks zal kunnen geschieden, kan eerst worden nagegaan, zoodra omstreeks dien tijd nadere gegevens omtrent de positie der clea- ringsrekening beschikbaar zijn. In elk geval zal, ge lijk bij de overige producten, met een vrij ingrijpende beperking van de exportmogelijkheden moeten wor den gerekend. NOORDSCHARWOUDE. Auto-ongeval. Vrijdagmiddag pl.m. 4 uur had op den nieuwen provincialen weg een auto-ongeval plaats. De chauf feur J. M. van de fa. J. Eecen Gz., houthandel te Oudkarspel reed met een vrachtauto, geladen met hout, langs dezen weg en geraakte ongeveer half weg tusschen Langendijk en Koedijk de macht over zijn stuur kwijt, tengevolge van de losse modder aan den weg, met gevolg, dat de vrachtwagen kan telde en naast den weg kwam te liggen. De vracht hout schoof gelukkig weg, zonder den chauffeur te verwonden. Deze kwam met den schrik vrij. Nadat hulp was gehaald, werd het hout zoo lang opgeslagen. De wagen lag 's avonds nog op de zijde. De materieele schade was niet groot. OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand Maart Geboren: Nicolaas, zoon van P. J. Jonker en H. Spaans. Gerrit, zoon van N. F. Tromp en J. Bouwen. Wilhelmus, zoon van N. Ooijevaar en A. Spaansen; Theodorus, zoon van K. Hoogeboom en A. Stoop: Jo- hannes Nicolaas, zoon van W. Ooijevaar en A. M. Laan; Jantje, dochter van S. Dekker en A. Talsma. Overleden: Leendert Eiland, oud 2S jaar. zoon van P. Eiland en P. van Nederveen. Z IJ PE De overplaatsing van Mej. C. ter Brugge als on derwijzeres van de O. L. school te Oudesluis naar de O. L. school te Petten zal 1 Mei a.s. ingaan. ZUID-ZIJPE. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinen ting zal worden gegeven: op Maandag a.s. 11 uur in de O. L. school te Scha- gerbrug en 1.30 in de O. L. school te Burgerbrug; op Dinsdag a.s. 11 uur te St. Maartensbrug, ten huize van Dr. Schmidt en om 1.30 uur in de O. L. school te Petten. BARSINGERHORN Aan de Ambachtschool te Alkmaar, werden uit Barsingerhorn bevorderd van de 2e naar de 3e klas, afd. timmeren: C. Koster, G. Schenk en R. Bil. Aan C. Zwaan werd het einddiploma in de afd. Machine- bankwerken uitgereikt. Hij eindigde daarbij als no. 1 van zijn klas met een totaal aantal punten van 113 voor de 13 vakken. Voor deze mooie prestatie werd hem een boekwerk „Metaalvakken" uitgereikt. Op aanraden van den Directeur der Ambachtschool zal hij nu den voorbereidenden cursus voor de Mid delbare Technische School volgen. Aan den heer G. Zwaan alhier is hij onderhand- sche aanbesteding opgedragen het lood- en zinkwerk op de baanvakken van de H.S.Mij. van den Helder tot Obdam. Zij zullen waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld. Moskou: Op de staalfabriek Saporosjtal in Saporosje in de Oekraine is een organisatie van Trotskiïsten ontdekt. Achttien personen zijn gearresteerd, wien Trots kistische propaganda onder de Oekrainsche arbeiders in de staalfabrieken wordt ten laste gelegd. Op grond van de wet tot bestrijding van de poli tieke terreur, welke is uitgevaardigd na den moord op Kiroff, dreigt allen gearresteerden de doodstraf. Ruim honderdvijftig personen gewond. Del Rio Texas): Een onverwachte tornado, welke zich over slechts vier vierkante kilometer uit strekte, heeft de omgeving van Del Rio geteisterd. Meer dan 150 menschen werden gewond. De ergste verwoestingen werden aangericht bij de Oulmado Farmmaatschappij, waar de velden werden over stroomd en de ooftplantages verniel'd. De gemeente Nijmegen biedt met oi zonder exploi tatie haar tramlijnen te koop aan. Tegenslag bij de werken aan de voorhaven. Tweehonderdduizend kuhieke meter water weg geloop en. Gisternacht is bij het werk voor den aanleg van de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJssel en de Gouwe op de grens van Gouda bij een proefneming een binnendijk doorgebroken, waardoor meer dan tweehonderdduizend kubieke meter water is weggestroomd. Groote schade is aangericht en bo vendien zal het werk belangrijke vertraging onder vinden. Het groote, in 1927 aangevangen werk, ter verbetering van de scheepvaartverbinding Amstei*- dam—GoudaRotterdam en ter vervanging van de Mallegatsluis te Gouda verkeert in een laatste sta dium. De sluiswerken en de verbinding van deze sluizen naar de Gouwe zijn gereed en er rest nog de voltooiing van de zoogenaamde Voorhaven, waarna ten laatste de IJsseldijk zal worden doorgestoken. De Voorhaven, zoo lezen we in de „Msb.", 500 M. lang en 75 tot 100 NL breed, is aan weerszijden afge zet door binnendijken. Om deze te beproeven was gisternacht in de haven water ingelaten en het peil op 3.40 M. plus N.A.P. gebracht. De aan den kant van Gouda liggende binnendijk, die 4.20 M. boven N.A.P. uitsteekt en van de kruin tot den bodem een breedte van 5 tot 50 M. heeft, is op de plaats, waar deze dijk aan den IJsseldijk aan sluit, over een lengte van ongeveer 20 meter doorge broken. Het water stroomde over een 1 H.A. groot terrein en sloeg een gat van 10 bij 30 meter in een dijk naast het in aanbouw zijnde Dieselgemaal van Rijnland en kwam hierdoor in het stroomkanaal van Rijnland, om zoo naar de Gouwe af te vloeien. In totaal zijn 230.000 kub. meter water wegge stroomd met het gevolg, dat het peil in de Voorha ven van 3.40 meter boven tot 50 c.M. beneden N.A.P. zakte. De afvloeiing in de Gouwe geschiedde zonder be zwaar, daar deze rivier het water wel verwerken kon. In Gouda ging het peil in de stadsgrachten plotse ling belangrijk omhoog, doch dit heeft geen gevolgen gehad. De nachtelijke proef werd onder leiding van den hoofdingenieur L. T. van der Wal en den ingenieur W. J. de Koek van Leeuwen genomen en in het bij zijn van het volledig personeel van den Waterstaat, maar dit stond toen de dijk het begaf machteloos en kon het gevaar niet keeren. Behalve dat in den binnendijk een groot gat is ontstaan en de dijk bij het Rijnlandgemaal doorge broken is, sloeg de beschoeiing ter breedte van het gat weg, scheurde de IJsseldijk, traden nog eenige verzakkingen op en zakte de andere binnendijk door het plotseling verdwijnen van den waterdruk uit. Het gevaar van de scheur in den IJsseldijk wordt niet groot geacht en het uitzakken van den anderen binnendijk, welke als verkeersweg van Gouda naar Moordrecht dient, heeft voor het verkeer geen stag- neerenden invloed. Er is echter belangrijke schade- ontstaan. De doorbraak zal tot gevolg hebben, dat de voorge nomen openstelling van de nieuwe verbinding in Juni a.s. niet zal kunnen geschieden. De oorzaak van de doorbraak is nog niet bekend, doch vermoedelijk aan de slechte bodemgesteldheid rondom Gouda te wijten, waardoor een plaatselijke verzakking optrad. De sluiswerken zelf en het Dieselgemaal van Rijn land kregen geen schade. Veel autoriteiten, o.w. de dijkgraaf van Schieland en vertegenwoordigers van Rijnland, stelden zich van het gebeurde op de hoogte. UIT ONZE OOST Milliardcn rukken op. De bewoners van den Kanonnenweg te Medan heb ben, naar de Sum. Post verneemt, te lijden van een mierenplaag, welke onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Niet bij duizenden, maar bij vele millioenen tege lijk rukken zij in geweldige colonnes op en bedek ken huis y erf met 'n kriewelende massa, waartegen al heel weinig te doen valt. Verschillende bewoners bestrijden deze heirlegcrs met petroleum, met blikken tegelijk, doch tegen deze overweldigende m&ssa is dit vrijwel onbegonnen werk. Voor de millioenen mieren, die worden ver delgd, komen er even zoo vroolijk weer eenige an dere millioenen in de plaats. Een huis dat leeg staat, lijkt één groot mieren nest Van een ander huis moet het dak van de bij gebouwen worden verwijderd, daar de mieren hier en massa hun nesten hebben gebouwd. De overlast en het ongemak, die deze horden zwarte mieren ver oorzaken is, zooals men begrijpen zal, niet gering. Naar het schijnt, zijn de mieren afkomstig van een terrein van de H.V.A., dat daar in de buurt ligt. Reeds verscheidene boomen zijn er omgekapt. De mie ren, die daar vandaan komen, vormen ware rivieren, die zich op onweerstaanbare wijze een weg zoeken in de omgeving en evenmin als natuurlijke rivieren in hun loop te stuiten zijn. Het nieuwe Engelsche P. O. mailschip „Stra thmore" Is Donderdag te Barrow-in-Fnrness door de hertogin van York officieel te water cetateit

Schager Courant | 1935 | | pagina 16