VROUW, W/XXODt Bont handwerk Laten we het eens anders doen! V Als onze vroolijke, geborduurde zomerjur ken op tijd klaar zul len zijn, dan moeten we daar nu al mee be ginnen. Want men zal veel effen, lichte stof fen zien dragen, die versierd worden met vroolijk, bont borduur werk. Daar hebben we bij voorbeeld de lichtblau we, linnen casague, zonder kraag. Hij is rijk met smockwerk versierd, en heeft bree- de randen van geome trisch borduurwerk. Donkerblauw zijn de rijgsteekjes, waardoor de te borduren band in rechthoekjes verdeeld wordt, geel de span- steken, waarmee elke tweede rechthoek op gevuld wordt. Een witte japon van waschzijde wordt heel mooi, wanneer de schouderpas en de ceintuur geborduurd worden met een mo tief, dat uit steenroode spansteken, hel- HOE VERZORG IK MIJN MEUBELS? blauwe stippen en blauwe knoopjes be staat Ook de band om de hoed kan ermee in overeenstemming zijn, en de fleurigheid van het zomerjaponnetje nog verhoogen. Baby slaapt. Nachtrust voor moeder en kind nood zakelijk. Gelukkig is men de laatste tientallen ja ren terug gekomen van de gedachte, dat een zuigeling ook 's nachts gevoed moet worden. Ware dit het geval, dan zou er geduren de de zuigellngsperiode nagenoeg geen rust voor de moeder te vinden zijn en zou de kleine steeds meer van hare krachten gaan vergen. Thans worden de kleintjes er wel aan gewend, dat overbezorgde moeders maar niet bij het geringste levensteeken van de kleine prins ofprinsesuit bed vliegen. Het is zoowel voor moeder als kind van het grootste belang, dat zij 's nachts gedu rende een aantal uren onafgebroken kun nen slapen en daarom moet de kleine liefst niet in de kamer bij de ouders zijn. Heeft men niet genoeg ruimte voor een kinder kamer, dan moet het wiegje 's avonds met vereende krachten in een ander ver trek worden gezet. Een tweede voordeel is hieraan nog verbonden, n.1. dat het kind geen verbruikte lucht inademt, maar goe de verscho lucht, hetgeen het jonge orga nisme niet anders dan ten goede kan ko men. De gewoonte om kinderen met oudere menschen, zooals meermalen gebeurt, in één kamer, om niet te spreken in hetzelfde bed, te laten slapen, is dan ook zeer af te keuren. De kamer, waarin een zuigeling 's nachts slaapt, moet overdag goed gelucht worden en liefst moeten twee matrasjes tegenover elkander gebruikt worden. Kinderen, die overdag veel buiten geweest zijn, zullen 's avonds spoediger inslapen. Heeft men een tuintje of balcon dan kunnen ze daar, goed warm toegedekt een groot deel van het jaar in den wagen b.v. liggen, des noods met een kruikje. Heel veel worden tegenwoordig matras jes gebruikt, die men met turfmolm op vult, dat telkenmale vernieuwd kan wor den. Het kussentje dat met gedroogde va rens gevuld wordt moet zeer laag zijn, zóó, dat het hoofdje slechts even opgehe ven is. Het beste is de laatste voeding om elf uur te geven en het kindje dan tevens voor den nacht in orde te maken, daarna moet het niet vóór 6 7 uur gevoed worden den volgenden morgen. Meldt hij zich vóór dien tijd, dan zal hij er enkele nachten aan moeten gelooven om te weten, dat hij niet toegegeven wordt. De kamer, waar het bedje staat, moet zoo rustig mogelijk zijn, daar het kind al thans de eerste levensmaanden grooten- deels slapende doorbrengt. In zijn slaap verzamelt hij alle krachten, die noodig zijn voor den opbouw van het lichaampje en naarmate hij meer slaapt, zal hij beter groeien, indien altharts zijn voeding ook goed gekozen is. Hoe rustiger dè omgeving van de kleine wereldburger is, hoe beter hij zal gedijen. Trotsche jonge moeders moeten zich ninl- raer laten verleiden het kleintje wakker ie maken om belangstellende bezoeksters haar schat te toonen. Evenmin moet het kind voortdurend geanimeerd worden nieuwe „kunststukjes' te doon, het maakt hem nerveus en onrustig. Wanneer het kind zichzelf opricht, geeft hij het bewijs, dat hij krachtig genoeg is en zich niet al leen behageliik voelt als hij plat op zijn rug getje ligt. Bij het eene kind geschiedt dit iets eerder dan bij het andere, doch zeker is het af te keuren het kleintje met kus sens te omringen om hem z.g. te „laten" zitten. Overdag moet de baby liefst niet in de huiskamer, waar meerdere kinderen spe len, waar de radio aan is, druk gesproken of zelfs gerookt wordt, verblijven, doch voor alles is rust en nogmaals rust een van de dingen, die mèt de voeding, de noodzakelijke voorwaarden uitmaken, om het jonge kindje krachtig en gezond te maken. KLEUREN HEBBEN INVLOED OP DE STEMMING. Effen tapijten. Hoofdzaak is: harmonie. Wij hebben vooral de laatste Jaren dui delijk aangevoeld, dat de ons omringende kleuren van grooten invloed zijn op onze stemming. Het meerendeel der menschen gevoelt zich na een reeks van sombere re gendagen zeer gedrukt, doch herleeft bij de opklaring der luchten, zoodra de hemel maar weer wat blauw laat zien! Is het dan eigenlijk niet vanzelfspre kend, dat wij die kleuren in onze woning aanbrengen, die ons weldadig aandoen? Donkere kamers drukken den mensch, lichte daarentegen geven dadelijk een- be- hagelijk gevoel. De verschillende kleuren hebben op den eenen mensch een geheel andere uitwerking dan op den anderen. De een gevoelt zich het behagelijkst in 'n roode, een ander weer in een overheer- schend groene of bruine omgeving. Bij de inrichting van een woning moet daarom steeds met persoonlijken smaak rekening worden gehouden. Hierbij komt nog een typisch verschijn sel, n.1. dat kleuren een gevoel van warm te of koude kunnen geven. Roode kamers werken verwarmend, oranjeachtige en ter rakamers doen dit in mindero mate, ter wijl geel en verschillende schakeeringen groen een koelere en blauw zelfs een kou de werking hebben, hoe mooi ze op zich zelf ook mogen zijn. De keus van tapijten is eveneens zeer be langrijk en men moet er zich bewust van zijn, dat de kleur over een groot opper vlak altijd veel intensiever werkt. Bij voorkeur moet men dan ook zijn keus bepalen op niet te helle kleuren, zon der echter te vervallen in sombere tapijten. Kleeden met weinig opvallende motie ven of zelfs effen 'apijten doon meubels meer tot hun recht komen, daar de aan dacht dan niet van hen wordt afgeleid. Trouwens onze tijd vraagt meer rustige motieven en kleuren dan eenlgen tijd te rug, toen hel blauwen en hel paarse e.a. gekleurde tapijten de vloeren van een toenmalig up to date gemeubileerd ver trek bedekten. Licht behang komt de meu bileering in vele gevallen zeer ten goede, vooral in sombere kamers,, waar weinig licht toetreedt. Groene en blauwe hoofdtinten in kieeden werken rustig, evenals beige, terwijl paar se deprimeeren Voor menschen. die gaar ne een rustige en daarbij vriendelijke om geving hebben zijn bleu, goudkleur, terra cotta en niet to donker groen het meest ge schikt, ja zelfs de ideale kleuren te noe men. De kleuren, die in een kamer vereenlgd zijn, moeten in onderlinge harmonie met elkander zijn. Is een interieur min of meer eentonig van kleur, dan doen bonte kus sens en kleedjes soms wonderen, gezellige schemerlampjes niet te vergeten! Vóór al les is het parool: harmonie in de kleuren en wat niet bij het geheel nast moet on herroepelijk uit de kamer verbannen wor den. GOEDE KNIPPATRONEN Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen •net fraaien pasvorm beschikbaar die te gen den kostenden prijs van f 058 worden •oegezonden. na overschrijving van dit bedrag op Girorekening 101010 tnv den knlppatronendienst te 's OrM'enhage Pa 'ronen kunnen ook per hrief aangevraagd worden net hijsltiitlne van t 0 58 In nost •egels aan de Mnderedartfe van dit hlad Muzenstraat 5 R te "s Gravenhnge P' •«tronen worden I' tegelijk met een num •oer van ons nieuwe Modeblad wnnr on 'overr 50 modellen zijn afgebebrold toege •onr-eri. Denkt II er vóOrnl aan de juisb maat en het nummer op te geven? Gepolijste meubels worden afgestoft, met een lauwe, een weinig vochtige zeemlee- ren lap afgenomen en met een linnen doek afgedroogd. Oudere meubels met meubelwas inwrijven. Boenwas kan scha de toebrengen aan het lak. Doffe politoer wordt opgefrischt door afwrijven met een weinig petroleum of een papje van aard appelmeel of sigarenasch met olijfolie. Vlekken worden bestrooid met vochtig zout of natte sigarenasch, gewreven met een wollen lap of een kurk, en ten slotte gepolijst met een in petroleum gedoopte doek. Een goed middel om gepolijste meu bels op te frisschen is ook een mengsel van olijfolie en rooden wijn (voor lichte meubels witten wijn), van beiden de helft. Scheuren worden gestopt met bijonwas. Hiervoor zijn ook was-staafjes in verschil lende kleuren in den handel verkrijgbaar. Krassen kan men verwijderen met lauw water, of, nog beter met een mengsel van 1 deel slaolie en 1 deel azijn. Kleine stukjes hout, die loslaten, plakt men weer vast met eiwit Gebeitste meubels worden vochtig-warm afgenomen. Vlekken wegslijpen met staal- wol en de daardoor lichter geworden plek ken voorzichtig bij-beitsen. Gelakte meubels afwasschen met een spons en slap zeepsop, waarbij steeds in één richting wordt gestreken. Dadelijk af drogen met een zachte doek. Vlekken voorzichtig afwrijzen, met een stukje vilt en goed napolijsten. Nooit benzine of ter pentijn gebruiken! Rieten meubels reinigen met zout water en een zachte borstel, daarna droog wrij ven met een zachte doek. Het leder van meubels nooit met boen was behandelen, omdat de terpentijn het vet oplost, dat het leer zacht houdt, maar dagelijks met een wollen doek afwrijven. Een enkelen keer schoonmaken met ben zine, waarin ongeveer 10 pet. terpentijn is opgelost. Wanneer zich nu plaatsen ver- toonen, die afgesleten zijn, dan worden de ze met een passende, in spiritus opgeloste aniline-verf bijgekleurd en als deze droog is overgestreken met een eiwit-oplossing. Om het leer op te frisschen gebruikt men 'n oplossing van 10 pet. was in terpentijn. Men drenkt daarmee een wollen lap en wrijft met kringvormige bewegingen. Opgevulde meubels moeten dagelijks worden afgeborsteld of met den stofzuiger bewerkt en tweemaal per jaar grondig worden gereinigd. Als men ze klopt, legge men er vochtige doeken op, om het stof tegen te houden. Motten wordon verdreven door zwavel- of waterdamp (bij het water wordt wat azijn of terpentijn gevoegd). De overtrekken reinigt men door ze met een kleine harde borstel (nadat het stof is verwijderd) te borstelen met waschbenzi- ne, tetrachloor koolstof, e.a. vloeistoffen, die daartoe in de drogisterijen verkrijg baar zijn (meestal vuurgevaarlijk!) Als ze erg vuil zijn, de bewerking meermalen herhalen. ECONOMIE. Een jas en rok van dezelfde stof, met verschillende blouses, ddt is wat de moder ne vrouw kan gebruiken. De jas kan ook op oen japon worden gedragen en de blou ses kunnen varieeren van de eenvoudig ste morgenjumpertjes tot de gekleedste na middagcreaties, maar wèl moet op de laatste dan- eenigszins gerekend worden bij het koopen van de stof van rok en mantel. Maar wees gerust: er zijn genoeg zwaardere stoffen, die èn 's morgens èn 's middags dienst kunnen doen! Het rechtsche pakje is ook al zoo prac tisch. Met of zonder pakje, weer een paar blou ses erbij en een beetje fantasie, klaar bont u! Kn is het geen sport, en een prettige sport om op deze manier economisch te zijn? Moeten wij onze meu bels keurig langs de wanden opstellen, zoo- als onze ouders en grootouders dat ook al deden? Integendeel! Vooral met onze moderne meubels zou zoo'n ka mer er al heel gauw kaal en ongezellig gaan uitzien. En onze eenvoudige, lage kast jes en boekenrekken zijn juist zoo geschikt om dwars tegen den muur geplaatst te woi> den. Onlogisch? Heele- maal nietl Als ze aan het eind van een bank of grootere kast ge plaatst worden, maken ze juist een buitenge- gewoon aardig effect We bereiken erdoor, dat de kamer er door in verschillende kleine re afdeelingen verdeeld wordt, wat zéker veel en veel gezelliger is. HYGIËNE DER VROUW. Gezonde slaap geeft vermeerdering van levenskracht. Indien men altijd goed en vast slaapt en daarna eens nachten heeft, dat men ver geefs tracht in te slapen, zal men het ge mis er van aan den lijve gevoelen. Men staal nerveus en moe op en ziet tegen den dagtaak als tegen een berg op. Is het euvel na enkele nachten verholpen en slaapt men weer als een roos, dan zullen de ge volgen niet van verstrekkenden aard zijn en geen invloed op do gezondheid uitoefe nen. Wat men onder „slapeloosheid" ver staat, is het uren en uren wakker liggen, dat vaak op ouderen leeftijd intreedt. Na tuurlijk kunnen ook jongeren wel vergeefs trachten den slaap te pakken te krijgen, doch dit is dan veelal een gevolg van te intensieven lichamelijken of geestelijken ar beid, die de zenuwen te zeer in spanning houdt. Het eene slaapmiddel na het andere wrordt ingenomen, zonder het gewenschte resultaat. Een wandeling voor het naar bed gaan helpt al evenmin, doch het ne men van wisselbaden geeft meermalen goede resultaten, vooral als men vóór het naar bed gaan koude voeten heeft. Men neemt gedurende 10 minuten een zoo warm mogelijk voetbad, daarna gedurende 3 mi nuten een koud voetbad, waarbij men de voeten flink over elkander wrijft. De temperatuur van de slaapkamer is evenzeer van invloed op het slapen en hoe wel vele gezondheidsapostelen de leer pre diken, dat men in den winter in een on verwarmd vertrek met open vensters moet slapen, kan lang niet iedereen dit verdra gen. Vele gevoelige of bloedarme naturen zijn hiertegen niet bestand en kunnen door de voor hen gestel te koude kamers, niet inslapen. Het beste is dan ook den gulden midden weg te volgen, daar al deze toepassingen individueel zijn. De nachtkleeding moet. niet aangesloten om het lichaam zijn, daar men onbelem merd moet zijn in de bewegingen. Een te nauwe band van een pyama om het mid del kan reeds storend werken; veel beter zijn ruime nachtjaponnen. Maag en hart spelen bij het slapen een groote rol, daarom moet men voor het naar bed gaan noch veel eten noch inge spannen werken. Een mensch brengt het derde deel van zijn leven in bed door, daarom moet aan slaapkamer en bed de noodige aandacht worden besteed, hetgeen maar al te vaak verwaarloosd wordt. Het beste is, dat de kamer op het Zuiden of Oosten ligt, terwijl overdag 's winters meerdere uren gelucht moet worden. De matras moet vooral niet te zacht zijn en het beste is indien men slechts één kussen gebruikt, zoodat men horizontaal ligt met het hoofd even om hoog. Het dek mag vooral niet te zwaar zijn en menschen die overgevoelig zijn, ge bruiken flanellen lakens. Voor oudere men schen is het meermalen noodig, dat zij iets hooger liggen met het hoofd, doch bij ion- ge menschen zal het laag liggen een betere bloedtoevoer naar de hersens geven. In ieder geval moet men echter bij het naar bed gaan de vast wil hebben om te slapen, want de gedachte: „ik kan niet sla pen", werkt slapeloosheid in de hand! BOONENSLA. Sla? Nu in den winter? Zeker al is het geen groene sla, dan voor de variatie maar eens boonensla. Overgehouden linzen, die niet te pappe rig gekookt zijn worden met olie, azijn of citroensap, zout en peper aangemaakt en gedurende eenige uren weggezet om de marinade er goed in te laten trekken, des- gewenscht doet men er een gesninperd uitje en gehakte peterselie bii. Het zelfde geldt voor witte boonen, terwijl witte boo- nen en overgebleven fijngehakte neentjes ook zeer smakelijk zijn, evenals bietjes en '^oonen. Eiersla is overheerlijk, als men de hard gekookte eieren aan plakken snijdt en met gehakte augurkjes, uitjes, peper, zout, olie en azijn, of mayonaise dooreenmengt. WASSCHEN OF STOOMEN? Meer dan ooit is de huisvrouw op zui nigheid aangewezen en geen extra uitga ven, indien zij niet dringend noodig zijn, worden gedaan. Vele dingen, waarover men vroeger niet gedacht zou hebben, moeten zij thans zelf doen, al zijn de prijzen van verschillende werkzaamheden naar beneden gegaan. Om een enkel voorbeeld te noemen, wer den vroeger de zomerjaponnen regelmatig naar een chemische wasscherij gezonden om vakkundig behandeld te worden. Te genwoordig moet men met zoovéél reke ning houden, dat men er eerder toe komt zelf de dingen te behandelen. Alhoewel het, wij moeten het erkennen, vooral bij japonnen, die de moeite waard zijn, altijd een zeker waagstuk blijft. Vele stoffen laten zich goed wasschen, indien alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn, doch men moet ook weten of zij niet krimpen en hóe men ze moet strijken. Men moet zich dan ook tevoren verge wissen aan een staaltje, of het materi aal gewasschen kan worden, niet ver kleurt, noch krimpt. Het staaltje wordt eerst met koud water nat gemaakt, daar na in een doek gelegd, waarna men er krachtig op drukt, zóó dat het water in de doek trekt. Geeft het lapje af en is de doek gekleurd, dan moet men het wasschen van het kleedingstuk niet zelf ter hand nemen. Het is heel begrijpelijk, dat de stof, die bij natmaken reeds afgeeft, bij het wasschen, waarmede toch zeker vijf minuten ge moeid zijn, nog sterker zal kleuren, zóódat verschillende kleuren ineen loopen. Teere weefsels worden koud gewasschen, terwijl goede zeepvlokken eerst met een weinig heet water worden opgelost, daarna met koud water aangevuld. Geeft de stof dus niet noemenswaard af, dan wordt het kleedingstuk eerst in koud water nat ge maakt, en onmiddellijk daarna in het sop gedaan, op en neer gehaald, en gelijkma tig gedrukt, terwijl men niet mag wrijven. Neemt het water dan een heel lichte tint aan, dan zal dit niet van zooveel belang zijn. Is het kleedingstuk erg vuil, dan zal men het nogmaals een sopje geven, doch het is aan te hevelen teere weefsels nim mer te lang te dragen. Is het voorwerp schoon, dan wordt het uitgedrukt, nooit gewrongen, daar het dan zijn vorm verliest. In het eerste spoelwater komt een flinke scheut azijn, daarna wordt het nog in koud water nagespoeld. Warm water mag nimmer gebruikt worden. Na het spoelen in een badhanddoek rollen en deze zoo vast aandrukken, dat reeds veel van het water in den doek trekt. Men legt het nu op een schoone hadhanddoek (of op eenige zoo noodig) en geeft er zoo veel mogelijk den goeden vorm aan, het geen vooral bij gebreide en gehaakte kle dingstukken een eerste vereischte is; deze laatste mogen trouwens nooit opgestreken worden, terwijl de mouwen met luchtig op gerolde bandhanddoeken moeten worden opgevuld. Zooals wij reeds betoogden blijft het zelf-wasschen van fijne japonnen een waagstuk en kan beter deskundig geschie den, omdat de enkele guldens, die men uit spaart niet opwegen tegen de schade, die een bedorven jurk oplevert. Eenvoudige weefsels of modellen kan men, mits met de noodige zorg, thuis was schen, doch indien blijkt dat zij na het wasschen gekrompen zijn in de lengte of breedte, moet men hiermede hij het strij ken rekening houden, wil men niet tot de onaangename ontdekking komen, dat het kleedingstuk niet meer gedragen kan wor den, zoodat in dergelijke gevallen de zui nigheid de wijsheid bedriegt. KEUKEN-WENKEN. Cakes, die men zelf bakt, worden vaak in het midden hoog, om naar de kanten toe aanmerkelijk af te „dalen", soms zijn zij zelfs bleek en niet geheel gaar. Men voorkomt dit door vóór het gebak de oven in gaat, een of twee pijpjes macaroni in het deeg te steken. Wanneer zuurkool te zuur is, doet men bij het stoven 4 5 geraspte aardappelen bij de groente.

Schager Courant | 1935 | | pagina 18