VELO STOFZUIGER „De Toekomst". Kon dikwijls niet loopen, DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS - BUITENGEWONE CONDITIËN VR AG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. volgt dat per 31 Dec. 1934 een schuld moest zijn van ruim f58.000. Op die balans komt ze echter maat voor met een bedrag van ruim f47.000. Hij vraagl opheldering. De voorzitter meent, dat dit allicht ge legen is in de financiering der doorgedraaide pro ducten. Verder meent de heer De Geus, dat een rente van f940 voor de bollen veiling cok als ontvangst op de rekening der L.G.C. moest voorkomen. De voor zitter tracht hiervan een verklaring te geven. De heeren Klingel er en C. de Boer Kz. wijzen op den ernstigen post van f27000 dubieuse debiteuren, waar van wel zoo goed als alles verloren zal zijn. Voorzitter beaamt dit. Voorstellen Alg. Verg. L.G.C. Aan do orde kwamen daarna de voorstellen van de Algcmconc Vergadering der L.G.C. Het Bestuurs voorstel, om aan den te maken nieuwen weg in de gemeente Broek op Langcndijk vau den Oosterdijk tot de Dorpsstraat, loopende door het poldcrtje van Van der Molen, een subsidie te verleenen van f 2500, vond tegenkanting uit de vergadering. Men meende, dat de toestand in den tuinbouw en als gevolg daar van de finantieele toestand van de L.G.C. het niet veroorloofde thans subsidies te verleenen voor den aanleg van wegen. Voorstanders wezen er echter op. dat door den aanleg van het nieuwe kanaal en de te maken nieuwe brug de weg naar de Prins Hendrik kade een lastige weg zal worden voor rij- en voertui gen, wat niet bevorderlijk zal zijn voor den toe- en afvoer naar en van de veiling. Do heer Jb. Kramer ziet deze zaak uit het oogpunt van marktbelang; bij de totstandkoming van een slechte brug is hij ve- vreesd, dat een groot deel van Hugowaard naar den Noord erin ark t,bond gaat). Met groote meerderheid van stemmen (246) werd het voorstel verworpen. Een volgend voorstel wenschte een uitspraa.k van de Algcmeene Vergadering ten aanzien van het be talen van subsidie voor de kanalisatie. In 1931 was nl. besloten, dat L.GC. gedurendo 40 jaar elk jaar f 600 subsidie zal verleenen. De bijdrage in de voor- loopige kosten is gevoteerd. Na het vóór en tegen uitvoerig te hebben bespro ken, wordt besloten, do toelichting op de Alg. Ver gadering af te wachten. De vergadering verklaarde zich tegen het voorstel- St. Pancras. het H pet., dat gelieven wordt voor het minimumprijzenfoncls, niet meer te heffen, omdat eerstens dan geen gelegenheid meer zou zijn een kas te vormen en tweedens omdat het niet enkel een zaak is van de L.G.C., doch een provinciaal besluit, dat voor alie veilingen geldt. Gesteund zal worden een voorstel van De Tuin bouw, St. Pancras, om op een keuringswet voor kunstmest aan te dringen, ten einde fraude te voor komen. Met het voorstel, om bij het veilen van witte kool niet meer een deel door te snijden, kon de vergade ring zich niet vereenigen. Men verklaarde zich er voor, de steungelden der vrachtvaarders gelijk uit te betalen met de steun gelden der tuinders, die zelf hun producten aanvoe ren. Opgemerkt werd, dat aan dit verlangen reeds wordt voldaan. Men sprak zich nog niet definitief uit om pogingen aan te wenden, de koolbouw uit de zg.n. buitenpol ders terug te trekken en ze aan den Langendijk en omstreken toe te wijzen Op de Alg. Vergadering wil oien dit nader bespreken. Nu van pijn verlost. Een dankbare patiënte schreef ons; „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheumati- sche pijnen in mijn knieën, dat het dikwijls voor kwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeer de was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Ten slotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Sa lts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resultaten hebben mij over tuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kru- schen. Ik neem het iederen morgen in en van rheu- matische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aanraden, dia last van ïheumatiek hebben, het is het eenige goede middel ik voel mij als herleefd, nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben." Mej. G. de K., te R De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stof fen als urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van jicht, ïheumatiek en ischias, uit het lichaam worden ver wijderd en voorkomen texens, dat deze giftige stof fen zich ooit weer kunneé vormen. Zoo verdwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoe ning voorgoed Wordt weggenomen. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Lel-op, dat op het etiket op de fiesch zoowel als op de buitenverpakking «Ie naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. Aan de vereeniging De West te Koedijk werd toe stemming verleend, ingevolge haar verzoek, in be spreking te brengen het Cultuur- en Teeltverande- ringsplan, hetwelk door P. Zeeman aan de orde is gesteld. Besloten werd weer een subsidie te geven voor don Plantenziektenkundigen dienst. Meegedeeld werd, dat de Flakkeesche peen niej meer onder de landbouw-, doch onder de tuinbouwproducten valt. De voorzitter wijst er verder nog op, dat Duitschland niet meer contingenteert naar liet quantum produc ten. doch in geld Besloten wordt het Bestuur af te vaardigen naar de Alg Vergadering, omdat indertij-d beslaten is op de 20 leden slechts 1 persoon af te vaardigen. Op de volgende vergadering zal een voorstel worden be handeld om in deze wijze van afvaardiging wijziging te brengen. Na rondvraag werd de vergadering eerst zeer laat gesloten met dank voor de medewerking. LANGENDIJK. De verboden aardappelsoorten. Wat er voor in de plaats. In verband met het voor 1936 uit te vaardigen ver- bouwverbod van de aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen, zullen vele verbouwers van deze ras sen er toe moeten overgaan, poot-goed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt door den minister van economische zaken aangeraden, daai> voor thans reeds de noodigo maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van ontheffing niet kan worden gere kend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaf fing van nieuw pootgoed te voorkomen, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit oogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Tot de rassen, onvatbaar voor wratziekte, behoo- ren o.a. de in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen geelvleezige rassen: Bevelander, Noordeling, Souvenir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Konsurages, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preussen, Alberta en Juli en dc witvleezige rassen: Albion, Hellena, Con current, Paranassia, Majestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pi lok Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de ras-echtheid. WINKEL ALGEMEENE VERGADERING BOEREN LEENBANK. Woensdagavond vergaderde de Boerenleenbank ton huize van den heer R. Laan alhier. Tegenwoor dig waren 19 leden. Na opening woren de notulen gelezen en goedge keurd. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat het ma ken van verschil in rente aan leden-spaarders en niet-leden spaarders gunstig werkt; 9 nieuwe leden zijn toegetreden en geen enkel lid is uitgetreden. De rentevoet aan leden spaarders is 3 pet., aan niet leden spaarders 2% pet., voor een jaar vast aan le den spaarders 4 pet., voor niet leden spaarders 3^4 pet. Aan belastig op goederen in de doode hand is van de volledige reserve een bedrag van f 21 betaald ge worden. Een gelukkig verschijnsel is het, dat van alle voorschotten de rente is betaald. De Bank heeft momenteel bij de centrale bank oen bedrag van f 50091.63 waarvoor een rente wordt gekweekt van 2% pet. wordt er van de Centrale bank geleend, dan moet daarvoor worden betaald 4 pet. Jaarverslag van den kassier. Dit verslag begint met een somberen toon te doen hooren in verband met ongekende moeilijkheden in landbouw, tuinbouw en veeteelt, als gevolg waar van ook de Bank niet buiten aanraking is geble ven met deze abnormale omstandigheden. De bank heeft echter getoond een werkelijk boercninstelling te zijn en de voorschotnemers zoo schappelijk moge lijk behandeld, al moest persoonlijk belang wel een voor het algemeen belang wijken, en dat de bank een algemeen belang is, wordt wel eens uit het oog verloren. De uitvoering van de crisiswetten was aan de Bank opgedragen, waarvoor een zoo gering mogelij ke provisie in rekening werd gebracht, in menig ge val werden de onkosten nauwelijks vergoed. In het bestuur kwam geen verandering. 9 Nieuwe leden traden toe en brachten het leden tal op 1 Januari 1935 op 142. In 1934 werd f 50.000 meer omgezet dan in het vorige jaar, n.1. f 40.000, aan spaargelden. De balans is vrijwel gelijk geble ven, bij f 10.000, minder aanvoorschotten was er f 10.000 meer aan spaargelden. Het geheele jaar had de Bank van de Centrale adel, die nog wat geld had, legde een duit in het zakje, of haalde er liever een duit uit, als zich hce- lemaal geen liefhebbers aanboden, legde de gemeen schap beetje bij beetje, en zoo verrees langzamer hand de eene Grammar School na do andere. We moeten hun aantal niet gering schatten. De ge schiedschrijver Stowe geeft een lijst van 343 van deze scholen ten tijde van Koningin Elizabclih, waar bij later onderzoek nog 18 andere heeft gevoegd. Van deze 361 scholen zijn er in den loop der tijden 107 verdwenen. Londen telde er 11 van de 361, Bristol 3, Oxford, York en een paar andere steden hadden er elk 2, en we kunnen wel zeggen, dat haast geen enkele stad zonder was. Aangezien de Engelsche bevolking toen ongeveer 4% millioen zielen telde, was er een Grammer School voor elke 12.500 inwoners. Het aantal leerlingen der scholen was lang zoo groot niet als tegenwoordig. Eton en Ilarrow hebben de laatste jaren meer dan 1100 leerlingen. In de 16de eenw evenwel had Shrewsburv het grootste aantal, en dat was 6lechts 360. Stowe geeft nog een lijst van 6 scholen met meer dan 100 leerlingen (bijna alle scholen in of dichtbij Londen), maar wanneer we de groote scholen uitschakelen, komen we slechts tot een gemiddelde van 42 leerlingen per school voor de overige. Van elke 375 inwoners van Engeland bezocht toen ter tijd één een Grammar School. Eén Latinist tegenover 374, die het zonder dien sleutel tot Alle kennis en wetenschap moesten stellen. Nu moet II niet denken, dat de rijke Londenscbe kooplieden, die de scholen hadden gesticht, daar zulke wonderlijk groote kanifalen in gestoken had den. Het kóstte niet zoo bijster veel in de 16de eemV om een school op gang te brengen en te bonden. Voor ik verder ga. moet ik even zeggen, dat het geld in Shakespeare's tiid een heel andere waarde bad dan tegenwoordig. In werkelijkheid kon je er 12 keer zooveel mee doen. Wanneer U de volgende getallen leest, moet U ze dns steeds met 12 verme nigvuldigen, om tot de huidige waarde te komen. Welnu, er waren maar heel weinig schoen, die een jaarlijkseh inkomen hadden, dat de f600 over trof. Stowe geeft een li jst, van 37 scholen, wan wan bef. jaarlijkseh inkomen varieerde tusschen f36 en f540 per jaar, met een gemiddelde van f240. Som mige stichters vermaakten hun scholen een zekere geldsom per jaar. Die zijn later gebleken verre weg het slechtst af te ziin. Andere schonken hun de onbrengst van een stuk land. Die laatste hebben geweldig geboft. Gaat U maar na. Rugbv kreeg de iaarhuur van een stuk land, dait een ba've mijl buiten Londen lag, een sommetje van f96. Datzelfde stuk land bracht in 1865 al f60.000 per jaar on. B'rmingham, dat, de huur cadeau kreeg van een naar hulzen en een. stuk Ie weiland, samen f242 per jaar, trekt daar nu f360.000 van. Dat zullen zoomin de schenkers als de ontvangers (besrhookenen mag ik zeker niet zeggen) toen voorzien hebben. Zoogenaamd waren de Grammar Schools koste- looze scholen voor de leerlingen. Ze moesten even- we! een zeker bedrag betalen, om on de school te komen. Dat bedrag varieerde van 2 dubbelties tot 60 cent. (Met 12 vermenigvuldigen!) Daarbij kwam dan nog een bedrag per kwartaal van 30 tot 60 cent voor den meester en van 15 tot 30 cent voor don ondermeester. Niet altijd evenwel profiteerden meester en onder meester van die kwartaal-bijdragen. Misschien is •het woord profiteeren hier niet op zijn plaats. Waar schijnlijk zal ook in de 16o eeuw het onderwijzend personeel een vast, inkomen uit de stichtingsgelden wel geprefereerd hebben boven een veranderlijk in komen, dat afhing van het aantal leerlingen, en dus van de gunst der ouders. In Guilford werd precies voorgeschreven hoe de kwartaal-biidrage van de leerlingen besteed moest worden. In het geheel werd daar per jaar 8 stuivers betaald. 4 stuivers daarvan waren voor het aanschaffen van roeden (een prettig idee voor de jongens), en 4 voor het koopen van kaarsen voor de winterverlichting. Gemiddeld kostte het onderwijs van hun kinderen op een „kostelooze" Grammar School in Shakespea re's tijd f2 per jaar. In mijn volgenden brief zal ik nog ïeds meer over de Grammar Schools vertellen. Laat ik echter eprst vertellen, dat ik mijn kennis geput heb uit: Eliza- betha.n Schooldavs van J. Howard Brown, uitgege ven door Basil Blackwell, Oxford. den konden zeker geen lucht te pakken krijgen. Dc regen bederft alles. Wat, moot jo weg, Morton? Ik geloof dat er verder niets meer te zeggen valt, je kent mijn wenschen. Als ik het een of ander be richt mocht krijgen dan zal ik me onmiddellijk met je in verbinding stellen. Adieu." Hij drukte den notaris de hand, hetgeen echter op een niet bepaald hartelijke wijze geschiedde. Het leek wel alsof de man hem geërgerd had. De overi gen schenen hiervan evenwel niets te bemerken, daar het gesprek algemeen was geworden. De Admiraal nam plaats tusschen Joan en Per- sis en praatte met hen, terwijl Beresford Lady Lucia en zijn moeder een verhaal deed over hetgeen er dien dag gebeurd was. Zooals reeds door Joan medegedeeld was er geen wild gezien, doch Harbin, de boschwachter had ge zegd wel eens jacht te zullen houden op stroopers, daar er heel wat in den omtrek schenen rond te zwerven. Hij wilde een paar voetangels zetten, zoo dat ze er de noodige te pakken konden krijgen. Lady Lucia kon een glimlach niet weerhouden, hoewel ze hem toch te kennen gaf zeer wreed te wezen om de stakkers er op die manier in te laten vliegen. Mannen schenen evenwel allemaal hetzelf de te zijn. Dat kwam zeker omdat hij rechter wilde worden, voegde zo er plagend aan toe. „Dat word ik nooit", verklaarde Beresford. „Ik vind het allergenoegelijkst menschen er in te laten vlie gen, maar later zou ik ze altijd vrij laten. Het lijkt me iets afschuwelijks toe een man voor jaren achter de tralies te moeten stoppen." „Zou Je ze heusch ongestraft laten weggaan?" vroeg Lady Lucia vol verbazing. „Nee, ik zou de volle waarheid er als het ware eerst uitrammelen", ging de jonge man opgewonden voort. „Zacht zouden ze door mij zeker niet behan deld worden. Ik kon het echter niet over mijn hart verkrijgen de stumperds op te sluiten. Een flink pak slaag zou hun zonder twijfel veel meer goed doen en de Staat aardig wat minder kosten." „Wacht maar totdat hij Eerste Minister ls", merk te Joan vanuit haar hoekje op. „Hij zit vol verbe teringsplannen. Ik denk echter niet dat hij bijzon der populair zal wezen bij de betere standen, want die menschen voelen er niets voor zich te laten af rammelen." U'T os OMGEVING LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering der Oranje-vereernging. on Woens dag 3 April, in het lokaal van den h*er C. Vijzelaar, onder leiding van den heer H. Schelhaas. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental bedraagt 112. De rekening van den penning-meester e-af een ont vangt aan van f 230.35. uitgaven f 183.40, saldo f 46.95. Medegedeeld werd dat on 30 Anril een Oranie- film vertoond zal worden in de Geref. Kerk. des middags voor kinderen en 's avonds voor de oude ren. waar dan tevens door een du'-belmannenkwar- ter medewerking verleend zal worden. Besloten werd den burgemeester te benoemen als er"f-voorzitter der vereeniging. De heer TJtsrna behandelde hierna een onderwerp, getiteld: „Koningin Emma of Neerlands grootste schatbewaarder". On boeiendo wijze schetste snr. de wijze waarop Zij baar taak opvatte en snr. besloot dan met den wensch, dat bet drievoudig snoer: God. Oranje en Nederland nooit verbroken moge worden. In het bestuur werden herkozen de heeren J. v. d. Graaff, H. Schelhaas en TI. v. Zuiilen. De vergadering werd gesloten met het zingen van het 2e couplet van het Wilhelmus: „Mijn schild en de betrouwe". OUDKARSPEL. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1935 goedgekeurd. Bij het.' gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat de proef (loonfoeslag in het tuinbouwbedrijf) met drie maanden is verlengd, dus tot en met 30 Juni a.s. Zoowel in het loon van f 15.per week, als in het aandeel, dat. voor rekening van den tuig bouwer blijft, is geen wijziging gebracht. ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer P. Schoenmaker verga derde Donderdagavond de tuinbouwverocniging „De Toekomst", onder voorzitterschap van den heer S. de Boer, die de niet-talrijke aanwezigen hartelijk ver welkom. Het is een belangrijke tiid geweest, want voor velen kon dio beteekenen de beantwoording van de vraag, of en hoe ze hun bedrijf zouden kunnen voortzetten. De hoop op betere tijden is maar ge deeltelijk in vervulling geenan:de roode kool is duur geworden, doch in Zuidscharwoude waren er maar enkelen, die dit product hadden, terwijl de groote massa gele en Deensche witte kool had. De steun, de extra-steun is uitgebleven en al is Noordholland niet misdeeld, de tuinders daar hebben veel te weinig ge kregen. Spr. hoopt, dat de tijden spoedig beter mogen worden. De heer W. Verkroost en P. de Geus- maken er aanmerking op, dat er in deze tijden van grooten nood niet een vergadering is uitgeschreven om» dien grooten nood te belichten en, als andero vereenigin- gen, dien nood uit te dragen. Op een gedane vraag van den heer P. de Geus deelt de voorzitter mee, dat do richtprijzen niet worden bekend gemaakt, terwijl op de vraag van den heer C. de Boer Wz., wie die richtprijzen vaststelt, wordt geantwoord, dat dit door een commissie geschiedt, waarin o.a. rijkstuinbouwleeraren zitting I hebben. Aan die leden is geheimhouding opgelegd. Van ver schillende zijden wordt er critiek op uitgeoefend. De ingekomen moties inzake verbetering van steun zijn alle aan den minister verzonden met een bege leidend schrijven, dat door den voorzitter wordt voor gelezen en dat duidelijk den noodtoestand der tuin ders demonstreert en de noodzakelijkheid aantoont van een ingrijpen der regeering. Geen gevolg is gegeven aan het voorspel, om te trachten de richtprijzen tot de productieprijzen op te voeren, omdat dit toch geen kans van slagen had. Wel is verzocht de richtprijzen in werkelijkheid to* de volle 100 pet. uit te keeren. Bevorderd zal worden, dat de teeltvergunningen spoedig worden uitgereikt. De rekeningen en balansen van Groente- en bollen- veilingen gaven heel wat stof tot bespreking. Sommi gen vonden de salarissen te hoog en wilden functies combineeren. De voorzitter meende echter, dat dit niet mogelijk was. De heer P. de Geus wees er op. dat op de balans van 31 Dec. 1933 een schuld aan de Boerenleenbank voorkomt van f64.700, dat er f22.000 is opgenomen en f27.700 is gestort, waaruit „Ik zou eiken man een pak slaag geven die ge stolen had, onverschillig van welke afkomst hij was", verzekerde Beresford. „Ik zou er heel weinig gevangen zotten... met uitzondering van menschen die gevaarlijk voor de samenleving waren." „En de vrouwen?" lachte Joan. inregen die ook een pak slaag?" „Zeer zeker! Waarom niet? Het spreekt evenwel vanzelf dat ik voor dat werkje een vrouw zou aan stellen... Die slaan namelijk vinniger." Hij wierp zijn hoofd in den hals en lachte hartelijk. „Goed- kooper en doeltreffender." „Je hoorde in de Middeleeuwen thuis", gaf Lady Lucia op eenigszins afkeurenden toon te kennen. Hij keerde zich om en keek haar recht in de oogen. „Daaraan heeft u volkomen gelijk", luidde het be daarde antwoord. „Ik geloof dat wij tegenwoordig veel te gecompliceerd en handig zijn. Iemand die er hersenen op nahoudt kan de wet op alle moge lijke manieren ontduiken." „Zoo is het toch al jaren geweest" protesteerde Lady Lucia. „Ik herinner me jaren voor den Oorlog Persis was nog een baby de Cheverellzaak. Nee, ik veronderstel niet dat je daarvan iets af zult we ten. Er werd beweerd dat er geen grootere schurk bestaan kon dan deze man was geweest. Ik heb dat geval nooit kunnen vergeten, daar mijn beste, eer ste echtgenoot er aardig wat geld door verloor. Hij placht te zeggen dat de fraude op een gegeven oogen blik door een kleinigheid ontdekt werd, waardoor als het ware het heele mechanisme moest stilstaan. De persoon die het ontdekt had was een genie, zei mijn man, want de zaak was zóó handig in elkander gezet, dat ze wettelijk zelfs volmaakt in orde leek." „Cheverell?" vroeg Beresford. „Ja, ik heb wel eens over hem hooren spreken. Ik denk dat ik toen ech ter nog even klein als Persis was. Wat hebben ze met den misdadiger gedaan? Is hij dood?" „Drink nog een kopje thee", drong Beresford's moeder aan. „Nog een paar sandwiches?" Hij glimlachte teeder tegen haar. „Nee, dank u wel, moeder. Ik wil honger houden voor het diner. Gaat u voort, Lady Lucia. Laten we de geschiede nis van dien zondaar eens hooren. Wat had hij ge daan en welke straf kreeg hij?" Lady Lucia maakte een veelzeggend gebaar met haar handen. „Beste jongen, die man was iets heel bijzonders. Heel Engeland ik kan wel zeggen heel Europa sprak er over. Ik kan echter niet precies vertellen wat hij eigenlijk misdeed. Het scheen een oplichterszaak op groote schaal te be treffen, die nimmer aan het licht was gekomen in dien hij niet plotseling door een uiterst lastige si tuatie gedwongen werd tot valschheid in geschrifte. Als dit niet gebeurd was, had geen sterveling het misschien ontdekt. Nu echter werden duizenden menschen geruineerd." „Groote goedheid!" riep Beresford uit. „Een hoogst dramatische openbaring! En wat hebben ze mot den schuldige gedaan? Een dergelijk schoelje had lang zaam verbrand moeten worden." „Berryl" bracht zijn moeder rustig in het mid den, „Joan wil nog graag een stuk cake. En er is voor jou ook nog wat over." Hij glimlachte op zijn gewone innemende manier tegen haar, en deed wat zijn moeder verzocht. Daar na wendde hij zich weer dadelijk tot Lady Lucia. „Vertelt u alsjeblieft verder" vroeg hij. „Het is een geweldig interessant verhaal. Een Napoleon- type, maar dan in het oneerlijke. Wat deden ze met hem? Is hij dood of zit hij nog in een kerker opge sloten?" „Dat zou ik je niet kunnen zeggen", antwoordde Lady Lucia, en aller oogen waren nu op haar ge richt. „Zijn vernuft scheen hem een oogenblik in den steek te laten en de heele zaak stortte ineen. Ik geloof dat hij zichzelf aangaf, een onbeschaamd heid welke klaarblijkelijk in zijn voordeel pleitte." „Het is een beetje hard dit te zeggen", protesteer de Beresford. „Dit feit kan evengoed als iets nobels van hem beschouwd worden. Wellicht het eenige be hoorlijke wat hij in zijn leven had gedaan. En wat gebeurde er verder?" „Hij werd veroordeeld", zei Lady Lucia, „tot twin tig jaar dwangarbeid. De bewijzen tegen hem sche nen overweldigend te wezen en men was van opi nie dat hij nog heel blij mocht wezen niet levens lang te krijgen." „Groote goedheid!" mompelde Beresford. „Arme drommel. Dus hij zit nog steeds te brommen?" „Voor zoover ik weet wèl", zei Lady Lucia. „Doch het gebeurde al vijftien jaar geleden. De mogelijk heid bestaat dat hij nu weer op vrije voeten is. „Of dood", bracht de Admiraal ineens grimmig in het midden. Beresford wendde zich met een heftig gebaar tot hem. „Twintig jaar... twintig lange jaren. Waarom ga ven ze hem geen aframmeling en een kans een be ter leven te beginnen? Twintig jaren in de gevan genis is erger dan de dood." „Je schijnt er veel van af te weten", zei de Ad miraal sarcastisch. „Als ik er wat in te zeggen had gehad zou ik hem elk jaar nog een flinke aframme ling er bij gegeven hebben." Er voer een rilling door Beresford's leden. „Oh, zegt u dat toch niet. Ja, moeder, alsjeblieft nog een kopje thee. Joan, jij ook nog? Ik vrees dat die niet bijster lekker meer is." „Nee, dank je wel. Ik moet maken dat ik weg kom, want ik verlang naar een warm bad, en Light- foot moet schoongemaakt en getracteerd worden op zijn lievelingskostje". Bij de laatste woorden kwam ze overeind. „Adieu mevrouw Vane, Tot zien." Beresford dronk haastig zijn kopje leeg. „Ik breng je weg. Hallo." Op dat oogenblik kwam de butler binnen. „Brieven. Iets voor mij?" „Alleen voor madame," zei de oude man op zijn moeder toeloopend. Mevrouw Vane nam den brief van het blaadje af en keek naar het handschrift. Daarna legde ze dien kalm op de tafel en nam af scheid van Joan. „Dag, beste kind. Kom me gauw weer eens op zoeken. Oh. gaat u ook al wejf. Lady Lucia? Het is nog zoo vroeg." Ze drong er evenwel bij geen van haar gasten op aan nog te blijven. Dit was haar aard niet. Oude Crawley, de butler, wachttj» even terwijl afscheids groeten werden gewisseld en liet hen daarna plecht statig uit. Joan en Beresford vertrokken op dezelfde manier als ze gekomen waren, namelijk door de veranda, hetwelk de kortste weg was naar de stal len waar Joan's paard op haar wachtte. Binnen enkele seconden was het salon verlaten. De Admiraal en Svlvia Vane bleven alleen achter. Zij had opnieuw achter de theotafel plaats genomen en zag bleeker dan ooit Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 22