Maandag 8 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9696 Schagen=Halfweg. IH ^/GARCN... maab....T'I^ DE IN DE PIJP. ER BESTAAN NOG AMAZONES. BOERENBRUILOFTEN IN BRETAGNE. SPORT VAN ZONDAG De Spartanen oefenen... Schagen speelde met een tweetal invallers tegen een eveneens onvolledig Halfweg, een vereeniging uit de derde klasse K.N.V.B., en het resultaat 5—8 is voor de vierde klassers zeer bevredigend. Het was een nuttige oefening, tenminste als Schagen iets van het technisch betere spel der I-Ialfweggers zal heb ben opgestoken. De aanval kreeg althans meer dan ooit een sterke verdediging tegenover zich, zoodat de grootste inspanning noodig was om iets te be reiken. Het spel van Halfweg maakte een bijzonder goeden indruk. Aan het spel van het Schagen-elftal kleven nog heel wat fouten. Trouwens het was een wedstrijd om proeven te nemen met jongere spelers en als zoodanig is deze ontmoeting volkomen ge klaagd. De E.C. heeft echter nog een boel op te knap pen, voordat een kloppend elftal zal zijn samenge steld. De wedstrijd, die onder leiding van den heer K. S. Leguit stond, is er niet een geweest, die heeft 'geboeid, doch niettemin kwamen er zeer mooie mo menten in voor. Na een gelijk opgaand begin heeft, daarom Half weg gedaan wat ze maar wilde. Halfweg heeft zich doen kennen als een zeer sympathieke ploeg, die we hier gaarne nog eens terug zullen zien. Om den wedstrijd geheel te verslaan, zou men 13 doelpunten moeten beschrijven, wat een heele kolom zou vullen. We zullen er met het oog op de ruimte dan ook niet aan beginnen. Bij den volgenden oefenwedstrijd zullen we de spelers eens onder de loupe nemen. Zondag a.s. wordt voor den Rauchbeker tegen West Frisia 2 ge speeld. SCHAGEN 2—H.R.C. 4, 1—4. Het aanvangsuur vervroegd... Doordat men zich omtrent het aanvangsuur had vergist kwamen eenige Schagen 2 spelers op het veld aan, toen de wedstrijd reeds een kwartier oud was. Den spelers treft in deze geen enkel verwijt. Door bovenstaande omstandigheden had Schagen 2 bij 't beginsignaal slechts 9 spelers. H.R.C. 4 is compleet en met het oog op de komende promotiewedstrijden reeds verzwaard. Na ongeveer tien minuten spelens scoort van Haren uit een voorzet van S. Paulusma, doch diens broer staat buitenspel, zoodat dit doel punt terecht door arbiter Koedooder wordt geannu leerd. De Racingvoorwaartsen stuiten op het goede verdedigen van Middelbeek, die een dermate partij voetbal ten beste gaf, dat wijhem weer gauw als linksback in Schagen I zien staan. Voorts behandel de Moransart, die zoolang het Schagendoel verde digde, totdat Everts kwam, eenige ballen op goede wijze. Zoo langzamerhand raakt Schagen compleet, waardoor het spel meer verplaatst wordt naar de Racing-helft. Vlak voor de rust scoort Racing's mid denvoor met een totaal onhoudbaar schot voor Everts, 01. Na de rust heeft Schagen wind tegen. Reeds di rect is H.R.C. in den aanval. Er zijn ongeveer een minuut of vijf gespeeld, als de H.R.C.-rechtsbuiten 'de voorsprong vergroot, 02. Aan den anderen kant gaan eenige mooie kansen verloren wegens het lan ge treuzelen van J. Paulusma, die gistermiddag wel een van z'n slechtste wedstrijden heeft gespeeld. Het is te zien dat Schagen 2 het lang niet kan bolwerken. Tien minuten na de rust ligt no. 3 reeds achter Everts. Dan moet Middelbeek het veld verlaten we gens een enkelverstuiking, welke gelukkig niet ernstig blijkt te zijn. Er is geen reserve aanwezig, zoodat met 10 man verder wordt gespeeld. Racing krijgt dan nog een penalty toegewezen, welke in 'n doelpunt wordt omgezet, 04. Door een fout van de H.R.C.-backs kan J. Boontjes op keurige wijze de eer redden 14. Kort hierop is het einde van dezen nog voor de competitie gespeelde onbelangrijke kamp. Scheidsrechter Koedooder leidde naar tevre denheid. SCHAGEN bH.R.C. c, 4—3. 30 achterstand ingehaald. Schagen b ontving H.R.C. c. Er ontwikkelde zich direct een buitengewoon boeiende kamp. Schagen b was niet gelukkig. Bij Racing liep het echter nogal mee. Zoo stelselmaMg werd de scoore tot 30 opge voerd in het nadeel van Schagen b. In de rust heb ben de heeren v. Haren en Anneveldt eens even met hun boys gesproken. Dit had resultaat. Na de rust werd op grootsche wijze de 3—0 achterstand in- gcloopcn en werd als kroon op het werk de leiding -overgenomen. Eindstand 4—-3 'voor Schagen b. Uitstekend jongens, dat was tyerk. S.R.C. 1—GEEL-ZWART 1, 1—2. Geel-Zwart neemt revanche. Onze plaatselij ke voetbal vereeniging S.R.C. ont ving op haar terrein aan den Nesdijk de vereeniging Geel-Zwart van 't Zand. Beide partijen wegen tegen elkaar op totdat na een kleine inzinking bij S.R.C. de geel-zwarten de leiding nemen. Even later wordt deze zelfs op 20 gebracht. De rust schijnt S.R.C. goed gedaan te hebben, want Ab. Ploeger verkleint met een goed schot den achterstand1. We hadden verwacht dat nog meerdere doelpunten zouden vol gen, doch men was met deze enkele goal tevreden. Het einde brak aan met een verdiende 2—1 over winning van Geel-Zwart. PROGRAMA N.H.V.B. 14 April. 1 D: Succes 2—Helder 3; Petten—SchoorL 2 E: M.F.C. 2Sport. 3 D: Alkm. Boys 4Vrone 2; UrsemAlkm. Boys 4; Egm. Boys 2—Bergen 2. 4 E: OudorpEgm. Boys 3; Koedijk 2A.S.V. 2; OterleelcKoedijk 3. 4 H: Texel 3—Oudeschild 2; Atlas 2—Helder 6. 4 L: Helder 7Dirkshorn 2. Adsp.: D.T.S. aA.S.V. a; N. Niedorp aAlkmaar a; C.S.V. a—Koedijk; D.T.S. bAlcmaria'd; Vrone b —Akersloot a; Schagen aHelder a; Schagen b H.R.C. d; J.V.C. a—H.H.C. c. (Alg. Sportbl.) PROGRAMA K.N.V.B. 14 April. Zwolle: Districtswedstrijden tusschen de vertegen woordigende elftallen van Noord, Oost, Zuid en West. Kampioenschap van Nederland: D.W.S.Ajax. Afd. I. Promotie 2e klasse: Z.V.V.Overmaas. Promotie 4e klasse: SuccesDe Meteoor. Reserve 2 A: West Frisia 2—W.M.S. 2; Alcmaria 2—T.O.G. 2. (Sportkroniek) ARBEIDERSSPORT. Beide leiders winnen. R.R. II defini tief onderaan. Met belangstelling zagen wij de ontmoetingen Schakels 2Hoorn 2 en Rode Rakkers 2Hoorn 1 tegemoet. Dat Hoorn I van R.R. 2 zou winnen stond voor ons vast als een paal boven water, maar dat Schakels van Hoorn 2 met dergelijk groote cijfers zou winnen, hadden we in den wedsijrtd tegen Rode Rakers I niet verwacht. De uitslagen van den kring Hoorn waren: Schakels (Schagen)Hoorn 2 6—0; Rode Rakkers 2Hoorn 1 07. De stand luidt thans: Hoorn 1 8 7 0 1 41—5 14 Schakels 1 5 4 0 1 17—4 8 Hoorn 2 6 3 0 3 16—19 6 Den Helder 1 5 2 0 3 1015 4 Rode Rakkers 1 10 5 0 5 25—16 10 Rode Rakkers 2 8 0 0 8 5—54 0 Men denke er om dat bij het opmaken der stan- den bij den N.A.S.B. alleen rekening wordt gehou den met het aantal verliespunten. ANNA PAULQWNA. NA.S.-bond. R.R. 2 had Hoorn 1 op bezoek en speelde met, 3 invallers. Tot rust wist het 2e zich toch nog vrij goed te handhaven. De stand was toen namelijk 2-0 voor Hoorn. Na de thee ging het echter minder goed. De A.P. keeper werd nog vijfmaal genasseerd. Het einde kwam dus met een 70 overwinning voor Hoorn. Gezien de omstandigheden en vroegere groo- te nederlagen legen dat elftal (o.a. 16—0) is er geen reden tot klagen. Aan bovenstaanden wedstrijd ging een wedstrijd tusschen Schag enen Hoorn vooraf, die door Scha gen met 6—0 werd gewonnen. BREEZAND. WEDSTRIJD A.D.O.—Z.A.P. Beide elftallen komen onvolledig uit. A.D.O. met 8 en Z.A.P. met 9 man. Het eerste half uur gaat het spel gelijk op, doch daarna komt A.D.O. er beter in en weet dan ook in het laatste kwartier voor de rust driemaal te scoren. Ruststand 3—0. Na de rust heeft A.D.O maar 9 spelers en is Z.AP. volledig. Door het twijfelen van den ADO-keeper weet Ruisenaar het eerste tegenpunt voor zijn club te maken. Doch ADO. laat het er niet bij zitten en door een prachtigen voorzet van Schenk weet de ADO-middenvoor den stand op 41 te brengen. Z. A.P. is ook sterk in den aanval, doch strandt steeds op de ADO-achterhoede, ook redt De Schipper soms op eminente wijze. Als we meenen, dat de stand zoo zal blijven, doet Van der Walle uit een ver schot den bal in den uitersten rechterhoek verdwijnen. De wedstrijd eindigt dus met een 51 overwinning van A.D.O. OUDKARSPEL. D.T.S. aA.S.V. a 10—1; D.TS. 2—Egmondsche Boys 4r—2. GOUDEN KRUIS 1934—1935. District Den Helder. Groep 1. Deelnemers: Held. Boys 1, H.R.C. 3, M.L.D. 1, Ou deschild 1, Petten 1, Texel 2, Succes 2, Watervogels 1. Helder 3. Loting. Voorronde A: Succes 2M.L.D. Eerste ron de B: Winnaar A—Texel 2; C. Petten—H.R.C. 3; D.: Held Boys 1Helder 3; E: OudeschildWatervogels. Twéede ronde: F. Winnaar CWinnaar D; G: Win naar EWinnaar B. Derder ronde: H: Winnaar F Winnaar G. Winnaar H komt in de vierde ronde bij groep 2. District den Helder. Groep II: Deelnemers: Dirkshorn 1, H.R.C. 4, Oudeschild 2, Succes 3, Wieringerwaard 1, B.K.C. 2. J.V.C., Dosko, Helder 4. Loting. Voorronde J: H.R.C. 4Oudeschild 2. Eerste ronde K: B.K.C. 2Dirkshorn 1; L: DoskoJ.V.C. 1; M: Wie ringerwaard 1—Helder 4; N: Winnaar JSucces 3. Tweede ronde O: Winnaar KWinnaar L; P: Win naar MWinnaar N. Derder ronde R: Winnaar O Winnaar R. Vierde ronde S: Winnaar H (uit Groep 1)Winnaar R. Winnaar S komt in de vijfde ronde bij district Zaanstreek. District Drechterland. Groep I. Hier neemt a.o. Flevo 1 deel. In de eerste ronde komt zij tegen Sijbekarspel uit op het terrein van laatstgenoemde. Wint zij die match, dan krijgt zij de winnaar van West Frisia 3Andijk 2, wat dus zwaar werkwordt! District Drechterland. Groep 2. Deelnemer o.a.: Flevo 2, dat in de eerste ronde 'n uitwedstrijd trok tegen O.K.B. Wint Flevo 2 dat, dan krijgt zij de winnaar van Andijker Boys 1—Sport 1. De mannen van Flevo 1 en 2 treffen het niet. De beide eerste ronden bieden voor geen van beiden een thuismatch.. District Alkmaar. Groep 1. Deelnemers: Alkm. Boys 2, Bergen 1, C.S.V. 1, Egm. Boys 1, Koedijk 1. N. Niedorp 2, Uitgeest 2, Ursem 1 D.T.S. 2. Loting. Voorronde JJ: D.T.S. 2Bergen 1. Eerste ronde KK: Ursem 1Koedijk 1; LL: Winnaar J.TN. Niedorp 2; MM: Egm. Boys 1C.S.V. 1; NN: Alkm. Boys 2Uitgeest 2. District Alkmaar. Groep 2. Hier dingen o.a. mede: Alkm. Boys 3, Bergen 2, Ursem 2. Voor de eerste ronde worden gespeeld: C.S.V. 2Akersloot 1; Alkm. Boys 3Oudorp: Ur sem 2—Uitgeest 3; Bergen 2—Egmondsche Boys 2. ZILVEREN RAUCHBEKER 1934—1935. Deelnemers: Assendelft, Andijk, B.K.C., D.T.S. E.V.C., K.V.V., Schagen, N. Niedorp, Succes, Texel, Uitgeest, Verkade, H.R.C. 2, Helder 2, Z.F.C. 2, Z.F.C. 3, Q.S.C. 1, Westzaan, Zaanlandia en Zilvermeeuwen 1 Loting. Voorronde A: SuccesB.K.C.; B: Texel N. Niedorp; C: H.R.C. 2Verkade; D: Uitgeest- K.V.V.; E: E.V.C.—Andijk. Eerste ronde F: D.T.S. 1Winnaar B; G: Z.F.C. 2 —Winnaar E; H: ZaanlandiaWinnaar C: J: Scha genWest Frisia 2; K: Q.S.C.Zilvermeeuwen; L: Assendelft—Winnaar A; M: Winnaar DHelder 2; N: Z.F.C. 3Westzaan 1. Aanvang Kruis- en Bekerjpurnooi. Reeds Zondag 14 April zal buiten bezwaar der competitie aangevangen worden met de wedstrijden voor Gouden Kruis en Bekertournooi. (Alg. Sp.bl.) Overschrijving. Gevraagd: D. Ruiter van--Nibbixwoud maar Hol- landia. Ingetrokken: A. Plakman van Schagen naar N. Niedorp (Sp.kr.) Straffen. Naar aanleiding van den wedstrijd FlevoStrand vogels 2 op 3 Febr. 1935 te Middenmeer heeft do N.H.V.B., aldus het Alg. Sportblad de volgende straf fen uitgesproken. H. Por, aanvoerder van Flevo te schorsen voor 2 wedstrijden, wegens vasthouden en slaan van een tegenstander en onbehoorlijk optreden tegen den scheidsrechter. Douwe Egberts Echt* Triesche Heeren-Baai eH Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak, M. de Geus, lid van Flevo, te schorsen, voor drie wedstrijden, wegens natrappen en zeer onbehoorlijk optreden tegen den scheidsrechter in de kleedkamer (is inmiddels reeds voor 3 wedstrijden door eigen vereeniging geschorst. Naar aanleiding van Flevo 2—Strandvogels 3 op 3 Febr. 1935 te Middenmeer: K. Kosliuizen, aanv. van Flevo 2 voor twee wed strijden te schorsen wegens opzettelijk natroppèn een tegenstander. C. Nauta, aanv. van Strandvogels 3 te schorsen voor een wedstrijd, wegens het zich inlaten met de leiding van den scheidsrechter. Naar aanleiding van Alkmaar 2Ursem 1, ge speeld op 24 Febr. 1935: P. Koelemaij, lid van Ur sem te schorsen voor twee wedstrijden wegens ruw spel en onsportief gedrag. Seriewedstrijden. De N.H.V.B. heeft aan de vercenigingen Andijk en Groot-Schermer toestemming verleend tot het hou-* den van seriewedstrijden. Moorman-Beker. De Sp.kr. deelt mede dat het. tournooi tusschen de Erkende Bonden van dén K.N.V.B. ook dit seizoen doorgaat., België-Nederland. Voor deze op 12 Mei te Brussel te spelen wedstrijd zijn tot 25 April a.s. bij den K.N.V.B. plaatsen ver krijgbaar. De prijzen zijn: Overdekt midden f 5.70, overdekt zij f 4.60, onoverdekt zitplaatsen f 3.30, staanplaatsen f 1.35. Men kan aan dezen wedstrijd heel geschikt een bezoek aan de Wereldtentoonstel ling verbindeu die 27 April begint. De Toeareg-vrouwen hebben „de broek aan". De Fransche ontdekkingsreiziger graaf DeProrok, die binnenkort voor een ex peditie naar Arabië vertrekt, heeft te Parijs interessante mededeelingen ge daan over de Toearegs in de Sahara. Graaf Byron de Prorok, een nog jong Fransch ont dekkingsreiziger, heeft herhaaldelijk van zich doen spreken door zijn expedities in het onbekende Abes- sinië en in het sprookjesrijk van de koningin van Saba. Zijn tochten, die door de ondersteuning der Fransche regeering, een officieel karakter dragen, ondernam hij reeds als negentienjarige. Indertijd trok hij met een paar moedige kameraden naar Mauretanië. Inmiddels heeft hij zeventien expedities ondernomen en is zoo juist van een even avontuur lijke als interessante expeditie in de ontoegankelijk ste deelen van deSahara teruggekeerd. Zijn mede deelingen over deze laatste tocht, geillustreerd met film en foto's, zijn geschikt om sensaties te weeg te brengen, want hij heeft geconstateerd, dat de legen darische „amazones", wier bestaan of niet bestaan vaak aanleiding is geweest tot wetenschappelijke debatten, inderdaad heden nog leven. Zij het dan ook niet in de vorm, waarin fantasierijke schrijvers haar ons voor oogen tooverden. Nog heeft de onderzoeker niet alle resultaten van zijn reis gepubliceerd. Wij hebben echter reeds ge deelten van de film kunnen zien, die hij in Hoggar, een woest deel van de Sahara, gemaakt heeft. Maan denlang heeft hij onder de Toearegs geleefd en hun zeden bestudeerd. „Hier hebben hoogstwaarschijnlijk de Amazones geleefd, waarvan de sagen der oud heid spreken.", verklaarde ons de graaf. Inderdaad wordt ook tegenwoordig dit land door een koningin geregeerd en heeft in het familieleven de vrouw de leiding. Zij besluit en beslist over alle dingen. Wil een krijger trouwen, dan moet hij een bruids schat meebrengen. Zijn geheele kapitaal behoort dan zijn vrouw. De man moet het huwelijksmaal ko ken om daarmee zijn onderwerping te toonen aan de wil van zijn vrouw. De vrouw trekt met hem in de krijg, zij geeft haar kind haar naam en kan, wanneer zij daar zin in heeft, nog eens trouwen, zonder dat de arme echtgenoot daar ook maar iets tegen doen kan. Het meisje moet den man het hof maken. Hij pro beert haar te. behagen en schminkt zich, terwijl de vrouw een dergelijke verfraaiing als „mannelijk" afkeurt. In het Oosten draagt de vrouw een sluier. In Hoggar bedekt de man zijn gelaat. Alleen de bij gewerkte oogen blijven vrij. Bvron de Prorok vond het graf van koningin Tin- Hinan, die niemand anders in dan Antinea, „de koningin van Atlantis", over wier heerlijk rijk de Toearegs thans nog legenden vertellen. Op een reus achtig rotspleateu. dat steil uit de vlakke woestijn oprijst, moeten volgens de inboorlingen ook tegen woordig de directe nakomelingen der Amazones le ven, die daar een eigen staat hebben en slechts om de paar jaar te voorschijn komen om mannen te rooven. De onderzoekers trachtten deze geheimzin nige rotsen te beklimmen, maar moesten dit voor nemen weldra opgeven tengevolge van den tegen stand der woestijnbewoners en de slechte meteoro logische omstandigheden. Zij verwachten binnen kort met vliegmachines over dit gebied te kunnen vliegen en ons nadere bizonderheden over de aan wezigheid van een Amazonestaat te kunnen mede- deelen De koningin was met de leden der expeditie zeer bevriend. Haar grootste pleizier was autorijden. In het begin kon men er haar niet toe overhalen in deze „duivelsmachine" te stappen. Toen verzamel de zij al haar moed en nam met de geheele hofhou ding in de auto plaats om deze alleen maar tijdens de maaltijden te verlaten. Toen zij echter van de opening van het Tin-Hinan-graf hoorde, riep zij haar minister bij elkaar en verklaarde den oorlog. ,J)e koning wilde iets in het midden brengen, het geen hem waarschijnlijk de opriierking bezorgde: „Ga in de keuken", beweerde de graaf. En inder daad wanneer men op de afbeelding den koning naast zijn gemalin ziet, maakt hij den indruk van een pantoffelheld. Zoo moesten de ontdekkingsreizigers zoo snel mo gelijk vluchten. „Maar wij keeren weer terug", zei- de mij graaf De Prorok en lachend stak hij een pijp op. Wanneer? In twee, drie jaar. Want in den aan staanden zomer wil de graaf eerst nog een expeditie door de woestijnen van Arabië onderemen. „Ik zal daar de stad van de koningin van Saba bezoeken en zij zal mij hopelijk minder moeilijkheden in den weg leggen Hij schudde mij de hand. „Tot WDflmiflnc" weerziens PICKNICK IN DE „LOOPGRAAF". In de Bretonsche dorpjes heerscht groote bedrijvigheid. Over enkele weken zul len 800 paartjes in het huwelijk treden; de voorbereidselen voor de feesten nemen heel wat tijd in beslag. In geheel Bretagne is Paaschmaandag de dag der huwelijken. Aangezien tijdens de veertig vastendagen kerkelijke huwelijken niet plaats mogen vinden, wachten de Bretagners tot den tweeden Paaschdag om in het huwelijksbootje te stappen. In het vorige jaar werden in Bretagne 735 huwe- j lijken op Paaschmaandag gesloten, dit jaar schat men het aantal op ruim 800. Al deze „Paaschhuwelijken" zoo gelooft het Bretonsche volk brengen huise lijke vrede, gezonde nakomelingen en welstand. Een huwelijk is in Bretagne, dit oude granietplateau, wel ke bewoners aan de tradities vasthouden, een door en door Bretonsch feest. Op dezen dag dragen vrouw, man en kind als op den dag van het „pardon" de schilderachtige fe^stkleedij. Met uitzondering van de lakschoenen en zijden kousen, die „mode van heden" zijn, is de kleeding der vrouwen de oude Bretonsche dracht. Zij dragen allen haar „coiffes", witlinnen mutsen, die wat mo del en versiering aangaat, in iedere gemeente van Bretagne verschillen. De rokken zijn van zwaar Crêpe de Chine; kleurige schorten en halsdoeken. Ook de mannen hebben de groote hoed, met lange kleurige linten, in eere gehouden. Wanneer er niet voldoende geld in de portemonnane zit om een nieu wen hóed te koopen, dan moet de oude met de grijze randen maar weer dienst doen. Bij een Bretonsch huwelijk behoort een zoo groot mogelijk aantal gasten en niemand zal liet de min der gegoede ouders van een bruidspaar kwalijk ne men, wanneer de bruiloftsgast voor het bruiloftsmaal het zijne moet bijdragen. Natuurlijk is het middel punt van een Bretonsch huwelijk zooals bij alle feesten in het vrome Bretagne de kerkelijke cere monie. De preek houdt de curé evenals de mis op Zondag in het Bretonsche dialect, waarvan men vier varianten kent. Daarna trekt de bruiloftsstoet naar het dorpsfeestlokaal voor het huwelijksmaal. Wanneer de zaal in de dorpsherberg niet groot ge noeg is, moet op de wei een eetgelegenheid geïmpro viseerd worden: twee lange „loopgraven", die den dag tevoren gegraven werden, dienen als zitplaatsen cn de tafel is de vlakte tusschen de „loopgraven". Zulk een primitieve feestzaal doet aan de feest vreugde geen afbreuk. Wanneer de menschen het maar eventjes kunnen doen, is het maal samenge steld uit alle Bretonsche specialiteiten. Begonnen wordt met een uitgebreid hors d'oeuvre, dan volgen oesters, zeekreeften, dan twee gangen vleesch, waar van de eene gestoofd, de andere gebraden moet zijn, vervolgens de groentenprimeurs van Bretagne, waar bij bloemkool of artisjokken of peultjes in de eerste plaats komen en bij dit alles wordt natuurlijk een der beste goudgele cidres (appelwijnen) van Bretagne gedronken. Na het maal wordt natuurlijk gedanst, indien mo gelijk in de open lucht. Op een tafel worden twee stoelen geplaatst: het podium voor de musici. Dit zijn twee oude Bretagners met prachtige gezichten, de een speelt biniou, een soort clarinet, de andere bombarde, een doedelzak. De dans kan beginnen. De jonge meisjes, die op het feest genoodigd zijn, sluipen 's avonds, voor het invallen van de duisternis naar de dorpsbron om de speldenproef te doen Wanneer zij de. speld hooren vallen, dan is hun hu welijk niet ver meer af. Wanneer een beeld van den heiligen Guirec, den beschermer aller minnenden, in de nabijheid is. zooals in Ploumanach, steekt, een meisje met een speld in den neus van het heiligen beeld. Gevolgd door een innig gebed moet deze tra- ditioneele daad de Bretonsche meisjes vervulling van al hun wenschen schenken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5