De Brabantsche Brief van Pré. Bank te vorderen, het hoogste bedrag is geweest f 82.000, en het kleinste f 35.000. De winst is f 500 min der dan het vorige jaar en bedraagt f 1583.69. Rekening 1934. Door de Commissie voor het nazien van de reke ning over 1934 wordt bij monde van den heer J. Veth- man verslag uitgebracht, en gerapporteerd, dat de commissie alle stukken heeft nagegaan en met de rekening vergeleken en alles in orde heeft bevon den en voorstelt deze rekening goed te keuren. Aldus geschied. De heer Dekker vraagt of in de winst ook begre pen is de rente van het reservefonds. De Voorzitter antwoord bevestigend. De heer C. Amels vraagt een nadere specificatie van het groote bedrag aan diversen. Door den kassier wordt een specificatie gegeven. Tot leden der Commissie die de rekening over 1935 zullen nazien, worden na herhaalde stemmingen be noemd de heeren: J. Breebaart Sr., J. Vethman en P. C. Tijsen. Tot lid van het bestuur wordt herbenoemd de heer C. Keizer. Tot lid van den Raad van toezicht wordt herbenoemd de heer J. Dekker. Tot plaatsvervangen de bestuursleden worden herbenoemd de heeren G. J. van Leersum en J. Th. Broersma. Vervolgens wordt door de kassier verslag uitge bracht van de door hem met den heer Keizer bijge woonde vergadering van „de Grondkapitaalbank" en de „Centrale Bank" beiden gehouden te Utrecht op 5 Juni 1934, welk verslag dankbaar wordt aanvaard. De heer C. Amels zegt wel gehoord te hebben van benoeming en herbenoeming van baron die en die, maar zou gaarne weten of daar ook een salaris aan verhonden is. De Voorzitter vermoed aanvankelijk dat er presen tiegeld en misschien reiskosten aan verbonden zal zijn, doch bij raadpleging van het verslag blijkt dat in 1933 aan salarissen voor bestuursleden is betaald f 12333.33, het bestuur bestaat uit 3 leden. In totaal hebben bestuurs- en administratiekosten bedragen f 367600, 77, welk bedrag over 800 boerenleenbanken moet worden verdeeld. De heer C. Amels merkt op dat hier geen sprake is van een eerebaantie, doch van een goed betaalde betrekking, terwijl het vermoedelijk al menschen zijn, die reeds een behoorlijk inkomen hebben. Toen spreker die klinkende namen hoorde, dacht hij aan goede menschen, die er wat voor over hebben doch aan den anderen kant blijkt nu, dat ze de boeren helpen uitkleeden. De Voorzitter zegt hun werkkring niet te kunnen beoordeelen. doch een eerebaantie is het. niet meer. De heer C. Amels vraagt wat het salaris van den Directeur alleen wel is. De Voorzitter zegt dit niet te weten. De Directeur is tevens hoofdinspecteur en daarvoor zijn de pos- don gecombineerd. De heer Amels vindt het een aanleiding voor de afgevaardigde om dit eens te vragen. De Voorzitter zegt dat er wel rekening mede ge houden moet worden, dat het betrekkingen zijn met een geweldige verantwoordelijkheid, waarvoor de beste krachten noodig zijn en zou niet weten op welke wijze daar door den afgevaardigde critiek moest worden uitgeoefend. De heer C. Amels gelooft toch. dat die groote sala rissen uit de wereld moeten en als er nog over al die duizenden wordt voortgegaan, verzoekt de heer D. Molenaar aan den heer Amels er liever mee op te houden. Spreker hoort het liever niet, je wordt er beroerd van. Rondvraag. De heer P. C. Tijsen vraagt of er eenig verband bestaat tusschen de Centrale Bank en de Rijksbank en of daarmede een deel van de zelfstandigheid van de Centrale Bank ingeboet is. Na uitvoerige bespreking zegt de Voorzitter, dat de Centrale Bank geen behoefte heeft aan de hulp van de Nederlandsche Bank of andere instellingen, zoodat van het vprlies van eigen zelfstandigheid geen sprake kan zijn. De heer Tijsen vraagt of de mogelijkheid bestaat dat de rentevoet zoo blijft. De Voorzitter verwacht van wel als de rente van de Centrale Bank ook zoo blijft; er moet echter een zeker deel gereserveerd worden. De heer Tijsen zegt van een naburige bank te hebben gelezen, dat groote posten niet meer werden aangenomen, en wat daarvan de oorzaak kan zijn. De Voorzitter merkt op dat als er groote bedragen binnenkomen alleen met het doel van de hoogere rente te profiteeren. dit posten zijn waaraan niets wordt verdiend en alvorens die aan te nemen zou men er hier ook nog wel eens over denken. De heer C. Amels vraagt of de regeling van het salaris van den kassier van bovenaf geschie.dt Spre ker heeft gelezen van versobering en 10 pet. korting De Voorzitter deelt mede. dat het salaris niet van bovenaf wordt geregeld, doch door het bestuur. Daarna is de vergadering gesloten. ALKMAAR VOORJAARSTENTOONSTELLING. Door het Natuur-Hictorisch Museum en den Ned. Jeugdbond voor Natnur-Studie. Ofiicieele opening door den burgemeester Zaterdag 20 dezer, des namiddags oai half drie, wordt door den burgemeester van Alkmaar, Jhr. F. H. van Kinschot, in het Natuur-Historisch Museum aan de Laat 35 alhier, een voorjaarstentoonstelling geopend. Deze tentoonstelling, welke door het Museum-be stuur, in samenwerking met den Nederlaudschen Jeugdbond voor Natuurstudie werd georganiseerd, heelt m de eerste plaats ten doel, de jeugd te toonen. noeveel moois en interessants er in haar onmiddel liike omgeving te zien en te vinden is en in de tweede plaats, haar belangsielling hiervoor te winnen. De tentoonstelling is in vier lokalen ondergebracht, welke als volgt zijn verdeeld: Lokaal I: bet reeds bestaande museum, waaraan is toegevoegd een groot aantal inktvissehon, die in de Noordzee voorkomen en een afdeel mg wieren. Lokaal II: Vijftig aquaria (t.w. 45 zoetwater- en 5 zeewateraquaria); voorts 2 terraria (1 dr. en 1 nat). Lokaal 111een afdeelitig Geologie, onder te ver deel en in 4 groepen: a. Geologie van Remouchamps, met kaarten en photo s. b. Vier grondboringen uit de duinen te Bakkum. c. Een collectie gesorteerde gesteenten uit ver schillende plaatsen in Nederland. d. Een collectie zwerfstcenen van de Drentsche heide. Een afdeeling vliegbaelden van alle roofvogels met opgezette exemplaren. Voorts een afdeeling wilde planten en een afdeeling boeken, tijdschriften en bro chures. Tenslotte overzichten van den vogeltrek in Neder land en van de stookolieslachtoffers met opgezette exemplaren en foto's. Een stuk imitatiestrand met hetgeen daarop voor komt en een collectie foto's van de kust en weide vogels; van het Noord-Hollandsche landschap en van wilde planten. Lokaal IV: Ingericht voor lezingen en films. Eiken dag worden er minstens drie lozingen en films ge geven. Rest ons nog te melden, dat op het plein voor het tentoonstellingsgebouw een bijenkorf met bevolking is opgesteld. De tentoonstelling welke van Zaterdag 20 April ('savonds 6 uur) tot Maandag 6 Mei duurt, is voor den matigen toegangsprijs van 25 cents te bezichtigen. Kinderen betalen slechts één dubbeltje, terwijl kinde ren in schoolverband voor 5 cents toegang hebben. OUDE N1EDORP 'T VELD. L.T.B. Dinsdag 2 dezer vergaderde de L.T.B. afdeeling 't Veld, ten lokale van G. Ligthart te Zijdewind. Aanwezig waren 40 leden. Na opening door den Voorzitter J. Bakker Sr., met de Chr. Groet en een algemeen overzicht van den toestand, werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna worden uitgebracht een veelomvattend jaarverslag van den Secretaris, alsmede van den pen ningmeester, waarbij bliek, dat het kassaldo voor uit ging in 1934 van f71 tot f 109. Bij diverse ingekomen stukken en mededeelingcn was er een van een aantal leden Veenouders en Tuinders, waarin de wenschelijkheid werd uitgespro ken tot een reorganisatie, zoodanig dat in de toe komst een algemeen bestuur za) beslaan en de zelf standige groepen ieder hun bestuur hebben met een zelfstandigen voorzittc-r, wat voor het behartigen van beider belangen zeker verbetering zal teweeg brengen. Dit schrijven wordt op diverse punten toegelicht door den heer Jan de Boer Szn., tuindei en den heer W. H. Keesom, veehouder, wat algemeen bijval vindt zoodat met algeineene stemmen wordt besloten om tot dal duel binnen 6 weken een algemeene vergade ring te houden, daarbij alle niet-leden veehouders uit te noodigen, terwijl het tegenwoordig bestuur dan ^.nbloc ai treedt, om plaats te maken voor de gereor ganiseerde samenstelling. Daarna worden enkele voorstellen ingediend voor de vergadering van den N.M.B. De heeren Tli Stadegaard en P. Tossolaar wenschen bevorderd te zien dat een zoodanige regeling aan de markt wordt getroffen dat men iederen werkdag met goed gevolg kan veilen en lossen. De toestand is thans zoodanig dat slechts 3 dagen per week van veiling kan worden gesproken. De heer D. Wijnker Jr. vindt het onbillijk dat aan voerders welke veilen per vrachtschip per, zich te vreden moeten stellen met een afrekening van den schipper. Hij wenscht aan te dringen dat aan hen evenals aan anderen die rechtstreeks hun goed aan voeren. een leverinsgbiljet van de veiiiog wordt uit gereikt. Dit wordt algemeen wenschelijk geacht, speciaal voor wat betreft officieele gegevens bij belastingaan gifte en overzicht bij steunuitkeering. De inschake ling van vrachtlieden :n de administratie gaf reeds veel aanleiding tot onaangenaamheden en ernstige klachten. De heeren Joh. Groen en N. Wit wenschen te bre ken met de gewoonte aan ae veiling, dat de kool per 50 pond wordt gewogen. Dit is onbillijk. Den tuinder moet de 100 .kg. geleverde producten worden uitge keerd, terwijl verdere risico van inwegen voor den exporteur is. Algemeen wordt dit beaamd en een voorstel zal worden ingediend Tot afgevaardigden naar den N.M.B. werden be noemd de heeren J. de Boer Sz., Th. J. Stadegaard en P Tesselaar. Voor een te houden melkcursus wordt f 10 be schikbaar gesteld, terwijl de cursus overigens reeds doorgang zal hebben, aangezien goedkeuring is ver kregen en een aantal cursisten zich opgaven. Besloten wordt tot oprichting eener vereeniging van Bloembollenkweekers. Nadat 20 Edammer kazen waren verloot, volgde rondvraag, welke geen belangrijks opleverde, waarna sluiting volgt. TVIERINGEN Loop der bavolkinq. Ingekomen, 32 rn. en 18 vr.: E. Kuut. uit Norg; J. Fluit uit Ede; Mw. M. A. de Geus geb. Vink uit Raamsdonk; A. C. de Geus uit Medemblik; M. F. Bogers en gezin uit Ruephen; Mw. M. Gouwenberg, geb. Jonker uit Anna Paulowna: Coni. Lont uit Zijpe; F. N .Gouwenberg uit Den Helder; R. van Ee en gezin uit Barneveld; J. L. van Boheemen en ge zin uit Akersloot; G. Bakker en echtgen. uit Me demblik; Mw. A. Mosk uit Texel W. Faas en gezin uit Haarlem; J. Straat en echtgen. uit Marum; Mw. A. v. d. Veen uit Tietjerksteradeel; G. J. Baaij- ens uit Zljpe; J. v. d. Zee en echtgen. uit Ulrum: R. Leenknecht uit Hengstdijk; H. de Goeii uit Wad- dinxveen; Mw. A. M. de Jong uit Schagen; B. Kor- vemaker uit Oude-Pekela; J. L. H. Hazeloop uit Medemblik. Vertrokken personen, 37 m. en 33 vr.: P. Wit en gezin naar Utrecht; C. Korstanje en echtgen. naar Zoetermeer; W. v. d. Heide naar Leeuwarderadeel; Jan Smit naar Hoorn; P. Bodde en gezin naar Me demblik; J. Hartog en gezin naar Dubbeldam; J. J. Kokelaar en gezin naar Vlissingen; Wed. S. Mulder naar Schagen; Joh. Buist en gezin naar Ooststel lingwerf; M. Blom naar Workum; Mw. G. Kuiper naar Amsterdam; G. Hermink en echtgen. naar Zaandam; Auke Kuiper naar Vlagtwedde; Joh. Snippe en Mw. F. Wieringa naar Medemblik: A. Wiegman naar Singapore; J. Brandsma naar Siibe- karspel; Mw. L. J. Wiebreoht naar Zijpe; G. H. Faas naar Haarlem; KI. Balk naar Schagen; A. Verschuu- re naar Velsen; Mw. Ha. Bergsma naar Den Haag; F. Schaafstra en gezin naar Medemblik; Joh. Oost en gezin naar Weststellingwerf; A. Pool en gezin naar Ooststellingwerf; G. Steging en echtgen. naar Beesd (Gld.). Burgerlijke Stand. Van 29 Maart t.m. 4 April 1935. Geboren: Geene. Gehuwd: Geene. Ondertrouwd: A. J. Knipmeijer en M. C. Rump. Overleden: Geene. Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend aan: V. Bakker Dzn. tot het bouwen van een woonhuis aan de Zwinstraat te Den Oever en aan M. Mulder Pzn. tot den aanbouw van een keu ken aan het bestaande pand aan de Westerlander- laan. Onderwijs. Op 1 April ƒ.1. zijn op de O.L. scholen in deze ge meente in totaal 84 nieuwe leerlingen toegelaten, t.w. 41 op de O.L school te Hippolvtushoef. 16 op de school te Westerland. 16 op de school te Oosterland en 11 op de O.L. school te Den Oever. Verloting. Aan de Afd. Wieringen van „Herwonnen Levens kracht" is toestemming verleend tot het houden van een verloting op een nader te bepalen datum. Uitgegeven zullen worden 2000 loten a f0.10 per stuk. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Het voornemen bestaat, het 40-jarig bestaan van de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis" eenigszins feestelijk te herdenken. Z IJ Pti BurgerL Stand van 29 Maart—4 April, Geboren: Pieter, zoon van Aris van der Vlies en van Trijntje Quax. Catharina, dochter van Nicolaas Boersen en van Anna Kooijman. Ondertrouwd: Alle Jeensma, oud 36 jaar, grondwer ker en Trijntje Wolthuis, oud 35 jaar, beiden alhier. Wilhelmus Jacobus Ooijevaar, oud 28 jaar, landar beider en Johanna Theodora Alleman, oud 21 jaar, beiden alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. SC H 00 R L Burgerlijke stand van 1 Januari1 April. Geboren: Januari: Jacob Willem, zoon van Teu- nis Mooij en van Anna de Leeuw; Catharina Maris, dochter van Jacobus Kaandorp en van Catharina Agatha Groot; Februari: Maria, dochter van Petrus Opdam en van Jacoba v. d. Peet; Elisabeth Jacoba, dochter van Pieter de Regt en van Adrina Maria de Hulster; Jan Johannes, zoon van Willen Aartsen en Catharina Duinmeijer; Johannes, zoon van Pe trus Delis en van Maria Antonia Roozendaal. Maart: Johannes, zoon van Jan Honing en van Griet je Kossen. Gehuwd. Maart: Hendrik Kok, 28 jaren en Aafje Steen, 22 jaren. Overleden. Januari: Cornelis Tol, 53 jaren, zonder beroep, wonende te St. Pancras. Februari: Catha rina Margaretha Groot, 34 jaar, echtgcnoote van Si- mon Blóm. Maart: Cornelis Bakke, 72 jaar, weduw naar van Antje Stam; Jacob Bouwen, 77 jaar, echt- genoote van Weinand Keizer. Ulvenhout, 2 April 1935. Menier, Wa zit 't menschdom in den trubbel. Daar is nieveraans ter weareld op gin enkele magiër meer 'n touwke vast te knoopen. Daar is nieveraans meer ennigte helderheid te be speuren. Vertroebeld, ge schift, ja bedorven is 't alderwegen. En den braven enke ling, den goeiëgen opti mist, die hier of daar 'n stukske licht te bespeuren denkt, 'nen gelukkigen dag heeft bij die ontdekking van zo'n vermeend stralepiekske licht, dieën zelfden eoeien kwiebus krijgt plotseling 'n vuiltje in z'n oog. dat ie de wea reld veurloopig alleen nog maar ziet in 'nen mist van tranen. Amico, ge zult me, na de circa vijf-honderd brie ven die ge van me ontvangen hebt, zeker nie ver slijten veur 'nen zwartkijker. Ik beloof oe, da *k meer dan eens dieë rol van op- timistischen kwiebus gespuid heb. Waar ik gelukkig om gewist ben, waant ik had er even dikkels de goeie dagen van, as ik daarsjuust zoo schreef. Maar... heel wa vuiltjes zijn er dan ook in m'n oogen gewaaid...! Da schijnt dan zoo den vasten gaank van zaken te zijn. Eén dink evenwel, één gedacht is me bijgebleven. As den mensch z'n eigen van God verlaten denkt, is Hij 't dichtste bij 'm. Da's vandaag nog mijnen eenigen troost veur deu- ze raampzalige weareld...! Raampzalige weareld, ja, die meer, veul meer oor logstuig bezit, dan noodig is om diezelfde weareld heelegaar te verdelgen. Raampzalige weareld, die meer stikgassen verbor gen houdt, dan noodig zijn, om alle levende schep sels-Gods den dood te laten inasemen. Raampzalige weareld, waarin ieder uur van den dag honderd-tallen evenmenschen gekraakt, „ver nield" worren, onder de jagende treinen, de jachten de benzine-monsters. Waarin honderdtallen, uur op uur. kermen onder 't verpletterend gewicht van duu- zenden-kilo's-zware wagels. Raampzalige weareld, waarin dagelijks in vroege, graauwe morgenuren, tientallen evenmenschen ge- plotst worren, veur de vuurmonden van „machinale" executiepeletons, die twaalf kogels schieten in 'n baangkloppend menschenhart. Raampzalige weareld, waarin onzen evenmensch ok 'k kind van God, levend wordt verbraand in den electrischen stoel. Waarin onze evennaasten worren geslacht met den zwaai van 'nen scherpen bijl. Worren geslacht met 'nen strop... terwijl veur 't schurftig beest 'n gassysteem wier uitgevonden. Zwart zijn de veule bladzijden in 't Ouwe Testa ment, 't oudste geschiedenisboek om zoo te zeggen, waar sprake is van de vernieling van dieën eenen, eenmaal aan God gewijden Joodschen Tempel. Hoeveul Godshuizen, hoeveul Tempels zijn er de leste tien jaren neergehaald...? En over dat alles heen, amico, dreigt den oorlogs wolk, waaruit totale verdelging regenen zal... 't Is 'n raampzalig menschdom, dat van de twin tigste eeuw, waarin daagelijks *neer gelejen wordt, dan ooit in de gaansche geschiedenis. Pest en cholera zijn we de baas. Maar de benzine kwam er veur in de plek. Slavernij schaften we af, maar de machine kwam in heur plek. En... 'nen werklooze is heel wat minder wèèrd, dan 'nen slaaf ooit was, horre! In deze weareld staat 't tij van opstanding, van nuuw leven te ontluiken,. In deze weareld staan we veur de feestdagen van ...Paasch...! Feest dagen, Paasch, 't klinkt as 'n spot, na al 't veurgaande. En tóch Onzenlievenheer kan nie veraf zijn van 'n weareld, waarin duuzenden smeekende haan den dagelijks omhooggehouwen worren in dood strijd! Ik kan het den grooten werkgever nie kwalijk nemen, die de beste machines aanschaft, om 't beste product te leveren. Maar toch weet ik, dat elke ma chine weer tientallen evenmenschen ongelukkig, werkloos mokt. Maar tóch weet ki, dat die grootbe drijven nie concurreeren kunnen teugen de kleine boskes. Dezelfste machine, die honderden 't werk uit haan den steelt, kén gin product leveren, da goedkooper is, dan den enkeling maken kan. Den eigenaar van die macliine zijn onkosten zijn te hoog. Daar zit iets scheefs dus. In kan 't den Dolf van Duitschlaand nie kwalijk nemen, dat ie, temidden van vijaanden, 'n leger opricht. Toch mot daar oorlog van komen. Daar zit iets scheef dus. Ik begrijp dat doodstraffen wel noodzakelijk kun nen zijn. Toch staan ze in m'n hart gelijk met moord. Daar zit iets scheef dus. Ik zou ook 'n auto nemen, as ik die noodig had en toch weet ik, da 'k vroeg of laat 'n ongeluk ma ken zou...! En zoo gaan we deur, amico. 't Lijkt op 'n onontkoombaar noodlot, waaraan 't menschdom prijsgegeven is. En da's nie waar! Wel degelijk mot er 'n stuur, 'n bestier zijn. Ons schoone èèrde mee zijnen bloei en zijnen oogst is gin dink dat op 'nen goeien of kwaaien dag „zoomaar" in 't heelal tuimelde, lijk 'n vijg onder 't pèèrd zijnen stèèrt vandaan! Ik zeg 't opzettelijk zoo grof, om veural de onge rijmdheid van da „zoomaar", glashard aan te duiën. Hoe dikwijls heb 'k oe geschreven over de wondere schepping, waarvan éénen drop water 'n zee van leven bevat? Van die wondere Schepping, waarvan 't spelden- knop-groote visschenoogske zóó schoon „werkt" op de onzichtbare zenuwkens en spierkens, dat alleen al dat lichtbezittend speldenknobbeke de makelij van 'nen Goddelijken Schepper bewéés! Maar bovenal: staat de zekerheid van *n Godsbe staan nie in 't menschenhart ge-etst? Da's boven eiken twijfel! Da bewijst den mensch zélfs... in 't neerhalen van Godstempels! In 't vervloeken van de Almacht, waant 't is alle gaar, ieder voelt dat, 't is allegaar uiting van machteloosheid, die gin raad meer wit mee z'n el lende. Die menschheid staat weer op punt van Feest, Feest van Paschen te gaan vieren...! Ja, daar-is-wel-„iets "-scheef! As ik as boerenmensch da „scheefs" wil op gaan speuren, dan geleuf ik wel, dat er stadsche menee- ren zijn, die daarover willen lachen! Den stadschen menier is ommers veul meer ge leerd. Die is toch lid van wetenschappelijke- en van kunst-kringen! Die „doet tooh aan critiek. aan kunst, wetenschap, techniek, aan cultuur. Hij zit toch in 't „Volle Leven!" Ja, wa da betreft, amico, heb ik nog al veul ach terstaand. Ik ben alleen maar lid van m'n echtvereeniging en van m'n Kerk. En die mijnen naam in 'n ander lejenboekske vinden kan, die kan dalijk 'n tientje op zijnen giro gestort krijgen. Aan critiek. kunst, wetenschap en techniek doe *k nie veul bij m'n weten. Vijfhonderd feuilletons, 'n staneltje boeken en 't smeren van m'n kruiwagel- wiel, is zoowat alles. Cultuur.... jawel! Op mijnen akker, waar beslist veul meer te cultiveeren valt, dan ap 't Amstcr- damsehe asphalt! Da bezweer ik oo! En 't „volle leven".... ollee, ik ken 't leven van de stad en van 't plattclaand. En ik kan oe zeggen: 't Nuuw Malthusianisme, 't smoren van de le venskiem, daar motten wii op 't plattelaand het nou sjuust niet van hebben! En gij ok nie, amico! Gij kunt oew kraantenzaak ók wel sluiten, as den mensch van 't „Volle Leven" z'n eigen lot... uit sterven! Achteraf valt m'nen achterstand toch nog 'n bietje mee. Alleen die lidmaatschappen, daar is 't dunne- kes mee gesteld! Da tientje verlies ik nie. Maar gèren, as ik de „scheefs" op wil speuren, gèren op veurhand toegeven horre. dat den stad schen mennier veul meer geleerd is! Gèren toege geven! Maar 't is de geleerdheid, de wetenschap, de tech niek. die de weareld veur ons, twintigste eeuwers onbewoonbaar hee gemokt. En onze verre nazaten kunnen daar misschien eenmaal vruchten van plukken as dan de wea reld tenminste nie totaal kapot is gemokt deur de geleerde lui uit 't Volle Leven. wii hebben wei nig dankbaarheid te betuigen aan allo geleerdheid, die alle ellende over de weareld brocht En toch... Toch mag de echte geleerdheid niks kwalijk ge nomen worren. Daar is gatsamme wéér wa scheefs! Amico. laat ik nie laanger wochten mee m'n con clusie. Mee m'n speurderij. 't Staat zoo, zoo dik, zoo gewichtig en daar heb ik, lot staan horre, daar heb ik zoo hartgrondig de pest aan gezien. En hoe ouwer ik word, hoe erger. Waant daar is niks zoo moeilijk samen te brengen as „gewichtigheid" en liefde! En nou is 't woord er uit. Liefde! Nostenliefde, dat ontbrikt deus raampzalige weareld! Dat is 't scheeve. En om op 't allerbeste dan terug te komen: op de geleerdheid, die toch niks kwalijk genomen mag worren. en toch... toch veul ellende over de weareld brocht. ok daarvan ontbrak cle Liefde! Paulus zee: „onderzoekt alle dingen, maar be houdt 't goeie." Da's 'n vingerwijzing, 'n aansporing tot weten schap. „Behoudt 't goeie", wil evenwel nie zeggen: „fabriceert gassen om den evenmensch te doen stikker.." „Vindt machines uit". Nie om kapitaalsvorming aan den eenen kant en pauperisme aan den ande ren kant te brengen. Om den mensch te bedienen! Om allen mensch te dienen. De liefde ontbrikt eraan. De wijsheid ontbrikt aan de geleerdheid! Daarom gaf ik den stadsche meneeren gèren vóór! Waant wijsheid, amico, allee, da's nie wegge- leed veur den boulevard-tippelaars, veur den „me neer", zelfs nie veur den man van wetenschap. Wijsheid is veur mij de resultante van de krachten verstaand en hart. En aan da leste, „hart", lief- d e, ontbrikt 't deuze weareld tot schreeuwens-toe. Overeenkomsten worren gemaakt deur staatslie den op basis van twee egoismen tot één vereenigen. Zoogauw één der twee egoismen in gedraang komt. wordt de overeenkomst verscheurd! „Dat-is-het-ergste", schreef de kraant van Minister Coliin giesteravond. Schreef de „Standaard". Nie dat den Belzen fraank weer omlaag was. maar... omdat er 'n overeenkomst was verscheurd! Omdat... eigenliefde al 't andere weer verdrong. Sjuust. Gebrek aan liefde, teveul aan eigenliefde, dé constateerde onzen eersten Minister met aandere woorden. Gelukkig, dat ie 't constateeren kén! Gelukkig, dat ie nie blind is, veur de échte wèèr- de! Da's 't ergste". Nie den fraank! De woord breuk! Eigenliefde. Maar dat „ergste" regeert al sinds 1918 de heele weareld. Is as vergif ingevreten in elk individu. En hoé kan dan God regeeren over zo'n weareld? God die louter Liefde, nostenliefde is?? 't Gaat Paasch worren. Feest van Nuuw Leven. 'k Wouw 'n steentje bijgedragen hebben tot dit schoone feest. Of liever gezegd: tot de meugelijkheid van 'n schoon feest Da kan alleen mee 'n bietje geloof. Geloof aan 't sroeie. Geloof in wa nostenliefde. Aanders... is Paaschfeest onmeugelijk. En 'k wouw geperbeerd hebben g'ad 't tóch veur 1935 'n bietje meugelijk te maken, veur... m'n eigen en veur wa-d-aandere evennosten! Amico. 'k schei er af. Veul groeten van Trui en as altii gin horke min der van oew en toe a voe DRé.

Schager Courant | 1935 | | pagina 23